کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ایران کجای خودروسازی جهان ایستاده‌ است؟ + جدول

کدخبر:۲۳۸۵۴چهارشنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۸:۴۷۴۱۵۵ بازدید

در حالی تویوتا با تولید خودروهایی مانند لندکروز، کمری و کرولا با تنوع خیره‌کننده در محصولاتش در رتبه اول جهان قرار دارد که ...
ایران کجای خودروسازی جهان ایستاده‌ است؟ + جدول
در حالی تویوتا با تولید خودروهایی مانند لندکروز، کمری و کرولا با تنوع خیره‌کننده در محصولاتش در رتبه اول جهان قرار دارد که شرکت سایپا با اتکا به تولید پراید که تکنولوژی 30 سال پیش را به یدک می‌کشد در مکان 32 جهان قرار گرفته است. شاید تنها همین مقایسه کوچک نشان دهد تولید‌کنندگان خودرو ما در چه وضعیت اسفباری در میان تولید‌کنندگان خودرو جهان به سر می‌برند.

به گزارش ایران جیب به نقل از هفته نامه تجارت فردا، درآخرین رده‌بندی خودروسازان جهان تویوتا با تولید 10 میلیون و 500 هزار خودرو اول است و شرکت‌های فولکس واگن، جنرال‌موتورز، هیوندای و فورد هم به ترتیب با تولید 9 میلیون و 800 هزار، 9 میلیون و 600 هزار، هشت میلیون و پنج میلیون و 969 هزار دستگاه در مکان‌های بعدی قرار دارند. جایگاه خودروسازان ایران بر خلاف ایران که در میان 20 کشور اصلی تولید‌کننده خودرو در جهان است در میان 20 شرکت اصلی تولید‌کننده خودرو در جهان نیست. در این رده‌بندی ایران خودرو با 586 هزار دستگاه در مکان 25 و سایپا با تولید 401 هزار دستگاه در رده 32 است.
 
 اگر روند پنج‌ساله اخیر را در صنعت خودرو ایران مورد بررسی قرار دهیم ایران از نظر میزان تولید جایگاه خود را در جهان از دست داده است.

آمار انجمن جهانی خودروسازان از میزان تولید خودرو در کشورهای مختلف جهان طی سال 2010 میلادی حاکی از آن است که ایران با تولید 1.5 میلیون خودرو رتبه 13 را بین کشورهای خودروساز دنیا دارد.

اما حالا این رتبه به جایگاه 17 با میزان تولید یک میلیون و 90 هزار دستگاه خودرو در سال کاهش پیدا کرده است.

براساس این آمار جایگاه نخست در صنعت خودرو به چین تعلق دارد. چین در سال 2010 بیش از 18.5 میلیون دستگاه در سال خودرو تولید کرده بود که این عدد در سال 2014 به 23 میلیون و 722 هزار دستگاه رسیده است. در سال 2014 پس از چین، آمریکا با تولید سالانه 11.6 میلیون، ژاپن با تولید 9.7 میلیون و آلمان با تولید 5.9 میلیون دستگاه خودرو، رده‌های دوم تا چهارم را به‌خود اختصاص داده‌اند.

 کره جنوبی نیز که همزمان با کشورمان پا به عرصه صنعت خودرو گذاشته با تولید سالانه 4.5 میلیون دستگاه در مکان پنجم این رتبه‌بندی قرار گرفته است.

با این روند، موضوعی که اکنون واقعی و ملموس به‌نظر می‌رسد آن است که ایران با تولید سالانه یک میلیون دستگاه خودرو -‌که فناوری بیش از 80 درصد آن نیز حداقل به 20 سال قبل باز می‌گردد-‌ هفدهمین کشور تولیدکننده خودرو در جهان است. اگر تولید خودروهای به روز در کشورمان را حساب کنیم ایران با تولید حدود 200 هزار دستگاه، قدرت تولید خودروهای مدرن‌اش نصف قدرت تولید در تایوان است.

آمار تولید یک‌میلیونی که با ساخته شدن خودروهای بی‌کیفیت و تاریخ‌گذشته و در یک بازار انحصاری به دست آمده شاید برای برخی مدیران، عامل خوبی برای گول زدن افکار عمومی باشد ولی واقعیت این است که تکنولوژی تولید تنها به کمیت تولید باز‌نمی‌گردد چرا که کشورهای پیشرویی مانند ایتالیا با فیات و فراری حدود 800 هزار و انگلستان با لندرور، جگوار، مینی‌ماینر و واکسهال 1.5 میلیون خودرو در سال تولید می‌کنند پس حالا به نظر نمی‌رسد ما با تولید یک میلیون خودرو واقعاً جلوتر از ایتالیا و انگلستان باشیم.

طبق برنامه‌ریزی‌هایی که از سوی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از چند سال پیش انجام شده است، ایران با بازاریابی در خاورمیانه، شمال آفریقا، آسیای میانه و شرق اروپا در خوش‌بینانه‌ترین حالت می‌تواند 2.5 میلیون خودرو تولید کند. تحقق این هدف نیز در شرایطی ممکن است که اولاً با شکوفا شدن اقتصاد و خروج مناسب خودروهای فرسوده تقاضای بازار داخلی کاهش نیابد و در ادامه همکاری ایران در فضای آرام سیاسی با شرکت‌های بزرگ خودروسازی، تولید مشترک افزایش یابد. خودروسازان برای افزایش تولیدات خود باید به فکر یافتن بازارهای جدید باشند و برای حضور در بازارهای جهانی نیاز به کیفیت و فناوری مناسب دارند.

 حال آنکه اصلی‌ترین محصول بازار خودرو ایران که پراید است با فناوری 20 سال قبل، توان رقابت با محصولات هم‌کلاس خود را که از سوی تولیدکنندگان بزرگ عرضه می‌شود، ندارد چرا که محصولات مشابه این خودرو با فناوری روز، 50 درصد مصرف سوخت کمتر و کیفیت بیشتری دارند و با قیمتی مشابه پراید با امنیت به مراتب بیشتر در بازارهای جهانی عرضه می‌شوند. یا به‌عنوان نمونه سمند که خودرو اصلی ایران خودرو برای صادرات محسوب می‌شود، وضعیت مشابه پراید را با محصولات هم‌کلاس خود در جهان دارد.

 
3diw42ktdi69nn5rsq75.jpg

 خودروسازان ایرانی تنها در حالی می‌توانند به صادرات یک میلیون خودرو امیدوار باشند که با خودروسازان بزرگ همکاری کرده و پایگاه منطقه‌ای آنان باشند؛ درست همان کاری که ترکیه انجام داده و مرز صادرات صنعت خودرو خود را به بیش از 500 هزار دستگاه در سال رسانده است، به نحوی که هم‌اکنون با تولید یک میلیون و 170 هزار دستگاه خودرو، رتبه 16 را در صنعت خودرو جهان در اختیار دارد. اما صنعت خودرو ایران با وجود سرمایه‌گذاری‌های بعضاً زیان‌ده برای ساخت کارخانه‌های خودروسازی در کشورهای دیگر، تنها توانسته صادرات محصولاتی مانند سمند و پراید را در بهترین حالت به عددی کمتر از 60 هزار دستگاه برساند؛ رقمی که کمتر از هفت درصد مجموع تولید صنعت خودرو ایران را شامل می‌شود.

در اینکه صنعت خودرو کشورمان در مقایسه با شرکت‌های بزرگ خودروساز جهانی هیچ حرفی برای گفتن ندارد بحثی نیست چرا که حتی در قیاس با خودروسازان شرقی مانند کره و چین نیز در شرایطی که این کشورها هر روز در حال افزایش تنوع تولید و ارتقای فناوری و کیفیت هستند، آمارهای سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نشان از ایرادهای فنی بسیار در خودروهای ایرانی دارد. همچنین در بخش فناوری هم به غیر از موتور ملی، سمند، تندر 90 و خودرو بومی سایپا که همگی طرح‌های سال‌های 80 تا 84 هستند، در 10 سال اخیر هیچ طرح جدیدی در صنعت خودرو ایران شکل نگرفته است.

این در حالی است که پنج خودروساز اول جهان هر کدام سالانه بیش از مجموع درآمد صنعت خودرو ایران که 11 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود برای طرح‌های تحقیقاتی هزینه کرده و هرکدام از آنها سالانه بیش از 10 مدل جدید خودرو را به بازار معرفی می‌کنند. اما در عمر 40‌ساله صنعت خودرو ایران همه محصولات جدید خودروسازان داخلی که بتوان آن را محصول و نشان یک شرکت دانست، تنها در سمند خلاصه می‌شود.

 اگر استفاده از تکنولوژی‌های جدید را در صنعت خودرو ایران با آنچه در تویوتاست مقایسه کنیم کاملاً  ناامید خواهیم شد. در حالی که طی 10 سال اخیر هیچ طرح جدید تکنولوژیکی در صنعت خودرو ایران اجرا نشده در تویوتا بالای هزار ابداع تکنولوژی، تجاری‌سازی شده است که بزرگ‌ترین آن تجاری‌سازی خودرو هیدروژن‌سوز پیل سوختی تویوتاست که هیچ آلایندگی ندارد و تنها خروجی آن آب است. 

در حالی تویوتا در فکر استفاده راننده اتوماتیک در خودروهای خود است و بر اساس هوش مصنوعی سعی در ایمن کردن خودروها و اصلاح خطاهای رانندگی دارد که خودروسازان ایرانی هنوز تصویر روشنی از استفاده از تکنولوژی‌های جدید ایمن‌سازی در محصولات ایرانی ندارند. و ایمنی خودرو پراید حتی از بیشتر خودروهای چینی کنونی نیز کمتر است. حال با این وضعیت نا‌امید‌کننده در زمینه تکنولوژی در صنعت خودرو ایران و با گذشت بیش از 40 سال از آغاز فعالیت، صنعت خودرو در ایران می‌خواهد به کدام راه برود؛ آیا این صنعت مونتاژ‌کار است، آیا تنها می‌خواهد پایگاه تولید باشد یا اینکه سرانجام می‌خواهیم به خودروسازانی واقعی تبدیل شویم؟! سال‌هاست که این پرسش‌ها مطرح می‌شود.

 پرسش‌هایی که به اندازه تاریخ صنعت خودرو ایران قدمت دارند. شاید بتوان گفت که اکنون در صنعت خودرو نه مونتاژکار هستیم و نه طراح بلکه جایی بین زمین و آسمان را به خود اختصاص داده‌ایم. با نگاهی عادلانه باید گفت، اکنون صنعت خودرو ایران بیش از 15 سال است که از مرحله مونتاژ‌کاری به مرحله ساخت قطعات در داخل به صورت کپی‌کاری رسیده است. 

 
sibj6yix94jdb7oct2ku.jpg

حدود 80 درصد از یک میلیون خودرو تولیدی در کشور، ساخت داخلی بالای 70 درصد دارند، پس دیگر مونتاژ‌کار نیستیم؛ اما آیا ما خودروساز شده‌ایم؟! از آنجا که هنوز صنعت خودرو کشورمان صاحب پلت‌فرم نیست جزو خودروسازان بزرگ هم محسوب نمی‌شود همچنین دانش ساخت بسیاری از قطعات را نیز نداریم بلکه آنها را با کپی‌کاری تولید می‌کنیم. دستاورد تولید خودرو در ایران نیز محصولاتی است که باید مردم در مورد کیفیت آن قضاوت کنند. روشی که تاکنون بیانگر این واقعیت بوده که در خودروهای تولید داخل کیفیت یک خودرو خوب و دیگری واقعاً بد است. از سوی دیگر صنعت خودرو کشورمان هنوز هیچ راهبرد مشخصی ندارد.


باطنی کهنه‌، ظاهری نو

به گفته برخی از کارشناسان، طراحی بدنه از مهم‌ترین تغییرات انجام‌شده بر روی خودروهای جدید ایرانی است و در خودروهای ایرانی هیچ‌گاه پلت‌فرم که مجموعه شاسی، موتور، گیربکس و سیستم تعلیق را شامل می‌شود تغییر اساسی نکرده است. از طرفی تغییر بدنه نیز مطابق با سلیقه و خصوصیات فرهنگی مردم ایران نیست.

 با اینکه طراحی پلت‌فرم از اصول خودروساز شدن است، حتی با وجود ایجاد تحول در زمینه طراحی برخی مدل‌های جدید، اما هنوز در ایران، خودرو داخلی با طراحی کاملاً بومی ساخته نشده است و این کار (طراحی بدنه و تزیینات و موتور) با کمک شرکت‌های اروپایی انجام شده که سبب شده است خودروها در بازه زمانی طولانی و با تکنولوژی قدیمی در ایران تولید شوند.

حال سوالی که مطرح است این است که برای آنکه هم دانش ساخت کامل خودرو به دست آید و هم دارای طراحی پلت‌فرم شویم چه راهکاری لازم است؟ برخی از کارشناسان راهی که پیشنهاد می‌کنند، انجام کارهای ترکیبی است. در کره جنوبی، خودروهای فورد به صورت مشترک با کیاموتورز ساخته شد و به این روش کره دانش ساخت خودرو و ورود به زنجیره جهانی خودرو را به دست آورد و با کارهای مشاوره‌ای با شرکت‌های اروپایی طراحی خودرو را نیز به تدریج به دست آورد. این راه تقریباً همان چیزی است که روزگاری تویوتا هم آن را پیموده بود.

 
9c3xaha3mgrgfaublzx.jpg

البته در این میان گسترش مراکز تحقیق توسعه و اختصاص بودجه کافی لازم به نظر می‌رسد؛ راهی که زمانی خودروسازان کره‌ای و ژا‌پنی رفته‌اند و حال چینی‌ها می‌روند. به عنوان مثال در شرکت چری چین هم‌اکنون بیش از سه هزار نفر از 16 هزار کارمندش در مرکز تحقیقات کار می‌کنند و در شرکت‌هایی مانند بنز بیش از 14 هزار نفر در مراکز تحقیقاتی مشغول به کار‌ هستند.

از سوی دیگر شاید یکی از راه‌حل‌های صنعت خودرو ایران هم این باشد که در کنار تولید محصولات جدید با شرکت‌های خارجی به صورت سرمایه‌گذاری مشترک، هم وصل به زنجیره جهانی خودرو شویم و هم دانش ساخت خودرو را به دست آوریم تا قطعه با تکنولوژی روز تولید شود و صادرات قطعه نیز افزایش یابد، البته راه دیگری هم وجود دارد و آن نیز خرید یک شرکت مهندسی اروپایی است؛ روشی که شرکت پروتن مالزی با خرید شرکت لوتوس انگلستان سعی در بر‌طرف کردن مشکلاتش کرد.


آینده صنعت خودرو ایران کجاست؟

تجربه کره و ژاپن در خودروسازی نشان می‌دهد شرکت‌هایی مانند هیوندایی و کیاموتورز، با یک کار ترکیبی توانسته‌اند خودروساز شوند. شرکت‌های کره‌ای از طرفی با شرکت مشاوره‌ای در اروپا مانند ریکاردو برای طراحی موتور و آموزش طراحان قرارداد امضا می‌کردند و از طرف دیگر خودروهای طراحی‌شده در آمریکا را در کره با نام کره‌ای تولید می‌کردند. شاید بیان این مطلب جالب باشد که پراید مدتی قبل از آنکه در کیاموتورز تولید شود در آمریکا و در شرکت فورد با نام فورد تولید می‌شد، اما این خودرو را هم‌اکنون همه در ایران با نام کیا می‌شناسند و شرکت کیاموتورز نیز به این روش پول‌های سرشاری را از حق لیسانس راهی شرکت خود کرد.

البته برای اجرای چنین راهی در ایران یک مشکل تاریخی وجود دارد و آن ذهنیت بد ایرانی‌ها نسبت به همکاری تجاری با شرکت‌های خارجی است.

ذهنیت مردم ایران به دلیل تاریخ گذشته ایران و سوء‌استفاده بیگانگان همیشه نسبت به شرکت‌های خارجی نامناسب بوده است. در گذشته به دلیل آن که فضای رقابتی در بازار خودرو ایران وجود نداشت، پژو تقریباً تنها بازیگر میدان بود. همین عامل نیز سبب شده بود که پژو به بسیاری از تعهدات خود عمل نکند.

البته قضیه در مورد رنو نیسان کمی با پژو در ایران تفاوت دارد. پژو تاکنون با ایران سرمایه‌گذاری انجام نداده بود و پلت‌فرم 405 را که تاریخ مصرف آن گذشته بود نیز به سختی به ایران خودرو داد تا سمند را بر روی آن طراحی کند. پژو حتی به بسیاری از قطعه‌سازان داخلی برای داخلی‌سازی قطعات نقشه اشتباه می‌داد، اما در مورد رنو نیسان حداقل تاکنون این‌گونه نبوده است.

مدیرعامل یک شرکت قطعه‌سازی عنوان می‌کند که رنو نیسان تاکنون برخلاف پژو از همان ابتدا تمام موارد از قبیل دانش تولید و روش تولید نوع قطعه را در اختیار ما قرار داده، اما با تمام موارد عنوان شده چگونه می‌توان کاری کرد که تجربه تلخ پژو تکرار نشود؟ روش اول که شاید بهترین روش هم باشد، ایجاد رقابت در بازار داخلی است. باید توجه کرد نباید مانند قبل بیشتر بازار فقط در اختیار یک شرکت باشد. با این همه شاید صنعت خودرو ایران بیش از حد فرانسوی شده باشد و این نبود رقیب قدر غیر‌فرانسوی در بازار که سطح همکاری‌های خود را از مونتاژ در ایران بالاتر برده باشد سبب شده شرکت‌های فرانسوی چندان به تعهدات خود پایبند نباشند و از یک زمان به بعد احساس شود بازار را به گونه‌ای میان خود تقسیم می‌کنند.

 
sgfd7gsakpil0v9ro1yi.jpg

آینده منتظر ما نمی‌ماند

صنعت خودرو ایران در سال‌های آینده با چالش واردات و رقابت شدید در بازار ایران روبه‌رو خواهد بود. این صنعت یا باید با روش درست راه خود برای تکامل را طی کند یا نابود شود. راه دیگری نیز وجود دارد و آن هم بازگشت به مونتاژ است؛ همان روشی که همه راه‌های پیموده‌شده را نابود می‌کند. البته اگر صنعت خودرو ایران بهترین روش را انتخاب کند می‌تواند مانند تویوتا، هیوندایی و کیاموتورز رشد کند و زنده بماند.

 تولید یک خودرو به‌طور کامل، کاری بسیار عجیب و طاقت‌فرساست. هزینه طراحی یک خودرو حداقل بیش از یک میلیارد و 500 میلیون دلار است. در این راه بازاریابی و حرکت تیم‌های مهندسی و مدیریت سیستم بسیار پیچیده است. شرکتی که به این مسیر برسد نیز تنها می‌تواند در پشت خط مسابقه خودروسازان و در آخرین رده قرار گرفته و منتظر شروع مسابقه باشد. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که ایران هنوز با این مرحله هم فاصله زیادی دارد.

 با این شرایط آیا می‌توانیم به‌طور واقعی پشت خط مسابقه قرار بگیریم؟ مطمئناً برای رسیدن به این مرحله دادن شعار ملی‌گرایی صرفاً یک خطای بزرگ بوده و باید قبول کرد ما ده‌ها سال عقب هستیم. باید قبول کنیم تا بلوغ، راهی طولانی باقی مانده اما این عامل نیز نباید سبب خود‌باختگی شود چرا که ما می‌توانیم، اما نه به تنهایی، بلکه با کمک شرکت‌های خارجی، پس باید راهی را انتخاب کنیم تا با شرکت‌های بزرگ مشارکت کنیم.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که خودروسازان ایرانی اگر بخواهند فقط برند خود را طراحی کنند، بازنده این میدان بوده و درصورتی هم که بخواهند تنها تولید‌کننده محصولات دیگران باشند هیچ‌گاه خودروساز نمی‌شوند. در این میان راه سومی نیز وجود دارد که هیوندایی رفته است. این شرکت از طرفی با تولید مشترک محصولات آمریکایی دانش تولید را آموخت و همزمان با داشتن یک برنامه مشخص با بخشی از سود این فروش، همکاری مشترک با مراکز معتبر مهندسی جهان را در برنامه کاری خود قرار داد. و این‌گونه به دانش طراحی دست پیدا کرد.
 
9pd8hrrlsjml5yy6mfey.jpg
بلیط هواپیمادیدگاه ها

مالک: 1395/3/1914:01:54،
200
63
قعر جدول
رستمیان: 1395/3/1914:15:54،
87
47
بعضی از برندها نیستن اینجا ایران در قعر قعر ینی صدم هست
رستمیان: 1395/3/1914:17:05،
89
49
مونتاژه تازه تولید کجا بود با بالاترین قیمت دنیا و کمترین کیفیت
-: 1395/3/1914:25:03،
65
35
ینی از نظر تو توی دنیا فقط 32تا شرکت خودروساز هست؟!!!
امین: 1395/3/1914:26:30،
94
51
ایرانخودرو و سایپا هیچ وقت خودرو ساز مطرحی نخواهند شد چون از پای بست سیستم فاسدی دارند، و همچنین سهام داران اصلیشون دولتی اند و خودتون بهتر میدونید کی هستند !
نه یه شرکت مستقل با کلی جوان با استعداد
ختم کلام
محسن: 1395/3/1914:39:25،
59
43
بنزو بی ام دبلیو کجان!!!!!؟؟؟؟
سهیل: 1395/3/1916:30:42،
57
49
عزیزان این رتبه بندی بر اساس تیراژه نه بر اساس رقم فروش و یا تکنولوژی
شما الان تو این لیست هیچ کدوم از خودرو سازهای لوکس مثل بی ام دبلیو، مرسدس بنز، روور، فراری، لامبورگینی، پورشه، آئودی، وولو و غیره رو نمی بینین
البته بعضی از برندهای معروف (لوکس و اسپرت سازها) زیر مجموعه شرکت های غول خودرو ساز هستند.
6 - 7 سال قبل ایران خودرو به لحاظ تیراژ رتبه پنجم جهان رو داشت و خدا وکیلی به نسبه کیفیت اون موقع تولیداتش خیلی خوب بودن.
ال: 1395/3/1917:03:44،
50
34
ايران جيب خجالت هم خوب چيزيه بخدا
م: 1395/3/1917:44:15،
47
35
از نظر تعداد تولید درست است ولی از نظر کیفیت خودرو در چه رده قرار داریم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سالار: 1395/3/2001:19:07،
39
39
تازه این رتبه هم با کمک نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و با وضع تعرفه های گزاف واردات خودروهای ایمن و کم مصرف جهانی!!! به این رتبه کذایی دست پیدا کردند...
به امید نابودی خودروسازان و حامیانشان که تا بحال به اندازه ی دو برابر جنگ ایران و عراق کشته داده ایم...
وحید ر: 1395/3/2123:15:57،
41
45
یک نکته مهم رو نویسنده ندیده و اون این که هیوندایی یا حتی چینیها پشت دیوار تعرفه مخفی نشدند و این کمک به بلوغ آنها کرد
بهزاد: 1395/3/1914:08:22،
49
49
وای به حال مصرف کننده ایرانی - آخه تا کی باید این آشغال سازهارو تحمل کرد.خسته شدیم دیگه...
فرهاد ج: 1395/3/1920:48:51،
41
49
براستی مقایسه تعدادی شرکتی مثل سایپا با تولید روزانه بالای ۱۰۰۰ دستگاه پراید باآپشن ترمز ABSوکیسه هوای جلو، باشرکتهای سازنده بنتلی ، فراری ، لامبورگینی و ... بدلیل دست سازبودن اکثر ادوات خودرو و نصب پیشرفته ترین تکنولوژی ها و آپشن ها روی خودروها بادقت و سختگیری بسیارشدید باتولید هفته ای حدودفقط چند دستگاه، یکم اغراق آمیز و پوشالی نیست..
حتی تولید هر ۱ دستگاه از خودروهای شرکتهای رده ی پایینترجدول نیز بسیار زمانبرترو وقت گیرتر ازتولیدات ۱ دستگاه خودروی داخلی است..
داود: 1395/3/1914:08:52،
64
45
شاید تو امار کمیت تولید در رده ۳۲ باشیم که اصلا مهم نیست مهم گزارشی از مقایسه کیفیت از اون خودروسازان و مونتاژکارهای ما هستش که همه معادلات رو به هم میزنه
مهدی: 1395/3/1914:12:46،
72
41
کیه که گوش بده؟
هر بار که انتخابات میشه مردم بدبخت امیدوار میشن اوضاع عوض شه ولی هیچی تغییر نمیکنه هیچ بدترم میشه
من که دیگه رای نمیدم
1 بار رای دادم برای هفت پشتم بسه
مچکریم
pepan: 1395/3/1914:20:13،
53
48
داداش من صنعت خودرو ایران در گرو دولت می چرخه..وگرنه خودروسازی مثل جنرالز موتور یا امثال اون از روکود اقتصادی کرکرش رو کشیده پایین..ولی صنعت خودرو ما بدون فروش داره خود به خود قیمت هاش رو می بره بالا..
واقعا جای سوال هست واسه همه مردم ایران..چرا ورشکست نمی شن..
و مسولین محترم و سهام داران نمیزارن تعرفه خودرو بیاد پایین...
حسین: 1395/3/1914:23:13،
55
34
بهترین کار ایه هر دو خودروساز را بفروشیم به خارجی ها تا تکلیف همه مشخص گردد. 40 ساله همش سوبسید گرفتن نتیجه اش چی شده؟؟؟
رضا: 1395/3/1914:23:20،
58
32
فقط باید بگویم
متاسفم متاسفم متاسفم
از این همه انحصار و بی عدالتی و بی مدیریتی درسطح کلان و حق کشی آشکار !!!
سعید: 1395/3/1914:23:52،
57
45
اون 9 دستگاه اتوبوس تولید شده توسط سایپا کشته منو
قانون: 1395/3/1914:27:02،
53
45
لطفا از لحاظ کیفیت هم رتبه خودروساز ها رو اعلام کنید
و اینکه کلا چند خودرو ساز
قطعا در انتهای جدول هستیم
از نظر صادرات چندمیم
چه کشور هایی خودرو های ما رو میخرند
فقط تولید که ملاک نمیشه
احسان: 1395/3/1914:29:07،
54
31
اصلا قرار دادن نام یک مجموعه مافیایی ورشکسته سر هم بندی قطعات خودروهای خارجی در فهرستی که تویوتا و فورد و نیسان و فولکس و ... توش هستن توهین به خودروسازان جهان هست .
از کی تا حالا مونتاژ خودروهای سی سال پیش شرکت های خارجی اسمش شده خودروسازی؟ حکایت بنده خداییه که ازش پرسیدن پل برای چیه گفت برای این که آب از زیرش رد بشه حالا این ویران خودرو و سایپا و ... همش به خاطر اینه که یک عده نورچشمی به اسم خودروسازی یک پولی توی جیبشون بره .
پدرپيرفقيرمريض بدبخت: 1395/3/1914:31:13،
47
41
همونجايي كه عراق ايستاده !!!!
علی: 1395/3/1914:31:43،
42
42
از نظر تعداد تو این رتبه ایم
از نظر کیفیت.........
رضا: 1395/3/1914:34:37،
57
32
دوستان تا ورشكستگي كامل صنعت مونتاژ لگن چيزي نمونده

لگن سازان و قاتلان جون زن و بچه مردم تنها سرنوشتون ورشكستگي و نابودي كامل است


به اميد روزي كه در آخرين فرغون ساز وطني هم گل گرفته بشه و برچيده شدن اين صنعت كشنده رو جشن ملي اعلام كنيم
داریوش: 1395/3/1914:36:03،
53
52
زنده باااااااااااااااد کشور اسلامی ایران
توی جنگ جهانی دوم دوتا از بزرگترین شهر های ژاپن نابود شد
و ما هنوز داریم میگیم جنگ هشت ساله مارو عقب انداخت؟
اندکی تامل فقط اندکی!!!!!!!
مهدی: 1395/3/1914:36:09،
45
48
ایران خودرو و سایپا و کشور ایران ، از نظر رضایت مشتری از لحاظ کیفیت و قیمت در جایگاه 99 جهان قرار دارد .
ملاک مقدار تولید نیست ، ملاک رضایت مشتری است که متاسفانه در ایران با ایجاد انحصار و رانت و ایجاد فشار به مشتری و به بهانه ایجاد شغل و خودکفایی تا کنون خودرو سازان را سرپا نگه داشته اند .
اما این راه که خودروسازان و دولت می روند به ترکستان است .
مسعود: 1395/3/2015:35:34،
43
44
هه ههههه، چه حرفا! به تركستان ميرفت كه وضعش اين نبود، تركهاكه همشون (قزاقستان، قرقيزستان، ازبكستان و تركمنستان و...) دولت وملتشون وضعشون ازمابهتره، حتى افغانستان (كه قديمامنظوراز تركستان هم، همون افغانستان بوده) هم داره يواش يواش وضعش بدك نميشه.
اداره مملكته ماهم، به تركها سپرده ميشد، وضعمون اين نبود.
چاه نكن بهركسى، اول خودت بعدا كسى، اونقدربه ترك وعرب و... بودنمون خنديديم (يعنى استعمار تطميعمون كردوگفت بخنديم وماخنديديم وازخود بيخودشديم تا) كه حالا باين وضع افتاديم.
فرد: 1395/3/1914:37:03،
43
47
خودرو ساز جهانی یعنی بازار جهانی بازهم یعنی شما خودروی تولیدیت ستاره های لازم و جهت حظور در بازار جهانی گرفته و مشتری المانی مثلا داره چرتکه میندازه ببینه کدوم بهتره بخره؛بنز یا سایپا یا تویوتا....
حاله این جه ربطی به شما داره؟
علي: 1395/3/1914:37:54،
45
49
تا وقتي كه دولت دست از حمايت بي چون و چراي شركت هاي خودرو ساز نكشه و تا وقتي قطعه ساز هاي ما با تكنولوژي حداقل سي سال گذشته دست به توليد قطعات از رده گذشته و بي كيفيت به دليل بسته بودن درب هاي ورود تكنولوژي به هزاران دليل نزنندو تا وقتي ما به تمام دنيا پشت كنيم و همه رو دشمن خودمون بدونيم نه بخش صنعت ما بلكه تمام جامعه اوضاعشون از ايني كه هست بدتر نشه ، بهتر نميشه
110: 1395/3/1914:39:58،
49
39
بهترين كار، تعطيلي فرغونسازي است و بجاي آن مونتاژ خودروهاي كلاس اقتصادي كيا و هيونداي انجام بشه كه بايد زير نظر مديران كره اي اداره شود و خودشان قيمت گذاري كنند.

ادامه لگنسازي يعني نابودي كامل و الان هم به بنبست رسيده است.
پراید ۲۰ میلیونی: 1395/3/1914:40:58،
53
41
به امید نابودی کامل صنعت خودرو و ازادی در واردات خودروی خارجی
مردم ايران: 1395/3/1914:41:42،
61
39
لگنسازيها بايد تعطيل كنن چون ثابت كردن خودروساز نميشن

واردات به قيمت جهاني و مونتاژ با همكاري برندهاي مطرح ميتونه مفيد باشه مثل كاري كه تركيه انجام داده.
ZAVOSH: 1395/3/1914:43:31،
52
38
دروغ محضه اصلا آشغال ساز هایی مثل ایران خودرو و سایپا لگن رو توی رنکینگ راه نمیدن ...
پس اگه ایران خودرو رده 25 هستش تاتا موتور چنده که میخواد به ما تکنولوژی بده !!!!
میم: 1395/3/1914:44:53،
52
40
از آخر اول
ویران خودرو و سایپا لگن
ممد: 1395/3/1914:46:40،
35
48
در صدر جدول :|
امیر: 1395/3/1914:47:03،
43
50
اگر می خواهید بدانید صنعت خودروی ایران کجای دنیا ایستاده است نگاهی به صادرات ان بیاندازید نه رقم تولید!!
تعدادی خودروی از رده خارج و بی نام ونشان که باید در
بازار محلی مصرف شوند و خبری از ارزاوری و صادرات در
مقیاس بالا نیست!!
دادا: 1395/3/1914:49:40،
61
48
ما اوليم ولي از آخر

ما ركورد زديم
رضا: 1395/3/1914:53:10،
49
52
چه عجب ایرانجیب یه مقاله به درد بخور چاپ کردی
اسماعیل: 1395/3/1915:02:21،
49
52
به مدیران شرکتهای ایران خودرو و سایپا از صمیم دل تبریک عرض میکنم که از آخر مقام نخست را کسب کرده اند
حق گو : 1395/3/1915:16:43،
51
48
از آخر اول
سامان: 1395/3/1915:28:13،
45
34
هر چهار چرخی را خودرو نمی گویند
محمد: 1395/3/1915:38:53،
46
40
ما که تو منطقه ازادیم و با 53 میلیون یه ریو 2015 خریدم پراید و این خودروهای در پیت نوش جون مردم همیشه در صحنه تهران باشه که برا خرید این زباله ها همیشه رکورد میزنن
رضا: 1395/3/1915:43:50،
48
48
بر قله بی خیالی ....
میثم: 1395/3/1916:12:35،
44
45
نوشتی تویوتا با 10 میلیون خودرو در سال اولین خودرو ساز و ژآپن با 9.4 میلیون خودرو در سال سومین کشور خودرو سازه؟
سينا: 1395/3/1916:20:55،
47
40
درسته كه يكي از راههاي بهبود خودروسازي كمك گرفتن از دانش خارجي است ولي مهمترين مسئله اين است كه خودرو از حالت انحصاري خارج بشه و به افراد حقيقي به صورت آزادانه و بدون رانت اجازه فعاليت بدن اين همه تو كشور افراد باهوش در زمينه طراحي و مهندسي داريم اينهمه هم افراد ثروتمند آماده سرمايه گذاري به شرطي كه بازار در عمل آزاد و غير رانتي باشد. يكي از خودروسازان برتر دنيا يه ايرانيه به اسم آرش كه الان هم يه خودرو توليد كرده كه قدرتمند ترين خودروي هيبريدي جهانه ولي متاسفانه كارخونش تو انگليسه. پس مشكل قابل حله اگه مسئولين جلوشو نگيرن!!!!!!!
امیر: 1395/3/1921:48:53،
35
43
من از همه دوستانی که در بالا به دو خودروساز ملی داخلی توهین کرده اند می پرسم :
کدامتان خودرو محصول این دو خودرو ساز دارید؟
چرا؟
خوب اگر واقعا ناراضی هستید یک سال نخرید تا تکلیف یک بار برای همیشه روشن شود.
چرا با دادن وام 15 میلیونی ظرف 6 روز بیش از 40 هزار دستگاه خودروفروش می رود؟
آیا وام جذاب است یا خودرو تحویلی؟
تتتا: 1395/3/1923:53:22،
39
49
لگن سازان به فکر جیب خود وکشتار مردم برای منافع خود،خدا هدایتشون کنه
کاوه: 1395/3/2000:53:49،
39
43
به نظر من همه مشکلات کشور ایران تو همه زمینه ها شبیه هم هستش، مشکل ابنکه توانایی و شایستگی علمی و اخلاقی مهم نیست، روابط مهمتر از ضوابط، همش طبل تو خالی... همجا ظاهر سازی از تو خالی... از دولت تا ملت... غالب افرادی که منسبی دارن به فکر جیب خودشون وابستگانشونن نه انجام کار محوله به بهترین شکل، من دکترهای با سوادی و میشناسم که هیجا کار پیدا نکردن اما پسر رئیس فلانجا کار پیدا کرد همونجا که باباش رئیس، باید همه با هم از دولت تا ملت جلوی فساد و بگیربم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار