کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

گزارش ميدانی از وضعيت بازار مسكن در تهران

کدخبر:۲۲۷۷۸دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۸:۳۰۲۵۰۴ بازدید

«زمان خريد است؛ چرا كه اكنون خريدار قيمت را تعيين مي‌كند و آنها هستند كه حرف آخر را مي‌زنند.» اين جمله يكي از كليشه‌هاي مشاوران املاك تهران ...

«زمان خريد است؛ چرا كه اكنون خريدار قيمت را تعيين مي‌كند و آنها هستند كه حرف آخر را مي‌زنند.» اين جمله يكي از كليشه‌هاي مشاوران املاك تهران در ماه‌هاي گذشته شده است. هر چند آمار منتشر شده تازه مركز آمار و سخنان رييس اتحاديه مشاوران املاك تهران هم اين را تاييد مي‌كند كه امروز دور، دور خريداران است.

ركود بي‌سابقه‌اي از سال 1391 بر بازار خريد و فروش ملك در ايران سايه انداخت. دولت نهم و دهم كه قرار بود با طرح مسكن مهر مشكل صاحب‌خانه شدن اقشار كم درآمد را حل كند، نه تنها به هدفش نرسيد كه وضعيت به سمتي پيش رفت كه اقشار مياني هم در خريد خانه ناتوان‌تر شدند. اين وضع در طول زمامداري حسن روحاني هم ادامه پيدا كرد؛ امسال، سومين سالي است كه خريد و فروش مسكن در ركود است، هر چند برنامه‌هايي براي خروج از ركود مسكن، مانند ديگر بخش‌ها، در دو سال اخير اجرايي شد ولي هيچ‌كدام از اين طرح‌ها تاكنون نتوانستند رونق را به بازار بازگردانند.

افزايش قيمت ناممكن است

مشاوران املاك در ركود سه ساله بازار بيش از هر زماني كم‌حوصله شده‌اند. تنها كافي است به بنگاهي مراجعه كنيد تا اين موضوع حس شود.

يكي از مشاوران املاك منطقه نياوران در مورد وضعيت بازار مسكن به ما مي‌گويد: اينكه در آينده چه مي‌شود خدا مي‌داند اما يك چيز مسلم است: در يكي دو سال آينده قيمت مسكن به شكل چشمگيري افزايش پيدا نمي‌كند. حال اگر كسي قصد دارد منزل خود را بفروشد و خانه ديگري بخرد، همين امروز هم مي‌تواند دست به كار شود.
حسام عقبايي، رييس اتحاديه مشاوران املاك تهران هم به «اعتماد» توضيح مي‌دهد: امسال بحث افزايش قيمت نخواهيم داشت، چرا كه كاهش قدرت خريد مردم اجازه چنين كاري نمي‌دهد. افزايش قيمت در شرايط فعلي نه تنها به نفع فروشنده نيست بلكه تنها منجر به تعميق ركود مي‌شود.

گزارش مركز آمار ايران نشان مي‌دهد معاملات ملكي در شهر تهران در زمستان 1394 نسبت به فصل پيش از آن 19.1 درصد رشد و نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن 23.9 درصد كاهش داشته است؛ هر چند كه ميانگين قيمت فروش هر مترمربع زيربناي مسكوني معامله شده از راه بنگاه‌هاي معاملات ملكي در شهر تهران در زمستان سال گذشته نسبت به فصل قبل از آن 2.3 درصد افزايش و نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.6 درصد كاهش داشته است. البته كاهش خريد و فروش در سال گذشته نسبت به سال 1393 منطقي است؛ زيرا در سال 1393 رشد اقتصادي كشور سه درصد بود كه اين رقم سال گذشته به سختي به صفر رسيد؛ همين نشان مي‌دهد ركود در اقتصاد ايران بي‌سابقه
 شده است.


بازار در اختيار خريدارها

مشاور املاك ديگري به خبرنگار ما مي‌گويد: اكنون وضع بازار مسكن به سمتي رفته كه ديگر فروشنده نمي‌تواند قيمت معامله را تعيين كند و اين كار بيشتر از سوي خريدار انجام مي‌شود؛ چون خريد و فروشي انجام نمي‌شود و آنهايي ‌كه نياز به پول دارند واحد مسكوني را با نزديك‌ترين قيمت، به نرخ مطلوب خود مي‌فروشند.
اين فعال بازار مسكن در مورد پيش‌بيني آينده بازار مسكن هم توضيح مي‌دهد: نمي‌توان قاطعانه از بهبود وضعيت سخن گفت اما بعيد است وضع كنوني ادامه پيدا كند، هر چند توقع رونق هم توقعي منطقي نيست.

از سوي ديگر رييس اتحاديه مشاوران املاك تهران هم پيش‌بيني مي‌كند: در نيمه نخست امسال گام نخست خروج از ركود مسكن برداشته مي‌شود و بررسي آمارها هم اين را نشان مي‌دهد. هر چند كه خروج از ركود به مفهوم بازگشت به دوران رونق نيست ولي گام مهمي در رفع نابساماني فعلي است. به گفته او آمار معاملات ملكي تهران در ماه نخست سال ١٣٩٥ نشان‌دهنده افزايش ١٠ درصدي خريد و فروش مسكن نسبت به مدت مشابه سال گذشته بود؛ حال آنكه در فروردين ماه خريد و فروش‌ها همواره كمتر از ماه‌هاي ديگر است؛ زيرا به شكل عملي نيمه اول ماه، تعطيلات است.


مانور پول لازم‌ها

مشاوران املاك همگي معتقدند كه در شرايط فعلي فروشندگاني كه حاضر نبودند از قيمت فروش خود كوتاه بيايند، به دليل طولاني شدن مدت ركود از موضع خود پايين آمده‌اند. درهمين رابطه يكي ديگر از مشاوران املاك شمال تهران مي‌گويد: فروشنده‌اي كه حاضر نبود واحد خود را كمتر از متري ١٦ ميليون و ٥٠٠ هزار تومان بفروشد، همين امروز به بنگاه آمد و حاضر شده بود اين‌بار با قيمت ١٣ ميليون توماني هم واحد خود را واگذار كند هر چند باز هم خريدار زير بار نرفت. در نهايت فروشنده مجبور شد به فروش ملكش با قيمت متري ١٢ ميليون تومان رضايت دهد.

او تاكيد كرد امروز فروشنده بايد دنبال مشتري بگردد و اين وضع باعث شده كساني‌كه مي‌خواهند منزل خود را عوض كنند كمتر از ديگران زيان ببينند؛ چرا كه به هر روي آنها با همان نرخي كه واحد خود را فروخته‌اند، واحد ديگري مي‌خرند. از سوي ديگر افرادي كه به پول خانه‌شان نياز دارند هم از سر ناچاري به قيمت كمتر تن مي‌دهند.


افزايش معاوضه‌

«ركود مسكن فرصتي شد براي برخي از سرمايه‌داران و ثروتمندان كه واحد مسكوني را با ماشين‌هاي مدل بالا، باغ يا ويلا معاوضه كنند.»

اينها گفته يكي از فعالان بازار مسكن منطقه ولنجك به «اعتماد» است. اين مشاور املاك درباره دلايل افزايش معاوضه مسكن گفت: بسياري از ثروتمندان ترجيح مي‌دهند از اين شيوه براي خريد و فروش استفاده كنند و از قضا اين شيوه بدي هم براي سرمايه‌گذاري نيست. واگذاري ماشين لوكس به ازاي يك واحد مسكوني، در شرايطي كه فروشندگان به قيمت‌هاي پايين‌تري هم راضي مي‌شوند عمل تيزهوشانه‌اي است. حتي واگذاري ويلا يا باغ با واحد مسكوني هم رفتاري منطقي است؛ چون اگر رونقي هم حاصل شود، احتمالا از واحدهاي مسكوني شهر آغاز مي‌شود و سپس به ويلا، زمين و باغ مي‌رسد.

 به گفته او اميدي براي آنكه در ٩ ماهه نخست امسال تغييري در وضعيت بازار به وجود بيايد، نيست. او ادامه مي‌دهد: براي فصل زمستان مي‌توان اندكي اميدوارتر بود، اگر اقتصاد كشور در ماه‌هاي نخست وضعيت بهتري پيدا كند احتمال اين وجود دارد كه در ماه‌هاي زمستان خريد و فروش مسكن افزايش پيدا كنند.
 


امير عباس آذرم‌وند - اعتماد

بلیط هواپیمادیدگاه ها

@: 1395/2/2708:23:11،
114
53
بازار بد جوری تو رکوده ، قیمت پايين نفت ، سياست های ضد تورمی دولت ، توان خريد پايين ... بعضی ها جو گيرن تو اين شرايط هم قيمت نوجومی تعيين مي کنن برای ملکشون ! ....
تازه دلال ها ميان اينجا منفی ميدن ميگن گرون مي شه ...
اقتصاددان: 1395/2/2711:30:55،
59
48
دوست عزیز فروشنده که حدود 4 سال مسکن شما به فروش نمیره لطف کن توی این 4 سال خواب سرمایه ات را با سود بانکی حساب کن بعد متوجه میشوی چه ضرر هنگفتی کرده ای البته میدانم بارها حساب کتاب کرده ای ولی همین الان هم دیر نشده زیر قیمت اگه میخرن بفروش و فرار کن ......خودت خوب میدانی من چی میگم .... فکر اجاره دادن هم نباش چون این سازه ها بعد سه چهار سال کلنگی میشه ؟؟؟؟؟؟؟ درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟
محمد: 1395/2/2711:34:47،
53
71
خونه قطعاً گرون میشه، اما کی این اتفاق می افته قابل پیش بینی نیست. درسته واحدهای مازاد بر نیاز در کشور وجود داره اما بیشتره این واحدها در شهرهای جدید و خارج از محدوده ی شهری شهرهای بزرگ قرار دارن. وقتی مصالح ساختمانی گرون میشه، فولاد گرون میشه، حامل های انرژی گرون میشه، دستمزد گرون میشه دلیلی نداره که خونه گرون نشه. توی این چند سال خونه بیش از اندازه و حبابی گرون شد اما توی این رکود به میزانی از حباب کاسته شد و قیمت ها به ارزش واقعی نزدیک شد. امروز هم با سیاستی که دولت داره و ورود نقدینگی به سمت مسکن (اون هم کلان) این بازار رو به رشد خواهد بود اما خروج از رکود مسئله پیچیده ای است که با این راه حل های موجود براحتی رفع نمیشه.
ادامه محمد: 1395/2/2711:44:00،
52
45
پ ن: اکثر کسایی که توی کامنت ها نظر بر عدم رشد مسکن میدن اگه واقعا پول دارن، مرتکب ریسک میشن. من هم تا پایان سال 94 همین فکر رو می کردم ولی تو کسادی بازار اول سال دست بکار شدم و پولم رو از سپرده بانکی خارج کردم و یه آپارتمان خریدم در حدود 17% ارزون تر از زمان اوج گرونی ها.
اگه کسایی که کامنت میدن به اندازه کافی اطلاع داشته باشن یادشون میاد که در اواخر دهه 70 (78، 79 ) تا سال های 81 و 82 (در دولت اصلاحات - هنوز احمدی نژادی نبود) قیمت مسکن روز و ساعت میزد و دائم در حال گرونی بود ( یک ملک 200 متری سال 79، 10 میلیون بود سال 82 شده بود 65 میلیون الان هم در حدود 600 میلیونه) این مثال به خوبی وضعیت افزایش ارزش مسکن رو نشون میده چه غالب مردم دوست داشته باشن چه ناراضی باشن. اصل حرکت مسکن همیشه صعودی بوده (کاملاً مطابق وجود نرخ تورم در اقتصاد) حالا اگر گاهی کاهش داشته مقطعی بوده.
وحید: 1395/2/2708:36:08،
90
51
مسکن به کالای مصرفی تبدیل شده و کسی نمیاد سرمایه اش رو در باتلاق مسکن نابود کنه.
بینام: 1395/2/2709:12:57،
40
57
از قدیم گفتن تا ملک واسه خرید پیدا نکردی ملکتو نفروش به اشنامون گفتم اول خونه بخر میگفت دارم کار میکنم چرا بدم خونه الان پولش تو بازار نصف شده قیمت خونه اون دور و بر همونه
کارشناس: 1395/2/2708:36:18،
71
58
مسکن تا سال 97 بهمین منوال است و هیچ اتفاقی نمی افتد چرا که علل زیر مرتفع نشده است
1- گرانی مسکن
2- عدم داشتن قدرت خرید
3- مازاد مسکن
4- کاهش ازدواج
5- تغییر نگرش مردم به مسکن از سرمایه ای به مصرفی
6- ثبات دلار
7- دولت روحانی که موقعی که این دولت است مسکن بهمین صورته
سعيد: 1395/2/2713:49:00،
34
33
آقاي پاسخ
شما از كجا اطلاع دقيق داري كه بعد از سال 97 قراره مردم قدرت خريدشون خوب ميشه؟ يا جوونا ازدواج ميكنند؟
محمد: 1395/2/2722:26:23،
29
42
كارشناس عزيز
مگه موقعي كه مسكن گرون ميشه آمار ازدواج بالا ميره؟
يا موقعي كه گرون ميشه قدرت خريد مردم بالاست؟
يا موقع گروني دلار بي ثبات بوده؟(بجز در آخرين گراني مسكن در دوره قبلي)
يا موقع ارزاني هست كه مسكن گرون ميشه؟

نخير دوست عزيز گراني مسكن وابسته به تورم انباشته چند سال پشت هم هست و زماني كه هزينه تمام شده مسكن با قيمت فروش يكي ميشه
وهمينطور دلال جماعت كه هيچ كاري به مردم عادي و جيبشون نداره
هادی: 1395/2/2708:52:16،
47
36
سلام.من میخواستم یه اپارتمان شیک حدود 150 متری تو شهرستان بخرم.بعد یه خونه قدیمی 360 متری پیدا کردم دیدم با قرض و وام میتونم اونم بخرم.لطفا راهنمایی کنین کار خوبیه که این خونه قدیمی رو بخرم؟؟بعد هزینه تعمیرات خونه قدیمی چقدر میشه حدودا؟؟؟خواهشا راهنمایی کنین در خصوص هزینه تعمیرات.
محمد: 1395/2/2710:37:40،
50
29
هزینه تعمیرات خونه های کلنگی قابل توجهه (مخصوصاً اگر تزئینات داخلی خوبی رو بخوای استفاده کنی)، اما اینو بدون که با این تحولات و سرعت تغییرات آپارتمان شیک شما بعد 5، 6 سال تبدیل به یک واحد معمولی میشه و افت زیادی توی قیمتش نسبت به واحدهای نوساز داره. در همین حین اون ملک کلنگی که بیش از 90% ارزشش مربوط به زمینش میشه دائم در حال ترقی بوده و قیمتش بعد 5، 6 سال به مراتب از اون واحد شیک و نوساز امروزی بیشتر شده.
می تونی ملک کلنگی رو بگیری و بعد از مدتی که بدهکاری تو صاف کردی شروع به نوسازیش بکنی.
ساسان: 1395/2/2709:02:08،
45
83
خرید وفروش مسکن خوب شده ودراینده هم بهتر میشود چون مردم به مسکن نیاز دارند//////////......./////////
علیرضا: 1395/2/2709:06:23،
89
53
اردیبهشت 92 می خواستم یک آپارتمان تو شیراز بخرم ولی فروشنده از 250 میلیون پایینتر نیومد و من هم 200 میلیون بیشتر نداشتم . پولم را توی بانک سپرده گزاری کردم الان با سودهایی که تو این سه سال روش اومده 400 میلیون پول دارم و اون آپارتمانی که می خواستم بخرم حالا همون فروشنده 200 میلیون التماس می کند یعنی حالا می تونم دو تا آپارتمان بخرم
9090: 1395/2/2713:14:49،
31
51
این شانسی است اگه ملک جهش میکرد عمرا نمی توانستی بخری
اگه خونه نداری سریع یک خونه بخر چونکه معلوم نیست چی بچی میشه
مخالف: 1395/2/2709:09:24،
49
55
تو مملکتی که ماشین دست دوم با قیمت بسیار بالاتر از ارزش رد و بدل میشه چون به عنوان کالای سرمایه ای بهش نگاه میشه .چطور ممکنه ملک به عنوان کالای سرمایه ای تلقی نشه. تو همه جای دنیا ملک کالای سرمایه ای هستش. حتی یه خونه 25 متری ته جنوب شهر.اگه سرمایه ای نبود با سه برابر شدن دلار ملت ماشین و ملکشون رو سه برابر نمیکردن. همون قیمت قبلی دلار میفروختن.
کاهش قیمت برا برای اپارتمان های لوکس 15 میلیون متری قابل قبوله. چون این قیمتا پرته ولی برای محله ما که متری سه چهار میلیونه کسی تخفیف که نمیده هیچ همینجورم میسازن قیمتام حتی یه کم رفته بالاتر. تعرفه حق نصب کنتور آب و برق برید ببینید چند یرابر شده خواهشا برید بپرسید . سازنده مجبوره ببره رو ملکش. من خودم خونه ندارم.یه پراید دارم ولی حقیقت اینه تو این مملکت پفک ارزون نشده میخایید خونه ارزون شه!!
حميد: 1395/2/2709:53:29،
37
43
دوست عزیز شما درست میگی. طی این سه سال گذشته شما برنده بودی ولی مقاطع تاریخی مشابهی در جهت عکس اتفاق خواهد افتاد (همانطور که در گذشته هم اتفاق افتاده) که سپرده گذار بانکی متضرر خواهد شد. اما چه زمانی این اتفاق میفته، شما خودت بر حسب تجربه تخمین بزن تا خدای نکرده متضرر نشی.
بینام: 1395/2/2713:49:29،
27
45
آفرین قیمتای 15 تومن مثل قیمت میوه ایه که فصلش نیس قیمتای معقول پایین بیا نیس
گوگول: 1395/2/2710:09:57،
43
78
قیمت مسکن بزودی افزایش می یابد
@: 1395/2/2710:40:54،
39
57
قیمت مسکن بزودی افزایش می یابد >> و رکود عمیق تر می شود !
شادمهر: 1395/2/2710:34:32،
49
48
سود بانکی همیشه از تورم عقب میمونه
کارشناس اقتصادی: 1395/2/2813:45:48،
21
38
بارها دیدیم و خواندیم که رسانه های مختلف اعلام میکنند که رشد قیمت مسکن طی دو سال گذاشته پایین تر از تورم بوده است و هر روز اعلام کردند که امروز وقت خرید مسکن است پرسشی که در ذهن ایجاد میشود این است که چرا هیچ گاهازز افزایش قیمتهایی چند برابری حتی در زمانهایی که کشور از تورم 40 الی 50 درصدی رنج میبرد حرفی به میان نمیاد آیا نه این است که حال وقت آن رسیده که رشد مسکن پایین تر از تورم باشد تا آن افزایشهای چند برابری نسبت به تورم کمی کاسته شود تا قدرت خرید مردم افزایش یاد لطفا مدعوین عزیز به این نکته حایز اهمیت توجه لازم را داشته باشند فارغ از کلیه تحلیلهایی که تا کنون شده و من نیز خودم تحلیلهایی دیگیری دارم ولی نظر هم وطنان را به این نکته کوچک و ناگفته جلب مینمایم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار