کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سفر به اطراف تهران با قطار؛ به زودی

کدخبر:۲۲۲۶۱یکشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۳:۴۷۱۸۰۶ بازدید

واگن‌هایی که از شدت ازدحام درهایشان بسته نمی‌شود. مسیرهایی که نه به اتوبوس و مترو دسترسی دارد و نه با پای پیاده می‌توان پیمود و ...
سفر به اطراف تهران با قطار؛ به زودی

واگن‌هایی که از شدت ازدحام درهایشان بسته نمی‌شود. مسیرهایی که نه به اتوبوس و مترو دسترسی دارد و نه با پای پیاده می‌توان پیمود و شهرها و شهرک‌های جدید حومه شهری که اگر خودروی شخصی نباشد، تنها گزینه‌اش پذیرفتن کرایه سنگین مسافرکش‌های شخصی است. اینها تجربه بسیاری از ایرانی‌ها از سیستم حمل‌ونقل عمومی است. سیستمی که نه ناوگان کافی دارد و نه یکپارچه است. موضوعی که بارها عباس آخوندی وزیر راه‌وشهرسازی به آن اشاره کرده و با اصطلاح «درب تا درب» یا حمل‌ونقل ترکیبی از آن یاد کرده است. او استانداردهای جهانی را به میان می‌کشد و معتقد است: هر شهروند باید حداقل تا فاصله ٣٠٠متری خانه‌اش به یک ایستگاه حمل‌ونقل عمومی دسترسی داشته باشد. به جز این، دسترسی شهروندان به سیستم حمل‌ونقل عمومی باید یکپارچه باشد.

این یعنی آن‌که به محض خروج از خانه تا زمان برگشت، بتوان تمام مسیر را با انواع روش‌های حمل‌ونقل عمومی پوشش داد، اما این استانداردها هنوز برای شهروندان ایرانی تنها به‌عنوان یک ایده‌آل است و نگاه‌های مدیران به توسعه شهر منطبق بر اصول کارشناسی و علمی نبوده است. به‌طوری که درحال حاضر توسعه بستر تردد خودروهای شخصی بر توسعه حمل‌ونقل عمومی پیشی گرفته است. از این میان قطار حومه‌ای به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مدل‌های حمل‌ونقل عمومی، تاکنون در ایران جایگاه مناسبی نداشته و اصطلاحی است که چند صباحی به زبان مدیران کشور افتاده است.

کم‌توجهی به این موضوع سبب شده که تهران علاوه بر تحمل بار ترافیکی شهروندان خود، روزانه میزبان حدود ٤‌میلیون نفر حومه‌نشینی باشد که درنبود قطار حومه‌ای ناچارند با خودروهای شخصی خود در خیابان‌های تهران تردد کنند. برای تشخیص اهمیت این رقم کافی است که بدانید حدود یک‌سوم بار ترافیکی تهران مربوط به حومه‌نشینان است. با این وجود به نظر می‌رسد‌ سال ٩٥‌، سال ویژه‌ای برای اصلاحات ساختاری در بخش حمل‌ونقل باشد و حالا دولت از برنامه‌های تازه‌ای رونمایی کرده است که درصورت اجرا، اهمیت قابل توجهی درکاهش ترافیک، آلودگی و سوانح جاده‌ای دارد.

مصرف بنزین در ایران 2 تا 3 برابر اروپا

نگاهی به آمارهای رسمی نشان می‌دهد که جمعیت شهری کشور در ٣٠‌سال گذشته ٣برابر و تعداد خودروها ١٢برابر شده است. براساس اعلام کمیسیون ایمنی راه‌ها تعداد وسایل نقلیه درایران رشد خیره‌کننده‌ای داشته و در سال‌های دهه٨٠ رشد وسایل نقلیه ٣برابر و موتورسیکلت ٦برابر دهه‌های گذشته شده است. درحال حاضر حدود ٢٦‌میلیون دستگاه خودرو در خیابان‌های ایران تردد می‌کنند که پیش‌بینی می‌شود این میزان تا ٣‌سال آینده حدود ٢برابر شود.

با این وجود هنوز هم تعداد خودرو در کشورهای اروپایی حدود ٤برابر ایران است، اما دریافت هزینه سنگین بابت تردد خودروهای شخصی و به موازات آن توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی موجب شده است که استفاده از وسیله نقلیه شخصی در اروپا به حداقل برسد و مسافران به استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی گرایش پیدا کنند. به همین دلیل است که مصرف بنزین هر خودروی شخصی در اروپا بسیار کمتر از ایران است. براساس گزارش بانک جهانی سرانه مصرف سوخت در ایران به ازای هر خودرو حدود ٢ تا ٣برابر کشورهای پیشرفته است. سرانه مصرف سوخت در ایران ٥ لیتر به ازای هر خودرو است درحالی ‌که این شاخص در فرانسه ١,٩ لیتر، آلمان و ژاپن ٢.٥ و درانگلستان ٣.٥ لیتر است. این آمار می‌تواند گویای آن باشد که استفاده از خودروی شخصی در ایران نسبت به حمل‌ونقل عمومی توجیه بیشتری دارد آن‌قدر که با بررسی زیرساخت‌های حمل‌ونقلی در ایران شاید بتوان گفت مردم چاره‌ای جز استفاده از خودروی شخصی ندارند.

حالا نه‌تنها کلانشهرهای ایران برنامه جامعی برای توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی ندارند، بلکه کمبود ناوگان و نبود دسترسی یکپارچه به حمل‌ونقل عمومی باعث شده است که مردم به استفاده از خودروی شخصی راغب‌تر شوند. نبود برنامه جامع برای توسعه حمل‌ونقل عمومی از یک‌سو و مزایای ایجادشده برای استفاده از خودروی شخصی ازسوی دیگر باعث شده که تهران بنا براعلام انجمن اقتصاد شهری در سال ٢٠١٥ در ردیف ٣٠ شهر آلوده جهان و ٨ شهر پرترافیک دنیا قرار گیرد.

62 درصد رفت و آمدهابا خودروهای شخصی

براساس اعلام ارگان‌های شهری درحال حاضر تنها ٣١,٨‌درصد از جابجایی‌های تهران با سیستم حمل‌ونقل عمومی درون‌شهری انجام می‌شود و حدود ٦٢‌درصد از ترددها با خودروهای شخصی انجام می‌شود. از این میان حدود یک‌سوم ترافیک تهران مربوط به حومه‌نشینان است. براساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران جمعیت تهران در روز ١٢‌میلیون نفر است و شمار جمعیت پایتخت در شب به ٨‌میلیون نفر می‌رسد. این موضوع به آن معناست که حدود ٤‌میلیون نفر روزها از حومه تهران به مرکز می‌آیند. درواقع حدود یک‌سوم بار ترافیکی پایتخت، مربوط به تردد حومه‌نشینانی می‌شود که دسترسی چندانی به قطار حومه‌ای ندارند و ناچارند با خودروهای شخصی راهی پایتخت شوند.

محمد راشدی معاون مسافری شرکت راه‌آهن با اشاره به وضع قطارهای حومه‌ای به «شهروند» می‌گوید: این اتفاق در ایران تقریبا یک رخداد جدید است و تا چند سال پیش هیچ بحث جدی دراین‌باره وجود نداشت. این درحالی است که در شهرهای پیشرفته و بزرگ جهان، قطار حومه‌ای به‌عنوان یک زیرساخت حمل‌ونقلی مهم مبنای توسعه شهرها بوده است. زیرا قادر است دسترسی حومه‌نشینان به پایتخت را تسهیل کند و مانع از تحمیل بار ترافیکی تردد این افراد به خیابان‌های شهر و جاده‌های منتهی به آن شود.
او ادامه می‌دهد: تا پیش از دولت یازدهم راه‌اندازی این نوع قطارها هیچ نقشی درسیاست‌های اصلی توسعه خطوط ریلی نداشته و در سال‌های گذشته اعتبار خاصی به قطار حومه‌ای اختصاص داده نشده است. تنها راه‌آهن متعهد شده که بخشی از کمبود اعتبار برای تأمین ناوگان حومه‌ای را برعهده بگیرد که این میزان به اندازه هزینه خرید ٢٤ ست ریل باس تولید داخلی است.

شرکت قطارهای حومه‌ای تاسیس می‌شود

معاون مسافری شرکت راه‌آهن در ادامه خبر می‌دهد: در دولت یازدهم بحث قطار حومه‌ای جدی‌تر دنبال شده است، به‌طوری که در برنامه ششم توسعه، تاسیس شرکت قطار حومه‌ای در کلانشهرها جزو تکالیف بخش حمل‌ونقل درنظر گرفته شده است و به‌ زودی شرکت قطارهای حومه‌ای در تهران و چند شهر بزرگ ایجاد می‌شود.
راشدی درباره آخرین وضع پروژه‌های در دست احداث قطار حومه‌ای توضیح می‌دهد: درحال‌ حاضر در حومه تهران تنها ٤مسیر قطار حومه‌ای وجود دارد که شامل تهران- ورامین- پیشوا، تهران- پرند، تهران- کرج- هشتگرد و تهران- قم می‌شود که با ظرفیت محدود فعالیت می‌کنند.

این درحالی است که خط جدید قطار حومه‌ای تهران- کرج و تهران- ورامین- گرمسار به ‌زودی آماده بهره‌برداری می‌شود. راشدی تأکید می‌کند: قطارهای حومه‌ای، قطارهای زیانده هستند و چون در سراسر دنیا با هدف توسعه حمل‌ونقل عمومی راه‌اندازی می‌شود، نمی‌توان قیمت تمام‌شده و واقعی را از طریق بلیت از مسافران دریافت کرد. بنابراین دولت‌ها برای توسعه این خطوط یارانه‌های ویژه درنظر می‌گیرند که هم‌اکنون قطارهای حومه‌ای ایران از این یارانه بی‌بهره هستند.

پیشنهاد یارانه ویژه برای مسافران قطار

اختصاص یارانه بلیت به مسافران حمل‌ونقل عمومی موضوعی است که تا امروز تنها به سیستم حمل‌ونقل عمومی درون‌شهری محدود شده و همین مسأله توجیه اقتصادی حمل‌ونقل ریلی را تحت‌الشعاع قرار داده است.

این درحالی است که حمل‌ونقل ریلی به دلیل ایمنی بالا، حداقل آلودگی‌های زیست‌محیطی و کاهش ترافیک و سوانح جاده‌ای صاحب مزیت‌ترین شیوه حمل‌ونقلی به شمار می‌رود و در سایر کشورهای پیشرفته از مشوق‌ها و یارانه‌های گوناگون برخوردار است.

در ایران مسافران ریل و قطار حومه‌ای تاکنون از هیچ‌گونه یارانه بلیت برخوردار نبوده‌اند و همین مسأله بارها مورد انتقاد کارشناسان و فعالان این بخش قرار گرفته است. با این حال دولت امسال برنامه ملی هدفمندی یارانه‌ها را تدوین کرد و براین اساس روش بهینه‌سازی مصرف یارانه‌ها را مورد بررسی قرار داد. از این میان وزارت راه‌وشهرسازی پیشنهاداتی برای مصرف یارانه‌ها از ‌سال ٩٥ ارایه داد که محور تمام پیشنهادات این وزارتخانه اختصاص ٥ساله یارانه‌ها به بخش حمل‌ونقل ریلی است.

در این برنامه وزارت راه از دولت خواسته است که به مسافران حمل‌ونقل ریلی و قطارهای حومه‌ای یارانه بلیت پرداخته شود و علاوه بر آن تسهیلاتی دراختیار سرمایه‌گذاران این بخش قرار گیرد. با این حال باید منتظر ماند و دید این برنامه‌ها تا چه اندازه شکل اجرایی به خود می‌گیرد و آیا‌ سال 95 آغاز یک حرکت اساسی در بخش حمل‌ونقل خواهد بود؟
 


مریم شکرانی | روزنامه‌نگار | شهروند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سالار: 1395/2/1910:11:34،
47
31
درحال حاضر حدود ٢٦‌میلیون دستگاه خودرو در خیابان‌های ایران تردد می‌کنند که پیش‌بینی می‌شود این میزان تا ٣‌سال آینده حدود ٢برابر شود!!!
یعنی باید سالی 9 میلیون خودرو حداقل تولید بشه!!!
آمار عجیب و غریب از ایرانجیب...
از دو سال پیش دائم تیتر میزنه خودرو و ملک گرون شده اما هیچ تغییری نکردن!!!
سعید: 1395/2/1911:22:42،
23
25
36 ملیون خودرو؟؟
مگه اینجا المانه
تو ایران خیلی ماشین باشه 15ملیون دستگاه
آریا: 1395/2/1910:31:43،
35
29
اول بنا بود این شهرها به سیستم یکپارچه قطارشهری یا همون مترو متصل بشن و بنظر میومد روش درست هم همون بود ولی نمیدونم چی شد که یکهو ریل مترو رو از زیرپای شهرهای حومه تهران کشیدن و بنا شد از سیستم قطارهای حومه ای استفاده بشه؟!؟یادتون بیاد چند سال قبل جو همرو گرفته بود و حرف از کشیدن مترو تا شمال میزدن اما حالا شرکت"راه آهن شهری تهران و حومه"حتی از خدمت رسانی به حومه خود تهران عاجز مونده!!!راستی یه نفر میتونه برای من توجیه کنه از کی تا حالا گرمسار بعنوان یکی از شهرهای استان سمنان جزو حومه تهران منظور میشه؟!!
هادي: 1395/2/1911:43:07،
25
29
بخشي از اين خبر مربوط به مصرف بنزين بود ... آقايون مسئول دليل مصرف بالا و چندين برابري سوخت چيست ؟ حتما فكر ميكنن ماها جاي نوشابه بنزين مي خوريم يا باهاش دوش ميگيريم !!!!! آقايان گرامي خدمت گزار وقتي خودرو با تكنولوژي 20 تا 40 سال پيش توليد ميشه مصرف سوخت 10-15 ليتر در صد كيلومتر داريم و با وجود اين حمايت همه جانبه از خودرو سازا داريد و واردات هم كه قربونش برم واسه ماها نيست .. خوب آقايون فكر ميكنيد مشكل چيه ؟؟؟؟ اره ما جاي نوشابه ، بنزين مي خوريم مصرف براي همين بالاس ... سوء مديريت و رانت و ... هم كشورهاي غربي دارن نه ما .. خيلي هم عالي
مسعود: 1395/2/1913:24:18،
27
29
مسوولین محترم برای رودهن - بوم هن و پردیس قطار بگذارید

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار