کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

لبنیات ایران مهمان بازار روسیه

کدخبر:۲۱۲۷۰جمعه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۳:۵۳۱۸۵۱ بازدید

4 شرکت ایرانی مجوز صادرات به روسیه را کسب کردند. کاله، پگاه تهران، پگاه گلپایگان، پگاه فارس شرکت‌هایی هستند که هفت خوان استاندارد ...

4 شرکت ایرانی مجوز صادرات به روسیه را کسب کردند. کاله، پگاه تهران، پگاه گلپایگان، پگاه فارس شرکت‌هایی هستند که هفت خوان استاندارد دامپزشکی روسیه را گذراندند و به زودی محصولات خود را روانه این کشور خواهند کرد.

به گزارش ایران جیب به نقل از صمت، تحریم‌های اخیر غرب علیه روسیه و تحریم یکساله واردات موادغذایی از سوی روسیه و همچنین مناقشات سیاسی ترکیه و روسیه فرصت مناسبی را برای توسعه صادرات کالاهای ایرانی به روسیه فراهم کرده است. ایران در سال ۹۳ بیش از ۴۰۷ هزار تن انواع فرآورده‌های لبنی به ارزش ۶۴۳ میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر کرده اما ۸۰درصد صادرات لبنیات ایران به عراق بوده است. مهم‌ترین اقلام لبنی صادراتی ایران عبارتند از ماست، پنیر، بستنی و دوغ. حال باید دید که شرکت‌های منتخب ایرانی تا چه میزان می‌توانند از بازار روسیه سهم خواهی کرده و حضور خود در بازار صادراتی این کشور را تداوم ببخشند.


موانع برطرف شده 

قدیر قیافه، نایب رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه شرکت‌های کاله و پگاه تهران، پگاه فارس و پگاه گلپایگان مجوز حضور در بازار روسیه را گرفته‌اند، به صمت می‌گوید: ۳ شرکت دیگر نیز در فهرست گرفتن کد «ای‌آر» هستند که با دریافت آن می‌توانند وارد بازار روسیه شوند. وی در ادامه از شرکت‌های پاکبان، پاک و صباح به عنوان شرکت‌های در فهرست انتظار نام برده و اظهار می‌کند: شرکت کاله در نمایشگاه روسیه حضور بسیار فعال و گسترده‌ای داشت و فضای بزرگی را به غرفه خود اختصاص داده که استقبال خوبی نیز از طرف مصرف‌کنندگان و واردکنندگان از محصولات آن به‌ویژه پنیر شد. پیش‌بینی می‌شود این شرکت‌ها بتوانند سهمی از بازار روسیه را به خود اختصاص دهند. قیافه همچنین به تشریح اقدامات انجام شده از سوی دولت و مجموعه حاکمیتی کشور پرداخته و خاطرنشان می‌کند: در راستای تسهیل صادرات به روسیه، مجوزهای لازم دریافت شده، پروتکلی نیز با قرنطینه دامی و نباتی و وزارت کشاورزی روسیه به امضا رسیده است؛ علاوه‌بر این رفع مشکلات و برقراری تسهیلات گمرکی نیز با توجه به سفر معاون اول وزیر کشاورزی روسیه و معاون اول گمرک روسیه به ایران از اقدامات انجام شده است.

وی همچنین به ایجاد کریدور سبز گمرکی اشاره و در ادامه خاطرنشان می‌کند: به تازگی در سفر هیات گمرکی روسیه به ایران، گام نخست ایجاد کریدور سبز گمرکی برای کالاهای ایرانی و روسیه برداشته شد، در این راستا قیمت‌های صادراتی کالاهای ایرانی برای گمرک روسیه ارسال خواهد شد، ترجمه قیمت و ارزش کالاهای صادراتی ایران نیز به زبان روسی قابل دسترس است تا ماموران گمرک روسیه با مراجعه به آن قیمت‌ها را احصا کرده و با اظهار گمرکی که واردکننده کالای ایرانی در گمرک مقصد انجام می‌دهد به صحت قیمت‌ها پی ببرند و روند کار تسهیل شود. به گفته نایب رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه کالای ایرانی با شرایط بیان شده ۱۴درصد ارزان‌تر از گذشته در بازار روسیه ارائه خواهد شد و قدرت رقابت آن افزایش خواهد یافت.


بلاروس، رقیب سرسخت

کاوه زرگران، دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران نیز در همین باره در گفت‌وگو با صمت با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی روسیه به ۴ شرکت ایرانی صنایع لبنی اجازه صادرات داده، می‌افزاید: هنوز محموله‌ای به‌طور رسمی صادر نشده زیرا علاوه بر مجوز، مشکل تعرفه‌ها نیز وجود داشت که با امضای قرارداد کریدور سبز این مشکل نیز رفع خواهد شد. وی با بیان اینکه بیشتر کالاهای پرمصرف روسیه وارداتی است و این ویژگی خاص بازار این کشور به شمار می‌رود، اظهار می‌کند: روسیه در زمینه محصولات کشاورزی و صنایع غذایی از جمله گوشت، میوه و صیفی‌جات، لبنیات و نوشیدنی‌ها بازار رو به رشد و وارداتی دارد. روسیه سالانه ۳ میلیاردو۵۶۵ میلیون دلار انواع لبنیات از کشورهای مختلف دنیا وارد می‌کند؛ رییس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران این آمار را ارائه داده و در ادامه خاطرنشان می‌کند: ارزش لبنیات وارداتی به این کشور در ۵ سال اخیر ۶۰ درصد افزایش یافته است. وی با بیان اینکه در بین واردکنندگان محصولات لبنی به روسیه، بلاروس بزرگترین واردکننده پنیر و کره است که سهم ۳۸ درصدی بازار این دوقلم را در اختیار دارد، عنوان می‌کند: در بین محصولات لبنی وارداتی پنیر با سهم ۴۴ درصدی و ارزش یک‌میلیارد و ۵۸۲ میلیون دلاری بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.


صادرات انواع پنیر طبیعی

در بین صادرکنندگان محصولات لبنی، بیشترین سهم صادرات لبنیات ایران در سال ۹۳ متعلق به شرکت کاله با سهم ۳۲ درصد بوده است. حمید چاوشی، مدیرعامل صادرات شرکت کاله که مجوز صادرات به روسیه را کسب کرده در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه تلاش برای کسب سهم در بازار روسیه از زمان تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه این کشور آغاز شد، اظهار می‌کند: روس‌ها از این زمان نیاز به واردات محصولات لبنی پیدا کردند. وی با اشاره به اینکه شرکت کاله، تامین‌کننده انواع پنیرهای طبیعی برای کشورهای منطقه است خاطرنشان می‌کند: هیچ کشوری در منطقه توانایی تولید پنیرهای طبیعی با تنوع بالا مانند شرکت کاله را ندارد. گودا، چدار، پارمسان، کممبر، بوترکیزه و پستوها انواعی از پنیرهای طبیعی تولید این شرکت هستند که چاوشی از آنها نام برده و در ادامه بیان می‌کند: فرآیند دریافت مجوز از دامپزشکی روسیه یکسال و نیم به طول انجامید و سفیر ایران در روسیه، رییس سازمان دامپزشکی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر جهاد کشاورزی همکاری‌های فراوانی در این زمینه انجام دادند.

اگر به‌طور مثال پنیری از شرکت کاله بخواهد در قفسه فروشگاه‌های روسیه قرار گیرد، پیش از آن باید مراحل پیگیری و شناسایی روند تولید آن از گاوداری تامین شیر تا آخرین مرحله تولید کالا از سویروسیه انجام شود؛ وی این را گفته و در ادامه بیان می‌کند: در همین‌باره دو هیات بسیار سختگیر از روسیه برای بازدید از کارخانه به ایران آمدند و درحال‌حاضر یک سالن و خط تولید مختص روسیه با تهیه شیر از دو گاوداری مخصوص ایجاد کرده‌ایم که محصول دیگری در آن تولید نمی‌شود. مدیرعامل صادرات شرکت کاله پیش‌بینی می‌کند نخستین محموله صادراتی حداکثر تا پایان فروردین ۹۵ به روسیه ارسال شود و در ادامه می‌افزاید: مهم‌ترین مشکلی که در راه صادرات وجود دارد قیمت تمام شده محصولات لبنی است و اگردولت یارانه‌های صادراتی اختصاص ندهد، قدرت ادامه رقابت در بازار روسیه را نخواهیم داشت زیرا سهم بالایی از قیمت تمام شده مربوط به شیر است. به گفته چاوشی رقیبان اصلی ایران در بازار روسیه در زمینه محصولات لبنی، بلاروس، آرژانتین و کشورهای امریکای جنوبی هستند. البته شرکت کاله به عراق، افغانستان، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، پاکستان، استرالیا و کانادا نیز صادرات دارد. وی با اشاره به اینکه در همه کشورها به صادرات یارانه می‌دهند، می‌افزاید: نیاز است در وزارتخانه‌های مرتبط واحد صادرات ایجاد شود، چند سال است که ایران کشوری وارداتی است و سازوکار صادرات به درستی آموخته نشده است. دغدغه صادرات وجود دارد اما واحدی نیست که متولی امر صادرات و پیگیر مشکلات این بخش باشد.


روزهای آینده، ارسال نخستین محموله

محمدرضا حاتمی، مدیر فروش شرکت پگاه فارس که از لحاظ رعایت استانداردها رتبه نخست را در سایت دامپزشکی روسیه کسب کرده نیز در گفت‌وگو با صمت خاطرنشان می‌کند: استانداردهای روسیه بسیار سختگیرانه و خاص است و حتی قابل‌مقایسه با استانداردهای اروپا هم نیست و در برخی موارد سخت‌تر است. پس از بازدید نمایندگان دامپزشکی ایران از کارخانه و ارائه کد «ای‌آر»، به روسیه اعلام شد که کارخانه پگاه فارس قابلیت بازدید دارد و در پی آن ۳ بار نمایندگان روسیه و نمایندگان دامپزشکی از کارخانه بازدید کردند و در نهایت روی سایت اداره دامپزشکی روسیه شرکت پگاه فارس به همراه ۳ شرکت دیگر به رنگ سبز درآمدند؛‌ وی این مطلب را گفته و خاطرنشان می‌کند: براساس صحبت‌های انجام شده و با توجه به بعد مسافت، قرار بر صادرات انواع پنیر، انواع فرآورده‌های پودری مانند شیرخشک، انواع محصولات استریل و شیرهای طعم‌دار و پاکتی با مدت ماندگاری بالا شده است. حاتمی با اشاره به اینکه آماده‌سازی محموله‌های صادراتی تا مرحله بسته‌بندی انجام شده، بیان می‌کند: در روزهای آینده نخستین محموله صادراتی ارسال خواهد شد. وی همچنین اعلام کرد: با مهندسی صنعتی انجام شده در این کارخانه قیمت تمام شده کاهش یافته و محصولات به راحتی قابلیت رقابت در بازار روسیه را دارند. مدیر فروش شرکت پگاه فارس عمده مقاصد صادراتی شرکت متبوعش را عراق، افغانستان، پاکستان، قطر و بحرین عنوان می‌کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

جوهرنمك: 1395/1/2011:34:36،
69
39
سوال اين هست كه مصرف كننده هاى داخلى با اين ميزان مصرف و استقبال، هرگز مورد تكريم شما توليد كننده هاى محترم قرار ميگرند؟آيا هموطنان گرانقدر هم محصولى كه از توليدات شما در سبد خريد دارند نياز به خط توليد مجزا ندارد؟ رونق توليد بدون حضور ايرانيان ميسر بود؟ لبنيات توليدى شما كارخانجات كاله،پگاه و و و از نظر بازرسان روسيه اجازه مصرف داخلى دارند؟ يا اگر تحريم اروپا عليه روسيه نبود و روال سابق ،مديرى متوجه كيفيت و كميت محصولش مى بود؟ موجودات عجيب و قابل تاملى هستيم.
سال خوبى داشته باشيد دوستان.
ایران: 1395/1/2017:54:22،
33
49
تنهاتولیدکننده ای که میتونیم به لبنیات و... آن اعتمادکرد کاله هستش.
دربرخی کشورهای منطقه هم قبولش دارند.

اینکه لبنیات ایرانی بیشتر به کشورعراق صادرمیشه بخاطرزائران ایرانی کربلا ومجبوربودن هتلداران عراقی به پذیرایی باتولیدات ایرانی میباشد!!!...

خدمه ی بومی هتلهای کربلاونجف لبنیات ایران رامصرف نمیکنند!!!
مردم: 1395/1/2108:44:36،
34
26
با این همه روغن پالم چطوری مجوز دادن به اینا
مرتضی: 1395/1/2012:05:03،
89
29
چرا این هفت خان استانداردی واسه ایران نیس؟؟؟ چرا اونا همه محصولات لبنی مارو قبول ندارن در صورتی که ما داریم از همین محصولات استفاده میکنیم؟؟ مگه ما آدم نیستیم؟؟؟ چرا اونا انقدر به سلامت مردمشون اهمیت میدن؟؟؟ چرا ما اهمیت نمیدیم؟ البته توی حرف اهمیت میدیم ولی در عمل!!!؟؟؟ واقعا متاسفم واسه خودم و جامعم
هموطن: 1395/1/2101:43:38،
34
30
متاسفانه اینجا تحریم داخلی لازم است. از ماست که بر ماست.
من و چند خانواده از فامیل دو سالی میشه که فقط شیر فله از یه جای کاملا مطمئن میگیریم. اگر نشد شیر مصرف نمیکنیم.
Alex: 1395/1/2012:05:36،
59
41
پس باید منتظر گران شدن لبنیات و پایین آمدن کیفیت باشیم
رضا: 1395/1/2012:25:49،
33
38
من که باور نمیکنم
محسن: 1395/1/2012:30:38،
54
48
سقوط حكومت روسيه قطعيه دير و زود داره ولي سوخت و سوز نداره
شاهین: 1395/1/2013:23:05،
39
50
روسیه حکومتی داره که بسیاری از مولفه های دیکتاتوری رو داره ولی از طرفی مردمش رو جوری کنترل و مدیریت میکنه که هرگز باعث سقوط نظامش نشه خیلی ها الان طرفدار پوتین و مدودف هستن و سیاست هاش رو که باعث ارتقاع قدرت روسیه در دنیا شده رو قبول دارن مثل پس گرفتن کریمه
از طرفی خیلی ها که تمایلات غربی دارن مخالف سیاست های فعلی دولت روسیه هستن و تحریم ها و فشارهای اقتصادی که روسیه دچارش شده رو به خاطر سیاست اشتباه دولت روسیه میدونن
ولی چیزی که مسلمه روسیه دچار انقلاب و سقوط نظام نمیشه
ش: 1395/1/2013:46:00،
43
28
آپادا و پاک و ... مجوز نگرفتن
چطوری مردم اینا رو مصرف می کنن
امیر: 1395/1/2014:19:23،
45
38
خدایا چرا ما اینقدر بدبختیم دولت هم به صادر کنندگان لبنیات وسایر اقلام صادراتی یارانه میدهد از اونطرف اقلام وارداتی ازقبیل خودرو با عوارض سه برابربدست ما میرسد .چرا صنایع ما نمیتوانند شجاعانه در بازار جهانی رقابت کنند .تاوانش را مصرف کننده مظلوم و... ایرانی باید پرداخت کند.
علی: 1395/1/2016:22:15،
42
35
"درحال‌حاضر یک سالن و خط تولید مختص روسیه با تهیه شیر از دو گاوداری مخصوص ایجاد کرده‌ایم که محصول دیگری در آن تولید نمی‌شود."
گاوداری مخصوص هم داریم!
00: 1395/1/2018:55:52،
39
33
هرچی با کیفیته بدین شرق و عرب هر چی هم بی کیفیته و اونور ابی ها قبولش ندارند با چند یرابر قیمت به خلق الله خودتون قالب میکنید ما هم چون چاره ای دیگر نداریم همون بی کیفییت ها رو هر روز با افزایش قیمت از سر ناچاری خریداری و مصرف می کنینم
سمندون: 1395/1/2019:05:45،
35
28
بزودی سرطان در روسیه هم شایع خواهد شد
ماهان: 1395/1/2020:19:00،
40
32
صادرات پالم به روسیه..! ما که مدتیه از لبنیات سنتی استفاده می کنیم خیلی هم خوب.
لبنیات: 1395/1/2023:11:51،
28
31
در آینده نزدیک شرکتهای لبنیات ارزش محصولات را با ارز روبل روس حساب میکنند ودر ایران میییفففرروششششنددد!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار