کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قانون جدید برای وراث متوفیان سال 95 تشریح شد

کدخبر:۲۱۴۳۹سه شنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۳:۴۷۱۱۰۹۳ بازدید

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کل کشور، با تشریح قانون جدید برای وراث متوفیان سال 95 به بعد که اجرایی می‌شود گفت: قانون جدید کار وراث را راحت می‌کند.

سید کمال تقوی نژاد با بیان اینکه قانون جدید مالیات‌های مستقیم تغییرات بنیادی داشته است گفت: یکی از عمده‌ترین تغییرات قانون مالیات‌ها در بخش مالیات بر ارث است که به منظور تکریم مودیان مالیاتی و سهولت فرایند دریافت مالیات صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در قانون سابق محاسبه مالیات بر مبنای زمان فوت متوفی بوده است که این مبلغ مشکلات بسیاری ایجاد می‌کرد افزود: با توجه به اصلاحیه اخیر قانون تا زمانی وراث نسبت به انتقال ماترک به خود  یا دیگران اقدام نکنند مالیاتی وصول نخواهد شد این در حالی است که اموال و دارایی‌های متولی با توجه به نوع و ماهیتشان صرفا در زمان تحویل یا انتقال حذف مقررات ماده 17 قانون مشمول مالیات است.

تقوی نژاد در خصوص یکی دیگر از تغییرات قانون مالیات بر ارث که در ساماندهی بازار پول موثر است تصریح کرد: سپرده‌های متوفی نزد بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز برای وراث طبقه اول به میزان سه درصد مشمول مالیات است ولی این امر برای سپرده‌های نزد موسسات غیرمجاز به نرخ ده درصد مشمول مالیات است.

وی اضافه کرد: در خصوص مالیات املاک معادل یک و نیم برابر نرخ مذکور در ماده 59 قانون به ماخذ ارزش معاملاتی یا به ماخذ ارزش روز حق واگذاری حسب مورد در تاریخ ثبت انتقال به نام وراث و همچنین در مورد سهام سهم الشرکه و حق تقدم آنها یک و نیم برابر نرخ‌های مذکور در مقررات تبصره یک ماده 143 و ماده 143 مکرر قانون طبق مقررات مذکور در تاریخ ثبت انتقال به نام وراث مشمول مالیات است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: در صورتی که ارائه اظهارنامه در موعد مقرر قانونی اموال و دارایی‌ها نسبت به دیون محقق و هزینه‌های مذکور در زمان تحویل و انتقال مشمول مالیات است.

وی با اشاره به آیین‌نامه اجرایی موضوع تبصره 2 ماده 26 قانون گفت: کسر دیون محقق متوفی هزینه‌های کفن و دفن در حدود عرف عادت و واجبات مالی و عبادی حداکثر تا سقف ارزش اموال و دارایی‌های ابراز  شده در اظهارنامه امکان‌پذیر است بنابراین باید در موارد تسلیم اظهارنامه کلیه ماترک متوفی به ارزش روز زمان فوت اظهار شوند.

تقوی نژاد در خصوص گواهی مالیات بر ارث اظهار کرد: اشخاص موضوع ماده 34 قانون مالیات‌ها از جمله بانک‌ها ادارات ثبت اسناد و املاک دفاتر اسناد رسمی نهادهای عمومی غیردولتی شرکت‌ها صندوق‌های دادگستری و صندوق‌های ادارات ثبت اسناد و املاک کشور برای تحویل و انتقال اموال و دارایی‌ها متوفی به نام وراث یا سایر اشخاص می‌بایست گواهی پرداخت یا عدم شمول مالیات بر ارث را از اداره امور مالیاتی دریافت کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برای اخذ گواهی ماده 34 قانون ارائه گواهی حذف وراثت الزامی است عنوان کرد: برای صدور گواهی حذف وراثت با توجه به حذف ماده 31 قانون نیازی به تسلیم اظهارنامه برای افرادی که از ابتدای سال جاری به بعد فوت می‌کنند نیست و دادگاه‌های می‌توانند برای این متوفیان بدون اخذ گواهی نسبت به صدور گواهی حذف وراثت اقدام نمایند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: نمونه فرم اظهارنامه مالیات و همچنین درخواست گواهی موضوع ماده 34 قانون توسط سازمان امور مالیاتی طراحی و به نحو متقضی در دسترس مودیان قرار می‌گیرد.

وی همچنین در خصوص موارد عدم شمول مالیات بر ارث که در ماده 24 مشخص شده است گفت: وجوه بازنشستگی و وظیفه و مزایای پایان خدمت بازخرید خدمت مرخصی اموالی که برای سازمان‌ها وموسسات ذکر شده در ماده 2 قانون مورد وقف نذر یا حذف واقع شده و همچنین اثاث البیت محل سکونت متوفی از جمله این موارد است.

تقوی نژاد افزود: وراث طبقه اول و دوم نسبت به اموال شهدای انقلاب اسلامی مشمول مالیات بر ارث نخواهند بود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی در خصوص آخرین وضعیت تصویب آیین‌نامه‌های اجرایی قانون مالیات‌های مستقیم در بخش مالیات بر ارث تصریح کرد: آیین‌نامه اجرایی موضوع تبصره 2 ماده 26 در خصوص نحوه رسیدگی ارزیابی اموال و دارایی‌ها و صدور گواهی مالیات بر ارث و همچنین ایین‌نامه اجرایی موضوع تبصره 2 ماده 34 قانون به تصویب هیات وزیران رسیده است.

گفتنی است تغییرات صورت گرفته در قانون مالیات بر ارث از ابتدای امسال اجرایی و برای متوفیان قبل از سال 95 مقررات قبل از اصلاحیه جاری است و وراث متوفی تا پایان سال گذشته (94) کما فی السابق مکلفند اظهارنامه مالیاتی را ظرف شش ماه از تاریخ فوت متوفی به اداره امور مالیاتی تسلیم و حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات متعلق را پرداخت نمایند این در حالی است که محاسبه مالیات مربوط نیز مطابق مقررات قبل از اصلاحیه قانون صورت می‌گیرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کمال: 1395/1/2419:32:14،
170
22
این کار دست اندازی به اموال مردم است اصلا مگر شما چه گلی به سر مردم زدید که اینقدر مالیات میگیرید بس کنید دیگه چقدر دزدی
نیما: 1395/1/2422:15:34،
73
19
به اموال اموات هم دس اندازی می شه !
بابك: 1395/1/2422:31:26،
80
25
پدر من تازگي به رحمت خدا رفته ولي قبل از فوت كل دارائيشو به نام مادرم كرد من هم روزي كه بخوام بميرم (اگر سنم بالا بره و يا زمان مرگ به علت بيماري برام مشخص باشه ) قطعا همين كار رو خواهم كرد تا جائي كه ميتونيد سعي كنيد ريالي به اين اداره ماليات و كارمندان نديد
سعید: 1395/1/2510:50:20،
33
32
همه یادمان باشد که اینجا ایران است
کمی حقوق خونده: 1395/1/2419:49:00،
54
27
آقا «حذف» وراثت دیگه چه صیغه ایه؟ درستش «حصر»وراثته.
؟: 1395/1/2423:27:46،
38
23
با سپاس از تذکر جنابعالی به واقع هر چقدر که تلاش کردم به جائی نرسید و از آنجائی که نقل قول از معاون وزیر بود وغلط املائی نیز نداشت ابدا مفهوم نشد با سپاس مجدد
تالو: 1395/1/2420:18:55،
72
21
خیلی مسخره است مگر مردگان و اموالشان قبل از سال۹۵ با مردگان و اموالشان بعد ازسال ۹۴ فرق دارند
بابک: 1395/1/2421:18:46،
89
26
بهترین کار حصر وراثت داخلی توسط خود اعضای خونواده ها قبل از فوت هست یا مثلا وکالت محضری تا زمان فوت و...
شاید این نظر من الان غیر منطقی باشه ولی وقتی دقیق بهش فکر کنی بهتر از اینه که مال مرده تو حلقوم یه مشت(بووووووق) بره
ورثه مال وراثه والسلام
و هر کسی غیر از ورثه به اموال میت تحت هر عنوانی دست درازی کنه اثراتش رو به صورت سرطان و فحشا و اعتیاد در خانواده خودش و ایل و تبارش مشاهده خواهد کرد و خودش هم با مرگی دردناک از دنیا خارج خواهد شد چون این جور نونها خوردن نداره
حتی به نظر بنده حقوقی هم که کارمندان این جور ادارات و سازمانها میگیرند از لحاظ اخلاقی و...مشکل داره و یکی از تبعات فوق گریبانگیر خودش و اطرافیانش خواهد شد
توی دنیا یه قانونی وجود داره و اون هم اینه که :
"هر عملی عکس العملی داره "
علیرضا: 1395/1/2422:38:49،
28
22
جان مادرتان یکی به ما بگه این موسسات غیر مجاز کدامند


""سپرده‌های متوفی نزد بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز برای وراث طبقه اول به میزان سه درصد مشمول مالیات است ولی این امر برای سپرده‌های نزد موسسات غیرمجاز به نرخ ده درصد مشمول مالیات است""
علی: 1395/1/2422:44:12،
56
21
دیگه شورش رو دراوردن امروز رفتم نمایندگی سایپا برای تعمیر ماشین ۲۰هزارتومن مالیات ازمن گرفتن من که اصلا راضی نیستم.مردم ایران زندگی نمی کنن بلکه زنده مانی می کنن فقط مونده برای زنده موندن ونفس کشیدنمون هم مالیات بگیرن واقعا که .........
علی۲: 1395/1/2422:48:27،
49
16
الان این متن فارسی بود یاعربی؟؟؟؟؟؟؟ یاخبر رو نذارید توسایت یاحداقل یه جورباشه که ادم بفهمه .من که بالیسانس چیز زیادی نفهمیدم حالا دوستان رو نمیدونم.
مصلح: 1395/1/2500:54:44،
43
20
اينها از مرده هم ماليات مي گيرن
س: 1395/1/2513:24:26،
39
28
ما کارمیکنیم که زندگی کنیم زندگی نمی کنیم تا کارکنیم علت افسردگی مردم نداشتن شادی نداشتن حقوق بالا کشیدن منت از سرناچاری پرداخت مالیات درعرصه زندگی وخستگی مفرد از زندگی تکراری

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار