کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بانک ها زیر بار وام 10 میلیونی ازدواج می روند؟

کدخبر:۲۳۰۱۳شنبه، ۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۸:۴۷۱۱۹۸ بازدید

بعد از ابلاغ قانون بودجه 95 باید منتظر ماند و دید که آیا بانکی ها زیر بار اجرای مصوبه افزایش وام ازدواج به مبلغ 10 میلیون ...

بعد از ابلاغ قانون بودجه 95 باید منتظر ماند و دید که آیا بانکی ها زیر بار اجرای مصوبه افزایش وام ازدواج به مبلغ 10 میلیون تومان می روند یا بازهم بهانه جویی کرده و جوانان را در صف نگه می دارند.

به گزارش ایران جیب به نقل از تسنیم، مجلس نهم که خیلی تا پایان عمرش نمانده در واپسین روزهای کاری خود و همزمان با بررسی لایحه بودجه 95 در صحن علنی بهارستان تصمیم گرفت تا وام ازدواج جوانان از 3 میلیون به 10 میلیون تومان افزایش یابد. با این مصوبه مبلغ 10 میلیون تومان برای هر یک از زوجین خواهد بود و جمعا 20 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوجین با بازپرداخت چهار سال پرداخت خواهد شد.

این مصوبه جنجالی مجلس که خیلی باب میل نظام بانکی نبود در تبصره 29 قانون بودجه امسال جا گرفته است؛ براساس این تبصره " به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است کلیه بانکها و مؤسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهد.

تبصره 1- تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوجین از سی میلیون (30.000.000)ریال به یکصد میلیون (100.000.000)ریال با دوره بازپرداخت چهارساله افزایش می‌یابد.
تبصره 2- بانک مرکزی موظف است اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را به‌نحوی مدیریت کند که تعداد جوانان در صف وام ازدواج در پایان هر ماه کمتر از پنجاه هزار نفر باشد.
تبصره 3- بانک مرکزی وظیفه نظارت بر اجرای این قانون و جریمه بانکهای متخلف در این زمینه را برعهده دارد."

افزایش وام ازدواج یکی از مهمترین تصمیم های مجلس نهم بود که البته مخالفت  بانک مرکزی و بانک ها را به همراه داشت،‌ بانکی ها در مخالفت با افزایش وام ازدواج به 10 میلیون تومان اعلام کردند که منابع کافی برای پرداخت این تسهیلات را ندارند.

مجلسی ها اما در پاسخ به این بهانه موضوع وام دهی بانک ها به کارمندان خود را مطرح کردند که این موضوع اینطور از سوی بانک مرکزی توجیه شد که تا کنون قانونی نبوده تا این اقدام را منع کند!

طبق اعلام مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی مانده تسهیلات پرداختی قرض الحسنه در بهمن ماه سال 94 معادل 35 هزار میلیارد تومان بوده است که تنها 20 تا 25 درصد این تسهیلات صرف پرداخت وام قرض الحسنه به کارمندان بانک ها با ارقام بالا شده است.

بنابراین اگر فرض بگیریم 25 درصد از 35 هزار میلیارد تومان به جیب کارمندان بانک ها رفته یعنی بانکی ها 8750 میلیارد تومان به کارمندان خود وام قرض الحسنه داده اند! درحالی که کل منابع قرض الحسنه ازدواج بانک ها طبق اعلام بانک مرکزی 5000 میلیارد تومان در طول سال 94 بوده است!

گفتنی است، طبق گزارش برخی نمایندگان مجلس بانک‌ها تاکنون بیش از 10 هزار میلیارد تومان در زمینه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه تخلف داشته‌اند که باید از طریق افزایش وام ازدواج آن را جبران کنند.

طبق گزارش 14455 مرکز پژوهش‌های مجلس، وام داده‌شده به مدیران و کارکنان بانکی، دوره بازپرداختی 15 ساله به بالا دارد و مبلغ آن نیز بیش از 12 میلیون تومان است که در مواردی تا 100 میلیون تومان هم می‌رسد.

اما با این وجود بانک ها معتقدند کماکان منابع برای تسهیلات جدید ازدواج ندارند و اگر بخواهند این تسهیلات را بپردازند مردم باید برای دریافت آن مدت طولانی در صف بمانند؛‌ این درحالی است که در قانون بودجه که اتفاقاً یکی دو روز قبل به دولت ابلاغ شد آمده "بانک مرکزی موظف است اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را به‌نحوی مدیریت کند که تعداد جوانان در صف وام ازدواج در پایان هر ماه کمتر از پنجاه هزار نفر باشد."

البته پیشتر مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرده بود که اگر قانون ابلاغ شد بانک ها مکلف به اجرای آن هستند ولی منابع کافی برای اجرای این قانون (وام 10 میلیونی ازدواج) وجود ندارد.

بانک مرکزی اعلام کرده که درحال جلسات مستمر با بانک ها برای تعیین روش جدید تأمین منابع وام 10 میلیونی ازدواج است و احتمالاً  در نهایت به این تصمیم برسند که برای تامین منابع در این زمینه سهمیه سایر تکالیف را کاهش دهند.

البته قانونگذار محل تأمین منابع برای وام جدید ازدواج را 70هزار میلیارد تومان سپرده‌های جاری بانک‌ها در نظر گرفته ولی اگر بانک مرکزی و بانک‌ها استفاده از این منابع را ممکن نمی‌دانند این سوال مطرح می شود که چرا بانک مرکزی از منابع خود برای جوانان استفاده نمی‌کند؟

بانک مرکزی چند ماه قبل و درست زمانی که مردم ندای "خرید خودروی صفر ممنوع" را سر داده بودند به کمک دولت و خودروسازان آمد و مانع از تشدید این رویه شد.

طبق اعلام مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی تاکنون برای 124 هزار دستگاه خودرو تأمین اعتبار شده و بعد از مکاتبات وزارت صنعت قرار شد به 19 هزار و 975 متقاضی دیگر وام پرداخت شود یعنی در مجموع  129 هزار و 975 خودرو تأمین اعتبار می‌شود که با این کار تمام افراد ثبت‌نام کننده در این طرح مشمول وام بانک مرکزی شده‌اند و 3200 میلیارد تومان اعتبار نیز به این بخش تخصیص داده شده است.

3200 میلیارد تومانی که باعث شد هجمه علیه خودروسازان که اتفاقاً نقدهای بسیاری متوجه عملکرد و کیفیت آنهاست، فروکش کند از منابع بانک مرکزی تأمین شد. بانک مرکزی در این طرح به هر متقاضی 25 میلیون تومان وام داد.

نمونه دیگر از استفاده منابع بانک مرکزی، کارت خرید اعتباری کالاست، در این طرح نیز 4200 میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی به سه بانک عامل داده شده تا به متقاضیان که افراد بازنشسته می‌باشند حداکثر 6 میلیون تومان وام پرداخت شود.

بنابراین بانک مرکزی اگر بخواهد می‌تواند منابع کافی برای پرداخت وام 10 میلیونی ازدواج اختصاص دهد؛ با این حال باید منتظر ماند و دید حال که قانون بودجه ابلاغ شده و بانک ها مکلف به اجرای آن هستند تدبیر بانک مرکزی دولت یازدهم برای اجرای دقیق تبصره 29 قانون بودجه 95 چه خواهد بود که هم وام 10 میلیونی پرداخت شود هم تعداد متقاضیان وام ازدواج خیلی در صف نمانند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

كمال: 1395/3/101:17:37،
35
6
ماشين خوب كه تو اين مملكت دوبله سىبله گرونه

ازدواج هم كه گرونه و تا بخواي مقدماتشو فراهم كني گشت نامحسوس ميگيرتت !!

خبري هم كه از تفريح و اوقات فراقت به جز نماز جماعت مسجد سر كوچه نيست

بابا بگيد بريد بميريد سنگين تره كه
نت: 1395/3/116:29:26،
10
7
همچینم نوشته(زیر بار) اصلا دیگه دارم بغض میکنم...چقدر اینا در فشار هستند که مردم در فشار نباشند...چقدر خوبند اینا!!!!!
کاوه56: 1395/3/101:54:50،
29
13
دستشون درد نکنه با این وام مشکل هزینه خرید کت شلوار اقا داماد ردیف شد .
ناشناس: 1395/3/103:15:47،
19
16
برای فروش 100 هزار خودرو انبار شده اشغال خودرو سازان داخلی دولت سریع سه هزار میلیارد اعتبار داد و نفری 25 میلیون وام دادند با سود 24 درصد و اقساط سنگین !! ولی برای ازدواج جوانان که این همه به ایشان رای دادند دولت حاضر نیست اعتبار بدهد چون وام ازدواج تقریبا بهره کمی دارد و به سود جیبش نیست !!!!! واقعا این دولت مردم است یا دولت جیب خود و اطرافیانش؟؟؟؟!! اقای روحانی رای شما دور بعد بسیار شکننده خواهد بود و اصلاح طلبان بزرگترین اشتباه را کردند که از اقای روحانی اصولگرا حمایت کردند تاوانش را هم خواهند داد....
اصغر اقا: 1395/3/107:39:49،
18
12
اقا اینا تو سه ملیون تومنش موندن....
نوشتن قانون راحته مهم عملی شدنشه.
عليرضا: 1395/3/107:58:58،
16
7
اي بابا حاجي
وقتي واسشون ٤٪‏تموم شه بكشيشونم وام نميدن به اين جووناي بدبخت
خودشون ميخورن ي آبم روش
رضا: 1395/3/108:35:27،
20
5
دمش گرم راست میگه اگه نداری چرا اینقد به کارمندات از جیب ملت وام میدی؟
ایرانی: 1395/3/108:46:06،
7
15
یعنی خودمجلسی هاچنین وام هایی نمیگیرن که به بانکهاگیردادن چطورتونستن برای خودروهای بنجلشون اعتبارتخصیص بدن امابرای وام ازدواجی اعتبارنمیدن فقط دارن روبانکهافشارمیارن اینم ازعجایب ایرانه
حمید: 1395/3/109:59:03،
13
14
ی وام ده میلیونی از بانک مهر اقتصاد گرفتم میدونید چقد ازم سود گرفت؟هفت میلیون تومن یعنی ده تا داد هفده تا پس میگیره،مجبور بودم،ایا کافران هم اینگونه ربا میگیرند؟
تات: 1395/3/111:14:13،
10
24
جوان مردباش میخوای 2ماه بدوی 3میلیون بگیری45روزبرومیدان کارگرهرروز70هزارمیگیری میشه 3میلیون تازه قصه پرداختشم نمیخوری
بعدش بگومچکرم روحانی دلاورکه توبهم راه مردشدن را نشان دادی وبهم آموختی جوان ایرانی بایدحسرت ماشین خونه شغل خوب راداشته باشدحالاحالاهاچون راه رسیدن راآقای روحانی مسدود کرده
H: 1395/3/120:53:25،
6
4
در ایران وام طلاق هم میدن ؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

پرسپولیس و طارمی علاوه بر محرومیت، جریمه مالی 790 هزار یورویی هم شدند
چپ کردن ماشین آتش‌نشانی (عکس)
سرانجام خبر فوت یک رهبر اخوان المسلمین در زندان تایید شد
رهبر کره‌شمالی: ترامپ را وادار می‌کنم به دلیل تهدیدهایش بهای سنگینی بپردازد
ارجاع پرونده احمدی‌نژاد به دادسرا
4 مجروح حاصل تصادف خودروی ساینا با دیوار بتنی + تصویر
هشدار محسن رضایی: اگر کشوری امنیت ایران را مخدوش کند با موشک‌ها جنگ را پایان می‌‌دهیم
دستگیری پزشک جاعل/ پزشک حقیقی در شیراز، پزشک قلابی در تهران
کره شمالی: تهدیدهای ترامپ مثل پارس سگ است!
برخورد عجیب پرنده با دماغه هواپیمای تفلیس- تهران + تصویر
برخورد بامدادی یک دستگاه تانکر با یک دستگاه کامیون + تصویر
تصادف شدید اتوبوس بین شهری و خودرو سواری
واکنش شریعتمداری به تلاش برای رفع حصر
تهدید علیه برجام؛ ترامپ با آتش بازی می‌کند
آخرين قسمت «خندوانه»؛ سنگ تمام خانوادگی و رانت بی سابقه تلويزيون براي فيلم رامبد جوان!
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار