کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حذف کامل کم‌درآمدها از وام کالا

کدخبر:۱۹۱۳۲دوشنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۳:۴۷۱۴۹۰ بازدید

کارگران و گروه‌های کم‌درآمد از طرح پُر سروصدای وام خرید کالای ایرانی به دلیل عدم تامین ضمانت بازپرداخت اقساط بانکی خط خوردند و این طرح ...

کارگران و گروه‌های کم‌درآمد از طرح پُر سروصدای وام خرید کالای ایرانی به دلیل عدم تامین ضمانت بازپرداخت اقساط بانکی خط خوردند و این طرح بزرگترین گروه متقاضیان بالقوه خود را از دست داد.

مدتی پیش طرحی از سوی دولت با عنوان خرید کالای تولید داخل و حمایت از بازار محصولات ایرانی مطرح شد که پس از مدتی سازوکار اجرایی آن از سوی بانک مرکزی تدوین و به مرحله اجرا گذاشته شد. همزمان طرح دیگری نیز با همان کارکرد و به صورت موازی از سوی وزارت کار برای بازنشستگان تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری مطرح شد.

در عین حال، مقامات وزارت کار عنوان کردند در مراحل بعدی به دنبال فراهم کردن زمینه های پرداخت وام خرید کالا به کارگران هستند ولی در این مرحله بازنشستگانی که تمایل داشته باشند می توانند از این وام‌ها بهره مند شوند. مسئله مربوط به فراهم کردن ضمانت بازپرداخت تسهیلات بانکی، موضوع اصلی مطرح در پرداخت وام خرید کالا است که عدم امکان تامین آن از سوی کارگران باعث حذف و خط خوردن میلیون‌ها نفر از دریافت این وام خُرد شده است.

مسئولان کارگری می گویند هرچند نیت خیر و خوبی در اجرای اینگونه طرح‌ها وجود دارد ولی چون سازوکاری برای استفاده گروه های کم درآمد برای آن اندیشیده نمی‌شود، همیشه این گروه های نیازمند هستند که از دستیابی به اینگونه بسته های حمایتی باز می مانند؛ وگرنه گروه‌های با درآمد بالا نیازی به وام های کوچک ندارند و خود نسبت به تهیه نیازهای کالایی خود اقدام می کنند.


وعده‌هایی به کارگران که عملی نشد

آنها همچنین می گویند از ابتدا هم شرایط به نحوی پیش نرفت که زمینه پرداخت اینگونه تسهیلات به متقاضیان کم درآمد فراهم شود و نه از سوی بانک‌ها و نه وزارت کار، به مسئله تامین ضمانت کارگران کم درآمد پرداخته نشد. تنها در حد چند پیشنهاد مانند امکان قرار گرفتن یارانه‌ها به عنوان ضمانت و یا مواردی مانند آن در حد حرف مطرح شد.

علی ربیعی وزیر کار در چند مرحله سخن از نامه نگاری با کارفرمایان برای صدور ضمانت نامه جهت کارگران متقاضی دریافت وام خرید کالا داشت ولی بررسی ها نشان می دهد کارفرمایان تمایلی به صدور ضمانت نامه طولانی مدت برای کارگران ندارند و تنها برای دوره قرارداد نیروی کار ضمانت نامه بانکی صادر می کنند. آنها می گویند چگونه ضمانت کسی را بپذیرند که دوره بازپرداخت اقساط از مدت همکاری بیشتر است؟

متاسفانه در اینگونه موارد می توان به عمق فاجعه نابسامانی قراردادهای کاری و موقتی شدن بیش از ۹۳ درصد کل قراردادها در بازار کار کشور پی بُرد. اساسا بانک‌ها در حال حاضر، به نیروهای قراردادی برای پرداخت تسهیلات اعتماد نمی کنند و به دنبال دریافت ضمانت نامه های معتبرتری هستند در حالی که امروز بیش از ۲۰ میلیون نفر از شاغلان کشور قراردادی هستند.

غلامرضا عباسی در گفتگو با مهر با اظهار گلایه از ارائه بسته های غیراجرایی و حذف کم درآمدها و کارگران از اینگونه تسهیلات گفت: طرح پرداخت تسهیلات جهت خرید کالای ایرانی ایده ای خوب بود که قابلیت اجرایی نداشت. این طرح سازوکار درستی نداشت و ما نیز هر چقدر طرح موضوع کردیم و خواستیم تا برای ورود کارگران به این طرح هم برنامه ریزی شود، هیچ کسی نپرسید که ما چه می گوییم.


وام خرید کالا برای چه کسانی است؟

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: متاسفانه خودشان برنامه ریزی و خود نیز اجرا می کنند ولی به این موضوع توجهی ندارند که چگونه می توان میلیون‌ها کارگر کم درآمد احتمالا متقاضی استفاده از این تسهیلات را کنار گذاشت و فکری برای آنها نکرد؟ آیا اینگونه وام‌های کوچک و برنامه های حمایتی، اهداف دیگری غیر از اقشار کمتر برخوردار و کم درآمد را دنبال می کند؟

عباسی خاطرنشان کرد: کارگران هم از مردم هستند و باید برای آنها هم امکان استفاده از این وام‌ها فراهم می شد. ما به عنوان نمایندگان کارگران به دنبال راهکار بودیم و صحبت‌هایی را هم داشتیم ولی به جایی نرسید. حال اینکه وزیر کار به کارفرمایان نامه هم بنویسند ولی اجرا نشود، کاری از پیش نمی رود.

این مقام مسئول کارگری کشور تاکید کرد: بحث قراردادها مطرح است و کارفرمایان می گویند اگر ضمانت کارگری را بپذیرند که فردا نباشد، چه کنند؟ هم اکنون بسیاری از کارگران شاغل در بخش‌های ساختمانی و خدمات داریم که باید مورد حمایت قرار گیرند ولی چه کسی ضمانت آنها را نزد بانک ها می پذیرد؟


تهیه کارت‌های اعتباری برای کارگران

وی با اشاره به اینکه اگر اینگونه طرح‌ها نتوانند گروه های بسیاری را تحت پوشش بگیرند، قابل اهمیت نیست و در رونق تولید داخل و فروش محصولات هم کارساز نخواهد بود، گفت: دولت می تواند آسانتر از اینگونه راهکارها با مشارکت کارفرمایان به صورت مستقیم از معیشت نیروی کار حمایت کند.

به گفته عباسی، صدور کارت‌های قابل شارژ برای استفاده کارگران و شارژ هر چند وقت یکبار آن با تامین اعتبار از سوی دولت و با حمایت کارفرمایان می تواند یک راهکار موثر و آسان باشد که حتی نیاز به ضمانت هم ندارد و کافی است لیستی از کارگران تهیه و ارائه شود و البته دولت بخواهد واقعا کاری برای گروه های کم درآمد کند. سخت است که قبول کنیم دولت با این همه مشاور و مدیر نمی تواند یک برنامه عملیاتی برای حمایت مستقیم از معیشت اقشار ضعیف تدوین کند، بنابراین بیشتر بحث نخواستن مطرح است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نازنین: 1394/11/509:53:27،
99
33
ما فکر میکردیم که
انقلاب برای پابرهنه ها و مستضعفین است
ما فکر میکردیم که قرار است حلبی آبادها ویران شوند
و روستاها اباد و ..... شوند
نه که نشد
و تنها امید برای داشتن کالای خوب (ایرانی حتی ) توسط مسئولین
از فقرا گرفته شده
پس فقیر بمیرد
اهداف انقلاب چه میشود ؟!
عباس آقا: 1394/11/511:41:13،
77
8
دقيقا همينه داداش ... خيلي چيزها شعار بود كه مردم و خام كنن . از شعار آب و برق مجاني بگير تا دادن زمين به هر ايراني و آوردن پول نفت سر سفره تا ساختن دشمني به اسم غرب و استكبار و حمايت از مستضعفين !!! نه تنها هيچ كدوم اتفاق نيفتاد بلكه وضع مردم از قبل هم خيل بدتر شد. دلار ٧توماني شد ٣٨٠٠ تومان
٣٧ ساله با اين حرفا فقط و فقط مردم فقيرتر شدند كه يه عده كم كه تا قبل از انقلاب كشاورز و دامدار بودن و حالا به لطف حمله به سفارت آمريكا يا لانه جاسوسي !!! شدن بچه حزب اللهي پولدارتر بشن
هرچند كه فكر نكنم نظرم تاييد بشه ولي اين واقعيت جامعه است ... متاسفم
نت: 1394/11/512:13:38،
32
32
چقدر عدالت اجتماعی داره بی داد میکنه.من از این همه عدالت اشباع شدم!!!
کارگر: 1394/11/509:58:54،
47
6
دولت سرشو بالا بگیره!!!!
حالا بیاد 12 درصد حق کارگرو افزایش بده!!!!
بی عدالتی تا این حد!!!!!
متاسفانه کارگر بدبخت با این چندقاز حقوق حتی به نون شبش محتاجه؛ چه برسه بره لوازم خونشو عوض کنه!!
دولت بره یه سر به دهات بزنه؛ وضع مردم بیچاره رو ببینه!!
بعد بیاد از کشورهای دیگه ایراد بگیره!!
دانش آموزی میشناسم که یه شیفت میره نونوایی و 5000 تومن برای هرروزش پول میگیره!
یعنی مملکت اسلامی و عدالت اسلامی به این میگن!!
خدا ازتون نگذره؛
حالا برید 35 درصد بزارید رو حقوق دولتمردان!!
خدا کارگر بدبختو زده دیگه!!!
بنده خدا: 1394/11/510:06:26،
30
6
خسته نباشید داره :)))) ... اونی که کارگر و کم درامده نیاز منده نه اونی که کم درامد نداره !
داود: 1394/11/510:13:04،
41
6
کارگران وگروهای کم درآمد دراین جامعه همیشه تاپای گور مظلوم واقع میشوند وهمه حرفهاوگفته فقط وفقط شعاربرای بقای پست ومقام است .چراکه درطول سالیان گذشته شاهدش بودیم ازوقتی که نفت 9دلار بود تازمانیکه نفت 128 دلاردرهرحال حق مزدبگیر باید بطور کامل پرداخت نشود تا سرمایه دار روز به روز ثروتمند شود . درضمن دولتها هم ازآنهاهمیشه حمایت میکنند.
وجدان: 1394/11/510:14:35،
27
9
تو این کشور همه امکانات برای کارمندان مرفه دولتی است!
حسن: 1394/11/510:26:02،
21
6
دولت حدس و خطا
حقوق بگير: 1394/11/510:57:02،
21
25
كلاً سيستم از نظام سرمايه داري هم بيشتر هواي پولدارها را دارد. وامهاي كلان با بهره كم براي پسرخاله ها و وامهاي كم با بهره بالا براي اقشار متوسط و شسصت هم براي اقشار ضعيف.
ن : 1394/11/511:26:09،
46
6
همیشه هر نوع وام و خدمات که بوده برای حقوق بگیران رسمی دولت بوده که اونها هم دست اخر از خود دولت هستند یعنی بصورت سلسه مراتب کسی بوده که اونها رو برده سر کار و هموم شخص هم کس دیگری برده و همینطور ال اخر تا به اون بالا برسه بقیه مردم چه دارا و چه ندار کع اتصال دولتی ندارن از هر گونه وام و خدمات دولت بی بهره هستند کلا دولت قشری رو که درامد پایین داره و اتصال به بدنه دولتی نداره جز ادم حساب نمیکنه تبعیض تا کی بابا خسته شدیم تو این خراب شده روزنامه های اوایل انقلاب بخونید ببینید چه وعده و وعیدهایی به مردم دادن کو یه دونش که عملی نشد هیچ شیره جون مردم هم کشیدن
غمگسار: 1394/11/513:20:34،
21
6
عیب نداره زیاد داخور نباشن. فقط کافیه در انتخابات شرکت فعال داشته باشن تا بالاخره یه تاثیری تو جریان زندگی خودشون و مملکت داشته باشن. باقی مسائل رو دنیای دیگه در بهشت موعوداز خدا طلبکار باشن !این دنیا فقط دار مکافاته. پول چرک کف دسته.
آرش66: 1394/11/513:59:44،
10
39
نگران نباشید؛ به زودی با آزاد شدن 150 میلیارد پول بلوکه شده، دلار به کانال 1000 تومن و حتا پایین تر برمیگرده و خودرو و مسکن و ... حسابی ارزون میشه. پراید میشه دوباره 7 م تومن.
صفا: 1394/11/606:42:51،
32
30
دادااشتباه ميكني ميشه يك ريال
تویوتا: 1394/11/517:39:48،
14
6
این طرح واسه فقرا خوب بود ادم پول دار مگر دیونه شده بیاد وام بگیرم لوازم خانگی بخره خدایا توبهههههههههههههههههههههه
سپرده دار: 1394/11/518:11:46،
14
28
بابا یکی ب دادمون برسه .پولامونو تو ثامن الحجج که مال خودشون بود چرا نمیدین.آخه حق الناسه .با آبرومون آقای سیف خوب بازی کردی با سیاست.آی بانک مرکزی با تو ام .با بی مدیریتی تمام
دامون: 1394/11/518:25:25،
16
6
من که رایی ندارم بدم .شب عیدی .پولمو بانک مرکزی تو ثامن الحجج بلوکه کرده .برس خدایا ب داد ما مردم مستضعف مظلوم.آبرومون .زندگیمون .خانوادمون .در خطره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار