کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رتبه بندی معلمان از ایجاد انگیزه تا رقابت مثبت

کدخبر:۲۱۱۰۷یکشنبه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۶:۴۵۱۰۵۹ بازدید

برابر سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش، هیئت دولت در ابتدای سال 92 از طریق این وزارتخانه، طرح رتبه بندی حرفه ای معلمان را ...

 برابر سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش، هیئت دولت در ابتدای سال 92 از طریق این وزارتخانه، طرح رتبه بندی حرفه ای معلمان را تصویب و نظام تعلیم و تربیت موظف به اجرای آن در مدت سه سال شد.

 به دنبال این طرح آموزش و پرورش موظف شد در این مدت و طی چهار مرحله این طرح را به مورد اجرا گذارد که آنچه از آن به عنوان فاز اول نظام رتبه بندی یاد می شود در سال 94 به طور محدود اجرا شد و البته دولت قصد دارد با بودجه ای معادل 35 هزار میلیارد ریال در سال ۹۵ فاز دوم آن را اجرایی کند. به باور کارشناسان، طرح رتبه بندی معلمان در کنار ارتقاء سطح نیروی انسانی و صلاحیت حرفه ای ، زمینه ساز عدالت اجتماعی و منزلت این قشر زحمتکش در بین افراد جامعه است.

رتبه بندی معلمان در چهارمرحله تعریف شده که پایین ترین سطح آن، مربی معلم و بالاترین آن استاد معلم است. بر اساس این طرح نباید حقوق معلمان از ۸۰ درصد مجموع حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه کمتر باشد، همچنین براساس اجرای حرفه ای رتبه بندی معلمان، جذب و تامین منابع انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش اعم از آموزشی، پرورشی، مدیریت، امور اداری و فنی در تمام دوره های تحصیلی به صورت امر حاکمیتی و صرفاً از طریق مراکز آموزش عالی وابسته به آموزش و پرورش (دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی) انجام می پذیرد.

بنابراین گزارش از میان برخی اهداف نظام رتبه بندی معلمان می توان به افزایش انگیزه و کارایی معلمان در انجام وظایف و اثربخشی فعالیت های آنها برای شکوفا شدن شایستگی های دانش آموزان، ارتقاء منزلت اجتماعی و صلاحیت علمی و مهارت های حرفه ای معلمان و بالا بردن سطح معیشت آنها ، توسعه مشارکت معلمان در فرآیند بهسازی برنامه های آموزشی، پژوهشی، تربیتی و فرهنگی اشاره کرد.

بر همین اساس سنجش مستمر صلاحیت های تخصصی و حرفه ای معلمان ، ایجاد انگیزه در زمینه سازی برای مشارکت و دخالت دانش آموز در امر تعلیم و تربیت ، بهبود و ارتقاء کیفیت تعلیم و تربیت و ایجاد رابطه بین درجه کارایی و میزان پرداخت و برخی از شاخص هایی که معلمان بر اساس نظام رتبه بندی معلمان باید داشته باشند از دیگر موارد در نظر گرفته شده در این طرح است. در این درجه بندی ها همه معلمان در سطح درجه یک قرار می گیرند، اما ارتقاء آنها به درجات بالاتر منوط به احراز شرایطی خواهد بود که برای درجات بعدی رتبه بندی در نظر گرفته شده است.

مرکز سنجش صلاحیت های حرفه ای معلمان پله اول اجرای نظام رتبه بندی عنوان شده که هنوز تشکیل نشده و بدین ترتیب در سال 94 فاز اول این قانون با رسیدگی به وضعیت معیشت معلمان اجرا شد اما با وجود آنکه باید مبلغ یک میلیون 600 هزار ریال تا شش میلیون ریال به حقوق همه معلمان اضافه می شد بالاترین مبلغ پرداختی پایین تر از پنج میلیون ریال اعلام شده که این مبالغ نیز به همه فرهنگیان تعلق نگرفت .

بنابراین طی سال گذشته با تمام کمی و کاستی ها فاز اول طرح رتبه بندی معلمان اجرا شد اما به گفته برخی دست اندرکاران آنچنان که باید و شاید نمی توان این طرح را موفقت آمیز خواند ، چرا که اجرای این نظام به اصلاح و ایجاد زیرساخت هایی مانند «مرکز سنجش صلاحیت های حرفه ای معلمان» نیاز دارد اما این مرکز هنوز تاسیس نشده بنابراین آنچه که به عنوان فاز اول یاد می شود، تنها مدلی برای افزایش حقوق بود.

نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه اقدام وزیر آموزش و پرورش مبنی بر اجرای فاز اول نظام رتبه بندی معلمان با وجود نواقص بسیار آن قابل تامل است، چراکه توانست تغییری در دریافتی های بسیار پایین معلمان ایجاد کند .

عبدالوحید فیاضی افزود: در این طرح قرار بود تا سطح شش میلیون ریال به حقوق معلمان اضافه شود اما این افزایش حقوق کمتر ازپنج میلیون ریال و تنها برای بخشی از معلمان صورت گرفت که مورد اعتراض بخش دیگری از این قشر زحمتکش واقع شد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص اختصاص اعتباری بالغ بر 35 میلیارد ریال برای اجرای مرحله دوم طرح رتبه بندی ، افزود: این مبلغ برای اجرای قانون فوق مناسب و کافی است البته در صورتی که وزارت آموزش و پرورش بتواند آن را وصول کند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش نیز در گفت و گو با ایرنا ضمن اعلام جزئیات نظام رتبه بندی معلمان، گفت: آموزش و پرورش برای رتبه بندی معلمان چهار درجه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد کرده که این امر بررسی می شود.

مهدی نوید ادهم اظهارکرد: نظام رتبه بندی معلمان یکی از مبانی تحول در آموزش و پرورش ذیل سند تحول بنیادین محسوب می شود و این طرح موجب ایجاد انگیزه و رقابت مثبت بین معلمان خواهد شد، ضمن آنکه با اجرای این طرح نه تنها پویایی و سیستم جذب و نگهداشت معلمان تغییر خواهد کرد، بلکه این امر به توانمندسازی معلمان نیز منجر می شود.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش بیان کرد: اگر این طرح به نتیجه مطلوب رسد به عنوان یکی از برنامه های تحولی آموزش و پرورش بخشی از نظام را اصلاح خواهد کرد. 
وی افزود: در حال حاضر چهار درجه کلی برای رتبه بندی معلمان درنظر گرفته شده از آن جمله می توان به سوابق و مدرک تحصیلی، شرکت معلمان در فعالیت های مدرسه، داشتن مقالات علمی و پژوهشی، خدمت در مناطق محروم اشاره کرد .

ادهم گفت: این موارد باعث ارتقاء منزلت اجتماعی و به تبع آن حقوق معلمان خواهد شد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: در این درجه بندی همه معلمان درجه یک محسوب شده ، اما ارتقاء آنان به سطح بالاتر منوط به احراز شرایطی خواهد بود که برای درجات بعدی رتبه بندی در نظر گرفته شده است.

وی گفت: یکی از اشکالاتی که در سطح کارشناسی این طرح مورد بررسی قرار گرفت ، افزایش حقوق معلمان بر اساس نظام رتبه بندی است که تحقق آن منوط به تصویب مجلس است، لذا با توجه به اینکه معلمان در درجه بندی دارای حقوق های متفاوتی خواهند بود، باید منابع آن دیده شود.

بنابراین گزارش اخیرا تعدادی از معلمان در گفت و گو با خبرنگاران نسبت به عدم صدور احکام ارتقاء شغلی خود اعتراض داشتند که با پیگیری از برخی مسئولان وزارت آموزش و پرورش اعلام شد طرح رتبه بندی حرفه ای معلمان که از مهر 94 اجرا شده تنها شامل رتبه های پایه ، ارشد ، خبره و عالی است و با اجرای آن دیگر احکام ارتقاء شغلی صادر نمی شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امین: 1395/1/1512:42:25،
35
25
بر اساس این طرح نباید حقوق معلمان از ۸۰ درصد مجموع حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه کمتر باشد
شتر در خواب بیند پنبه دانه.................
معلم: 1395/1/1515:38:05،
39
21
فقط عوام فریبی

هیچ کاری برای معلمان انجام نشده زن من پرستار هست ماه گذشته با کارانه حقوقش 7 میلیون تومان شد و من با فوق لیسانس یم میلیون هشتصد گرفتم

واقعا معلمی ظلم شده
کیان: 1395/1/1512:47:29،
47
14
دلتون خوشه ها!
اینجا ایرانه اگه به نظر مدیرها باشه اون معلمی بهتر میشه که خوش خدمتی و چاپلوسیه بهتری پیش مدیر مدرسه و مدیران مسئول داشته باشه.
امکان نداره بر اساس لیاقت باشه. اتفاقا گسترش بی عدالتیه
مهدی: 1395/1/1515:21:44،
36
19
به عنوان یه معلم باهات موافقم،سواد-اندیشه-ابتکار و خلاقیت یک معلم در ایران هیچ ارزشی ندارد و ملاک دریافتی بالا چیزهای دیگری است که همه مردم ایران میدانند....
رضا: 1395/1/1517:03:34،
22
43
معلمهایی که به پست من خوردن همشون بی سواد بودن. سواد نوشتن یه فیش ساده بانکی رو نداشتن. فقط غر میزنند کار تعطیل. از12 ماه سال فقط 3 ماه سر کلاس میرن.تازه اونم اونجا میخوابند یا با تلگرام و گیم ور میرن. به خاط همینکه که حقوقشون برکت نداره. همیشه هشتشون گرو نهشونه
حسن : 1395/1/1512:51:08،
38
20
يادمه معلماي دبستان خيلي خوب بودن
اکبر: 1395/1/1512:58:16،
27
17
حوب رتبه عالی ما را به خاطر چندروز به ما نداده اند . واکنون که به جای چندر روز ششماه گذشته خاضر نیستند رتبه ما را بدهند وحرفهای مختلفی می زنند. و می گویند که پول ندارند طرح می خواهد تغیر کند و....
سيد امين شفيعي: 1395/1/1513:18:08،
35
21
اميدواريم درست اجرا بشه تا شايد سطح معيشتي معلم و همين طور سطح كيفي آموزشي يه سرو ساماني بگيره،
AmirR: 1395/1/1513:44:00،
19
43
خیانتی که معلم ها با جبرانی، سوال امتحانی عین جزوه می کنند، الان چوبشو تو دانشگاه سر 3واحد ریاضی 2 دارم میخورم..با جزوه بنی هاشمی کشوری حساب دیفرانسیل پیش دانشگاهی 18شدم ولی 3ترم نمیتوانم تو دانشگاه ریاضی پاس کنم
سکوت: 1395/1/1515:12:29،
37
11
شما چرا خودت زحمت نمیکشی کتابت رو خوب بخونی فقط به جزوه اکتفا نکنی معلم و استاد نهایت 20 درصد رو یادگیری دانش اموز اثر بذاره اونی که باید بره تو خونه 3 برابر وقت بذاره. و تمرین حل کنه خوده دانش اموز و دانشجوست وگرنه همون ریاضی 2 کتابهای منبع مثل سیلورمن و جرج توماس و لیتهولد بردار بخون اصلا استاد نمیخواد
فانی: 1395/1/1513:54:22،
30
21
همش بازی و سرکاری هست
دروغه
پیمان: 1395/1/1514:01:05،
46
20
معلم بره کتاب بنویسه مقاله چاپ کنه با وجود زن و بچه بره دانشگاه درس بخونه شهریه میلیونی دانشگاه بده همش امتحان بده که نکنه صلاحیت علمیش پایین بیاد واس مدیر چاپلوسی کنه که نمره علمیشو پایین نده اونوقت دوزار به حقوقش قراره اضافه بشه
مسافر کشی کنه بیشتر از رتبه بندی درامد داره
معلم: 1395/1/1519:55:47،
29
18
آقای فانی و آقای روحانی بدونید ما معلم ها ظلمی که دولت شما به ما کرد رو هرگز فراموش نمیکنیم و شدیدا به حقوقمون اعتراض داریم ... آبا واقعا نمیبینید حقوق های معلم ها رو یا خودتون رو به ندیدن زدید. من معلم که اصلا کار نمیکنم چون نای کار کردن ندارم از مدرسه که میام میرم مسافر کشی ! کشوری که معلمش بره مسافر کشی .... افسوس یه باجه داری بانک از معلمی با ارزش تر شده هه
پیمان: 1395/1/1614:33:14،
25
20
بیشتر از ظلم دولت قبلی بود؟
با تورم 35 درصدی به گفته خودشون حقوق مارو چندرغاز زیاد کردن
یادت رفته؟
کاهش قدرت خرید ما بخاطر سیاست های دولت قبلیه البته بر بی لیاقتی آقای فانی هم شکی نیست
مهدی: 1395/1/1521:00:18،
32
16
برای اونایی که میگن معلم بی سواد و مفت خور هست آرزو میکنم معلم بشن تا به درک روشنتری از خودشون و زندگی برسن. فقط معلم میتونه وضعیت معلم رو درک کنه، به خاطر همین مسئولین بالا سر معلم رو از بین افرادی انتخاب میکنن که توانایی تدریس و حضور در کلاس درس رو نداشتن و این افراد به خاطر ترس از دست دادن موقعیتشون و حضور دوباره در کلاس درس سعی در تخریب معلم میکنن. تا بوده همین بوده، نظام شایسته سالاری جاشو به نظام دستمال کشی داده، متأسفم که وضعیت اینطوره.
معلم: 1395/1/1521:17:18،
34
23
متاسفانه نمی خوام به همه توهین کنم ولی به اون افراد بی شعور و کم عقلی که ادعا میکنند معلما نصف بیشتر سالو کار نمیکنم بفهمونم که اگه معلم به اندازه نیازش حقوق بگیره بهتر میتونه روی دانش اموزها کار کنه بیشتر مطالعه میکنه نتیجشم میشه دانش اموزانی با سواد با انگیزه و موفق و مطمنا بازخورد مثبت همین دانش اموزها به خود کشور و جامعه بر میگرده نه مثل الان که ادمهای کوته فکری که از زیر دست معلم برای خودشون ادمی شدند فکر میکنند معلمی کار مهمی نیستو و نصف بیشتر سال بیکارندفقط میتونم اینو بگم هیتلر در زمان جنگ جهانی پزشک هارو به جنگ میفرستاد ولی معلمارو نمیفرستاد دلیلشم این بود که معلم پزشک تربیت میکنه ولی پزشک هیچوقت نمیتونه معلم تربیت کنه منظورم یک معلم واقعی و با لیاقت

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار