کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آخرین تصویر چک برگشتی در سال گذشته منتشر شد

کدخبر:۲۱۰۴۸پنجشنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۸:۲۲۱۰۵۹۲ بازدید

بانک مرکزی آمارهای چک برگشتی را پس از یکسال منتشر کرد. این نخستین گزارش از آمار چک‌های مبادله شده و برگشتی پس از شروع به کار سامانه ...

بانک مرکزی آمارهای چک برگشتی را پس از یکسال منتشر کرد. این نخستین گزارش از آمار چک‌های مبادله شده و برگشتی پس از شروع به کار سامانه چکاوک است. این آمارها نشان می‌دهد نسبت چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در مقطع 10 ماهه دی‌ماه 1393 لغایت مهرماه 1394 از نظر تعداد 2.9 درصد و مبلغ 2.6 درصد است.


ترافیک آمارها در پایان سال

در روزهای پایانی سال جاری نهاد‌های آمار به‌صورت فشرده اقدام به انتشار آمارهای مهم اقتصادی می‌کنند. در هفته جاری آمارهای «پولی و بانکی»، «تراز پرداخت‌ها» و «مالی و بودجه» و «تسهیلات و سپرده» از سوی بانک مرکزی و آمار رشد اقتصادی و ضریب جینی از سوی مرکز آمار منتشر شده است. یکی دیگر از آمارهای مهمی که بانک مرکزی به تازگی منتشر کرده، «آمار چک‌های مبادله شده و برگشتی» است. بانک مرکزی در سال جاری آمار چک‌ها را منتشر نکرده بود، این در حالی است که قبل از آن (آذر 93) آمار چک‌ها در قالب گزارش شاخص‌های ماهانه منتشر می‌شد. حال بانک مرکزی درصدد است که این گزارش‌ها را به شکل فصلی و سالانه منتشر کند. با عملیاتی شدن سامانه چکاوک، امکان رصد لحظه‌ای آمار چک‌های برگشتی برای نهاد نظارتی مهیا شده است که این امکان قبل از این مهیا نبود، همچنین سیاستگذار می‌تواند با رصد این آمار، سیاست‌های پولی و اقتصادی خود را متناسب با آن تنظیم کند.

بانک مرکزی در استفاده از چکاوک دو هدف را دنبال می‌کند. هدف اول تسهيل و تسريع در مبادلات مبتني‌بر چک است. چکاوک، با الکترونيکي شدن گردش چک بين بانک‌هاي کشور، فاصله جغرافيايي ميان استان‌هاي کشور را از ميان برداشته و کارسازي چک‌هاي بين‌بانکي را در سراسر کشور ظرف مدت يکسان انجام مي‌دهد. هدف دوم، نظارت‌ پذير شدن مبادلات چک و پايش دقيق آنها به‌صورت الکترونيکي است تا اطمينان عمومي نسبت به استفاده از اين ابزار ارتقا يابد. به‌دليل تمام الکترونيکي شدن مبادلات چک و حذف گردش لاشه چک بين واحدهاي بانک‌هاي مختلف، زمينه برخي از سوء‌استفاده‌ها از اين ابزار از ميان رفته و با اعمال کنترل دقيق بر حجم تعهدات بين بانک‌ها از طريق نمايشگرهاي پايش مبادلات، اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزي و خلق پول بدون پشتوانه که در نهايت به افزايش بي‌رويه نقدينگي و تورم منجر مي‌شود تا حد زيادي کنترل و مديريت خواهد شد.


آمار چک‌های برگشتی

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، وضعيت چک‌های مبادله شده از نظر تعداد و مبلغ در مقطع ده ماهه دی‌ماه 1393 لغایت مهرماه 1394 به ترتيب 267 ميليون فقره و 5636 هزار میلیارد تومان با ميانگين مبلغ 13.7 ميليون تومان است. از اين تعداد، جمعا 7.8 ميليون فقره چک‌ به مبلغ 94 هزار ميليارد تومان با ميانگين مبلغ 12 ميليون تومان، چک برگشتی بوده است.


سهم چک‌های حقیقی و حقوقی

سهم چک‌های برگشتی اشخاص حقیقی به کل چک‌هاي مبادله شده از نظر تعداد 2.8 درصد و از نظر مبلغ 2.2 درصد و سهم چک‌های برگشتي اشخاص حقوقی از نظر تعداد 0.1 درصد و از نظر مبلغ 0.4 درصد است. بر این اساس، چک‌هاي برگشتي از نظر تعداد و مبلغ، نسبت به کل چک‌هاي مبادله شده شبکه بانکي ( به‌خصوص براي اشخاص حقوقي) سهم بسيار کوچکي دارد و اين امر حاکي از آن است که عمده چک‌هاي شرکت‌ها، وصول شده است. طي 10 ماهه منتهي به مهرماه 1394 تعداد 2.5 ميليون فقره چک برگشتي از سوي صاحبان حساب رفع سوءاثر شده و بر اين اساس 7.8 ميليون فقره چک برگشتي مذکور به 5.3 ميليون فقره کاهش يافته که اين امر موجب کاهش نسبت مانده چک‌هاي برگشتي به کل چک‌هاي مبادله شده از نظر تعداد و مبلغ به ترتيب به 2.0 و 1.7 درصد شده است.


وضعیت چک‌های برگشتی در دیگر کشورها

بانک مرکزی در گزارش خود، وضعیت چک‌های برگشتی کشورهای ترکیه، امارات و تایلند طی سال‌های 2009 الی 10 ماهه منتهی به سال 2015 را بررسی کرده است. طی آمار اخذ شده از وب‌سایت بانک‌مرکزی این سه کشور که اطلاعات تمام چک‌ها را به‌صورت مرتب منتشر می‌کنند، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به تعداد کل چک‌هاي مبادله شده در 10 ماهه منتهی به سال 2015 میلادی به ترتیب 3.3، 4.1 و 1.1 درصد بوده است. چنانچه مشاهده می‌شود تعداد چک‌هاي مبادله شده در ایران چند برابر کشورهاي فوق بوده، با این وجود ميزان سهم چک‌های برگشتی از کل چک‌های مبادله شده در ایران در مقایسه با کشورهای مورد بررسی، تفاوت چندانی ندارد.


تعداد تراکنش‌ها در بازه 9 ماهه

دیگر آمار بانک مرکزی مجموع کل تراکنش‌هاي شبکه بانکي از طریق خودپرداز، ساتنا و پايا، پايانه شعب و فروشگاهي، اینترنت بانک و تلفن‌بانک از دی‌ماه 1393 لغایت مهرماه 1394 است که از نظر تعداد 568 11 میلیون، تراکنش جمعا به مبلغ 49925هزار میلیارد تومان (ميانگين هر تراکنش انجام پذيرفته 430 هزار تومان) انجام پذیرفته که این آمار نشان می‌دهد بانکداري الکترونيکي در سال‌هاي اخير در کشور ما رشد مناسبي داشته است. همچنین از جمع کل نقل و انتقال وجوه از طريق چک‌، خودپرداز، ساتنا و پايا، پايانه شعب و فروشگاهي، اينترنت و تلفن، به‌رغم آنکه سهم چک از نظر تعدادي 2.3 درصد است، از نظر مبلغي سهم قابل‌توجه 42.3 درصد را به خود اختصاص داده که اين امر حاکي از اهميت و مقبوليت چک در جامعه است.

به گزارش بانک مرکزی اداره آمار اقتصادی تا پایان آذرماه سال 1393 اطلاعات اسناد مبادله و برگشت داده شده دريافتي از اتاق پاياپاي اسناد بانکي را در قسمت شاخص‌های ماهانه اقتصادی پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی منتشر می‌کرد که با راه‌اندازی سامانه چکاوک و توقف فعالیت اتاق پایاپای اسناد بانکی، این آمار منتشر نشد. ليکن برای بهره‌برداري از اطلاعات چک‌هاي برگشتي و با در نظر داشتن نقایص اطلاعات ارائه شده توسط اتاق پاياپاي اسناد بانکي (این آمار مربوط به اطلاعات چک‌هاي مبادله شده در تهران بود و صرفا اطلاعات چک‌هاي واگذار شده از طريق اتاق پاياپاي را شامل مي‌شد)، اداره اطلاعات بانکي بانک مرکزي به جمع‌آوري و پالايش آمار تمام چک‌های مبادله شده (شامل چک‌هاي وصولي و برگشتي) در سطح کشور اقدام کرده، پس از تجزيه و تحليل داده‌ها، نسبت چک‌هاي برگشتي به کل چک‌هاي مبادله شده از نظر تعداد و مبلغ را بررسي و منتشر کرده است. با توجه به ضرورت شفافیت و انتشار منظم آمار و اطلاعات، بانک مرکزی در نظر دارد آمار چک‌های برگشتی و سایر اطلاعات مرتبط با این موضوع را به‌صورت فصلی و سالانه منتشر کند.

 

9vb7dmfqx73dqad9bo64.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بی نان: 1395/1/1210:33:53،
223
35
با توجه به دروغ بزرگ سوئیفت
چطوری روشون میشه امار بدن
متاسفانه در کشوری که مدعی اسلام می باشد دروغ یک امر عادی شده
اكبر: 1395/1/1211:39:00،
79
32
من خودم قسم شرف ميخورم به ٤٠ تا شعبه بانك خصوصي و دولتي و شبه خصوصي و ... زنگ زدم گفتم ميخوام حواله ارزي كنم همه بدوووونه استثنا با بي ادبي وقيحانه و بي شرمانه جواب سربالا دادن ....


اينه وضعيت ايران اسلامي
امیر: 1395/1/1212:29:35،
57
23
شما داخل گوگل نگاه کن بندرعباس فقط دقت کن کدام نظامی هست کدام بارگیری بعد یه نگاه کن یه بندر مثل جبل علی یا راس الخیمه یا بندر سامسون ترکیه متوجه میشی ما هیچ زیر ساختی واسه پیشرفت نداریم سویفت هم ازاد بشه این بندر ببین چند تا اسکله داره واسه تخلیه کانتینر اگر چند تا کشتی با هم بیاد چی میخواد بشه نگاه کن چه قدر راه اهن داریم چند سالشون هست راندمان و سرعتش چه قدر هست ببین اصلا سویفت به درد ایران میخوره
علی م: 1395/1/1214:10:56،
59
19
میگن تو ایران چهار تا زمان داریم ، آینده ، حال ، گذشته و زمان طاغوت ...
در زمان طاغوت که ما مدرسه میرفتیم اولین چیزی که معلم کلاس اول ابتدایی به ما یاد داد این بود که " دروغگو دشمن خداست " .
متاسفانه چک یکی از عوامل افزایش تورم هست . چک مدت دار تا زمان نقد شدن مانند پولی هست که هیچ پشتوانه ای نداره و در بازار میچرخه .
حالا که هر بچه ای یک یا چند کارت بانکی داره ، چک کارمندی باید حذف و صدورش لغو بشه . هر شخص فقط بتواند برای حسابجاری که برای امور تجاری استفاده میکند و به امور مالیاتی معرفی کرده دسته چک بگیرید و به هر حسابی دسته چک صادر نشود . چک هنگام صدور توسط شبکه ussd تلفن همراه در سیستم بانک ثبت شود . حواله کرد از سیستم چک حذف شود و بنام صادر شود و فقط شخصی که چک به نام او صادر شده بتواند نقد کند .
صدور کارت اعتباری جایگزین دسته چک برای افرادی شود که فعالیت اقتصادی ندارند .
پرهامک: 1395/1/1223:06:59،
49
37
آنانی که بدون مطالعه، رفع تحریمها و برقراری سوییفت را دروغ می انگارند، نوکران بی جیره و مواجب کاسبان تحریمند!
خشايارشاه : 1395/1/1210:53:31،
144
33
براي سيستماي من دراوردي عقب مونده چه اسمايي هم گذاشتن "سانتا" و "پايا"

اگه رابطه داشتيم الان ملت ظلم ديده ستم كشيده داشتن مستر و ويزا استفاده ميكردن نه اين زاده هاي ناخلف ذهناي قرون وسطايي
علی: 1395/1/1212:56:42،
60
20
بزرگترین هنر کشورهای عقب افتاده همین هوچی گریها و از که ، کوه ساختن برای ملتشان است که عقب افتادگیها را پوشش دهند.از طرفی هم در صدا و سیماشون سرودهایی میسازند و میخوانند که کشورهای فوق پیشرفته اروپایی و آمریکا چنین ادعایی ندارند.
پرهامک: 1395/1/1213:34:49،
28
54
آنانی که بدون مطالعه، رفع تحریمها و برقراری سوییفت را دروغ می انگارند، نوکران بی جیره و مواجب کاسبان تحریمند!
پرهامک: 1395/1/1213:37:23،
32
47
اگر نمیدانی بدان که امکان انتقال بی دردسر پول از یک بانک به بانکی دیگر (آنهم توسز خود شخص و به صورت آن لاین) از ویژگیهای منحصربفرد و ممتاز نظام بانکی ایران است و تو خیلی از کشورها، بانکها از پول توی حساب افراد هم کارمزد میگیرند!
مقیم ایران: 1395/1/1215:05:20،
39
46
ساتنا و پایا سامانه های کاملا بروز در سراسر جهان میباشد و در آمریکا با کارمزد بالایی میباشد . این سامانه ها چون در ایران کارمزد نداره عقب مونده شده . اطلاعات بانکی نداری اظهار نظر نکن.
محمد: 1395/1/1212:12:04،
41
21
آمار شفاف و دقیق نشانه سلامت اقتصاد است نه مهندسی آمار
من سال هاست با تجار امارات مشغول معامله هستم و چک بانک های امارات را حتی صراف به راحتی پذیرش میکنند در حالیکه تجار ایرانی ساکن امارات چک ایران رو نمی گیرند و معامله اعتباری رو به شرط چک بانک های دبی می پذیرند
رضا: 1395/1/1212:18:33،
58
18
به نظر من اینکه دو و نیم درصد چکها برگشتیه یه دروغ بزرگ و بی شرمانه هست.
ابرانی: 1395/1/1217:27:34،
57
27
دونیم درصد کل چکهای ایرانو که من برگشت زدم یعنی برای بقیه وصول شده جالبه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار