کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دلارهای خانگی در راه بازار

کدخبر:۲۱۸۱جمعه، ۸ آذر ۱۳۹۲ - ۱۴:۴۱:۴۲۳۳۸۵ بازدید

صاحبان دلارهای خانگی با پیش بینی کاهش تدریجی قیمت ارز و سکه در بازار و به حداقل رسیدن امکان کسب سود، ارزهای خود را برای جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر راهی بازار می‌کنند.

صاحبان دلارهای خانگی با پیش بینی کاهش تدریجی قیمت ارز و سکه در بازار و به حداقل رسیدن امکان کسب سود، ارزهای خود را برای جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر راهی بازار می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، بازار ارز به آرامش رسید، این گفته مسئولان اقتصادی کشور طی روزهای اخیر است. بازاری که طی سال های اخیر همواره با تلاطمات بسیار و متعددی مواجه بود، در چند وقت اخیر با روندی کاهشی بازاری آرام را تجربه می کند، وضعیتی که مدت ها از آن خبری نبود.

پس از توافقات اخیر در ژنو، نرخ ارز روندی نزولی را طی کرد و فعالان بازار ارز، کاهش نرخ ارز را از پیامدهای مذاکرات ژنو می دانند، این وضعیت باعث شد که بسیاری دلارهای خود را که پیش از این انتظار افزایش آن می رفت، برای جلوگیری از ضرر و زیان وارد بازار کنند.

دلار یک شبه پولدار نمی کند

طی چند سال اخیر بازار ارز محل مناسبی برای کسب سود سوداگران و دلالان بود و برخی ها با خرید و فروش ارز در بازار ارز یک شبه و حتی چند ساعته پول های کلانی را به جیب می زدند. در شرایطی که قیمت ها هر لحظه و هر ساعت با تغییرات بسیاری مواجه می شد و حتی در یک روز قیمت ارز تا 600 تومان هم تغییر را تجربه می کرد، برخی ها به دنبال کسب سود از بازار نامتعادل ارز بودند.

این در حالی است که طی چند ماه اخیر با ثبات نسبی بازار ارز و طی روزهای اخیر با کاهش نرخ ها، بسیاری از افرادی که پیش از این ارز خریداری کرده بودند تا بتوانند با فروش آن در زمان افزایش قیمت سودی بدست آورند، نگران کاهش بیشتر قیمت ارز هستند و برای جلوگیری از زیانی که هر لحظه بیشتر می شود، دلارهای خود را راهی بازار کردند تا با فروش آن جلوی ضرر بیشتر خود را بگیرند.

البته هستند افرادی که دلارها را خریداری کرده اند اما در بازار ارز دلالی نمی کردند و این افراد همان هایی بودند که رئیس کل سابق بانک مرکزی دائما به آنها هشدار می داد که مراقب ضرر و زیان باشند؛ برخی ها نیز برای مصارف واقعی ارز خریداری کرده اند و برخی ها نیز دلارهای را در خانه ها نگهداری می کنند تا شاید زمانی با فروش آن سودی بدست آورند، این افراد نیز با توجه به اینکه امکان سودآوری ارز خود را این روزها در حداقل دیده اند، با نگرانی راه بازار را برای عرضه دلارهای خود در پیش گرفته اند.

قیمت دلار در حال حاضر به 2900 تومان در بازار آزاد رسیده است، گرچه رئیس کل بانک مرکزی پیش از این کف قیمت دلار را 2900 تومان مطرح کرده و عنوان کرده بود که کاهش بیشتر قیمت دلار بیش از این منطقی نیست؛ اما دو روز پیش طی مصاحبه ای حمایت بانک مرکزی از کاهش نرخ دلار در راستای ثبات بازار ارز را اعلام کرد.

تغییر موضع ارزی آقای رئیس کل!

فعالان بازار ارز عنوان می کنند که همانطور که صحبت های پیشین رئیس کل بانک مرکزی بر قیمت دلار تاثیر داشت و باعث افزایش قیمت دلار شد، صحبت های جدید سیف دوباره بر بازار تاثیر می گذارد و منجر به کاهش قیمت ها خواهد شد و دیگر ممانعتی در کاهش نرخ ها رخ نمی دهد.

پیش بینی کاهش نرخ دلار و سکه توسط کارشناسان و حتی فعالان بازار ارز حاکی از کاهش سودآوری این بازارها است؛ به هر حال شاخص دلار به عنوان شاخصی مهم در بازار ارز به ثبات رسیده است.

توافقات اخیر ژنو نیز که در گام اول منجر به آزادسازی 4.2 میلیارد دلار از دارایی های ارزی ایران شد و پیش بینی آزادسازی حدود 7 میلیارددلار از درآمدهای ارزی کشور، تاثیر مهمی بر کاهش قیمت ارزها به ویژه دلار و در مقابل ارزش ریال داشته است.  

علاوه بر آن برخی کارشناسان اقتصادی میزان دلارهای خانگی را حدود 20 میلیارد دلار اعلام و پیش بینی می کنند که با ادامه روند کاهشی قیمت ارز در بازار، بخش اعظم این دلارها وارد بازار شود. انتظارات روانی و تورمی هم بر کاهش نرخ ها تاثیر داشته است، البته روند کاهشی نرخ دلار به گفته فعالان بازار به یکباره اتفاق نخواهد افتاد و در طول زمان انجام خواهد شد.

با این وجود پیش بینی نمی شود که قیمت دلار به نرخ دلار مرکز مبادلات ارز یا قیمت رسمی مد نظر بانک مرکزی برسد، اما به هر حال با توجه به اینکه تمامی فاکتورهای لازم اتفاق افتاده است، دولت می تواند با اتخاذ سیاست های جدید کاهش نرخ دلار را رقم بزند.

لغو کامل تحریم های اقتصادی در آینده، افزایش تجارت و مراودات بین المللی، مبادلات بانکی در بخش بین الملل،  آزادسازی دلارهای بلوکه شده ایران، تسهیل تجارت، کاهش تورم و غیره نیز به نوبه خود در آینده بر این وضعیت تاثیر خواهد گذاشت. همچنین لغو تحریم طلا، خودرو و پتروشیمی منجر به افزایش دارایی های ارزی ایران می شود.

بهترین فرصت برای یکسان سای نرخ ارز

در این بین برخی نیز پیشنهاد می کنند که کاهش نرخ دلار در بازار آزاد و نزدیکی آن به قیمت دولتی، اگر دولت و بانک مرکزی واقعا تصمیمی برای یکسان سازی نرخ ارز دارند، بهترین فرصت برای اجرای چنین برنامه ای پدید آمده است.  

افت قیمت ها فقط بازار ارز را تحت تاثیر قرار نداده است و کاهش قیمت سکه ها نیز طی روزهای اخیر باعث شده است که به گفته رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر باعث افزایش تعداد فروشندگان و عرضه سکه به بازار به دلیل جو روانی حاکم و پیش بینی کاهش قیمت شده است.

قیمت سکه در 20 مردادماه سال جاری در اولین روزهای فعالیت دولت یازدهم در بازار یک میلیون و 80 هزار تومان بود که روز گذشته به 866 هزار تومان رسیده است. همچنین قیمت سکه در پایان سال 91 به حدود یک میلیون و 350 هزار تومان رسیده بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ولی: 1392/9/815:21:27،
60
40
قابل توجه دلالان و احتکار کنندگان سکه و طلا،
یا به عبارت دیگر کسانی که میان اینجا و به نظرات مردم که برخواسته از نیازهای منطقی و به حق اونهاست منفی میدن و مخالف جریان اکثریت مردم و هرگونه توافق و تعامل با جهان هستی هستن. " بهتره هرچه زودتر دلارهاتون رو بیارین بفروشین تا مجبور نشین 6 ماه بعد به نصف قیمت بفروشین "
nima: 1392/9/902:51:15،
16
18
سهام کاسپین 17/7/92 دونه 200بود الان 660تومنه! اگ عقل داشته باشن دلالای طلا دلار ک خدا ازشون نگذره نفرین برشون باد ،میرن تو یک پروژ سرمایه گذاری میکنن ک بیشتر سود کنن بنفع مردمم باشه نه با خ. بودنشون ماهارو بدبخت کنن .خدا لعنت کنه شون.
محمد: 1392/9/910:34:54،
10
17
به شما چه ربطی داره حرف مفت میزنی خودت داری برو بفروش تا ضرر نکنی.....
پولشور: 1392/9/816:43:20،
26
54
ماکه نمیاریم تو بازار
تقی : 1392/9/820:01:39،
35
14
ما ک میدونیم شنبه صبح اولین نفر میاری بازار پس جو سازی نکن مرد باش .

دشمن داخلی - دلال
M: 1392/9/816:51:46،
20
21
ولی عزیز، خیلی از رای دهندگان یک تحلیلگر شرایط اقتصادی هستند و برای خوشامد دلالان و غیر نظر نمیدن. اگر دهن بزی با اسم علف شیرین میشه امیدهای واهی و عوامفریبانه بر بازار موثر بود.اما پارامترهای اقتصاد خارج از خوشامد دلال یا افرادی مثل شما هستند.
در پاسخ به ام: 1392/9/817:13:43،
21
13
من تا حدی حرفت رو قبول دارم. ولی بازار ایران نیز تا حدی از جو روانی تاثیر میپذیره. نمونه اش تاثیر گرفتن از حرفهای مسئولان اقتصادی هست. در ضمن دوست عزیز نظر من بیشتر جنبه طعنه سیاسی به متحجرین و تندوروها بود. بهتره به باطن و هدف کامنت ها هم توجه کنی مممنون
حمید: 1392/9/816:56:22،
18
56
من و فامیلامون کلا 1میلیارد دلار داریم بشه 2500 هم اصلا نمیفروشیم میخاهیم امتر خاک روشون بگیره کف دلار هم نمیگم 3800 هست تا عید رو 3200 تثبیت میشه
امير: 1392/9/818:02:23،
27
17
حالا اين ١ميليارددلار!!!راكجانگه ميداريم ؟توبالش زيرسرتون ميذارين؟حيفه روش خاك جمع بشه...بافاميلاتون صحبت كن اين يك ميلياردروبذاريدرواون ٤ميلياردى كه امريكا ميخوادآزادكنه سرراست بشه ٥ ميليارد! بلكه يك كمكى هم به دولت كرده باشين!!!!
تقی : 1392/9/820:03:29،
21
18
دشمن داخل حیا کن اقتصاد و رها کن .

صبر ایوب : 1392/9/820:05:37،
18
23
قیمت به قیمت مرکز مبادلات نزدیک میشه .
2550 تا 2570 تومان .
مثه سالهای قبل .

منبع موثق

nima: 1392/9/902:42:20،
12
8
خالی نبند حداکثرش صد دلار داری.ببخشید ها اما کسای که دلار انبار میکنن بی عقلا انقد سپرده گذاری سالی صد درصد زیاده.
دوست مردم: 1392/9/816:57:23،
32
24
من هم با اولی موافقم اونایی که مدت هاست دلارهایشان را نگه داشتن تا با بالاترین قیمت بفروشن اگه همین الان هم نیارن بعد چند بیشتر از این ضرر میکنن ازما گفتن بود
حسین : 1392/9/817:21:38،
30
9
یک مدتی مردم رو دنبال سکه و دلار می دوندن تا بالا خره همه را بیچاره کردند حا لا مردم رو دنبال سهام میدونند این اقتصاده یا مافیا بازی از کی باید پرسید لطفا سانسور نکن وبپرس ممنون
رضا: 1392/9/909:12:11،
12
11
وقتی دلار و سکه تو از ترس ارزونی میفروشی، دوباره گرون میشه . جو میگیرتت و میری تو صف و پارتی که دلار و سکه بخری ماحصلش پرشدن جیب از ما بهترونه. تا وقتی که این حماقت در وجودما شعله می کشه همینه. سکه، دلار، مسکن، بورس، خواروبار، خودرو، ... اووووووووووووه الی ماشاء الله سوژه هست . ولش کن. زندگیو بچسب
سامیار: 1392/9/817:36:42،
16
30
گفتیم وشماشنیدیدبفروشیدکه دیگه به حمدلله دوره دلالان تموم شده وشاهد بهبود اوضاع خواهیم شد
محمدی : 1392/9/822:23:14،
15
12
به احتمال قوی در یک فرصت ششماهه قیمت آزاد دلار به قیمت مبادله ای نزدیک میشود چنانچه آقای روحانی سیاست هشت ساله رئیس جمهوری آقای خاتمی را داشته باشد قطعا نرخ دلار یکسان سازی شده و فکر نمیکنم دولت آقای روحانی نظر بر افزایش نرخ دلار مبادله ای داشته باشد 0
از چی بگم: 1392/9/822:26:02،
10
15
دیگه روز به روز تحریما کمتر میشه و دلار سقوط میکنه
حالا دلال تو بذار 6 ماه دیگه تو ارزونی بفروش
اتفاقأ لذتی که تو ضرر دلال هست تو ارزونی نیست خواه دلال ارز و طلا باشه خواه ماشین و مبایل و ...
طمع کارای بی خرد
kazeme: 1392/9/904:33:30،
13
14
در این مملکت همه اقتصاد دان هستند. یکی نیست از این آقایون بپرسه چرا خودتون رو بازیچه دست ترورست های رسانه ای قررار می دین. کسانی که با انتشار این گونه اخبار هدایت شده، خوراک آماری برای دولت و باندهای کثیف مافیای ارز و سکه فراهم می کنند.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار