کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات محاسبات جدید درباره مزد 95

کدخبر:۲۰۴۰۶جمعه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۱:۳۲۳۴۱۶ بازدید

کارگران می‌گویند محاسبات جدید هزینه خانوار بر پایه نرخ تورم 12 درصدی نشان دهنده افزایش هزینه ماهیانه خانوار به 3 میلیون و 73 هزار تومان ...

کارگران می‌گویند محاسبات جدید هزینه خانوار بر پایه نرخ تورم 12 درصدی نشان دهنده افزایش هزینه ماهیانه خانوار به 3 میلیون و 73 هزار تومان است و یکساله از قدرت خرید آنها 389 هزار تومان کاسته شد.

در روزهای آینده شورای عالی کار میزان افزایش حقوق سال 95 مشمولان قانون کار کشور را تصویب و اعلام خواهد کرد، با این حال پیگیری‌ها نشان می دهد کارفرمایان خصوصی و دولت تمایلی چندانی به افزایش مناسب حداقل مزد سال آینده ندارند. از این رو، انتظار می رود حداقل دستمزد سال آینده کارگران از 712 هزار تومان به بیش از 830 هزار تومان برسد، بنابراین در سال آینده با وجود شکاف عمیق بین هزینه ها و دریافتی های خانوار، میزان دریافتی میلیون‌ها نفر حتی به یک میلیون تومان در ماه هم نخواهد رسید. ادامه این روند تعیین حقوق و دستمزد در طول سال‌های اخیر، باعث بروز مسائل و مشکلات جدی معیشتی برای خانوارهای کارگری شده است.

فرامرز توفیقی در گفتگو با مهر در این زمینه که چقدر افزایش حقوق برای سال ۹۵ باید داشته باشیم تا بتوانیم قدرت خرید امسال خود را حفظ کنیم؟ گفت: با نزدیک شدن به پایان سال و انتظار همگانی بر اعلام دستمزد سال آینده کارگران، آنچه که امید آن می رفت به عنوان نقطه درخشانی در کارنامه وزارت کار به عنوان تاثیرگذارترین مرکز تصمیم سازی و تصمیم گیری برای جامعه کاری بدرخشد، احیای بند دو ماده ۴۱ بود بندی که تمامی دلسوزان بارها بر روی آن و الزام تامین آن برای قاطبه مردم سخن به میان آورده اند و آن چیزی نیست جز اعلام دقیق سبد معیشت خانوار سبدی که می تواند سرآغاز فرایندی باشد که در چتر گسترده آن بسیاری از تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌ها روال منطقی خود را پیدا کند و یکی از آن مولفه ها تعیین دقیق و درست دستمزد کارگران بود.


چانه‌زنی دوباره مبنای تعیین مزد شد

نماینده کارگران در شورای عالی کار اظهارداشت: متاسفانه متعاقب چندین بخشنامه ای که در سال ۹۴ از سوی وزارت کار برای احیای بندهای مغفول مانده قانون کار همچون ماده ۷ و ۴۱ صادر و بلافاصله تحت فشار کارفرمایان باطل اعلام شد، این بار تمامی زحمات کمیته دستمزد (کمیته ای که از سوی شورای عالی کار وظیفه یافته بود قبل از ورود به بحث تعیین دستمزد سال ۱۳۹۴ حتما رقم دقیق سبد معیشت را تعیین کند) را نادیده گرفته و در کمال تعجب بدون نتیجه گیری و هیچگونه خروجی، جلسه شورای عالی کاری آغاز شد.

توفیقی ادامه داد: هیچگاه هیچکدام از شرکای سه ضلع اجتماعی سراغی از مطالبه خود از کمیته دستمزد نگرفتند و حتی اعضای کمیته دستمزد به این جلسه فراخوانده نشدند؛ از آن هم بالاتر نمایندگان رسمی تشکلات که از ابتدای سال برای حضور در این جلسات معرفی شده بودند، هم دعوت نشدند. آنچه مسلم است و از سوی یکی از نمایندگان کارفرمایی در آخرین جلسه کمیته دستمزد بیان شد، مقرر است امسال با روش چانه زنی نسبت به تعیین دستمزد اقدام کنند.


چقدر قدرت خرید خانوار کاهش یافت؟

وی افزود: مطابق آمار اعلامی از مراکز رسمی مطابق ماده ۵۳ برنامه پنجم، علیرغم اعلام تورم حدود ۱۲ درصدی در قسمت خوراکی ها و آشامیدنی ها در همین زمان، تورم تاثیرگذار در سایر مولفه ها عبارتند از ۴۰ درصد حمل و نقل، ۲۳ درصد ارتباطات، ۱۹ درصد درمان و ۲۴ درصد آموزش که با توجه به سهم آنها در سبد نشان دهنده عدم موفقیت در کنترل تورم در عوامل دیگر هستیم.

مشاور عالی مجمع نمایندگان کارگران ایران گفت: از آنجائی که برای رسیدن به نقطه آماری قابل اعتماد برای به دست آوردن متوسط هزینه‌های سایر مولفه ها نیاز به آماری قابل اعتنا داریم که به دلیل عدم شفافیت آماری در این زمینه نمی توان محاسباتی درست داشت، لذا با محاسبه مولفه خوراکی ها و آشامیدنی ها و تعمیم آن بر سایر مولفه ها نقش تورم در قسمت خوراکی ها و آشامیدنی ها را در کاهش قدرت خرید تعیین می نمائیم.


جدول مصرف خانوار در سال ۱۳۹۳
 


وی تصریح کرد: اگر بخواهیم قدرت خرید جامعه کارگری را برای سال ۹۴ به اندازه سال ۹۳ فارغ از عقب افتادگی ۱۸۷ درصدی سال‌های ۸۴ تا ۹۲ حفظ کنیم، باید به حقوق دریافتی کارگران ۳۸۹۲۸۰ تومان بیفزاییم. در حال حاضر تنها ۳۷ درصد شاغلین در مشاغل مولد و ۱۱ درصد در مشاغل حمل و نقل مشغول به کار هستند و مابقی در کارهای خدماتی مشغول هستند و به عبارتی مولد هزینه سربار و افزاینده قیمت تمام شده هستند که نسبت به میانگین بین المللی بسیار بالاست.


عقب افتادگی ۱۸۷ درصدی دستمزد کارگران

توفیقی تاکید کرد: نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در سن اشتغال (۲۱ تا ۳۰ سال) به ۴۵.۵ درصد رسیده و به علت پایین بودن نرخ دستمزد، بسیاری از جوانان رغبتی برای شاغل شدن رسمی ندارند و این خود باعث بالا رفتن نرخ مشاغل زیرزمینی مشغول در زمینه خدماتی می‌شود که نه تنها در تولید ملی اثرات منفی دارد بلکه خود هزینه مبادله را بالا می‌برد.

این مقام مسئول کارگری بیان داشت: در شرایط رکود تورمی، وابستگی خانوارها به درآمدهای اسمی ثابت تاثیر ملموسی در کاهش قدرت خرید آنها می‌گذارد و خانوارها را دچار فقر می‌کند و با توجه به آمار ۶۹.۷ درصدی این خانوارها طبق آمار سال ۹۳ بانک مرکزی این کاهش قدرت خرید باعث کاهش چشمگیر سطح تقاضا، افزایش رکود، کاهش تولید نسبت به ظرفیت اسمی، کاهش درآمد، کاهش گردش نقدینگی، انباشت نقدینگی در محل های غیرمولد و دوباره کاهش قدرت خرید می‌شود و این زنجیره معیوب تنها با جبران کاهش قدرت خرید، افزایش حقوق، افزایش تقاضا، خروج از رکود، افزایش تولید و نزدیکی به ظرفیت اسمی، کاهش هزینه های سربار به دلیل بالا رفتن تیراژ تولید، افزایش درآمد، افزایش گردش نقدینگی، جذابیت سرمایه گذاری در تولید و افزایش اشتغال جبران می‌شود.

مشاور عالی مجمع نمایندگان کارگران ایران اظهارداشت: براساس بررسی‌های دولتی افزایش حداقل دستمزدها بر قیمت‌ها در سناریوهای مختلف بین ۰.۲۱ تا ۰.۶۲ درصد است و بنابه گفته معاونت روابط کار، سهم دستمزد در قیمت تمام شده کالا از سال ۷۵ تا ۹۳ از ۱۵ درصد به ۵.۶ درصد کاهش یافته است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پویا: 1394/12/1410:19:36،
132
16
دیگه انتخاباتم تموم شد و حظور پرشور مردم هم فایده ای نداشت.حالا کارگرا تنها موندن و نماینده هم رفت تا 4 سال دیگه.حقوق کارگر بدبخت همونه و گرونی هم راه خودشو میره.حقیقت تلخ جامعه ماست
AAA: 1394/12/1413:12:36،
15
32
فکر میکنم نهایتا 14 درصد
کوکی: 1394/12/1421:37:04،
44
20
اصلا فدای سرتون زیادش نکنید.اصلا کمش کنید.من به شخصه به همون نسبت و به سهم خودم خرید اجناس کارفرما های عزیز رو تحریم میکنم تا یادشون بیفته که همون کارگر هستش که میاد جنس اون کارخونه رو میخره.واقعا موندم بخدا این مردم چه توانی دارن.بخدا تمام کاسب ها و بازاری ها و کارمندای دولت دارن به ریش جامعه کارگری میخندن.هر سال هرسال میگن نشد.کارفرماها قبول نکردن.به درک که قبول نکردن.بارها گفتم خودم حاضرم بیکار بشم ولی اونایی که دارن کار میکنن تامین باشن.یه سوال.این کارفرماها که دارن ضرر میدن چرا کارو کاسبیشون رو تخته نمیکنن؟هرپولی که دلشون بخواد رو دولت میگیره.از مالیات و پول آب و برق و و و... به پول کارگر که میرسه چه کنم چه کنم راه میندازن.در واقع معیار سود و زیان کارخونه ها شده یا کم کردن حقوق کارگر یا تعدیلش.
کوکن: 1394/12/1421:52:39،
26
18
متاسفانه سال هاست که دولت سیاست سکوت رو در مقابل دستمزدهای کم در پیش گرفته.دولتی که حتی حاضر نشد وام خرید کالا رو به قشر کارگر بده.دولتی که خودش با این کار از هر کارفرمایی بیشتر این کارگر رو تحقیر کرد.دولتی که افتخارش به اشتغال زائی برای فلان قدر جوون با ماهی 700تومنه در کنار بنزین لیتری 1000تومن و گوشت کیلویی 40هزار تومن.دولتی که نمیتونه به کارفرما بگه بالای چشمت ابرو هستش.کارگران هر روز بدهکار تر و خجالت زده تر مشکلات اقتصادی و درمانی گریبان گیرشونه.خصوصا در زمینه دندانپزشکی.اکثرا بخاطر فقر مجبور به ترک زندگی یا طلاق میشن.و مسولیت تمام این ها با اون دولتی هستش که جایی که نباید سکوت میکرد، سکوت کرد.مسولین عزیز کلاه رو بالاتر بزارید.
امين: 1394/12/1410:24:38،
43
15
محاسبه نميخواد كه عوامل خودتونو پول زياد بياد مردم عادي رو بزنيد تو سرشون
احسان: 1394/12/1410:54:43،
56
18
به نظرم وقتی دولت وکارفرمایان به حرف نمایندگان کارگران توجه نمی کنند چرا نمایندگان کارگری در جلسات شرکت می کنند و به تصمیمات کارفرمایان ودولت وجهه قانونی می دهند از همه جالبتر اینکه همه در دریافت حقوق کارگر ساده اند وباید 712 هزار تومان بگیرند از استاد کار تا دکتر ومهندس وتکنسین همه وهمه کارگر ساده اند
علی: 1394/12/1411:14:01،
37
22
چرا بیکاری تحصیلکرده ها بیشتر شده چون یه کارشناس نه بالاترنمی تونه با 712 تومان حقوق آمال وآرزوهاشو که واسش درس خونده برآورده کنه بنابراین ترجیح می ده بیکار بمونه چون اگر قرار بود با این حقوقا کار کنه درس نمی خوند الان هم حداقل 4 سال سابقه بیشتر داشت اگر فکری به حال وضعیت کارگری و بیکاری جوانان نشود در آینده نزدیک خطرات بالقوه به بالفعل تبدیل خواهد شد آن موقع است که دیگر کاری از دست کسانی که خود را به کوچه علی چپ می زنند و در خواب غفلت بسر می برند ساخته نیست و ....
اشکان: 1394/12/1412:11:42،
33
24
چون خود کارفرما از خود بدنه دولته که افزایش حقوق جزی هست؟
کریمی: 1394/12/1412:27:19،
36
20
حالا بااین اوصاف نمیدونم چرا مااینقدر بدبخت شدیم که سالیانه همین مصیبت روداریم اخرسال که میشه هرروز یه خبر کشکی اخرشم 80 یا 90 تومن اضاف میشه خدااصلش رو درست کنه ولی نا گفته نمانداونایی رو باید بیارن تو این جلسات که تصمیم بخششهای دلاری برای غزه اییها میگیرن بلکه برا کارگرای بخت برگشته هم همونجور تصمیم بگیرن
محمد: 1394/12/1415:27:01،
31
22
کلا اینا نمیخوان ملت جون بگیرن زندگی کنن و شاد باشن هدفشون اینه از همه چیز ملت بگیرن و سیاست های شکست خورده خودشونو پیش ببرن مبادا فردایی برسه که بچه های جامعه کارگری بیشتر بفهمن و اون وقت ایران جایی برای ماندن اینا نباشه
حمید: 1394/12/1419:12:05،
33
17
اینهمه جلسه و بگیر و ببند جار و جنجال محاسبه همش سر کاریه برادر

در نهایت بین ۸۰ تا ۱۰۰ تومان میاد رو حقوق

این جنگولک بازیا فقط برای فریب مردمه
فرهنگ: 1394/12/1509:12:14،
12
19
عزيزان وقتي كه نمايندگان كارگران خودشون بخشي از جامعه كارفرمايان باشند خوب همين طور ميشه ديگه . چه انتظاري ميتوني داشته باشيد .
كارگر: 1394/12/1510:21:38،
32
20
اگه دولت دلش به حال كارگر ميسوخت، از اين چند قاز حقوق ماليات نميگرفت
متاسفانه منه كارگر براي جبران هزينه هاي زندگي اضافه كار ميمونم تا لااق قسمتي از هزينه هامو پوشش بدم؛ اونم متاسفانه كلي ازش ماليات كسر ميكنن
من يه خانم كارگرم؛ باور كنيد صبح ساعت 6 از خونه درميام تا عصر ساعت 6 ميرسم خونه باور كنيد نا ندارم بلند بشم كارهاي خونه رو انجام بدم
با اين وضع دولت خودش به حال كارگر رحم نميكنه و مالياتش رو ميگيره؛ چه برسه به كارفرما كه هزار ماشاله همشون وضعشون توپه توپه و هرچقدر هم داشته باشن بيشتر حريصتر ميشن!
محمد: 1394/12/1515:48:38،
9
13
متاسفانه اصلیترین حلقه گم شده اشتغال و به طبع اون افزایش حقوق کارگران یعنی تولید در کشور ما مغفول مانده است. افزایش تولید و سرمایه گذاری و خارج شدن تولید از انحصار میتونه به رقابتی شدن جذب کارگر و افزایش حقوق منجرب بشه. امروزه دیگه با نگاه کامل به درون و باب شدن اصطلاحاتی مثل اقتصاد مقاومتی و نگاه کاملا سطحی به آن و عدم تعامل با جهان و نپیوستن به دهکده جهانی نمی توان تولید را افزایش داد و در نتیجه همین آش و همین کاسه است.
چرخه اقتصاد سالم و رقابتی و آزاد تضمین کننده اشتغال و حقوق کارگران است
نادر: 1394/12/1609:38:23،
11
17
پس هزینه دارو درمان / تحصیل / مرگ چی میشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار