کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات جلسه شورای رقابت برای خروج از قیمت‌گذاری خودرو

کدخبر:۱۹۱۸۰سه شنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۸:۴۷۲۷۷۴ بازدید

رئیس شورای رقابت با تشریح جزئیات جلسه دیروز این شورا در مورد ادامه حضور یا خروج شورای رقابت از موضوع قیمت‌گذاری خودرو، گفت: اگر قرار ...

رئیس شورای رقابت با تشریح جزئیات جلسه دیروز این شورا در مورد ادامه حضور یا خروج شورای رقابت از موضوع قیمت‌گذاری خودرو، گفت: اگر قرار شود دخالت شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو ادامه یابد، دستورالعمل قیمت‌گذاری بازنگری خواهد شد.

رضا شیوا  با تشریح جلسه روز گذشته شورای رقابت در مورد ادامه حضور این شورا در موضوع قیمت‌گذاری خودرو، اظهار داشت: در جلسه دیروز، موضوع بازار خودرو مورد بررسی قرار گرفت و در مورد اینکه چه اتفاقاتی بعد از اجرای برجام در صنعت خودرو و بازار رخ خواهد داد، صحبت شد.

وی ادامه داد: در این جلسه مطرح شد که باید ببینیم حاشیه بازار خودرو، واسطه‌گری و دلال‌بازی‌ها در این بازار هنوز وجود دارد یا خیر، تا بر اساس آن در مورد نقش شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو تصمیم‌گیری کنیم.

رئیس شورای رقابت با اشاره به 5 شرط تعیین شده از سوی شورای رقابت برای خودروسازان همزمان با صدور آخرین دستورالعمل تعیین شده از سوی این شورا برای قیمت‌گذاری خودرو، گفت: یکی از این شروط، تولید مناسب و افزایش تیراژ تولید خودرو بود که از سوی خودروسازان اجرایی شده است و علاوه بر این، انعقاد قراردادهای منصفانه و همچنین اختیاری بودن آپشن‌های خودرو از دیگر شروط تعیین شده بود که از نظر ما عملی شده است.

شیوا تصریح کرد: رفع حاشیه بازار خودرو نیز یکی دیگر از شروط شورای رقابت برای خودروسازان بود که در حال حاضر این حاشیه‌ها از بین رفته است.

وی با بیان اینکه تعداد شکایات ارائه شده از سوی مشتریان به شورای رقابت کاهش یافته است، گفت: هم اکنون نیز اعلام می‌کنیم که اگر کسی در مورد شروط تعیین شده برای خودروسازان شکایتی دارد،‌ به شورای رقابت مراجعه کند.به گفته وی، جلسه روز گذشته شورای رقابت به جمع‌بندی نرسید و قرار است موضوع حضور شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو در جلسه هفته آینده شورا بررسی شود و در این مورد تصمیم‌گیری نهایی صورت گیرد.


خروج شورای رقابت به معنی کنار رفتن همیشگی از قیمت‌گذاری نیست

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه در شرایط مناسب تولید و تعادل بین عرضه و تقاضا، افزایش قیمتی متصور نخواهیم بود، گفت: در این شرایط ،بازار رقابتی خواهد بود، عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت هستند که می‌توانیم شاهد خروج شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو باشیم.

وی در عین حال با اشاره به رفع تحریم‌ها، گفت: این مسئله عاملی برای ورود خودروسازان خارجی به کشور خواهد بود. در این صورت، بازار رقابتی می‌شود و مشتریان حق انتخاب خواهند داشت که امیدواریم در آینده نزدیک این اتفاق عملی شود.

وی با بیان اینکه در صورت خروج شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو، یکسری شروط برای خودروسازان تعیین خواهد شد، گفت: خارج شدن شورای رقابت به معنی کنار رفتن همیشگی این شورا از قیمت‌گذاری خودرو نخواهد بود و هر موقع که تشخیص دهیم به موضوع وارد خواهیم شد.


کاری به نظر شورای اقتصاد نداریم

شیوا در پاسخ به این سؤال که آیا برای خروج شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو نیازی به اعلام نظر شورای اقتصاد در مورد انحصاری بودن یا نبودن بازار خورو نیست؟ گفت: شورای رقابت یک تشکیلات فرا قوه‌ای است و ما به تشکیلات دیگر یا وزارتخانه‌ها کاری نداریم.

وی تأکید کرد: تشخیص تمرکز و انحصار در یک بازار با شورای رقابت است.


امسال پیشنهادی برای کاهش تعرفه واردات خودرو نداریم

وی با بیان اینکه سال گذشته پیشنهاد کاهش تعرفه واردات یکسری خودروهای کوچک هم اندازه پراید را به دولت ارائه کردیم تا بازار خودرو رقابتی‌تر شود، گفت: دولت با این پیشنهاد ما موافقت نکرد.

رئیس شورای رقابت در پاسخ به این سوال که آیا چنین پیشنهادی را برای سال آینده نیز ارائه کرده‌اید، گفت: خیر، امیدواریم با اجرایی شدن برجام شاهد حضور خودروسازان خارجی و ایجاد رقابت در بازار باشیم به همین دلیل، پیشنهادی برای کاهش تعرفه واردات خودرو ارائه نکرده‌ایم.


دلیل تصمیم‌گیری در شرایط رکود

وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر بازار خودرو راکد است و به همین دلیل شاهد رفع حاشیه بازار و تولید به اندازه مناسب از سوی خودروسازان هستیم. آیا زمان مناسبی برای تصمیم‌گیری در مورد حضور شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو است؟ گفت: در صورت خروج شورای رقابت از این مسئله، هر وقت لازم باشد و بازار به سمت غیر رقابتی شدن حرکت کند، دوباره به موضوع وارد خواهیم شد و قیمت‌گذاری خودرو را انجام می‌دهیم اما پیش‌بینی ما این است که با اجرایی شدن برجام بازار وضعیت بهتری پیدا کند.


بازنگری دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو

شیوا همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه بیش از یک سال است دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو بازنگری نشده است، آیا تصمیمی برای این کار ندارید؟ گفت: اگر قرار شود دخالت شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو ادامه یابد، دستورالعمل قیمت‌گذاری مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.وی با بیان اینکه در وضعیت فعلی هیچ الزامی به دخالت شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو نمی‌بینیم، گفت: باید ببینیم جمع‌بندی اعضای شورا در این مورد در جلسه هفته آینده چه خواهد بود .

 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

غمگسار: 1394/11/612:58:06،
90
20
آب از سر ما گذشته ! واسه چند وجبش چونه نزنید. بدون کار مفید هم جیره مواجتون سر ماه به حسابتون واریز میشه. قول میدم. برید استراحت کنید.
غلام: 1394/11/613:22:02،
44
14
همین جوریش با شورای رقابت تو پاچه ملت میرفت وای به حال اینکه نباشه
خدایا تو شاهد باش: 1394/11/613:23:40،
66
19
هیچ جای دنیا ماشین آشغال مال ده سال پیش با دوبرابر قیمت به مردمشون نمی فروشن حتی تو افغانستان هم اینجوری نیست چقدر مردم اینجا بدبختن
نت: 1394/11/614:18:30،
45
18
آقا ما چیز زیادی نمی خوایم یا ضرر خودروساز رو نمی خوایم فقط می خوایم قیمت خودرو جهانی بشه و مثل تمام مردم جهان بتونیم هرماشینی رو با تعارفه متعارف وارد کنیم و سوار شیم.اخه خدا رو خوش میاد پراید 3.5 میلیونی رو بخریم 22 میلیون.ایا این حرام نیست
مسافرکش: 1394/11/616:19:11،
23
14
اگه شورا نباشه وقتی خودروساز گرون کنه مردم یقه خودرو سازو میگیرن ولی وقتی شورا هست سریع میندازن گردن قانون و شورای رفاقت
Ramin: 1394/11/613:00:06،
59
14
همتون از یه نوع هستین.با تظاهر های رنگی و متفاوت.وسلام
پیام: 1394/11/619:16:28،
23
18
با شروع تحریمها اومدین گفتین قیمت مواد اولیه تولید بالا رفته مجبور به افزایش قیمتهای تولید داخلیم . حالا که تحریمها رو برداشتند میگید افزایش قیمتها به تحریم ربطی نداره به دلار مربوطه
اخه خدا لعنت کنه کسی رو که حرف خودشم قبول نمیکنه و میزنه زیر حرفش
الکی: 1394/11/613:04:26،
46
19
تمام افزایش قیمتها تو این 3 سال با نظر خود شورای رقابت بوده !
انگار وقتی بوده جلوی افزایش قیمتو گرفته!
majid: 1394/11/613:04:46،
41
18
مشخصه که به دنبال رونق بازار خودرو و گران کردن قیمت آن هستند و تنها فرصت آنها بازار قبل از عید نوروز میباشد و در دیدگاه آنها اگر مردم استقبال کنند پس از آن نیز(سال95) حاضر هستند محصولاتشان را به قیمت بالاتر خریداری کنند....اگر تا آخر سال بازار راکد بماند میتوان امیدوار بود که شرایط به نفع مردم باشد و در غیر آن به ضرر مردم و به نفع دولت و خودروسازان
احمد: 1394/11/613:10:47،
17
17
قمت گذاری را باید طبق قانون سازمان حمایت از حقوق تولید کنندگان و مصرف کنندگان تعیین کنه شورای رقابت
لاچینی: 1394/11/613:12:36،
50
21
خجالت بکشید ،سی سال میگفتید خودکفا شدیم آخرخودکفایی سه برابرشدن قیمت هابه بهانه تحریم هابود.چرادروغ میگید .مگرماآدم نیستیم که بفهمیم شمادارید باهمدیگه علیه منافع ملت میسازید
ارشیا: 1394/11/613:34:26،
28
17
معلومه که دولت موافقت نمیکنه، چون نونشون تو تولید پرایده!
جانا سخن از دل ما مي گويي !: 1394/11/613:34:39،
29
17
شوراي رقابت خودش در گراني خودرو دامن زده است ؟ بهتر است خودرو رقابتي شود تا مشخص شود خودرو در شرايط كنوني قيمتش چند است ؟ تا براساس نياز بازار قيمت تعيين گردد قطعا اين قيمت براي خودرو داخلي گران است ؟
وحيد يوسفي: 1394/11/614:36:44،
30
19
قيمت گذاري محصولات بنجل دو دهه پيش كه الان منسوخ شده و طالب نداره كاري نداره كه.
بهاي تمام شده كالاي ساخته شده ميشه هزينه هاي توليد به اضافه موجودي كالاي در جريان ساخت اول دوره منهاي موجودي كالاي در جريان ساخت پايان دوره.
تموم شد رفت. به اين راحتي.
چرا لقمه رو اينجوري ميذاريد توي گلو؟
محمود: 1394/11/615:52:15،
23
16
برو بلا به همرات!
حامد: 1394/11/623:45:34،
20
21
فقط تحریم جواب میده اینقدر نخرید تا بیچاره بشن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار