کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تاثیر بسته‌های اینترنت موبایل بر وضعیت ADSL

کدخبر:۲۲۴۲۷چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۱:۲۷۱۰۹۱ بازدید

اینترنت ثابت در ایران تحت تاثیر اینترنت موبایل قرار گرفته و اپراتورهای تلفن همراه در بسته‌های تخفیفی اینترنت قیمت‌هایی ارائه می کنند که ...

اینترنت ثابت در ایران تحت تاثیر اینترنت موبایل قرار گرفته و اپراتورهای تلفن همراه در بسته‌های تخفیفی اینترنت قیمت‌هایی ارائه می کنند که بسیار پایین‌تر از قیمت تمام‌شده آنهاست.

احمدرضا نخجوانی - مدیرعامل یکی از شرکت‌های ارائه کننده ADSL - در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با بسته‌های تخفیفی اینترنت اپراتورهای تلفن همراه و تاثیر آن بر بازار ارائه‌کنندگان اینترنت ثابت (ADSL) اظهار کرد: اینترنت پهن‌باند ثابت و موبایل در تمام دنیا بحث خاص خود را داشته و تنظیم رابطه این دو بخش از اهمیت خاصی برخوردار است تا به واسطه‌ تنظیم قیمت مناسب، بازار هر دو بخش حفظ شود و منابع به شکل بهینه تخصیص یابد.

وی عنوان کرد: اکنون نیز کار رگولاتور تنظیم بازار است و این‌که برای اینترنت رقمی به عنوان کف تعیین شود اقدام درستی است که حتی باید زودتر از این به انجام می‌رسید تا دامپینگ صورت نگیرد. در حقیقت، تعیین قیمت کف، در شرایطی که اپراتور غالب وجود دارد، اجتناب ناپذیر است، در غیر این صورت همان مصرف کنندگانی که امروز از دامپینگ و قیمتهای پایین خوش حالند، در آینده مجبور به پرداخت بهای آن هستند.

نخجوانی با بیان این‌که اینترنت تلفن ثابت در ایران تحت تاثیر اینترنت موبایل قرار گرفته، عنوان کرد: از آن جا که اپراتورهای غالب چند اپراتور با توان اقتصادی بسیار بالا هستند پهنای باند را با قیمتی به مراتب پایین‌تر از قیمت تمام شده خود، در قالب بسته‌های تخفیفی در اختیار مشترکان خود قرار می‌دهند و اصطلاحا یارانه متقاطع یا Cross Subsidizing می کنند.

او همچنین عنوان کرد: به عنوان مثال ممکن است گاهی در بسته‌های اینترنتی اپراتورها، 10 گیگابایت ترافیک، 2000 تومان به فروش برسد که قیمت تمام شده آن برای اپراتورها که پهنای باند را از شرکت ارتباطات زیرساخت تهیه می کنند، چندین برابر است.

وی با بیان این‌که در این شیوه اپراتورها از بخش‌های دیگر فعالیت خود، یارانه می دهند تا بازار را تصاحب کنند گفت: یکی از اموری که در دنیای رقابت، مجاز نیست، همین بحث یارانه دهی متقاطع است و معنای این گفتار آن است که از یک بازار برای بازار دیگر یارانه در نظر بگیرند. به عنوان مثال اکنون اپراتورها بخشی از درآمدی که در حوزه مکالمه یا Voice دارند را در حوزه دیتا مورد استفاده قرار می‌دهند و بدین ترتیب ترافیک را با قیمت بسیار پایین تر از قیمت تمام شده در اختیار مشترکان خود قرار می‌دهند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که قیمت پهنای باندی که اپراتور می‌خرد چند برابر این رقم بوده و به نظرم ورود رگولاتور به این موضوع اقدام بسیار درستی است.

وی همچنین اظهار کرد: در بازار ما اپراتورهای تلفن همراه به غیر از بحث فرکانس محدودیت جدی دیگری در ارائه‌ی سرویس ندارند در حالی که شرکت‌های PAP و FCP با مخابرات های استانی مشکلات متعدد دارند و در شرایطی که ما در بسیاری استان‌های خود مشکلات عدیده داریم اپراتورهای موبایل بدون داشتن این مشکلات حتی یارانه‌دهی هم می‌کنند.

اما نخجوانی در پاسخ به این سوال که با وجود تمام این تفاسیر طی یک سال گذشته تعداد مشترکان اینترنت ثابت که توسط شرکت های خصوصی سرویس داده می شوند، از سه میلیون به پنج میلیون رسیده است، توضیح داد: واقعا این گونه نیست و به نظر می‌رسد آمار پنج میلیون کاربر اینترنت ثابت آمار متورم بوده و تعداد کاربران این بخش به سختی به چهارمیلیون می‌رسد.

وی در پاسخ به این مطلب که در شرایطی که شرکت‌های PAP برای واگذاری و ارائه‌ی سرویس به همین حجم کاربر هم با مشکل مواجه‌اند، آیا این انتظار صحیحی است که با ایجاد محدودیت در فعالیت اپراتورهای همراه مشترکان به سمت استفاده از اینترنت ثابت سوق داده شوند ، اظهار کرد: با تعیین کف قیمت اینترنت قطعا اپراتورهای تلفن همراه مشترکان خود را از دست نمی‌دهند. نکته دیگر آن که در کشور ما در مجموع هزینه دسترسی به اینترنت در سبد خانوار سهم بسیار ناچیزی دارد.

وی ادامه داد: اکنون میانگین درآمد اینترنت چه در بخش ADSL و چه در بخش موبایل ماهانه به 20 هزار تومان هم نمی‌رسد حال در نظر بگیرید این رقم در بودجه خانواده چه درصدی را شامل می‌شود به خصوص در حوزه ADSL این نکته را هم در نظر داشته باشید که یک خط اینترنت توسط چندین نفر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرعامل این شرکت اینترنتی افزود: اکنون اگر برای قیمت اینترنت رقمی هم به عنوان کف قیمت تعیین شود آن گونه نخواهد بود که دیگر مردم از اینترنت موبایل استفاده نکنند، اما به هرحال اگر قیمت تمام شده یک گیگ را در نظر بگیریم می‌بینیم که دامپینگ اپراتورها آشکار است.

وی در پاسخ به این مطلب که با این وجود همچنان مردم نسبت به هزینه‌ای که بابت اینترنت می‌پردازند گله دارند، گفت: شکایت مردم نسبت به قیمت نیست بلکه مربوط به بحث کیفیت نسبت به قیمت است. چرا که مردم حاضرند بهایی بالاتر پرداخته اما اینترنت با کیفیت و با ثبات دریافت کنند. شکایت مردم این است که یک کیفیت ثابت و قابل اتکا را در اینترنت تجربه نمی‌کنند که پرداختن به دلایل آن فرصت دیگری را می طلبد.

نخجوانی در پایان با اشاره به این‌که چه اینترنت ثابت و چه موبایل هر یک رشد خود را دنبال می‌کنند، گفت: با این وجود قطعا رشد اینترنت بخش ثابت به اندازه موبایل نخواهد بود، به خصوص آن که بخش عمده‌ای از کاربران اینترنت در حال حاضر از این ابزار برای بهره‌مندی از نرم‌افزارهایی مانند تلگرام استفاده می‌کنند و برای انجام فعالیت‌هایی در این حد معمولا شیوه دسترسی به موبایل سهولت بیشتری دارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

راد: 1395/2/2207:33:15،
73
46
حالا تو این مملکت یه چیزی در ظاهر به نفع مردم داره تموم میشه که اونم با هزار تا اما و اگر میخوان گرونش کنن :(
عاقبت فروش یه پورت سرعت به 10 نفر همین میشه دیگه، آخه دزدی تا کی؟؟؟؟؟؟؟؟
ابراهيم: 1395/2/2207:58:22،
76
51
الان دقيقا كدوم اپراتور 10 گيگ را ميده 2000تومن!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مهدی: 1395/2/2210:40:33،
53
49
میداد

ایرانسل، 10 گیگ 1000 تومان، ساعت 2-6 صبح البته

من یه بار اشتباهی 2 تاش رو فعال کردم و مجبور شدم تا صبح فیلم دانلود کنم و بسیار هم کیف کردم

با سرعت 12 مگ در ثانیه، اون شب کذایی، 22 تا فیلم متوسط 700 مگابایتی رو دانلود کردم با فقط 2000 تومان، کلی هم زمان زیاد آوردم و دست آخر 3-4 گیگ هم زیادی آمد که چیزی به ذهنم نرسید دانلود کنم (یعنی خودمو خفه کنم)

اون 22 تا فیلم هم توی صف دانلودِ دانلود منیجرم بود که آمادگیش رو داشتم
مهدی: 1395/2/2207:59:00،
71
56
عجب رویی دارند، به زور میخوان به مردم اینترنت قالب کنند و از مجوز دسترسی و نه محتوی، پول یامفت و رانتی بالا بکشن از ملت و جیب خودشون رو پر پول کنند.

اینترنت همه جای دنیا (پیشرفته ها البته) رایگانه بعنوان سرویس پایه و نه فروش ترافیکه و در آمدها، از سایر خدماته، از میزبانی وب گرفته تا فضای ابری و رسانه های دیجیتالی، یه قرون یه قرون اما با مشترکین فراوون، کسب سودهای فضایی میکنند، بعد اینها مثل فروش نفتشون، با خام فروشی هم با دزدی های آشکار و پنهان از کیفیت گرفته تا خورده شدن حجم، باز ناله و فغان که ضرر داریم میکنیم

اپراتور های محترم و بیسواد و تنبل و مفت خور ADSL، یه خورده شعور داشته باشید، اینترنت سیمی و حتی نوری برای منازل، مرد

الان صحبت از نسل 5 موبایله و اینترنت گیگا بایتی (نه مگا بیتی) و همه چیز وایرلس شده و شما همچنان میخواین ملت رو آویزون خودتون کنید؟؟؟

پس ورشکستگی حقتونه!
مهدی: 1395/2/2208:04:46،
62
51
در ضمن

رانت خوری و مفت خوری عاقبت نداره، ایضاً ترافیک فروشی و مجوز حق عبور و مرور (منظور دسترسی به اینترنته)

طرف یک سرویس آنلاین موزیک گذاشته، ماهی 5 دلار، ضربدر چندین میلیون کاربر، میشه ماهی خدا دلار (خدا تومن) بعد فرهنگ ما هنوز، آب تو شیر بستنه (دزدی از محتوی و کیفیت) و نه خدمت رسانی و خلاقیت

تا بوده تو این مملکت، هر کسی دستش رسیده، به جای سرویس دادن، سرویس کرده، یعنی اولش ایجاد محدودیت و بعد طلب آزاد سازی همون محدودیت

در حالیکه ممالک پیشرفته، کارشون باز کردن فضای دید و گشودن افق های جدید بوده به سوی بی نهایت

کی میخوایم بیدار بشیم که دنیا عوض شده، خدا عالمه!!!
يوسف: 1395/2/2211:45:49،
43
45
سخنانت رو بايد طلا گرفت و سر در شهر زد گل گفتي مهدي جان.حرفت حرف حقه
رضا: 1395/2/2211:52:51،
45
47
خب شرکت های ارائه دهنده ی ADSL هم قیمت های خود را پایین بیاورند تا بتوانند رقابت کنند و انقدر به فکر جیب خودشون نباشند
شاهرخ: 1395/2/2212:12:50،
45
47
زمان زیادی برای خداحافظی مردم با ADSLنمونده ،همین چندسالی که این شرکتهای Adslخون مردم رو تو شیشه کردین بس نبود دست از سر این مردم بردارید همین اینترنت موبایل هم گرونه،باید قیمتش به یک سوم کاهش پیداکنه لطفا به کشورهای همسایه مثل ترکیه نگاه کنید واندکی خجالت بکشید.حالا چی میشه که چند تا پنت هاوس وپورشه کمتر داشته باشید.
sasy: 1395/2/2216:52:00،
48
43
خیلی جالبه تو تمام دنیا همه شرکتها برای فروش وامتیاز بیشتر یا تخفیفات میدن یا خدمات بهتری میدن که رقابت بیشتری داشته باشن اینجا شرکته از دل نمیاد نه سودشو پایین بیاره نه خدمات بهتری بده میاد شرکت دیگرو خراب میکنه که چرا ارزون میده....!! خوب برادر من یکم کمتر به جیب بزن که مشتریت نپره....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

پرسپولیس و طارمی علاوه بر محرومیت، جریمه مالی 790 هزار یورویی هم شدند
چپ کردن ماشین آتش‌نشانی (عکس)
سرانجام خبر فوت یک رهبر اخوان المسلمین در زندان تایید شد
رهبر کره‌شمالی: ترامپ را وادار می‌کنم به دلیل تهدیدهایش بهای سنگینی بپردازد
ارجاع پرونده احمدی‌نژاد به دادسرا
4 مجروح حاصل تصادف خودروی ساینا با دیوار بتنی + تصویر
هشدار محسن رضایی: اگر کشوری امنیت ایران را مخدوش کند با موشک‌ها جنگ را پایان می‌‌دهیم
دستگیری پزشک جاعل/ پزشک حقیقی در شیراز، پزشک قلابی در تهران
کره شمالی: تهدیدهای ترامپ مثل پارس سگ است!
برخورد عجیب پرنده با دماغه هواپیمای تفلیس- تهران + تصویر
برخورد بامدادی یک دستگاه تانکر با یک دستگاه کامیون + تصویر
تصادف شدید اتوبوس بین شهری و خودرو سواری
واکنش شریعتمداری به تلاش برای رفع حصر
تهدید علیه برجام؛ ترامپ با آتش بازی می‌کند
آخرين قسمت «خندوانه»؛ سنگ تمام خانوادگی و رانت بی سابقه تلويزيون براي فيلم رامبد جوان!
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار