کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نقدینگی هزار هزار میلیارد تومانی در کجاست؟

کدخبر:۲۳۰۵۸دوشنبه، ۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۸:۴۷۲۳۰۰ بازدید

برخی از کارشناسان اقتصادی نسبت به برخی سیاست‌گذاری‌های بانکی و احتمال حرکت پول‌ها از سپرده‌های بانکی به سمت بازارهای ...

برخی از کارشناسان اقتصادی نسبت به برخی سیاست‌گذاری‌های بانکی و احتمال حرکت پول‌ها از سپرده‌های بانکی به سمت بازارهای جذاب‌تر و پرسودتر هشدار می‌دهند.

به گزارش ایران جیب به نقل از مهر، افزایش حجم نقدینگی در دولت یازدهم به رقم هزار هزار میلیارد تومان با وجود اینکه بسیاری از بخش های اقتصادی و تولیدی کشور از کمبود نقدینگی رنج می برند، مورد انتقاد برخی از فعالان اقتصادی و کارشناسان اقتصادی قرار گرفته است. تولیدکنندگان هم مطرح می کنند که چرا با وجود افزایش نقدینگی، سهمی از آن به بنگاههای تولیدی اختصاص نیافته است؟

برخی از تحلیلگران اقتصادی نسبت به اینکه هر لحظه ممکن است این نقدینگی بزرگ از بانک‌ها خارج شده و وارد سایر بخش های اقتصادی شود، هشدار می دهند.

نقدینگی دائما در حال افزایش است اما هیچ رد و اثری از آن در بخش های واقعی اقتصاد و تولید کشور دیده نمی شود، چرا که با وجود افزایش آن به هزار هزار میلیارد تومان باز هم فعالان اقتصادی از کمبود منابع مالی می نالند.


منابع بانک‌ها قفل شد

برخی کارشناسان می گویند گرچه بخش بزرگی از نقدینگی در بانکها است، اما این منابع قفل است، بخشی از آن شبه پول است و فقط بخشی از آن در اقتصاد در گردش می باشد، به همین دلیل بازارهای مالی نمی توانند بازارهای اقتصادی را راهبری کنند. برخی از بانکداران می گویند که بخشی از رقم نقدینگی در طرح های نیمه تمامی که بانکها به اجبار و بر اساس طرح های تکلیفی در آنها سرمایه گذاری کرده اند قفل شده است.

به هر حال بانکداران تصمیم دارند که به زودی نرخ سود بانکی را مورد بازنگری قرار دهد و این احتمال وجود دارد که نرخ سود تا 16 درصد هم کاهش یابد.

سید بهاءالدین حسینی هاشمی در گفتگو با مهر، در پاسخ به این سئوال که نقدینگی هزار هزار میلیارد تومانی در کجاست؟ گفت: نقدینگی در بانکها است. نقدینگی شامل مجموع اسکناس و مسکوک و سپرده های بانکی است و بین 5 تا 7 درصد نقدینگی را اسکناس و مسکوک تشکیل می شود و 95 درصد نیز به عنوان سپرده های بانکی شامل حساب جاری، پس انداز، قرض الحسنه و سپرده های سرمایه گذاری کوتاه و بلندمدت است.


چند درصد پول‌ها در جیب مردم است

مدیرعامل اسبق بانکهای صادرات و سرمایه افزود: آن 5 تا 7 درصد اسکناس و مسکوک نیز در صندوق بانکها یا در جیب مردم و یا در شرکت ها و خانه های مردم است. اما 95 درصد نقدینگی بخش خصوصی در حساب های بانکی است که بانکها نیز آن را به مصرف رسانده اند و به صورت وام و اعتبار به اشخاص و افراد حقیقی و حقوقی پرداخت شده است. حتی برخی از بانکها اضافه برداشت هایی هم داشته اند و بیش از مبلغ سپرده های خود مصرف کرده اند.

وی با بیان اینکه نقدینگی در حساب های بانکی و همان سپرده ها و پس اندازهای بانکی است و از سوی بانکها پرداخت و خرج شده است، اظهارداشت: نقدینگی ممکن است به سمت هر بخشی که جذابیت داشته باشد، برود. حساب ها به نام اشخاص است و می توانند آن را برداشت کنند و به هر بازاری ببرند و در آن سرمایه گذاری کنند، از بازار خودرو به بازار طلا و از طلا و سکه به بورس یا به بازارهایی مثل آن ببرند. 

این تحلیلگر مسائل اقتصادی تصریح کرد: بخش هایی که دارای جاذبه و مطلوبیت بیشتری باشد، سپرده گذاران را به آنها جذب می شوند و سرمایه های خود را به آن می برند بخش ساختمان فعلا دچار رکود است و چندان استقبالی از آن نمی شود ولی سایر بازارها مثل طلا، سکه، بورس و غیره همچنان بازارهای جذابی محسوب می شوند و هر فردی را می تواند به سمت خود جذب کند.

به گفته وی، ممکن است که سیاست های بازارهای پولی و مالی به گونه ای تنظیم شود که در برخی از بازارها مطلوبیت و جذابیت ایجاد شود و نقدینگی را به سمت خود بکشد. اگر نرخ سود سپرده ها، مناسب و مورد انتظار سپرده گذاران نباشد، آنها تصمیم خواهند گرفت که سرمایه های خود را از بانکها خارج کنند و این مخاطراتی را برای نظام بانکی به همراه خواهد داشت. اگر بازاری دچار رکود شود، مشخص می شود که نقدینگی از آن خارج شده و اگر بازاری حباب گونه شود، مشخص است که نقدینگی به آن بازار سرازیر شده است.


کاهش نرخ تورم الزامی برای کاهش نرخ سود نیست

حسینی هاشمی با اشاره به اینکه سیستم بانکی قصد کاهش نرخ سود را به دلیل کاهش نرخ تورم دارد، تصریح کرد: نرخ تورم کاهش یافته است، اما این الزامی برای کاهش نرخ سود نیست به عبارت دیگر نرخ سود الزاما به نرخ تورم بستگی ندارد. نرخ اعتبارات پائین نیست و نرخ پول در بازار آزاد (بازار غیرمشتکل پولی) بالا است و نرخ ماهانه آن 3 تا 4 درصد است و برای کاهش نرخ سود باید به این موارد توجه کرد.

وی با اشاره به وضعیت نقدینگی و جذب آن به بازارهایی مثل بازار سرمایه عنوان کرد: بازارها از نظر بازدهی با یکدیگر رقابت می کنند. اگر نرخ سود در بازار پول ( بانکها) به 16 درصد کاهش یابد و بازدهی در بازارهایی مثل سرمایه بیشتر از آن باشد، مردم پول های خود را به خرید و فروش سهام اختصاص خواهند داد. پول از بانک تکان نمی خورد و فقط مالکان آن جابجا می شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی و بانکی با بیان اینکه از وضعیت معاملات و حجم معاملات بازارهایی مثل سرمایه می توان فهمید که نقدینگی وارد آنها شده یا خیر، افزود: رونق یا رکود بازارها نشان می دهد که پول از آنها خارج شده و یا وارد آنها شده است. به هر حال در سیاست گذاری های بانکی باید دقت شود که در سایر بازارها جاذبه ایجاد نشود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پاسخ: 1395/3/309:29:58،
84
11
توی بانکهای سویس میباشد؟؟؟ چون ما که چیزی جز فقر نمیبینیم والسلام
رسول: 1395/3/310:32:34،
34
22
با پايين امدن بهره بانكي ، باتوجه به ركود و اوضاع بد اقتصادي
تورم مسكن بالاي ٢٠ ٪ و به دنبال ان ركود مجدد +++++++
تورم مسكن پايين تر ازتورم جامعه و رونق گرفتن معملات _______
بابا بزرگ: 1395/3/311:02:18،
41
20
90 درصد این پولا دست 10 درصد آقایونه
میتونید ازشون خواهش کنید به جای واردات پولشان رو بیارن داخل تولید
من: 1395/3/316:44:13،
19
21
پول اصلا دست 85 - 90% پایینی جامعه نیست. همش قفل شده دست اون 10 درصد بالا. اونم واسه اقتصاد سمه، چون پویایی اقتصاد در گرو چرخش سرمایه بین طبقات پایینه. اصل مصرف کنندگان یه جامعه همون 90 درصدی هستند که الان پولی در بساط ندارند و مصرف توی یه جامعه و گردش پول ناشی از اون مصرفه که شغل ایجاد می کنه و اقتصاد رو تکون میده.
اتابک: 1395/3/309:40:47،
56
125
100 رحمت به احمدی نژاد ...
پاسخ به اتابک: 1395/3/310:09:05،
51
17
شما فکر کن میفهمی چی میگی...میدونیم به خاطر چه منافعی اینقدر از این نژاد حرف میزنی.خودت و به اون راه زدی ولی باور کن زندگی زمانی جوری به روت میاره که که به ....کردن می افتی.این جمله من و یادت نره..فکر کن زرنگی.
رسول: 1395/3/310:14:16،
39
9
خب معلومه همش تو جیب منه!!!!!!!!!!!
سیاوش: 1395/3/310:26:35،
37
13
یکمیشم ب من بده(:::
کا: 1395/3/311:01:33،
31
13
اکثر مردم پولهاشون رو با توجه به وضعیت نامعلوم اقتصادی در بانک ها بصورت سپرده قرار دادن و دارن سود می گیرن و بانک ها چون نتونستن این سپرده ها رو با توجه به رکود بعنوان وام به بنگاه های اقتصادی بدن دچار کاهش درامد شدن و حالا سود سپرده رو کاهش دادن حال بدنبال گرفتن مالیات از سپرده و کاهش نرخ تسهیلات هستن ، اوج بی برنامه گی که در صورت کاهش ارزش ریال همه متضرر می شن.
یه دلار: 1395/3/313:26:28،
22
25
نرخ دلار مبادله ای
92/04/11- 12260 ریال
92/04/12- 24790 ریال
93/04/12- 26302 ریال
94/04/12- 29603 ریال
95/03/03- 30398 ریال
95/03/03 - ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ریال - قابل توجه کسانی که منتظر ارزونی هستند.
موز: 1395/3/313:30:32،
21
25
موز 3 تا 4 هزار تومنی شده کیلو 6 تا 7 تومن ....
ناشناس: 1395/3/313:53:01،
26
13
هی نگین هزار هزار میلیارد تومان کجاس؟با دلار سههزارو پونصدی کل این پول که سرمایه مردم ایران از زمان هخامنشیان هستش میشه یه چیزی کمتر از سیصد میلیارد دلار ، بگین هشتصد میلیارد دلار یک سال نفتی ایران کجاس؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
جنجالی‌ترین دستمزد بازیگران ایرانی منتشر شد
جایگزین خودروی تندر 90 از روسیه می‌آید؟
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار