کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تغییر مسیر خودروسازان در جذب نقدینگی

کدخبر:۲۲۷۰۴یکشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۸:۴۷۳۳۳۷ بازدید

رکودی که ماه‌ها است سایه سنگین خود را بر بازار انداخته، خرید و فروش خودرو را به‌شدت کاهش داده و بسیاری از مشتریان نمی‌خواهند یا نمی‌توانند با توجه به ...
رکودی که ماه‌ها است سایه سنگین خود را بر بازار انداخته، خرید و فروش خودرو را به‌شدت کاهش داده و بسیاری از مشتریان نمی‌خواهند یا نمی‌توانند با توجه به شرایط موجود (قیمت‌های بالا و نقدینگی پایین و ...) برای خرید خودرو اقدام کنند.
 
دنياي اقتصاد نوشت: خودروسازان کشور در حالی مدت‌ها است با خزانه خالی دست و پنجه نرم می‌کنند که این روزها به تامین نقدینگی از سوی مشتریان، به‌واسطه پیاده کردن روش‌هایی ویژه روی آورده‌اند.از سود مشارکت بالا گرفته تا فروش اعتباری بلندمدت و عرضه اوراق سلف، همه و همه راهکارهایی هستند که خودروسازان ایرانی این روزها برای فروش محصولات خود به آنها روی آورده و حتی از پیاده کردن روش‌های ریسک‌دار نیز ابایی ندارند.

اگر نگاهی به شرایط فروش خودروسازان در چند ماه گذشته بیندازیم، متوجه می‌شویم آنها در مواردی حتی حاضر به پرداخت سود مشارکت و انصراف بالا شده‌اند. به‌عنوان مثال، خودروسازان در یکی از روش‌های موردنظر، سود مشارکت 28 و سود انصراف 26 درصدی را برای مشتریان در نظر گرفتند. اگرچه این اقدام خودروسازان را بسیاری از کارشناسان، «بانکداری» تلقی کردند، با این حال برخی دیگر، معتقد به بازارسازی از سوی شرکت‌های خودروساز بودند.

نکته دیگری که کارشناسان روی آن تاکید داشتند، هزینه کمتر تامین مالی از مشتریان، در مقایسه با اخذ تسهیلات از سیستم بانکی است. به‌عبارت بهتر، پیام اصلی این ماجرا این است که قیمت تمام‌شده «پول» برای خودروسازان در چنین طرح‌هایی، کمتر از تهیه «پول» از منابع دیگر مثلا «سیستم بانکی» است. به‌عنوان مثال، اگر تامین پول از جانب مشتری، 28 درصد سود روی دست خودروسازان می‌گذارد، تهیه همین پول از بانک، 30 درصد یا بیشتر هزینه دارد، بنابراین شرکت‌های خودروساز به واسطه سود مشارکت و انصراف بالا، روش کم‌هزینه تر را برگزیده‌اند.

آنچه اما خودروسازان را به سمت چنین روش‌هایی کشانده، افت خرید و فروش بوده و بس. رکودی که ماه‌ها است سایه سنگین خود را بر بازار انداخته، خرید و فروش خودرو را به‌شدت کاهش داده و بسیاری از مشتریان نمی‌خواهند یا نمی‌توانند با توجه به شرایط موجود (قیمت‌های بالا و نقدینگی پایین و ...) برای خرید خودرو اقدام کنند. به باور کارشناسان، عوامل مختلفی در راکد شدن بازار خودرو اثر گذاشته که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به «قیمت بالای خودروها»، «قدرت خرید پایین مشتریان» و «امید و خوش‌بینی آنها به آینده بازار» اشاره کرد. در واقع مجموعه این عوامل سبب شده دست بسیاری از مشتریان از بازار خودرو کوتاه شده و از آن سو خودروسازان نیز از روزهای رویایی فروش به‌شدت فاصله بگیرند.

البته بحث‌هایی مبنی‌بر قهر مشتریان از بازار به‌دلیل کیفیت و خدمات پس از فروش نامناسب نیز وجود دارد، چه آنکه برخی معتقدند این موضوع سبب شده خرید خودروهای داخلی تحریم شود. هرچند اثر این موضوع و همچنین خوش‌بینی مشتریان به آینده بازار را در رکود فعلی، نمی‌توان انکار کرد، با این حال به‌نظر می‌رسد ریشه اصلی بی رونقی بازار خودرو را باید در بحث نقدینگی مشتریان جست‌وجو کرد. شاهد مثال این ادعا، ماجرای تسهیلات 25 میلیون تومانی است، تسهیلاتی که پای نزدیک به 130 هزار مشتری را به بازار خودرو باز کرد.

در واقع استقبال فوق‌العاده از تسهیلات موردنظر (با همه شرایط خوب و بدش) نشان داد مشکل اصلی رکود بازار کمبود و نبود نقدینگی است و اگر این دغدغه با روش‌های مختلف حل شود، مشتریان کماکان خریدار خودروهای داخلی هستند.این تسهیلات اما در شرایطی ارائه شد که خودروسازان همواره بابت رفتار سیستم بانکی در ارائه تسهیلات به مشتریان خودرو، گله مند بوده و حتی این موضوع را یکی از عوامل رکود بازار عنوان کرده‌اند. از نظر آنها، یکی از منابع تامین مالی بازارهای خودرو جهان، بانک‌ها هستند که با دادن اعتبار به مشتریان، شرایط مناسبی را برای خرید خودرو فراهم می‌آورند، حال آنکه در بازار ایران شرایط به شکل دیگری است. خودروسازان حتی این را هم می‌گویند که در حال حاضر وظیفه بانک‌ها (تامین اعتبار برای مشتریان خودرو) بر گردن آنها افتاده و در نتیجه چاره‌ای جز ارائه روش‌هایی مانند سود مشارکت و انصراف بالا نیست. با این شرایط، خودروسازان که خوب فهمیده‌اند گیر اصلی در بازار، قدرت خرید پایین مشتریان است، خود دست به کار شده و با ارائه روش‌های مختلف، سعی در حرکت دادن بازار و تامین نقدینگی کرده‌اند.

تجربه نشان داده که با توجه به شرایط موجود، اولین قدم برای خروج بازار از رکود و رونق گرفتن خرید و فروش، افزایش قدرت خرید مشتریان است و قدم دوم نیز کاهش یا حداقل تثبیت قیمت‌ها. طبعا وقتی قدرت خرید افزایش یابد و قیمت‌ها نیز حداقل ثابت بمانند، از یک سو انگیزه خرید یا تعویض خودرو در میان مشتریان طبقه متوسط رو به پایین، بالا خواهد رفت و از طرفی، طبقه ضعیف جامعه به‌عنوان «مشتریان خاموش بازار خودرو» نیز تا حدی توان خرید را پیدا خواهد کرد.

بنابراین مشخص می‌شود که با توجه به وضع فعلی بازار، مشکل اصلی به «قدرت خرید مشتریان» مربوط می‌شود و از دید خودروسازان، یکی از راه‌های درمانش نیز ارائه تسهیلات و در نظر گرفتن روش‌هایی مانند فروش اعتباری و... با همه ریسک‌هایشان است.در این مورد سعید لیلاز کارشناس خودرو معتقد است که چون قدرت اقتصادی مردم پایین آمده، آنها نمی‌توانند خودرو مورد نیازشان را تهیه کنند و این موضوع به رکود بازار انجامیده است.

 

طرح‌های ریسک‌دار

اما به فرض اینکه این اقدام خودروسازان را مبنی‌بر لزوم در نظر گرفتن راهکارهایی مانند سود مشارکت و انصراف بالا و همچنین فروش چکی، درست و منطقی بدانیم، باز هم نمی‌توان ریسک چنین روش‌هایی را منکر شد. در حال حاضر بسیاری از مشتریان، خودروسازها را به چشم بانک دیده و حتی به قصد کسب سود (نه خرید) اقدام به ثبت‌نام در طرح‌های موردنظر می‌کنند و اینجاست که ریسک کار بالا می‌رود. به‌عنوان مثال، برخی مشتریان با توجه به درصد سود بالاتر خودروسازان نسبت به بانک‌ها، اقدام به ثبت‌نام در طرح‌های ویژه کرده و پس از مدتی با منصرف شدن از خرید، سود انصراف موردنظر را دریافت می‌کنند. در این شرایط، خودروساز بدون آنکه محصول پیش فروش کرده اش را بفروشد، تنها در نقش بانک ظاهر شده و اگرچه از این راه کسب نقدینگی کرده، با این حال مجبور به پرداخت سودی بالاتر از عرف شده است.

این در شرایطی است که برخی کارشناسان معتقدند خودروسازان به‌دلیل کم هزینه تر بودن و کم دردسرتر بودن چنین روش‌هایی (در مقایسه با اخذ تسهیلات بانکی و ...) به سراغ این راهکارها رفته‌اند. در این مورد لیلاز با اشاره به اینکه طرح ارائه سود بالا به مشتریان، چندان هم طرح بدی نیست، می‌گوید: خودروسازان بالاخره باید در شرایط رکود ‌دنبال بازارسازی باشند و اینکه به سراغ سود مشارکت و انصراف بالا رفته‌اند، ناشی از همین موضوع است. وی با بیان اینکه خودروسازان با یک‌سری محاسبات به این نتیجه رسیده‌اند که سود بالا ‌ به مشتریان بدهند، می‌افزاید:آنها به این نگاه می‌کنند که آیا هزینه کاهش تولید خودرو و دریافت تسهیلات بانکی بیشتر است یا پرداخت سود به مشتریان؛ بنابراین وقتی تصمیم گرفته‌اند سود بالا به مشتریان بدهند، این بدان معناست که هزینه این کار، کمتر از هزینه اخذ تسهیلات بانکی و کاهش تولید است. به‌عبارت دیگر در این شرایط خودروسازان اگر سود بالا به مشتریان‌شان بدهند، این کار به صرفه‌تر از آن است که تولیدشان را کم کرده یا دست به دامان بانک‌ها شوند.

این کارشناس در نهایت تاکید می‌کند: پیام لحاظ کردن چنین طرح‌هایی، این است که قیمت تمام‌شده «پول» برای خودروسازان به‌واسطه ارائه سود مشارکت و انصراف بالا، کمتر از تهیه «پول» از «سیستم بانکی» است. به‌عنوان مثال، اگر تامین پول از جانب مشتری، 28 درصد سود روی دست خودروسازان می‌گذارد، تهیه همین پول از بانک، 30 درصد یا بیشتر هزینه دارد.اما روش دیگری که خودروسازان برای تامین نقدینگی (در درجه اول) و فروش محصولات خود (در درجه دوم)، در نظر گرفته‌اند، فروش چکی است. این روش که چند سالی بود اجرا نمی‌شد، به‌دلیل شرایط رکودی بازار، مدت‌ها است دوباره به اجرا درآمده است، به نحوی که خودروسازان با دریافت ودیعه‌ای نسبتا اندک از مشتریان، باقی پول خودرو را در قالب چندین چک با زمان بازپرداخت طولانی (مثلا دو ساله)، دریافت می‌کنند.

هرچند فروش چکی یکی از راهکارهای پذیرفته شده و مقبول در بازار خودرو کشور به‌شمار می‌رود، با این حال خالی از دغدغه نبوده و خودروسازان تجربه‌هایی تلخ از این ماجرا را در خاطرات خود دارند. برگشت خوردن چک‌ها در اثر عدم تسویه حساب مشتریان، بزرگترین چالش این روش به شمار می‌رود و خودروسازان پیش‌تر‌ها از این سوراخ گزیده شده‌اند. با این حال، این روش به‌دلیل جذابیتی که دارد، معمولا مورد استقبال مشتریان قرار گرفته و در نتیجه به تزریق نقدینگی به خودروسازان می‌انجامد.

 

فروش اوراق سلف موفق می‌شود؟

خودروسازان اما این روزها به سراغ روشی جدیدتر و از دید کارشناسان، کم‌ریسک‌تر به نام «فروش اوراق سلف» رفته‌اند. در این روش، یک سرمایه‌گذار می‌تواند قبل از تحویل خودرو، تعداد برگه‌های مشخصی را که معادل کل قیمت این خودرو باشد، خریداری کند. در نتیجه، اگر کسی قصد خرید خودرو دارد، برای آنکه از بازار عقب نماند می‌تواند بخشی از این مبلغ را در حال حاضر تأمین و بقیه را با خرید اوراق سلف، در ماه‌های بعد پرداخت کند. کارشناسان معتقدند راه‌اندازی بازار اوراق سلف و گواهی سپرده خودرو، مشتریان زیادی را جذب بازار کرده و به ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا و تنظیم بازار خواهد انجامید. از ویژگی‌های اصلی این اوراق، شفاف شدن تعهدات خریدار و فروشنده است و از سوی دیگر خودروسازان نیز می‌توانند به‌واسطه آن، تامین نقدینگی کنند. گفته می‌شود خودروسازان قصد دارند برای بالا بردن انگیزه مشتریان، علاوه‌بر تخفیف، سودی بیشتر از بهره بانکی را نیز بابت اوراق موردنظر لحاظ کنند. در این مورد یکی از کارشناسان اقتصادی، به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: فروش اوراق سلف در زبان ساده به معنای تامین نقدینگی مستقیم از بازار سرمایه است.

وی با بیان اینکه ریسک این روش در مقایسه با فروش چکی و ارائه سودمشارکت و انصراف، کمتر است، می‌افزاید: با عرضه اوراق سلف، خودروسازان در واقع به جای دریافت تسهیلات پر دردسر بانکی، مستقیما از بازار سرمایه جذب نقدینگی می‌کنند. به گفته این کارشناس، یکی از ویژگی‌های اوراق سلف (در مقایسه با سپرده گذاری بانکی) این است که مشتری هر زمان بخواهد اوراق خود را بفروشد، از سود روزشمار حداقل 20 درصدی برخوردار بوده و سودش به اصطلاح شکسته نخواهد شد. وی تاکید می‌کند که با توجه به ریسک پایین اوراق سلف برای خودروسازان و مشتریان، این روش موفقیت آمیز خواهد بود و همین حالا یکی از خودروسازان داخلی قصد دارد 1000 میلیارد تومان اوراق سلف در بورس عرضه کند. این کارشناس در نهایت می‌گوید که اوراق سلف می‌تواند در درازمدت به ایجاد رقابت در بازار خودرو و بنابراین کنار رفتن شورای رقابت از پروسه قیمت‌گذاری منجر شود.هرچه هست، با توجه به گفته‌های کارشناسان و تجربه‌های موجود، به‌نظر می‌رسد روش‌هایی مانند ارائه سود انصراف و مشارکت بالا، خالی از ریسک نبوده و در این شرایط شاید فروش اوراق سلف بتواند نتیجه بهتری را عاید شرکت‌های خودروساز کشور و البته مشتریان بکند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حامد: 1395/2/2609:31:07،
124
13
مگه دیگه نقدینگی ام مونده که جذبش کنن؟!!!!
علی جون: 1395/2/2610:05:06،
119
20
اونایی که می گفتن تحریم خودروسازا جواب نمیده کجان؟1
یه بار مردم متحد شدن جواب گرفتن
تحریم تا برداشتن گمرک و تولید خودروهای روز دنیا با قیمت منطقی ادامه داره
رضا: 1395/2/2610:37:32،
100
16
سود انصراف 26 درصد الکیه.... وقتی انصراف میدی دو یا سه ماه دیگه پولتو میدند و سود این دو ماه یا سه ماه را نمیدند و تو جیب خودشون میذارن... و عملا سود انصراف میشه 20 درصد.... مردم فریب نخورید لگن سازا فکر مردم نیستند
هویج: 1395/2/2610:59:10،
37
10
وقتی تو هزینه های روز مره هامون موندیم """ این هم کف دست بیا مو بکن"""
نیما: 1395/2/2611:03:44،
42
8
توانایی رقابت و فروش ندارید اعلام ورشکستگی کنید
جامعه: 1395/2/2611:28:41،
45
13
مهمترین مشکل اول قیمته

وگرنه مثلا پراید 7 تومن باشه پژو11 تومن ممکنه ی خانواده هر دو تا رو بخره


لگن گروووووووووووووون نمیخوایم
ایران 18: 1395/2/2611:46:33،
42
8
تحریم با قدرت ادامه دارد...

نه به کالای بی کیفیت داخلی
آری به خرید کالای با کیفیت داخلی

مردم ما فرش ایرانی را با افتخار میخرند ، چرا؟
امير : 1395/2/2611:53:56،
19
49
منكه ٧٠٠ مليون پولم رو ثبت نام ٢٧ درصدي زدم ، هر وقتم انصراف دادم چون اشنا دارم يك هفته اي پولم رو گرفتم ، زنده باد ايران خودرو ، هيچ جا مثل ايران نميشه پول يا مفت دراورد ...
نگهداریان: 1395/2/2613:55:10،
26
10
خودرو به 3 برابر قیمت تولیدداره
به مردم مظلوم ایران فروخته میشه
مردم دیگر بچه نیستند
گول نمیخورند
تا قیمتها یکسوم نشه
نمیخریم
نگه دارین زیر آفتاب و باران خراب بشن
همه: 1395/2/2619:50:24،
12
10
برو عمو. تحریم کیلو چنده؟ تحریمی نیست. ملت پول ندارن. نقدینگی وجود نداره ملت تووی نون شبشون موندن بعد باز یه عده عقده ای میان میگن تحریم تحریم. جمع کنید باو
تاد: 1395/2/2609:31:28،
99
13
تا قیمتا پایین نیاد و کیفیت بالا نره از خرید خبری نیست.
تولید محصولات روز و عرضه با قیمت جهانی نه سه برابر آن چاره خودرو سازاست!!!!
محمد: 1395/2/2611:59:37،
10
47
خدا بركت بده پارس tu5 رو ، ٥ تاش رو ثبت نام زدم تو يه هفته بردن ، دنبال بقيه اش ميگشتن ، اي حاله ...
کریم: 1395/2/2609:39:42،
51
16
به ورشکستگی ایران خودرو و سایپا و واگذاری سهام آنها به شرکتهای چینی در جهت خصوصی سازی صنعت خودرو کشور است. میگن شرکت چینی چانگان 70 درصد سهام شرکت سایپا رو خریده است. پس امیدی به حضور شرکتهای اروپایی در ایرانخودرو و سایپا نداشته باشید.
محصولات قدیمی این دو شرکت+محصولات چینی شرکای این دوشرکت= سبد محصولات ایران خودرو و سایپا
@: 1395/2/2609:44:58،
80
13
تو اين کشور هيچی سر جاس نيست ... !

خودرو ساز کار بانک رو می کنه .. بانک کار بنگاه اقتصادی .. بنگاه اقتصادی دلالی ..

با اين وضعيت 100 سال ديگه هم همينه .
احمد: 1395/2/2609:52:41،
41
13
به غیر از مشکل نقدینگی مشکل کیفیت پایین خودرو ها هم هست 206 خریدم موتورش صدا میکنه درست که نمیکنند که هیچ میگن مشکل داری برو بنز بخر ...
رضا : 1395/2/2609:58:51،
59
11
بازار که خوابیده.ایشاله این لگن سازها هم مثل نمایشگاه دارا کاسبیشون به صفربرسه و ورشکسته بشن و این ملت یه نفسی بتونن بکشند
محمد: 1395/2/2610:00:48،
58
12
28درصدسودمیدن به مردم ...برای جبران ضررشون قیمت هاراافزایش میدن ... خوبه دورهمیم دیگه
9090: 1395/2/2610:08:01،
44
11
من نمیدانم همه وخامت اوضاع را فهمیدند الی کسی که خود مسبب
این اوضاع شده و خودش را بکوچه علی چپ میزنه
1 - خودرو یک کالای مصرفی است نه یک کالای تجملاتی که 300 درصد گرانتر بدهید که در غیر اینصورت پس زده میشود
2- سیستم فروش خود را با قدرت خرید مردم منطبق کنید نه بزور تحمیل کنید که در غیر اینصورت پس زده میشود
3- خودروی مورد علاقه مصرف کننده بیاورید نه مطابق با سود بیشتر برای خودتان که در غیر اینصورت پس زده میشود
4-مردم از 38 سال مدرییت ضعیف شما خسته شدند بزارید کسی که
اینکاره هست کار را بدست بگیره
رضا: 1395/2/2610:35:55،
45
13
این درست که قدرت خرید مردم کمتر شده است ولی بنده معتقدم
که علت اصلی رکود بازار به عدم رغبت مردم برای خرید خودروهای
قدیمی و بی کیفیت داخلی است.خودروی صفر میخرم که تا دو
سال مشکل تعمیر و خرابی خودرو نداشته باشم و هزینه کمتری بابت مصرف سوخت بپردازم.به نظر شما کدام خودروی داخلی چنین
فاکتورهایی را دارد!!؟
...: 1395/2/2611:43:18،
13
24
همشون
اون دسته دوم ها هم صفر همین خودرو ها بوده پس اگه بدتر باشه بهتر نیست
همه میگن ماشین بالای 88 نخرین
خوب برادر زیر 88 که دیگه مرده بالای 88 هم که با 95 فرقی نداشته فقط کلی هم کار کرده
خارجی هم که زور ما نمیرسه چاره چیه
تحریم : 1395/2/2611:21:07،
37
11
فقط تحریم تا ورشکستگی
راضی: 1395/2/2611:46:46،
52
10
همین روزاست که دوباره دولت برای حمایت از این عوامل بودجه خوار دوباره یک تسهیلات چند هزار میلیارد تومنی رو مفت مفت بریزه جلوی پاشون
علی: 1395/2/2611:48:38،
27
13
28 درصد سود میدن بعد باید 2 سال بدویی تا بتونی سود پولتو از اینا بگیری یعنی عملا همون 10 درصد میفته کسی پولشو بزاره اینجا برا سود واقعا حماقته
Ali: 1395/2/2611:57:52،
13
37
من از سال ٩٠ دارم تو ايران خودرو ثبت نام ميزنم تو اين ٤ سال سرمايه ام از ٢٥٠ مليون شده ٦٠٠ مليون ، كارگاه كابينت سازي رو هم تعطيل كردم چون سود ماشين بهتره ، اينم كه هي ميگن ملت نميخرن تا حالا نشده ماشين رو دستم بمونه ، فرغون هم ايران خودرو توليد كنه ملت صف ميكشن
دانگ فنگ از چوچانگ: 1395/2/2612:43:00،
22
10
چرا خالی میبندی پارسال یعداز 6 ماه ثبت نام اریسان را بقیمت خودش
چک دوماه گرفتم یعنی 7الی8 ماه بدون یک ریال سود بعدهم پارس را
بقیمت شرکت چک دوماه که از زمان تکمیل وجه تا تحویل 1 ماه با چک
2 ماه میشه3 ماه بدون سود اخر سر هم انصرافی 4 درصد زیر قیمت بانک با دوماه تاخیر آخر سر هم بانکها سود مشارکت را کم کردند خلاصه شد کلی ضرر توی یک سال
ناشناس: 1395/2/2612:52:29،
23
13
داداش فرض کنيم سال 90 قبل از گروني دلار قيمتش 1100 تومن بوده و الان 3500 تومن. اگر با سرمايه ات دلار خريده بودي گذاشته بودي توي گاوصندوق الان بايد 800 تومن سرمايه مي داشتي. وقتت رو تو سايت ايران خودرو تلف کردي!
رضا: 1395/2/2708:25:14،
10
9
ياد سال ٩٢ بخير ، خدا چه حالي ميداد ، روي يه پارس ١٠ مليون ميزدي ، يه سورن تحويل يك هفته اي گرفتم ، ٨ مليون روش خوردم ، بهاري بود و بگذشت ، كاش دوباره اون روزا بياد، پول در اوردن اسون اي حال ميده
رضا: 1395/2/2708:26:32،
10
11
سال ٩٢ ، به گلد كوييست گفته بود زكي !!
زاپاتا: 1395/2/2612:14:58،
40
11
فرغونسازي و لگن فروشي مافياي خودرو داره ورشكست ميشه و در نهايت مجبورن با كاهش تعرفه واردات، خودروهاي خارجي رو به قيمت عادلانه بفروشن به مردم تا لااقل سودي ببرند.

ادامه روند فعلي يعني ورشكستگي فرغونسازا با شيب ملايم

مچكريم
علي: 1395/2/2613:00:02،
26
9
اينها به تنهايي ورشکست نميشن چون يه اژدهاي چند سر هستند که فقط يه سرشون تو خودروسازيه. اينها يه سر ديگه در پتروشيمي، فولاد، حمل ونقل، هتل داري، صادرات و واردات، قاچاق و خيلي چيزهاي ديگه دارند. اين کل کشوره که داره ورشکست ميشه و نه فقط خودروسازها. وقتي هم که کشور ورشکست شد دودش از همه بيشتر تو چشم قشر ضعيف جامعه ميره وگرنه پاسپورت کانادا تو جيب بغل آقايون آماده است!
مشتري: 1395/2/2612:17:17،
23
15
خيلي وقته لگن سازا دارن ورشكست ميشن و ديگه نفسهاي آخره

لگن صفر نخرين تا ورشكست بشن 1 نفسي بكشيم

دوره سودهاي 2 و 3 برابري گذشته ديگه پولي نمونده

تعطيلش كنين

مردم مظلوم ايران: 1395/2/2612:19:49،
23
13
آخه تا كي صبر كنيم تا لگنسازا كيفيت و قيمتو اصلاح كنن؟

فقط تحريم فرغون صفر جواب ميده

هركس فرغون صفر خريده پشيمونه..چيني كه بدفروش و ضرره

خواهشا 1 سال لگن صفر نخرين
احمد: 1395/2/2614:53:51،
14
10
جذب نقدینگی از جیب مردم!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار