کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چگونه ونزوئلا، اسیر بحران اقتصادی و تورم 180 درصدی شد؟

کدخبر:۲۱۴۸۵پنجشنبه، ۲۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۳:۱۰۲۹۵۵ بازدید

«برای عبور از شرایط اضطراری اقتصادی دمای کولرهای خود را کم کنید و 60 روز سشوار نکشید.» این را نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا ...
چگونه ونزوئلا، اسیر بحران اقتصادی و تورم 180 درصدی شد؟

«برای عبور از شرایط اضطراری اقتصادی دمای کولرهای خود را کم کنید و 60 روز سشوار نکشید.» این را نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا خطاب به مردم کشورش می‌گوید. البته این یکی از آخرین نمونه‌های زنجیره به هم پیوسته آشوب در اقتصاد ونزوئلا است. پیش از این دولت از مردم خواسته بود که اغذیه کمتر استفاده کنند و مصرف برنج را کنترل کنند. این حکایت بدترین اقتصاد دنیاست که فلاکت اقتصادی بی‌سابقه افزون بر پوپولیسم بلای جانش شده است؛ جایی که نرخ تورم رسمی‌اش اکنون به بیش از 180 درصد رسیده است و اقتصادش در طول فوریه 2016، حدود 5.7 درصد کوچک‌تر شده است. نرخ بدهی را هم به این شاخص‌ها اضافه کنید. بدهی ونزوئلا در سال‌جاری تقریباً به 10 میلیارد دلار خواهد رسید!

  مادورو میراث‌دار چاوز

این وضعیت وخیم اقتصادی چندان غیر طبیعی نیست وقتی مادورو را میراث دار هوگو چاوز بدانیم. چاوز یک بار در سال 1992 با کودتا نتوانست قدرت را تصاحب کند ولی وقتی در زندان برابر دوربین‌های تلویزیونی اعلام کرد که کودتایش «برای حالا» شکست خورده است، امیدهای مردمی که از دولت فاسد وقت رنجیده خاطر بودند را زنده کرد و جرقه‌های پوپولیسم را آنجا روشن کرد. بعدها در سال 1998 قدرت را به دست گرفت و رئیس جمهوری ونزوئلا شد. با وعده مبارزه با فساد آمد و با «انقلاب بولیواری» خودخوانده توده‌های فقیر را جذب خود کرد. فسادی که مبارزه با آن از وعده‌های همیشگی چاوز و همراهانش بود. با این حال سوسیالیسم وعده داده‌شده چاوز در قالب آنچه «انقلاب بولیواری» می‌خواند یک تراژدی تمام عیار اقتصادی به وجود آورد.

  وعده مبارزه با فساد و دلال‌های هزارتوی فساد

پال رودریک گرگوری، محقق مؤسسه هوور دانشگاه استنفورد در نشریه فوربس در توضیح شیوه عمل چاوز نوشت: «چاوز سیاست‌های سوسیالیسم اجتماعی، پوپولیسم، ملی‌سازی و ضدامریکایی بودن کینه‌جویانه را با هم آمیخت. چاوز در سه انتخابات گذشته از رسانه‌ها و سیاست‌های پوپولیستی، یارانه‌ها، فساد و توزیع مستقیم به فقرا برای شکست دادن طبقه متوسط و  مخالفان قدرتمند در اقتصاد بهره برد.» ولی آنچنان که موییسس ناییم نویسنده ونزوئلایی در نوشته خود به مناسبت مرگ چاوز می‌آورد: «بورژوای بولیواری، نامی که ونزوئلایی‌ها بر الیگارشی جدید شکل گرفته توسط متحدان نزدیک رهبران، خانواده‌ها و دوستان رژیم چاوز گذاشته‌اند، از طریق قراردادهای فاسد با دولت، ثروت هنگفتی انباشته است.» بسیاری از منتقدان چاوز پرونده‌های متعددی از فساد نزدیکان دولت را افشا کردند و حتی اخباری از درگیری بسیاری از مقام‌های دولتی در پرونده کارتل‌های بزرگ مواد مخدر منتشر شد.

  عدالت گمشده در شکاف بزرگ اقتصادی

شعار برابری چاوز در عمل به شکاف طبقاتی بسیار بزرگی در ونزوئلا منجر شد که ضمن نابودی صنعت و اقتصاد این کشور زمینه را برای فلاکت اقتصادی بی‌سابقه‌ای فراهم کرد. با این حال سایه پوپولیسم بر اقتصاد ونزوئلا هیچ گاه کمرنگ نشد! چاوزی که از دست آمارهای اقتصادی بانک جهانی در مورد ونزوئلا ناراضی بود یک بار گفت که باید از بانک جهانی خارج شود! یک بار دیگر هم در اجلاس «پتروکاریبه» و در جمع «برادران خود در کارائیب» از تلاش برای ایجاد یک «ژئوپلیتیک تازه نفتی» که در خدمت «امپریالیسم و کاپیتالیست‌ها» نباشد سخن گفت!

اکونومیست می‌نویسد: «او میان میلیون‌ها مردمی محبوب بود که گمان می‌کردند او «امپراتوری» (مثلاً ایالات متحده) و «الیگارشی» (مثلاً ثروتمندان) را به مبارزه طلبیده است. «مخالفان او که بسیاری از آنها او را دیکتاتوری فاسد می‌دانستند حالا احساس رهایی می‌کنند.» اما «موسولینی منطقه استوایی» (تعبیر کارلوس فوئنتس، نویسنده اهل مکزیک برای چاوز) ونزوئلا را که یکی از قدرت‌های بزرگ کشاورزی دنیا بود به وارد‌کننده بزرگ محصولات کشاورزی تبدیل کرد!


 از نفت 140 دلاری دیگر خبری نیست

اینها میراثی بود که چاوز برای «برادرش مادورو» بر جای گذاشت. وقتی نیکولاس مادورو در جریان یک انتخابات بسیار نزدیک توانست رقیب راستگرای خود را شکست دهد، اعلام کرد که همان راه «برادرش چاوز» را ادامه خواهد داد. غافل از اینکه دیگر «نفت 140 دلاری» در اختیار نخواهد داشت و اقتصاد نفتی ونزوئلا در گرداب عمیق‌تر اقتصادی فرو خواهد رفت. پوپولیسم مادورو در معرض خطر بزرگ تری قرار داشت. انتخابات 2015 مجلس تیر خلاصی بود بر پیکره پوپولیسم. مادورو قبل از انتخابات از مردم خواست تا «نیزه در روح» حرکت انقلابی کشور خود نکنند و رأی‌آوردن رقبای خود را برای کشورش به «افتادن از پرتگاه» تشبیه کرد!  او ناامید از اقتصاد بحران زده ونزوئلا و حجم عظیم ورشکستگی‌های اقتصادی، تورم 180 درصدی، بیکاری عمومی، نابودی صادرات و ناتوانی از واردات کالاهای اساسی مردم، شعار خودکفایی اقتصادی سر داد ولی نگفت چرا او و یارانش نتوانسته‌اند در حدود 15 سالی که بر مسند نشسته‌اند، در این کار موفق شوند. او اما باز هم دست به دامان شعارهای پوپولیستی شد و گفت که پیش از اجرای برنامه‌ها برای خودکفایی، «به یک پیروزی نیاز داریم تا درسی به انگل‌های اپوزیسیون بدهیم».

  نفس‌های آخر پوپولیسم

با این حال مردم ونزوئلا با تمام قدرت به قلب «انقلاب بولیواری چاوز و مادورو» نیزه زدند و مجلس را به دست رقیبان راستگرای مادورو که وعده اصلاح اقتصادی می‌دادند، سپردند.

اکنون وضعیت اقتصادی ونزوئلا بر اساس شاخصه‌های کلان اقتصادی بسیار نامطلوب است؛ سقوط بهای نفت که منبع اصلی درآمد ونزوئلا به شمار می‌رود و همچنین مدل اقتصادی دولت که به سختی می‌تواند با تورم دو رقمی و رکود شدید در این کشور مقابله کند، بشدت اقتصاد ونزوئلا را تحت تأثیر قرار داده است. مردم این کشور با کمبودهای شدید از برنج گرفته تا دارو مواجه هستند. تازه‌ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که در رفراندومی که قرار است بزودی برگزار شود و البته به دلیل سنگ اندازی‌های مادورو هنوز تاریخ دقیق آن مشخص نیست بیش از 63 درصد مردم ونزوئلا رأی به برکناری مادورو خواهند داد. اعتصاب‌ها و تظاهرات گسترده مردم در کاراکاس و اغلب شهرهای بزرگ ونزوئلا برای کناره‌گیری مادورو یک پیام روشن به پوپولیست‌های حاکم بر ونزوئلا و «سردمداران انقلاب بولیواری» می‌دهد و آن، این است که لااقل تا مدت‌ها باید پوپولیسم را در اقتصاد و البته سیاست ونزوئلا شکست‌خورده به حساب بیاوریم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

یاهو : 1395/1/2607:38:57،
275
30
تعجبی ندارد این ها میراث کسانی مانند چاوز و احمدی نژاد اند که با شعارهای پوپولیستی و مردم فریبی کشور را به بدبختی و فلاکت می اندازند.
مهندس مجتبی انتخابامنه: 1395/1/2608:22:52،
102
32
شصت و سه درصدت کو آقای مادورو؟
فقط یک حدس!: 1395/1/2609:13:05،
136
25
همانطور که ما شدیم!!
اقتصاد مقاومتی: 1395/1/2609:45:36،
136
23
کشورهایی همچون ایران ونزولا کره شمالی و روسیه و سوریه کشورهایی با چنین ویژگی هایی هستند چرا که همگی اسیر روسیه هستند و با اقتصاد مقاومتی از دوش مردم می کشند
مجتبی: 1395/1/2612:30:48،
78
23
این نظام سلطه و شیطان بزرگ...هرچی نباشه....نرخ تورم و بیکاریش کمه...نظام مالیاتیش سالمه...توش از دزدی و اختلاس خبری نیست....بخش خصوصیش قدرتمنده...بیمه تامین اجتماعی و سلامتش قویه...بهترین مراکز علمی پژوهشی رو داره...!
جالبه این تمام ارزوهای مقامات حکومتی ماست....اما همین مقامات هی بد و بیراه نثار غرب میکنن..!
اخه بیچار ها برین دم در سفارتهای خارجی و ببینین که جوونای مملکتتون فقط بخاطر کار و ارماش و رفاه...جلوی در سفارتهای همین شیطانهای بزرگ صف کشیدن...!
یه استادی داشتیم خارج درس خونده بود...دو ماه بود برگشته بود و عشق خدمت به وطن داشت! رفته بود گزینش...اولین سوالی که ازش پرسیده بودن این بود که مرجع تقلیدت کیه؟ بیچاره قلبش بدرد اومده بود....!گفتش من این همه کتاب و مقاله خوندم و تحقیق نوشتم...این باید اولین سوال از یه متخصص مملکت باشه...؟؟؟؟؟
واقعیت تلخه ولی واقعیته: 1395/1/2612:37:33،
32
82
اگه همین کشور هایی مثل ایران و روسیه و ونزولا و...در کشورشون نخاله نداشته باشند می تونند رشد کنند.امیرکبیر رو چرا کشتند؟چون می خواست کشور رو خود کفا کنه و دست انگلیس و اجنبی های دیگه رو قطع کنه.ولی اصلاح طلبای اون موقع نذاشتن وگرنه ما الان صنعتی و پیشرفته تر بودیم.هر دوره حکومت ایران خوبان رو بدنام یا حذف کردند.یه زمان اسمش امیر کبیر بود یه زمان رجایی یه زمانم احمدی نژاد.مهم اینه که مردم ایران هنوز هم در نادانی به سر می برند.کسی که بنز s500 سوار میشه و پسرش تو زندان هست و از سرمایه داران کلان کشور هست و لیبرال گرا و طرف دار غرب و منافق هست نمی تونه به فکر مردم بیچاره باشه.اگه کسی فهمید....
مسلمان: 1395/1/2613:15:05،
70
27
تمام بدختی انسانهابخاطرجهل ونادانی است وقتی آدمهای بیسوادسکان هدایت کشوری رابدست میگیرندانتظاردارید کشورشان آبادشود؟کار را باید به کاردان سپرد.
اکبر: 1395/1/2614:53:50،
45
28
کشورماهم اگرازدست ان گروها رهرو نجات نیافته بود الان تورمهای بسیاربالاتر از ونزویلا داشت اگرما امروزه تورم پایینتر داریم علتش این است که بامحو تفکراحمدی نژادی مردم به اینده امیدوارشده اندوهمین امید باعث شده به بازار هجوم نیاورند ورکود حاصل ازخرید نکردن باعث کاهش تورم شده.
همدرد: 1395/1/2607:43:43،
181
27
چقدر اين كشور رو شبيه كشور خودمون بين سال هاي ٨٤-٩١ مي بينم كه يه عمويي حين شعار مي داد بد بيرا ميگفت و ادعاي استقلال ميكرد و تو نماز جمعه هم توسط شيخي دعوت به خوردن اشكنه ميشديم چون ميخواستيم در مقابل غرب و بخصوص امريكاي جهان خواررررر!!!!!!!!! باستيم غافل از اينكه بعضي برادرا از اين راه جيبشون رو گشاد ميكردن و تو پاناما سرمايه گذاري يا پول شويي و بقيه اون رو هم عموبابك زحمت نقد كردنو ميكشيد حالا خود ملت دوست و برادر هوگو چاوز نيز همين راهو دارن ميرن اميدوارم از ما درس بگيرن كه تامل با جامعه جهاني هدف نه يكي شدن با كشور كمونيستي روسيه و چين كه داريم اثارشو ميبينيم
...: 1395/1/2607:45:53،
136
25
به علت پیروی از سیاستهای احمدی نژاد...
طالب: 1395/1/2620:47:27،
24
35
بیچاره احمدی نژاد ؛ همه دارن بهش بد وبیراه میگن
عزیز من کلا مملکت از اولش همین بود قبل از احمدی بعد از انقلاب قبل از انقلاب .....
جواب به طالب: 1395/1/2712:40:11،
21
23
شما احتمالا آلزايمر داري
از اولش همين طوري بود؟؟؟؟!!!!
دلار از اول ٣٥٠٠ بود؟؟؟؟
خونه از اول متري ده ميليون تومن بود؟؟؟؟!!!!
از اول كارخانه هاي خودرو سازي چيني منتاژ ميكردن؟؟؟؟!!!!
از اول نرخ بيكاري قشر تحصيلكرده بالاي پنجاه درصد بود؟؟؟؟!!!!
از اول ملت ايران براي سفر به ١٨٠ كشور از ١٩٦ كشور كل جهان بايد ويزا مي گرفت؟
بگم ..... بگم؟؟؟؟؟!!!!!
Reza: 1395/1/2607:47:11،
130
24
چه حکایت آشنایی...چقدر نزدیک به یارانه 250 هزارتومانی هستش این پوپو نمیدونم چی چی.
علی: 1395/1/2607:50:52،
135
30
یعنی دقیقا همون کارایی که دکتر احمدی نژاد انجام میداد.
کمال: 1395/1/2609:10:09،
105
31
ای دکتر کجایی که رفیقات دارن بدبخت میشن.
پوپولیست: 1395/1/2607:53:26،
112
20
نتیجه ی حاکم شدن تفکرپوپولیسم وتوهم زایی عمومی مبارزه بالیبرالیسم!

بنده ی خدا (مثل برخی ازمسؤلین کشورمون)باضرب المثل ایرانی(آزموده راآزمودن خطاست) بیگانه بود!!!....

وازکشورهایی مثل ژاپن، آلمان وکره جنوبی روش مبارزه باامپریالیسم راالگوبرداری نکردو....!!!!....
صادق: 1395/1/2608:08:39،
89
17
چقدر شبیه کشور خودمون و به قدرت رسیدن آقای احمدی نژاد بود. ایشون هم با همون حرفها به قدرت رسید و اقتصاد کشور رو نابود کرد و فساد مالی رو گسترش داد. از این بابت با مردم ونزوئلا احساس همدردی میکنم. منتها ما سال 92 مسیر دیگه ای انتخاب کردیم و خودمون رو تا حدی نجات دادیم. مردم ونزوئلا هم باید مسیرشون رو عوض کنن تا نجات پیدا کنن
حسین: 1395/1/2608:59:00،
80
33
ملت ایران باید از سرنوشت ونزوئلا و کره شمالی درس عبرت بگیرند. به گذشته و حال کره جنوبی و مالزی و ژاپن و آلمان هم نگاه عمیقی داشته باشند . راه پیشرفت بصورت شفاف مشخص می شود. در انتخاب اشخاصی که مدیریت کشور را به عهده خواهند داشت بیشتر دقت کنند.
javad: 1395/1/2609:08:30،
91
28
احمدی نژاد کجایی یا بگیری که یه مقدار اقتصاد باقیمانده را هم خراب کنی خدا قوت .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
siya: 1395/1/2609:40:26،
64
15
اینطور کشورا درس بشو نیستن الان یکی بیاد بخواد اوضاع رو ردیف کنه با این تورم حداقل 10 سال وقت میخواد 2 ساله ملت خسته میشن امثال چاوز با قول الکی باز میاد همون بساط اصلا دوس دارن بدبخت باشن
اسد: 1395/1/2609:41:01،
64
16
مادورو کجایی؟ دقیقاً کجایی؟
امیر: 1395/1/2610:33:16،
65
34
این بابا همون بلایی را بر سر ونزوئلا اورد که احمدی نژاد بر سر ایران
البته با تبعات بیشتر از قبیل تعطیلی مراکز اقتصادی و بیکاری گسترده
که سالها مردم باید از تبعات ان رنج ببرند!!
فرد: 1395/1/2611:29:30،
50
17
خیلی هستند که فکر میکنند ذخایر موجب ثروت میشه.ولی فراموش نکنیم که تنها ثروتی که باقی میمونه عقل و خرد ادمیست که کشوری مثل آلمان و ژاپن ..کره...سوییس...هلند...و تایوان...و سنگاپور میسازه.
دولتمردها با کا رهاشون یا یک جامعه رو رستگار میکنند یا ذلیل.ملت هم اگر یاد نگیره زحمت بکشه و نتیجه درست رو استخراج کنه فرقی با حیوان نداره.چه بسا از حیوان هم ذلیل تر حیشه.سگ برای استخون و شکمش سر سگها رو کلاه نمیزاره. برای شکمش آفریدگار رو به مسخره نمیگیره.
ایران کمتر درگیر الودگیه هوا و زیست محیطیه بلکه بیشتر متاثر از حرفها و قسمهای دروغی بین ادمها شده.ورشوستگیه اخلاقی ورشکستگیه زندگی محسوب میشه و درمانش فقط گفتن این جمله طلاییست:
اشتباه کردم.
iraj: 1395/1/2611:55:37،
62
26
وقتي راننده اتوبوس بشود رئيس جمهور بهتر از اين نمي شه
سهیل: 1395/1/2613:31:09،
48
32
راننده اتوبوس که بشه رئیس جمهور تورم هم باید بشه 180 درصد مثل کشور ما که چند سال پیش تورم 100 درصدی داشت
محمد: 1395/1/2615:22:53،
21
20
در این ک سیاست های احمدی نژاد و مادورو و چاوز مثل هم بو شکی نیست فقط جالبیش اینه ک امثال این افراد خودشونو نماینده خدامیدونن و بقیه رو نادان...
اقای مهندس دکتر دانشمند احمدی نژاد گفت چاوز با عیسی مسیح برمیگرده !
دیگه ادم چی بگه
خدایا خودت ب داد مردم برس
ماهان: 1395/1/2615:50:39،
27
29
خب کشور دوست و برادر ایرانه برای همین

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار