کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

شمارش معکوس برای افتتاح ایرانی‌ترین فاز بزرگترین میدان گازی

کدخبر:۱۸۰۹۲یکشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۰:۲۸۱۵۵۶ بازدید

شمارش معکوس به منظور افتتاح رسمی طرح توسعه فاز 15 و 16 پارس جنوبی توسط مقامات رسمی کشور آغاز شده است.
شمارش معکوس برای افتتاح ایرانی‌ترین فاز بزرگترین میدان گازی

هدف از طرح توسعه فاز 15 و 16 پارس جنوبی تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز پالایش شده به منظور تامین سوخت و خوراک مورد نیاز مشترکان خانگی، تجاری، صنعتی، تولید روزانه 80 هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی و 400 تن گوگرد برای صادرات به بازارهای جهانی، تولید سالانه یک میلیون و 50 تن گاز مایع برای صادرات و یک میلیون تن گاز اتان به منظور تامین خوراک مورد نیاز صنایع پتروشیمی به ویژه مجتمع های پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن غرب است.

بر اساس برآوردهای انجام گرفته با آغاز بهره برداری و تولید گاز طبیعی و سایر محصولات گازی در طرح توسعه فاز 15 و 16 پارس جنوبی، سالانه معادل 6 میلیارد دلار درآمد برای اقتصاد کشور حاصل می شود.

صنعت نفت ایران هم اکنون بخش عمده نیرو و سرمایه خود را برای به بهره برداری رساندن فازهای باقی‌مانده میدان مشترک پارس جنوبی به کار بسته است، امروز نه تنها صنعت نفت، بلکه همه تصمیم گیران کشور مصمم به توسعه هر چه سریعتر فازهای باقی‌مانده این میدان هستند و از این رو پروژه‌های توسعه این میدان مشترک به "خط قرمز" پروژه‌های صنعتی ایران بدل شده است.

در حال حاضر قطر، معادل ١٦ فاز پارس جنوبی را به مرحله تولید رسانده و چیزی در حدود ٢ برابر ایران (٦٥٠ میلیون متر مکعب در روز) از این میدان مشترک تولید می‌کند. برخی برآوردها نشان می دهد که ارزش خام فروشی گاز میدان پارس جنوبی، سالانه تا چهار هزار و ٤٠٠ میلیارد دلار و در صورت تبدیل به ارزش افزوده، به بیش از هشت هزار و ٨٠٠ میلیارد دلار و حتی ٥ تا ١٠ برابر این مبلغ افزایش می یابد.

ذخیره گاز این بخش از میدان ١٤.٢ تریلیون مترمکعب گاز به همراه ١٩ میلیارد بشکه میعانات گازی است که ٨ درصد از کل گاز دنیا و ٤٧ درصد از ذخایر گاز کشور را شامل می‌شود. 

ایران بابت هر روز تاخیر در بهره‌برداری از فازهای باقی‌مانده پارس جنوبی حدود 100 میلیون دلار ضرر می‌کند و برای تحقق اهداف توسعه‌ای در پارس جنوبی ایران باید ماهانه یک میلیارد دلار تامین مالی و هزینه کند. طبق قراردادهای بسته شده در پارس جنوبی باید ٤٣ میلیارد دلار منابع مالی برای توسعه این میدان مشترک هزینه شود که تاکنون در مجموع برای توسعه فازهای گازی این میدان مشترک بیش از ٣٤ میلیارد دلار پرداخت شده است.

سال گذشته بیش از ١٠٠ میلیون مترمکعب به تولید میدان گازی پارس جنوبی افزوده شده است و پیش بینی می شود امسال نیز دست کم یکصدمیلیون مترمکعب دیگر به این تولید اضافه شود، سهم فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی در این میان از این افزایش تولید بیش از ٥٠ میلیون مترمکعب است.

یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد که ظرف دهه‌های آینده ســرمایه گذاری چندصد میلیارد دلاری در حــوزه صنعت نفت صورت خواهد پذیرفت که ٥٠ تا ٧٠ درصد از این مبلغ صرف خرید تجهیزات می شود. اســتراتژیک بــودن صنعــت نفــت و وابســتگی آن بــه خارج از کشــور، بــه عنوان یک اهرم فشــارعلیه کشورمان به کار گرفته می شود، یکی از تبلورهای ساخت داخل در صنعت نفت ایران طی چند سال اخیر پروژه توسعه فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی است، این فازها در حالی به زودی افتتاح می‌شوند که در مجموع در بخشهای سکوها و جکتهای دریایی، بخش خشکی، خطوط لوله دریایی و حفاری چاه‌های دریا بیش از ٤٥ درصد کار از سوی ایرانی‌ها صورت گرفته است، این در حالی است که به عنوان مثال سهم تجهیزات کشور آلمان در این پروژه تنها ١٨ درصد است.

اجرای ٢.٢ میلیون قطر اینچ جوشکاری، ٥٥ میلیون متر طول کابل کشی، ٣١٥ هزار مترمکعب بتن ریزی، نصب ٣٣ هزار تن تجهیزات، ٤ میلیون مترمکعب خاکبرداری، نصب ٤٦ هزار تن سازه فلزی تنها بخشی از فعالیت‌های انجام شده در پالایشگاه فازهای ١٥ و ١٦ است، همچنین ساخت، نصب و راه اندازی دو جکت و دو سکوی فرآورشی، احداث دو رشته خط لوله دریایی به طول ١٠٥ کیلومتر و حفاری ٢٢ حلقه چاه بخشی از فعالیتهای دریایی در این فاز است.

شرکتهای ایرانی توانستند رکورد زمان راه اندازی سکوهای این فاز را جهت تولید و صدور گاز که پیش از این در شرکت استات اویل ثبت شده بود بشکنند.

به طوری که کوتاه‌ترین زمان ثبت شده برای خروج گاز از مخزن متعلق به شرکت استات اویل شش و نیم ماه بوده که با ثبت زمان پنج ماه و ده روز در فاز ١٦ این رکورد شکسته شد.

با بهره‌برداری کامل از پالایشگاه فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی پیش بینی می‌شود حداقل ٢ هزار نفر به صورت مستقیم در این پالایشگاه مشغول به کار شوند که بخش عمده ای از آنها از نیروهای بومی استان بوشهر و استانهای همجوار است.

همچنین جایگزین کردن یک متر مکعب گاز به جای یک لیتر فرآورده نفتی که از نظر ارزش حرارتی با هم برابر هستند، بالغ بر 1.5 میلیارد دلار صرفه جویی انرژی به همراه خواهد داشت، بنابراین، افزایش تولید گاز یک گام مثبت در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی است. فاز ١٥ و ١٦ با تلاش و همت نیروهای متخصص داخلی توسعه یافت؛ از اینرو لقب ایرانی ترین فاز را با خود به یدک می کشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

خبر: 1394/9/2911:46:37،
29
23
پنج ونیم ماه چاه زديد چند سال گرفتاريد هر ماه میگید ماه دیگه تمام نيروهاتونم که از همه جا تشریف آوردن غیر از بوميا
شرکت نفت: 1394/9/2915:03:41،
20
13
شمارش معکوس برای بزرگترین فاجعه صنعتی.خدا ب خیر بگذراند.دور از جان همه همکاران عزیز
محمد: 1394/9/2911:53:06،
29
18
مگه قراره تو جیب ملت بره؟؟؟؟؟
ناشناس : 1394/9/2912:44:28،
28
20
مگه قرار بره تو جیب ملت؟؟؟؟تقصیر فرهنگ بدمونه.فکر میکنیم دولت باید بیاد حساب برامون باز کنه پول بریزه به حسابمون.اون وقت دولت میشه خوب.هر دولت و حکومتی پول به حساب مردمش بریزه میشه خوب هر کسی هم نریزه میشه بد.دوست عزیز و بقیه دوستان، این پول بیاد تو جیب شما 1هفته ای خرج میشه بعد دوباره روز از نو روزی از نو. اصولاً ایرانیان مردمانی ایراد گیر و از عدم سواد سیاسی و اجتماعی و اقتصادی رنج میبرن.این پول باید سرمایه گذاری بشه و یا صرف سیستم های آموزشی یا بهداشتی ویا سیستم حمل و نقل و....شود.هیچ وقت یادتون نره "دولت ها رو ملت ها تربیت میکنن"
اکبر: 1394/9/2913:11:37،
17
17
منظور دوستمان این نیست که بدهند به ملت بلکه دروضع کشور واقتصاد مردم اثرش منفی است چون یک عده پولش بالا میکشند وضرر افزایش نقدینگیش وپیامد گرانی اجناس به مردم میرسه.
جواب به ناشناس: 1394/9/3009:20:35،
13
17
آقای باسواد تو جیب ملت رفتن هم میشه همینی که تو گفتی، وقتی یکی میگه مگه تو جیب من میره منظور این نیست که کارت به کارت کنه کافی هست توی بخش بهداشت و سلامت، محیط زیست و اشتغال و حمل و نقل و ... هزینه بشه نه اینکه هزینه کشورهای فلسطین و یمن و سوریه بشه.
یک پروژهای از عسلویه: 1394/9/2912:12:23،
21
24
با درود آقا مگه چندبار این فاز 15و16 افتتاح میشه؟ فکر کنم ده الی پانزده بار از دوره احمدی نژاد افتتاح شده ! خدایش بچه های عسلویه اگه دروغ بگم اعلام کنند.
یاسر: 1394/9/2912:15:57،
17
23
خدا بخیر کنه
معلوم نیس چقدر تلفات بده بعد از راه اندازی
سعید: 1394/9/2912:32:46،
26
18
تمام فازهاش هم افتتاح کنید وضع مملکت همینه و روز به روز بدتر میشه
درامدش هم واسه اقازاده ها و بعدش کشورهای دوست و همسایه هست ازجمله : سوریه-عراق-لبنان-افغانستان-پاکستان و تازگیا خرج روسیه هم میدن این فازا. نکته جالبتر اینکه تو استان بوشهر مردم از کل کشور فقیرترن
ما را همه شب نمی برد خواب
آریا: 1394/9/2913:00:49،
19
11
فقط بمب تبلیغاتیه که میگن این فاز ایرانیه تنها تفاوت این فاز با الباقی اینه که چون تو دوران تحریم ساخته شده بجای تامین کنندگان تجهیزات اروپایی شرکتهای آسیایی از چین و کره و ژاپن جایگزین شدند,همین!
محمد: 1394/9/2913:45:04،
26
20
جناب ناشناسی که دم از فرهنگ و با سواد بودن خودتونو به رخ میکشین،اولا حرفی که بنده زدم حرف اکثر این ملته،این نشانانه ی بی سوادی بنده و امسال بنده نیست،شما جیب تون مثل بقیه افراد پره فهمی از فقر رو هیچ وقت نمیدونین،اره دولته هایی هستن که حساب برای ملتشون باز میکنن،یه خورده چشماتونو باز کنین میبین که کشورهای حوزه ی خلیج فارس این شکلیه و روز به روز در حال رشد و ترقی هستن،همش 50 سال نیست که اسمشون رو دنیا میفهمه،ولی شمایی که ایرانی هستین چی شمایی که میبالین به تاریخ چن هزارسالتون چی؟ چه فرقی بین کشورهای افریقایی داریم هاااا
سرمایه گذاری در بهداشت،سیستم آموزشی...متاسفم براتون
ناشناس: 1394/9/2914:31:02،
15
14
شما مختاری فکر کنی من پولدارم و در فرشته تهران ساکنم.( اما پدرم پرستاره و مادرم هم کارمنده ساده بود و بعد 8سال هنوز نمیتونیم پرایدمونو عوض کنیم )بنده سال هاست دارم جامعه شناسی و جغرافیا مطالعه میکنم وحتی یک کشورم هم نمیشناسم که حساب باز کنه و پول مفت بریزه به حساب مردم.مگر این که اون ملت مالیات های سنگین خودشون رو به موقع بپردازند ( مثل امریکا که از 30% تا70% مالیات میدن )و یا بهره وری کاری شون بسیار بالا باشه و قوانین رو رعایت کنن.( که بله در اون شرایط میشه حساب باز کرد و پول مفت ریخت )نه ملتی که حتی ساده ترین قوانین راهنمایی و رانندگی رو نمیتونن رعایت کنن و از کارمند( که از مردم معمولیه و ربطی به ارکان حکومتی نداره )تا بالاترین مقام ها رشوه میگیرن و کارشونو درست انجام نمیدن.اون رشد و ترقیی هم که در کشور های عرب میبینید پایدار نیست و زمانی که نفتشون تمام بشه هیچی برای عرضه ندارن.
ناشناس: 1394/9/2914:37:11،
18
21
باید متوجه شوید که پول نفت خوشبختی نمیاره، رونق نمیاره ، فقط لامبورگینی و پورشه میاره.کافیه دو تا چاه نفت بزرگ جدید در یک کشوری پیدا شه اونوقت شما بازارهای نفتتونو از دست میدید.اروپا و آمریکا و ژاپن با پول نفت رشد کردند؟؟؟؟!!ما به دنبال جامعه ای پویا هستیم نه پولدار.
شرکت نفت: 1394/9/2915:06:25،
14
17
اگر نفت تمام شود گمرک و گردشگریشون را حسابی پایه ریزی کردن.ایران همه چیز داره اما مردم فقیرترینند.قضاوت بعهده خودتان ک کی مقصره
جنوبی ..: 1394/9/2917:12:50،
12
14
راستی کویت قطر و عربستان پول نفت به مردمش میده
کویت غیر از سرمایه گذاری در ایران بیشتر ین نمایندگی مواد غذایی خارجی به ایران رو داره
قطر در خاور میانه بیشترین تولید سلاحهای جنگی رو داره و صادرات گاز و نفت و سرمایه گذاری در بخشهای هتل و کارخانه در ایران و کشاورزی .. فقط گاز قطر در جهان بعد ایران تمام میشود در ۳۰۰ سال آینده

از عربستان دیگه چیزی نگم بهتره فقط غیر از نفت و مکه اگه یه نگاه کوچولو به تو آشپزخونتون بندازی میبینی که تولید بزرگترین کارخانه روغن سازی در ایران دست خودشونه و انواع برنج و سایر لوازم برقی

عربها بزرگترین تجار جهان در آسیا هستن و هیچ وقت فقیر نخواهند شد چون بیشتر سرمایه گذاری در اروپا و چین رو دارن و باشگاه ورزشی آلمان بیشترین سهامش دست عربهاست
این دولت فقط حرف میزنه و فتنه میکنه و دروغ میگه و دنبال بهتری ایران
تا اینها هستن نباش . پاینده پرشین گلف

علی: 1394/9/2913:50:55،
18
14
تاالان 9 میلیارد دلار وصرف زمان ده سال هزینه فازهای 15و16 شده در حالیکه پیمانکار خارجی با 4.5 میلیارددلار در 4 سال یک فاز رو تموم میکنه حالا پیدا کنید پرتقال فروش رو آیا همه این پول هزینه همین فاز شده؟
رضا: 1394/9/2920:57:20،
10
22
من کاملا با جناب ناشناس موافقم. مشبت و منفی ها نشاندهدنده است. به امید روزی که فرهنگ ما پربارتر بشه و نه جساب بانکیمون.
رضا: 1394/9/3018:38:06،
10
3
غلط کردین که ایرانی ترینه! مگه اینکه پیچ و مهره هاش تو ایران ساخته شده باشه! خههههههه. من خودم مهندسم. بعد از چهار سال سابق کار تو همین زمینه، میدونم که ایران تو این زمینه هیچ غلطی نتونسته بکنه!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار