کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات 4 دریافتی جدید در سال 95

کدخبر:۲۱۶۴۴سه شنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۹:۳۸۳۲۴۰ بازدید

در حالی بسته جدید دستمزد سال 95 شاغلان اجرایی می‌شود که آنها امسال تغییرات چندانی را در فیش‌های حقوق خود احساس نخواهند کرد و ...

در حالی بسته جدید دستمزد سال 95 شاغلان اجرایی می‌شود که آنها امسال تغییرات چندانی را در فیش‌های حقوق خود احساس نخواهند کرد و حداقل بگیران برای هر ساعت کار نهایتا 3693 تومان می‌گیرند.

کارگران و بیش از 13 میلیون مشمول قانون کار سال جدید را در حالی آغاز کرده اند که شورای عالی کار میزان افزایش حقوق سال 95 را تنها 14 درصد در نظر گرفته و شاغلان در سال‌جاری افزایش‌های جدیدی را در بخش حق مسکن (قرار است افزایش یابد)، حق بن نقدی و پایه سنواتی نخواهند داشت. در واقع افزایش‌های حقوقی امسال کارگران یکی از کمترین ارقام در طول سال‌های اخیر است و تقریبا در تمامی سال‌های دستکم یک دهه اخیر، شورای عالی کار افزایش‌های جانبی غیر از حداقل مزد سالیانه را برای کارگران مصوب کرده است و از این بابت، سال ۹۵ را می توان سال سخت حقوقی شاغلان دانست و آنها تغییرات چندانی را در فیش‌های حقوقی خود لمس نخواهند کرد.

با این وجود، قیمت‌ها با شروع سال جدید افزایش یافته و در برخی بخش‌ها مانند حمل و نقل، خوراک و اقلام پُرمصرف خانوار تغییراتی ایجاد شده که به معنی افزایش هزینه های خانوار و کاهش دوباره قدرت خرید است. تصمیمات اخیر دولت درباره قیمت بنزین و مواردی مانند آن نیز می تواند تاثیراتی را در گرانتر شدن هزینه های خانوار به ویژه درباره کم درآمدها داشته باشد.


تغییرات ناچیز در فیش‌های حقوقی 95

هرچند بنا به قانون و همچنین مصوباتی که درباره دستمزدها وجود دارد، امکان تخلف کارفرمایان در اجرا نکردن مصوبات دستمزدی وجود ندارد، اما این تخلف به صورت کاملا اشکار از سوی بسیاری از واحدها به ویژه واحدها و بنگاه های خُرد و کوچک انجام می شود. معنای آن این است که بسیاری از شاغلان حتی ممکن است ۸۱۲ هزار تومان حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار را نیز دریافت نکنند.

بحث های فراوانی نیز درباره افزایش هزینه های خانوار شهری به بیش از ۳ میلیون تومان مطرح است و در این زمینه علاوه بر نمایندگان گروه های کارگری، مراجع رسمی مانند بانک مرکزی و مرکز آمار ایران نیز گزارش هایی را داده اند؛ اما نهایت دریافتی مشمولان قانون کار در سال جاری، در بهترین حالت به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ماه نخواهد رسید.

شرایط فعلی جامعه حقوق بگیر کشور نشان می دهد که حقوق و دستمزدها در طول سنوات طولانی متناسب با افزایش قیمت ها و نرخ تورم رشد نکرده و این مسئله از سوی دولت ها و کارفرمایان با دلایل تکراری و مشابهی همراه بوده است. کارفرمایان می گویند به دلیل بالا بودن هزینه های تولید و مخارج ناگهانی که دولت ها بر دوش آنها قرار می دهند، امکان تقویت قدرت خرید شاغلان را ندارند و دولت ها نیز در طول سالیان متمادی به صورت پیدا و پنهان از این دیدگاه حمایت کرده اند.

یک مسئله ای در طول چند سال گذشته در بازار کار به وجود آمده که می توان آن را ابزار فشار کارفرمایان بر نیروی کار و دولت ها تلقی کرد و آن هم اینکه کارفرمایان برای به کرسی نشاندن نظرات خود در شورای عالی کار می گویند اگر نتوانند مخارج بنگاه را تامین کنند مجبور به تعدیل نیروی کار و یا تعطیلی واحد خواهند بود و این مسئله در طول دستکم یک دهه اخیر دولت ها را به شدت ترسانده و باعث شده تا به صورت زیرپوستی امتیازاتی نیز به آنها داده شود که حداقل آن همراهی در افزایش های ناچیز حقوق و دستمزد سالیانه مشمولان قانون کار است.

کارگران می گویند هر چند برخی گروه های کارفرمایی مشکلات فراوانی را در اداره بنگاه ها به دلایل واردات بی رویه، افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت تمام شده تولید، تحریم ها و ... دارند ولی بسیاری نیز از آب گل آلود ماهی می گیرند و با اینکه اوضاع خوبی نیز دارند، در مقابل افزایش دستمزدها که بنا به بررسی ها به صورت متوسط ۱۳ درصد هزینه های تولید را تشکیل می دهد به شکل عجیبی مقاومت می کنند.


تعیین 234.4 دلار دستمزد در ماه

برخی بنگاه ها ممکن است سالیانه میلیاردها تومان برای تبلیغات محصولات خود هزینه کرده و مخارج سربار فراوانی از این دست داشته باشند، اما در مقابل افزایش ۱۰۰ هزار تومانی حقوق کارگران مقاومت می کنند و از حربه اخراج و تعطیلی واحد استفاده می کنند!

با این وجود، نمی توان از تغییر دیدگاه کارفرمایان درباره حقوق و دستمزدها و گرایش به کاهش دستمزدها حرف زد ولی از کارفرمایانی که با جانفشانی و دشواری های فراوان، تنها برای سرپا نگه داشتن واحد تولیدی و جلوگیری از بیکاری کارگران شبانه روز تلاش می کنند حرف نزد. همچنین نمی توان از کارفرمایانی نگفت که مطابق قانون کار و بالاتر از آن برای نیروهای خود حقوق و دستمزد پرداخت می کنند و تا حق کارگر را نپردازند آرام نمی گیرند.

با این وجود، طبق مصوبه امسال شورای عالی کار حداقل بگیرانی که ماهیانه تنها ۸۱۲ هزار تومان دریافتی خواهند داشت، به ازای هر ساعت کار ۳۶۹۳ تومان دریافت می کنند. اضافه کاری این گروه از حقوق بگیران در سال جاری به میزان ۵۱۷۰ تومان است. همچنین حقوق روزانه آنها نیز ۲۷۰۷۲ تومان تعیین شده است. همچنین حداقل بگیران برای هر ساعت شب کاری امسال ۱۲۹۲ تومان اضافه تر دریافت می کنند.

به نرخ روز دلار در بازار آزاد، حداقل دستمزد ۸۱۲ هزارتومانی امسال مشمولان قانون کار معادل ۲۳۴.۴ دلار است، در حالی که با نرخ ۳۳۴۵ تومانی دلار در فروردین ماه سال گذشته، حداقل دستمزد ۷۱۲ هزارتومانی کارگران معادل ۲۱۲.۸ دلار در ماه بود؛ بنابراین یکساله تنها ۲۱.۶ دلار افزایش یافته است. از سویی، هر ساعت کار در سال جاری معادل ۱.۰۶ دلار است و هر ساعت اضافه کاری نیز به میزان ۱.۴۹ دلار است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مانی: 1395/1/3111:20:09،
103
25
دولت ضد کارگر
کارگر: 1395/1/3112:13:23،
58
25
دلمون خوشه که یک روز کارگر داریم
اما آن را هم سالهاست از ما گرفتند
نه تشکلی
نه اتحادیه ای
نه جبهه ای
نه حزبی
هیچی نیستیم
هیچی
حرف حساب !: 1395/1/3113:13:22،
37
35
بجاي اينكه حقوق را 10 ايل 15 درصد اضافه كنيد و گراني را 50% افزايش دهيد ... 50% افزايش را متوقف كنيد و حقوق را هم افزايش ندهيد ...

كساني كه حقوق بگير دولت نيستند بايد چكار كنند ؟ وقتي هزينه هاي انها دوبرابر مي شود و درآمد آنها افزايش پيدا نمي كند ...


شما راه دزدي و اختلاس و كلاهبرداري و رانت و ... غير مستقيم نشان ميدهيد ...

بيائيد تصميم بگيريد دو سال افزايش گراني متوقف شود و مردم بدون استرس و نگراني زندگي كنند آيا اين همه اختلاف طبقاتي كه هم اكنون وجود دارد و حقوقهاي 10 الي 20 ميليون در ماه با حقوق 800 تا 1 ميليون چگونه ميتوان اينها را از آينده خود و فرزندانشان نگران نكرد ؟
کارگر : 1395/1/3114:13:48،
37
24
ضد کارگر وبشر
رستم: 1395/1/3111:33:46،
71
30
یعنی چه؟ به کارگر و قشر محروم که رسید آسمون تپید. دولت باید برای کارگران که پایه تولید و ایجاد ثروت هستند اهمیت بیشتری قائل شود نه اینکه از مرفهین و سرمایه داران حمایت یکطرفه کند.
محمد: 1395/1/3111:34:29،
54
13
واقعا مسخره است!!!
محسنی: 1395/1/3111:40:15،
55
25
واقعا دست دولت کلید درد نکنه به کارگر که میرسه کلید حل مشکل کارگران زنگ زده است و چیزی را یاز نمیکنه؟!!
ی بیکار: 1395/1/3111:42:46،
32
51
بابا ناشکری نکنین ما اینم نداریم
پسر خوب: 1395/1/3111:44:26،
65
29
واقعا روتون میشه بیایید تو چشم کارگرانگاه کنیدو بگید دولت مردمی شرمتون باد شرمتون باد فقط به فکر رای گرفتن هستن
کریمی: 1395/1/3111:45:39،
54
25
چطور شد؟ حقوق وزرا در این سه سال چهار برابر شده و به کارگر که رسید 13 درصد؟ مگر اینها خانواده ندارند و نیازهایشان نباید تامین شود؟
پسر خوب: 1395/1/3111:52:01،
72
24
اینا فقط از کارگر استفاده عنوانی میکنن رفاه کارگر براشون هیچ ارزشی نداره بهونشونم اینکه حقوق بره بالا کارگرو بیرون میکنن کارفرمایی که نتونه حقوق کارگرو بده بیخود کرده شده کارفرما بره دولت مجبوره یه کاری بکنه نظام برده داری از این بهتر خدا شاهد سلام دولت دروغگو تدبیرو امید .....
مردم مظلوم ايران: 1395/1/3112:04:13،
44
24
طبقه كارگر داره نابود ميشه

همينه كه توليد رونق نميگيره و شديم بزرگترين وارد كننده آشغالهاي چيني

با اين سياست دولت كليد براي توليد، وضع بدتر هم ميشه

مچكريم
کارگره: 1395/1/3112:57:19،
31
24
ما همون کارگرانی هستیم که امام دستشو بوسید!!!!!
ببین عاقبتمون به کجا رسید!!!
چشممون مونده به دهن آقایون تا ببینیم چقدر حقوقمونو سالانه افزایش میدن!
کارفرما هم میره مدیران مالی مجرب میاره تا حساب کتاباشو طوری بنویسن تا مالیات کم بده و از زیر بار مالیات فرار کنه
یعنی این کارفرماها هم حق دولتو میخورن هم حق کارگرو
من خودم جای خصوصی کارکردم میدونم!!
و دولت هم میاد از این قشر حمایت میکنه!!!!
متاسفم!!
ali: 1395/2/210:02:38،
25
23
بهترین دوران بعد از انقلاب این کشور دوران سازندگی هاشمی رقسنجانی بود....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
معرفی محصول جدید ایران خودرو ; هایما S5 توربو شارژ
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
لوکس‌ترین شاسی‌بلند فرانسوی به ایران رسید + تصاویر
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار