کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بررسی تغييرات بازارها يك هفته پس از لغو تحريم

کدخبر:۱۹۰۵۵شنبه، ۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۶:۵۶۲۴۲۵ بازدید

برجام كدام بازارها را تحت‌تاثير قرار خواهد داد؟ قيمت خودرو افزايش مي‌يابد يا كاهش، سرنوشت بازار مسكن پس از اجرايي شدن برجام چيست؟

برجام كدام بازارها را تحت‌تاثير قرار خواهد داد؟ قيمت خودرو افزايش مي‌يابد يا كاهش، سرنوشت بازار مسكن پس از اجرايي شدن برجام چيست؟ بورس تحت فشار كاهش قيمت نفت  از اجراي برجام چه تاثيري مي‌گيرد؟  اينها سوالات پرتكراري است كه در محافل خصوصي و عمومي به وفور شنيده مي‌شود. هر چند حال و هواي بازار در نخستين روزهاي پس از لغو تحريم حال و هوايي اميدوارانه بود اما بررسي‌ها نشان مي‌دهد سايه ركود هنوز از سر بازارها كم نشده است.

به گزارش اعتماد، بازار ايران در دو سال اخير، با آغاز مذاكرات هسته‌اي و آشكار شدن سيگنال‌هاي اوليه توافق، ركودي سخت و سنگين را به جان خريد. وزير امور اقتصادي و دارايي پيش از اين در توضيح شرايط رخ داده اعلام كرد اكثريت مردم تقاضاي خريد خود را براي روشن شدن اوضاع به تعويق انداختند و اين اقدام با انتظار براي ارزاني دست به دست هم داد و سبب شد تقاضا در ايران با كاهشي قابل توجه روبه‌رو شود.  به نظر مي‌رسد مورد دوم، يعني انتظار براي ارزاني همچنان نقشي اساسي را در اين بازار بازي مي‌كند، نقشي كه سبب شده است تقاضاهاي بالقوه همچنان در اين قالب باقي بمانند و بالفعل نشوند.

 بازار خودرو؛ افزايش عرضه

 توافق هسته‌اي بيش از هر چيز بازار خودرو را در روزهاي اخير تحت‌تاثير خود قرار داده است. خودرويي‌ها روزهاي سختي را در سال ١٣٩٤ پشت‌سر گذاشتند. كمپين نه به خريد خودروي صفر كيلومتر كه واكنش بالاترين مقامات اجرايي كشور را نيز به همراه داشت در حقيقت عكس‌العملي بود به شرايط موجود در بازار خودروي ايران. گران و بي‌كيفيت؛ صفاتي است كه از سوي مصرف‌كننده ايراني به خودروي توليد داخل داده مي‌شود. روند حركت قيمتي خودرو در دو سال اخير نيز عكس انتظار رواني بود چرا كه با جهش قيمت خودرو در آخرين سال‌هاي مسووليت دولت دهم، مصرف‌كنندگان ايراني بر اين باور بودند كه قيمت‌ها با گشايش هسته‌اي با كاهش روبه‌رو شوند. انتظاري كه از سوي بسياري از كارشناسان اين صنعت و فعالان اين بخش بيهوده توصيف شده است.  به نظر مي‌رسد اجرايي شدن برجام اما بازار خودرو را با تغييراتي جدي روبه‌رو كند.  

بررسي‌ها نشان مي‌دهد بازار خودرو در حالي با ركودي سنگين روبه‌روست كه تقاضا براي خريد خودرو وجود دارد. به عنوان مثال طرح شش‌ماهه دولت براي فروش صد‌هزار دستگاه خودرو در شش روز اجرايي شد و همين امر نشان مي‌دهد تقاضا براي اين كالا در بازار ايران وجود دارد اما بسياري از كارشناسان معتقدند انتشار اخباري مبني بر انعقاد قراردادهاي تازه در صنعت خودروسازي و ورود خودروهاي جديد به بازار ايران در دو سال آينده سبب شده است ركود در اين حوزه تشديد شود. يكي از فعالان بازار خودرو در منطقه مركزي شهر در اين خصوص به خبرنگار ما گفت: بازار اين روزها بيشتر خريدار است تا فروشنده. بسياري نگرانند با ورود خودروهاي جديد به بازار قيمت خودروهاي فعلي كاهش يابد از اين رو براي جلوگيري از ضرر وارد ميدان شده‌اند. وي پيش‌بيني كرد در صورت تداوم اين روند قيمت‌ها در بازار خودرو بيش از پيش ريزش داشته باشد.

 بازار مسكن؛ افزايش تقاضا

 هر چند بازار خودرو با رشد عرضه در روزهاي اخير روبه‌رو شده اما بازار مسكن، مهم‌ترين كالايي كه در سبد خانوار‌هاي ايراني خودنمايي مي‌كند، اين روزها در جهتي معكوس با افزايش تقاضا روبه‌روست.  بررسي‌هاي ميداني خبرنگار «اعتماد» نشان مي‌دهد در روزهاي اخير مراجعه براي يافتن واحد مسكوني از سوي شهروندان در شهر تهران و به گفته برخي فعالان بازار در شهرهاي بزرگ افزايش يافته است چرا كه بسياري معتقدند اجرايي شدن برجام در ماه‌هاي آينده مي‌تواند رونق بازار مسكن را سبب شود.  بازار مسكن نيز چند سالي است با ركودي سخت و سنگين روبه‌روست و همين امر سبب كوچ سرمايه‌ها از اين صنعت و كاهش ساخت و سازها به شكلي محسوس شده است. بيت‌الله ستاريان با استناد به همين آمار پيش‌بيني مي‌كند قيمت مسكن مي‌تواند در سال‌هاي پيش‌رو به دليل كمبود عرضه افزايش يابد.  دولت در دو سال اخير طرح‌هاي متعدد و متنوعي را در بازار مسكن به مرحله اجرا گذاشته است. افزايش سقف وام مسكن از يك سو و راه‌اندازي صندوق سرمايه‌گذاري مسكن براي تجهيز مالي خريداران با استفاده از سپرده‌گذاري از سوي ديگر از جمله مهم‌ترين اقدامات صورت گرفته در اين عرصه تلقي مي‌شود.

سيف، يكي از مشاوران املاك در منطقه گلبرگ در خصوص تغييرات بازار در يك هفته گذشته گفت: در اين منطقه مراجعه براي خريد مسكن افزايش يافته است البته بيشتر متقاضيان درصدد خريد خانه‌هاي وام‌دار، كوچك و همچنين داراي مستاجر هستند. همه اين مولفه‌ها نشان مي‌دهد افراد به فكر آن هستند كه سرمايه اندك‌شان را به مسكن تبديل كنند تا در صورت افزايش قيمت ناگهان زيان چنداني را تحمل نكنند.  او گفت: خانه‌هاي ٣٠ متري تا ٦٠ متري اين روزها مشتريان زيادي دارد.  همچنين يك مشاور املاك در منطقه پيروزي در گفت‌وگوي تلفني با خبرنگار «اعتماد» درباره وضعيت بازار گفت: اين روزها از هر ١٠ مراجعه‌كننده حداقل يك نفر دست به خريد قطعي مي‌زند و فكر مي‌كنم در سه ماه آينده تعداد معاملات افزايش محسوس داشته باشد. وي با تاكيد بر اينكه ماه‌هاي پاياني سال غالبا ماه‌هاي فروكش كردن تقاضاي خريد مسكن است، گفت: وضعيت نشان مي‌دهد بازار پس از لغو تحريم‌ها اميدوار‌تر از قبل است و بسياري از مشتريان با خوش‌بيني به آينده دست به خريد مي‌زنند.

ناصري، يك مشاور املاك نيز در منطقه ظفر به خبرنگار «اعتماد» گفت: در اين منطقه شرايط چندان تغيير نكرده است. خانه‌هاي كوچك همچنان مشتريان بيشتري را دارد و آنگونه كه همكاران مي‌گويند تقاضا براي خريد واحدهاي مسكوني با قيمت‌هاي تا چهار ميليون تومان در هر متر اين روزها بالاتر از ديگر واحدهاي مسكوني است. وي نيز پيش‌بيني كرد ركود در بازار مسكن در سال آينده به شكل ملموسي كاهش يابد.

 بورس؛ در انتظار رونق

 بورس تهران پس از سپري كردن روزهايي سخت، در هفته بدون تحريم شرايط مساعدي را تجربه كرده است. با اين حال كاهش قابل توجه قيمت نفت برخي از صنايع مرتبط با نفت را تحت تاثير قرار داده است اما با اين وجود بسياري از كارشناسان و دست‌اندركاران بازار معتقدند بورس براي روزهاي بهتر آماده مي‌شود. بررسي‌ها نشان مي‌دهد بورس به رونق در نيمه اول سال ١٣٩٥ اميدوار است در حالي كه بسياري معتقدند چند سالي طول مي‌كشد تا تاثير تحريم‌ها از سيماي بورس رخت بربندد. با اين حال برخي فعالان و كارشناسان بورس از جمله محمد رضا رهبر، كارشناس بازار سرمايه، آينده مساعدي را پيش‌روي برخي صنايع بورس مرتبط با تحريم‌ها نظير خودروسازي‌ها، بانك‌ها و... مي‌دانند. آنچه از لابلاي صحبت‌هاي سهامداران در بورس شنيده مي‌شود بر سياست دولت در سال آتي دلالت دارد. تصميم دولت براي بازپرداخت بدهي‌هايش يكي از مهم‌ترين اتفاقاتي است كه ماندگاري رونق در بورس را تضمين خواهد كرد.

 ارز؛ نگاه پرابهام به آينده

 مراجعان حافظ اين روزها به‌طور محسوسي از فردوسي پيشي گرفته است. با اينكه برخي افزايش نرخ دلار در ماه‌هاي آتي را پيش‌بيني مي‌كنند اما تقاضا براي خريد دلار به عنوان يك كالا جهت حفظ قدرت خريد پول كاهش يافته است. اين اتفاق تاثيرات ويرانگرش را بر اقتصاد ايران در سال‌هاي ابتدايي دهه نود نشان داد. در اين دوره زماني بسياري براي حفظ قدرت خريد پول‌شان نسبت به خريد دلار اقدام مي‌كردند تا از موج تورم در امان بمانند. همين امر سبب شد فشاري سنگين بر اقتصاد ايران وارد شود اما به نظر مي‌رسد نگاه مثبت سرمايه‌گذاران به آينده سبب شده است دلار مشتري بيشتري از حالت معمول نداشته باشد. امين رمضاني، يكي از صرافان منطقه فردوسي در اين زمينه به خبرنگار «اعتماد» گفت: ما هنوز نمي‌دانيم چه مي‌شود از اين رو از معامله بزرگ پرهيز مي‌كنيم. البته كه رييس كل بانك مركزي وعده تك نرخي شدن ارز را داده است اما بسياري از همكاران به ديده ترديد به آينده مي‌نگرند و معتقدند با اين وصف نمي‌شود ريسك‌هاي بزرگ كرد. ما فعلا محتاطانه حركت مي‌كنيم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

siya: 1394/11/309:11:33،
50
75
چه بخواییم چه نه سرنوشت کار جوونا یه جوری گره خورده به بازار مسکن پس امیدوارم بازار را بیفته
املاکی: 1394/11/310:05:21،
46
59
خداروشکر بهتر شده البته من خیلی به برجام ربطش نمیدم کلا از دی ماه وضعیت بهتر شده ولی این چند روزهم مردم بیشتر دنبال امار خونه های شکار راه افتادن ...
مهدی: 1394/11/310:12:39،
47
42
پیوند اقتصاد به مسکن و خودرو یعنی گرونی هر روز اینها و یک چرخه معیوب. جوان به دنبال کار برای تامین هزینه مسکن و ... و از طرفی سعود مکرر قیمتها و باز هم دوندگی جوان... راه خرج کردن از جیب مردم نیست
نه بابا: 1394/11/311:26:19،
49
36
صرفا کار دلال های تن پرور یعنی بنگاه های مسکن که مثل خور قدم به قدم مغازه زدن، به مسکن گره خورده و الان بیکارن. بمیرن الهی که به جای خوردن نون دلالی نمیرن سر کار تولیدی. خاک
بردیا: 1394/11/309:29:05،
61
39
بازارهای داخلی در ایران ارتباط پیوسته و محکمی با دنیا ندارند و برجام نیز نمیتواند تاثیر مهمی بگذارد .
اقتصاد ایران با قانونهای تبعیض آمیز و نامفهوم و مبهم و تضاد گونه بیمار گشته است . تا قوانین یکپارچه و مدون و مساوی برای همه نداشته باشیم اقتصاد حرکتی نخواهد داشت .
این گونه اخبار فقط بدرد دلالان میخورد که در این بازار یا آن بازار چه نوساناتی خواهیم داشت تا سودهای کلان لحظه ای ببرند . باید اقتصاد را از این نگاه دلال گونه بشوییم تا مثل کشورهای پیشرفته تورم 2 درصد و بیکاری 6 درصد و رفاه کلی خوب و .... داشته باشیم . برای رشد اقتصادی نیز بایو کشور خود را شاد و زیبا نمایش دهیم و فقط با توسعه صنعت توریست امکانپذیر است . فقط ورود توریست و تشویق بقیه کشورها برای گردشگری در ایران
ایرانی: 1394/11/310:11:34،
48
39
اقای بردیا توریست میاد در کنار دیدن چهارتا اثار باستانی یه خوش گذرونیهم بکونه من ایرانی میرم کنار دریا شنا کنم سر از نیروی انتظامی در میارم یا با هزار تا ترسو لرز میرم شنا کنم توریست بیاد چیکار کنه.بیاد چای بخوره و بزنه تو سرو کلش متسفانه تو کشور ما بجز بزن بر سینه و برسر چیزه دیگهای نیست
RURU: 1394/11/310:08:52،
49
45
تو این مملکت هر کسی از ننه اش قهر کرد رفت ساختمون ساز شد، گذشت اون روزایی که یه مشت افرادی که نه سواد درست و حسابی داشتن و نه کاری بلد بودن میرفتن ساختمون ساز میشدن و سوار بر موج تورم یهویی صاحب پولهای یامفتی میشدن که اصلا لیاقتش رو نداشتن ، این وسط فقط قشر زحمتکش و باسواد اجتماع فقط باید حسرت اینو بخورن که چرا دلال نیستن یا دلالی تو خونشون نیست.
به امید برچیده شدن مفت خوری و دلالی و موجسواری بر امواج خروشان تورم
ایرانی: 1394/11/311:07:05،
42
40
اقا مگه به سواده عرضه داشته سرمایه دار شده تو کا مثلان باسوادی چرا میشینی برای ۱یا۲میلیون سرتو جلوی اینو اون سر خم کنی همون به اصطلاح بیسوادها تو این مملکت برای ادمهای مثل تو وامثال تو خیلی شغل سازی کردن مشکل جای دیگست و در ضمن مدرکی که از دانشگاه ازاد گرفتینو بزارین در کوزه ابشو بخورین
رسول: 1394/11/310:15:28،
38
39
تا زمانی که شغل ایجاد نشه و جونهای ما نرن سرکار و در صورتی که الان بیشتر کارخونه جات نزدیک به 69 درصد تعطیل کرده اند جهش قیمت بی معنی هست تو خودرو و مسکن ولی دلار قیمتش بازم میره بالا چون دولت کسری بودجه ناشی از کاهش قیمت نفت رو با بالا بردن دلار تامین میکنه همچنین قیمت مواد خوراکی و البسه بازم بالا میره چون دولت مجبوره مالیات شدید تری از اصناف بگیره
ناصر: 1394/11/310:18:38،
60
39
هیچ تغییری انجام نشده و انجام نخواهد شد.البته تغییر از نوع گرانی و خرابی بازار و بدبختی و بیکاری و...که همیشه هست
الیور: 1394/11/310:48:28،
45
37
هر چیزی به طور طبیعی ضعیف وضعیفتر میشه تا بمیره پس اقتصادی که هر روز ضعیفتر میشه مرگش حتمیه .اینا با مسکنهای پی در پی اقتصادو معتاد کردن که بتونن بهرشونو ببرن .100درصد اقتصاد ما رو فساد گرفته .باید این درخت رو از ریشه کند ودرخت دیگه رو کاشت.
نيكان در نعمت اند ؟!!: 1394/11/313:09:39،
33
52
تا بخودمان نيائيم همينه كه هست ؟اين داستان يكدفعه براي ما پيش آمد و اون جنگ بود كه همه با واقعيت روبرو شدند و غني و فقير در مواجه با خطر مرگ و شهادت روبرو شدند كه اقتصاد مقاومتي آنجا محقق شد و خواسته هاي بيجا برخي افراد سود جو قابل اجرا نبود ؟ شايد بخاطر امام بود كه مي ترسيدند ؟ شايد بخاطر حفظ جان ؟ ...

بايد بخودمان بيائيم كه :
به يقين نيكان در نعمت هستند ؟
strip: 1394/11/313:52:24،
36
44
مسکن راه بیفته همچی تقریبا درست میشه ،مخصوصا شغل جوانها...
البته رونق بگیره نه گرون بشه...
ﻋﻠﯽ: 1394/11/315:19:42،
39
44
ﻧﻔﺖ ﮔﺮﺍﻥ ﺑﺸﻪ ﺩﻻﺭ ﮔﺮﺍﻥ ﺷﺪﻩ،ﻧﻔﺖ ﺍﺭﺯﺍﻥ ﺑﺸﻪ ﺩﻻﺭ ﺑﺎﺯ ﮔﺮﺍﻥ ﺷﺪﻩ،ﺑﺮﺟﺎﻡ ﺑﻪ ﺳﺮ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺭﺳﯿﺪ ﺑﺎ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺩﻻﺭ ﮔﺮﺍﻥ ﺷﺪﻩ،ﻣﺎ ﮐﻪ ﻧﻔﻬﻤﯿﺪﯾﻢ ﺍﯾﻦ ﺳﺮ ﻭ ﺭﺍﺯ ﺩﻻﺭ ﺭﻭ.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار