کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

گزارش بانک مرکزی از بدهی خارجی ایران و میزان نقدینگی

کدخبر:۲۰۷۹۹سه شنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۳:۴۷۱۴۴۱ بازدید

مطابق تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی بخش اصلی بدهی‌های خارجی ایران بلندمدت است و بدهی‌هایی که در کوتاه مدت باید ...

مطابق تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی بخش اصلی بدهی‌های خارجی ایران بلندمدت است و بدهی‌هایی که در کوتاه مدت باید پرداخت شوند 351 میلیون دلار بیشتر نیست. حجم نقدینگی نیز به نسبت پارسال به شدت افزایش یافته است.

خبرگزاری مهر، دوشنبه ۲۴ اسفند با استناد به تازه‌ترین آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی حجم نقدینگی در پایان دی ماه امسال را حدود ۹۵۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.این میزان نسبت به دی ماه سال گذشته اندکی بیش از ۲۷ درصد افزایش داشته است. حجم نقدینگی در پایان اسفندماه ۹۳ حدود ۷۸۰ هزار میلیارد تومان بوده است.در اقتصادهای باثبات میزان نقدینگی و تورم ارتباطی مستقیم دارند. ظاهرا در کشورمان وضعیت متفاوت است و نقدینگی در حالی افزایش یافته که میزان تورم از آغاز کار دولت یازدهم تا کنون روندی کاهشی دارد.

پنج و نیم میلیارد دلار بدهی خارجی

بر اساس گزارش تازه بانک مرکزی، میزان بدهی‌های خارجی (تعهدات بالفعل) جمهوری اسلامی در پایان دی ماه امسال به رقم ۵ میلیارد و ۵۵۲ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش مهر از این میزان ۵ میلیارد و ۲۰۱ میلیون دلار بدهی بلندمدت و ۳۵۱ میلیون دلار بدهی خارجی کوتاه مدت است.در این گزارش کل بدهی بخش‌های دولتی و غیردولتی به بانک مرکزی نیز یک هزار و ۹۲۰ میلیارد تومان اعلام شده که نسبت به سال گذشته با رشدی نزدیک به ۱۸ درصد روبرو بوده است.مبنای محاسبه میزان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی مشخص نیست، زیرا این بدهی‌های در گزارش‌های پیشین این بانک بسیار بیشتر ذکر شده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هفتم دی‌ماه با استناد به آمار مربوط به متغیرهای پولی و اعتباری سه ماهه نخست امسال گزارش داد، روند رو به افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی از پایان سال ۹۲ تا کنون ادامه داشته و تا پایان خرداد ماه به حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.


صدها میلیارد تومان بدهی دولت

در این فاصله بدهی شرکت‌ها و موسسه‌های دولتی به بانک مرکزی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بیشتر شد. همچنین دولت یازدهم حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیز به سایر بانک‌ها بدهکار است.این رقم شامل دیگر بدهی‌های دولت، از جمله به پیمانکاران بخش خصوصی نمی‌شود. درباره میزان کل بدهی‌های دولت آمار و ارقام متفاوتی اعلام و منتشر شده است.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی دهم شهریور ماه امسال میزان بدهی‌های دولت را ۳۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهور دهم دی ماه گفته بود: «مطالبات سنگین چند صد هزار میلیاردی بر دوش دولت است که وزیر اقتصاد، علی طیب‌نیا میزان آن را حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است.» کسری بودجه نیز که میزان آن تا ۵۵ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود از دیگر مشکلات دولت است. محمد علی نجفی، دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت شهریور ماه احتمال داده، کسری بودجه امسال در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه باشد.

"افتضاح خصوصی‌سازی"

برخی کارشناسان معتقدند، کسری بودجه و بدهی‌های کلان دولت به نظام بانکی و به پیمانکاران مانع تسهیلات‌دهی بانک‌ها و فعالیت بخش خصوصی شده و خروج از رکود را دشوار می‌کند.

خبرگزاری مهر هفتم دی‌ماه با نقل آمارهای بانک مرکزی از وضعیت سه ماهه نخست سال نوشت، میزان سرمایه‌گذاری در واحدهای صنعتی در فصل بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۲۴ درصد کاهش یافته است. دولت برای پرداخت بدهی‌های خود بخشی از بنگاه‌های دولتی را واگذار می‌کند. این کار اغلب به اسم خصوصی‌سازی انجام می‌شود.

طیب‌نیا هفته گذشته در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی این گونه خصوصی‌سازی را "افتضاح" خواند و تاکید کرد که اغلب واگذاری‌ها واقعی نبوده است.

به گزارش ایسنا وزیر اقتصاد در این نشست گفت: «در مقابل رد دیون و تهاتر می‌ایستم و اگر قرار شد شرکت‌های دولتی به‌صورت رد دین و تهاتر واگذار شوند، ترجیح می‌دهم وزیر نباشم تا این شرکت‌ها به ‌دست من به بخش غیرخصوصی واگذار نشوند، یعنی ترجیح می‌دهم وزیر نباشم تا این افتضاح به نام من ثبت نشود.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سیامک: 1394/12/2517:35:32،
35
27
نمونه بارز خصوصی سازی افتضاح و غیر واقعی شرکت پالایش نفت اصفهان است.جایی که کاملا بصورت رانت و باندی مدیریت شده و تمام مناقصه ها صوری بوده و تمام پیمانکارانش از وابستگان مافیای مدیریت آن است.خصوصی سازی در این شرکت فقط به معنای استثمار نیروی انسانی است و بس.جوانان فوق لیسانس و تحصیلکرده در پست ترین شغلها با حداقل حقوق اداره کار آنهم در شرایط شیفت کاری و با انواع و اقسام خطرات استخدام شده اند تا بردگی مافیای مدیریت کاملا وابسته این شرکت باشند.
کدام سهامدار این شرکت را از در آن داخل راه میدهند.کدام سهامدار در تعیین مدیران صد در صد دولتی آن نقش داشته ؟!!!
احمد: 1394/12/2517:50:46،
38
28
چرا خودتونو عذاب میدین امریکا با این همه پز و قدرت برید بدهی هاشو ببینین این چیزی که باعث رکود اقتصاد دنیا شده علم اقتصاد که خود غربی ها بهش اعتراف کردن ولی ماها داریم همون چیزا رو انجام میدیم بابا جان سیستم بانکی بر اساس ربا و سیستم بورس بر مبنا قمار حالا چیو میخواین درست کنید
شراره: 1394/12/2520:18:41،
36
30
با سلام خدمت دوستان
بارها عرض کرده ام این نقدینگی وحشتناک است.

فکر کنید به دلایلی 10% از این مبلغ معادل 95 هزار میلیارد تومان بخواهد به دلار تبدیل شود.حدود 28 میلیارد دلار پول لازم است.آیا این پول در کشور وجود دارد؟!!!اگر بخواهد به طلا تبدیل شود معادل 708 تن خواهد بود.آیا کشور اینقدر ذخیره طلا دارد؟!!!شما با 15% و 20% و.... رو حساب کنید.
فعلا با شامورتی بازی دلار و سکه پایین است.اما امان از روزی که این فنر بشکند.
اینم در نظر بگیرید سال آینده نقدینگی به 1270 هزار میلیارد تومن میرسد.

پیشنهاد من 33% سود بانکی، 33% ارز و 34%طلا
موفق باشید
حمید: 1394/12/2608:23:06،
25
29
ولی به نظر من این نوع استدلال کردن نوعی شامورتی بازی است

کل نقدینگی 950 هزار میلیارد تومانی کشور به فرض اینکه تا ریال اخر بخواهد صرف خرید دلار شود با 300 میلیارد دلار قابل جمع کردن است
یعن اینکه دیگر از ریال خبری نباشد و شما حتی حقوق خود را با دلار بگیرید
فراموش نکنید ما فقط در سال 88 چیزی حدود 150 میلیارد نفت فروختیم
و اگر بی تدبیری های ان معجزه هزاره سوم نبود و ان حجم دلار در دبی و استانبول فروخته نمی شد و .... قیمت دلار امروز هم بیشتر از 900 تومان نبود

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار