کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

6 درصد درآمد ایرانی ها برای آبونمان آب ، برق و گاز

کدخبر:۲۱۷۶۴یکشنبه، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۸:۴۷۸۷۵ بازدید

با ورود فصل بهار و نزدیک شدن پیک مصرف آب و برق هشدارهای مسئولان وزارت نیرو برای کاهش مصرف آب و برق بخش خانگی بیشتر و بیشتر ...
6 درصد درآمد ایرانی ها برای آبونمان آب ، برق و گاز

با ورود فصل بهار و نزدیک شدن پیک مصرف آب و برق هشدارهای مسئولان وزارت نیرو برای کاهش مصرف آب و برق بخش خانگی بیشتر و بیشتر می‌شود. مسئولان طی سال‌های اخیر تاکید دارند آب و برق با مبلغی در اختیار مردم قرار می‌گیرد که برای دولت صرفه ندارد. از سوی دیگر یارانه‌هایی که به مردم تعلق می‌گیرد، فرسودگی شبکه‌های انتقال، مصرف بی‌حد و ملاحظه‌نشده در سازمان‌ها و ادارات، استفاده بی‌اجازه از آب تصفیه‌شده و واحدهای توزیع برق در عمل این بخش را ناکارآمد کرده است.

به گزارش ایران جیب به نقل از شهروند، یکی از سیاست‌های وزارت نیرو در سال‌های اخیر رساندن قیمت آب و برق به قیمت واقعی است تا به این ترتیب این بخش از زیان‌دهی خارج شده و همزمان برای سرمایه‌گذاری خارجی نیز جذابیت داشته باشد. از ابتدای ‌سال ٩٥ نیز یکی از سوال‌های همیشگی مردم و البته خبرنگاران در نشست‌های خبری، احتمال افزایش قیمت آب و برق مشترکان بوده است. در روزهای گذشته و در قالب بررسی لایحه بودجه ‌سال ٩٥ نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند که وزارت نیرو می‌تواند علاوه بر دریافت نرخ آب‌بهای شهری و نیز دریافت بهای برق از مشترکان ١٥٠ ریال به ازای هر مترمکعب فروش آب شرب و ٣٠ ریال به ازای هر کیلووات ساعت برق از مشترکان عوارض دریافت کند. این عوارض تنها بخشی از عوارض مختلفی است که در قبوض آب و برق با خطوط ریز نوشته شده‌اند و بسیاری از مشترکان زحمت خواندن آن را به خود نمی‌دهند.  

به‌هرحال با حسابی سرانگشتی و نگاهی به هزینه‌های تولید آب، برق و گاز در ایران متوجه می‌شویم این کالاها به هزاران دلیل که فرسودگی شبکه و استفاده نابجا دو دلیل ساده آن به حساب می‌آیند، گران‌تر از نقاط دیگر دنیا تولید می‌شود و درنهایت گران‌تر هم به دست مردم می‌رسد. نگاهی به وضع آبونمان (هزینه قبوض مصرفی) خانواری دونفره در کشورهای دیگر نیز جالب توجه است.براساس اطلاعات وب‌سایت numbeo که اطلاعات و آمار هزینه خانوار را می‌سنجد، در ایران هزینه آبونمان آب، برق و گاز برای یک خانوار دو نفره معادل ٣٦ تا ٤٠ دلار (١٣٠تا ١٥٠هزار تومان) است. چنین هزینه‌ای حدود ٦,٢‌درصد از درآمد خانوار را به خود اختصاص می‌دهد. ازسوی دیگر درآمد قابل هزینه ایران پس از مالیات حدود ٤٩٠ دلار (حدود یک‌میلیون و ٧٠٠‌هزار تومان) تخمین زده شده است.

افغانستان

افغانستان کشوری است که دسترسی به منابع آبی و انرژی آن بسیار محدود است و تقریبا تمام انرژی‌های مورد نیاز آن به این کشور وارد می‌شود. هزینه آب، برق و گاز برای یک آپارتمان ٧٥تا ١٠٠ متری در کابل هزینه‌ای معادل ١٣٨,٥٨ دلار (٤٨٣‌هزار تومان) دارد. باتوجه به متوسط درآمد ٣٣٦ دلاری مردم این کشور (حدود یک‌میلیون و ١٢٠ هزارتومان) هزینه آبونمان در این کشور حتی از هزینه حمل‌ونقل و اجاره‌بها نیز بیشتر است و ٢٦.٤‌درصد درآمد فرد را به خود اختصاص می‌دهد. هزینه‌های آبونمان کابل حدود ٣١٦.١٩‌درصد بیشتر از تهران است.

بحرین

در بحرین که کشوری مرفه با درآمدهای سرشار نفتی است، هزینه ماهانه آب، برق و گاز برای دو نفر معادل ٦٠ دلار (٢١٠‌هزار تومان) است. با توجه به متوسط درآمد ١٤٤٩,٨٩ دلاری، مردم فقط ٤.٢‌درصد از درآمدشان را به هزینه آبونمان اختصاص می‌دهند. این درحالی است که هزینه آبونمان مردم این کشور ٦٩‌درصد بیشتر از ایران است؛ اما درآمد قابل هزینه آن نیز ١٨٠‌درصد بیشتر از مردم ایران به حساب می‌آید.

ژاپن

در ژاپن متوسط درآمد خانوار ٢٥٥٠ دلار (هشت‌میلیون و ٩٢٠‌هزار تومان) است که ٧,٤‌درصد آن به پرداخت آبونمان برق، گاز و آب اختصاص می‌یابد؛ این رقم حدود ١٨١ دلار (حدود ٦٣٣هزار تومان) است. این ارقام نشان می‌دهد هزینه آبونمان مردم در توکیو ژاپن ٣٤٠‌درصد مردم تهران است. حال آن‌که متوسط درآمد ماهانه قابل هزینه هر خانوار ژاپنی ٤٢٩‌درصد بیشتر از خانوار ایرانی است.

سوئد

در کشور سوئد متوسط درآمد قابل هزینه مردم پس از کسر مالیات حدود ٢٤٤٧ دلار (حدود هشت‌میلیون و ٥٠٠هزار تومان) است که فقط ٣,٧‌درصد آن به پرداخت هزینه‌های آبونمان اختصاص می‌یابد. در این کشور آبونمان یک خانه ٨٥ متر مربعی برای آب، گاز و برق ٨٦ دلار (٣٠١‌هزار تومان) محاسبه شده است. آمارها نشان می‌دهد كه هزینه آبونمان یک خانوار دو نفره در استکهلم ١٥٧‌درصد بیشتر از خانوار تهرانی و متوسط درآمد قابل هزینه خانوار سوئدی ٤١٦‌درصد بیش از ایرانی هاست.

ترکیه

متوسط درآمد قابل هزینه خانوار در ترکیه ٦٨٧ دلار (حدود دو‌میلیون و ٧٠٠‌هزار تومان) است که از آن ٧,٥‌درصد به پرداخت هزینه‌های آبونمان اختصاص می‌یابد. در این کشور آبونمان ماهانه آب، گاز و برق برای یک آپارتمان ٨٥ متر مربعی حدود ٩٦ دلار (٣٣٦‌هزار تومان) تخمین زده می‌شود. به این ترتیب هزینه آبونمان یک خانوار ساکن استانبول ١٨٤‌درصد بیشتر از خانوار ساکن تهران و درآمد قابل هزینه آن نیز ٣٣‌درصد بیشتر از خانوار ایرانی است.

تاجیکستان

متوسط درآمد قابل هزینه مردم تاجیکستان پس از مالیات در این کشور ١٣٢ دلار (٤٦٢‌هزار تومان) است که ٤,٨‌درصد آن به هزینه آبونمان اختصاص می‌یابد. براساس آمار موجود آبونمان ماهانه یک آپارتمان ٨٥ متری برای دو نفر معادل ٢٢ دلار (٧٧‌هزار تومان) تومان محاسبه شده است. هزینه آبونمان یک خانوار ساکن دوشنبه (پایتخت تاجیکستان) حدود ٣٨‌درصد کمتر از خانوار ساکن تهران و درآمد قابل هزینه آن ٧٥‌درصد کمتر از درآمد قابل هزینه خانوار تهرانی است.


ایران بیست‌ویکمین مصرف‌کننده بزرگ برق دنیا

شهروند| براساس اطلاعات و آمار منتشره از سوی وزارت نيرو بخش اعظم برق از طریق سوخت‌های فسیلی و گاز طبیعی تامین می‌شود. ایران در‌ سال ٢٠١١ میلادی (١٣٩٠ شمسي) ٢٤٠ميليارد كيلووات ساعت توليد برق داشته كه با كاهش ٢٣‌درصدی آن فقط ١٨٤میلیارد کیلووات ساعت برق به مصرف‌كنندگان نهايي انرژي برق تحويل داده شده است. به این ترتیب با اين مصرف، ايران رتبه نوزدهمین کشور را از لحاظ مصرف برق در دنیا دارد. حال آن‌که براساس گزارش پیشین سازمان اطلاعات مركزي آمريكا در ‌سال ٢٠٠٧ ايران بين ٢١١ كشور جهان بيست‌ويكمين كشور مصرف‌كننده در جهان شناخته شده بود. نگاهی به وضع درآمدی مردم در ایران از حداقل دستمزد ٦٠٩‌ هزار تومان کارگران (١٨٧ دلار) در ماه خبر می‌دهد که در مقایسه با تعرفه برق که به ازای هر ساعت حداقل ٢ تا حداکثر ١٩سنت آمریکایی (برای اوج مصرف پلکانی) است، رقم قابل ‌توجهی است. از سوی دیگر مسئولان آبفای تهران نیز معتقدند با توجه به میزان آب تولید شده، مصرف آب شهروندان تهرانی بیش از ٢٠‌درصد متوسط جهانی است. متوسط سرانه مصرف آب در تهران ٢٢٠ تا ٢٣٠ لیتر در روز است. حال آن‌که متوسط مصرف جهانی ١٥٠ لیتر در روز تخمین زده می‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کارشناس 4: 1395/2/510:50:03،
53
8
خدماتی که در ژاپن یا سوئد و کشورهای پیشرفته ارائه میشود را مثال نمیزند و کیفیت و بهینه بودن مصرف انرژی در وسایل خانه آنها با وسایل که عمدتا چینی و نامرغوب هستن را مقایسه نمیکنه فقط چسبیده به همون مطلبی که میتونه مردم رو محکوم کنه و پول بیشتری بطالبه کنه
666: 1395/2/511:30:14،
33
9
بخدا دروغ6درصدبالای 20درصد ....یه سوال به نظرتون ظلم بی عدالتی چقدر جواب میده وتا کی ادامش داد؟؟؟؟؟
سعید: 1395/2/511:46:29،
30
4
جای تعجب داره بلاخره یکبار هم شده درامدرو هم مقایسه کردین. حالا امکانات جانبی که بقیه کشورها به مردمشون میدن به کنار. متاسفم واسه دولت اسلامی که به جای رفاه مردم فقط به فکر دزدی از مردمشه
فرهاد: 1395/2/515:19:19،
14
8
6% ابونمان آب، برق و گاز - 9% مالیت بر ارزش افزوده - 10 % مالیات بر درامد ، عملا 25% درامد اینطوری میره جیب دولت . اقا یهو بقیشم بگیرید دست از سر ما بردارید.
MOHAMAD: 1395/2/516:14:49،
13
4
همه ی اینارو ول کن من مرده ی اون قسمت قبض گازم که نوشته عوارض گازرسانی .بخدا قسم توی 3 دوره هر دوره 45روز 120000 تومن عوارض گازرسانی دادم .رفتم اداره گاز میگم این چیه میگه جاهای محروم رو گاز رسانی میکنن شما باید بدید بعنوان خیرین..... من گفتم من نمیخوام خیر باشم کیو باید ببینم گفت نماینده ات تو مجلس تصویب کرد.یعنی اگه تو خیابونمون کلا همه همسایه ها جمع میشدیم با پول خودمون گازرسانی میکردیم الان واسمون به صرفه تر بود...دلم میخواد یه 4 تا ریچار بگم ولی حیف که نمیشه.حالا خود این مطلبم منتشر بشه خودش خیلیه :))
ثروتمند: 1395/2/513:14:11،
22
9
در اینجا درآمد قشر ثروتمند مد نظر است و الا 90 درصد مردم 40 تا 60 درصد درآمدشون پول قبضها میشه.
ایرانی: 1395/2/518:01:28،
12
8
اوایل انقلاب میگفتن قراره آب برق و ... قراره برای مردم همیشه در صحنه مجانی بشه پس چی شد!!!!!!!!!!!!!
على آباد: 1395/2/600:43:29،
12
4
اين ٦درصد مال اونايى هست كه درآمدماهيانه ٥ميليون دارن،درصد كارگران زحمتكش ورنج ديده ٦٠هست نه٦،گويا همه چيز تواين مملكت براساس سقف درآمد اين پولدارها محاسبه ميشه،واين يعنى پولدارها هرروزپولدارترميشن وكم درآمدها هرروز بدبخت تر

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار