کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خودکشی‌های اخیر در ایران دلایل اقتصادی دارد؟

کدخبر:۲۲۲۶۶یکشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۸:۴۷۲۲۴۱ بازدید

مطالعات فراوانی در سطح جهانی جهت بررسی و اثبات وجود رابطه میان وضعیت نامناسب اقتصادی کشورها و بالا رفتن آمار خودکشی ...
خودکشی‌های اخیر در ایران دلایل اقتصادی دارد؟

مطالعات فراوانی در سطح جهانی جهت بررسی و اثبات وجود رابطه میان وضعیت نامناسب اقتصادی کشورها و بالا رفتن آمار خودکشی انجام شده است که در اینجا با ایده گرفتن از آنها به بررسی موضوع در ایران پرداخته می‌شود.

این عبارات، جملات آغازین تحلیل سپیده کاوه، کارشناس اقتصادی است که به این موضوع پرداخته که آیا خودکشی‌های اخیر در ایران دلایل اقتصادی دارد؟

دانشجوی دکترای اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس در این تحلیل خود در شماره 175 هفته‌نامه تجارت‌فردا نوشته است: در هفته‌ها و ماه‌های اخیر مطبوعات و رسانه‌ها از انجام خودکشی موفق یا ناموفق علی‌الخصوص در شهر تهران گزارش می‌دهند. از خودکشی‌های انجام‌شده در ایستگاه‌های مترو تا خودکشی‌های اسفناک اخیر در خیابان میرداماد و بیمارستان میلاد که با توجه به محل انتخاب‌شده برای خودکشی به نظر می‌رسد حاوی پیام‌های خاصی باشد. 

مهمترین نکات این تحلیلگر اقتصادی در مورد موضوع ارتباط خودکشی‌های اخیر با عوامل اقتصادی را در زیر می‌توانید.

*در چند سال اخیر آمار خودکشی در ایران روند افزایشی داشته. تغییر در نرخ خودکشی‌ها با تغییر در نرخ بیکاری و افزایش نااطمینانی از تداوم وضعیت اشتغال همزمان بوده است. اگر چه در مورد برقراری رابطه علت و معلولی این همزمانی‌ها باید نهایت دقت را به خرج داد؛ ولی بی‌شک وضعیت بیکاری ‌یا احساس ناامنی ناشی از احتمال از دست دادن شغل، روی شاخص‌های بیانگر سلامت فکری و روحی افراد اثرگذار است.

* از بعد روانشناختی، افرادی که اغلب زندگی با استاندارد مشخصی را داشته‌اند، مواجهه با شکست مالی برایشان دشوارتر است. بنابراین، صرفاً فقر، یک فاکتور ریسک برای خودکشی شناخته نمی‌شود، اما سقوط ناگهانی از وضعیت بهتر به بدتر، بیشتر با تمایل به خودکشی در ارتباط است.

*ایران با قرار گرفتن در رده تقریباً متوسط جهانی تعداد خودکشی‌ها در سال 2012 و با توجه به افزایش تعداد خودکشی‌ها در سال‌های اخیر نیازمند به اجرای برنامه‌های پیشگیری از خودکشی در نظام سلامت کشور است. لازم به ذکر است به لحاظ آماری ایران در جهان در مرحله بحران نیست اما در میان کشورهای اسلامی که اساساً نرخ خودکشی کمتری دارند، وضعیت نامناسبی دارد. همچنین باید توجه داشت که رقم اقدام به خودکشی بسیار بالا بوده و بیش از 10 برابر مرگ‌های ناشی از خودکشی است.

*تغییر دیگری در سال‌های اخیر در الگوهای انجام خودکشی در ایران رخ داده، که نیاز به توجه ویژه دارد، عمدتاً انجام علنی خودکشی‌ها و کشیده شدن محل آن به سطح جامعه و بیرون از منزل افزایش یافته و خودکشی‌ها عمدتاً در جایی انجام می‌شود که توسط عموم دیده شود. در چنین مواقعی به لحاظ روانشناسی فرد برای کشتن خود پیامی دارد که می‌خواهد از طریق علنی کردن اقدام به خودکشی، آن پیام را منتقل کند.
*سه عامل اصلی برای اقدام به خودکشی در افراد وجود مشکلات مالی، مشکلات عاطفی، دردها و بیماری‌های مزمن هستند. علاوه بر عوامل اصلی فوق، وجود تضاد در زندگی، وقوع حادثه بد و مصیبت، تجربه تحمل خشونت، مورد تجاوز و سوءاستفاده قرار گرفتن، از دست دادن فرد مورد علاقه و ایجاد حس تنهایی نیز از جمله سایر عوامل فرعی هدایت افراد به سمت انجام خودکشی هستند. 

*بعد از رکود بزرگ دهه 1930 که منتج به حدود 30 میلیون مورد از دست دادن شغل در کل دنیا شد، مطالعه روی اثرات رکود اقتصادی بر سلامت عمومی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد. افزایش خودکشی در آن زمان به افزایش میزان تنش و استرس‌های ذهنی بر روی جمعیت مرتبط بود. 

*در سال 2008 متعاقب با رکود اقتصادی رخ داده در کشورهای اروپایی علی‌الخصوص کشورهای جنوبی قاره اروپا از جمله اسپانیا، یونان، پرتغال و ایتالیا آمارخودکشی در این کشورها افزایش معنادار و قابل توجهی داشت. 

*نقطه مشترک کشورهای مذکور، آسیب‌پذیرتر بودن آنها به لحاظ اقتصادی و پایین بودن سرمایه اجتماعی در آنها به نسبت سایر کشورهای اروپایی است. به عنوان نمونه بحران ایجاد‌شده در اسپانیا بلندمدت‌ترین و اثرگذارترین بحران تاریخ جدید محسوب می‌شود. متعاقب با این بحران، اسپانیا شاهد افزایش زیاد و قابل توجهی در نرخ بیکاری بود. این واقعیت انکارناپذیر وجود دارد که افزایش جمعیت بیکار در اقتصاد و طولانی شدن دوره بیکاری آنها، اثرات منفی بر متوسط سلامت روحی افراد جامعه خواهد داشت. به همین دلیل مطالعاتی در اسپانیا انجام شد تا رابطه همزمانی میان افزایش نرخ خودکشی ناشی از رخداد رکود و افزایش بیکاری را آزمون کند. تحقیقات انجام‌شده به وجود رابطه مثبت بین بیکاری و مرگ ناشی از بیماری‌های روانی ‌یا تلاش برای انجام خودکشی دست یافته‌اند.

*در ایران نیز با اینکه نرخ خودکشی از بسیاری از کشورها پایین‌تر است اما جوان بودن الگوی خودکشی و بحرانی بودن نرخ خودکشی در برخی مناطق غربی کشور دو موضوع قابل تامل است. بنابراین با توجه به رشد تعداد خودکشی‌ها در ایران، انجام مطالعات مشابه در ایران ضروری است. لازم است توجه داشت که در تعمیم نتایج بررسی‌های انجام‌شده در سایر کشورها به ایران باید کمی وسواس به خرج داد. 

*مطالعات صورت‌گرفته در زمان رکود کشورها نشان داده تا پنج سال بعد از بیکاری و از دست دادن شغل احتمال ارتکاب به خودکشی 2.5 برابر افزایش می‌یابد و تا 16-12 سال بعد هم نسبت به افراد شاغل 1.2 برابر است. همچنین میزان افزایش نرخ خودکشی در این شرایط در مردان بیشتر است. 

*لازم به ذکر است حتی وجود ترس از دست دادن شغل هم سبب بیماری‌های روحی می‌شود. بنابراین افزایش آگاهی عمومی و شکستن تابوی موجود برای پیشرفت برنامه‌های جلوگیری از خودکشی مهم و ضروری است. نرخ خودکشی در بین افراد آسیب‌پذیر جامعه بسیار بالاتر است (آسیب‌پذیری به لحاظ اقتصادی ‌یا اجتماعی). 

*به صورت خلاصه می‌توان گفت یکی از عوامل افزایش میزان خودکشی افراد در سال‌های اخیر رکود اقتصادی و بالا رفتن نرخ بیکاری افراد است. جهت کاهش احتمال تکرار وقوع این مصیبت‌ها، راه‌حل اصلی و اساسی بهبود وضع اقتصاد است که قطعاً در کوتاه‌مدت ممکن نیست. بنابراین پیشنهاد می‌شود وزارت بهداشت با تشکیل کارگروهی ویژه به این مساله پرداخته و افرادی را که در معرض ریسک بالایی هستند شناسایی و تحت درمان‌های ویژه قرار دهد و همچنین لزوم استفاده از خدمات مشاوره‌های روانشناسی را در کشور پر‌رنگ‌تر کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امین: 1395/2/1917:14:41،
174
45
بله که دلایل اقتصادی هم داره
ناشناس: 1395/2/1918:02:25،
115
36
یکی از دلایل اصلی اقتصادی است و دلار گران حتی بعد از رفع تحریمها و فشار اقتصادی زیاد بر مردم.... ادلیل دیگر نا امیدی از تغییر در زندگی و در کشور است چه اقتصادی چه....روزی نیست مردم خبر بد نشنوند....یه روز می گویند خودو امریکایی وارد نشود بر خلاف حمایت از خودرو ساز داخلی است...جلویش را بگیرید ولی خودرو چینی اشکال ندارد !! یک روز جلوی تدریس زبان انگلیسی گرفته شود و نفوذ غرب است...یک روز گشت ارشاد نامحسوس.....
سیامک: 1395/2/1920:07:44،
71
35
یکی از دلایل اصلی این مساله و ناامیدی جامعه واردات بی رویه و لجام گسیخته کالاهای اشغال چینی به ایران است که علاوه بر کاهش زیاد سطح کیفی مردم ایران و دلسردی آنها از چشیدن طعم کیفیت و آرامش، موجب وارد شدن ضربه های مهلک بر پیکره صنعت و اقتصاد و اشتغال وسلامت مردم است.
سوشا : 1395/2/1921:12:40،
75
48
اصلا دلیل اقتصادی نداره، مردم همه تو رفاهن، همش تقصیر آمریکاس این خودکشیا
انسان: 1395/2/1921:23:29،
61
50
الان به جز قشر کارمندای دولت هیچ قشری اسایش و رفاه نداره همه را بدبخت کردن رفت دولتی ها هم دارن کیف میکنند از این وضعیت
22 میلیون نفر: 1395/2/2008:58:40،
35
36
این خودکشی ها همش تقصیر آمریکا و اسرائیله!
اونا یک سری مامورای خودشون رو میفرستن تو ایران که خودکشی کنند که بگن وضع ایران بده!
این گرانی ها هم همش تقصیر آمریکا و انگلیسه.
مجتبى جونقونى: 1395/2/1917:25:25،
120
35
من تادو سال پيش تو شهرى زندگى ميكردم كه جمعيتش زير ١٥٠٠٠نفر متاسفانه هميشه شاهد اين اتفاقات تلخ تلخ بودم تقريبا همه شهر همديگرو ميشناسن ،دليل اصلى اين خودكشي ها اول فقر دوم اعتياد بعدم خودكشى،به خدا فقر داره ريشه اي مردم فقير رو ميخوشكونه راهى براشون نميمونه،بدبختانه تو اين دو سال خيلى بيشتر شده آخريش هفته پيش بود فقر اعتياد بعدم خودكشى ،بيكارى رو هم بهش اضافه كنيد،خداى بزرگ خودت به دادمون برس
joojoo: 1395/2/2000:57:45،
38
40
امام علی توی یکی از خطبه هاش میگه: هنگامی که امر به معروف و نهی از منکر در جامعه از بین رفت،ستمگران بر شما حاکم خواهند شد و بعد از این است که هرچه دعا کنید به جایی نرسد. مقصر اصلی خودمونیم.
ناصر: 1395/2/1917:45:34،
114
34
نه دلایل دیگری داره! مثلا لایه اوزون یکم کوتاهتر شده! واسه همون همه مردم نگران کره زمین هستند و افسردگی بسیار شدید گرفتن!
سید برهان: 1395/2/1917:47:31،
83
43
تا وقتی سر ایرونیا با چیزای الکی (اینترنت، فضای مجازی و ...) شلوغه چیزیشون نمیشه...
وای به روزی که اینارو از دستشون بگیری...
علی: 1395/2/1917:59:36،
44
40
اینترنت چیزه الکیه! یه چند صد سال میشه از عصر سنگ در اومدین تو عصر ارتباطاتیم!
پاسخ به علی: 1395/2/2000:06:54،
34
37
شما همون تو فاز عصر ارتباطاتت باش...ببینیم بعد چن سال کی برندس
پاسخ: 1395/2/1917:48:06،
106
34
نه اصلا همش از رو شکم سیری که خودشون میکشند ؟؟؟؟؟؟؟؟
در ارزوی ارامش: 1395/2/1917:54:01،
96
33
متاسفانه روند یک تحول بزرگ در سال 57 به بیراه کشیده شد و قراری
که برای ازبین رفتن فساد و فاصله طبقاتی گذاشته شده بود فراموش
شده و از احساسات مردم در امور مذهبی بشدت سواستفاده شد و یک قشر خاص که چند ارگان پر قدرت را در دست داشتند نسبت به مردم نهایت بد رفتاری و خشونت را روا داشتند و قدرت و ثروت ملی را بین خود تقسیم کرده و از مردم بعنوان سپر بلا استفاده کردند همه این فشارهابا فقر مالی روی مردم طی چند سال باعث سرخوردگی
و افسردگی و ناامیدی نسبت به اینده شده و خیلی ها را به بن بست
زندگی رسانده ولی این کار در تمام ادیان منع شده و حداقل با ایجاد فضای شاد کمی از رنج زندگی کاهش دهیم
678: 1395/2/1918:03:02،
55
35
خدا کنه اونهائی که باعث این جو و فضای خشن و پر از تنش شده اند قبل ازاینکه مردم بجای خودکشی هم دیگه را بکشند دست از این کارها برداره و ایران را ویران نکنه امین یاربالعالمین
احمد: 1395/2/1918:20:24،
42
118
علت خودکشی ماهواره فضای مجازی پوچی بی دینی و بی هویتی و نا امیدی وگرنه گذشته صدبار مردم فقیر تر از الان بودن
فرد: 1395/2/1918:28:31،
64
35
نبود انگیزه...نبود امکانات یکسان تربیتی آموزشی و درمانی...وجود ظلم بیش از حد و ناتوانی قوانین اجرایی و قوه قضاییه در دفاع از مظلوم...عدم اهمیت به فرد در اجتماع و نبود حقوق فردی شهروندی...اختلاف فرهنگی در مملکت و قوم گرایی...تسلط سنتیه والدین به فرزندان به عنوان ملک شخشی...و در نهایت نبود تفریح و حس شادی عمومی در جامعه فقط و فقط یاس و نا امیدی به ارمغان میاره.حالا بهش چرت و پرتای دولت مردا رو هم اضافه کن.من در عجبم چطور ما هنوز زامبی نشدیم؟
خودشم: 1395/2/1918:39:17،
54
31
به جای وام ازدواج وام خودرو میدن که جلوی خودکشی گرفته بشه دیگه
کاوه: 1395/2/1918:54:58،
52
36
ایرانجیب عزیز اون علامت سوالت که در سر تیتر خبر قرار دادی عامل خودکشی است.عزیز من معلومه که دلایل اقتصادی داره.طرف که از رو شکم سیری دست به خود کشی نمیزنه.(البته جز موارد بسیار معدود که اونها هم استثنا است)خواهشا تیتر خبرت رو عوض کن و به جای تیتر سوالی تیتر رو خبری کن.
مهمان: 1395/2/1921:00:09،
56
30
اگه ایرانیا و دین ما بزرگترین گناهو خودکشی نمیدونستن, با این وضعیت اقتصادی و جامعه و ... امار خودکشی حداقل بین جوونا چند ده برابر این بود
reza: 1395/2/1922:37:43،
37
40
اوضاع نابسمان اقتصادی که مسببش فقط اقایون هستن به منه جوان 50 میلیون ضرر زده و با تحصیلات مهندسی چند ساله خانه نشین هستم اگه بگم به خودکشی فکر نکردم دروغ گفتم.
واقعا حالم از همه چی بهم میخوره این مملکت کله سیستمش دروغه

ناصر: 1395/2/1923:09:35،
36
39
من هم میخوام خودکشی کنم
از بس رفتم خواستگاری و هیچکی بهم محل نداد
علی: 1395/2/1923:14:34،
42
40
ما ایرانیها خوشبختیم وهر کی فکر میکنه بدبخت است اشتباه میکنه این اروپاییها هستند که بدبختند و هر کدومشان که فکر میکنند خوشبخت هستند،توهم میزنند.ما را به همین اراجیف پیر کردند و عمرمان را تباه کردند.کسانی از خوشبختی گفتند که زندگیشان در رفاه کامل بود و ما را به تقوی الهی دعوت کردند و خود اروپا را درنوردیدند،خدایا جهنم را برای ما بهشت توصیف کردند و خود در ناز و نعمت بدون هیچ تخصصی و زحمتی زندگی کردند.
عنایت شده: 1395/2/2000:28:48،
42
37
اگه اقتصادی نباشه حتما وقطعا غیراقتصادی هم نمیتونه باشه تصورکن یکی ازناامیدترین مردمان جهان ویکی ازغمزده ترینها هستیم ،طرف میپرسه چرابایدباشم ؟باشم تاچرخ مصرف بنفع جیب بعضیا بچرخه ؟؟؟//ضمنا تحمل آدم ها این روزها پایینه جیگر
سی: 1395/2/2009:16:19،
28
36
اقتصاد سمتقیم عامل خودکشی نیست بلکه نسبت وضع اقتصاد یهست یعنی مقایسه با دیگران- پس علت اصلی افسردگی و خودکشی تبعیض و بیعدالتی در سهم دریافت اقتصاد هست-هرکسی پارتی نداشته باشد میشود برده واقعی اربابان و فرزندان اربابان- مثلا در شرکتهای دولتی مخصوصا خودروسازی فقط رانت و تبانی و سفارش کاری و فامیل سالاری حاکم هست و پدر یقه سفید بعد از بازنشستگی مشاور مدیر عامل یا وزیر میشه فرزندانش میان مدیر عامل و رئیس میشوند و ملوک الطوایفی و انحصار امان مردم را بریده و همه را به پوچی و بی هویتی رسانده که توان اقتصادی و روحی به صفر میرسد- ساده تر بگم حتی یک مدیر بدون حامی و پارتی نداریم در این کشور.
عاقل: 1395/2/2009:51:56،
32
40
متاسفانه در دور و بر من هم چند مورد اتفاق افتاده که البته میتوانم علت اصلی را بیکاری (نه نیاز شدید مالی) و احساس پوچی و بیهودگی ناشی از شرایط اقتصادی و کاری فعلی توصیف کنم !دراین شرایط هیچکس نمی تواند حتی از5%قابلیتها و استعداد های خود بهره برداری کند فقط عمر سوزی و وقتکشی و خلاف در جریان است و بس!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار