کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دو پالس انحرافی از بازار مسکن

کدخبر:۲۱۷۹۷دوشنبه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۸:۴۷۳۲۴۷ بازدید

اولین ماه بازار مسکن 95، با کاهش 8 درصدی قیمت آپارتمان و سقوط 56 درصدی حجم معاملات، به پایان رسید. بررسی‌های جامع درباره آمار رسمی ...

اولین ماه بازار مسکن 95، با کاهش 8 درصدی قیمت آپارتمان و سقوط 56 درصدی حجم معاملات، به پایان رسید. بررسی‌های جامع درباره آمار رسمی از «اوضاع مسکن در ماه نیمه‌تعطیل» به شناسایی دو پالس انحرافی منجر شده است که مشخص می‌کند اگر چه تحولات فروردین 95، در ظاهر معنای «شروع دوباره نوسان قیمت» و «بازگشت رکود معاملاتی» را می‌دهد، اما این رفتار مطابق فروردین حداقل 4 سال گذشته بوده که در شروع هر سال - چه رونق و چه رکود- تکرار می‌شود. با این حال،‌ یک اتفاق جدید، آستانه رونق غیرتورمی را نشان می‌دهد.

عبور «متفاوت» بازار مسکن از اولین ماه سال 95، به ثبت دو علامت «گمراه‌کننده» در نبض فروردین ماه معاملات ملک منجر شد. گزارش دنیای اقتصاد، از آمار رسمی دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن درباره آخرین وضعیت بازار حاکی است: ماه گذشته میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران با 8 درصد کاهش نسبت به اسفند 94، وارد سطح قیمتی بهمن و ماه‌های قبل از آن شد. همچنین تعداد معاملات خرید آپارتمان نیز در فروردین، سقوط 56 درصدی را تجربه کرد و نقل و انتقال ملک به کمتر از نصف حجم ماهانه یک فصل گذشته رسید. در حال حاضر دو رخداد ملکی در ماه نیمه تعطیل سال 95 که شامل «افت محسوس قیمت مسکن آن هم یکسال پس از ثبات نسبی» و همچنین «ریزش حجم معاملات آپارتمان بعد از یک فصل صعود» می‌شود، ممکن است ذهن فعالان مسکن نسبت به فرجام مسیر تازه‌ای که معاملات ملک در اواخر پارسال وارد آن شده بود را منحرف کند. این دو رخداد اگر با لحاظ فاکتورهای تکمیلی، مورد تحلیل اقتصادی قرار نگیرد، در ظاهر ممکن است علامت «بازگشت رکود به معاملات» و «وجود حباب قابل تخلیه در قیمت» را منعکس کند. اما بررسی‌های «دنیای اقتصاد» درباره تحولات یک ماه اخیر در بازار مسکن نشان می‌دهد: معاملات ملک در تهران طی فروردین امسال با تاثیرپذیری از شرایط «تقویم»، همچون اولین ماه هر سال، با یک تغییر جهت کوتاه‌مدت حداکثر 30 روزه روبه‌رو شد که این اتفاق مطابق دوره‌های پیشین، ماندگار و قابل سرایت به سایر ماه‌های سال نیست. حجم معاملات ملک در فروردین به دلیل تعطیلی کامل کسب و کار دلالان ملک در دو هفته اول سال، صرفا به نیمه دوم ماه محدود است که در این زمان اندک نیز عمده بازاریابی‌ها صرف فراهم کردن زمینه انجام معامله برای ماه بعد می‌شود.

در فروردین ماه همچنین نگاه مبهم سمت عرضه به آینده قیمت مسکن، مانع از تمایل فروشنده‌ها به حضور در بازار می‌شود طوری که به گفته مشاوران املاک، حتی در صورت تقاضای موثر برای خرید مسکن در این ماه، فایل‌های فروش با نظر مالکان برگشت می‌خورد و عرضه دوباره آنها به اردیبهشت و خرداد موکول می‌شود. تحت تاثیر این شیوه عملکرد بازار ملک، ابتدای امسال، حجم معاملات خرید مسکن در تهران از 13 تا 15 هزار واحد مسکونی در هر یک از ماه‌های زمستان 94 به رقمی معادل 5 هزار و 639 واحد مسکونی در فروردین نزول کرد. سقوط معاملاتی در فاصله اسفند تا فروردین را می‌توان در چهار سال گذشته نیز ردیابی کرد. در فروردین سال 92 که بازار معاملات مسکن در فاز رونق کامل قرار داشت و در حال نزدیک شدن به نقطه اوج بود، حجم خرید آپارتمان در تهران 63 درصد نسبت به اسفند 91 افت کرد و تنها 4900 فقره مبایعه‌نامه‌ در بنگاه‌های املاک شهر تهران صادر شد. همچنین در فروردین سال‌های 93 و 94 نیز حجم معاملات در این بازار به ترتیب 55 درصد و 65 درصد نسبت به اسفند ماه سال قبل افت کرد.

بنابراین ماه ابتدایی سال 95 نیز عینا به وضعیت طبیعی ابتدای سال‌های قبل دچار شد.

در این ماه، فقط یک گروه از فروشنده‌ها وارد بازار ملک می‌شوند. این گروه مالکانی هستند که به هر دلیل اقتصادی یا غیراقتصادی، با شرایط «اضطرار» مواجهند و قصد فروش فوری دارند. در نتیجه، ویژگی این نوع فروشنده‌ها در ماه فروردین باعث می‌شود معاملات انجام شده در این ماه، به لحاظ قیمت به نفع خریدار تمام شود و میانگین ارزش معاملات کاهش پیدا کند. در فروردین سال‌های 92، 93 و 94، میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران به ترتیب 7/4 درصد، 3/7 درصد و 4/6 درصد افت کرد. در این میان، کاهش نزدیک به 8 درصدی متوسط قیمت آپارتمان‌های پایتخت در اولین ماه سال 95، علاوه بر منشأ ذاتی بازار فروردین، یک علت دیگر نیز دارد و آن به «هیجان به‌وجود آمده در اسفند سال گذشته» برمی‌گردد. در آخرین ماه سال گذشته، به دلیل کاهش دستوری نرخ سود بانکی و تغییر مقصد تقاضای سرمایه‌ای به سمت بازار ملک، قیمت مسکن در تهران از مسیر نوسان صفر ماه‌های قبل خود خارج شد و 8 درصد افزایش پیدا کرد.

در حال حاضر سطح قیمت مسکن مجددا به نقطه قبل از هیجان بازگشته است و این افت قیمت با توجه به سایر متغیرهای اقتصاد مسکن، ارتباطی به حباب یا تخلیه حباب مسکن ندارد. در بازار مسکن برای سنجش میزان حباب قیمت مسکن، از رابطه (نسبت P به R) بین قیمت مسکن و اجاره‌بهای سالانه استفاده می‌شود.

عدد حاصل از این نسبت طی 25 سال گذشته، در دوره‌های رکود و زمانی که حباب قیمت مسکن به‌صورت کامل تخلیه می‌شود، به سطح 15 رسیده و در نقطه اوج و جهش قیمت مسکن نیز تا مرز 25صعود کرده است. در حال حاضر که پایان دوره رکود مسکن است و به دلیل ثبات یکساله قیمت مسکن بعد از یک‌ سال و نیم روند کاهشی، می‌توان به تخلیه حباب قیمت امیدوار بود، عدد حاصل از نسبت P به R در سطح 9/14 قرار دارد که این نسبت به معنای نبود حباب در قیمت مسکن است. با این استدلال که عمده کارشناسان اقتصاد مسکن برای تشخیص حباب قیمتی از آن استفاده می‌کنند، مشخص می‌شود، در وضعیت فعلی معاملات مسکن می‌تواند بدون نوسان قیمتی رونق بگیرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» هر چند حجم معاملات مسکن در فروردین امسال نسبت به اسفند پارسال سقوط کرد اما در مقایسه با فروردین سال گذشته، 19 درصد افزایش یافت که از این منظر، نقطه قوت پیش‌بینی‌های قبلی مبنی بر پایان رکود مسکن در سال جاری، محسوب می‌شود. این در حالی است که فروردین سال گذشته، حجم معاملات خرید مسکن در تهران 28 درصد نسبت به فروردین سال 93 افت کرد. به این ترتیب، مطابق چشم‌انداز کارشناسی، بازار معاملات مسکن با سپری کردن دوره پیش‌رونق در زمستان94، ظرف ماه‌های آینده وارد دوره رونق غیرتورمی خواهد شد. این دوره به‌صورتی خواهد بود که میزان رشد احتمالی قیمت‌ها کمتر از نرخ تورم است. 

ماه گذشته اگر چه قیمت مسکن 8 درصد کاهش یافت اما در مقایسه با فروردین سال94، رقمی معادل 4 درصد افزایش پیدا کرد که در مقایسه با نرخ تورم نقطه به نقطه 4/ 7 درصدی در همین ماه،‌ بیانگر نوسان مسکن در سطح زیرین تورم است.نتایج بررسی‌های «دنیای اقتصاد» همچنین حاکی است: علاوه بر دو علت ناشی از «ساختار بازار ملک در فروردین» و «رفع هیجان قیمتی اسفند»، یک علت سوم نیز برای کاهش قیمت مسکن در فروردین امسال مطرح است و آن، نحوه پراکندگی خرید و فروش آپارتمان در مناطق 22 گانه است. در ماه گذشته، حجم معاملات در منطقه یک و سه به‌عنوان مناطق گران قیمت بازار مسکن -که اثر فزاینده بر میانگین وزنی قیمت مسکن شهر تهران دارد- به یک سوم ماه‌های قبل کاهش یافت اما در دو منطقه 4 و 5، حجم معاملات بیش از 50 درصد افت نکرد و در برخی مناطق جنوبی نیز نصف شد. 25 درصد کل معاملات خرید مسکن در تهران، در دو منطقه 4 و 5 انجام می‌شود و متوسط قیمت در آنجا کاملا به میانگین قیمت کل شهر نزدیک است. بنابراین، در ماه گذشته، موقعیت منطقه‌ای معاملات نیز به نوعی از کاهش قیمت پشتیبانی کرده است.

 

روایت مدیرکل اقتصاد مسکن از نوسان کوتاه‌مدت 

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن اعلام کرد: تحولات ماه فروردین در بازار معاملات مسکن به «ابعاد زمانی» مربوط است و نوعی نوسان کوتاه‌مدت غیر قابل تعمیم به سایر ماه‌های سال به حساب می‌آید. علی چگینی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» تصریح کرد: روند طبیعی بازارها ممکن است تحت هر شرایطی با نوسانات زودگذر مواجه شود. معاملات مسکن در تهران نیز طی فروردین امسال به‌خاطر آنکه بازار تا نیمه ماه کاملا تعطیل بود، با افت حجمی روبه‌رو شد، ضمن آنکه در این ماه معامله‌گران ملک معمولا دنبال خرید و فروش بزرگ به لحاظ ارزش معامله نمی‌روند، بنابراین روند طبیعی معاملات ملک مجددا از اواسط اردیبهشت و حداکثر خرداد ماه برقرار می‌شود. چگینی افزود: در این فاصله زمانی، دو طرف عرضه و تقاضای مسکن سعی می‌کنند انتظارات خود را با فضای اقتصادی بازار تطبیق دهند اما در فروردین، قطعا امکان تشخیص اقتصادی برای تصمیم‌گیری وجود نداشته است. وی تاکید کرد: کاهش معاملات مسکن در ماه گذشته باعث شد قیمت به سطح قبل از اسفند برگردد اما با این حال، ماه‌های اردیبهشت و اسفند، زمان تعیین‌کننده برای آینده قیمت است. ضمن آنکه، احتمال نوسانات در نیمه اول سال بعید است.

 

r44pocm7x3k3dh8f1093.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسن: 1395/2/608:38:11،
151
51
ریزش مسکن ادامه دارد با توجه به تولید بیش از حد مسکن حالا حالا رونق نمی گیره
حرف تکراری : 1395/2/610:49:52،
75
30
بعد یک ماه دیگه رمضان از راه می رسه و رکود شدیدتر می شه افرادی که در این ماه فروختند سود کردند و بعد از مرداد هم فصل خرید وفروش تمام می شه و منتظر سال 96 باید بود تا دوباره دلالان شروع به تبلیغات مسکن کنند
...: 1395/2/611:33:36،
40
66
انشاله از سودهای بانکی که مالیات بگیرن اونوقت >>750 هزار میلیارد تومن<< پولهای بلوکه شده در بانکها آزاد میشه و کل اقتصاد بخصوص مسکن رونق بی نظیری خواهد گرفت
پاسخ: 1395/2/612:46:01،
50
30
اگر هم بخوان مالیات بگیرند اول از مسکن میگیرند ثانیا از سپرده هم بخوان بگیرن پولها بسمت ارز و طلا میره چون با هر قدرت خریدی میتوان اینهارو خرید و سریع هم نقد میشوند ؟؟؟؟
امین: 1395/2/612:52:21،
52
26
دوستان قیطریه پلان استسنایی واحد 270 متری بی نقص متری 19 میلیون میگفته متری 11 میلیون معامله شده . یعنی یک خبرهایی است که مولتی سرمایه داران از این تخفیف ها میدن . صد در صد ریزش در راه است والا این افراد پول لازم نیستند؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ در پاسخ: 1395/2/613:46:04،
26
37
مالیات از خونه میاد رو قیمت درثانی ریسک بسیار بالای سکه و ارز و بورس بخاطر مافیا بازی و دخالت ناگهانی و غیر قابل پیش بینی دولت در مقابل ریسک صفر مسکن قابل بحث نیست یه عده خیلی کمی وسوسه میشن ولی خیلی از اینا با ضرر میان بیرون باقی سرمایه ها سرازیر میشه تو ملک
پاسخ به ....: 1395/2/615:00:32،
37
18
اگه از سپرده ها مالیات هم بگیرن بازم ترجیح میدم پولم همونجا بمونه

سود بانکی کم هم بشه بازم ترجیح میدم همونجا بمونه

ضمنا یکی مثلا 50 تومن پول سپرده گذاری کرده بنظرت پولشو بکشه بیرون میتونه مسکن بخره ؟؟؟ نه نمیتونه ولی ارز و سکه میتونه بخره
فقط خاستم بدونی مسکن اگه بخاد تکون بخوره آخره صفه اول سود بانکی بعد طلا و ارز و در نهایت مسکن.
پاسخ: 1395/2/615:13:11،
33
16
خوب الان 4 سال همه چیز داره میاد رو قیمت مسکن ولی ایا خریداری هست ؟؟؟؟؟؟؟اونم بیاد روش دیگر رکود تو رکود میشه . الان با ارزش ترین چیز پول نقد و ارز و طلاست و اگر مالیات ببندند تمام نقدینگی حمله ور میشه به طلا و ارز و چون این منابع باید از بیرون کشور تامین شود سر به فلک میکشد نه بسمت ملک که تو هر خیابون 200 تا واحد خالی ریخته؟؟؟؟
پاسخ: 1395/2/616:52:35،
19
31
اگر سود کم شه ملت چون ریسک بورس و طلا و ارز زیاده میرن سمت ملک که ریسکش صفره رونق نقدشوندگیم میاره
سالار: 1395/2/608:42:59،
123
40
توهم افزایش قیمت ملک دست از سر ایرانجیب برنمیداره...
ایرانجیب حیا کن... ملک و املاک رو رها کن...
جواد : 1395/2/608:53:45،
37
83
گرفتم .... يعني ارديبهشت معاملات مسكن شروع ميشه .
Ali: 1395/2/608:58:28،
119
40
رکود بازار مسکن عمیق تر می شود
طلايه دار: 1395/2/702:48:17،
20
15
با درؤد خدمت دوستان.
با فرمايشات اقايArashموافقم. لطفا بحث رونق و افزايش قيمت ىرا از هم منفصل كنيد. دوم سيكل ركود و رونق ملك هميشه بين سه تا پنج سال هست و بعد ملك وارداتي نيست و هيچ قسمتي از اقتصاد ما بغير از ملك نميتونه سرمايه هاينسبي بزرگ رو جذب كنه. با اطلاع كامل و چهار دهه تجربه عرض ميكنم. كساني كه تصميم به خريد دارند تعلل نفرمايند و بخرند مباركشون باشه و به ياد عرايض بنده باشند. شاد و سلامت باشيد. ضمنا شهرهاي ساحلي شمالي براي سرمايه گذاري در املاك عالي عالي خواهد بود
آرش66: 1395/2/609:43:47،
67
19
در تهران و کرج، صدها هزار واحد مسکونی خالی بدون مشتری و مستأجر وجود دارد که دست کم این حجم بالا، اجازه نمی دهد آپارتمان بیش از اینی که هست گران شود. در واقع برای رونق بازار و یافتن مشتری، مالکین مجبورند از قیمت پیشنهادی خود بکاهند. بنابراین این حدیث ها و حرفها و اینکه پالس گرانی آمد یا موج ارزانی رفت، بی اساس است.
Arash : 1395/2/609:57:18،
47
74
چند سخن دارم با دوستاتی که میان اینجا شعار میدن کاهش مسکن ادامه داره. 1- - شما حتما فرق شرایط رکود و کاهش قیمت را میدونین . پس لطفا این دووتاورا قاطی نکنید . مسکن در حال حاضر ود رکود بسر میبره نه کاهش. اگه چند نفر پیدا میشن ملکشون را زیر قیمت میفروشن دلیل کاهش قیمت کلی مسکن نیست. 2- تجربه نشان داده چیزی اگه توی ایران قیمتش بالا رفت دیگه پایین بیا نیست. 3- مملکت ما پولداراش ملاک هستند از قدیم بوده الان هم هست. پس بازار دست اون ها هستند که مسکم و ملک را کنترل میکنند نه شعار های شما 4- رونق مسکن (نه افزایش فیمت) به نفع همه هست . چون بر اساس اعلام بامک مرکزی بیش از 2000 شغل از این راه مستقیم یا غیر مستقیم امرار معاش میکنند. 5- وقت خودتون را تلف نکنینین چون مسکن با شعارهای شما بالا نرفت که با شعار های شما پایین بیاد.
محمد: 1395/2/610:34:45،
48
24
دولت باید به فکر شغل های دیگری باشه چون متاسفانه یا خوشبختانه با فراوانی مسکن مواجه شدیم
ملاک: 1395/2/610:46:03،
48
21
آرش جان زیاد ناراحت نشو چرا عصبی هستی آپارتمانت را دو سال نگه دار بعد متوجه کاهش قیمت می شوی سعی کن تا سال 97 نفروشی آنموقع رونق از راه می رسه و شما چند مشتری همزمان خواهی داشت و میتونی 10 درصد بیشتر بفروشی
2000 شغل: 1395/2/610:51:35،
39
26
2000 شغل می دونی یعنی چه ؟؟؟؟؟؟!!!!

برادر فوقش 150 شغل است لطفا مطالعه ات را زیاد کن
پاسخ: 1395/2/614:35:51،
26
16
اون 2000 شغل مال برادران افغان است . جوان ایرانی بیکار است خدا کنه اون 2000 شغل دیگر راه نیفته
حسنك: 1395/2/610:26:55،
37
17
به ياري خداوند بااخذ كرسيهاي باقيمانده مجلس توسط اصلاح طلبان، ترقه بازي برخي افراد در كشور كه موجب بالابردن ريسك سرمايه گذاري سرمايه گذاران خارجي ميشود، ازبين رفته وسرمايه گذاريها جهت توليد شروع و نهايتا رونق اقتصادي رقم خواهد خورد. ايران بزرگ باز هم شكوفا خواهد شد. پس سرمايه گذاري در اين راستا منطق به نظر ميرسد. و چنانچه رونقاقتصادي و اجتماعي توما بشوند، آنگاه افزايش جمعيت را خواهيم داشت و در آنصورت رونق بازار مسكن(حداقل از 5 سال ديگر).
حميد: 1395/2/610:39:41،
34
16
به نظر ميرسه اخيرا روزنامه دنياي اقتصاد به جرگه طرفدارهاي افزايش قيمت مسكن پيوسته.
كاملا از تحليل هاي يكطرفه اخيرشان مشخص است.
مستاجر: 1395/2/610:39:44،
34
40
خداکنه اروزنتر بشه تا ما هم صاحبخونه بشیم ولی من هیچوقت امیدوار نیستم دو بار برای چهار سال پول جمع کردم و یک بخشی رو گذاشتم بانک مسکن وام بگیرم یهو قیمت ملک یکبار ازمتری 400 هزار تومنی شد 2 میلیون و 500 هزار تومن و یکبار دیگه هم از 2میلیون و 500هزار تومن شده 6میلیون تومن الان هم در این سه سال تونستم یک مقداری پول کنار بزارم حساب بانک مسکن برای دریافت وام 60 میلیونی باز کردم ببینم می تونم یه آپارتمان 250 تا 300 میلیونی بخرم . خداکنه حداقل اگه ارزون نشه ،گرون هم نشه تا محاسبات و معادلاتم بهم نریزه وگرنه نیره برای 4 ساله دیگه و همون آش و همون کاسه
حجت: 1395/2/615:53:18،
30
17
ایشالاه داداش خونه دار میشی. من یکساله درگیر تبدیل به احسنم. یعنی فروش کوچکتر و خرید بزرگتر. این بازار که من میبینم حداقل تا آخر ۹۶ تکون نمیخوره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

پرسپولیس و طارمی علاوه بر محرومیت، جریمه مالی 790 هزار یورویی هم شدند
چپ کردن ماشین آتش‌نشانی (عکس)
سرانجام خبر فوت یک رهبر اخوان المسلمین در زندان تایید شد
رهبر کره‌شمالی: ترامپ را وادار می‌کنم به دلیل تهدیدهایش بهای سنگینی بپردازد
ارجاع پرونده احمدی‌نژاد به دادسرا
4 مجروح حاصل تصادف خودروی ساینا با دیوار بتنی + تصویر
هشدار محسن رضایی: اگر کشوری امنیت ایران را مخدوش کند با موشک‌ها جنگ را پایان می‌‌دهیم
دستگیری پزشک جاعل/ پزشک حقیقی در شیراز، پزشک قلابی در تهران
کره شمالی: تهدیدهای ترامپ مثل پارس سگ است!
برخورد عجیب پرنده با دماغه هواپیمای تفلیس- تهران + تصویر
برخورد بامدادی یک دستگاه تانکر با یک دستگاه کامیون + تصویر
تصادف شدید اتوبوس بین شهری و خودرو سواری
واکنش شریعتمداری به تلاش برای رفع حصر
تهدید علیه برجام؛ ترامپ با آتش بازی می‌کند
آخرين قسمت «خندوانه»؛ سنگ تمام خانوادگی و رانت بی سابقه تلويزيون براي فيلم رامبد جوان!
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار