کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چشم انداز روشن آینده روابط چین و ایران

کدخبر:۱۹۰۱۵پنجشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۵:۵۵۱۳۷۸ بازدید

شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین در آستانه سفر به جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در یادداشتی اختصاصی برای روزنامه ایران به چشم انداز ...

شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین در آستانه سفر به جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در یادداشتی اختصاصی برای روزنامه ایران به چشم انداز روشن آینده روابط دو کشور پرداخت و ابعاد مختلف این همکاری های مشترک را مورد تاکید قرارداد.

در این یادداشت به قلم رئیس جمهوری چین می خوانیم:

اینجانب بنا به دعوت جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران از کشور ایران به طور رسمی دیدار و درخصوص تحکیم روابط چین و ایران و مسائل مهم منطقه ای و بین المللی به طور جدی تبادل نظر خواهیم کرد تا روابط دوجانبه را به سطح بالاتری ارتقا دهیم.

این نخستین دیدارم از ایران است، اما من و بسیاری از مردم چین نسبت به پیشینه کشور باستانی و زیبای ایران ناآگاه نیستیم، زیرا جاده ابریشم دو ملت بزرگ را به هم متصل کرده است و داستان های جالبی مانند داستان زیر در کتب تاریخی ثبت شده اند.

بیش از دو هزار سال قبل در امپراتوری هان غربی (202 پ.م. الی 8 م)، دستیار «جانگ چیان» (Zhang Qian) فرستاده چین عازم ایران شده و مورد استقبال گرم ایرانیان قرار گرفت. در زمان امپراتور «تانگ» و امپراتور «سونگ» چین پس از قرن هفتم، ایرانیان زیادی برای طلب علم، امور پزشکی و تجارت راهی چین می شدند، آثار آنها در شهر «شیان» و «گوانگجو» مشهود است. در قرن سیزدهم، سعدی شاعر بزرگ ایرانی، شرح سیاحت خود در «کاشغر» منطقه خودمختار «اویغور» در «سین کیانگ» چین را در اشعارش آورده است. در سلسله «مینگ» (1644 الی 1368 میلادی) در قرن پانزدهم، آقای «جنگ هه» (Zheng He) در صدر ناوگان بزرگ هفت بار به دریای غربی سفر کرد و در این سفرها، سه بار به منطقه هرمز واقع در جنوب ایران رسید.

ابریشم چینی در ترکیب با ظرافت و نبوغ ایرانیان در شهرت جهانی فرش مرغوب ابریشمی ایران سهیم بود؛ صنعتگران چینی از مواد کبالت به نام «سلمان» که در ایران کشف شده، برای تولید ظروف چینی به رنگ های آبی و سفید استفاده می کردند. ظروف لاک تراشی و سفالی چینی و همچنین فناوری کاغذسازی، متالورژی، چاپ و باروت سازی چینی از طریق ایران به غرب آسیا و حتی به اروپا و منطقه های دورتر رواج یافت و انار، انگور، زیتون، شیشه و ظروف نقره ای و طلایی از ایران و اروپا وارد چین شد.دو تمدن بزرگ در جاده خشک و دریایی ابریشم که هزاران کیلومتر امتداد دارد، پس از طی راه های طولانی به یکدیگر رسیدند و دوستی میان ملت های دو کشور برقرار و ماندگار شد و اکنون، مصداقی است از شعر سعدی که می گوید: «هر چه نپاید، دلبستگی را نشاید.»

در طول تاریخ، چین و ایران سهم بزرگی در ایجاد «جاده ابریشم» و آمیختگی تمدن شرق و غرب داشته اند و معاملات دوستانه دو کشور پس از برقراری روابط سیاسی طی 45 سال دقیقاً تفسیر روحیه جاده ابریشم یعنی همبستگی و اعتماد متقابل، سود متقابل، بخشش و گنجایش، همکاری بر پایه «برد- برد» محسوب می شود.پس از برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور در سال 1971 میلادی، مناسبات چین و ایران با گذراندن تحولات بین المللی، از روند توسعه سالم و پایدار برخوردار بوده است. دو طرف حتی در زمان های سخت یکدیگر را درک و حمایت کرده اند. 

در مذاکرات پیرامون توافق جامع هسته ای، طرف چینی تعهد ایران را درخصوص عدم توسعه سلاح های هسته ای تحسین کرده و از تلاش های ایران جهت صیانت از حقوق مشروع خود حمایت نموده و نقش مثبت ایران جهت رسیدن به توافق هسته ای را مثبت ارزیابی می کند. 

در روزهای آینده ما به همکاری نزدیک با ایران ادامه خواهیم داد تا از اجرای بی نقص «برجام»، اطمینان حاصل کنیم. در حوزه بازرگانی و تجاری، حجم مناسبات دوجانبه از رقم ده ها میلیون دلار در دهه هفتم قرن گذشته به 52 میلیارد دلار در سال 2014 میلادی افزایش یافته است. چین برای 6 سال متوالی جایگاه بزرگ ترین شریک تجاری ایران را حفظ کرده است. در عین حال مبادلات فرهنگی دو کشور روزافزون است. فاصله دور قادر به جدا کردن دوستی عمیق نیست، دوستی بین دو ملت به قوه محرک مهم توسعه روابط چین و ایران تبدیل شده است.

مناسبات مسئولان دو کشور، نقش مهم و تعیین کننده را برای روابط دوجانبه دارد. طی سال های اخیر من با جناب آقای دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران چندین بار ملاقات داشته ام، بویژه در ماه سپتامبر سال گذشته در حاشیه همایش هفتادمین سالگرد تأسیس سازمان ملل متحد، درباره توسعه جامع روابط دوجانبه در فصلی جدید به توافقات مهمی دست یافتیم.

در سال 2013 ابتکار ایده «یک کمربند و یک جاده» یعنی «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» و «راه ابریشم دریایی قرن 21» را مطرح کردم که مورد استقبال ایران قرار گرفته است. چین و ایران به عنوان دو مقصد مهم در امتداد جاده ابریشم، از احیای این جاده سرشار از صلح و دوستی و همکاری انتظارات زیادی دارند. چین در حال اجرای سیزدهمین برنامه توسعه پنج ساله بوده و ایران نیز برنامه ششم توسعه را اجرا خواهد کرد و راهبرد توسعه دو طرف که مکمل یکدیگر هستند، دارای پتانسیل عظیمی است.
معتقدم همکاری چین و ایران در چارچوب «یک کمربند و یک جاده» می تواند در این زمینه ها پیگیری و تقویت شود:

- ما اعتماد سیاسی متقابل را تقویت و پایه همکاری را مستحکم تر می سازیم. اعتماد، کلید موفقیت است و بدون اعتماد مبادلات بین انسان ها و کشورها میسر نمی شود. کشورهای امتداد جاده ابریشم در مبادلات بیش از دو هزار ساله به اعتماد، دوستی و همکاری دست یافته اند. طی 45 سال پس از برقراری روابط سیاسی، چین و ایران مشکلات و موانع را برطرف کرده و دوستی دیرینه را محکم تر ساخته و همکاری های فیمابین شاهد دستاوردهای برجسته ای بوده است. اکنون ما باید با توجه به روحیه مذکور، هماهنگی سیاست ها را تقویت و کماکان از ملاحظات اصولی یکدیگر حمایت کنیم تا اجماع نظر بیشتری حاصل شده و پایه محکم تری را برای همکاری دوجانبه ایجاد کنیم. ما روابطی مبتنی بر مشارکت جامع راهبردی را برقرار خواهیم کرد و ارتباطات بین احزاب، دستگاه های قانونگذاری و استان ها و شهرها را گسترش داده و همکاری های چندجانبه از جمله سازمان همکاری شانگهای، سیکا، سازمان ملل متحد و غیره را تقویت و اعتماد سیاسی متقابل را به طور مستمر تقویت و محتوای روابط راهبردی را غنی تر خواهیم ساخت.
- ما روی اصل «منافع متقابل» و «برد- برد» و «رونق و توسعه مشترک» پافشاری می کنیم. پس از اجرای سیاست اصلاحات و «در باز اقتصادی» طی بیش از 30 سال، اقتصاد چین از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار بوده است. حجم اقتصادی چین در رتبه دوم جهانی قرار دارد و در حوزه های سرمایه، تکنولوژی، تجهیزات و غیره مزیت های بزرگی داشته و ایران با منابع و نیروی کار فراوان و پتانسیل عظیم بازار در مرحله مهم روند صنعتی شدن و مدرن سازی قرار دارد. چین و ایران از لحاظ منابع و مزیت های همکاری بسیار مکمل یکدیگر هستند. اجرای «برجام»، فرصت جدیدی را برای توسعه روابط فیمابین فراهم خواهد آورد. چین آمادگی دارد با پیوند دادن استراتژی توسعه با ایران و استفاده از مزیت های دو طرف، همکاری های مبتنی بر اصل منافع متقابل را گسترش دهد تا بیشتر به نفع دو ملت بوده و رفاه و رونق مشترک تحقق یابد.

- ما شبکه پیوند راه ها و همکاری عملی را تقویت می کنیم. شبکه پیوند راه ها محور ابتکار «یک کمربند و یک جاده» است. راه اندازی شبکه پیوند راه ها باید توجه خود را به کشورهای آسیایی و حوزه زیربنایی حمل و نقل متمرکز سازد. چین در حوزه هایی از جمله راه آهن، برق، مخابرات، ماشین آلات، متالورژی و مصالح ساختمانی دارای مزیت های آشکار و رقابتی بوده و در سال 2014 چین با اختصاص 40 میلیارد دلار، صندوق جاده ابریشم را تأسیس کرد تا از پروژه های کشورهای در امتداد جاده خشکی و دریایی ابریشم حمایت کند. ایران در مرکز تردد شرق و غرب آسیا واقع شده و جایگاه و موقعیت مطلوبی دارد. چین آمادگی دارد همکاری در حوزه جاده سازی، راه آهن، دریایی و اینترنت با ایران را گسترش داده و گذرگاه شرق و غرب آسیا را ایجاد کند تا تجارت و سرمایه گذاری کشورهای در امتداد این جاده را تسهیل کرده و هزینه های گردش فرا ملی افراد، کالا و سرمایه را کاهش داده و همکاری ها در زمینه های منابع، انرژی و صنعت را تعمیق دهد.

- ما براساس اصل در باز و فراگیر بودن، مبادلات فرهنگی را ترغیب می کنیم. به قول چینی ها، «انسان ها از طریق دل با یکدیگر آشنا می شوند.» ضرب المثل فارسی «دل به دل راه دارد» نیز هم معنای آن است. کشورهای مختلف، ملیت های مختلف و تمدن های مختلف در تبادلات فرهنگی باید روی یادگیری متقابل و همزیستی و هماهنگی پافشاری کنند. فرهنگ چین و ایران نقاط قوت متفاوت دارد. ملت دو کشور در جریان رفت و آمد ها از یکدیگر می آموختند. ما باید تبادلات در زمینه های فرهنگ، آموزش و پرورش، مطبوعات، انتشارات و گردشگری را گسترش داده و مبادلات بین جوانان و دانش آموزان را تشویق کنیم تا روحیه جاده ابریشم نسل به نسل انتقال یابد و ملت دو کشور دست به دست یکدیگر به جلو حرکت کنند.

انار، میوه ای است که در زمان قدیم از ایران وارد چین می شد، نماد زایش و باروری است و در چین به سمبل رونق و رفاه تبدیل شده است. در عین حال انار شاهد رفت و آمدهای دوستانه مردم در امتداد جاده ابریشم بوده و همچنین گویای نائل آمدن دستاوردهای بیشتری در زمینه همکاری دو کشور در آینده است. پکن و تهران چند هزار کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند، اما دوری مسیر، نمی تواند مانع نزدیکی و همکاری دو کشور شود و نمی تواند از تقویت مراودات و دوستی دو ملت ممانعت کند. ما آمادگی داریم با تشریک مساعی با ایران چشم انداز روشنی را در آینده روابط چین و ایران ترسیم کنیم.
*(H.E.Mr.Xi Jinping): شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین

بلیط هواپیمادیدگاه ها

005: 1394/11/118:42:43،
27
17
مگر روابطمون تا الان چی بود 700 میلیارد دلار دوران احمدی رفت تو چین جاش دسته بیل و شلاق اسب وارد شد کار با چین یعنی تکنولوژی دست چندم را از چین بگیریم خود چین از المان و کره جنوبی
کپی میکنه مگه کره جنوبی با چین همکاری کرد؟ نتیجه رفاقت با چین
میشود کره شمالی
جان هر کی دوست دارید بیخیال چین بشین
سینا: 1394/11/119:17:01،
24
34
زنده باد چین که ایرانو هیچ وقت تنها نذاشت . همیشه نیمه خالی لیوانو نبینیم
نام شما: 1394/11/121:14:32،
26
15
چشم انداز خوب ؟؟؟؟؟؟؟ مگه این 36 سال رابطه با روسیه و چین سودی داشته برای مردم ایران و کشور ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نت: 1394/11/121:35:28،
20
12
اقا یه ناظر کیفی بگذارند برای ورود کالا از هر کشور تا طرف نره چین هر جی اونا میندازند اشغال برداره بیاره برای سود بیشتر.از ژاپن برای توسعه طرح های تکنولوژی و صنعتی کمک بگیریم بهتر است البته المان بماند
حرف حساب !: 1394/11/121:58:46،
32
11
بنده اعتقاد دارم چين بزرگترين و قوي ترين توليدكننده قطعات صنعتي در دنيا است و علي رغم اينكه اسمش به عنوان بي كيفيت ترين قطعات توليدي در ايران نام برده ميشود اين موضوع واقعيت ندارد چين قادر است انواع محصولات دقيق و حساس را با كيفيت عالي توليد كند و قيمتش هم قابل رقابت با هر كشوري است حال اينكه چرا اسمش بد در رفته است اينه كه وارد كنندگان و تجار ايراني كالاهاي كم ارزش را وارد مي كنند تا سود بيشتري عايد آنها شود اگر رقابت كيفي محصولات چيني در ايران ملاك قرار گيرد ما مي توانيم جنسهاي درجه يك را كه در بخش توليد و تحقيقات و آزمايشگاه و صنايع و ... كمك ايران است را وارد كنيم و گمرك ايران عوارض و ماليات كمتري لحاظ كند و سختگيري كمتري انجام دهد رفاه بيشتري به مردم ايران منتقل ميشود . و قيمت كمتري هزينه مي كنند . موفق باشيد
موافقم ++++++++
مخالفم ---------------
banker: 1394/11/122:18:35،
22
21
آقا ما نخوايم شمارو ببینیم و با شما رابطه داشته باشیم کیو باید ببینیم ،همه ش شد چین چین چین.
میخوام تا صد سال سیاه با شما آینده روشن نداشته باشیم.آخه کشور قحطيه که ما باید با شما فقط آینده روشن داشته باشیم.
جواب بعضيا ؟: 1394/11/123:20:57،
16
14
چين غول تكنولوژي و اقتصاد دنيا است اگر در زمان تحريم چين نبود ايران سال اول بايد مذاكره را شروع ميكرد ؟!!!! و آمريكا به همين واسطه نمي تونه با چين تحكيمي صحبت كنه ... تازه روسيه هم با ايران متحد شد آمريكا ديد تحريم فرسايشي شده و سالهاي متمادي طول ميكشه كه جواب بده و ايران دور زدن را ياد گرفته بود ... وووو


چين مهد صنعت متنوع و با قيمتهاي متفاوت با كيفيتهاي متفاوت در جهان است و بهترين محصولات در چين توليد ميشه اشتباه نكنيد ؟؟... چين كشورهاي اروپايي و آمريكايي و .. را قبضه كرده است ...و هيچ اروپايي و آمريكايي از خريد چين ناراضي نيست حداقل به نسبت پولشان بهترين گزينه است ... اما جنس داريم تا جنس ....؟


تجار و بازرگانان ايراني كمترين قيمت را مي آورند بهتره اينجا مديريت بشه ؟ موفق باشيد


a: 1394/11/207:26:47،
15
12
جنس چینی مساوی است با آشغال
ما جنس چینی نمی‌خواهیم
ما جنس چینی نمیخریم
امير: 1394/11/211:52:47،
9
11
بشين تا افتابه الماني وارد بشه ١٠٠ هزارتومن
علیرضا: 1394/11/208:05:04،
11
10
بنده واردکننده از چین هستم مدت 7 سال است که کالای درجه یک از شرکتهای بسیار خوب دنیا که فقط هم در چین هستم وارد می کنم ولی بعلت گران بودن آنها فقط 2 کانتینر می توان وارد کنم .... ولی رقبای دیگر من می روند از شرکتهای که کالاهای بی کیفیت تری تولید می کنند و خیلی ارزان تر از من می توانند به بازار عرضه کنند برای همین آنها سالی 10 کانتیتر می توانند بفروشند و سودشان هم چند برابر من است.
بنده اعتقاد دارم مشکل مصرف کننده است که دنبال جنس ارزان می رود و به وارد کننده می گه من ارزان می خواهم .... وگرنه چرا شما در اروپا و آمریکا جنس بی کیفیت چینی به ندرت می بینید ولی در ایران به وفور
ناشناس: 1394/11/210:07:37،
13
8
کار کردن با چینی ها به مراتب راحتر از رقبای اروپایی هست. کلاس نمی زارن، انعطاف پذیری بالا دارن و مشتری رو راضی نگه می دارن، اگر محصول بی کیفیت دارن دلیلش اینه که وارد کننده می خواد ارزون تموم بشه اینم به دلیل انعطافشونه، ولی اینو باید قبول کرد که کلا آدمهای چموشی هستن!
منطقي باشيم !: 1394/11/211:41:35،
10
12
چين اولين وتنها قدرت اقتصاد جهان است با يك ميليارد و 400 ميليون جمعيت تنوع محصولات و قيمتهاي متفاوت يك كالا شما را شگفت زده ميكند يك كالا ممكنه تا 10 قيمت متفاوت داشته باشه كه همگي از لحاظ طرح و اندازه و شكل كاملا بهم نزديك هستند ولي تجار و بازرگانان ( ايراني ) كمترين قيمت را وارد مي كنند اين اشكال چين نيست ؟ اشكال از تجار و واردكننده ما است كه سود بيشتر را ملاك قرار ميدهد و مشتري قادر نيست تفاوت كيفيت را از روي ظاهر تشخيص دهد بنابراين تجار و بازرگانان و اداره استاندارد و مبادي ورودي بايد نظارت در خريد اقلام عمده را بعمل آورد و حداقل موارد استاندارد در خصوص اقلام پزشكي و سلامت و... كه با امنيت جان انسانها ارتباط مستقيم دارد بعمل آورد بنابراين چين بهترين وارد كننده كالا در زمان تحريم بوده است و بجز كيفيت محصولاتش كه بايد اندازه كيفي آن را به مشتري بشناساند مشكل ديگري ندارد .
خود تحريمي چرا ؟: 1394/11/211:51:28،
8
13
منافع مردم و كشور ما در خريد كالاهاي بي كيفيت نيست ؟ اما هميشه گفتند شنونده بايد عاقل باشه ؟ يعني اينكه چين همه نوع جنس با هر نوع كيفيت و قيمت توليد ميكنه ؟ ما چرا بي كيفيت آن را ميخريم ؟ چيني ها كه توي ايران جنس بي كيفيت توليد نمي كنند توي كشور خودشان اين كار را انجام ميدهند ما كه درخواست كننده هستيم .... بي كيفيتش را خريداري مي كنيم

نكته اينجاست كه اگر خريدار يك محصول را با قيمتهاي متفاوت مشاهده كند ميتواند به اندازه پولش كيفيت بهتره را طلب نمايد كه اين روش بصورت خريد اينترنتي و با تمام مشخصات براي خريدار امكان پذير است كه چينيها اين كار را مي كنند اما تجار ما تقلب مي كنند و ...راه كار آن خريد اينترنتي از چين است كه هر فردي خودش اقدام كنه و چيني ها حمل و نقل را رايگان به ايران انجام ميدهند فقط اداره پست و حمل و نقل دريايي و زميني ما بايد بيشتر همكاري بكنه و عوارض كمتري بگيرد .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
جنجالی‌ترین دستمزد بازیگران ایرانی منتشر شد
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
جایگزین خودروی تندر 90 از روسیه می‌آید؟
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار