کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

كاهش سودآوری گوشیهای هوشمند در سال 2015

کدخبر:۱۹۴۵۹چهارشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۰:۵۶۱۵۵۵ بازدید

رشد فروش گوشي‌هاي هوشمند نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش يافته است و اين موضوع موجي از نگراني را براي غول‌هاي بزرگ فناوری ...
كاهش سودآوری گوشیهای هوشمند در سال 2015

رشد فروش گوشي‌هاي هوشمند نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش يافته است و اين موضوع موجي از نگراني را براي غول‌هاي بزرگ فناوري سرمايه‌گذاران در اين حوزه به همراه داشته است.

جك گولد كه تحليلگرحوزه آي‌تي است، مي‌گويد: بسياري از افرادي كه براي خريد گوشي‌هاي هوشمند به بازار مي‌روند، خودشان صاحب گوشي‌هاي هوشمند هستند، بنابراين موضوع اشباع واقعا فاكتور مهمي است؛ همچنين بايد اين حقيقت را اضافه كرد كه گوشي‌هاي مدل جديد به جاي ارتقاي عمده، تنها كمي از گوشي‌هاي قبلي پيشرفته‌تر هستند و بسياري از افراد وقتي گوشي‌هايي دارند كه كاملا كاربردي است و نيازهايشان را برآورده مي‌كند، تمايلي به خريد مدل‌هاي جديد ندارند.

جك ناركوتا، تحليلگر شركت TBR، مي‌گويد: بازار گوشي‌هاي هوشمند از دو سرعت به دو استقامت تبديل شده است. شيبي كه از سال 2007 شروع شده واقعا هيجان‌انگيز است، مخصوصا براي شركت اپل. حالا بازار واقعا يكدست شده زيرا دستگاه‌هاي باكيفيت زيادي در بازار هستند كه قيمت بالايي ندارند و افراد زيادي نيستند كه نسل‌هاي متعدد گوشي‌هاي هوشمند را پشت سر گذاشته باشند.بنابراين آيا بازار گوشي‌هاي هوشمند به اوج خود رسيده است؟ تحليلگران تمايلي ندارند كه بگويند قطعا بازار به اوج خود رسيده، اما اذعان دارند كه از آنچه در گذشته وجود داشته، هموارتر شده است. براي مثال اپل ممكن است نخستين كاهش درآمد را در سه ماهه آينده مشاهده كند يا افزايش درآمدش كمتر از هميشه باشد.

تحليلگران مي‌گويند كه در حال حاضر تعداد گوشي‌هاي هوشمند در جهان از ركورد 1.4ميليارد در سال 2015 با افزايش 10درصدي نسبت به سال قبلش پيشي گرفته است. البته در سه ماهه پاياني 2015، رشد فروش گوشي‌هاي هوشمند نسبت به مدت مشابه سال قبلش 6درصد كاهش داشته و اين كندترين رشدي است كه تا به حال تجربه شده است.

در امريكا تحليلگران تخمين زده‌اند كه رشد فروش گوشي‌هاي هوشمند در سه ماهه پاياني سال 2015، 4درصد بوده است و پيش‌بيني كرده‌اند كه اين رشد مي‌تواند در سه ماهه كنوني به يك يا دو درصد كاهش يابد. در چين، سه ماهه پاياني سال 2015 شاهد كاهش 4درصدي بود و ليندا سو، تحليلگر استراتژيك مي‌گويد: چين بازار در حال بلوغي دارد و با فشارهاي نزولي اقتصادي مواجه است.

تحليلگران استراتژيك پيش‌بيني كرده‌اند كه در سال 2016، تمام نواحي دنيا شاهد رشد تك‌رقمي خواهند بود، جز آفريقا كه در آنجا انتظار رشد دو رقمي مي‌رود.

پاتريك مورهد، ديگر تحليلگر استراتژيك مي‌گويد: هنوز هم فضا براي رشد گوشي‌هاي هوشمند وجود دارد، اما اين فضا به‌طور عمده در نواحي در حال توسعه خواهد بود كه كاربران مي‌خواهند گوشي‌هاي معمولي خود را به گوشي‌هاي هوشمند ارتقا دهند؛ حتي در نواحي در حال توسعه هم فروش بر مبناي اقتصاد جهاني پيش مي‌رود و ضريب اطمينان مصرف‌كننده در حال حاضر پايين است.

بنا به گفته‌هاي تحليلگراني كه با آنها مصاحبه شده است، همگي معتقدند واكنش‌هاي منفي وال‌استريت به اظهارات اپل درباره گوشي‌هاي هوشمند، احتمالا يك واكنش افراطي از جانب سرمايه‌گذاراني است كه به قدرت اپل در حوزه گوشي‌هاي هوشمند عادت كرده‌اند.

مورهد اشاره مي‌كند: تخمين زده شده 90درصد سودي كه از فروش گوشي‌هاي هوشمند حاصل مي‌شود براي اپل است، حتي اگر سامسونگ گوشي‌هاي هوشمند بيشتري بفروشد. سهام اپل ممكن است افت كند، اما اين شركت براي نزديك به يك دهه رشد عظيم و تغييرات گسترده‌يي داشته است و تمام سرمايه‌گذاران سود زيادي از اپل كسب كرده‌اند، بنابراين حالا سرمايه‌گذاران پس از مدت‌ها براي نخستين بار شاهد عدم رشد مثبت هستند.اپل و سامسونگ هر دو رشد كندي را براي فروش گوشي‌هاي هوشمند و تلفن‌هاي همراه در اوايل سال 2016 پيش‌بيني كرده‌اند و اين سرمايه‌گذاران را حساس كرده است.

آيفون‌هاي شركت اپل اكثريت درآمد اين شركت را تشكيل مي‌دهند و به همين خاطر سهام اپل روز چهارشنبه پس از اينكه تيم كوك مديرعامل اين شركت به سرمايه‌گذاران گفت كه انتظار دارد فروش آيفون در سه‌ ماهه سال جديد در مقايسه با سال گذشته كاهش يابد، 6.5 درصد افت كرد.

همچنين سهام سامسونگ وقتي كه شركت كره‌يي اعلام كرد كه فروش موبايل‌ها در سه ماهه آخر سال 2015، 10درصد كاهش داشته است، 2.5درصد افت كرد. اين شركت گفت كه اين موضوع چالشي براي حفظ سود حال حاضر در سال 2016 خواهد بود.

نگاه‌هاي دو شركت به آينده حاكي از اشباع بازار براي گوشي‌هاي هوشمند است، خصوصا در امريكا و ساير كشورهاي پيشرفته؛ همچنين به اين خاطر كه مشتري‌ها از گوشي‌هاي هوشمند خود براي مدت طولاني‌تري استفاده مي‌كنند و ميانگين كاربران دليلي نمي‌بينند كه گوشي‌هاي هوشمند خود را هر يك سال يا دو سال يك بار به‌روز كنند زيرا مدل‌هاي جديد گوشي‌ها را به‌طور قابل توجهي بهتر از آنچه دارند، نمي‌دانند.حتي با وجود خبرهاي منفي موجود به نظر نمي‌رسد كه اپل و سامسونگ بخواهند تغيير بزرگي در استراتژي‌هاي خود ايجاد كنند. سامسونگ منتظر است كه مدل جديد گوشي‌هاي هوشمند خود يعني گلكسي S7 را 21 فوريه در بازار جهاني موبايل عرضه كند و مدل بعدي آيفون (آيفون 7) نيز در سپتامبر ارائه خواهد شد

* تعادل

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1394/11/1506:03:24،
16
5
آخه واقعا چقدر پول باشه تا هر روز ملت گوشی عوض کنن ... من کاری به دیگر کشورها ندارم، ولی کشور ما با این رکود و کاهش قدرت خرید مردم، از این به بعد دیگه نمیتونه بازار چشمگیری برای گوشی های هوشمند باشه.... مخاطب اصلی این گوشی ها، جوانان هستن و خیلی خوب میدونیم که یک جوان ایرانی داره با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم میکنه مانند بیکاری، مسکن، ازدواج و ...
با وجود این مشکلات، به تدریج تب جوانان برای خرید گوشی پایین میاد و قدرت خرید هم کاهش پیدا میکنه ... این مسائل از بازار خودرو شروع شده و بعد به بازار لوازم خانگی و صوتی و تصویری و الان به بازار موبایل هم رسیده ... کافی هست که بیاین شهرستانها و وضع بازار موبایل رو ببینید ....
مسعود: 1394/11/1506:10:37،
16
9
بابا کدوم گوشی؟؟!! کدوم کشک ؟؟!!
انگار نفستون از جای گرم بلند میشه! ما برای زنده موندن تو این کشور، هر روز باید کلی دوندگی کنیم تا شندرغاز بدست بیاریم، اونوقت بیایم دو دستی تقدیم فروشنده موبایل کنیم؟!....باور کنید الان اکثر ایرانیها که قشر متوسط و ضعیف هستن، اگه بخوان نیازهاشونو اولویت بندی کنن، تعویض یا خرید گوشی جدید، تو اولویت دهم هم نیست ... این گرونی و تورم سرسام آور، این بیکاری گسترده، رکود عمیقی که بر کشور حاکمه و من و امثال من که هر روز بیشتر پولمون آب میره ... دیگه دل و دماغی برای خرید گوشی نمونده اون هم با این قیمتها ....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار