کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خلق پول، تیغ دولبه‌ای برای اقتصاد

کدخبر:۲۱۹۱۳چهارشنبه، ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۸:۴۷۸۸۴ بازدید

سیاست‌گذاران پولی در دنیا متخصصانی هستند که می‌دانند از ابزار قدرتمند خلق پول که همانند تیغ دو لبه است چگونه استفاده کنند تا علاوه بر ...

سیاست‌گذاران پولی در دنیا متخصصانی هستند که می‌دانند از ابزار قدرتمند خلق پول که همانند تیغ دو لبه است چگونه استفاده کنند تا علاوه بر این‌که تأثیر مثبتی بر اقتصادشان داشته باشد، هدف کنترل تورم را نیز محقق کند بنابراین به اعتقاد مدیرگروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی خلق پول تیغ دولبه ای برای اقتصاد است.

کامران ندری - مدیرگروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی - گفت: نظام مالی در تمامی کشورها به دو بخش بازار سرمایه و بازار پول و ارز تقسیم‌بندی می‌شود که البته بانک‌ها در ایران نقش کلیدی و بنیادی دارند.

وی با اشاره به برگزاری بیست و ششمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی ، اظهار کرد:‌ قرار است در این همایش به هر دو بخش پرداخته شود البته این در حالی است که در سال‌های گذشته این همایش تنها بر حوزه پول و بانک متمرکز بوده و کمتر به مسائل بازار سرمایه پرداخته است.

وی افزود: محورهای همایش امسال نسبت به سال‌های گذشته با هدف تعامل مثبت و سازنده با بازار سرمایه از وسعت بیشتری برخوردار است و امیدوارم با این تغییر در سال ۹۵ شاهد حضور محققان و پژوهشگران بازار سرمایه در کنار بازار پول باشیم.

ندری با اشاره به وظایف بانک مرکزی در حوزه سیاست‌گذاری، گفت: مدیریت نظام‌های پرداخت، سیاست‌های پولی و ارزی و تنظیم بازار و تضمین سلامت بانک‌ها بر عهده بانک مرکزی است که به بخش مدیریت نظام‌های پرداخت به صورت ویژه در همایش بانکداری الکترونیک که در دی‌ماه برگزار می‌شود، پرداخته خواهد شد.

وی با اشاره به سیاست‌های ارزی و تنظیم این بازار، خاطرنشان کرد: نرخ ارز در کشور نقش مهی را ایفا می‌کند زیرا بسیاری از کالاهای اساسی به‌خصوص مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای و ماشین‌آلات از خارج از کشور وارد می‌شوند که نوسانات نرخ ارز بسیار بر آن تأثیرگذار است.

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی خاطرنشان کرد: همچنین نوسانات نرخ ارز در بازار بر روابط تجاری کشور در حوزه صادرات و واردات تأثیرگذار است و بانک مرکزی باید با یک سیاست مشخص و یک رژیم ارزی قیمت را در بازار کنترل کند و به همین دلیل یکی از زیر محورهای این همایش خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه، سیاست‌گذاری پولی در کشور بر عهده بانک مرکزی است، گفت: سیاست‌گذاری پولی در دنیا تغییرات گسترده‌ای داشته و این در حالی است که در ایران در این حوزه اتفاق خاصی نیفتاده و به همین دلیل باید این بخش متحول شود.

ندری ادامه داد: بیشترین دغدغه سیاست‌گذار پولی در ایران، کنترل رشد پایه پولی و نقدینگی است و تقریباً بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته از این مرحله گذر کرده‌اند و در حال حاضر نیز نرخ بهره در بازار برای آن‌ها اهمیت و اولویت دارد.

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی، افزود: تلاش این کشورها بر آن است که از طریق مدیریت نرخ بهره در بازار بر فعالیت‌های واقعی در اقتصاد تأثیر بگذارند و البته ناگفته نماند که میزان حجم پول اولویت سیاست‌گذاری آن‌ها نیست.

ندری اظهار کرد: بر فرض مثال اگر بخواهند نرخ بهره کاهش پیدا کند این کار را از طریق تزریق پول در این بازار انجام می‌دهند و حتی ممکن است این امر به قیمت افزایش رشد پول باشد زیرا معتقدند نرخ بهره بر تورم تأثیرگذار است.

بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی وی با بیان اینکه، در بازار پول تنها یک قیمت وجود دارد و آن‌هم نرخ بهره است که بر اساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین می‌شود ، اظهار کرد: زمانی که نرخ‌ها در بازار ارز بالا است باید عرضه را افزایش دهیم زیرا در این زمان تقاضا از سوی مردم رشد می یابد و مدیریت آن بسیار سخت است.

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بابیان این که بخش عمده عرضه ارز بر عهده صادرکنندگان است، گفت: از آنجایی که عمده صادرات کشور نفت است، به همین دلیل ارز آن‌ هم در اختیار دولت قرار می‌گیرد، بنابراین عملاً عرضه ارز در اختیار دولت و بانک مرکزی قرار دارد و در این ساختار بانک مرکزی مهم‌ترین بازیگر به‌ حساب می‌آید.

وی گفت: در ایران به نرخ بهره که همان سود بانکی است کمتر پرداخته شده و این در حالی است که این نرخ در شبکه بانکی کشور بسیار بالا است و تا به ‌حال به‌ صورت دستوری در کشور کاهش یافته است.

ندری یادآور شد: گفته می‌شود بانک‌ها نرخ سود را پایین نمی‌آورند که البته آن‌ها هم برای این کار دلایلی دارند و این در حالی است که در دنیا نگاه متفاوتی در این زمینه وجود دارد و زمانی که نرخ بهره بالا است بانک مرکزی که انحصاراً عرضه پول را بر عهده دارد برای کاهش آن در بازار، پول تزریق می‌کند.

وی با تقسیم‌بندی انواع خلق پول به بیرونی و درونی ، اظهار کرد: پول بیرونی انحصاراً در اختیار بانک مرکزی قرار دارد و پول درونی در درون شبکه بانکی به وجود می‌آید و بر همین اساس بانک مرکزی باز هم به صورت غیرمستقیم بر آن تأثیرگذار است.

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی، گفت: میزان مداخله بانک مرکزی در حال حاضر در بازار بر اساس نرخ بهره در دنیا تنظیم می‌شود و اگر احتمال دهند نرخ بهره بالا و اقتصاد در رکود است بانک مرکزی اقدام به عرضه پول در بازار می‌کند که عمدتاً بدون پشتوانه بوده و همانند تیغ دو لبه است.

وی، خلق پول را تیغ دولبه ای برای اقتصاد دانست و افزود: سیاست‌گذاران پولی در دنیا متخصصانی هستند که می‌دانند از ابزار قدرتمند خلق پول که همانند تیغ دو لبه است چگونه استفاده کنند تا علاوه بر این‌که تأثیر مثبتی بر اقتصادشان داشته باشد، هدف کنترل تورم را نیز محقق کند.

وی ادامه داد: سیاست‌گذاران پولی در دنیا همواره متخصصانی هستند که می‌دانند از ابزار قدرتمند خلق پول چگونه استفاده کنند که تأثیر مثبتی بر اقتصاد داشته باشد و اولین هدف آن‌ها کنترل تورم است.

ندری گفت: بعد از کنترل تورم در مرحله بعدی ظرفیت‌ها بررسی می‌شود تا بر اساس آن تصمیم‌گیری شود که به کمک نقدینگی از تولید حمایت شود یا خیر؟.

وی با اشاره به اینکه، چارچوب سیاست‌گذاری پولی در دنیا هدف‌گذاری تورمی است، تصریح کرد: کنترل تورم در بلندمدت می‌تواند به تولید کمک کند زیرا بی‌ثباتی قیمت‌ها در درازمدت بر این بخش تأثیر منفی دارد و با توجه به اهمیت این موضوع یکی از محورهای همایش سیاست‌های پولی و ارزی در نظر گرفته ‌شده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پارسا: 1395/2/817:41:48،
57
34
هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی داریم ولی نه طلا و ارز خاصی داریم نه کالا و خدمات
بمب ساعتی بهترین واژه برای نقدینگی موجود در کشوره
تیغ: 1395/2/818:24:59،
63
37
تیغ دولبه ای که تو ایران فقط هر دولبش گردن ملتو میزنه
چون تو ایران مسولامون خیلی کاربلدن.
طرح تصویب میکنن میگن انشالله همه چی درس میشه یکی نیس بگه با انشال... ماشال... چیزی درس نمیشه کار., تحقیق میخوادو کاربلد .
سوال: 1395/2/818:37:24،
52
34
اگه دولت مخالف تورمه پس چرا با شروع سال هزار تا خدمات دولتی را گرون میکنه و حقوق دولتی ها را که سالی چند بار از بیت المال چپاول میکنند را کنترل نمیکنه ؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما