کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دل‌نگرانی اپراتور‌ها از كوچ به تلگرام

کدخبر:۲۱۱۷۸سه شنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۸:۴۷۲۴۷۲ بازدید

در سال‌هاي اخير يكي از ارزان‌ترين راه‌هاي ارتباط ميان شهروندان ارسال پيامك‌هاي نوشتاري از طريق تلفن‌هاي همراه بوده است. با وجود اينكه در ...

در سال‌هاي اخير يكي از ارزان‌ترين راه‌هاي ارتباط ميان شهروندان ارسال پيامك‌هاي نوشتاري از طريق تلفن‌هاي همراه بوده است. با وجود اينكه در يكي دو سال اخير اپراتورها قيمت ارسال پيامك را افزايش داده‌اند، اما همچنان تعرفه حدود 20 توماني براي هر پيامك اين كانال ارتباطي را ارزان نگه داشته است. با وجود اين، نبايد گمان كرد شهروندان به دنبال راه‌هاي ارزان‌تري براي ارسال پيام‌هاي كوتاه خود نيستند و از شبكه‌هاي ارزان‌تر غافل مي‌مانند. در سال‌هاي اخير و با فراگير شدن گوشي‌هاي هوشمند بسياري از شهروندان نيز از فضاي پيامكي به شبكه‌هاي پيام‌رسان مانند تلگرام كوچ كرده‌اند كه اين مساله به نحو چشمگيري درآمد اپراتورهاي تلفن همراه را كاهش داده است، به‌طوري كه به نظر مي‌رسد در نوروز امسال و در پيك زمان پيامكي اين سير كاهشي چنان چشمگير شده كه تا به امروز هيچ يك از اپراتور‌ها آماري در زمينه تعداد پيامك‌هاي نوروزي خود منتشر نكرده‌اند.

به گزارش ایران جیب و به نقل از آرمان، در حالي كه تا دو سال گذشته پيامك‌هاي نوشتاري براي تبريك نوروز، گوي سبقت را از ديگر شبكه‌هاي پيام‌رسان ربوده بود و هر ساله ميزان پيامك رد و بدل شده ميان ايرانيان افزايش مي‌يافت، بالاخره در نوروز ۹۴ براي نخستين بار حجم پيامك‌ها با كاهش نسبت به مدت مشابه سال ۹۳ روبه‌رو شد تا پيش‌بيني موسسات تحقيقاتي درباره آينده بازار پيامك و OTT‌ها در ايران نيز محقق شود. بررسي‌ها نشان مي‌دهد طي ۱۴ روز اول سال ۹۴ مجموع پيامك‌هاي مبادله شده توسط سه اپراتور سيار ۱۸ ميليارد و ۹۶۲ ميليون و ۷۵۰ هزار پيامك بود، در حالي كه سال ۹۳ اين سه اپراتور با تعداد مشتركان كمتر، ۲۸ ميليارد پيامك مبادله كرده‌ بودند. همچنين آمار پيامك‌هاي رد و بدل شده در ۱۳ روز تعطيلات نوروز ۹۳، نسبت به ۱۳ روز تعطيلات نوروز ۹۲ حدود ۶۵ درصد افزايش يافته بود. بر اساس اعلام اپراتورها، در نوروز ۹۴، همراه اول ۱۰ ميليارد، ايرانسل ۵/۸ ميليارد و رايتل ۵۰۰ ميليون پيامك ارسال كرده‌اند. در تعطيلات نوروز ۹۳ مشتركان همراه اول ۵/۱۱ ميليارد و مشتركان ايرانسل ۱۶ ميليارد پيامك ارسال كرده بودند. آمار مشتركان رايتل نيز قابل توجه نبود. در اين ميان كاهش قابل توجه آمار پيامك‌هاي انبوه بر بستر اپراتور دوم تامل برانگيز است. با اين حال چون آمار دقيقي از ميزان پيامك‌هاي رد و بدل شده در نوروز ۹۵ انتشار نيافته است، نمي‌توان آمار مشخصي از كاهش پيامك‌ها در ۱۴ روز ابتدايي امسال ارائه داد، اما سكوت اپراتورها در اين زمينه نشانگر افول بيش از پيش پيامك‌هاي نوروزي دارد و شايد رفته رفته استفاده از پيامك‌هاي تلفن همراه به خاطرات بپيوندد.


شبكه‌هاي پيام‌رسان بلاي جان اپراتورها

مدت زيادي از پيدايش و توسعه شبكه‌هاي پيام‌رسان موبايلي نگذشته بود كه اپراتورهاي گوناگون و دولت‌هاي مختلف، انتقاداتي را از اين نرم افزارهاي پيام‌رسان مطرح كردند. گذشته از مسائل اطلاعاتي و امنيتي كه در مقاطع مختلف مورد توجه قرار گرفت، دولت‌ها از لحاظ اقتصادي هم به اين شبكه‌ها انتقاداتي را وارد ساختند و بر اين باور بودند كه وجود اين شبكه‌ها به درآمدزايي دولت‌ها از طريق سيستم مخابراتي لطمه وارد مي‌كند. در واقع اين ابزار با هزينه ساخت اندك در حالي روي اينترنت و در نتيجه بسترهاي چند هزار ميلياردي كشورهاي ميزبان خود سوار مي‌شوند كه سودي هم به دولت‌ها و اپراتورهاي مختلف نمي‌رسانند و با كاهش درآمد اپراتورهاي موبايل، اشتغالزايي در كشور ميزبان خود را نيز تهديد مي‌كنند. اين در حالي است كه برخي از پيش‌بيني‌ها حاكي از آن است كه تا سال ۲۰۲۰ نزديك به ۴۷۹ ميليارد دلار زيان براي اپراتورهاي سراسر جهان به بارآيد، البته برخي اپراتورها ارقامي بسيار بزرگ‌تر از اين زيان را پيش‌بيني مي‌كنند. در اين زمينه كشور ما هم مستثني از ساير نقاط جهان نيست، به‌طوري كه آمار نشان مي‎‌دهد از زمان روي كار آمدن شبكه‌هاي اجتماعي و سرويس‌هاي پيام‌رسان تلفن همراه، علاوه بر كاهش پيامك‌ها، ميزان مكالمات شبكه ثابت در كشور نيز با افت محسوسي همراه بوده و ترافيك تلفن ثابت نيز سير نزولي داشته و بر همين اساس درآمدهاي مخابرات هم كاهش يافته است.

به هر حال همانطور كه اشاره شد بحث تاثير شبكه‌هاي موبايلي بر كاهش درآمد اپراتورها موضوع تازه‌اي نيست و تاكنون كشورهاي مختلف در اين باره تحقيقاتي انجام داده و بررسي‌هايي در اين زمينه انجام داده‌اند و براساس بررسي‌هاي صورت گرفته تا سال ۲۰۱۶ ميلادي حدود ۱۱ تا ۴۰ درصد مشتركان اپراتورهاي تلفن همراه در دنيا از شبكه‌هاي اجتماعي استفاده خواهند كرد كه اين موضوع مي‌تواند كاهش جدي درآمد‌هاي اپراتورهاي فعال در ايران را نيز به دنبال داشته باشد. حال اپراتورها در اين مدت قطعا روش‌هاي درآمدزايي ديگري از جمله فروش اينترنت را جايگزين ديگر روش‌ها مي‌كنند تا همچنان به فعاليت خود ادامه دهند. البته علاوه بر اين موضوع، همكاري اپراتورهاي تلفن همراه با شبكه‌هاي پيام‌رسان از ديگر اتفاقاتي است كه پيش‌بيني شده و همكاري اين شركت‌ها با يكديگر مي‌تواند از افت درآمدهاي اپراتورها جلوگيري كنند. كمااينكه در گذشته بارها شاهد مانع‌سازي برخي اپراتورها در ارسال كد براي كاربران شبكه‌هاي پيام‌رسان بوده‌ايم!

12 هزار ميليارد؛ هزينه اينترنت ايرانيان

امروزه با پيدايش شبكه‌هاي پيام‌رسان تلفن همراه شايد اپراتورهاي ايراني بخش زيادي از درآمدهاي خود را از دست داده‌اند، اما در كنار كاهش درآمد ميلياردي اپراتورها از محل پيامك‌ها، مي‌توان به مصرف ديتاي ايرانيان نيز اشاره داشت. با اينكه عدد دقيقي از سرانه مصرف اينترنت و تعداد كاربران اينترنتي در ايران منتشر نشده است، اما مي‌توان مجموع درآمد اپراتورهاي تلفن همراه و مخابرات را به صورت محاسباتي تخميني به دست آورد. با اين فرض كه اگر در ايران ۴۰ ميليون نفر از اينترنت استفاده كنند و هر ايراني ماهانه ۲۵ هزار تومان براي اتصال به شبكه اينترنت خرج ‌كند، در ماه رقمي حدود هزار ميليارد تومان از محل اتصال به اينترنت از جيب مردم هزينه مي‌شود كه اين رقم در سال به ۱۲ هزار ميليارد تومان مي‌رسد؛ هزينه‌كردي كه البته با توجه به سرعت اينترنت در ايران به نوعي ناكارآمد است.

البته اين ارقام به صورت تقريبي به دست آمده و ممكن است مصرف اينترنت بين كاربران، متغير باشد. حال اين مقدار از درآمد بين اپراتورها تلفن همراه و مخابرات و بنا به ميزان مشتركان تقسيم مي‌شود. در نتيجه اپراتورهاي تلفن همراه از اين طريق مي‌توانند ضررهاي ناشي از كاهش ارسال پيامك را جبران كنند و از گسترش شبكه‌هاي پيام‌رسان موبايلي به نحو احسن بهره‌مند شوند و حتي از آن استقبال كنند، همانطور كه در روزهاي ابتدايي سال جاري هم شاهد اين امر بوديم و طي تعطيلات نوروز مصرف ديتاي همراه در كشور رشد قابل توجهي داشته است، به گونه‌اي كه وزير ارتباطات از رشد شش برابري مصرف ديتاي موبايل نسبت به نوروز ۱۳۹۴ خبر داده و اينگونه اعلام كرده است كه در روزهاي پيك، مشتركان يكي از سه اپراتور تلفن همراه حدود ۷۰۰ ترا اينترنت مصرف كرده‌اند كه اين رقم در سال گذشته تنها ۱۲۰ ترا بوده است.


طرح‌هاي تشويقي جايگزين فيلترينگ

در مجموع به نظر مي‌رسد شبكه‌هاي پيام‌رسان تلفن همراه موج جديدي از ارتباطات هستند كه خواسته يا ناخواسته جهان را فرا گرفته‌اند. لذا به‌جاست دولت‌ها به جاي برخوردهاي سلبي نظير انسداد، محدودكردن و فيلتركردن اين نرم افزارها، دنبال به دست آوردن راه‌هاي جايگزين و تشويقي براي برخورد با نگراني‌هاي احتمالي باشند. اپراتورها هم مي‌توانند مانند بسياري از كشورهاي اروپايي با اجراي طرح‌هاي تخفيفي و ترغيب‌كننده و بالابردن كيفيت كار خود از يك سو و توسعه خود به عنوان يك نرم افزار پيام‌رسان موبايلي از سوي ديگر از كاهش درآمدهايشان جلوگيري كنند. چرا كه به هر حال اگر از چشم كاربران موضوع نگريسته شود، آنها فارغ از تهديدهاي امنيتي و حريم خصوصي كه مطرح مي‌شود، استفاده از خدمات رايگان را به خدمات پولي و گاه گران ترجيح مي‌دهند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

EBRAHIM: 1395/1/1711:02:35،
149
29
این تحلیل شاید به نظر درست بیاد اما در همین زمانی که استفادده از پیامک ها کم شده اپراتور ها بسته های اینترنت خودشون رو با کیفیت نازل و قیمت چند برابر در قیاس با استاندارد های جهانی به خورد ملت دادن غیر از اینه؟
امیر: 1395/1/1711:41:00،
90
33
ای بابا کی میخواین دست از جهان سومی بودن بردارن مسئولین زحمت کش ؟! دیگه عصر چاپار و کبوتر نامه رسان تمام شد ... دیگه عصر اس ام اس زدن و تلفن زدن تمام شد ... الان عصر اینترنته ... الان عصر شبکه های مجازیه ... بابا اون اینترنت مزخرفتون رو سرعتش رو افزایش بدین کیفیت رو افزایش بدین ضرر نمی کنین ... توی دنیا وسط خیابون واسه هم فیلم آپلود میکنن ما هنوز فکر پر کردن جیب خودمونیم ... !!!
17 بدر: 1395/1/1712:39:06،
43
28
امیدوارم مسولین فکر فیلتر کردن این شبکه رو از سرشون بیرون کنند چون راهکار مناسبی نیست و خودشون بیشتر ضرر میکنند
امیر: 1395/1/1711:13:36،
89
33
همون دولتی که از خودرو سازها حمایت کرد و جلوی مردم ایستاد با وام های گوناگون الان وقتشه که کلیه شبکه های اجتماعی رو فیلتر کنه تا باز هم نشون بده مقابل مردم ایستاده و حامی کسانی هست که هر روز جیب مردم رو خالی تر میکنن
شاپور: 1395/1/1711:39:14،
54
22
دولت فقط یک راه داره برای جلوگیری از سقوط و اونم اعتماد و تکیه بر مردم هستش.
علی: 1395/1/1711:42:47،
32
28
عصر، عصر دیتاست. و این مخابرات باید نگرش شو عوض کنه. الان در همین کشور اون ور آبی که هستم آنقدر سرعت نت بالاست که در جاده هم بصورت تصویری صحبت کردن یا فیلم تماشا کرد.
سرعت نت رو با آپ چک کردم برابر 127مگ بوده یعنی 4G واقعی !!!!!
فرهاد: 1395/1/1711:46:50،
42
25
اينا معلومه خيلي ترسيدن از تلگرام كه مبادا باعث ... بشه
پیمان: 1395/1/1712:06:55،
25
21
کسی از MMS خبر نداره؟
یه نفر: 1395/1/1807:40:36،
24
16
خدا رحم کرده به ما ملت مسلمان که علم و دانش و آسودگی استفاده از دنیای مجازی تحت سیطره بلاد کفر را بر ما عرضه کرده است !!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار