کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آيا بيمارستان يک بنگاه اقتصادی است؟

کدخبر:۱۸۴۷۹سه شنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۳:۴۷۱۵۳۹ بازدید

آيا بيمارستان‌ها را به‌طور خاص و نظام سلامت را به‌طور عام، ‌بايد به مثابه يك بنگاه اقتصادي تلقي كرد يا به مثابه بخشي كه دولت بايد در هر حال برای ...

آيا بيمارستان‌ها را به‌طور خاص و نظام سلامت را به‌طور عام، ‌بايد به مثابه يك بنگاه اقتصادي تلقي كرد يا به مثابه بخشي كه دولت بايد در هر حال براي آن پول خرج كند؟ اين پرسش آنچنان كه تجربه نشان مي‌دهد، همه جا و در همه زمان‌ها يك پاسخ نداشته است. پرسش از اينكه آيا بيمارستان را مي‌توان مانند يك بنگاه اقتصادي فرض كرد يا نه، به اين پرسش هم قابل ترجمان است كه آيا در راس بيمارستان بايد يك پزشك قرار داشته باشد يا يك فارغ‌التحصيل مديريت يا اقتصاد هم مي‌تواند آن را اداره كند. پرسش ديگر هم مي‌تواند مبنايي تاريخي داشته باشد: طرح خودگرداني بيمارستان‌ها كه از زمان تصدي دكتر مسعود پزشكيان در دولت اصلاحات كليد خورده بود، قرار بود با خودكفا كردن بيمارستان‌ها، آنها را به سمت جدايي از منابع مالي دولتي سوق دهد. روي ديگر سكه اين طرح اين است كه بيمارستان‌ها بايد اقتصادي‌تر اداره شوند. امروز با گذشت چيزي حدود دو دهه از آغاز اين طرح مي‌توان به ارزيابي نتايج و آثار آن نشست. اين پرسش‌ها را با دكتر رضا لاري‌پور، مديركل روابط‌عمومي سازمان نظام پزشكي ايران، دكتر احمدرضا سروش، رييس بيمارستان دكتر شريعتي و سيامك مره‌صدق، نماينده مجلس شوراي اسلامي و عضو كميسيون سلامت مطرح كرديم.

به گزارش تعادل، نظام‌هاي سلامت در كشورهاي گوناگون، اصولا بر اساس درآمدهايي مشابه، قادر به ادامه فعاليت‌اند. عمده اين درآمدها از محل پرداخت حق بيمه‌ها، تامين مي‌شود و در برخي كشورها هم دولت‌ها، مستقيما به نظام سلامت پول تزريق مي‌كنند. با وجود اين تشابه، تفاوت‌هايي هم در نظام‌هاي سلامت در كشورهاي مختلف جهان وجود دارد. در برخي كشورها، دولت مستقيما تصدي‌گري و ارائه خدمات درماني را بر عهده دارد، حال آنكه در برخي ديگر دولت تنها به خريد خدمت از بخش خصوصي مي‌پردازد. از ميان كشورهايي كه نظام سلامتي مشابه مورد نخست دارند، مي‌توان به ايالت متحده امريكا اشاره كرد و كشوري مانند بريتانيا نيز واجد نظام سلامتي مشابه گروه دوم است. نكته قابل ذكر اين است كه در هر دوي اين حالت‌ها هم ممكن است همچنان بخش اصلي درآمدهاي نظام سلامت توسط حق بيمه‌هايي صورت بپذيرد كه خود شهروندان پرداخت مي‌كنند.

نظام سلامت در ايران اما تقريبا همواره نامنسجم اداره شده است و مدل اداره آن به هيچ يك از دو مورد فوق‌ شباهتي نداشته است. در واقع از يك‌سو، ايراني‌ها در حالي سال‌هاست كه حق بيمه سلامت مي‌پردازند كه هيچ‌گاه اين حق بيمه‌ها، خدمات درماني كاملي براي آنها به ارمغان نياورده‌اند. شاهد مثال اين مدعا نيز وجود ده‌ها و بلكه صدها موسسه ارائه‌دهنده خدمات بيمه تكميلي است، در حالي كه حتي آنها نيز در مواردي، تمام خدمات درماني را تحت پوشش قرار نمي‌دهند. از سوي ديگر، دولت‌ها در ايران همواره مجبور بوده‌اند به بخش سلامت پول تزريق كنند و در واقع، صندوق‌هاي بيمه سلامتي را كه در عمل ورشكسته بوده‌اند يا با ورشكستگي فاصله چنداني نداشته‌اند، سر پا نگاه دارند. مدل و نظام اداره بيمارستان‌ها نيز در كشور ما، مانند بسياري چيزهاي ديگر، مدلي تركيبي است. تركيبي از مديريت دولتي و خصوصي.


 خصوصي‌ها تجربه‌شان را پس داده‌اند

با دكتر رضا لاري‌پور، مديركل روابط‌عمومي سازمان نظام پزشكي تماس مي‌گيريم و از او در دو مورد خاص مي‌پرسيم. نخست اينكه به نظر او آيا مدير يك بيمارستان بايد پيشينه تحصيلاتي در مديريت داشته باشد يا اينكه صرفا پزشك باشد و دوم اينكه ارتباط طرح خودگرداني بيمارستان‌ها با اقتصادي اداره كردن آنها چيست؟ لاري‌پور اعتقاد دارد بايد ميان اين دو پرسش تفاوت قائل شد. «طرح خودگرداني بيمارستان‌ها حدود

2 دهه قبل در كشور آغاز شد و قرار بر اين بود كه با اجرايي شدن آن، بيمارستان‌ها در هماهنگ كردن دخل و خرجشان به توازن برسند و به اصطلاح خودشان، خودشان را اداره كنند. بنا به اين طرح قرار بود بيمارستان‌ها هم مثل دانشگاه‌ها يا شركت‌هاي بزرگ، به شيوه هيات امنايي اداره شوند.» لاري‌پور ادامه مي‌دهد: «با اين همه به نظر ما، در زماني كه بيمارستان‌ها وظايف آموزشي را هم در كنار وظايف درماني عهده‌دار هستند، اين احتمال وجود دارد كه اشتغال آنها به متوازن كردن هزينه‌ها و درآمدزايي براي بيمارستان، جلو اجراي درست وظايف آموزشي آنها را مي‌گيرد. هر چند باز هم ممكن است بودجه به سمت و سوي فعاليت‌هاي پژوهشي هم بروند، اما قطعا تمركز بر درآمدزايي بر بخش‌هاي آموزشي و پژوهشي سايه مي‌اندازد. حالا با در نظر گرفتن چنين طرحي، مهم نيست مدير بيمارستان پزشك باشد يا نباشد.»

مديركل روابط‌عمومي سازمان نظام پزشكي در مورد مديريت بيمارستان‌ها توسط افرادي با پيشينه تحصيلي مديريت هم اين طور مي‌گويد: «من خودم پزشك هستم و اگر قرار باشد مديري براي بيمارستان انتخاب كنم، يك پزشك را انتخاب مي‌كنم، با اين حال بايد كساني را كه از رشته‌هاي مديريت بيمارستاني و مديريت خدمات بهداشتي درماني فارغ‌التحصيل مي‌شوند نيز در موقعيت‌هاي مديريتي مورد استفاده قرار داد.» او ادامه مي‌دهد: «اينكه مدير بيمارستان بايد پزشكي خوانده باشد يا مديريت يا اقتصاد، دقيقا مشابه اين است كه بپرسيم وزير بهداشت بايد پزشك باشد يا اقتصاددان. من فكر مي‌كنم كه هر وقت در كشور ما جا افتاد كه تفاوتي ندارد وزير بهداشت پزشك باشد يا نباشد، اين مورد هم جا مي‌افتد، كما اينكه در بسياري ديگر از كشورهاي دنيا هم جا افتاده است.» از او مي‌پرسيم تجربه پزشكان در اداره كردن بيمارستان‌هاي خصوصي چگونه بوده است و مي‌شنويم: «در كشور ما بيمارستان‌ها با همه مشكلاتي كه داشته‌اند، توانسته‌اند نيازهاي درماني مردم را مرتفع كنند، كما اينكه در 12سال گذشته، تقريبا در كمتر موردي بوده است كه نياز به اعزام بيمار به خارج از كشور وجود داشته باشد. از طرفي همان‌طور كه مي‌دانيد، 80 درصد خدمات درماني در بيمارستان‌هاي دولتي ارائه مي‌شوند و 20درصد آنها در بيمارستان‌هاي خصوصي. با اين حال همين 20درصد هم اگر مشكلات بيمه‌يي و مشكلات بيمارستان‌ها با شهرداري‌ها نباشد، به بهترين وجه و با بالاترين كيفيت ارائه مي‌شود. بيمارستان‌هاي خصوصي را هم در واقع پزشكان اداره مي‌كنند و مي‌توان نتيجه گرفت كه تجربه اداره بيمارستان‌ها به دست پزشكان، تجربه موفقي بوده است.»


 رييسي كه طفره مي‌رود

با احمدرضا سروش رييس بيمارستان شريعتي تهران، يكي از بزرگ‌ترين بيمارستان‌هاي دولتي تماس مي‌گيريم. او از گفت‌وگوي تلفني امتناع مي‌كند، از صحبت درباره طرح خودگردان بيمارستان‌ها طفره مي‌رود و تنها بعد از درخواست‌هاي مكرر ما مخالفتش را با اين طرح اعلام مي‌كند و مي‌گويد: «با توجه به اجراي طرح تحول سلامت كه دولت تمام هزينه‌ها را تقبل كرده است پرداختن به موضوع مديريت خودگردان بيمارستان‌ها عقب‌گرد جدي است. اجازه دهيد دهان مردم شيرين بماند و خوشحالي‌شان از دريافت خدمات رايگان درماني ادامه داشته باشد.»

از وي درباره تخصص‌هاي يك مدير بيمارستان پرسيديم و شنيديم: «شخصي كه مديريت يك مجموعه درماني را بر عهده دارد بايد علاوه بر دانش و فن كافي پاسخگوي اعمالش نيز باشد و مقبوليت داشته باشد. در واقع همكاران وي و افرادي كه خدمت ارائه مي‌كنند او را بپذيرند.» از حرف‌هاي دكتر سروش چنين برداشت مي‌شد كه شايد شخصي كه در حوزه مديريت يا اقتصاد تخصص دارد از سوي جامعه پزشكي و تيم همكارانش مقبوليت نداشته باشد.


 الفباي حسابداري را هم نمي‌دانند

از سيامك مره‌صدق عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي كه خود نيز عضوي از جامعه پزشكي است، پرسيديم آيا مي‌توان بيمارستان را همچون يك بنگاه اقتصادي مديريت كرد؟ پاسخ او اين بود: «نگاه صرفا اقتصادي به اماكن درماني انساني نيست. از سوي ديگر مديريت مراكز بهداشتي و درماني نيازمند تفكر علمي است بنابراين لازم است افرادي براي اين سمت تربيت شوند كه به الفباي پزشكي و مديريت آگاهي دارند.»

به گفته وي به تازگي در كشور رشته‌يي تحت عنوان «مديريت بيمارستان و مراكز بهداشتي» شروع به پذيرش دانشجو كرده اما همچنان در مراحل مقدماتي است. آن‌گونه كه مطلع شديم پزشكان عمومي و كارشناسان ارشد مديريت مي‌توانند در اين رشته ادامه تحصيل بدهند و دروس به نحوي برنامه‌ريزي شده است كه عدم آشنايي پزشكان با مسائل مديريتي و فقدان اطلاعات پزشكي مديران مرتفع شود. با اين حال با وجود آنكه چنين رشته‌يي در حال تربيت دانشجوست اما تاكنون خروجي نداشته و افراد متخصص تربيت شده مشغول به كار نشده‌اند. هر چند مره‌صدق معتقد است استانداردهاي لازم در اين حوزه را نداريم اما شرايط وقتي بغرنج مي‌شود كه از وي مي‌شنويم «كلا در زمينه‌هاي بين رشته‌يي مشكل داريم.»

مره‌صدق اين موضوع را تعميم مي‌دهد و در سطح كلان‌تري به طراحي بيمارستان‌ها نيز اشاره مي‌كند. به گفته وي بيش از يك قرن است كه كشورهاي اروپايي از متخصصان عمران بيمارستان در ساخت و طراحي مراكز بهداشتي و درماني استفاده مي‌كنند در حالي كه اين موضوع اصلا در ايران رعايت نمي‌شود و تنها چند بيمارستان آن‌هم سال‌ها پيش توسط يكي از متخصصان تعليم ديده در خارج از كشور از دانش مهندسي عمران در ساخت سه بيمارستان كشور استفاده كرده است. البته به تازگي دانشگاه تهران در حال تربيت و تعليم متخصصان مهندسي بيمارستان است.

از اين نماينده مجلس خواستيم تا مديريت فعلي بيمارستان‌هاي كشور را مورد ارزيابي قرار دهد.او مديريت فعلي را سنتي خواند و گفت: «هم‌اكنون پزشكاني كه به صورت ذاتي يا تجربي با اصول مديريت آشنايي دارند در راس بيمارستان‌ها و مراكز درماني قرار دارند و افرادي كه به صورت تخصصي دوره‌يي مديريت را گذرانده و هم‌اكنون مدير بيمارستان هستند تعدادشان به انگشتان يك دست هم نمي‌رسد. بدتر آنكه اصلا مطمئن نيستيم آيا رييس بيمارستاني وجود دارد كه الفباي حسابداري را بداند!»

اين متخصص جراحي عمومي پيامدهاي فقدان دانش مديريتي و اقتصادي روساي بيمارستان‌ها را افزايش هزينه‌هاي تمام شده، كاهش كيفيت خدمات و انتخاب غير علمي و نادرست اولويت‌ها دانست.

انتقادات مره‌صدق به مجلس و وزارت بهداشت و درمان هم كشيده شد. او با اشاره به كشورهاي اروپايي و امريكايي گفت: «در اكثر كشورهاي جهان به ندرت پزشكان در بدنه وزارت بهداشت مشغول به كار هستند در حالي كه ايران نه تنها مديريت اكثريت سيستم‌هاي بهداشت و درمان بر عهده پزشكان است بلكه اعضاي كميسيون بهداشت و درمان مجلس و تمام پست‌هاي مديريتي وزارت بهداشت و درمان نيز در اختيار پزشكان است. تا جايي كه در مجلس هشتم رياست كميسيون بهداشت و درمان و رياست سازمان نظام پزشكي بر عهده يك نفر بود. در نهايت مي‌توان گفت تعارض منافع به پزشكان اجازه نمي‌دهد منافع صنفي خود را رها كرده و پست‌هاي مهم مديريتي اين حوزه را به ساير متخصصان واگذار كنند.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حامد: 1394/10/1515:53:20،
71
31
بله یک بنگاه اقتصادی است


اصلا متنو نخوندم فقط جواب سوال رو دادم
قصابی پزشکان: 1394/10/1519:03:05،
56
37
بیمارستان اول از همه یه قصابیه
دکتر ها هم قصاب هستن
بعد از اون یه مغازس
دکترها هم مغازه دار هستن
بیمار هم مشتریه باید تا جایی میشه بدوشنش
بیمارستان محل خطرناکیه
دکترها هم خطرناکتر از خود بیمارستان
ذره ای جوانمردی ندارن فقط پول رو میشناسن
آرمين: 1394/10/1519:59:37،
38
41
اينايي كه ميان راجع به پزشكا، و كلا همه ي اقشار جز خودشون اينجوري اظهار نظر ميكنن واضحه كه اگه خودشون پزشك يا يه كاره اي ميشد با مردم چه كار ميكردن!
ملت ما فقط اصلا فرهنگ رفتار درست ندارن، به نظر من رفتار پزشك ها تو مطب خيلي بهتر از منشي هاشونه!! همه جا همينه، بقال چقال، راننده، منشي، كارمند، مدير و.... همه بد رفتارن و متاسفانه همه فكر خودشون. تا رفتار صحيح و انساني رو ياد نگيريم همينيم.
مجید جان: 1394/10/1520:15:55،
38
29
در ممالکی که کیفیت زندگی مردم از الویت اول برخوردار است، خوب توجه کنید الویت اول ،اموزش وتحصیل و بهداشت و درمان بنگاه اقتصادی بشمار نمیان و این برمیگرده مستقیما به نظر دولتمردان و حاکمان ممالک.
مهدی: 1394/10/1612:41:06،
28
25
کاش ماهم پزشکی میخوندیم
الان به یه پزشک عمومی تو طرح پزشک خانواده ماهی 17 میلیون تومن میدن
ولی یه مهدس فوق لیسانس به فرض محال اگه کار گیرشم بیاد عمرا بیشتر از یه تومن بهش بدن
دولت به یه پزشک عمومی ماهی 17 میلیون میده صداش در نمیاد یارانه 45 هزارتومنی رو میخاد قطع کنه یعنی یارانه 377 نفر رو میده به یه پزشک عمومی در هر ماه
بعد زورش به این مافیای پزشکان نمیرسه ظرفیت پزشکی رو افزایش بده
تو همین بیمارستان تامین اجتماعی به متخصصان ماهی 100 میلیون میدن ولی حاظر نیستن ظرفیت تخصص رو افزایش بدن
ساده تر بگم دولت زورش به وزارت بهداشت نمیرسه
فرشته: 1394/10/1615:05:01،
22
31
این مملکت هیج جاش مثه آدما نیست.همه جا باند بازی و رشوه و بی عدالتی.قطعا پزشکی و درمان و بهداشتشم مستثنی نیست این وسط با ایده های فرازمینی جناب وزیر بهداشت، ایران واسه پزشکان بهشت برین شده و واسه بقیه جهنم.اما مطمئنا این طرح مسخره تحول سلامت هم با هزار اختلاس و چاپیدن به بن بست خواهد خورد و پروندش بسته میشه .حالا ببینین
AAA: 1394/10/1516:05:37،
74
35
آيا بيمارستان يک بنگاه اقتصادی است؟
بله ....در ایران بيمارستان يک بنگاه اقتصادی است و پزشکان جزو بزرگترین دلالان هستند....
اینجا ایران است......
من: 1394/10/1516:30:25،
44
34
به نظر شما به جان انسان ها میشه به عنوان ابزاری برای کسب درآمد نگاه کرد ؟
یا طور دیگه سوال کنم, اگه یک کشتی در حال غرق شدن باشه, شما فقط کسانی رو نجات میدید که پول داشته باشن بهتون بدن ؟
مسلما هیچ انسانی چه با باور دینی چه بدون باور دینی زیر بار این نمیره که یک انسان دیگه بخاطر نداشتن پول جونش رو از دست بده. مگر اینکه طرف انسان نباشه و صرفا " آدم " باشه و روی دو پا راه بره که راضی باشه به اینکه هر کسی پول داره حق زندگی داره هر کسی نداره بمیره.
متاسفانه توی کشور ما هم مثل آمریکا داره طرز فکر دوم رواج پیدا می کنه که اگه پول داری سرور مایی, پول نداری برو به جهنم. کشور های اروپایی در این موارد به مراتب پیشرفته تر هستند.
رامین: 1394/10/1518:04:06،
42
40
دوستانی که خیلی عاشق آمریکا هستند بدون اینکه یکبار پاشون بهش رسیده باشه و به آقا یا خانم من منفی دادند و فکر می کنن آمریکا مدینه فاضله هست, پیشنهاد می کنم فیلم " Sicko " از مایکل مور رو ببینن تا آشنا بشن با وضعیت خدمات درمانی آمریکا.
اگر هم مثل بنده از نزدیک دیده باشید و مطالعه داشته باشید راجع به این موارد به عمق خرابی وضع سیستم های مدل آمریکایی پی خواهید برد. پزشکانی که داروهای شرکت هایی رو تجویز می کنن که بازاریابشون بیشتر به پزشک برسه, کلاه برداری شرکت های بیمه و شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت, قیمت های بعضا بیجای داروها و ...
مردم: 1394/10/1521:59:12،
32
26
یاد اون پزشکی افتادم که دستور داد بخیه یک بچه رو که مادرش توان پرداخت خرجش رو نداشت بکنند.پزشکم پزشکای جوونمرد
حسین: 1394/10/1516:33:11،
31
40
بنگاه اقتصادی است . باید دخل و خرجش حساب و کتاب داشته باشه تا بتونه خودشو اداره و توسعه بده . دولتی بودن بیمارستان یعنی ایستایی و عدم توجه به توسعه و رقابت .
رامین: 1394/10/1518:10:21،
35
29
با حساب شما, داشتن دانشگاه های دولتی, حمل و نقل عمومی دولتی, مدارس دولتی, بازنشستگی دولتی و ... همه بیجا و بی خود هستند, چون معنیشون ایستایی و عدم توجه به توسعه کمی - کیفی و پیشرفته.
نه عزیز من, آدرس رو اشتباهی رفتی. بعضی چیزها در جامعه خصوصی بودن و خصوصی کردنشون غیر منطقی و غیر انسانیه. یکیش خدمات درمانیه که به هیچ وجه نباید کاملا خصوصی باشه. چرا راه دور بریم, همین الان اگر تمام بیمارستان های ایران خصوصی بشن, فکر می کنید چند درصد افرادی که مراجعه می کردند بهشون توانایی پرداخت هزینه های بیمارستان " خصوصی شده " رو دارا هستند ؟؟ محترمانه یعنی تشریف ببرید بهشت زهرا اگر پول ندارید.
علیرضا: 1394/10/1517:32:25،
44
32
بیمارستان ها بنگاه اقتصادی نیستن بنگاهی برای سر کیسه کردن مردمند
کلا پزشکا خوب خون مردمو توشیشه کردند
محمد: 1394/10/1520:56:35،
39
31
عمودی و با لباس وارد میشوید :اما افقی و با کفن خارج میگردید.
كجا بنگاه اقتصادي نيست ؟: 1394/10/1521:28:26،
32
24
جواب اين سوال را از كشورهاي خارجي بپرسيد كه اونجا چگونه و به چه شكل خدمات ميدهند ؟!!! قيمت بنزين زود با اونها مقايسه مي كنيد ؟ بپرسيد بيمارستان ، درمانگاه ، تحصيلات ابتدايي ، راهنمايي ، دبيرستان ، آموزشگاه ، بهداشت اونجا يك بنگاه اقتصادي است كه ماليات و عوارض و ارزش افزوده و ... ما مثل اونجاست شايد خيلي بي انصافانتر ...

بپرسيد درآمد ما مثل اونجاست ؟
بپرسيد درآمد توريست ما مثل اونجاست ؟
بپرسيد حمل و نقل عمومي ما مثل اونجاست ؟ مترو و اتوبوس و ..
بپرسيد آسايش و آرامش و تفريح ما مثل اونجاست ؟
بپرسيد آيا همه خدمات در كشورهاي خارجي مثل ما رفتار مي كنند

هيچ وقت بيمارستان يك بنگاه اقتصادي نيست و نخواهد بود اما در كشور ما بيشتر از يك بنگاه اقتصادي است ! چون عمودي ميري و افقي بر ميگردي ... ميگه برو حسابداري تا جنازه را تحويل بدم .

آقا بانك هم بنگاه اقتصادي و كسب درآمد شده .. پيامك ناقابل ؟
مهران : 1394/10/1521:51:39،
34
33
آقا کلا تو مملکت ما رسم که یکی که بالاتره رو با تخریب و تهمت بکشیم پایین
پزشکان چه شما قبول داشته باشی چه نه قشر فرهیخته و جزء نوابغ کشور هستند
هیچ کس زحمت و زجر اونا رو نمی بینه و فقط درآمدشو می بینن
برای مثال یه پزشک فوق تخصص 17 سال از بهترین روزای عمر و جوونیشو فقط درس خونده اونم درسای سنگین و سخت و بی خوابی کشیده و خون جگر خورده تامدرکشو گرفته .
واقعا زشت و نارواست که به یه آدم بیسواد که با هزار جور دروغ خونه و ماشین و ... به مردم غالب میکنه بگیم بنگاهی و دلال و به پزشک هم بگیم دلال !!!
وجدان هم خوب چیزیه
میعاد: 1394/10/1523:13:44،
32
28
بشین آقاجون کجا 17 سال.15 ساله با احتساب طرح. بعدم می خواد پول بگیره بگیره, توی مملکتی که کارمند لیسانس و فوق لیسانسش میگیره 3 تومن, پزشکش بگیره 15 تومن, بگیره 20 تومن. نه 60 تومن, نه 600 تومن !!!!
یه مهندس هم بخواد درس بخونه باید 10 سال بخونه تا دکترا بگیره. تازه دکترا گرفتن توی رشته فوق پیچیده ای مثل الکترونیک و زیر شاخه هاش کجا و گرفتن فوق تخصص پزشکی کجا. تونستی یدونه از معادلات موج لیسانس رو 1 ساعته حل کنی و بفهمی, حتی از روی کتاب, من سر میزارم به بیابون. سه صفحه انتگرال و لاپلاس میگیری آخرش نمی فهمی چی شد. دکترای الکترونیک گرفتن پیشکشت. ولی هر بابایی می تونه اون کاری که پزشک ظرف 2 دقیقه می کنه, از روی کتاب ظرف نیم ساعت انجامش بده. تا صد سال آینده هم همون مهندسان الکترونیک ربات پزشک و جراح می سازن بالکل نیاز به این قشر فرهیخته ! از بین میره انشالله. حداقل ربات دیگه معیارش پول نیست.
سعید: 1394/10/1523:40:01،
29
27
1-بیمارستانهای خصوصی کاملا بنگاههای اقتصادی هستند تا آنجا که بتوانند مردم را سرکیسه میکنند.
2-بیمارستانهای دولتی همانطوریکه بر تابلوهای آنها نوشته شده مراکز تحقیقاتی آموزشی وسپس درمانی هستند ودرمان در اولویت آخر است باید در اینجا با جان بی ارزش مردم طبیب شدبه همین دلیل تبدیل به قصابی شده اند
3-واقعیت این است که کلیه مراکز پزشکی از داروخانه تا رادیولژی ومطب بیمارستان کمکی به مداوای بیماران نمی کنند هیچ باعث مرگ آنان نیز میشوند نگاهی به آمار مرگ ومیر در نیمه اول فروردین که این قشر مرفه در تفریحات ومسافرت های خارج وداخل کشور هستند این نظریه را اثبات میکند همه میدانند دراین ایام مرگ نسبت به ایام دیگر بشدت کاهش میباید.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار