کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چرا ایران، کره‌جنوبی نمی‌شود؟

کدخبر:۲۲۸۴۷سه شنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۱:۱۷۱۶۴۸ بازدید

به‌طور حتم با توجه به شرایط حاکم براقتصاد، هیاهو، جنجال و بحران‌سازی‌های کم‌اهمیت هیچ کمکی به توسعه کشور نمی‌کند. بنابراین اگر امروز ...

چند ماه قبل مقاله‌نویس شناخته‌شده یکی از نشریات بین‌المللی اقتصادی در تحلیل وضعیت اقتصاد ایران جمله بسیار گویایی را بیان کرده‌ بود: «ایران برای سرمایه‌گذاری شرایط مناسبی دارد؛ ولی انتقال پول به این کشور مثل ساخت خانه در مرکز شهری غبارآلود است. ممکن است غبار روی زمین بخوابد و ببينید با دشتی زیبا طرف هستید یا اینکه غبار از میان برود و متوجه شوید وسط بیابانی ایستاده‌اید.» تعبیر عجیبی است که هم نشان می‌دهد ما شرایط خوبی داریم و هم تایید می‌کند تصویر نامطلوبی از خود به جهان ارائه داده‌ایم.

به‌طور حتم با توجه به شرایط حاکم براقتصاد، هیاهو، جنجال و بحران‌سازی‌های کم‌اهمیت هیچ کمکی به توسعه کشور نمی‌کند. بنابراین اگر امروز نمی‌توانیم یا نمی‌خواهیم سرمایه‌گذاران خارجی را با نمایش تصویری دل‌انگیز از پتانسیل‌های واقعی اقتصاد ایران جذب این سرزمین کنیم، بهتر است شرایطی را رقم نزنیم که آنها از ما دورتر شوند. البته خوشبختانه وضعیت اقتصادی پساتحریم و اجرای برجام، موجی از امید را ایجاد کرده و آرزو داریم این تحلیل بدبینانه به واقعیت تبدیل نشود. آنچه پیش روی ماست، کوهی از توانمندي‌ها، امکانات و فرصت‌ها برای توسعه کشور است؛ ولی چرا در هیچ زمانی این پتانسیل‌ها به بار نمی‌نشیند و اقتصاد ایران راه کشورهایی مانند کره‌جنوبی را نمی‌رود؟ پاسخ به این سوال خیلی پیچیده نیست. عزمی که در کشورهایی مانند کره‌جنوبی برای توسعه وجود داشت، هنوز در ایران نمایان نشده ‌است. هنوز هم ما از مانع اول توسعه کشور عبور نکرده‌ایم و فضای کسب‌وکارمان متناسب با خواسته‌هایمان نیست و از آن مهم‌تر اینکه کماکان جسارت تصمیم‌گیری‌های بزرگ در دل مدیران به باور تبدیل نشده است. ما امروز در رکود سختی هستیم؛ ولی آیا کره‌جنوبی وضعیت بهتری از ما داشت؟

پنجاه سال پیش، کره‌جنوبی فقیرتر از کشورهای محروم آفریقایی مانند موزامبیک بود و امروز ثروتمندتر از بسیاری دیگر از کشورها است. طی 5 دهه اقتصاد کره‌جنوبی چنان رشد کرده که امروز هیچ تصمیم‌ بزرگی بدون حضور این کشور در جهان اتخاذ نمی‌شود. در دهه 70 میلادی دولت کره‌جنوبی، با برنامه‌ریزی دقیق به سمت حمایت از بنگاه‌ها رفت و مدتی بعد، از دل این سیاست، شرکت‌های بزرگی متولد شدند که امروز بازارهای جهانی را تسخیر کرده‌اند. اقتصاد کره‌جنوبی، بحران‌هایی بسیار بدتر از وضعیت رکود اقتصاد ایران را تجربه کرده؛ ولی سیاست‌گذاران این کشور از آنچه رخ داده درس گرفته‌اند و با واکنش‌های درست حتی از بحران مالی بزرگ کشورهای شرق آسیا نیز با کمترین خسارت بیرون آمدند. رسیدگی به وضعیت بانک‌ها، تصمیم‌گیری در مورد بازارهای مالی و سیستم‌های حمایتی از تولید همگی با شجاعت در کره‌جنوبی به انجام رسید و محصول این رفتار، تولد دوباره کشوری قدرتمند، پویا و صاحب صنعت شد. آنچه کره‌جنوبی را موفق کرد، جسارت مدیران بود. آیا ما هم مي‌توانیم چنین رفتاری را تکرار کنیم؟ فعلا که چند مانع مهم در اقتصاد ایران نشان می‌دهد از این وضعیت فاصله داریم.

با وجود اين، تصویری که از آینده کوتاه‌مدت اقتصاد ایران وجود دارد، خبر از بهبودهای نسبی مي‌دهد. برآوردهای نهادهایی مانند صندوق بین‌المللی پول تایید می‌کند رشد اقتصادی سال جاری مثبت است. البته برخی کارشناسان این پیش‌بینی را خوش‌بینانه می‌دانند. با این حال تحلیل‌ها نشان می‌دهد امسال رشد 3درصدی از محل فروش نفت و 2درصدی را از بخش‌های دیگر اقتصادی تجربه خواهیم کرد. بنابراین سال 95 می‌تواند با رشد 5درصدی همراه باشد و البته که این رشد برای خروج قطعی از رکود اقتصادی ناکافی است، ولی امیدوارکننده است.

در صورتی که اقتصاد ایران قصد خروج از رکود مطلق را داشته باشد، حداقل باید طی 5 سال متوالی رشدهای بالاتر از 6 تا 8 درصد را تجربه کند. بنابراین نباید تصور کرد که رشد مثلا 3درصدی در یک سال و رشد 5درصدی در سال دیگر، مشکل را حل می‌کند و آنچه نیاز است، تداوم رشدهای بالا است. تحلیل هر کارشناس واقع‌بینی نشان می‌دهد دستیابی به رشد مستمر، مستلزم انجام برخی اصلاحات اساسی و جسورانه در ساختار اقتصاد کشور است. بازنگری‌ها نیز بهتر است از جایی آغاز شود که خود بانی مشکلات بسیاری بوده‌است؛ «نظام بانکی». وضعیت کنونی بانکی ایران محصول سیاست‌های نادرست گذشته است. امروز اگرچه تحریم‌ها از میان برداشته شده اما بانک‌های ایرانی هنوز نتوانسته‌اند با شرکای خارجی ارتباط برقرار کنند؛ چرا که از تطبیق شرایط خود با مقررات جهانی ناتوان هستند و این جریان هم دقیقا مصادف با زمانی شده که ما نیاز به بهبود شرایط بانکی کشور داریم. مقررات بانکی بین‌المللی نسبت به یک دهه گذشته تغییرات بسیاری به‌ویژه در زمینه مبارزه با پولشویی و قاچاق داشته است. درحال حاضرحتی با برداشته شدن تحریم‌ها نیز زمان زیادی برای همسان‌سازی قواعد بانکداری در ایران و جهان لازم است.

اما این تمام مشکل نیست. ما در حوزه‌های مهمی مانند نرخ‌گذاری ارز هم مشکلات جدی داریم که باید با سرعت به آن رسیدگی کنیم. براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، مهم‌ترین شاخص اثرگذار بر مقاومت‌پذیری اقتصاد، مدیریت بر نرخ ارز است. در واقع هرچه سیاست‌گذار ارزی انعطاف‌پذیرتر باشد، اقتصاد مقاومت بیشتری در برابر شوک‌ها از خود نشان خواهد داد. دولت یا دولت‌ها به‌ دلیل برخی مصلحت‌اندیشی‌های سیاسی حاضر نیستند در مورد موضوعی مانند نرخ ارز تصمیم‌گیری قاطع داشته باشند. طی دو سال گذشته نیز بارها از تریبون اتاق تهران از دولت تقاضا شده تا سیاست واقعی‌سازی و تک‌نرخی‌سازی ارز را دنبال کند. اما حتی در صورتی که مسائل بانکی اصلاح شود و نرخ ارز نیز به سمت واقعی‌سازی حرکت کند، باز هم اقتصاد ایران به آستانه مطلوبیت نمی‌رسد. شاید یکی از شاخص‌ترین ضرورت‌های امروز اقتصاد کشور اصلاح نظام اداری و بوروکراسی حاکم بر فضای کسب‌وکار باشد. متاسفانه باید گفت به‌رغم تلاش‌های دولت در زمینه کاهش بوروکراسی، اقدام موثری در این زمینه رخ نداده است.

نه بر مدیران دولتی، نه بر اقتصاددانان و نه بر فعالان بخش خصوصی پوشیده نیست که به سبب کاهش قیمت نفت، عقب‌ماندگی از فرآیند توسعه و بحران رکود فعلی حاکم بر اقتصاد، نیاز به سرمایه‌گذاری‌های بسیار کلان در اقتصاد ایران وجود دارد؛ ولی متاسفانه شرایط برای چنین سرمایه‌گذاری‌هایی مهیا نیست. برآوردها نشان می‌دهد که نسبت تشکیل سرمایه به تولید ناخالص داخلی از 38.2 در سال 2012 به 29.7 در سال 2015 کاهش یافته است و این به آن معنا است که رشد سرمایه‌گذاری نسبت به تولید ناخالص داخلی طی تنها چهار سال، 10 درصد افت داشته است. این کاهش ناشی از سقوط قیمت نفت و کاهش بنیه بخش خصوصی است و بهترین راهکار‌ برای بهبود وضعیت سرمایه‌گذاری و دستیابی به رشد 4 تا 5درصدی، رفع موانع تولید و شفاف‌سازی است.توقع بخش خصوصی از دولت این است که سیاست‌های اقتصادی، صنعتی و تجاری اگر نمی‌تواند برای یک دوره 5 ساله تثبیت شود، حداقل برای یک‌سال به ثبات برسد.

براساس قانون رفع موانع تولید، دولت موظف شده برای هر تغییر قانونی یا صدور بخشنامه جدید از بخش خصوصی نظرخواهی کند که این امر انجام نمی‌شود. لازم است، بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های جدید تعرفه‌ای، گمرکی و مانند آن، با یک پیش‌آگهی سه‌ماهه صادر شوند و بعد از این مدت اجرایی شوند. اما این مساله نیز اجرا نمی‌شود و شاهد این هستیم که ناگهان مقرراتی تازه تصویب و اجرا می‌شود. وقتی سرمایه‌گذاران داخلی با چنین نااطمینانی مواجه باشند، جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی دور از انتظار است. اما عجیب‌ترین موضوع به جای دیگری مربوط مي‌شود. درحالی‌که همه نگاه‌ها به دولت دوخته شده، ناگهان مجلس نهم طی دوره زمانی کوتاه اقداماتی را صورت داد که به نظر می‌رسد باید آنها را در عرصه سیاست تحلیل کرد. کمتر از یک ماه به حضور مجلس آینده مانده و ناگهان مجلس نهم موجی از مصوبات را به تصویب می‌رساند که برای دولت تعهدآور و برای بخش خصوصی رنج‌آور است. تصمیم‌گیری در مورد عرضه بنزین دو نرخی یکی از همین تصمیمات اشتباه است که به تازگی از سوی مجلس اتخاذ شده است. این تصمیم به معنای ترویج رانت و رانت جویی است. تصمیم‌گیری ناگهانی و پرشتاب درمورد برنامه ششم توسعه را نیز باید به‌عنوان یک اشتباه بزرگ دیگر مجلس دانست.

چرا باید مهم‌ترین سند توسعه‌ای کشور با این عجله بررسی و تصویب شود؟ امروز اولویت دولت و حتی مجلس آینده باید رسیدگی به موضوعات اصلی و فراموشی اولویت‌های فرعی باشد. به‌طور نمونه کوچک‌سازی و چابک‌سازی دولت یکی از همین اولویت‌های فوری است. انتظار جامعه از دولت و بلکه از تمام حاکمیت کشور این است که مجادلات را ر‌ها کنند و با وفاق به سمت توسعه کشور پیش بروند. نیاز کشور این است که دولت بی‌توجه به رنگ‌بندی‌ها و جناح‌‌بندی‌های سیاسی، سران قوا در تصمیم‌گیری ملی و هم‌جهت، موضوع اقتصاد را به اولویت کشور تبدیل کنند و نه‌تنها در شعار که در عمل حداقل به آنچه امروز بحران‌ساز شده، رسیدگی کنند. آنچه کره‌جنوبی را به اقتصادی توسعه‌یافته تبدیل کرده، علاوه بر تمام مولفه‌ها یک اقدام اساسی است: «آنها تصمیم گرفتند و عمل کردند.» ما چه مي‌کنیم؟ شاید بهترین روش همان «اقدام و عمل» باشد.
 


مسعود خوانساری / رئیس اتاق تهران

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پویا: 1395/2/2807:20:57،
92
34
نمیدونم.به نظر خودت چرا؟؟؟؟ خخخخخخخخخخ
رضا: 1395/2/2809:06:28،
140
33
به جاش کره شمالی میشود
نخ: 1395/2/2809:10:37،
60
43
واقعیت را بپذیریم؟ مشکل در اهرم های مهم توسعه اقتصادی است که لازم ملزوم یکدیگرند و ما در ایران هیچکدام را نداریم " فرهنگ و مدیریت " که هیچکدام بدون دیگری کارایی ندارد؟ ازفرهنگ ما یعنی ارزشهایی که دیگر هیچ خط قرمزی نمانده که عبور نکرده باشیم؟؟ و مدیریت ما یعنی کلا چه کسی یا نهادی حرف اول و آخر را می زند یا به تعبیر دیگر عدم وحدت فرماندهی؟؟ و در کل وقتی فرهنگ و مدیریت نیست پس امنیت که میوه آندوست وجود ندارد تا توسعه شکل بگیرد. وسلام!!!!!!!
نادان: 1395/2/2809:19:25،
72
38
تا به قول بعضیا ما ریشرو ول کردیم چسبیدیم به موضوع ریش کره جنوبی که نمیشیم هیچ داریم میشیم جیبوتی
حرف حساب !: 1395/2/2809:59:59،
54
35
منافع گروهي را به منافع شخصي ترجيح ميدهند .
رانت بازي و رانت خواري ندارند .
خرد جمعي را به خرد فردي ترجيح ميدهند .
به معناي واقعي متحد هستند
كيفيت بالا و تبليغات فروش كالا و قيمت مناسب را بخوبي اجرا مي كنند
قانع بودن از خصوصيات مردم كره است
برتر بودن خود را در عمل ثابت مي كنند نه در حرف زدن
دولت تجارت را براي همه قشر توانمند حمايت مي كند براي همين پيشرفت مي كنند

غرور و تكبر و طمع و خودخواهي و خود پسندي و فساد نمي گذاره ما حتي از افغانستان و كشورهاي اطراف خودمان هم پيشي بگيريم چه رسد به كره جنوبي ؟ ...

ناشناس: 1395/2/2810:47:00،
65
38
چون هدف کره شمالی شدن است نه کره جنوبی.
عدالت: 1395/2/2811:06:04،
51
38
کشور دارد کره می شود ولی کره شمالی و برنامه اقایان هم همین است !!!
فاروق: 1395/2/2811:30:06،
44
36
چون اینجا بخور بخور است و مسیولین برای فردا صبح هم برنامه ندارند ولی آنجا دستشون کج نیست و برای 100 سال دیگه هم برنامه دارند.
منصور: 1395/2/2813:17:22،
31
33
وقتی راه را غلط انتخاب کنی به همون مقصد هم میرسی.مدیریت یک علمه و وقتی تمام راههای رسیدن به پیشرفت از راه رانت خواری و پاچه خواری میگذره وضع ما همینه و بدتر هم میشه.
هرچقدر هم که سعی کنی آدمهای کمتر فاسد را انتخاب کنی باز هم برادران سعی میکنند چوب لای چرخ بگذارند و بگویند ما باید بگیم کشور کجا بره کره شمالی یا جنوبی!!!!
محمد: 1395/2/2807:35:50،
103
27
این سوال معادل سه سوال هست:
1- چرا ایران خودرو، هیوندای موتور نمیشود؟
2- چرا سایپا، کیاموتور نمیشود؟
3- چرا اسنوا، سامسونگ نمیشود؟
تمام مدتی که اونها به فکر ارتقای کیفیت و تکنولوژی محصولات صنعتی، مشتری مداری و رضایتمندی مصرف کننده و فتح بازارهای جهانی هستن، دولت و صنعت ما به فکر قطع یارانه، افزایش قیمت خودرو، وارد کردن جنسهای بنجول چینی، مونتاژ قطعات یکبار مصرف روی خودروها و در یک کلام کاردزدی هستن. حالا فهمیدی چرا ما، کره جنوبی نمیشیم؟؟!! ولی شاید با این روندی که پیش میریم، جیبوتی بشیم... حتما میشیم ... شک نکنید.
امیر: 1395/2/2807:37:04،
47
93
ایران نباید کره جنوبی شود
ایران باید ایران شود...
مهران: 1395/2/2807:44:29،
65
44
چون امکان نداره هیچ کره ای رو پیدا بکنید که به جای سخت کوشی و تلاش ، همش انتقاد بکنه و دنبال یارانه باشه
کره ای ها منتظر نیستن پول نفت بیاد پای سفرشون، کره ای ها وقتشون رو صرف یادگرفتن مهارتهای فردی و گروهی می کنن و وقتی وارد بازار کار میشن لا سخت کوشی دانسته هاشون رو به عمل تبدیل می کنن
به جرات میگم ضعیف ترین نفرات کره بهره وری خیلی بالاتری نسبت به عام مردم ایران دارند.
بهنام: 1395/2/2808:37:13،
63
34
نه عزیز من این حرفها نیست تا زمانیکه کسانی هستند که ثمره دسترنج و کار و زحمت مردم رو هپلی هپو میکنند مردم یک کشور هرچقدر هم کار کنند و سخت کوش باشند به جایی نمی رسند!
چرا؟ کی میخوره؟ من من کله گنده!
این کله گنده هم هزار نفر نیست! صدنفر هم نیست! ده نفر هم نیست!
مهران: 1395/2/2810:18:49،
36
48
بهنام عزیز
نحوه تفکر شما دقیقا همون موردی هست که من بهش اشاره کردم. تو مدیریت بهش میگن تئوری اسناد
تا مردم علت مشکلات موجود رو به عوامل بیرونی ربط بدن ، تغییری اتفاق نمی افته . مشکل از من و شما شروع میشه. از اونجا که باید به همت و تلاش بیشتر اضافه کنیم، ولی به جاش به انتقاد به زمین و زمان می پردازیم. اگر هر ایرانی به جای ایراد گرفتن به کار دیگری کار خودش رو به بهترین نحو ممکن انجام بده مملکت گلستان میشه
بهنام : 1395/2/2812:12:13،
41
34
مهران عزیز اتفاقا این مطلب اصلا ربط دادن مشکلات به عوامل بیرونی نیست و کاملا این عوامل داخلی و درونی هستند.
اگر اکثریت مردم هم به درستی کارکنند اون اقلیت میتونند همه چیز رو از بین ببرند.
برعکس کشورهای پیشرفنه، که اقلیت حاکم بیشتر کار رو میکنند و اکثریت کار کمتر و ذهن مردم درگیر این نیست که کی برد کی خورد.
مگه انتقاد بیجا میکنیم که میگید به جای کار کردن انتقاد میکنیم؟!
حرفهایی که میزنی شبیه دانشجویی هست که هنوز پشت میز و نیمکته و هنوز وارد اجتماع و بازار کار و صنعت نشده.
صابر: 1395/2/2807:45:13،
94
29
با این همه اختلاس سو مدیریت بی برنامه گی انحصار طلبی دخالت تو کشور همسایه می خواهی بشیم کره جنوبی
فزد: 1395/2/2807:46:26،
78
37
چون تا آمریکا نخواهد کسی پیشرفت نمیکنه..درستش هم همینه.ابر قدرت میگه کی چی قراره بشه.این تعریف ضمحتش.

چون ملت کره دوست دارند سربلند باشند و پیشرفته.پس دولتی انتخاب میکنند که باهاشون در رسیدن به این هدف همسو باشه..این دولت فکرش توسعه رفاه مردم همسو با کشور های صنعتی دنیاست.پس همونطور عمل میکنه که یک کشور توسعه یافته عمل میکنه. نمونش کره شمالی که در توهم مبارزه با استکبار جهانی مسخره ملتها شده.و ملتش گرسنه و از همه عقب افتاده..که تونسته تا حالا بیشتر استکبار جهانی رو به چالش بکشه
چالش یعنی رقابت نه مخالفت.
9090: 1395/2/2807:56:11،
93
39
برای اینکه کره جنوبی سیستم حکومتی جمهوریت یعنی مردم بر مردم اداره میشود و تمام و فقط یک تصمیم گیرنده دارند

سیستم تصمیم گیری در ایران چند لایه ای و هر کسی هم فقط دنبال
منافع شخصی خودش و باندش میباشد
علی: 1395/2/2807:58:13،
84
29
چون اونجا شایسته سالاریه وفقط به پیشرفت کشورشون فکر میکنندوسخت کار میکنند وهزار تا نهاد دلواپس ندارن......
حمید: 1395/2/2808:12:53،
54
37
جواب این سوال در متن موجود است "در ایران عزمی برای پیشرفت و توسعه کشور وجود ندارد"وقتی در کشوری اینهمه فساد و اختلاس وجود دارد ولی در عمل هیچ مقابله ای با آن صورت
نمی گیرد و میگوئیم قضیه را کش ندهید انتظار کره شدن توهمی بیش نیست.
آریا: 1395/2/2808:22:18،
51
40
به دو دلیل بسیار عمده که یکی از جانب مردم نشات میگیره و دیگری از جانب مسئولان:
1-انصافا ایرانیها چقدر وجدان کاری دارن و از جون و دل برای اموراتشون وقت صرف میکنند و چقدر دنبال بزعم خودشون زرنگ بازی و دو در زدنن؟!چرا اکثریت ملت ما نفع شخصی رو بر تمام آرمانهای جمعی ارجح میدونند و حاضر نیستند برای اصلاح امور از خودشون شروع کنند بعنوان مثال همونایی که با یه وام تیشه به ریشه اتحاد در قبال فرغون سازان زدند.
2-از کاستیهای حکومت هم که چه گویم که خود مثنوی هفتاد من کاغذی است کما اینکه خود آقایان بارها گفته اند "من دیپلمات نیستم"و این پرواضح است که مملکت داری نیاز به دیپلماتهای کارکشته دارد والا هشت مملکت همواره گرو نهش خواهد ماند!
در کل در حال حاضر دولت و قاطبه ملت با هم میخونن و باجی به هم نمیدن!!!
البته از یاد نبریم روزگاری کره جنوبی ایران را آرمانشهر خود میپنداشت و حالا....!!!
22 میلیون نفر: 1395/2/2808:38:45،
40
37
چون کره جنوبی نفت و انرژی نداره که دائم براش نقشه بریزند حسن ببرند و حسین رو بیارند تقی رو ببرند و نقی رو بیارند
حمید: 1395/2/2808:41:35،
49
28
علت این سوال را باید در تفاوت بین کره جنوبی و کره شمالی جستجو کرد.
حمید: 1395/2/2808:43:59،
59
33
برای اینکه ما میخواهیم به بهشت برویم ولی آنها نمیخواهند!!!!!!
سیدرضا: 1395/2/2809:00:32،
54
41
با عرض سلام و احترام، پاسخ به این سوال خیلی پیچیده نیست ولی عملکردن برای رفع موانع آن بسیار سخته بعنوان نمونه به چند مورد میشود اشاره کرد.
1-چرا سالانه بیش از 20میلیارد دلار کالای قاچاق وارد میشود ولی سیستم قضایی ایران جلوی آنان را نمی گیرد.
2-چرا امنیت لازم برای سرمایه گذاران خارجی فراهم نمیشود.
3-چرا بخش عظیمی از اقتصاد ایران در دست اقازاده ها ونیروهای نظامی است.
4-چرا با اختلاسگران واقعی بطور جدی مبارزه نمیشود.
4-چرا گردش اطلاعات اقتصادی آزاد نمیشود تارانت اطلاعاتی از بین برود.
5-چرا مطبوعات ما برای پیگیری اختلاس کنندگان بطور کامل ازاد نیستند.
و..............
آرش66: 1395/2/2809:09:39،
36
40
جدا از مشکلات مدیریتی (بی لیاقتی و بی سوادی مدیران)، مشکلات ناشی از دیدگاه رادیکال مذهبی در امور جذب توریست نیز باعث فراری دادن آنها شده و شماری نیز که به ایران می آیند، همگی یک ویژگی مشترک باهم دارند: سن بالای 70 سال! شما تصور کنید توریست روسی به جای آنتالیا بخواهد به قشم یا کیش برود! نوشیدنی که اصلن صحبتش نکنید. کنار دریا هم که نباید برود وگرنه ارشاد می شود! با چنین شرایطی، شما خودتان یک توریست اروپایی یا آمریکایی باشید، بازهم به چنین کشوری می روید!؟
siya: 1395/2/2809:16:00،
39
37
با برجام وضع از این بهتر میشه ولی به پای کره 10 سال پیشم نمیرسیم ولی بی برجام نمیرسیم که هیچ بیفرجام میشیم بازم از بدبختی بهتره حداقل یکم آرامش داریم
ارش: 1395/2/2809:17:00،
45
40
عامل اصلی پیشرفت کره جنوبی سرمایه‌گذاری امریکا و اموزش تحت نظر انها بوده و گرنه کره‌شمالی دررنظم و انضباط از همسایه جنوبی هم برتر بود و وسعت و منابع بیشتری داشت ام اشتباه بزرگ انها نزدیکی به شوروی سابق و چین بود این ادم یاد مثل معروف هرکه با دانا نشیند عاقبت دانا شود می اندازد
ناصر: 1395/2/2809:43:14،
33
44
چرا نون و پنیر چلوکباب نمیشه یا چرا پیکان جای بنز نمیشه؟ تو جواب اینهارو بدی منم جواب اینو میگم!
mehdi: 1395/2/2809:52:47،
32
35
سلام
چون روش برخورد آنها با دزدها در همه زمینه ها بسیار متفاوت است.
جواب سوال: 1395/2/2809:57:07،
49
37
چون متاسفانه ده ها برابر چمعیتی که زیر خط فقر داریم زیر خط فهم داریم.....
پاسخ مسیول: 1395/2/2810:16:29،
39
39
پاسخ مسولین مدبر:چون ایران در نیمکره شمالی است
دیگری: 1395/2/2810:21:53،
29
45
کی فکر میکرد یه روز مردم ما این حرف ها رو بزنند.
اینم از عوارض اینترنت و سرعت بالاشه.
بهتره سرتون رو بندازین پایین و اروم باشین.
تا مشکلات داخلی به وجود نیومده و استقلالمون از بین نرفته به خودتون بیاین
ببینین از زمان رضا شاه تا الان چه مسیری رو پیمودیم.
حسین: 1395/2/2810:37:41،
29
38
اینکه می گند مردم کره کاری تر هستند آیا نسل 50سال قبل کره تنبل بودهاند که آن موقع پیشرفت نکردند.پس این یک حقه است که می خواهند علت مشکلات را مردم ایران عنوان کنند.در حالیکه مشکل چند لایگه نظامهای قدرت در ایران ودر افتادن با دنیا وداشتن توهم توطئه از جانب دیگران است
مسعود: 1395/2/2810:54:20،
37
44
40 سال پیش کره ای ها در خانه ایرانی ها مستخدم بودند حالا ببین به کجا رسیدند
بابک: 1395/2/2811:11:31،
29
46
شما کره جنوبی رو با کره شمالی مقایسه کن ببین دوستای کره جنوبی کین دوستای کره شمالی کین . جالب اینجاست که دوستای کره شمالی دوستهای ایران م هستن .مثل کشور دوست وبرادر چین و روسیه .
سمندون: 1395/2/2816:42:53،
30
44
متاسفانه ایران با این توهمات و تذویر و دودوزه بازیی ها و هر آنچه که در کامنتهای دیگران در بالا گفته شد، توانمندی لازم برای عقب افتادگی یک کهکشان را دارد و نیازی به کمک دوستان نا ب .... ب ندارد
پیام: 1395/2/2811:20:20،
28
43
تیتر خبر بیشتر شبیه طنز میمونه...
حسین: 1395/2/2811:21:01،
38
39
مردم و دولت کره پولشون رو تو کره سرمایه گزاری کردند. مردم و دولت ایران پولشون تو دبی و ترکیه و اروپا و آمریکا و کشورهای دیگر. وقتی پولتون رو خارج ایران سرمایه گزاری می کنید توقع دارید ایران پیشرفت کند.
مهرام: 1395/2/2812:11:18،
27
35
تا وقتی دمکراسی،آزادی،حقوق بشر،حق شهروندی،اراده مردم در تعیین پستهای مدیریتی وانتخابات آزاد نباشد وضعیت بهتر از این نخواهد شد.ریشه تمام فسادها ،رشوه ،رانت،پارتی ،اختلاس،دزدی و... همه اش در نبود دمکراسی وحاکمیت مردم براین کشور است.
هوشنگ: 1395/2/2812:36:42،
23
38
شانس اوردیم افغانستان نشدیم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

پرسپولیس و طارمی علاوه بر محرومیت، جریمه مالی 790 هزار یورویی هم شدند
چپ کردن ماشین آتش‌نشانی (عکس)
سرانجام خبر فوت یک رهبر اخوان المسلمین در زندان تایید شد
رهبر کره‌شمالی: ترامپ را وادار می‌کنم به دلیل تهدیدهایش بهای سنگینی بپردازد
ارجاع پرونده احمدی‌نژاد به دادسرا
4 مجروح حاصل تصادف خودروی ساینا با دیوار بتنی + تصویر
هشدار محسن رضایی: اگر کشوری امنیت ایران را مخدوش کند با موشک‌ها جنگ را پایان می‌‌دهیم
دستگیری پزشک جاعل/ پزشک حقیقی در شیراز، پزشک قلابی در تهران
کره شمالی: تهدیدهای ترامپ مثل پارس سگ است!
برخورد عجیب پرنده با دماغه هواپیمای تفلیس- تهران + تصویر
برخورد بامدادی یک دستگاه تانکر با یک دستگاه کامیون + تصویر
تصادف شدید اتوبوس بین شهری و خودرو سواری
واکنش شریعتمداری به تلاش برای رفع حصر
تهدید علیه برجام؛ ترامپ با آتش بازی می‌کند
آخرين قسمت «خندوانه»؛ سنگ تمام خانوادگی و رانت بی سابقه تلويزيون براي فيلم رامبد جوان!
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار