کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دولت نهم پرچم‌دار رشد نقدينگی + جدول

کدخبر:۲۲۰۴۶دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۸:۴۷۱۸۴۳ بازدید

بررسي حجم نقدينگي كشور و درصد رشد آن در سه سال ابتداي دولت حسن روحاني و مقايسه آن با سه دولت پيش از آن نشان مي‌دهد در دولت يازدهم ...
دولت نهم پرچم‌دار رشد نقدينگی + جدول

بررسي حجم نقدينگي كشور و درصد رشد آن در سه سال ابتداي دولت حسن روحاني و مقايسه آن با سه دولت پيش از آن نشان مي‌دهد در دولت يازدهم به ميزان كمتري نسبت به دولت‌هاي قبل به نقدينگي كشور اضافه شده است. اين جمله از تحليل اعدادي برمي‌آيد كه نشان‌دهنده ميزان رشد نقدينگي در سه سال ابتدايي چهار دولت گذشته است. بر اساس آمارهايي كه بانك مركزي اعلام مي‌كند و قياس اين آمار، در سه سال ابتدايي دولت هشتم در مجموع ٨٥ درصد به نقدينگي كشور اضافه شد. در سه سال ابتدايي دولت نهم اين عدد به ٦/٨٩درصد رسيد يعني نقدينگي كشور حدود ٩٠ درصد در همين سه سال اضافه شد.

حجمي كه در دولت بعد كمي تعديل شد و با درصدهاي رشدي كه در مجموع سه سال به ٥/٦٨ درصد مي‌رسد نقدينگي به ٣٥٢ هزار ميليارد تومان بالغ شد و نهايتا حجم نقدينگي در دولت يازدهم با رشد ٤/٧٩ درصدي به رقمي نزديك به ١٠٠٠ هزار ميليارد تومان رسيد كه بيشترين رشد آن هم مربوط به سال اول دولت با رشد ٨/٣٨ درصدي است. سالي كه نيمي از آن تحت‌تاثير عملكرد دولت قبل بوده است. نقدينگي طبق آخرين آمارهاي اعلامي به ٩٢٥ هزار ميليارد تومان رسيده است. اين عدد ١٠٠٠ هزار ميليارد توماني به اندازه بزرگي خود، نقدهاي بزرگي را نيز متوجه دولت كرده است. سال شروع دولت يازدهم، نقدينگي ٦٣٩ هزار ميليارد تومان گزارش شد ولي در پايان همان سال اين آمار با رشد كم‌سابقه ٨/٣٨ درصدي به ٧٨٢ هزار ميليارد تومان رشد يافت. عدد بزرگ است و در رشد آن هيچ ترديدي نيست اما براي يك نقد منطقي بايد به عواملي به جز عدد صرف توجه داشت. اضافه شدن نقدينگي موسساتي كه در دولت دهم غيرمجاز بودند و در دولت روحاني مجوز گرفتند؛ نخستين دليلي است كه براي رشد نقدينگي يك ميليون ميليارد توماني عنوان مي‌شود.

به همين دليل است كه مسوولان پولي كشور معتقدند اين نقدينگي نبايد با حجم نقدينگي ابتداي كار دولت يازدهم مقايسه شود زيرا در ٥/٢ سال گذشته شش موسسه اعتباري و چهار بانك جديد تحت پوشش آمار بانك مركزي قرار گرفته‌اند. بنا بر آمارهاي موجود نقدينگي حد فاصل نيمه سال ٩٣ تا ٩٤ حدود ٢٣ درصد افزايش يافته است كه بخش عمده‌اي از اين افزايش نيز محصول اضافه شدن آمار چند موسسه اعتباري فاقد مجوز به آمار نقدينگي رسمي كشور است. آمار بانك‌ها و موسسات اعتباري جديد يك بار در آذر ٩٢ و يك بار در اسفند ٩٣ به سطح پوشش آماري اضافه شد. در مرحله آبان ماه ٩٢ اطلاعات مربوط به دو موسسه اعتباري صالحين و پيشگامان آتي كه با بانك آينده ادغام شده بودند به پوشش آماري اضافه شد. در همين حال در آذرماه ١٣٩٢، اطلاعات پنج بانك جديد شامل بانك‌هاي ايران زمين، خاورميانه، ايران و ونزوئلا، رسالت و بين‌المللي كيش به همراه اطلاعات در آمارهاي پولي كشور لحاظ شد. با اين كار حدود ١٣ هزار ميليارد تومان به پوشش آمار نقدينگي اضافه شد و هر ماه كه بانك مركزي اطلاعات را منتشر مي‌كرد دايما اعلام مي‌شد كه اطلاعات با احتساب آمار اين پنج بانك اعلام مي‌شود. در مرحله دوم، اطلاعات بانك قوامين و موسسات اعتباري كوثر و عسكريه در اسفند ٩٣ به آمارهاي پولي و بانكي كشور اضافه شد. بنابراين افزايش حجم نقدينگي در اسفندماه به دليل اضافه شدن آمار اين دو موسسه بود كه حجم نقدينگي بالايي داشتند. همه تقصيرها البته گردن موسسات تازه مجوز گرفته نيست.

نرخ سود هم يكي از مقصران رويداد رشد نقدينگي است. نرخ ٢٠ و ٢٢ درصدي سود سپرده، به اين معناست كه در سال بعد هم ٢٠ درصد به حجم كل سپرده‌هاي غيرديداري كه جزو اصلي نقدينگي است، اضافه شود. يعني اين نرخ‌ها باعث شده كه سپرده‌گذاران به سپرده‌هاي غيرديداري متمايل شوند و حدود ٢٠ درصد هم به نقدينگي از نظر محاسباتي اضافه مي‌كند. يكي ديگر از عوامل موثر بر رشد نقدينگي در سال گذشته نيز نرخ ارز مبادلاتي با نرخ دو هزار و ٦٥٠ تومان محاسبه مي‌شد اما اكنون درآمد ارزي ارزي كشور در نرخ هر دلار ٢ هزار و ٩٥٦ تومان ضرب خواهد شد كه اين موضوع حجم نقدينگي اعلام شده را بالا خواهد برد اما عملا در متغيرهاي واقعي اقتصاد اتفاقي رخ نداده است. در كنار اين دو عامل اصلي، روند رشد اضافه برداشت بانك‌ها از بانك مركزي نيز در افزايش نقدينگي در دو سال و نيم گذشته موثر واقع شده است.

در اين سال‌ها به دليل حساسيت‌هايي كه نسبت به حمايت از توليد و اعطاي تسهيلات مناسب به بخش واقعي توليد داشته است سخت‌گيري‌هاي جدي نكرده است. آمارها نشان مي‌دهد بانك‌ها بيشتر از رقم تسهيلاتي كه مد نظر بوده در سال ٩٣ و ٩٤ پرداخت كند؛ عملا پرداخت كرده‌اند. با نگاه به همه اين عوامل ملاحظه مي‌شود كه اولا ميزان رشد نقدينگي در دولت يازدهم كمتر از دولت هشتم و نهم بوده است و دوم اينكه عوامل متعددي زمينه‌ساز اين رشد شده كه اتفاقا به دليل سياست‌هاي اعمال شده در دولت قبل بوده است.

با اين وجود روز گذشته شمس‌الدين حسيني، وزير اقتصاد دولت دهم با اعلام اينكه افزايش رشد نقدينگي در سه سال دولت يازدهم ركورد زد، گفت: صريح مي‌گويم كه اقتصاد ايران در سال ٩٤ كوچك شد. يكي از معيارها توليد ناخالص ملي و رشد اقتصادي است. برخي مراكز آمارگيري بين‌المللي اعلام كرده‌اند رشد اقتصادي ايران در سال ٩٤ صفر بوده است اما شواهد داخل كشور نشان مي‌دهد رشد اقتصادي منفي بوده است. حسيني خاطرنشان كرد: يكي از ايراداتي كه به دولت قبل گرفته مي‌شد افزايش نقدينگي بود كه حتي از كلمه هاري استفاده كردند درحالي كه در كل دولت نهم و دهم نقدينگي از ٩٠ هزار ميليارد ٤٩٠ هزار ميليارد شد درحالي كه بر اساس آخرين آمار در پايان دي‌ماه ٩٤ به ٩٥٠ هزار ميليارد رسيده است؛ كه در سه سال گذشته ركورد زده‌ شده است.

dxvr0pqm7hzde14p4pch.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

اقتصاددان: 1395/2/1311:11:38،
55
22
پس چرا تمام مشاغل داره تعطیل میشه و تمام کارخانجات تعطیل شده . نقدینگی از کشور رفت بیدار شین
علی: 1395/2/1312:34:10،
51
48
جانم دولت تدبیر. تو دوسال چه رکوردی زده افرین. مناظره هاش یادمه که چه انتقادی از رشد نقدینگی دولت قبلش داشت.
mehdi: 1395/2/1312:36:13،
52
37
میگه چهار تا موسسه تو این دولت ایجاد شده. یعنی دولت قبل هیچ موسسه و بانکی ایجاد نمیشه. اخه چقدر دروغ و توجیه. بسه دیگه
مدرس دانشگاه: 1395/2/1314:14:17،
23
25
سلام دوستان لطفا دقت کنید با یه دو دو تا چهارتای ساده میشه فهمید دارن دروغ میگن و میخوان مردم و گمراه کنن
در دولت نهم و دهم نقدینگی از ۹۰ هزار میلیارد شده ۴۹۰ هزار میلیارد یعنی بیشتر از ۵ برابر افزایش در صورتی که در دولت یازدهم از ۴۹۰ هزار میلیارد شده ۹۵۰ هزار میلیارد یعنی کمتر از ۲ برابر حالا خودتون مقایسه کنین

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
کا: 1395/2/1315:34:48،
24
15
مدرس دانشگاه جان داره بررسی از نظر حجم نقدینگی می کنه
و نقدینگی یعنی حجم کل پول و شبه پول در گردش در یک سیستم اقتصادی نقدینگی گفته می شود. نه دو دو تا چهارتا ،که طی 8 سال دولت قبل بوده 260 هزار میلیارد تومن و در این دولت طی 3 سال 286 هزار میلیارد تومن شده است. جمع و کم کنید استاد جان
سعید: 1395/2/1322:27:44،
25
40
دولت روحانی شاید نقدیگی رو بیشتر کرده ولی با چنگ دندون مهارش کرده و اجازه انفجار قیمتها رو نداده.
افشین: 1395/2/1311:27:23،
63
50
اگه دقت کنید دولت روحانی فرقی با احمدی نژاد نداره
همیشه گندش بعدا در میاد
محمدخان: 1395/2/1313:44:17،
17
19
قضاوت زود است.
گروسی: 1395/2/1313:53:49،
25
32
این دولت واون دولت نکنید
سونامی نقدینگی از بانکها به بیرون در راهه
به فکر حفظ سرمایتون باشید
سکه- طلای شکسته-طلای اب شده-دلار-مسکن یا مغازه با موقعیت خوب
ممد : 1395/2/1311:28:38،
27
31
الان این خوبه یا بده :| ؟ + -
بی نام: 1395/2/1311:29:32،
50
81
زرنگی هویج فرنگی
اگه سال سوم دولت یازدهم رو کامل بزنی از همه دولت ها رشد نقدینگیش بیشتره

خداحافظی دولت با دوره دوم ریاست جمهوری خدافظظظظ دولت
خداحافظی مردم با رییس جمهور و کابینه دولت یازدهم خدافظظظظ کابینه
ناشناس: 1395/2/1311:52:52،
40
51
آدم با ديدن اين آمار ياد يك چيز مي‌افته اونه كه مثلا دولت تصويب مي‌كنه 14 درصد افزايش حقوق كاركنان حالا يكي 1 ميليون مي گرفته كه افزايش اون ميشه 140 هزار تومان يكي 10 ميليون كه افزايشش ميشه 1.4 ميليون يعني از كل حقوق اولي بيشتر حالا اينجه هم فقط به درصد نگاه شده نه مبلغ!!!!! آخه چقدر تخريب دولت قبل و به چه قيمتي؟!!!
رها: 1395/2/1312:19:55،
27
16
اگر سه ماهه چهام هم اضافه شود خواهد شد 100 درصد

ایکاش مال دولتهای قبل رو هم سه ماهه سال آخر را احتساب نمیکردی کارشناس محترم
محمد: 1395/2/1313:08:52،
48
40
فقط روحانی.درسته همه چی گرون شده ولی به حرفاش توجه کنین میفهمین که خزانه رو اقای احمدی نژاد خالی تحویل دادن به اقای روحانی.بعضیا هم میگن این چه دولتیه که همچی رو گرون کرده خب بابا برجام که الکی نبود.من سال 96 دوباره به اقای روحانی رای میدم.
احمد: 1395/2/1313:58:02،
41
23
مشکلتون همینه که به حرفای دروغش گوش میدین اره بایدم بهش رای بدین لابد خرید ماشینای میلیاردی براتون اسون شده
حسین: 1395/2/1313:41:58،
33
22
تنها راه کم شدن نقدینگی افزایش درامد های دولت تا حدی که از بودجه بیشتر شود. بنابراین درامد مازاد را می توان از نقدینگی کمئ کرد . این عمل با رشد صادرات نفت و میعانات گازی . رشد قیمت نفت. رشد صادرات و اولید صنایع داخلی . افزایش درامد دولت از مالیات حاصله از افزایش درامد شرکت ها بدست می آید.
رشد اقتصادی می تواند نقدینگی مازاد را نابود کند.
على آباد: 1395/2/1405:47:15،
12
22
دولت نهم پرچمدار اختلاس وبيكارى وورشكستگى ودروغ و.....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار