کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بانک‌هایی که مصوبه کاهش نرخ سود را اجرا نمی‌کنند

کدخبر:۲۲۸۷۰سه شنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۸:۴۷۳۷۲۱ بازدید

بانکداران بهانه تخطی از اجرای نرخ سود را عدم رعایت نرخ‌ها از سوی 6 هزار موسسه اعتباری می‌دانند در حالی که مسئولان بانک مرکزی می‌گویند این ...
بانک‌هایی که مصوبه کاهش نرخ سود را اجرا نمی‌کنند

بانکداران بهانه تخطی از اجرای نرخ سود را عدم رعایت نرخ‌ها از سوی 6 هزار موسسه اعتباری می‌دانند در حالی که مسئولان بانک مرکزی می‌گویند این موسسات کوچک اثری بر عملکرد بانک‌ها ندارند.

به گزارش ایران جیب به نقل از مهر، برخی بانکداران می‌گویند که آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار درباره کاهش نرخ سود بانکی در بانک ها به اجرا درآمده است و اگر در چند بانک اجرایی نشده، آنهم دلایلی دارد. بررسی های میدانی حاکی از این است که برخی بانکها همچنان با نرخ های مد نظر خود کار می کنند و با روش ها و فرمول هایی که بکار می گیرند، سودهای آنچنانی خود را دریافت می نمایند و به ظاهر مصوبه نرخ سود ابلاغی بانک مرکزی را به اجرا درآورده اند.

کاهش نرخ تورم و وعده های مسئولان و پیش بینی های صورت گرفته حاکی است که به زودی و طی چند ماه آینده نرخ تورم تک رقمی می شود. از سوی دیگر این روزها بحث داغ عدم رعایت قوانین بانکداری اسلامی و بدون ربا نیز در هر محفل بانکی مطرح است، این در حالی است که نرخ سود بانکی به عنوان بارزترین نمونه تخطی برخی بانک ها از قوانین شرعی بانکداری مطرح می شود و کماکان برخی بانک ها متهم به این هستند که نرخ های مصوب را اجرایی نمی کنند.

نکته مهم این است که بانک ها همواره برای تخطی از یک قانون یا مصوبه بهانه هایی دارند، این بار در نرخ سود بهانه بانکدارانی که نرخ را اجرایی نکرده اند، عدم رعایت این نرخ ها از سوی موسسات مالی و اعتباری بدون مجوز از سوی بانک مرکزی است. موسساتی که قرار بود چند سال پیش و در زمان دولت دهم و ریاست کلی محمود بهمنی در بانک مرکزی پرونده ساماندهی شان بسته شود، اما با گذشت نزدیک به سه سال از عمر دولت یازدهم این پرونده همچنان در بانک مرکزی باز است.


موسسات غیرمجاز اثرگذاری ندارند!

بانکداران می گویند این موسسات معمولا هم نرخ سود بالاتری نسبت به شبکه بانکی کشور به سپرده ها می پردازند و هم اینکه نرخ سود کمتری بابت تسهیلات از مشتریان می گیرند و بانک ها مجبورند که با آنها رقابت کنند و این شرایط را برای آنها نابرابر می کند. در نقطه مقابل آنها، برخی از مسئولان بانک مرکزی می گویند که این موسسه ها پیش از این در اقتصاد ما اثرگذاری داشتند اما با اقدامات انجام شده از سوی بانک مرکزی، این اثرگذاری از بین رفته است.

هفته گذشته نیز اعضای شورای پول و اعتبار دور هم گرد آمدند و این بار هم موضوع ساماندهی همین موسسات مورد بررسی قرار گرفت، اعضا به این نتیجه رسیدند که همچنان بانک مرکزی تا دو سال دیگر درگیر ساماندهی این موسسات بی نام و نشان خواهد بود. برخی از اعضای شورا می گویند که موسسات اعتباری که در حال حاضر در نظام اقتصادی و مالی کشور فعالیت می کنند، آنچنان بزرگ نیستند که بتوانند بر بازار پولی رسمی کشور و نرخ سود بانک ها تاثیرگذار باشند.

با این وجود بر اساس آمارها هم اکنون ۵ تا ۶ هزار مؤسسه غیرمجاز کوچک در کشور به فعالیت مالی و اعتباری مشغولند که در صورت ادامه فعالیت و بزرگ شدن شان به عنوان یک معضل اقتصادی عمل کنند و صورت بمب ساعتی ظاهر شوند و اقتصاد کشور را همانند برخی از موسسات بزرگ به مخاطره بیاندازند.  

این موسسات معمولا ابتدا از طریق ایجاد یه موسسه تک شعبه ای در شهرستان ها آغاز به کار کرده و سپس به صورت قارچ گونه ای گسترش یافته و صدها شعبه در سراسر کشور تشکیل می دهند و در نهایت به یک معضل بزرگ برای نظام اقتصادی کشور تبدیل می شوند.


غیرمجازها شناسایی شدند

به هر حال این موسسات فاقد مجوز همچنان در بازار پول کشور فعالند و با وجود اقداماتی که بانک مرکزی برای ساماندهی موسسات انجام داده اما هنوز به این نحو به فعالیت ادامه می دهند و به گفته مسئولان بانک مرکزی مخل نظام اقتصادی کشور و بر هم زننده تعادل های بازار پول هستند. در عین حالی که این موسسات شناسایی شده اند اما هنوز در فرآیند اجرای قوانین و مقررات هم قرار نگرفته اند.

محمدرضا پورابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر بر اجرای مقررات و قوانین توسط موسساتی که مورد شناسایی قرار گرفته اند، تاکید کرد و گفت: برخی از موسسات در صورتی که به فعالیتشان ادامه دهند، امکان دارد که برای اقتصاد مشکل آفرین باشند.  

عضو شورای پول و اعتبار بر ساماندهی موسسات بدون مجوز تاکید کرد و افزود: ساماندهی این موسسات همچنان باید جزو اولویت های بانک مرکزی باشد. ساماندهی موسسات غیرمجاز در صورتی که به درستی اجرایی و عملیاتی نشود، ممکن است که تعادل اقتصاد را دچار اشکال کند.

وی، یکی از دلایل عدم اجرایی شدن نرخ سود در نظام بانکی را وجود همین موسسات و عدم رعایت نرخ های مصوب و عدم اجرای چنین قوانینی ذکر و تصریح کرد: این موسسات و صندوق های فعال به دلیل اینکه تعدادشان زیاد است بر بازار پولی و عملیات بانک ها تاثیرگذارند، حتی اگر اندازه شان کوچک باشد.  

چندی پیش هم رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود که به‌زودی صداهایی درباره موسسات پولی غیرمجاز خواهید شنید، از پلیس خواسته ایم تا برای ساماندهی موسسات غیرمجاز و حذف آنها از بازار پولی همکاری جدی‌تری داشته باشد.

تعدادی از موسسات از بانک مرکزی مهلت خواستند تا خودشان را با ضوابط بانک مرکزی تطبیق دهند و برخی دیگر هم هیچ اقدامی برای دریافت مجوز انجام نداده‌اند. چند موسسه غیرمجاز در حال اخذ مجوز هستند و بانک مرکزی درصدد است آنها را از فیلترهای مناسبی عبور دهد تا اگر بعدها مجوز دریافت کردند، به طور سالم خدمات ارائه دهند.

رئیس کل بانک مرکزی می گوید، قضیه جدی تر از این حرف ها است و دیگر اجازه فعالیت غیرمجاز در بازار پولی کشور داده نخواهد شد. وی گفت: ما در سایت رسمی بانک مرکزی اسامی موسسات مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی را منتشر می‌کنیم.
رئیس کل بانک مرکزی خطاب به روسای پلیس آگاهی استان‌های کشور تاکید کرد: نباید اجازه دهیم، چنین موسساتی از ابتدا نطفه شان در نقطه ای از کشور بسته شود و اگر از همان اول با این قبیل موسسات برخورد شود، دیگر کشور و شهروندان در آینده دچار چنین مشکلاتی نخواهند شد و نیروی انتظامی باید با این پدیده برخورد قاطع کند.

سیف به تبلیغات این قبیل موسسات در اماکن عمومی، برخی رسانه ها و ورزشگاه های کشور هم اشاره و از آن انتقاد کرد و افزود: این قبیل تبلیغات موجب انحراف اذهان شهروندان و مشروعیت بخشیدن به فعالیت بدون مجوز این موسسات و ارائه اطلاعات غلط در این زمینه می‌شود. بانک مرکزی آمادگی دارد در این زمینه ضمن اطلاع رسانی شفاف و به هنگام با نیروهای انتظامی در سطح کشور همکاری بیشتری داشته باشد.

وی تاکید کرد: این قبیل موسسات مُخل اقتصاد است و بانک مرکزی با همکاری ناجا باید هرچه سریع تر فعالیت این قبیل موسسات را ساماندهی کند؛ چرا که روز به روز هزینه های کشور در این زمینه چند برابر می شود و اکنون بهترین فرصت برای پایان بخشیدن به فعالیت های غیرمجاز در بازارهای پول و ارز است.

مسئولان بانک مرکزی می گویند که در حال حاضر این بانک تسلط خوبی بر این موسسه‌ها دارد و موسسه های غیرمجاز با فشار حاکمیت برای بهبود رفتارها اقدام کرده اند. بر این اساس از آنها خواسته و هشدار داده است که هرچه سریع تر به بانک مرکزی مراجعه کنند و پول مردم را به خطر نیندازند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مسلمان: 1395/2/2810:33:31،
76
41
یعنی به زبان ساده بانک مرکزی قدرت نداره جلوی این موسسات ورباخواری رو بگیره این همه توضیح برای چی بود ؟مختصرومفیدمینوشتی ایرانجیب عزیز !!!
اقتصاددان: 1395/2/2811:49:46،
70
29
میخوان با کم کردن سود بانکی بازار مرده مسکن رو زنده کنن ولی همون 15 درصد هم بهتر است تا اینکه در باتلاق مسکن گرفتار شویم و از چند ماه دیگر مالیات بدهیم
said: 1395/2/2811:52:27،
24
39
ممکنه «بهانه شفاهی » بانک ها برای افزایش سود وجود موسسات مجاز وغیر مجاز باشد ولی مسؤلین بالای بانکها ویا تصمیم گیرندگان اصلی بانکها دقیقا از میزان نرخ تورم مطلع هستند که حاضر می شن نرخ سود رو برای جذب پول ،بیشتر کنند.
ضمنا اکثر بانکهای معتبرکشور دولتی هستند و اگر به افزایش نرخ سود اقدام کرده واجرائی میکنند با عرض معذرت با اجازه مسؤلین اقتصادی دولت ست !
من : 1395/2/2815:30:22،
30
37
بهتری برین ببینین که مالیات
نقل و انتقال ملک نسبت به پارسال
به چه میزانی افزایش یافته
من که شااااااخ در آوردم
مهدی: 1395/2/2820:08:00،
30
30
نرخ سود نباید دستوری باشه باید آزاد باشه
اگه بانکی پیدا شد 30 درصد سود داد یعنی کاری میکنه که براش میصرفه 30 درصد سود بده
وقتی دستوری نرخ سود رو کم کنن طرف میره یه ملک رو رهن میکنه میده اجاره
الان بنگاه های املاک سود بیشتری میدن بالای 25 درصد چون همیشه یه عده هستند پول رهن ندارند اجاره میدن اینها به مالک رهن رو میدن کامل و از مستاجر اجاره رو دریافت میکنن
اگه تورم کم بشه سود سپرده خودش کم میشه.
وقتی حقوق دولتی ها(مشاغل حکومتی) 45 درصد تو یه سال افزایش پیدا میکنه تورم 11 درصده؟
اقایون که 14 درصد تمام حقوق هارو افزایش دادند قیمت تاکسی که 20 درصد زیاد شد چجوری تورم 11 درصد!!!!!!!
حاج رضا: 1395/2/2810:45:55،
75
37
آخرش کاری می کنن که همه سرمایه ها تو موسسات غیر مجاز سپرده گزاری بشه


ن: 1395/2/2813:44:01،
30
42
خدا به داد همه ما برسد .

آخرش سرمایه از مملکت فرار میکند .
پولها از بانک خارج و ملک و طلا و ارز خریداری میشود . مسکن فوق گران میشود .

اینها دنبال پول مفت هستند .
Mohammad: 1395/2/2811:12:48،
70
40
داخل کوچه سوپری پروانه کسب نداشته باشه میاند میبندنش تا بره مجوزشو بگیره هزار جور هم جریمه اش میکنند . حالا سر خیابان اصلی با تابلو های بزرگ موسسه اعتباری باز میشه با چند تا شعبه . اونوقت کسی هم متوجه نمیشه جللالخالق .
دادا: 1395/2/2811:14:41،
58
39
سود سپرده كم بشه پولها از بانك خارج ميشه و بانكها ورشكست ميشن

پس مصوبه مخرب اجرا نميكنن و دورش ميزنن

با اقتصاد نميشه دستوري برخورد كرد
محمد: 1395/2/2812:05:56،
38
38
سود سپرده کم بشه همچین اتفاقی نمی افته, چون جای دیگری نیست که پول بره.
منتها مشکل اینه که اصلا برای چی باید سود کم بشه ؟؟؟ همه می دونن تورم اعلامی, یه نرخ ساختگیه که با بازی با روش های آماری درش آوردند و در عمل در بازار و برای اجناس روزمره مصرفی مردم, تورم بیشتر از این حرف هاست. در عمل الان نرخ سود خیلی بیشتر از تورم باشه 2 درصده که اونم کاملا منطقیه. به هر حال قرار نیست ملت پولشون رو در راه خدا بزارن توی بانک, بانک باید علاوه بر حفظ ارزش پول شما ( همون برابری با تورم ) یه درصدی هم سود به پول شما پرداخت کنه, چون داره با پول شما کار می کنه و سود کسب می کنه.
احمد: 1395/2/2811:18:40،
49
41
مردم با درآمد حقوق ماهیانه اداری وغیره نمیتونن زندگیشونو بچرخونن با هزارزحمت گرفتن وام پس انداز مبلغی دربانکها سپرده گزاری کردن تا با سودشرعی اون به زخمهای زندگی شون مرحم بزارن حالا دست گذاشتین رو نرخ بهره - واخذ مالیات وهزارراه تا جلوی کمک درآمد مردم رو بگیرید بخدا 90درصد این سپرده ها اگر هرچی سود کم بشه به بازارکارسرازیر نخواهد شد وفقط به قشر ضعیف فشاربیشتر وارید خواهد شد خواهشا دست از این سیاسیتهای غلط بردارید وبزارید مردم با همه این کمبودها وکسری های زندگیشون رو بکنن وچیزی نگن باور کنید چوب خدا صدا ندارد واگر........
سمیرا: 1395/2/2812:14:10،
39
34
کدوم بانک وام میده که بشه بزاری تو بانک دیگه سودشو بگیری؟؟؟؟؟//
بانکها وام 28 درصد میدهند ولی سود 18 درصد پرداخت میکنن.
محسن: 1395/2/2811:19:56،
50
38
در خط اول گفتین:
6 هزار موسسه اعتباری!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
6 هزار موسسه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ این تعدادش از کتابخونه های کشور هم بیشتره..برا همین سرانه نزول خوری از سرانه کتابخونی بیشتره ....
keep going= ادامه بدین...
علی: 1395/2/2811:33:32،
64
40
خوبه که اینقدر پیگیر کاهش نرخ سود هستند اما یک نفر از مسولین پیدا میشه پیگیر کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی باشه ؟
محسن 128: 1395/2/2811:40:06،
43
42
اگر مردم کل سپرده را از بانکها بیرون بکشند کل مملکت برشکسته و زمین می خورد و بازار دلار و سکه رونق میگیرد
سود دوست: 1395/2/2811:42:46،
31
21
الان کدام موسسه غیر مجازه؟؟
مگه دیگه موسسه غیر مجاز که مشغول بکار باشه داریم؟
داوود: 1395/2/2811:51:32،
45
41
کاهش نرخ سود بانکی = خروج سرمایه ها از بانکها
محمد: 1395/2/2812:35:17،
44
35
بانک قوامین حسابهای گذشته رو هنوز داره ۲۲ درصد میده.
مبین: 1395/2/2814:15:45،
25
48
از 15 اردیبهشت کم شده
سعید: 1395/2/2814:19:12،
38
44
چرا دروغ میگی برادر من

من خودم قوامین سپرده دارم 20 درصد سالانه اس بمحض اتمام سودشو اتوماتیک کم خواهند کرد به 18 درصد.الان بخای سپرده جدید باز کنی همون 18 هست.اون حسابایی که قبلا باز کردن رو همون سود قبلی میدن که اکثرا یکساله اس و در پایان میشه همون 18 درصد.

راستش ایرانجیب یکم داره شلوغش میکنه وقتی سود سپرده بانکی رو 18 درصد تصویب کردن همه بانکا اجراش کردن الان جایی سراغ ندارم که 20 درصد هم سود بانکی بده چه برسه 22درصد.
من من : 1395/2/2814:51:32،
40
36
خدا شفا بده :/

همه بانکها سپرده هایی که هنوز به سر رسید نریسدن رو باید تا اخر به نرخ قبل بدن...

حتی بانک ملی هم هنوز یه سری از 22 دردصدیاش موندن و داره میده ..
حسابهای 20 درصد هم که تا اسفند باز شده بوه یعنی تا اسفند سال دیگه همه بانکها به همه سپردههای قبلی باید سود 20 درصد بدن!

خدایی شماها تو عمرتون تو بانک حساب باز کردید؟ معنی سپرده مدت دار رو هم نمی دونید؟؟
الناز: 1395/2/2815:14:54،
32
40
شعبه آرژانتین گفتند حسابای گذشته را تاآخر اردیبهشت 22 میدن بعد اون میشه18 درصد. کسی از بانک با سود بهتره خبر داره؟
Nikol: 1395/2/2816:22:24،
31
40
بانکهای فرا ساحلی دارند می آن
به محض ورودشون ؛ همه سرمایه میره تو اون بانکها و دست کسی بهشون نمیرسه!
محمد: 1395/2/2816:39:44،
34
39
تجارت بالای 100 میلیون روزشمار 18 میده
ب م: 1395/2/2817:34:36،
31
40
راجع به قوامین دروغ نگید 18 درصد بیشتر نمیده خودم پرسیدم
H: 1395/2/2903:47:17،
27
34
ایران جیب

عکس جالبی‌ گذاشتی !

مردم، بدون هیچ فاصله‌ای کنار هم ایستاده، به حرف‌های همدیگه گوش میدن و به دست همدیگه می‌تونن نگاه بکنن !

انگار تو ایران کسی‌ کار بانکی‌ رو، کار خصوصی نمیدونه !

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار