کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سرنوشت ریال ایران پس از رفع تحریم‌ها

کدخبر:۱۹۲۵۸جمعه، ۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۵:۳۰۴۰۰۹ بازدید

براساس گزارش بلومبرگ، پس از لغو تحریم‌های اقتصادی و بانکداری کشورهای غربی علیه ایران، ارزش ریال چند روزی افزایش پیدا کرد. نرخ ارز ریال در برابر ...
سرنوشت ریال ایران پس از رفع تحریم‌ها

با اجرای رسمی توافقنامه همه‌جانبه مسئله هسته‌ای ایران، نرخ ارز ریال چند روزی پیوسته افزایش یافت.

براساس گزارش بلومبرگ، پس از لغو تحریم‌های اقتصادی و بانکداری کشورهای غربی علیه ایران، ارزش ریال چند روزی افزایش پیدا کرد. نرخ ارز ریال در برابر دلار تا پایان دی به 35950 ریال رسید که در مقایسه با ابتدای دی ریال 4 درصد افزایش داشت. این گزارش حاکی است اقتصاد ایران از این به بعد و با لغو تحریم‌ها میزبان حجم قابل‌توجهی از دارایی‌ها به دلار خواهد بود. حجم دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در بانک‌های خارجی از یک‌سو و حجم قابل‌توجهی از اعتبارها و منابع مالی به عنوان سرمایه‌گذاری مستقیم به یک‌باره وارد اقتصاد ایران خواهد شد. 

به گزارش المانیتور، ارزش دارایی‌های ایران که در خارج از کشور و در پی تحریم‌های غرب علیه کشور به ایران منتقل نشده‌اند، حدود 130 میلیارد دلار برآورد شده است که ورود این میزان منابع مالی به اقتصاد 370 میلیارد دلاری ایران در کنار حجم اعتبارات سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی به همراه درآمد کنونی دولت که به‌طور معمول به اقتصاد کشور تزریق می‌شود، باعث خواهد شد ارزش ریال ایران به میزان قابل‌توجهی تقویت شود.


بازار دلالی ریال ایران در پاکستان داغ شد 

بر همین اساس است که صرافی‌های پایتخت و دیگر شهرهای پاکستان این روزها و با گذشت مدت کمی از لغو تحریم‌ها، با افزایش تقاضا برای خرید ریال ایران مواجه شده‌اند و بهای ریال در مقابل روپیه پاکستان در چند روز اخیر بیش از ۲ برابر افزایش یافته است. صراف‌های پاکستان می‌گویند قبل از تحریم‌ها، متقاضیان ریال ایران برای خرید ۱۰میلیون ریال، کمتر از ۳۰ هزار روپیه پرداخت می‌کردند، اما حال ارزش هر ۱۰ میلیون ریال ایران، به نزدیک ۵۵ هزار روپیه افزایش یافته است. برخی مردم پاکستان که از طریق خرید ارزهای خارجی که ارزش آن رو به افزایش است، سرمایه‌گذاری می‌کنند، این روزها خرید ریال ایران را بهترین سرمایه‌گذاری از طریق خرید ارز می‌دانند. 

صرافی‌های پایتخت پاکستان به خبرنگار ایرنا گفتند که با توجه به جهش ناگهانی ریال ایران در چند روز اخیر، انتظار می‌رود ارزش هر ۱۰ میلیون ریال ایران در هفته‌ها یا ماه‌های آینده به بیش از ۵۰۰ هزار روپیه پاکستان افزایش یابد و به همین دلیل کسانی که از طریق خرید ارزهای خارجی سرمایه‌گذاری می‌کنند، به شدت به سمت خرید ریال ایران روی آورده‌اند به‌طوری که ریال ایران در صرافی‌های شهرهای بزرگ به شدت کاهش یافته است. این درحالی است که تقویت ریال در پاکستان و کشورهای مشابه که علاوه بر نزدیکی و همسایگی با ایران از اقتصادهای متزلزلی نیز برخوردار هستند نمی‌تواند پشتوانه محکمی باشد برای اینکه پیش‌بینی کنیم افزایش «ریال» و رشد تقاضا برای این ارز در سایر کشورها ادامه‌دار خواهد بود، چراکه این خبر نشان می‌دهد افزایش ارزش ریال ایران در صرافی‌های پاکستان متاثر از خبر لغو تحریم‌ها و از سوی دلالان و نوسان‌گیران انجام شده و به‌طور قطع کوتاه‌مدت است.


دو روی سکه 

این موضوع بهانه‌ای است تا بررسی بیشتری درباره تبعات مثبت یا منفی افزایش ارزش ریال در برابر سایر ارزها انجام شود. آیا این موضوع به نفع اقتصاد ایران است؟

در این‌باره احسان سلطانی، تحلیلگر اقتصادی معتقد است: به‌طور کلی تضعیف یا تقویت ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی تاثیر بسزایی بر روی تولید و صنعت داخلی و صادرات از دیدگاه قدرت رقابت آنها در بازارهای داخلی و خارجی دارد. هنگامی که پول ملی تقویت شود، به این مفهوم است که قدرت ریال برای خرید کالاهای خارجی افزایش می‌یابد و در نتیجه مصرف‌کنندگان داخلی به میزان بیشتری محصولات خارجی می‌خرند و واردات بالا می‌رود. در همین حال به علت تضعیف ارزهای خارجی، قدرت مصرف‌کنندگان خارجی برای خرید محصولات ایرانی کاهش پیدا می‌کند و صادرات پایین می‌آید. در مقابل کاهش قدرت پول ملی، اثری معکوس دارد و منجربه کاهش واردات و افزایش صادرات و توان رقابتی در بازارهای داخلی و خارجی می‌شود.


افت ریال یا تقویت دلار؟

از فردای یکشنبه تاریخی آغاز اجرای برجام، برخلاف تصورها، بازار شاهد افت ارزش ریال در برابر دلار امریکا بود که این اتفاق غیرقابل پیش‌بینی و باعث شگفتی برخی کارشناسان شد. 

برای بیان نرخ برابری ارزها آنها را به‌صورت جفت ارز نشان می‌دهند، به عنوان مثال برای بیان نرخ برابری ارزش یورو به دلار آن را به‌صورت EUR/USD نشان می‌دهند که ارز نخست ارز پایه نامیده می‌شود و حکم کالا را برای ارز دوم دارد. درواقع وقتی دستور خرید یا فروش در جفت ارز EUR/USD داده می‌شود منظور خرید یا فروش یورو است. 
پر واضح است که این نرخ برابری به ۲ صورت تغییر می‌کند، یا ارزش یورو تغییر می‌کند و یا ارزش دلار. یعنی ممکن است ارزش برابری یورو در مقابل سایر جفت ارزها دچار تغییر چندانی نشده باشد اما در مقابل دلار امریکا تضعیف شده باشد که نشان‌دهنده این است که ارز یورو در مقابل سایر ارزها چندان ارزش خود را از دست نداده و این دلار امریکا است که تقویت شده است. به گزارش عصر مالی، بررسی‌ها نشان می‌دهند دلار امریکا در ۲ سال اخیر در مدار تقویت قرار گرفته و نه‌تنها در مقابل ریال تقویت شده بلکه در مقابل سایر جفت ارزهای اصلی ازجمله یورو، ین ژاپن، پوند انگلستان، دلار استرالیا، دلار کانادا، فرانک سویس تقویت شده و شاخص دلار از محدوده ۸۰/۸۶ به بالای ۱۰۰ واحد رفته و رشد ۲۳/۷۷ درصدی را از خود به جای گذاشته است.

در این شرایط تقویت دلار در برابر ریال ایران نه‌تنها تغییر نامتعارفی نبوده بلکه در مقایسه با سایر جفت ارزها کمتر تضعیف شده است. در ۳۲ ماه گذشته دلار در مقابل یورو ۱۷ درصد تقویت شده و در مقابل دلار استرالیا، دلار کانادا و ین ژاپن به طور تقریبی ۳۰ درصد تقویت شده است. این در حالی است که در همین محدوده زمانی ارزش دلار در ایران کمتر از ۱۰ درصد تقویت شده است. درواقع می‌توان گفت ریال ایران در مقابل بسیاری از ارزهای معتبر جهان، در این مدت تقویت شده است، به طوری که قیمت یورو از قیمت‌های بیش از ۴۱۰۰ تومان درحال‌حاضر به کمتر از ۳۹۰۰ تومان رسیده است. 

اما نکته جالب توجه اینجاست که اگر از زاویه تغییر نرخ تورم به ارزها نگاه شود، تورم در ایران، با اختلاف فاحشی بیشتر از تورم کشورهای دیگر مورد مطالعه در این بازه زمانی قرار دارد. همانطور که گفته شد اگر ارز کشورهای دیگر را به عنوان کالا فرض کنیم و بخواهیم نرخ آن را به میزان تورم افزایش دهیم به نرخی به مراتب بیش از نرخ فعلی دلار در برابر ریال خواهیم رسید. پس نه‌تنها دلار به اندازه سایر کشورها در مقابل ریال تقویت نشده بلکه تاثیر تورم بر آن هم نادیده گرفته شده است. 

با توجه به اینکه نرخ تورم در ایران هنوز۲ رقمی است و از طرفی نرخ رشد اقتصادی در ایران هنوز بسیار پایین است، هیچ دلیل منطقی برای تقویت ارزش ریال ایران در مقابل سایر ارزها مانند یورو، دلار استرالیا، دلار کانادا و ین ژاپن وجود ندارد و در صورت ثبات نرخ ریال در مقابل دلار با توجه به تقویت ارزش دلار در مقابل سایر ارزها ریال در مقابل ارزهای دیگر تقویت خواهد شد و این امر در بلندمدت باعث فشرده شدن فنر نرخ ارز و آسیب به تولید داخلی شده و زمینه‌ساز جهش نرخ ارز خواهد شد. این موضوع نشان می‌دهد افزایش ارزش ریال پس از رفع تحریم‌ها با توجه به تورم ۲ رقمی کشور و شرایط اقتصادی روز نه‌تنها به نفع اقتصاد نخواهد بود بلکه می‌تواند تبعات منفی و بازدارنده نیز داشته باشد. 
 


گروه اقتصاد / صمت

بلیط هواپیمادیدگاه ها

آرش: 1394/11/911:36:38،
54
172
نرخ واقعی دلار هفت هزار تومنه این قیمت الان هم به دلیل دخالت دولت تو بازاره
دلار تا عید 4000 تومن رو خواهد دید
.: 1394/11/913:03:38،
43
109
این همه نفت اومد پایین تورم دو رقمی کشور و ... ولی دلار خیلی بالا نرفته این یعنی دلار مصنوعی پایینه ، تو دوران احمدی نژاد دلار گرون نشد بلکه فنرش آزاد شد و قیمتش واقعی شد ، الان همم دلار یه 90 درصدی تو دوران روحانی حباب منفی داره که میشه حدود هفت هزار تومن
سعید: 1394/11/915:09:03،
55
28
متاسفانه یه جمله ای که افتاده تو دهن دلالای دلار اینه که "قیمت وقعی دلار فلان هزار تومنه " یا " اگه دلارو ولش کنن پرواز میکنه " پدرجان ارزش ریال ایران که دیگه از ارزش افغانی واحد پول افغانستان که کمتر نیست هست؟؟؟؟
ضمنا شما که به اصطلاح تو کف بازارید بهتره بدونید هیچ کشوری نرخ ارز رو ول نمیکنه که پرواز کنه یا فرود بیاد بلکه نرخ درست رو با بررسی و محاسبات فراوان تعیین میکنن تا تعادلی بین صادرات و واردات و قدرت خرید مردم برقرار کنن .دولت باید نرخ دلار رو کمی متعادل تر کنه تا چرخ اقتصاد حرکت کنه.
البته الان چون نفت ارزون شده ذخیره ارزی دولت کمه و نمیتونه ولی مطمین باشید اگه دلار زیادی داشت دولت حتما نرخ ارز رو پایین میاورد چون به نفع همه است.فقط بنفع دلالای دلار نیست.
سامان: 1394/11/1007:09:20،
30
34
براساس داشته ها و خواسته هاي شما نرخ دلار تعيين نميشه؛ شب عيد دلار 3100 تومان شك نكن
كوروش: 1394/11/911:53:59،
50
143
قيمت واقعيه دلار تو ايران 5500تومنه حالا هي منفي بديد
اونايي كه نشستن دلار بياد پايين دارن اشتباه ميكنن
هيچي ارزون نميشه انقد ساده نباشيد
ناشناس: 1394/11/913:51:18،
72
30
معلومه دلارهای زیادی خریدی وانبارکردی!!!!!!
عبدالله: 1394/11/914:12:33،
59
27
اتفاقا سیاست دولت مهار تورم با رکود است ، این را که 30 ماه است شاهدیم ، با افزایش قیمت دلار تا مرز 3700
واکنش دولت را شاهد بودیم که مداخله کرد ، پس مشخص است که سقف دلار تا 3700 بیشتر نمیرود ، ولی همین قیمت
باعث خارج شدن از رکود نمیشود ، فقط باعث ادامه روند حیاتی دولت است ، با قیمت نفت 25 دلار نمیتوان توقع ارزان شدن
دلار را داشت ، از یک طرف ثابت کرده به عدد بالای 3700 حساسیت نشان میدهد ، ادامه این روند و ادامه رکود بخودی خود باعث ارزانی و شرایط سهل برای خرید را در پی دارد شما میبینید کارخانه ها خو د اقدام به دادن تسهیلات کم بهره و بدون بهره پرداخته اند ، کارخانجات بعد از فروش کالای خود دوباره به تولید قدم نخواهند گذاشت و از بازی کنار میروند
این را دولت میداند برای همین است که دایما در حال رایزنی با سرمایه گذاران خارجی است ، رکود تورمی میهمان ما خواهد بود ، حالا حالا ها ، ارمغان بنفش
پوریا: 1394/11/912:17:55،
54
32
به لطف اقداماتی که در سال 84 اتفاق افتاد انقدر ارزش ریال کاهش
پیدا کرد که اعتبار ان به این زودیها جبران نخواهد شد.ضمن اینکه اعتبار پول هر کشور به تولید ناخالص ملی و صادرات ان کشور برمیگردد که امکان ان در کشور فعلا نیست.
ف: 1394/11/912:30:13،
63
29
عجب داستان به ظاهر منطقی و اشتباهی !
توجیه خوبی بود!
مصرف کننده فقط میدونه قبلا میتونست خیلی چیزا راحت بخره ولی الان نمیتونه. ما ایرانیا قدرت خرید میخوایم حالا هر قیمتی میخواد دلار باشه...
نکته جالب و تاریخی: 1394/11/912:38:00،
41
120
مارکوس اورلیوس یک فیلسوف و امپراطور رومی بود که توانست بر ایرانیان پیروز شود . اخرین نشست روحانی با طرف ایتالیایی در زیر مجسمه این سردار انجام شد.در زمان جلیلی ایران تعیین میکرد که نشست برای مذاکره در کدام شهر برگذار شود مثل بغداد ولی در زمان ظریف قرار داد در شهر ژنو که در ان قرار دادی مبنی بر شکست مسلملنان از اروپاییان امضا شده بود انجام شد یعنی اونا تعیین کننده شدند.نکات دیگری هم بود فقط می خوام بگم طرف ما با علم و با تدبیر و هدف کوچکترین کار هاش جلو میره پس ما هم از خواب بیدار شیم وبا علم کافی عمل کنیم تا در تاریخ ایندگان ما رو مشتی وطن فروش تلقی نکنند بگذارید مثل کوروش و سورنا اسم ما رو با افتخار به یاد بیارند
علی: 1394/11/913:13:22،
110
31
از کی تا حالا دلواپسا طرفدار ایران باستان و اردشیر شاه شدن شما که میگفتین ایرانیهای قبل از اسلام وحشی بودن حالا برا کوبیدن رو حانی یاد کوروش و سورنا افتادین ؟/
پاسخ به علی اقا: 1394/11/914:38:28،
29
42
جنبه چند تا قیاس را هم ندارید ، اگر طرف اطلاعات عمومی اش از من و شما بیشتر دلیلی نداره به اقای روحانی ربط بدهید
من و شما باید مطالعات خودمان را بالا ببریم نه اینکه ، چون کتاب دوست نداریم کتابخانه را آتش بزنیم ،
بعد میفرمایند چرا دلواپس وجود داره ، همه چی ارومه من چقدر خوشبختم برای ما میخوانند ،
اگر یک کم با دقت مطالعه میکردید این اقا برعلیه دلواپسان نظر دادند ، ولی متاسفانه من بیسواد کوروش و سورنا را
جزء دلواپسان میدانم ،
آزاد: 1394/11/918:46:51،
42
25
با سلام خدمت جناب نکته جالب و تاریخی
دوست عزیز قلب تاریخ نکنید مارکوس در طول ۱۹ سال حکومت خود دو بار در صدد جنگ با ایران بر آمد که بار اول نیروهای او در کاپادوکیه ازژنرال خسرو فرمانده نیروهای ایران شکست خوردند و فرمانده آنان کشته شد و در حمله دوم، رومی ها به طاعون مبتلا شدند و این بیماری را از سوریه به اروپا منتقل کردند که تلفات سنگینی وارد ساخت و برادر مارکوس از همین بیماری درگذشت. مارکوس اورلیوس معاصر بلاش سوم بود که شاهی با تدبیر بود.
دوست گرامی علاوه بر علم و تدبیر صداقت نیز لازم است.
پاسخ به علی: 1394/11/920:25:25،
29
42
این واژه دلواپس تعنه ای هست به کسانی که تا به حال نذاشتن پوتین سرباز امریکایی روی خرخره امثال شما که میگفتین ن
سعید: 1394/11/1312:44:03،
29
22
در عوض پوتینهای خود دلواپسا الان رو خرخره ملته
پوتین پوتینه دیگه چه فرقی میکنه فقط پوتین دلواپسا بیشتر میسوزونه آدمو چون اونا بیگانه ان ولی شما دلواپسا خودی هستین آدم ازین میسوزه که چرا هموطن خودمون به خونمون تشنه تر از بیگانه هاست.
آریا: 1394/11/912:45:56،
67
28
کارشناس نمایان اقتصادی که میگن گران بودن دلار به نفع تولید و صادرات است چرا به این پرسش ساده پاسخ نمیدن که "پس چرا رونق اقتصادی و تولید و صادرات ایران وقتی دلار 1000 تا 1200 تومن بود بسیار بیشتر بود؟؟"
و انگار به این نکته توجه نمیکنند که مواد اولیه و همچنین تجهیزات و دستگاههای تولیدی یا خدماتی باید از خارج وارد بشوند و برای تولید کننده در حال حاضر واردات مواد اولیه و همچنین دستگاههای آلمانی و ژاپنی و ... مقرون بصرفه نیست و مجبورند به چین روی بیاورند و نتیجه آن تولید محصول بیکیفیت و غیر قابل رقابت در بازارهای خارجیست.
وحید: 1394/11/914:02:01،
34
26
جلیلی ها خندیدم
ماهان: 1394/11/914:20:25،
26
26
اقا چرا پیچیدش می کنید تا وقتی نرخ تورم اینقدر بالاست دلار گرون میشه چون توی امریکا عملا تورمی وجود نداره...
کیانی: 1394/11/916:02:26،
31
33
خبر بی پایه و دروغ . قیمت روپیه در چند ماه اخیر هیچ تغییری نکرده ایرنا خبرگزاری دولتی است برای نشان دادن موفقیت سفر روحانی متوسل به این دروغ شاخدار شده .اگر ارزش ریال بالا رود درمقابل همه ارز ها بالا میرود نه فقط روپیه. مردم پاکستان و هر جای دیگه دنیا اگر بخواهند ارز بخرند ارز معتبر دنیا را میخرند نه ریال ایران که ارزشش روز به روز در حال کاهس است
767: 1394/11/917:59:02،
32
28
دوستمون کوروش کاملا درست کفت قیمت واقعی دلار 5500 تومان هست که دولت با بد بختی پایین نگه داشته در حال حاضر این فنر تحت فشاره اگر آزاد بشه ببین چه میشود

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار