کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

لیست کدفروشان جدید در راه است

کدخبر:۲۳۹۴۷جمعه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۹:۱۹۱۱۵۲ بازدید

تاکنون لیست اسامی 1500 شرکت کاغذی توسط سامان مالیاتی اعلام شده و قرار است به زودی اسامی 1000 شرکت صوری و کدفروش ...

تاکنون لیست اسامی 1500 شرکت کاغذی توسط سامان مالیاتی اعلام شده و قرار است به زودی اسامی 1000 شرکت صوری و کدفروش دیگر اعلام شود.

به گزارش ایران جیب به نقل از مهر، حدود یک و نیم ماه پیش سازمان امور مالیاتی کشور اسامی 1500 شرکت صوری و فاقد فعالیت واقعی و کد فروش را اعلام کرد و حال قرار است بزودی اسامی 1000 شرکت غیرقانونی که به فعالیت های متقلبانه می پردازند، اعلام کند و بر این اساس اسمی 2500 شرکت جعلی صادر کننده فاکتورهای جعلی و کاغذی مشخص خواهد شد.

اسامي بخشی از اين شرکت ها از سوي وزارت امور اقتصادي و دارايي، به منظور تشکيل پرونده قضايي، به قوه قضاييه اعلام شده و بقیه نیز اعلام خواهد شد. یک بانک اطلاعاتي از ليست سياه اين شرکت ها نیز در سازمان امور مالياتي کشور ايجاد شده است و در اصل فهرست مودیان ثبت نام شده فاقد اعتبار بدلیل صدور صورتحساب غیرواقعی اعلام شده است.

با وجود چنین سختگیری هایی هنوز هم چنین شرکت هایی به فعالیت های غیرقانونی خود ادامه می دهند و به اشکال مختلف خود را معرفی می کنند. البته اینگونه شرکت های متخلف مانند سابق در روزنامه های کثیرالانتشار آگهی نمی کنند و با توجه به سختگیری هایی که اخیرا درباره فعالیت های خلافکارانه آنها صورت می گیرد، معرفی خود را کم رنگ کرده اند و تعدادی از آنها هم که به معرفی خود اقدام می کنند، با روش های دیگری دست به این کار می زنند.

در واقع با فشارها و تهدیدهای طی چند سال اخیر از سوی سازمان مالیاتی و دستگاه قضایی نسبت به فعالیت آنها صورت گرفته است، دیگر این شرکت ها به راحتی نمی توانند نسبت به انتشار آگهی اقدام کنند و از عناوینی از جمله کد اقتصادی و فاکتور صرفه نظر کرده اند و خدماتشان را در قالب آگهی هایی همچنین خدمات مالی، مالیاتی، ارزش افزوده، ثبت اظهارنامه مالیاتی، پرونده های مالیاتی و غیره تغییر داده اند.

البته سازمان مالیاتی با روزنامه هایی که آگهی های فعالیت های چنین شرکت هایی را منتشر می کردند، طی چند سال گذشته رایزنی هایی را انجام داده است. کدفروشان در اصل شیوه کار خود را تغییر داده اند و به صورت مخفیانه و زیر زمینی و با روش های خاصی به فعالیتشان ادامه می دهند.


سودهای کلان مانع جمع بساط کدفروشان شد

به هر حال فعالیت شرکت های کدفروش و مشتریان آنها در لیست سیاه کدفروشان قرار می گیرد و از برخی امتیازات خاص محروم می شوند و این به جز اعلام اسامی آنها به عنوان مودیان فاقد اعتبار به دلیل صدور صورتحساب واقعی است. با توجه به پولهای کلانی که این شرکت ها کسب می کنند، با وجود سختگیری های زیاد سازمان مالیاتی، اما هنوز هم فعالیت هایی دارند و بساط و تشکیلاتشان را جمع نکرده اند.

از سوی دیگر بارها اعلام شده است افرادی که از کدهای اقتصادی این شرکت‌ها و افراد استفاده کنند هم مجرم شناخته می شوند، با این وجود کم نیستند شرکت‌هایی که به صورت مخفیانه نسبت به انجام اینگونه اقدامات مبادرت می ورزند. شرکت‌هایی که از فاکتورهای این شرکت‌ها استفاده کنند در لیست سیاه مالیاتی قرار می‌گیرند.

در گذشته اعلام شده بود که ۴۰ درصد فعالان اقتصادی برای دریافت کد اقتصادی آدرس اشتباه به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه می‌کردند و به نظر می‌رسد این چالش همچنان ادامه دارد.

دفتر مرکزي حراست سازمان امور مالياتي کشور چند روی پیش اطلاعيه اي صادر کرد و به موديان مالياتي هشدار داد که مراقب فعاليت غير قانوني شرکت هاي کاغذي که با هدف سودجويي و انتفاع نامشروع، اقدام به کدفروشي و صدور فاکتورهاي جعلي مي کنند، باشند.

در اصل این شرکت ها با اقدامات متقلّبانه و غيرقانوني عده ای افراد سودجو و فرصت طلب و فعاليت غیر واقعي آنها، اقدام به ارايه فاکتور هاي جعلي، صوري و غيرواقعي يا سوءاستفاده از شماره اقتصادي (کد فروشي) به منظور زمينه سازي فرار مالياتي مي کنند، ایجاد می شود.

بر اساس اصلاحيه جديد قانون ماليات هاي مستقيم، تمامي موارد جاعلانه و متقلبانه از قبيل تنظيم دفاتر، اسناد و مدارک خلاف واقع و استناد به آن و همچنين معاونت در ارتکاب اين اعمال، «جرم» تلقي شده و مرتکبان اين اعمال مجرمانه، برابر ماده ۲۷۴ قانون مالياتهاي مستقيم، به مجازات هاي قانوني (از جمله پرداخت جريمه، حبس، محروميت از برخي حقوق قانوني و...) محکوم خواهند شد.


زمینه مهم فساد اقتصادی

تخلف‌هايي همچون کدفروشی، فاکتور فروشی و ايجاد شرکت‌های کاغذي که عمدتا با هدف کتمان درآمد واقعي فعالان اقتصادي و ارايه اطلاعات و اسناد و مدارک خلاف واقع به منظور فرار مالياتي صورت مي گيرد، همواره از زمينه هاي مهم فساد اقتصادي در کشور بوده که نظام اقتصادي و مالي کشور را با چالش هايي روبرو ساخته است.

حدود ۴ سال پیش بود که مسئولان سازمان مالیاتی وعده توقف فعالیت کدفروشان را داده بودند، اما با گذشت این مدت هنوز هم شرکت هایی در این زمینه فعالیت می کنند. در واقع آن زمان اعلام شده بود که با افتتاح شبکه ملی تبادل اطلاعات مالیاتی روند فعالیت شرکت های کاغذی که اقدام به فروش کداقتصادی می کنند به پایان راه خواهد رسید.  

پیش از این هم اعلام شده بود که این کدفروشان که در سطح وسیع و بزرگ و سازمان یافته اقدامات مالیاتی و مالی انجام می دهند در شهرهای بزرگ مانند تهران و آذربایجان غربی فعالیت می کردند و کدفروشی و فاکتورفروشی زمانی هم در اصفهان توسط گروهی انجام می شد.

چندی پیش مجموعه ای از فعالان کدفروش و فاکتور فروش در اصفهان شناسایی شده بودند که اقدام به صدور فاکتور برای برخی شرکت های اقتصادی می کردند؛ به طوری که حدود ۱۵-۱۶ میلیارد تومان برای یک شرکت فاکتور فروخته بودند که این شرکت به دادگاه معرفی شده و پرونده آنها در مرحله رسیدگی بود. همچنین کشف پرونده مالیاتی ۹۰۰ میلیارد تومانی در استان اصفهان و کدفروشی و فاکتورفروشی ۲۰ میلیارد تومانی در تهران پیش از این هم مطرح شده بود. در یک پرونده دیگر هم یک کدفروش، یکصد و ۲۰ مهر را برای شرکت ها درست و یکصد و ۲۰ میلیارد تومان فاکتور فروشی کرده بود.

این اتفاقات در حالی رخ می دهد که مسئولان سازمان مالیاتی و دیگر مسئولان اقتصادی کشور اینگونه فعالیت‌ها را جرم اعلام می کنند و از برخوردهای شدید با متخلفان مالیاتی خبر می دهد.


اجرای ماده ۱۶۹ مکرر تخلفات را آشکار کرد

با اجرایی شدن ماده ۱۶۹ مکرر (قانون قبلي ماليات هاي مستقيم) و ارايه شماره اقتصادي به فعالان اقتصادي، ابعاد گسترده اي از فعاليت شرکت هاي کاغذي به عنوان يک پديده و معضل اقتصادي رايج در همه نظام هاي اقتصادي، آشکار شد.

ماده ۱۶۹ مکرر (بخشنامه ۱۲): به سازمان امور مالیاتی کشور اجازه داده‌ می‌شود برای اشخاص حقیقی و حقوقی کارت اقتصادی شامل‌ شماره اقتصادی صادر کند.

اشخاص حقیقی و حقوقی که حسب‌ اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به اخذ کارت اقتصادی ‌می‌شوند مکلف اند بر اساس دستورالعملی که توسط سازمان مزبور تهیه و اعلام می‌شود برای انجام دادن معاملات خود صورت حساب ‌ صادر و شماره اقتصادی مربوط را در صورت حسابها و فرمها و اوراق مربوط درج نموده و فهرست معاملات خود را به سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم کنند.

عدم صدور صورت حساب یا عدم درج‌ شماره اقتصادی خود و طرف معامله حسب مورد یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران یا استفاده از شماره‌ اقتصادی دیگران برای معاملات خود مشمول جریمه‌ای معادل ده‌ درصد (۱۰%) مبلغ مورد معامله‌ای که بدون رعایت ضوابط فوق انجام شده است خواهد بود.

عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی‌کشور طبق دستورالعمل صادره مشمول جریمه‌ای معادل یک درصد (۱%)  معاملاتی که  فهرست آنها ارائه نشده است خواهد بود. جرایم ‌مذکور توسط اداره امور مالیاتی مربوط با رعایت مهلت  مقرر در مادة (۱۵۷) این قانون مطالبه خواهد شد و مؤدی مکلف است ظرف سی ‌روز از تاریخ  ابلاغ برگ مطالبه نسبت به پرداخت آن  اقدام کند. در غیراین صورت معترض شناخته  شده و موضوع جهت رسیدگی و  صدور رأی به هیأت حل اختلاف مالیاتی ارجاع خواهد شد.

رأی هیئت مزبور قطعی ولازم الاجرا است. جریمه مذکور غیر قابل بخشش است و از طریق  مقررات اجرایی موضوع این قانون ‌قابل وصول خواهد بود.

تبصره ۱ ـ استفاده کنندگان از شماره اقتصادی دیگران نسبت به‌ مالیات بر درآمد و همچنین جرایم موضوع این ماده با اشخاصی که‌ شماره اقتصادی آنان مورد استفاده قرار گرفته است مسئولیت‌ تضامنی خواهند داشت.

تبصره ۲ ـ در صورتی که طرفین معامله در معاملات خود از انجام  دادن هر یک از تکالیف مقرر در این ماده خودداری نمایند، متضامناً مسئول خواهند بود و در مواردی که خریدار از ارائه شماره ‌اقتصادی خودداری کند، چنانچه فروشنده مشخصات خریدار و موضوع  معامله را ظرف مهلت یک ماه به سازمان امور مالیاتی‌ کشور اعلام کند، مشمول جریمه تخلف فوق از این بابت نخواهد بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سعيد عسكر: 1395/3/2110:41:06،
58
34
اداره ماليات كاملا حقشه مردم دورش بزنن چون شديدا ب ناحق ماليات ميگيره ماليات رو كردن ١٠٪‏ كدوم كاسبي الان ١٠٪‏خالص ميده كه اينا ب زور ميگيرن من كه اگه شده رشوه بدم كدملي عوض كنم هر كاري كنم ماليات نميدم تا حالاشم ندادم جالبه سالي ١٪‏ هم دارن اصافه ميكنن اون وقت ميگن چرا تورم پيش مياد خود دولت سال ب سال همه چيز رو گرون ميكنه در عوض سفره مردم ما روز ب روز كوچيكتر ميشه چرا كسي متوجه نيست دلار از روزي كه روحاني اومدي دلار دولتي بيش از ٥٥٠تومن رشد كرده الان دلار دولتي شده ٣٠٤٩تومن متاسفم
کیارش: 1395/3/2110:48:35،
67
33
ظلم اداره مالیات زیاد تر ازسابق شده ،علتش هم این است که دولت بتواند حقوق ها‌ی۲۳۰ میلیونی وبیشتر ، مدیران بی کفایت‌وبی‌لیاقت را بدهد .
ظلم پایدارنمی‌ماند ، واگذارتان به خدای توانا .
رضا: 1395/3/2111:39:44،
59
35
واقعا اونایی که میتونن سر اداره دارایی کلاه بزارن دمشون گرم
سهامدار پردیسبان: 1395/3/2113:12:51،
36
35
ایرانجیب عزیز و پر طرفدار . خواهش میکنم در مورد پردیسبان که فقط یه تیکه کاغذ با قیمت های میلیونی به مردم میفروخت و الان هم حاضر به پس دادن پول مردم نیست بنویس . بیچاره مون کرد . دو ساله
محمد: 1395/3/2113:56:32،
36
34
یه سوال از مسئولین محترم مالیاتی چطور یه کارمند با اون حقوقی که شما میدید گوشیش اپل و ماشینش حداقل اپتیما و سفر خارج و.....خوب مالیات چیز معقولیه ولی میگن ما باید خمس و زوات و حق امام و....اینارو هم بدیم و مالیات هم چند کانال مختلف و چندین بار اخه بابا شما یه قانون بنویسن برا همه یکسان عمل کنید تا درست بشه
غضنفر: 1395/3/2117:59:36،
33
36
عزیزم منو تو که بلد نیستیم سر دارایی کلاه بذاریم
اینا همش خود کارمندان دارایی هستند که بلدند چیکار کنند
والا به خدا
کد فروشی اصلا نمیدونیم چند بخشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار