کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ورود وزارت اطلاعات به پرونده بابک زنجانی

کدخبر:۱۹۹۳چهارشنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۶:۳۲۴۰۱۹ بازدید

سال گذشته وقتی بابک زنجانی در فهرست تحریمی های آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفت، کسی فکرش را نمی کرد که مدتی بعد ثروت افسانه ای و سرمایه گذاری های مالک سورینت راه آهن، سوژه اصلی رسانه ها شود .
ورود وزارت اطلاعات به پرونده بابک زنجانی

کمیته نفت و گاز کمیسیون انرژی، با بابک زنجانی تاکنون چند جلسه جدی داشته است و برخلاف این صحبت‌هایی که در بسیاری از رسانه‌ها در مورد تحریم بانک مرکزی و موجه بودن توضیحات زنجانی گفته می‌شود، حرف‌ها و ناگفته‌ها و اسناد مهم دیگری وجود دارد که پرده‌برداری از آنها نشان می‌دهد، موضوع فروش نفت توسط بابک زنجانی به همین سادگی‌ها نبوده است.

سال گذشته وقتی بابک زنجانی در فهرست تحریمی های آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفت، کسی فکرش را نمی کرد که مدتی بعد ثروت افسانه ای و سرمایه گذاری های مالک سورینت راه آهن، سوژه اصلی رسانه ها شود . 

اختلاف بر سر تقلب بابک زنجانی است

در همین زمینه علی مروی، نایب رییس اول کمیسیون انرژی می گوید: «در رابطه با نفت با بابک زنجانی جلسه داشتیم و این جلسات هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده است. اصل موضوع این است که بابک زنجانی که مورد تایید دستگاه های مختلف بوده است محموله های نفت را خریداری می کند یعنی نفت به ایشان فروخته می شد تا وی این نفت را در خارج به فروش برساند و پولش را به ایران بازگرداند.»آنطور که مروی تعریف می کند، «زنجانی قسمتی از این محموله را می فروشد و پولش را نیز برمی گرداند. باقیمانده محموله را که می فروشد بانکی را که وی پول نفت را به آن واریز می کرده مورد شناسایی می شود، سوئیفت بانک قطع شده و درنتیجه وی نمی تواند پول را به داخل ایران منتقل کند. اختلاف مجلس با وی بر سر این موضوع است . یک مقداری از نفت هم در نزد وی می ماند که او این میزان نفت باقی مانده را به وزارت نفت بازمی گرداند.»

نایب رییس اول کمیسیون انرژی تصریح می کند: «الان اختلاف بر سر تقلب کردن یا نکردن بابک زنجانی است. عده ای معتقدند زنجانی پول را بر می گردانده است تا زمانی که بانک تحریم شد اما پس از تحریم بانک مربوطه دیگر نتوانست پول را برگرداند. در مقابل عده ای دیگر معتقدند زنجانی قادر به بازگرداندن پول های نفتی بوده است اما آگاهانه پول ها برنگردانده است یا برگردانده و درجای دیگری پول ها را هزینه و سرمایه گذاری کرده است.»به بیان وی «کمیسیون انرژی این موارد را بررسی کرد و به نتایجی نیز رسید مبنی بر اینکه زنجانی تا زمانی که می توانسته است پول های نفتی را به خزانه بر می گردانده است اما از بعد از تحریم بانک مربوطه دیگر وی قادر به بازگرداندن پول ها نبوده است.»

اموالم را به نام دولت می کنم!

علی مروی، نایب رییس اول کمیسیون انرژِی می گوید: «زنجانی خودش گفته حاضر است در ازای پول باقیمانده دولت که در نزد بانک خارجی مسدود شده است املاک، زمین و خانه خود را به نام وزارت نفت سند بزند و اموال خود را به نام دولت کند. این نشان می دهد که زنجانی در این قضیه خود حسن نیت دارد.» وقتی از نایب رییس اول کمیسیون انرژی در مورد احتمال ورود قوه قضاییه به ماجرا سوال می کنیم، می گوید: « وقتی زنجانی در ازای این پول ها ملک و املاک خود را به دولت واگذار می کند، دیگر نیازی نیست که پای پرونده به قوه قضاییه باز شود ولی اگر غیر از این باشد به قوه قضاییه هم کشیده می شود.»سلطانی یکی از اعضای کمیته نفت و گاز است که پرونده کاری زنجانی را بررسی می کند. وی معتقد است تیمی مافیایی پشت سر زنجانی قرار دارد. «زنجانی در جلساتی که در کمیسیون برقرار شد دولت و وزارت نفت را هم بدهکار کرد و معتقدست که از خود گذشتگی کرده است.» 

سلطانی تاکید می کند: «بانک مرکزی، بانک ها و دستگاه هایی که با زنجانی همکاری داشته اند، هنوز شفاف سازی نکرده اند و واقعیت ها رانگفتند اما آنچه مسلم است بحث ۱۳هزار میلیارد پول است و زنجانی فرار به جلو را انتخاب کرده است. وی صورت مسئله را پاک کرده است و به نوعی توپ را در زمین دولت انداخته اند. »این عضو کمیته نفت و گاز از کشیده شدن پای وزرات اطلاعات به این پرونده خبر می دهد: «علیرغم اینکه خیلی ها تمایلی ندارند این پرونده پیگیری شود، وزارت اطلاعات و دفتر نظارتی بانک ها ادعای بابک زنجانی را استعلام کرده است و کمیته منتظر است تا جواب استعلام بیاید و کمیته به یک نتیجه نهایی برسد. »

رابطه زنجانی با مرتضوی در ۳موضع متفاوت!

سلطانی در گفتگو با افکارنیوز در مورد رابطه زنجانی و مرتضوی می گوید: «به باور من وی به دنبال آن بود تا با پول های نفتی برگردانده نشده، با شرکت شستا وارد مذاکره شده تا شرکت هایی خریداری شود. زنجانی حتی با مرتضوی قرارداد هم می بندد ولی در نهایت این قرارداد به مرحله اجرا در نمی آید. آنطور که اقایان می گویند نه پولی رد و بدل شده است و نه ملک و زمینی.» 

موسوی نژاد، عضو کمیسیون انرژی نیز در مورد رابطه زنجانی و شستا تصریح می کند: «ارتباطاتی داشته اند ولی خود بابک زنجانی می گوید که قراردادش را با شستا و آقای مرتضوی لغو کرده است. در پرونده بابک زنجانی پای بسیاری از وزراتخانه ها و دستگاه ها در میان است که کمیته تشکیل شده باید آنها را تطبیق دهد که این مقداری زمان می برد.»در مقابل آنطور که خود زنجانی اعتراف کرده است در رابطه او با مرتضوی ۴میلیارد دلار پول جابجا شده است. ظاهرا « بابک زنجانی در دوره‌ای مدعی شده بود باید راهکاری پیدا می‌کرد که در شرایط تحریم، پول حاصل از فروش نفت را به داخل کشور منتقل کند. به همین دلیل در دوره‌ای به دنبال یک شرکت خصوصی بوده است تا با پیشنهاد تامین اجتماعی مواجه می‌شود. به همین دلیل قرار می‌شود که سازمان تامین اجتماعی واسطه شود. بابک زنجانی در روایت دومی که در تناقض با روایت اولش است، می‌گوید قرار شد ما پول را به حساب تامین اجتماعی واریز کنیم. به گفته زنجانی، چهار میلیارد دلار به حساب تامین اجتماعی ریخته می‌شود و قرار شد، تامین اجتماعی دو میلیارد دلار بدهد به وزارت نفت و دو میلیارد دلار هم زنجانی از شرکت‌های تامین اجتماعی خرید کند. حتی زنجانی در اینجا مدعی می‌شود چکی را از تامین اجتماعی گرفته است. اما از آن طرف تامین اجتماعی همه این سخنان را تکذیب می‌کند.» اینها را احمد سجادی در گفتگو با تجارت فردا بیان کرده است.

سلطانی در مورد اینکه زنجانی چگونه به این ثروت افسانه ای رسیده است اینگونه توضیح می دهد: «بحث جدی ما در حال حاضر نفت است. اما آدمی با این سن تحت هیچ شرایطی نمی تواند تا این اندازه ثروت داشته باشد. فردی که کارمند بانک بوده است امکان نداشته است به این درجه از ثروت برسد. به نظر من تیمی قوی تر پشت سر وی قرار دارد . کمیته به این موضوع زیاد نپرداخته است. بعد از شفاف سازی ها و رسیدن پرونده به صحن علنی مجلس بحث مصادره اموال و چگونگی برگرداندن آنها مشخص خواهد شد. »

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ايراني: 1392/8/2908:56:24،
120
29
بابا آقا بابك قلقلك ندين !!
بنده خدا هزار تا كار و پروژه تعريف كرده بذارين به كارش برسه
پول بازو داره خرج ميكه !
نهايتش ميخوان مثل مرتضوي 200 هزار تومن جريمه بشه
خوب نقدي با هاش حساب كنيد !!!
احمد: 1392/8/2909:04:55،
52
38
اینا مال مردمه باید برگرده ولی وزرات اطلاعات میتونه این پرونده راحل کند .
!: 1392/8/2909:15:00،
81
25
چقدر شباهت به ليونل مسي داره!!!!1
آس و پاس: 1392/8/2909:43:52،
70
21
چیکارش دارین بنده خدا رو!!!؟؟؟
گیرم اینو اصلا اعدام کردین بقیه رو چیکار میکنین؟؟؟
مگه یکی دو تاست؟؟؟
محمد: 1392/8/2909:52:52،
57
29
لیونل مسی رو خوب اومدی!!!!!!!!
جهان-j-j: 1392/8/2909:59:36،
83
27
بعد شما انتظاردارید امثال اینا باحل شدن مسئله هسته ای موافق باشند ما هم بودیم مثل کیهان هرروز خودمونو جرمیدادیم یه موقع تحریمها لغو نشه !!وهرروز تو بوق جنگ ومرگ برآمریکا میکوبیدیم!!!!!!
دروغ چرا؟: 1392/8/3001:39:10،
26
28
هم لیونل مسی خوب بود هم وضعیت جر خورده شریعتمداری توی کیهان
فریاد: 1392/8/2910:09:27،
65
21
از قرار معلوم اینم مثل خاوری نقششو بازی کرده و باید یواش یواش صحنه رو واسه بازیگر(غارتگر)بعدی خالی کنه.
شاهین: 1392/8/2910:30:09،
40
28
ما آخر نفهمیدیم این سورینت یعنی چی؟!
sd: 1392/8/2910:35:27،
48
40
مگه خود بابک خان از بچه های بلا نیست ؟؟؟؟
دروغ چرا؟: 1392/8/3001:39:42،
29
29
بلا یا بالا؟
زال الدین: 1392/8/2911:17:34،
42
25
افرین و صد مرحبا به آموزه ها و آمیزه های دینی ما. چه قدر اثر بخش و موثرند و باعث مباهات !!!!!!!!!!!!!
شاهین tehran: 1392/8/2912:13:05،
41
34
این وزارت اطلاعات تو پرونده همه دخالت میکنه. مگه قوه قضاییه و دادگستری نداره این مملکت که سربازان گمنام میخواند مسئله رو حل کنند؟ مگه بابک زنجانی عضو گروهک منافقین بوده که اینطوری باهاش برخورد میشه. بنده خدا چند میلیاردی کشیده بالا. این کارا به وزارت اطلاعات ربطی نداره.
پویا: 1392/8/2914:11:22،
47
22
اسم شرکت اشتباه گفتید. ستسا نه شستا...ا
رهگذر: 1392/8/2916:38:31،
54
24
اگر همه تدابیر و اندیشه ما در مورد دور زدن تحریم ها مثل مورد بابک زنجانی باشه دیگه نیازی به دشمن نداریم.خودمون دخل خودمون رومیاریم.
دكتر وحيد: 1392/8/2916:44:18،
72
22
يه روز شهرام جزايري يه روز كرباسچي يه روز فلان يه روز بهمان الان هم بابك زنجاني! همه اينها فقط يه اسم هستند همين! ولي چند 10 يا 100 نفر پشت اينها قايم شدن و چه كساني هستند فقط خدا ميدونه!!! مردم هم كه گول همين يه اسم رو ميخورن والسلام! الان توي هر شهري از ايران 10 تا بابك زنجاني هست...
صدای داد مردم: 1392/8/2916:56:58،
32
31
درخواست برای رانندگی خودروی ماشین ریاست بانگ مرکزی به بسیار زیاد شده ...

چه میکنه این رفاقت و رانت
صابر: 1392/8/2917:06:49،
32
20
تو كشورى با ارتش 40 ميليونى سرفه كنى اطلاعاات خبر دار ميشه بنده خدا بابك مغز اقتصاد بود يك تنه به ثروت نجومى رسيد !؟ أقاى روحانى كليد اقتصاد إينجا ست ..!!
عزرا: 1392/8/2917:59:45،
35
32
مردم ایران بیاید برای ایران یک مجلس ختم بگیریم
دروغ چرا؟: 1392/8/3001:42:32،
44
24
ما که کل ایران رو تبدیل کردیم به مسجد. تو مسجد هم که نمی رقصن. کلاً از اساس تو ماتم هستیم.
امين: 1392/8/2920:47:13،
34
22
نرمش قهرمانانه بابك خان داره به پرش جانانه ختم ميشه…

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار