کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مالیات بر سود سپرده‌های بانکی راه برون رفت از رکود

کدخبر:۲۱۸۶۴چهارشنبه، ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۶:۱۳:۴۷۳۰۷۰ بازدید

در مقطع کنونی که از طرفی نیازمند افزایش درآمد مالیاتی و حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش واقعی اقتصاد و ایجاد رونق اقتصادی هستیم، افزودن سود ...

در مقطع کنونی که از طرفی نیازمند افزایش درآمد مالیاتی و حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش واقعی اقتصاد و ایجاد رونق اقتصادی هستیم، افزودن سود سپرده‌های بانکی به دیگر پایه‌های مالیات بر درآمد امری ضروری است.

 

یکی از ارکان رشد و توسعه کشور جایگاه و کارآمدی نظام مالیاتی کشور است. در شرایط فعلی از طرفی لزوم کاهش وابستگی به درآمد نفتی و از طرف دیگر هم کاهش قیمت نفت و افزایش فشار به درآمدهای دولت، توجه بیش از پیش به مالیات و درآمد مالیاتی را ایجاب می‌کند. یکی از راه‌های افزایش درآمد مالیاتی افزایش پایه‌های مالیاتی است،البته مالیات و سازوکارهای مالیات‌ستانی علاوه بر جنبه درآمدی، از لحاظ تنظیم گری نیز حائز اهمیت هستند و دولت‌ها از آن برای رسیدن به اهداف سیاستی خود بهره می‌جویند.

وزیر محترم اقتصاد در هفته گذشته در حاشیه یک افتتاح از ضرورت اخذ مالیات بر سود سپرده‌های بانکی صحبت کرد و اذعان داشت که اگرچه قبلا با این امر مخالف بوده‌ام ولی در حال حاضر با توجه به بدون ریسک بودن این درآمد و بازدهی بالای آن با این امر موافقم.

پس از آن، اساتید و کارشناسان متعددی در موافقت و مخالفت با این موضوع صحبت کردند. سوال اینجاست که چرا باید از سود سپرده‌های بانکی مالیات گرفت؟ این مالیات از چه کسانی باید گرفته شود؟ و سازوکار دریافت این مالیات چگونه است؟

مردم و فعالان اقتصادی در تصمیم‌های سرمایه‌گذاری خود، سود سپرده‌گذاری در بانک‌ها و موسسات اعتباری را به عنوان بازدهی بدون ریسک در نظر می‌گیرند و هرگونه گزینه سرمایه‌گذاری در بخش واقعی اقتصاد را با آن مقایسه می‌کنند.

لذا با توجه به اینکه فعالیت‌های اقتصادی علاوه بر همه ریسک‌ها و زحماتی که به همراه دارند، مشمول مالیات بر سود نیز می‌شوند پس باید اختلاف سود معتنابهی با سود بانکی داشته باشند تا توسط سرمایه‌گذاران انتخاب شوند. به همین دلیل افزایش نرخ سود بانکی موجب سنگین شدن کفه سپرده‌گذاری در بانک در مقابل کفه سرمایه‌گذاری در بخش واقعی اقتصاد و دامن زدن به رکود اقتصادی می‌شود، مضاف بر اینکه هزینه تامین مالی فعالیت‌های اقتصادی را نیز افزایش می‌دهد.

وضع مالیات بر سپرده‌های بانکی راه حلی است که در اکثریت قریب به اتفاق کشورهای دنیا با دو هدف افزایش درآمد مالیاتی دولت و همچنین حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش واقعی اقتصاد رخ داده است.

در بین کشورهای عضو گروه 20 تنها در عربستان سود سپرده‌های بانکی معاف از مالیات هستند و در سایر کشورهای عضو این درآمد مشمول مالیات است.

در ادامه به تجربه چند کشور اشاره می‌شود:


تجربه آلمان

در آلمان، سود سپرده‌های بانکی جزو «مالیات بر عایدی سرمایه» محاسبه می‌شود که تحت عنوان Abgeltungssteuer شناخته می‌شود و نرخ آن 25 درصد است.

این مالیات هم بر افراد و هم بر شرکت‌ها تعلق می‌گیرد. همچنین 5.5 درصد از 25 درصد عوارض تحت عنوان solidarity surcharge به مالیات فوق افزوده می‌شود. این عوارض برای بازسازی آلمان شرقی و مواردی از این قبیل است. درنهایت نرخ نهایی مالیات 26.375 درصد خواهد بود.

اگر سود سرمایه‌گذاری افراد حقیقی کمتر از 801 یورو (برای متأهلان دو برابر) باشد، این سود معاف از مالیات خواهد بود.


تجربه ترکیه

با تصویب فرمان شماره 2012/4116 هیات‌وزیران ترکیه قانون مالیاتی ترکیه اصلاح شد؛ طبق این مصوبه، سود سپرده‌های بانکی با توجه به نوع حساب (ارزی و یا لیره) و مدت‌زمان سپرده مشمول نرخ مالیات تکلیف متفاوتی خواهند بود. این نرخ‌ها در جدول ذیل آمده است:
 

b8xmt4x14c2qxianfuu.jpg


تجربه استرالیا

در این کشور سود سپرده‌های بانکی هم برای شرکت‌ها و هم برای اشخاص به‌عنوان درآمد قابل قبول مالیاتی شناخته می‌شود. در استرالیا همه افراد و شرکت‌ها دارای شماره پرونده مالیاتی‌اند (Tax File Number (TFN)) برای افتتاح حساب این شماره باید به بانک ارائه شود.

از طریق این شماره، درآمدهای حاصله به آژانس مالیات استرالیا اعلام می‌شود. درصورتی‌که اشخاص این کد را ارائه نکنند، سود سپرده‌ها مشمول مالیات تکلیفی با بالاترین نرخ مالیاتی موجود خواهد شد که هم‌اکنون این نرخ 47 درصد است.


تجربه آمریکا

بر طبق سند 550 با عنوان درآمد و هزینه های سرمایه گذاری که توسط اداره درآمد داخلی منتشر شده است، سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها از جمله سود سپرده‌های بانکی، سود حاصل از اعطای وام به غیر و یا هرگونه پرداخت سود به‌عنوان درآمد قابل قبول مالیاتی شناخته می‌شود.


تجربه کره جنوبی

در کره جنوبی جدای از حقیقی و یا حقوقی بودن دارنده حساب، 14 درصد مالیات تکلیفی از سود سپرده‌ها اخذ خواهد شد. اما درصورتی‌که سود حاصله برای افراد حقیقی بیش از 20 میلیون ون کره (18000 دلار) باشد، کل سود به‌عنوان درآمد مالیاتی محاسبه خواهد شد که نهایتاً با توجه به بازه درآمدهای مالیاتی اعمال خواهد شد. اما درصورتی‌که سود کمتر از این مقدار باشد، مالیات دیگری اخذ نخواهد شد.

برخی از سودهای سپرده بانکی معاف از مالیات هستند که عبارت‌اند از:

سود سپرده‌های پس‌انداز بلندمدت (بیشتر از 7 سال) برای خرید خانه (در صورتی که میزان سود این سپرده کمتر از 3 میلیون ون (2700 دلار) در هر فصل باشد)

سود کمتر از 30 میلیون ون (27 هزار دلار) سپرده‌های پس‌انداز اففتتاح شده در مؤسسات مالی متقابل انجمن‌های کشاورزی و ماهیگیری درصورتی‌که دارنده حساب بیش از 20 سال داشته باشد.

سود کمتر از 30 میلیون ون (27 هزار دلار) حساب پس‌انداز متعلق به افراد بالاتر از 60 سال و معلول.


ضرورت اصلاح قوانین در مقطع کنونی

در مقطع کنونی که از طرفی نیازمند افزایش درآمد مالیاتی و حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش واقعی اقتصاد و ایجاد رونق اقتصادی هستیم، افزودن سود سپرده‌های بانکی به دیگر پایه‌های مالیات بر درآمد امری ضروری است. همچنین وضع این مالیات می‌تواند موجب ایجاد شفافیت در سپرده‌های بانکی شود که از لوازم اصلی توسعه اقتصادی و کاهش فساد است.

وضع این مالیات در شرایط فعلی که برخلاف روند بلند مدت اقتصاد کشور سود حقیقی سپرده‌ها بسیار قابل توجه است، احتمالا ساده‌تر و با مقاومت اجتماعی کمتری روبرو است.

البته این به این معنی نیست که مثبت بودن سود حقیقی لازمه پرداخت مالیات بر سود سپرده باشد، چراکه این شرط برای سایر مالیات‌ها نیز برقرار نیست و اگر شرکتی حتی کمتر از تورم نیز سود کسب کند، موظف است مالیات بر سود خود را بپردازد.

همچنین با توجه به اینکه در شرایط فعلی شاهد کنترل اکثر موسسات غیرمجاز پولی توسط بانک مرکزی و ثبات نسبی در سایر بازارها اعم از مسکن، ارز و... هستیم به نظر می‌رسد وضع مالیات بر سود سپرده نمی‌تواند موجب تغییرات زیادی در منابع بانکی شود.

* سید مهدی بنی‌طبا

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1395/2/806:28:43،
223
24
آره جون خودتون، مالیات بر سود بانکی مثلا میخواد رکود رو تو کشور از بین ببره؟؟؟ خیال کردید تو ایران همه چی دو دو تا چهار تاست. هر راه حلی میدید، فقط برای فشار بر این مردم بیچاره هست و بس. آهای آقایون مسئولان! وزرای محترم، نمایندگان محترم مجلس! لطفا وقتی کشور دچار بی پولی میشه و بودجه ندارید، به جای اینکه از هزار راه به مردم فشار بیارین و جیبشون رو خالی کنین، یه نگاه به مبلغ فیش حقوقی خودتون بندازید تا بفهمید، پول بی زبون این کشور داره کجا میره و به چه صورت مصرف میشه ... شما حتی اگه 50 درصد هم مالیات بدین، آب تو دلتون تکان نمیخوره، نه روحانی و نه احمدی نژاد نمیتونن کشور ما رو درست کنن...چون همشون دارن مثل داروغه ناتینگهام فقط به افزایش مالیات فکر میکنن، فقط یک رابین هود میتونه کشور ما رو نجات بده، خخخخخخ.
رضا: 1395/2/808:31:31،
185
18
لطفا درباره کیفیت زندگی در ایران هم اظهار فضل نمایید

همچنین

کیفیت هوا + کیفیت غذا + کیفیت سوخت + کیفیت محصولات کشاورزی + کیفیت شادی و...........
علم و فرهنگ: 1395/2/808:45:16،
139
26
اگه شما به حساب مردم سرک میکشید و میخواهید مالیات یک عمر زحمت اوپا روبگیرید ایا به حساب وام های با بهره انچنانی مردم هم نگاهی میکنید ؟؟؟؟!!! اگر یک بدبختی ۱۰ میلیون وام ۱۸ درصد گرفته و سپرده کرده ۲۰ درصد شما میخواهید ۳ درصد ازش مالیات بگیرید ؟؟؟؟!! ای لعنت خدا بر شما با.
่ฒ: 1395/2/808:57:40،
120
15
رابین هود هم بیاد اینجا خودش میزنه به دزدی...
پوريا: 1395/2/809:05:29،
99
15
ملت همه ميفهمن چه كلاهه گشادي رو بعنوان ماليات ميخوان سرشون بذارند و جواب هاي دندان شكني داده ميشه متاسفانه زورگويي ادامه داره !
نوید: 1395/2/810:12:12،
72
16
آیا کسی حاضره توی تولید که همش ضرره سرمایه اش رو از دست بده. اگر دولت توانایی داشت این سپرده ها رو خود توی تولید سرمایه گذاری میکرد با مشارکت مردم وتضمین سرمایه.مطمعنا دولت خروج از رکود رو نه در تولید بلکه در دلال بازی مجدد ملک وخودرو ارز و طلا میبینه.وگرنه قصد تولید نداره.متاسفم که دولت فقط فکر خودشه تا دوباره دلال بازیو بهترین کار میدونه.
حسين: 1395/2/810:30:34،
88
18
آخه مگه در ارائه خدمات به مردم در ايران مثل آلمان رفتار شده كه حالا دولت كليد بدست تدبير مدار !!‌ در تدبير اخذ ماليات به شيوه آلمان و تركيه باشه ؟ !
پاسخ: 1395/2/810:54:53،
60
21
میخواهند مسکن های ورم کرده خودشان که تاریخ مصرفش پنج سال است را به مردم غالب کنن دوستان اگر چنین اتفاقی افتاد همه بسوی طلا بروند که اینها سریع پشیمان شوند فقط طلا و ارز بخرید؟؟؟ جواب های هوی است
سینا: 1395/2/811:14:49،
55
31
من که پولامو از بانک خارج میکنم
تو خونه امنیتش بالاتره
یکدانه: 1395/2/811:27:55،
50
16
آخه این چه کشوریه که ما داریم
شهر شهره فرنگه از همه رنگه
برای پول زور گرفتن این چند کشور را مثال میزنن
برای زیاد کردن پول آب چند کشور دیگه
برای زیاد کردم گاز چند کشور دیگه
برای زاد کردم بنزین و گازوییل چند کشور دیگه
آخه
شماها مردم را چی فرض کردین ؟
این ندانم کاری و عدم اطلاعات دقیق کارشناسی شماهارا میرساند
لااقل یک کشور را الگو قرار دهین
ترکیه
آلکان
ژاپن
سوییس
اندونزی
سومالی
هر کدوم دوست دارین انتخاب کنین
فقط و فقط همان یک کشور باشه
محمد: 1395/2/811:53:53،
56
19
شما یدونه از این کشور هارو با ایران نمی تونید مقایسه کنید.
آلمان برید ببینید در مقابل مالیات چه خدماتی به مردم میدن. یه نمونه خیلی سادش خدمات درمانی کامل رایگان ( البته به جز بعضی موارد زیبایی و دندان پزشکی ).
کره جنوبی, آمریکا, استرالیا به همین ترتیب. شما اگه یه بلائی سرت بیاد و از کار افتاده بشی توی تمام این کشورها انواع و اقسام کمک از قبیل مسکن دولتی, حقوق از کار افتادگی, بیمه و ... شامل حالت میشه. توی ایران هم این قبیل خدمات هست که می خواید مالیات بگیرید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یه بیمارستان میری اول میفرستند صندوق تا یه سرم به مریضت بزنن. ناسزا هم بهت نمی دن چه برسه به مسکن دولتی. حقوق بیکاری و از کار افتادگی هم که بماند !!! خدمات اجتماعی هم که کشک.
لولو: 1395/2/813:21:59،
53
17
یه باره بگیرید مردم روبکشید پولهاشون رو هم چپاول کنید دزدهای سرگردنه!!!!!!
سهیل: 1395/2/814:38:38،
34
18
پاسخ به رضای عزیز

آقا رضا گفتی کیفیت شادی . . .

در مورد کدوم شادی صحبت میکنی . . . مگه اصلاً شادی برا مردم مونده

آقایون معنای خداشناسی و دین رو فقط با غم و اندوه هماهنگ میدونن و شادی فقط برا کافراس
حاج رضا: 1395/2/819:18:43،
34
16
واقعا بیشرمانه است مردم برا پول تو جیبشونم مالیات بدن...عجب پررو
آتیلا: 1395/2/820:58:09،
28
20
من که تو یه ماه گذشته 50000 دلار از حسابم رو تبدیل به ارز کردم، تو ماههای آتی هم همش رو دلار میکنم و خلاص ، شما ها برید هر غلطی میخاید بکنید ، اصلا سود رو بکنید یک درصد و واسه همون یه درصد هم ،50 در صد ماالیات ببندید. من پولم رو با زحمت و خرج کردن عمر و جوونی بدست آوردم نه مثل این آقایون با اختلاس ، و با چنگ و دندون نگهش میدارم
محسن: 1395/2/806:39:38،
158
19
خوبه والا، وقتی درباره صنعت خودرو و تکنولوژی و اشتغال و دانشگاه، میخوایم صحبت کنیم، اصلا هیچکدوم از مسئولان حاضر نیستن خودشون رو با یه کشور پیشرفته مقایسه کنن و برای پیشرفت کشورمون تلاش کنن، ولی وقتی صحبت از مالیات و خالی کردن جیب مردم میشه، در کمال ناباوری، خودمون رو میذاریم کنار آمریکا و کره جنوبی و استرالیا و ...!!! هر وقت ایران خودرو به پای هیوندای و سایپا به گرد پای کیاموتور و اسنوا به پای ال جی و سامسونگ رسید، اونوقت میتونیم خودمونو کنار کشوری مثل کره جنوبی بذاریم.... واقعا که خدا چه موجوداتی رو خلق کرده!!! به نظر من، مسئولین کشور ما رو سفارشی درست کردن، همشون متخصص پر رویی، از خود راضی بودن، دروغگویی، وعده و وعید توخالی، بی عرضگی و خالی کردن جیب مردم هستن.
محمود: 1395/2/809:57:28،
71
16
میلیون ها لایک به این کامنت
خیراله: 1395/2/813:16:34،
23
21
عیب از اشخاص نیست اقا محسن مشکل از نوع سیستمی که خودمان در ان زندگی میکنیم وهیچ کس حاضر نیست به اندازه سهم خود انو تغییر بده اگه تو این سیستم من و شما هم به سمتی برسیم بازم مثل همین مدیران عمل میکنیم.
میثم: 1395/2/806:54:15،
138
19
میشه بفرمایید، تو این کشور، ما باید پولمون رو دقیقا کدوم گوری سرمایه گذاری کنیم که از گزند باد و باران و خاک و طوفان و البته دولت محترم در امان بمونه؟؟!!
میریم سهام پتروشیمی میخریم، کشور میخوره به تحریم و ساخت پتروشیمی به بن بست میخوره و هیچ ... میریم تو بورس سهام میخریم، بورس سقوط میکنه و نصف پولمون رو هم ضرر میکنیم... میریم میذاریم تو ایران خودرو وسایپا، قیمت کارخونه از بازار هم کمتر میشه ... میریم شریک میشیم و مغازه میذاریم، تو کشور رکود درست میشه و ماه تا ماه یدونه جنس فروش نمیره ... میذاریم بانک، الان دیگه مسئولین محترم میخوان روش مالیات ببندن. خوب یکدفعه بگید بیا همه پولتو بریز به حساب خزانه دولت، خودتو راحت کن ... یه روزی بابام وقتی برام قصه میگفت، همش میگفت فلان جا سر گردنه هست و فلانی دزد سر گردنه!! من نمی فهمیدم این سر گردنه یعنی چی و منظورش کجاست...دقیقا ایرانه، ایران!!!
مردم کوچه خیابان: 1395/2/814:06:14،
31
23
تنها راه حل خروج از این رکود و انزوای کشور و زورگویی تصاعدی آقایان در خیابان است!
سعید: 1395/2/807:05:32،
100
24
اگر راست میگن از نهادهایی که پول از بودجه کشور میگیرن و بدون هیچ نظارتی و پرداخت ریالی مالیات آنرا حیف و میل می کنند مالیات بگیرند
po: 1395/2/807:12:59،
71
25
بنده شخصا اگر سود سپرده بانکبی1 درصد هم بشه پولمو برنمیدارم. چون امنیت مالی و تجاری وجود ندارد در بازار در ضمن با مبالغ نزدیک 100 تومن کاری نمی تونم انجام بدم. فکر بییار خوبی هست اما بهتر هست مسوولین کشور ابتدا برای ملکایی که خودشون دارن مالیات ببندن. برای کارخونه هایی که دارن. درضمن پزشکان باید مانند سایر کشورا محدودیت در تعداد ویزیت بیمار داشته باشند و مانند سایر کشورا از تعداد 7 مریض در روز بیشتر صد درصد مالیات به دولت بد. متاسفانه دستگاه نظارتی و قضاوتی دولت فقط به مردم عادی فشار میاره. درحالی که بسیاری از هزینه ها باید با نظارت بر نهادهای دیگر که خودشونو از دولت مجزا میدنن کاهش پیدا کنه. باید همه به یه چشم دیده بشن و قوه قضاییه بیاد زیر نظر قوه مجریه تا دولت بتونه در اجرای قانون مستقل عمل کنه.
صابر: 1395/2/807:13:02،
82
21
برای انواع مالیات از بهترین روش کشور های متخاصم اجرا می کنید ولی برای دادن خدمات مدل فقیرترین کشور ها رو اجرا می کنید هر جا که به نفعتونه همون میشه بهتر مدل
)<:: 1395/2/807:16:13،
55
19
متاسفانه با تصمیمات یک شبه و غیر کارشناسی، پیش بسوی تورم....
یک لحظه تفکر بهتر از 70 سال عبادت است.یکسال کار کارشناسی کنید و بعد با خیال راحت برای یک عمر تصمیم بگیرید.
22: 1395/2/807:25:40،
89
18
چرا از تجربه استرالیا ، المان ، امریکا در مورد حقوق هایشان نمی گویید؟ چرا این مقایسه را در مورد رفاه و زندگی و معیشت و درامدها و امکانات با این کشورها نمی گویید. اخر امکانات رفاهی امریکا با این مملکت غارت شده (ايران) یکی است که مقایسه می کنید؟
سامان: 1395/2/807:29:32،
63
19
چرا فقط یک طرف داستان دیده میشه؟
چرا اون نماینده مجلس که قرار هست از حق مردم دفاع کنه صداش در نمیاد؟
این کشورهایی که اسمشون آورده شده اگر از حقوق کارمند و کارگر و معلم و استاد ایرانی مطلع شوند حتما یکماه به سوگ خواهند نشست.
چرا کسی قدر این مردم وفادار و صبور رو نمیدونه؟
بصیر: 1395/2/807:31:24،
78
17
هر روز بحث مالیات ؛ تعرفه ؛ عوارض و غیره مطرح می شود و با کشور های ذیگر مقایسه می گردد. اما مالیات را برای ارائه بهترخدمات می گیرند. در ایران به تحصیلات و درمان رایگان افتخار می کنیم یا به خدمات و رفاه اجتماعی چشمگیرمون. به شهر سازی و معماری شهرها یمان می بالیم یا به صنایع بخصوص خودرو ساز هایمان. در سال های گذشته درآمدهای نفتی را دولت های قبلی به تاراج برده اند حالا دولت فعلی تاوان آن را از مردم مطالبه می کند. جناب آقای روحانی بجای فشار آوردن مقاومتی به مردم لطفا پی گیر منابع مالی چپاول شده باشید.
sgh: 1395/2/807:31:51،
58
20
حالادیگه خودمونوباالمان وامریکاوترکیه و....مقایسه میکنیم
وحید: 1395/2/807:34:25،
62
20
خیلی جالبه وقتی پای گرفتن مالیات و قیمت بنزینو ..... میشه مارو با کشورهای اجنبی مقایسه میکنن اما وقتی صحبت امکاناتی که باید به ملت بدن میشه میگن اصلا مارو چه به کشورهای کفر هر وقت شما هم با مالیات دریافتی از مردم اون امکاناتی که آلمان و امریکا و کانادا و ژاپن و کره برای مردمش فراهم کرده ، فراهم کردی بعد بیا ادعا کن نه اینکه تو خود سازمان مالیات پرونده فساد در میاد پولو از مردم میگیرین معلوم نیست چکارش میکنین
دوستدار وزیر: 1395/2/807:35:40،
61
20
فکرکنم وزیرخودش سپرده هاش سررسیدشده
اس: 1395/2/807:37:29،
51
16
خدارو شکر در پول ستاندن از مردم مطابق با آخرین مدلها در دنیا گام بر می داریم و در پول دادن به مردم مطابق با قوانین بدوی!!!!!!
علی: 1395/2/807:41:13،
51
22


پیش بسوی خروج سرمایه ازبانک ها، طلا، عرض، درون بالش
امن ترین راه سرمایه
علی: 1395/2/807:42:09،
56
21
جمع کنید بابا دیگه واقعا شورشو در آوردین
علی: 1395/2/807:46:24،
59
18
اقای محترم فراموش کرده زمانی که تورم دویست درصد بود
سودسپرده ها بیست درصد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حسن: 1395/2/807:46:46،
68
19
این چه سیستمیه که وقتی حرف از مالیات میشه ما رو با امریکا و اروپا مقایسه میکنن و هر وقت حرف حقوق و دستمزد میشه با جیبوتی و انگولا مقایسه میشیم.
در ضمن این اقایون که خیلی قشنگ و شیک حرف میزنند این رو بدونن این پولی که مردم به عنوان سود میگیرند در حقیقت مقدار تورمیه که در کشور وجود داره و الا ارزش پولشون با سود در یک سال همون ارزش سال قبل و حتی کمتر رو داره، در سی چهل سال گذشته دولتها ناتوان در کنترل تورم بودن، شما ابتدا از این کشورهایی رو که نام بردید، کنترل تورم رو یاد بگیرید، بعد سراغ مالیاتش برید، ناتوانی دولتها رو ملت باید تاوانش رو پس بدن.
علی: 1395/2/807:54:28،
57
17
کجای ما شباهت به این کشورها داره که ما را با اونا مقایسه می کنید.در همه این کشورها تورم یا نیست یا 1درصده.در کشورما به دورغ12درصد اعلام می کنید
اشكان: 1395/2/807:56:58،
51
13
كاري كه از روي تدبير وخرد نباشه عاقبتشم ميبينيم!اينا به هر دري ميزنن تا اوضاع اقتصادي مثلا بهتر بشه نميشه با اخذ ماليات بر سود سپرده ها بازم وضع به همين منوال خواهد بودمثل طرحهاي ديگرشون كه همه با شكست همراه بود!بابا كار از جاي ديگه ميلنگه كه خودتونم ميدونين.اهداف اين طرحم مشخصه فشار روي مردم بيشتر ميشه.نتيجه اين طرح اين ميشه فقيرتر شدن مردم و تامين كمبودهاي مالي دولت از اين طريق و روشهاي ديگرشون از قبيل:افزايش نرخ جرايم رانندگي حذف كردن يارانه ها وغيره...كه همه در جهت رفاه دولتمردان خواهد بود نه مردم.بابا طرف ببينه اينجوريه پولاشو مياره خونه ميزاره تو گاو صندوقش اگه سپرده بانك واسش سودي نداشته باشه.چرا دولت بايد ماليات بگيره درحالي كه رفاه معيشت مردم رو دولت حمايتش نميكنه...با اين اوصاف وضع به همين منوال پيش خواهد رفت اين سنگ اين نشون.اينا هدفشون چيز ديگه ايه.بدرود...
سامان: 1395/2/807:59:00،
64
14
ما را با آلمان مقايسه مي كنيد !!!!!!!!!!
خب دولت بياد امكانات و رفاه كشور آلمان را به ما بده اصلا ما سود بانكي نمي خوايم
متاسفانه دولت فقط يك طرف قضيه رو ميبينه

hamid: 1395/2/808:03:54،
59
19
کشورهایی که مثال زده شده همگی بجز ترکیه از کشورهای صنعتی و پیشرفته ای هستند که پول گذاشتن در حساب بانکی بعنوان سپرده در این کشورها توجیه اقتصادی ندارد ، نه در کشور بدبختی مثل ایران که 180 درجه با آنها از لحاظ اقتصادی فاصله داریم
Saeed: 1395/2/808:04:03،
52
28
جالبه که در زمینه پرداخت ها با آلمان و استرالیا و امریکا مقایسه میشیم و در زمینه دریافت ها با افغانستان و بورکینافاسو
ای دل غافل : 1395/2/808:10:22،
53
14
همینکه پول مملکت رو بذل و بخشش و خیرات نکنند مملکت از رکود خارج میشه دیگه نیازی نیست بیان بیفتن رو شندر غاز اندوخته مردم کاهش سود بانکی و گرفتن مالیات و ... فقط باعث میشه مردم پولهاشون رو از بانک بیرون بکشن از طرفی باعث رشد نقدینگی و ایجاد تورم میشه از طرفی هم کسانیکه به اینجور درآمدها عادت کردن روشهایی مثل نزول خوری و ربا دادن رو در پیش میگیرن همون روشی که بانک ها الان دارن انجام میدن ولی بصورت بومی و غیر مکانیزه در کل چک های برگشتی بیشتر و پرونده های کلاه برداری و پول خوری بیشتر
در مجموع توی این سالها ما سیاستی ندیدیم که از ذهن خلاق آقایون تراوش کنه و وضع مملکت رو بهتر کنه اینم روش .... هر سال دریغ از پارسال
محسن: 1395/2/808:10:45،
47
20
با این قوانین بنده همیشه دنبال راه برون رفت از ایران هستم . خیلی دلم میخواد برم از ایران
Arash: 1395/2/808:17:52،
54
17
اخوی اگه قراره ما را با آلمان یا آمریکا مقایسه کنی لطفا حق و حقوقی و امتیاز هایی را که دولت آلمان به مردمش میده را مخفی نکن. هر جا از مردم قراره چیزی بگیره دولت الگوی ما میشه اروپا اما وقتی میخواد چیزی بده به ملتش میشه گینه بی ساوو یا سنگال یا... . این شیوه مقایسه شارلاتان بازی هستش. اون ها فورد و مرسدس و بی ام او دارن ماهم پراید و سمند . لطفا این چیزها را هم مقایسه کنید.
علی: 1395/2/808:20:00،
50
23
لطفا سرانه درآمد ، تولید ناخالص داخلی، وضعیت بهداشت ، حمل و نقل، مسکن، و رفاه مردم و .... در کشورهای آلمان، استرالیا، امریکا و کره جنوبی را با ایران را هم مقایسه مقایسه کنید
مرتضي: 1395/2/808:25:04،
43
17
اقا نميخاد برا ما مثال بيارييد هر كار دوست داريد بكنيد ما ميدونيم شما به فكر ما هستين!
امیر: 1395/2/808:31:04،
44
22
چرا هر وقت موقع پول گرفتن از مردم میشه با کشورهای اروپایی قیاسمون می کنند... وقتی موقع خدمات به مردم از قبیل بهداشت، بیمه و بیکاری و حمل و نقل و تعرفه واردات خودرو میشه سکوت می کنند
حسین: 1395/2/808:39:32،
40
12
تارف نکنین دستی ازملت نمیخواین؟
سیروس: 1395/2/808:57:38،
39
15
اگر امنیت سرمایه گذاری در سایر بخشهای تولیدی و خدماتی باشه و سرمایه گذار از برگشت سود متعارف مطمئن باشه ، کمتر کسی پولش رو در بانک سپرده میزاره . ولی به دلایل متعددی که دوستان اشاره کردند وقتی هیچ تضمین و امنیتی در سرمایه گذاری و بورس نیست و سیستم خودش رو مسئول این وضعیت نمیدونه چاره ای جز سپرده بانکی نیست که حد اقل رقم تورم رو پوشش بده و ارزش پول در دوره کاهش پیدا نکنه. جالبه اون موقع که تورم 40 درصد بود و سود سپرده 20 درصد هیچکس بفکر کاهش ارزش پول 20 درصدی مردم نبود.
Arash: 1395/2/809:10:25،
34
15
چرا نظر اقتصاد مقاومتی را در این زمینه مطرح نمیکنین . چرا اینجا از اگو های غربی مگین. اصلا اقتصاد مقاومتی نظری داره ؟ اصلا جوابگو هست ؟ فقط یک تیوری یک شب نوشته است ؟!
حقی : 1395/2/809:18:58،
41
16
باسلام ،لطف کنه دولت کمبودهاش (مالیات)را از قاچاقی که برادران قاچاقچی میکنند ، دریافت کنه ، مملکت را کردن ملوک الطوایفی واز هر طرف به مردم زور میگن ، اون از بیکاری ، فقر، اعتیاد،فحشا،گرانی ، ...... ،وقتی بحث مالیات میشه کشورهای دیگه ضرب المثله ، وقتی پای دستمزدوحقوق وموارد که بالا اشاره کردم هست همه نماینده های ضدمردمی ودولت صمن بکمن ،هزینه ها به دلار، امادر آمدها به ریال بی اعتبار
اگه واقعا راست میگید در برخورد با فسادهای اقتصادی هم مثل کشورهای اروپایی عمل کنید تا مجبور نشوید جبران دزدیها را ازمردم تلافی کنید، متاسفانه به شما اصلا امیدی نیست و نخواهد بود
امین بلبرینگ : 1395/2/809:37:40،
36
14
پولهام رو به دوستان خارج از کشور می دم و سود می گیرم. حداقل می دونم تو کشوری خرج می شه که حساب کتاب دارد و مسئولانش هر لحظه پاسخگو هستند.
المهدی : 1395/2/814:49:24،
24
27
پول باید تو مملکت خودمون سرمایه گذاری بشود. شما اطلاعات کافی نداری جو ندین
حسینی : 1395/2/814:52:12،
29
21
من پولام رو می کشم و میزارم تو بالشم که از دست داروغه ها در امان باشه ولی از فرداها چه دزدی ها زیاد میشود
110: 1395/2/809:43:28،
41
16
اينم از تدبير و اميد...

نه اشتغال..نه رونق اقتصادي..نه لذت زندگي..نه...

مچكريم
درد دل: 1395/2/809:46:48،
33
13
چقدر آقاي وزير دلسوز مردم مظلوم هستند كه پس انداز اندكي در بانكها دارن

خودتونو به زحمت نندازين...اگه راست ميگين ماليات حقوق پرسنل دولت را افزايش بدين

مردم تو شرايط اقتصادي خوبي نيستن

اگه از سپرده ها ماليات بگيرن بلافاصله شبكه هاي دلالي و زيرزميني پولها را جذب ميكنن و تورم شروع ميشه....آزموده را آزمودن خطاس
حسن: 1395/2/810:07:35،
40
16
موارد دیگه رو هم با کشورهای دیگه مقایسه میکردی. مثل میزان آزادی، حفظ حقوق شهروندی و ... که ایرانیها ازش محرومند. آیا فقط باید تو مالیات کشورهای دیگه رو الگو قرار بدیم؟
غریب: 1395/2/810:44:48،
23
13
سیاستمداران واقتصاددانان فهیم کشور این ریسک بزرگ را هرگز انجام نمی دهند چون می دانند عاقبتش خالی شدن حساب های بانکی است.مردم در قسمت های دیگر سرمایه گذاری مکنند مثلا طلا و سکه می خرند
مجتبی: 1395/2/810:47:07،
33
18
هر وقت ایرانی تونست مثل اروپا یی ها با ارامش و بی استرس بدون الودگی هوا و پارازیت و مواد غذایی سالم ماشین امن کلا ازادی کامل شهروندی زندگی کنه انوقت مارو با انوا مقایسه کنید و مالیات بگیرید تازه اونا هیچ منابعی ندارند ما همه چی داریم
داریوش : 1395/2/811:14:06،
33
16
اقا سال اقتصاد مقاومتیه لطفا از الان کم نیارید تا اخر سال داریم براتون .مسئول کل
هشدار به .....: 1395/2/811:35:52،
32
23
مرگ بر باج گیر
ملت از این نوع مالیاتها نمیدهند
اداره دارایی و وزیر محترم اقتصاد هم توو خواب و خیال ببینند ملت ایران از این باجها بدهند هر وقت رفاهشون شد مثل آمریکا بعد بییایید درخواست این باج ها رو بکنید
محمد: 1395/2/1218:47:19،
18
22
خخخخ.نمیدن ؟ ازشون میگیرن
اس اچ: 1395/2/811:36:03،
34
21
سلام

هروقت بحث پول گرفتن مفت میشه داستان کشورهای درجه یک میاد وسط ؟! مگه چی ما شبیه اوناس که این باشه آخه

ناشناس: 1395/2/812:13:21،
26
16
اره جون خودتون.فقط فکر منافع خودتون هستید ایران را با المان وکشورهای دیگه مقایسه میکنید. اگر سودها را کم کنید ومالیات هم بگیرید.این اقتصاد خراب خرابتر میشد.شما اگر میتونید به تولید کننده کمک کنید.نه فقط فکر کلاه برداری از مردم باشید.کف گیر شون به ته دیگ خورده .مخواهند اقتصاد رو درست کنند.خدا سزای اعمال تان رابدهد
م: 1395/2/812:47:50،
25
18
اقای وزیر مطمعنید که اگه مالیات ببندید یکی مثل من که داره ازایراه زندگی میگذرونه بخاطر حرف حساب نشده شما پولشو از بانک بیرون نمیکشه وباعث اختلال توی امور بانکها بشه لطفا اول فکر کنید به عواقبش بعد اگه فکر میکنید این کار درست هست ابلاغ کنیدولی مطمعن باشید من یک نفر چون قبلا هم بخاطر پایین بودن سود ضرر کردم الان حتما وجه سپردم رو حتی اگر ضرر کنم بیرون میکشمبه بقیه هم کار ندارم
soheil: 1395/2/812:50:35،
26
14
فگر می کنید اگر از سود سپرده مالیات بگیرید مردم پول هاشون را می برن در تولیدی ها؟ خیر بازار دلالی و شرکت های مضاربه ای و ... دوباره سکه می شه. اگه می خواین رونق ایجاد بشه کافیه موانع تولبد را بردارین
علی: 1395/2/813:22:14،
26
16
حالا دولت نتونست مشگلش را حل کنه میخواد گردن مردم بیچاره را بگیره !!...یادتان رفته میخواستید آب و برق را مجانی کنید ؟؟!!!
م-کیان: 1395/2/813:53:38،
25
20
جناب اقای وزیر شما اول زیر ساخت اقتصادی را درست کنید وحداقل یک جایی دراین مملکت نشون مردم بدین که سود دهی داشته باشد بعد مردم را مجبور به سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی بکنید واز سپرده بانکی سود بگیرید والا دوباره بااین کارتون باعث میشوید سرمایه ها بطرف کارهای دلالی وکاذب مانند دلار وسکه برود خواهشنا بگذارزد چند صباحی مردم ارامش داشته باشندد
سوباسا: 1395/2/814:12:50،
20
15
من اگه قرار باشه مالیات از حسابم بگیرن پولمو مثل مرد میکشم بیرون
علی: 1395/2/815:06:16،
22
12
دوستان عزیز تنها راه حل اینه که یک بانک را انتخاب کنید و همه مردم سپرده در آن بانک بگذارند و بقیه بانکها را ورشکست کنید در تلگرام منتظر بانک مورد نظر هستم
جواب به "علم و فرهنگ": 1395/2/815:54:51،
19
21
اتفاقا امثال شما حتما باید مالیات سپرده هاشون رو بدن چون وامی که میتونست به یک فرد برای ایجاد اشتغال داده بشه رو شما گرفتی گذاشتی تو بانک و سود بادآورده میگیری این وسط هیچ کار مفیدی هم انجام ندادی این کار اگه دلالی با پول نیست پس اسمش چیه؟؟!!!
ملت : 1395/2/816:56:21،
20
10
شما نفستون از جای گرم بلند میشه. هم حقوقت رو داری و هم تو بازار کار آزاد. شما خودتون رو قاطی بدبختی 90 مردم ایران نکنید لطفا. شما همون 5 درصدی. سر کار هم نری پول خودش برای شما می آید جناب آقا
علی کرمی : 1395/2/816:54:03،
17
20
چشم دوختن به پولای مردم که در برابر تورم چیزی نیستش. هر سال تورمه و حقوقا کم. مثلا من با 20 میلیون تومان پولم که 10 ساله پس اندازش کردم چه کار و کاسبی راه بندازم. شما به من بگید
واقعا فکر می کنند که مردم . . ...... هستند
داود: 1395/2/817:58:46،
19
15
شاید با گرفتن مالیات از آستان قدس رضوی و شرکتهای متبوعش و سپاه پاسداران، پول بیشتری از مالیات بر سپرده های مردم در بانکها گیرتون بیاد و بتونید از در اونوری مملکت رو از رکود درآورید؟!!!

بگذار برای یک بار هم که شده در بر آن پاشنه بچرحد!!!

دولت جون! من و تو که میدونیم تو زورت به اونها نمیرسه! ... و من اما، باز هم خیالی باطل کردم!
محمد: 1395/2/818:46:36،
32
12
همه جای دنیا یک بازار مالی هست به اسم بانک که کارش ایجاد بستر جریان مالی کشوره و تامین قدرت خریده و یک بازار سرمایه به نام بورس که کارش سرمایه پذیری و تامین سرمایه های بزرگ از اندوخته های کوچکه . توی ایران ملت روی بورس روزانه و هفتگی فکر میکنن و روی بانک 5 ساله و ده ساله . مشکل همین جا شروع میشه . راستی از اصل پول که مالیات نمیگیرن از سود پول مالیات میگیرن . همون سودی که یک اسم دیگه اش رباست
ارش: 1395/2/818:52:05،
26
15
تا زمانیکه شما با همه کشورهای دنیا سر جنگ و دعوا دارید،واز فلسطینی و عربها عربتر و فلسطینی تر هست و سنگ همه بقول خودنان مستضعفین عالم بجز ملت بدبخت و بیچاره خودمان را به سینه میزنید این کشور راه. بجایی نمیبرد
جعفری : 1395/2/1200:43:49،
35
20
خانه از پای بست ویران است خواجه در نقش بند ایوان است
در این مملکت که شتر با بارش گم میشه دارند دنبال تخم مرغ دزد میگردند .
حدود هزار نفر آقا زاده نزدیک به نیمی از در آمد و منابع ایران را در اختیار دارند .
نظام مالیاتی باید دوطرفه قانونمند باشد . اگر دولت میخواهد اخذ مالیات و درامدهای مالیاتی مردم شفاف باشد . باید هزینه کردن در امد کشور هم قانونمند و شفاف باشد و بگوید که در آمدهای دولت را کجا هزینه کرده و میکند
جعفری : 1395/2/1200:51:09،
19
17
فراموش کردم که بگویم . سودی که بانکها به مردم میدهند . سود نیست بلکه مابه التفاوت نرخ تورم است . همین الان تورم واقعی در ایران بیشتر از سود بانکی است .
دولت اگر میخواهد از سپرده های مردم مالیات بگیرد لطف بکند تورم را صفر بکند . یا از مازاد بر نرخ تورم به اضافه 10 درصد مالیات بگیرد . یعنی اگر نرخ تورم 18 درصد است و سود بانکی 18+10 درصد بیشتر شد حق اخذ مالیات دارد
amir737: 1395/2/1213:21:03،
19
20
دولت عزیز.من کارمند که یکبار مالیات بر درآمدمو دادم.هر چیزی هم که بخوام بخرم یک بار دیگه مالیات بر ارزش افزوده میگیری.حالا با گرسنگی کشیدن خودم و خونوادم چندر غاز پس انداز کردم برای بار سوم میخوای مالیات بگیری؟!!!اصولا وظیفه بانک جمع آوری سپرده های خرد و تزریق اون به تولید و اقتصاده.این کار شما کاملا ضد اقتصاد و تورم زاست.خودتونم میدونید.
کامران: 1395/2/1412:44:10،
27
29
راهی های دیگه هم هست .................واسه خروج از رکود ...چرا فقط زورتون به مردم میرسه...بانکها همینجوری ورشکسته ان ...میخاید تیر خلاصی به بانکها بزنید ...بسم االله

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار