کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ایران پس از لغو تحریم‌ها نمی‌تواند هر اندازه خواست نفت بفروشد؟

کدخبر:۱۸۸۸۰دوشنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۳:۴۷۲۰۰۵ بازدید

فایننشال تایمز طی گزارشی نوشت: هر چند ایران تلاش می‌کند که بگوید لغو تحریم‌ها یعنی می‌تواند به سرعت هر چه بخواهد نفت بفروشد اما در ...

فایننشال تایمز طی گزارشی نوشت: هر چند ایران تلاش می‌کند که بگوید لغو تحریم‌ها یعنی می‌تواند به سرعت هر چه بخواهد نفت بفروشد اما در حقیقت اینگونه نیست، چرا که لغو تحریم‌ها لزوما به معنای بازگشت سریع بانک‌های خارجی و شرکت‌های انرژی نیست.

 پس از اعلام لغو تحریم‌های ایران در بامداد روز یک شنبه و اجرای برجام روزنامه فایننشال تایمز طی گزارشی در مورد وضعیت صادرات نفت ایران پس از لغو تحریم نوشت: صنعت نفت در برابر بازگشت دوباره ایران به بازارهای جهانی پس از برداشته شدن تحریم‌ها مقاومت می‌کند.

این روزنامه اقتصادی در گزارش خود اینگونه تحلیل کرد: هرچند ایران تلاش می‌کند که بگوید لغو تحریم‌ها یعنی ایران به سرعت هر چه بخواهد می‌تواند نفت بفروشد اما در حقیقت اینگونه نیست، چراکه لغو تحریم‌ها لزوما به معنای بازگشت سریع بانک‌های خارجی و شرکت‌های انرژی نیست و برای جذب سرمایه‌گذاری استقرار دوباره بانکداری و کانال‌های مالی ضرورت دارد.

به نوشته این گزارش، بازگشت ایران که در نظر دارد تا تولید و صادرات نفت را تا 500 هزار بشکه در روز به محض برداشته شدن تحریم ها افزایش دهد، در زمانی به وقوع می‌پیوندد که قیمت نفت به کمتر از 30 دلار در بشکه کاهش یافته و کمترین قیمت در 12 سال گذشته را ثبت کرده است. همچنین این بازگشت  زمانی‌ رخ می‌دهد که روابط عربستان و هم پیمانانش با ایران بد شده است. 

بازرسان سازمان ملل بامداد امروز اعلام کردند که ایران بخش‌های قابل توجهی از برنامه هسته‌ایش را از فعالیت خارج کرده و راه برای صادرات نفت این کشور به بازارهای جهانی پس از نزدیک به 4 سال فراهم شده است.

با این حال، درحالی‌که ایران اکنون قادر است تا نفت صادر کند اما هنوز تحریم‌های دیگری وجود دارد که ممکن است مانع از بازگشت شرکت‌های انرژی به این کشور شود.

مقامات ایرانی انتظار دارند تولید نفت این کشور 6 تا 7 ماه پس از لغو تحریم‌ها یک میلیون بشکه افزایش یابد و طی 12 ماه به میزان تولید گذشته برابر با 3.4 میلیون بشکه در روز برسد. با این حال، تحلیلگران بین‌المللی انرژی این رقم را جاه‌طلبانه می‌دانند.

درحالی که مقامات ایران در میان نگرانی‌های فزاینده از اینکه تولید اضافی ایران بر فزونی عرضه در بازارهای جهانی بیفزاید، اظهارنظرهای خود را ملایم کردند اما ریچارد نفیو مقامات پیشین کاخ سفید در موضوعات مربوط به تحریم‌ها گفت: «ایران آنچه بتواند انجام می‌دهد.»

وی افزود: «روز اجرا به این معناست که ایران اکنون آزاد است هر میزان، به هر که و با هر قیمتی که بخواهد نفت بفروشد.»

به نوشته فایننشال تایمز، هرچند برخی از ناظران بازار می گویند که بازگشت ایران قبلا (بر بازار) ‌تاثیر گذاشته است اما بقیه نسبت به یک کاهش شدید دیگر قیمتی هشدار می‌دهند.

دلالان حمل و نقل می گویند حدود 24 نفتکش بزرگ با نام‌هایی نظیر سرنا، امبر، دستنی و کشتی ها کوچک‌تری نظیر آرگو در سواحل ایران منتظر ازسرگیری تجارت با جهان هستند. آنها حامل 50 میلیون بشکه نفت هستند.

روبین میلز تحلیلگر بازار در این‌باره گفت: «ببینیم که ایران در کوتاه‌مدت چگونه به سرعت نفت خود را می‌فروشد، نفتی که در حقیقت، بیشتر آن میعانات گازی است که در مخازن وجود دارد.»

تهران اعلام کرده است که تمایل دارد تا نفت بیشتری به مشتریان سنتی خود بفروشد از خریداران آسیایی گرفته تا شرکای پیشین در اروپا.

فریدون فشارکی رئیس یک موسسه مشاوراتی که به رقبای ایران مشاوره می‌دهد در این‌باره گفت : «تاثیر فوری بر روسیه و عربستان برای فروششان به اروپاست.»

اگرچه ایران مقداری امتیازات جزئی داده است اما تلاش می‌کند تا تخفیف‌ها را محدود کند. به گفته مقامات ایرانی، سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌های خارجی و دیگر قراردادها برای شیرین کردن فروش‌ها استفاده شد. ایران از معامله پایاپای نفت با کالا در کشورهایی نظیر هند در زمان تحریم‌ها استفاده می‌کرد.

امیرحسین زمانی‌نیا معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل هفته پیش گفت: «قطعا مشتریانی وجود دارند که برای خرید تولید اضافی ایران تمایل دارند.»

یک مقام آگاه گفت: ایران امید دارد تا 200 هزار بشکه نفت به یونان، اسپانیا و ایتالیا صادر کند. توافق برای فروش حدود 500 هزار بشکه نفت به ترتیب به ترکیه، هند و آفریقای جنوبی هم‌اکنون وجود دارد.

صادرات نفت ایران از 3 میلیون بشکه در روز در سال 2011 به یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

مقامات ایرانی امید دارند هرگونه اعلامی این کشور را قادر سازد تا میلیاردها دلار از دارایی‌های بلوکه شده خود را آزاد سازند و به محدودیت‌هایی که به صنعت نفت و صادرات این کشور ضربه زده است، پایان دهند.

ایران با تست زیرساخت‌های صادراتی خود در ماه‌های اخیر این پیام را مخابره کرد که لغو تحریم‌ها یعنی تهران می‌تواند فورا نفت بیشتری بفروشد اما آنهایی که در بخش نفت این کشور مشارکت دارند واقع‌‌بین‌تر هستند.

یک مدیر کشتیرانی ایران گفت: «همانند موتوری که پس از زمان زیادی حالت انتظار، روشن می‌شود، صنعت نفت ایران نیز در یک آن به خوبی کار نمی‌کند... تا سیستم بانکداری و پرداخت ما به فعالیت بازگردد، تمامی اینها زمان می‌برد.»

ایران در بلندمدت قطعا به جذب حداقل 100 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی و فناوری جدید نیاز دارد. این کشور جایزه بزرگی برای غول‌های انرژی است که می‌خواهند به ذخایر عظیم ایران معادل 260 میلیارد بشکه نفت دست یابند. نمایندگان این شرکت‌ها از توتال گرفته تا انی و میتسوبیشی در ماه‌های اخیر به تهران آمده اند.

ساروش زایوالا وکیل متخصص در زمینه تحریم‌ها در این‌باره گفت: تامین مالی یک عامل مهمی و اصلی است و لغو تحریم‌ها لزوما به معنای بازگشت سریع بانک‌های خارجی و شرکت‌های انرژی به ایران نیست.

«بسیاری نسبت به بازگشت سریع تحریم‌ها و موضوعات برجسته‌ای در رابطه با نگرانی‌های مربوط به پول‌شویی بسیار محتاط هستند. استقرار دوباره بانکداری و کانال‌های مالی ضرورت دارد تا سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر شود.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ن1: 1394/10/2809:34:25،
35
32
نتیجه این کار نفت 10 دلاریه
عبد ا....: 1394/10/2811:22:04،
30
15
جای اینکه پولها خرج انرژی های تجدید پذیر بشود ، و در زیر ساختها سرمایه گذاری شود ، خرج نفت بشکه 25دلاری
خواهد شد و بعد از یک دوره چند ساله دوباره به جای اول باز خواهیم گشت ، ژاپنیها متوجه نیستند که در انرژی اتمی و خورشیدی و بادی سرمایه گذاری میکنند ؟؟؟؟؟؟؟
تا ما برنامه اقتصادی را به سرنوشت کاندیداهای منظور نظر برای تصاحب کرسیهای مجلس گره زده ایم ، راه به سر منزل
مقصود نخواهیم برد ، با این روش نوزادان فعلی در دوران جوانی از چوب برای گرما استفاده خواهند کرد ،
کمی به میزان ذخایر موجود نگاه کنیم متوجه خواهیم شد ، که صنعت نفت فقط افیون اقتصاد است ، نه درمان کشور
ما با وجود کویر میتوانیم انرژی خورشیدی بزرگی را فراهم کنیم وسرمایه بازسازی یک پالایشگاه را خرج ساخت یک کارخانه
سلولهای خورشیدی کنیم ، خود را از وابستگی به نفت خلاص خواهیم کرد ، و این فتنه سیاه را دفن میکنیم برای همیشه ،
po: 1394/10/2814:25:19،
25
22
ایران با راه اندازی نیروگاه های برق خورشیدی چه به صورت فوتوولتاییک چه به صورت حرارتی و سیکل توان قادر خواهد بود نه تنها کل برق کشور بلکه برق تمام کشورهای همسایه را تامین کند. در کشورهای اروپایی مشکل کمبود زمین مانع از این برتری شده و رو به زمین های کشاورزی آوردن تا بتونن نیروگاه خورشیدی بزنن. اما ایران پر از زمینای بایر هست. در ضمن بعد از ناحیه شمال آفریقا،، ایران در دنیا دومین سطح انرژی خورشیدی رو داره. هزینه اولیه برق خورشیدی بالاست اما طول عمر نیروگاه از 25 تا 30 سال می باشد.
ناصر: 1394/10/2809:48:32،
28
31
تحریمها و لغو تحریمها مقاصد دیگری بغیر از اقتصاد داره که بتدریج آنرا مشاهده خواهیم کرد.اینها برای رسیدن به اهدافشان در خاورمیانه که خاورمیانه بزرگ است، به هرکاری دست زدن و تقریبا هم هرکاری خواستن انجام دادن! چون ایران بجای دشمنی با آمریکا و غرب به دشمنی با عربها و ترکها سوق پیدا کرده
سیفی: 1394/10/2809:56:50،
39
21
پالايشگاهايي که قبلا از ایران نفت میخریدند سیستم پالایش خودرا بعداز تحریم ایران به نفت های دیگر تغییر داده اند واگر بخواهند دوباره نفت ایران را پالایش کنند باید هزینه سنگینی برای تغییر آن بکنند و الان باتوجه به فراوانی وارزاني نفت در بازار اینکار را نخواهند کرد
عباس آقا: 1394/10/2810:19:29،
29
29
ای کاش اینقدر که به فکر نفت و صادرات خام فروشی بودیم یه کم به کشاورزی و شیلات اهمیت میدادیم ؟؟؟؟؟؟؟
یک قوطی کنسرو خاویار 500 گرم 9 میلیون تومان
زعفران یک کیلو 25 میلیون تومان
و فرش پسته برنج چای پنبه صنایع فولاد و هزاران محصول دیگه
در حالیکه یک بشکه نفت الان از یک عدد آب معدنی کوچیک ارزونتره ؟؟؟؟
حامد: 1394/10/2810:26:37،
30
31
ایران هم باید تلاش کنه با صادرات بیشتر نفت رو به کف قیمت برسونه تا به عربستان ثابت کنه که پاشنه آشیلش قیمت نفت نیست و همچنین فشار رو عربستان بیشتر میشه چون درصد وابستگی بیشتری به نفت دارن. هر چه قدر سریعتر نفت به کف قیمت برسه روند افزایشیش سریعتر آغاز میشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار