کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آیا خودبانک های بانک شهر، واقعا خودِ بانک است؟

کدخبر:۲۳۳۲۹شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۲:۵۶۳۰۵۲ بازدید

از حدود یک سال و نیم پیش، پیشخوان‌های «شهرنت» و «خودبانک» بانک شهر در سرتاسر کشور گسترده شده‌اند و با شعار «خود بانک، خودِ بانک» قرار ...
آیا خودبانک های بانک شهر، واقعا خودِ بانک است؟

از حدود یک سال و نیم پیش، پیشخوان‌های «شهرنت» و «خودبانک» بانک شهر در سرتاسر کشور گسترده شده‌اند و با شعار «خود بانک، خودِ بانک» قرار است تمامی خدماتی که شعبه یک بانک دارد در این پیشخوان‌ها ارائه شود. پیشخوان‌های شهرنت و خودبانک بانک شهر این روزها در همه‌جای شهر تهران حتی پیاده‌روها خودنمایی می‌کنند. این پیشخوان‌ها بار اول یک سال و نیم پیش رونمایی و به‌مرور به تعداد کیوسک‌های آن افزوده شد.

خدمات غیرحضوری بانکی در ایران ابتدا با «شهاب» بانک ملی آغاز شد و پس از آن برخی بانک‌ها نیز در مقیاس محدودی این خدمات را عرضه کردند. بانک شهر با معرفی خودبانک (VTM) علاوه بر تبلیغات فراوان، تعداد این پیشخوان‌ها را نیز افزایش داد. با ارائه خدمات شبانه‌روزی در پیشخوان‌های منتخب، این بانک ادعا می‌کند که «تمامی خدماتی را که یک شعبه بانک ارائه می‌کند در این پیشخوان‌های منتخب به‌صورت 24 ساعته در خدمت شهروندان قرار داده است.»
 
وب‌سایت بانک شهر اطلاعات کافی ندارد

برای استفاده و بررسی این خدمت به ابتدا به سراغ وب‌سایت بانک شهر رفتیم تا یکی از پیشخوان‌های آن را برای بررسی انتخاب کنیم اما در این وب‌سایت تنها آدرس، نام پیشخوان و تاریخ نصب آن‌ها آمده و مشخص نیست کدام‌یک «شهرنت» و کدام‌یک «خودبانک» هستند. حتی در وب‌سایت بانک شهر آمده که تنها برخی کیوسک‌ها 24 ساعته است و در این مورد نیز اطلاعات بیشتری موجود نبود.

خدمات خودبانک و شهرنت با هم یکی نیستند

سرانجام نزدیک‌ترین کیوسک را انتخاب کردیم و یک روز جمعه به پارک گفت‌وگو رفتیم. پس از ورود به کیوسک، شخصی با کت و شلوار و بَج بانک شهر بر روی سینه، داخل شد و در مورد نیازهایمان سؤالاتی کرد. اینجا بود که متوجه شدیم برخلاف نمونه تبلیغ تلویزیونی، کاربر به‌طور مستقیم در انجام خدمات بانکی دخالتی ندارد، بلکه متصدی واسط انجام خدمات است.

این شخص توضیح داد که پیشخوان پارک گفتگو امکان افتتاح حساب ندارد چون دستگاه VTM در آن تعبیه نشده است. متصدی چند مکان را معرفی کرد که در آن خدمات VTM از قبیل افتتاح حساب انجام می‌شود. از میان آن‌ها پیشخوان ترمینال غرب نزدیک‌تر بود بعد از مراجعه به آنجا نیز به ما گفته شد این پیشخوان امکان افتتاح حساب ندارد و متصدی آن نیز چند نشانی دیگر به ما معرفی کرد.

چند روز بعد برای افتتاح حساب بانک شهر در غروب یک روز تعطیل به پیشخوان پارک آب‌وآتش مراجعه کردیم. در اینجا بود که متوجه شدیم برای افتتاح حساب علاوه بر کارت ملی، اصل شناسنامه نیز موردنیاز است و این بار نیز برای افتتاح حساب ناموفق بودیم.

تجریه استفاده از خودبانک (VTM)

سرانجام در یک ظهر جمعه بهاری بازهم به پارک آب‌وآتش رفتیم و این بار تمامی مدارک را از قبل آماده کرده بودیم. پیشخوان خلوت بود و تنها ما دو نفر در آن حضور داشتیم. متصدی برای افتتاح حساب درخواست مدارک کرد، اصل کارت ملی و شناسنامه. دو ورق فرم هم باید پر می‌شد که در هنگام انجام این کار به‌یک‌باره پیشخوان شلوغ شد اکثر افراد کسانی بودند که برای دیدن پل طبیعت به این پارک آمده بودند و در این میان قصد داشتند برخی نیازهای بانکی خود را با استفاده از این پیشخوان رتق‌وفتق کنند. عده‌ای هم از روی کنجکاوی سوالاتی درباره عملکرد دستگاه خودبانک می‌پرسیدند. در این کیوسک یک دستگاه خودپرداز، یک دستگاه خودپرداز و خود دریافت، یک دستگاه صدور کارت هدیه و یک دستگاه VTM وجود داشت. متصدی در هنگام رسیدگی به عملیات افتتاح حساب ما باید حواسش به مراجعه‌کنندگانی می‌بود که به‌جای مراجعه به ATM به سراغ دستگاه VTM یا دستگاه صدور کارت هدیه می‌رفتند و آن‌ها را راهنمایی می‌کرد. شیاری هم که برای کشیدن کارت و باز شدن در پیشخوان پیش‌بینی‌شده بود، به‌درستی کار نمی‌کرد و متصدی مجبور می‌شد برای زدن دکمه دربازکن، به آن‌طرف پیشخوان برود.

نکته: افتتاح حساب در خودبانک‌ها فقط شامل حساب سپرده کوتاه مدت می‌شود و افتتاح حساب‌های نوع دیگر امکان‌پذیر نیست.

پس از پر کردن فرم‌های مربوط به افتتاح حساب (همانند شعب بانک)، متصدی مدارک را به اتاق پشتی برد که یک شخص دیگر نیز در آن حضور داشت. از این مدارک کپی گرفته شد و سپس متصدی خود در برابر دستگاه VTM (خودبانک) قرار گرفت. با مرکز، ارتباط تصویری برقرار کرد (اگر تصور می‌کنید کیفیت تصویر به‌مانند تبلیغ تلویزیونی خودبانک شهر است، انتظار خود را کمتر کنید، تصویر با تأخیر پخش می‌شد) شخص مستقر در مرکز تماس از متصدی خواست مدارک را در محفظه درگاهی قرار دهد تا از مدارک اسکن گرفته شود. کارت ملی، شناسنامه، فرم‌ها و غیره.

در انتها هم افتتاح کننده حساب برای رؤیت چهره به جلوی دوربین دستگاه VTM آمد و تمام مراحل توسط متصدی انجام شد. کل زمان برای افتتاح حساب 35 دقیقه طول کشید. اما در میان گرمای ظهر، خنکای کولر پیشخوان دل‌چسب بود و معطلی افتتاح حساب را قابل‌تحمل می‌کرد.

در مرحله آخر کارت‌بانکی در اتاق پشتی پیشخوان چاپ و در اختیار ما قرار گرفت که شماره‌های آن اندکی ناخوانا بود. برخلاف شعب بانکی برای افتتاح حساب، وجهی دریافت نشد و متصدی از ما خواست طی روزهای آینده درمجموع 15 هزار تومان برای حداقل موجودی و کارمزدهای دریافت کارت و پیامک واریز شود.

درواقع کارمزد صدور کارت 2٫500 تومان و همچنین مبلغ 3٫300 تومان نیز کارمزد افتتاح حساب است. لازم است حداقل 10 هزار تومان مانده‌حساب در کارت خود داشته باشید که قابل‌برداشت نیست و در مجموع 14٫800 تومان خرج افتتاح حساب بانک شهر می‌شود.

درنهایت حساب بانکی بانک شهر افتتاح شد و کارت آن را هم تحویل گرفتیم از متصدی درخواست نام کاربری و رمز عبور برای استفاده از خدمات اینترنت بانک را داشتیم که به گفته متصدی پیشخوان امکان ارائه آن در این شعبه خاص (آب‌وآتش) وجود نداشت.

نکته: این حساب‌ها در شعبه مجازی بانک شهر مستقر در میدان آرژانتین ثبت می‌شوند.

 این پیشخوان شهرنت بانک شهر جزو یکی از 5 پیشخوان شبانه‌روزی این بانک در تهران است که شامل یک دستگاه «خود بانک»، «خود دریافت و خودپرداز»، «دستگاه صدور کارت هدیه» و «عابر بانک» است که در هر یک از این پیشخوان‌ها یک کارمند بانک شهر نیز مستقر است.
 
 
بانک شهر و نخستین دستگاه‌های خودبانک (VTM) در ایران

بانک شهر با راه‌اندازی پیشخوان‌های شهرنت مدعی است نخستین بانک در ایران است که معرف این دستگاه‌ها با عنوان «خودبانک» شده و با استفاده از فناوری کنفرانس از راه دور، تعامل بین مشتری و فرد مستقر در شعبه مجازی بانک را برقرار کرده و خدمات بانکی موردنیاز را به مشتری ارائه می‌دهد. پیشخوان‌های مجازی بانک شهر در شهرهای مختلف وجود دارند که بانام «شهرنت» معرفی‌شده‌اند. شهرنت‌ها در حوزه خدمات مربوط به خوددریافت، خودپرداز، کارت هدیه در خارج از ساعات اداری شعبات بانک شهر فعال هستند ولی خدمات «خودبانک» (VTM) را تنها پیشخوان‌های محدودی در سطح شهرها انجام می‌دهند. به گفته مسئولان بانک شهر تعدا  این نوع پیشخوان‌ها افزایش پیدا می‌کند.

از طریق دستگاه خودبانک (VTM) موجود در پیشخوان‌های شهرنت بانک شهر، این امکان میسر می‌شود تا مشتری به‌صورت آنلاین (البته با واسطه متصدی مستقر در پیشخوان) با رئیس شعبه مجازی در ارتباط باشد و درخواست‌های بانکی خود را به‌صورت غیرحضوری انجام دهد.

نکته: پس از بانک شهر، بانک سرمایه و بانک حکمت ایرانیان نیز در شعبات خاصی این خدمات را عرضه کرده‌اند.

پیشخوان خودبانک (VTM) چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

بنابر آنچه بانک شهر درباره این پیشخوان‌ها تبلیغ کرده است، تقریباً همه کارهایی که در یک شعبه بانک انجام می‌شود به‌صورت 24 ساعته ارائه می‌کنند، از قبیل:
- افتتاح حساب سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و صدور کارت نقدی*
- انتقال وجه بین سپرده‌ها و انتقال وجه بانکی
- اعلام مفقودی و مسدودی کارت
- صدور اینترنتی کارت هدیه
- پرداخت اقساط تسهیلات بانک شهر
- مسدود کردن اینترنت بانک و همراه بانک
- انتقال وجه ساتنا*
- انتقال وجه پایا*
- صدور گواهی تمکن مالی
- صورتحساب فارسی و لاتین
- صدور ضمانت‌نامه بانکی، صدور واحدهای سرمایه‌گذاری آرمان‌شهر
* خدماتی است که تنها از طریق خودبانک‌ها انجام می‌شود.


fbxqi4wf0md9g2hv1trd.jpg

 
پیشخوان خودبانک چه خدماتی را ارائه نمی‌دهد؟

خدمات وصول چک و به‌حساب خواباندن آن در این پیشخوان‌ها امکان‌پذیر نشده است. متصدی کیوسک به ما گفت تا دو ماه دیگر خدمات چک در این پیشخوان‌ها ارائه می‌شود.
 
خودبانک (VTM) و شهرنت چه تفاوتی دارند؟

تمامی خدمات خودبانک‌ها در شهرنت‌ها نیز به‌غیراز افتتاح حساب، انتقال وجه ساتنا و پایا انجام می‌شود. البته در ظاهر و نشانی‌های موجود در وب‌سایت بانک شهر شهرنت‌ها از خودبانک‌ها مجزا نیستند.
 
صدور کارت هدیه به‌صورت آنی

وجود دستگاهی برای صدور کارت هدیه به‌صورت آنی در دوران تعطیلات نوروز به داد بسیاری رسیده بود. با واردکردن هر کارت عضو شبکه شتاب متقاضی می‌تواند کارت هدیه از مبلغ 30 تا 500 هزار تومان را انتخاب و دریافت کند بدین‌صورت که بعد از قراردادن کارت خود در دستگاه و واردکردن رمز، منوی پیش روی شما قرار می‌گیرد که انواع کارت هدیه با مناسبت‌های مختلف یا عادی را می‌توانید از طرح‌های متنوع موجود در منوی این بخش انتخاب کنید و بعدازاین مرحله می‌توانید جمله دلخواه خود را نیز بر روی کارت‌های هدیه با صفحه کلیدی که به این دستگاه متصل است تایپ کنید و بعد از تأیید کارت خود به همراه رمز آن را تحویل بگیرید. مشابه این خدمات در شهاب بانک ملی و در ساعات اداری در شعب بانک پاسارگاد و .. وحود دارد.
 
پیشخوان‌های خودبانک کجای شهر قرار دارند؟

وب‌سایت بانک شهر نشانی پیشخوان‌های خودبانک را به طور مجزا مشخص نکرده است پس این آدرس‌ها می‌تواند براستان کاربردی باشند.

در حال حاضر 200 پیشخوان شهرنت بانک شهر در کل کشور وجود دارد که 23 پیشخوان به‌صورت شبانه‌روزی خدمات خودبانک ارائه می‌دهند که عموماً در مکان‌های پرتردد شهرها جای گرفته‌اند:
در تهران:
1- تهران- میدان آرژانتین- پایانه بیهقی
2- تهران - پارک آب‌وآتش ابتدای پل طبیعت
3- ترمینال شرق تهران- داخل محوطه
4- تهران- میدان شوش- جنب تاکسی‌رانی
5- خیابان پانزده خرداد - روبروی پاساژ طلافروشان
 

در شهرهای دیگر:

6- پرند فاز دوم - خیابان ستاره - جنب مسجد امام حسن عسگری و فروشگاه اتکا
7- مشهد- فلکه آب- پارکینگ رضا
8- قم - خیابان صفائیه- میدان جانبازان
9- قزوین- میدان عارف- ضلع شمال پارک ملت
10- تبریز- میدان ولیعصر
11- ارومیه - چهارراه عطایی نبش خیابان عطایی
12- سنندج - خیابان پاسداران- بوستان شادی
13- اهواز- خیابان نادری- تقاطع 24 متری
14- کرمانشاه- سه‌راه 22 بهمن- خیابان نوبهار- پارک نوبهار
15- جاده رشت انزلی - خیابان حسن رود -منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی- روبروی مجتمع تجاری ونوس
16- بندرعباس بلوار طالقانی جنب پارکینگ پایانه‌ها
17- یزد -پارک هفت‌تیر
18- رشت -سبزه‌میدان
19- قشم -سیتی سنتر
20- کرج- شهرک اندیشه- میدان آزادگان
21- سمنان -پارک 17 شهریور
22- اصفهان- خیابان کاوه- خیابان جابر انصاری
23- شیراز - شاه‌چراغ

باید دید این پیشخوان‌های منتخب به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت دارند و نحوه صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی و دیگر خدمات بانکی در شب‌ها در این مراکز با چه کیفیتی صورت می‌گیرد؟

شما چه تجربیاتی از پیشخوان‌های خودبانک و شهرنت بانک شهر دارید؟

بانک شهر خود بانک شهرنت VTM کارت هدیه

بلیط هواپیمادیدگاه ها

عارف: 1395/3/813:01:54،
33
25
بنده حدود 2 سال و از ابتدای شروع پروژه شهرنت کارمند شرکت توسعه و نوآوری شهر ( زیر مجموعه بانک شهر که متولی انجام پروژه شهر نت هست ) بودم
اولین وی تی ام رو سال 93 توی پارک آب و آتش تست گرفتیم و بعد از یک سال نواقص برطرف شد ولی با توجه به اینکه شهرنت آب و آتش از 3 لینک اینترنت مبین نت - اینترانت و ماهواره به صورت پشتیبان هم استفاده میکند ولی به دلیل زیاد بودن نویز در اون نقطه همیشه تو ساعت های شلوغی ارتباط مدام قطع میشد

یادش بخیر

ولی چه بخور بخوری میکنن خود کارمندای بانک شهر
ایرانی اصیل: 1395/3/813:15:48،
55
36
موضوعی که مهم است ودرمقاله اصلا بهش اشاره نشده این است که عمده سرمایه این بانک متعلق به چه کسی یا کسانی است که هر جای شهر که خواسته حتی وسط پیاده رو وپارک وچهارراه و......گیوسکی گذاشته وباجه باز کرده البته این امر هم جنبه اقتصادی دارد که بسیار مهم است(مثل اینکه وسط میدان های اصلی شهر یک مغازه به شما بدهند)وهم از نظرعدم نظم وزیبایی شهر
امید: 1395/3/815:02:21،
38
39
بانک شهر = شهرداری
.: 1395/3/816:24:21،
30
56
انصافا بانک خوبیه
ناشناس: 1395/3/915:01:52،
27
39
دوست عزیز بانک شهر زیر نظر شهرداری تهران کار میکنه . بانک بسیار موفقی هست . در اینده جزو پنج بانک برتر ایران خواهد شد . تمام دستگاه ها به روز هستند . واریز وجه در تمام ساعت شبانه روز . گرفتن کارت هدیه . افتتاح حساب . بسیار کار مردم رو راحت کرده . لطفاا به کارهای ارزشمند احترام بگذاریم
یه شهروند : 1395/3/813:49:54،
59
37
این بانک به چه حقی توی هر کجا از معبر و خیابان و یا میدانی که دلش خواسته رفته و با سد معبر کردن دکه زده این خودش عین پایمال کردن حق الناسه
ناشناس: 1395/3/914:58:54،
31
40
دوست عزیز . چه سعد معبری . این پیشخوان های شهر نت برای آسایش ما شهروندان ساخته شده . که هر ساعت شبانه روز بتونید خدمات بانکی خودتون رو انجام بدین . چرا اینقدر ملت ما قدر نشناس شدند
الناز: 1395/3/900:32:09،
26
27
کسی تو صندوق گنجینه آرمان سرمایه گذاری کرده؟ اگر جواب مثبته راضی هستید؟
سعید: 1395/3/912:14:49،
30
37
22% میده
علي: 1395/3/901:36:25،
33
32
بانكي كه بايد بيشتر از همه بانكا حقوق شهروندي در نظر داشته باشه بايد بانك شهر باشه ولي متاسفانه ...تازه هر وقت رفتم شهرنت بانك شهر كارم انجام نشده.
رضا: 1395/3/910:14:22،
30
33
سلام بنظرم کار خیلی خوبی
تو گرمای شدید تابستان و سرمای زمستون با خیال راحت تو شهرنت کارامون انجام میدهیم.
امنیتش هم که عالیه. روز تعطیل میشه پول واریز کرد به حساب و هیچ وقت گیر نمیکنی
کارگر: 1395/3/910:21:28،
36
37
سلام
چرا نوشتید کارمند بانک در شهرنت حضور دارد
اونا کارمند بانک نیستند اونا حتی قرارداد هم ندارند و حقوقی هم ک بهشون میدند با وجود تحصیلات عالیه حداقل حقوق کارگریه بدون مزایا و تعطیلات
چطور به خودتون اجازه دادید این افرادی ک صادقانه برای پیشرفت این پروژه زحمت میکشند رو کارمند بانک خطاب کنید
اونا فقط سربازای گمنام بانک شهر هستند.

ممنون.
ناشناس: 1395/3/913:13:39،
25
36
با سلام . شهر نت های بانک شهر خیلی از کارهای روزانه بانکی افراد رو راحت کردند . در ضمن کسانی که داخل شهر نت ها هستند کارمند نیستند . و بیشترین تلاش رو دارند و با کمترین مزایا . در ضمن بانک شهر زیر نظر شهرداری میباشد . یا علی
راهبر بانک شهر: 1395/7/1814:59:09،
9
15
سلام
افرادی که در شهرنت فعالیت می کنند راهبر نامیده می شوند نه کارمند. به عنوان شخصی که در این مجموعه حضور داشتم باید عرض کنم که بانک شهر راهبران رو حتی جزء همکاران خود نیز به حساب نمی آورد و با حداقل حقوق و بدون مزایا، حداکثر کار رو بدون هیچگونه تعطیلی از ایشان می کشد.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

پرسپولیس و طارمی علاوه بر محرومیت، جریمه مالی 790 هزار یورویی هم شدند
چپ کردن ماشین آتش‌نشانی (عکس)
سرانجام خبر فوت یک رهبر اخوان المسلمین در زندان تایید شد
رهبر کره‌شمالی: ترامپ را وادار می‌کنم به دلیل تهدیدهایش بهای سنگینی بپردازد
ارجاع پرونده احمدی‌نژاد به دادسرا
4 مجروح حاصل تصادف خودروی ساینا با دیوار بتنی + تصویر
هشدار محسن رضایی: اگر کشوری امنیت ایران را مخدوش کند با موشک‌ها جنگ را پایان می‌‌دهیم
دستگیری پزشک جاعل/ پزشک حقیقی در شیراز، پزشک قلابی در تهران
کره شمالی: تهدیدهای ترامپ مثل پارس سگ است!
برخورد عجیب پرنده با دماغه هواپیمای تفلیس- تهران + تصویر
برخورد بامدادی یک دستگاه تانکر با یک دستگاه کامیون + تصویر
تصادف شدید اتوبوس بین شهری و خودرو سواری
واکنش شریعتمداری به تلاش برای رفع حصر
تهدید علیه برجام؛ ترامپ با آتش بازی می‌کند
آخرين قسمت «خندوانه»؛ سنگ تمام خانوادگی و رانت بی سابقه تلويزيون براي فيلم رامبد جوان!
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار