کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

راه‌اندازی وای فای عمومی در اماكن خاص

کدخبر:۱۸۰۷۵شنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۳:۱۳۳۱۴۷ بازدید

وای‌فای (Wi-Fi) نام يك فناوری پرطرفدار شبكه‌های بي‌سيم است كه با استفاده از امواج راديويي، امكان اتصال پر سرعت به اينترنت يا شبكه را فراهم ...
راه‌اندازی وای فای عمومی در اماكن خاص

وای‌فای (Wi-Fi) نام يك فناوری پرطرفدار شبكه‌های بي‌سيم است كه با استفاده از امواج راديويي، امكان اتصال پر سرعت به اينترنت يا شبكه را فراهم مي‌كند.  يكي از تصورات غلط در مورد Wi-Fi اين است كه به اشتباه آن را مخفف عبارت wireless fidelity مي‌دانند؛ اما درواقع واي‌فاي تنها يك علامت تجاري ثبت شده براي استاندارد بي‌سيم IEEE 802.11x   و به‌عنوان يك علامت تجاري متعلق به سازمان Wi-Fi Alliance است. اين سازمان واي‌فاي را اين‌طور تعريف مي‌كند: «هر شبكه محلي بي‌سيم (WLAN) كه بر مبناي استانداردهاي 802.11 موسسه مهندسان الكتريك و الكترونيك (IEEE) بنا شده باشد.»

به گزارش تعادل، در بسياري از كشورهاي پيشرفته جهان ديگر استفاده از واي‌فاي در فضاهاي شهري، ميدان‌ها و ايستگاه‌هاي اتوبوس به امري عادي تبديل شده است. واي‌فاي‌هاي شهري با توجه به قابليت ارائه سرعت،  كيفيت بالا و گاه رايگان، نسبت به نسل‌هاي سوم و چهارم موبايل از يك سو و امكان پشتيباني از ابزارهاي فاقد سيم‌كارت همچون لپ‌تاپ و تبلت‌ها از سوي ديگر تا اندازه زيادي در جهان محبوب شده‌اند.

به همين منظور شهرداري‌هاي شهرهاي بزرگ سعي مي‌كنند با ارائه واي‌فاي شهري، رضايت خاطر هرچه بيشتر شهروندان خود را كسب كنند. در بسياري از كشورهاي جهان مثل ژاپن، كره جنوبي و امارات اين طرح اجرايي شده است؛ حتي در آفريقاي جنوبي هم سيستم حمل‌ونقل آن مجهز به واي‌فاي شده است. مسوولان شهر «كيپ‌تاون» در اين كشور آفريقايي از برنامه‌ جديد خود براي نصب واي‌فاي در اتوبوس‌هاي سيستم حمل‌و‌نقل سريع اين شهر خبر داده‌اند. هدف نهايي اين برنامه آن است كه تمام مسافران بتوانند از خدمات اينترنتي ارائه شده در اين اتوبوس‌ها كه رايگان خواهند بود، استفاده كنند. اساس استفاده از اين خدمات اينترنتي، كاربري رايگان است؛ اما با اين ويژگي كه هر مسافر مي‌تواند روزانه حجم مشخصي از اطلاعات را در مدت زماني محدود استفاده كند و در اين محدوده تعيين‌شده، استفاده از اينترنت هزينه‌يي ندارد.

اين طرح واي‌فاي رايگان در داخل كشور هم چند سالي مي‌شود كه مطرح شده، اما هنوز اجرايي نشده است.

واي‌فاي شهري پروژه‌يي است كه تقريبا در بيشتر كشورهاي اروپايي و امريكايي اجرايي شده است، اما در ايران هنوز با مشكلاتي مواجه است. اين درحالي‌است كه باتوجه به پروانه جديد ارائه شده به 7 شركت اينترنتي، سازمان رگولاتوري يكي از شركت‌هاي دريافت‌كننده پروانه را موظف به راه‌اندازي واي‌فاي عمومي كرده است كه به نظر مي‌رسد تا پايان سال اين مهم اتفاق بيفتد.

 محمدعلي يوسفي‌‌زاده از فعالان بازار اينترنت درخصوص واي‌فاي عمومي كه مسووليت اجراي آن از طرف رگولاتوري به اين شركت واگذار شده، گفت: تيم طراحي و اجرايي اين كار مشخص و 100 نقطه براي اجرا در نظر گرفته شده است كه اميدواريم تا عيد امسال به بهره‌برداري برسد. در ابتدا اماكني چون هتل‌ها، مراكز تجاري، فرودگاه‌ها و ايستگاه‌هاي راه‌آهن با سرمايه‌گذاري ما زير پوشش خواهند رفت و بر اين اساس امكان آپلود كردن ترافيك در آن مكان‌ها به وجود خواهد آمد.

وي درباره مزيت به وجود آمده در اين نوع خدمت نسبت به سابق گفت: هر كس فضايي داشته باشد اعم از فروشگاه تا اماكن بزرگ ديگر، قادر به احصاي طرح پياده‌سازي واي‌فاي عمومي در آن نقاط خواهيم بود و هر تعداد SSID و ارتباط با شبكه‌هاي ديگر مثلا چند اپراتور داشته باشند، امكان استفاده از تمامي آنها در معماري ما ديده شده است. وي با بيان اينكه پهناي باند در نظر گرفته شده براي هر نقطه حداقل يك STM1 است كه از طريق فيبر و مايكروويو پشتيباني مي‌شود، گفت: كار را با دو وندور بين‌المللي پيش برده‌ايم و اكنون در تهران پايلوت آن در شبكه فرودگاه مهرآباد پياده‌سازي شده است.

سرويس واي‌فاي عمومي را پيش از ورود آسياتك به بحث توسعه، بعضا ISPها به شكلي پراكنده در مناطقي به صورت كوچك پياده‌سازي كرده بودند اما در اين پروژه ساختار كار از نظر فني تفاوت‌هاي بسياري كرده است كه آسياتك آن را با پروانه FCP انجام مي‌دهد. رگولاتوري همچنان شماره‌هاي لازم براي ارائه خدمات ثابت و موبايل را ارائه نداده و تنها گفته شده قرار است روي سرشماره ۰۹۴ ارائه خدمات صورت گيرد.

وي با اشاره به اينكه در حال حاضر تمام توان مجموعه ما و سايرين روي پياده‌سازي بسترهاي جديد ارتباطي مورد خطاب در پروانه‌هاي FCP است، اظهار كرد: با اين حال و برخلاف تمامي اقداماتي كه تاكنون داشته‌ايم، هنوز ناپخته‌ايم و بايد بيش از پيش در اين عرصه فعاليت كنيم. وي عنوان كرد: اكنون در حال بازنگري كل زيرساخت‌هاي شركت هستيم زيرا زيرساخت‌هاي ما كاملا بر مبناي پروانه‌هاي PAP و سرويس‌هاي DSL و ثابت بود كه اكنون با اين بازنگري بخشي از ساختارهاي نرم‌افزاري و تجاري ما متحول شده است.

وي افزود: علاوه بر اين با شركت‌هاي ديگر نيز براي كارهاي زيربنايي در حال مذاكره هستيم تا به شكلي تركيبي كارهاي اجرايي را با يكديگر پيش برده و در زيرساخت‌هاي زميني و بي‌سيم FCP سرمايه‌گذاري كنيم.

يوسفي‌زاده با بيان اينكه مسائل مربوط به تخصيص فركانس و جانمايي‌ها كند است، ابراز كرد: چند ماهي مي‌شود راجع به تعيين تكليف نامبرينگ تلفن ثابت معطل رگولاتوري هستيم كه البته اخيرا دكتر عباسي شاهكوه قول داده‌اند موضوع را ظرف يكي، دو ماه آينده حل كنند؛ اتفاقي كه ما را اذيت‌ مي‌كند اين است كه رگولاتوري بعد از اعطاي پروانه‌هاي جديد تازه سراغ تعيين تكليف منابع موبايل و تلفن ثابت رفت.

اين فعال بازار ICT با اشاره به اينكه يكي از بندهاي اصول پروانه‌هاي ما اين بود كه رگولاتوري موظف است نامبرينگ تخصيص دهد، گفت: در حال حاضر جهت تعيين تكليف همين موضوع دو ماهي مي‌شود كه هر روز فردي را به سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي (رگولاتوري) مي‌فرستيم اما كاري از پيش برده نمي‌شود. وي درباره نحوه عرضه تلفن ثابت با شماره‌هاي جديد در كنار مخابرات نيز گفت: يكسري شماره‌هاي داخل استاني مانند مخابرات خواهيم داشت كه با كد داخل استاني كار مي‌كند و يكسري شماره با كد خاص داريم كه شبيه پيش‌شماره‌هاي موبايل است و منتظر هستيم تا رگولاتوري تخصيص دهد.

وي درباره تعرفه‌هاي تلفن ثابت كه قرار است از سوي شركت‌هاي FCP ارائه شود نيز عنوان كرد: تعرفه‌ها براساس مصوبات كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات خواهد بود. هشت پروانه صادر شده FCP داريم اما هنوز فرصت نشده با يكديگر صحبت كنيم و تعرفه‌هاي پيشنهادي در اين حوزه براي كميسيون تنظيم ارسال كنيم هرچند به كرات در جلسه كميسيون تنظيم مقررات پيشنهاد شده كه براي اين بخش قيمت‌هاي فلت داشته باشيم زيرا خارج از مدل مخابرات روي ما حساب مي‌كنند.

وي درباره سرشماره‌يي كه  FCPها روي آن تلفن واگذار مي‌كنند نيز گفت: مي‌خواستند كد 094 را به شركت‌هاي FCP بدهند به اين شكل كه كد داخل استاني و بيرون استاني ما يكي مي‌شد اما درخواست كرديم كد لوكال (داخل استاني) از رنج 9 داخل استاني مثل كدهايي كه قبلا به پروانه‌هاي PSTN داده بودند نيز به ما بدهند تا بتوانيم تعرفه‌هاي بيرون و درون‌استاني را متفاوت لحاظ كنيم.

به گفته وي OSS شامل مانيتورينگ شبكه بي‌سيم و فيبرنوري مي‌شود كه در حال حاضر پياده‌سازي شده و باقي موارد در حال توسعه هستند. حجم سرمايه‌گذاري‌ها نيز بالاي 30 ميليارد تومان جهت توسعه اين نرم‌افزار به شكل بومي خواهد بود كه طي اين دو سال بايد پياده‌سازي شود. وي درباره نحوه استفاده از اين سرويس براي مردم عادي گفت: براي مشترك مي‌شود سرويس تعريف كرد تا هزينه اكسس را كمتر بپردازد، اما قيمت فضا همان نرخ‌هاي مصوب براي هر گيگابايت است. فعلا درصدد نيستيم اين خدمت را به فضاي خياباني بكشانيم.

وي درباره احراز هويت مشتركان در اين پروژه نيز گفت: سامانه‌يي ارتباطي بين اپراتورها و سازمان تنظيم مقررات به تازگي راه‌اندازي شده و براساس ديتابيس اپراتورهاي موبايل، عمليات احراز هويت انجام مي‌شود هرچند راه‌هاي ديگري نيز براي اين كار وجود دارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وای فای: 1394/9/2823:03:54،
126
19
تو ایران اگر چنین امکاناتی راه بیفته برای دادن رمز وای فای احتمالأدوتاضامن کارمند رسمی با چک کارمندی وسفته وعقدنامه پدرومادرآبا واجداد را میخوان ،احتمالأسهمیه بندیهای همیشگی را هم لحاظ میکنن.این همه خوشبختی را کجای دلمون بذاریم .
....: 1394/9/2902:00:43،
48
15
بذار بیاد رمزشو ملت هک میکنن غمت نباشه
؟: 1394/9/2909:22:01،
20
18
اگه از فردا ملت یکی یکی تو فضاهای عمومی سکته کردن وبیمارستانها با ترافیک مواجه شدن تعجب نکنید از خوشحالی وای فای مجانی در اماکن عمومیه ونپرسین چرا؟
قبلا انقلابی: 1394/9/2823:50:00،
51
15
الان که کلی پول بابت اینترنت میدیم وضعمون اینه ،،،، وااااااااااااای به روزی که بخوایم از وای فای عمومی استفاده کنیم ،،،، خداییش مارو کمتر بخندونین چون موجبات شادیمون میشه و اقایون حرام تشخیص دادن خوشحالی ملتو خخخخ
وای فای: 1394/9/2915:17:35،
16
18
قبلا که کلی پول میدادیم و وضع اینترنت افتضاح بود میتونستیم از بین 100 شرکت یکیو انتخاب کنیم ولی وقتی که این قضیه انجام بشه باید پول بدی اینترنت داغون بگیری تازه کسی نیست دیگه که ازش بتونی اینترنت بگیری حتی خراب یا داغون تر از این.
انحصار طلبی میدونید ینی چی؟؟؟ ینی اینکه چندتا شرکت بزرگ و پول دار با انحصار بازار اینترنت و شبکه را در اختیار گرفتن.
آقای عباسی دست شما درد نکنه با این همه وقتی که گذاشتید تا انحصار بسازید و چندین هزار نفر را توی کل ایران از این بازار بیرون کردین.
kazem: 1394/9/2908:18:47،
23
16
تو روسیه و شهر موسکو دولت در قبرستان ها اینترنت وتی فای مجانی میده,,,,شما تو اکانتینگ اینترنت خانگیش لنگ میزنید,,,ول کنید مسخره کردید,,,
علی: 1394/9/2910:43:09،
23
20
وای فای عمومی با سرعت 5 کیلو بیت در ساعت به درد خودتون می خوره . منت سر مردم ایران نزارید.
1: 1394/9/2913:10:05،
16
18
ها


چی


وای فای عمومی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شرط میبندم پولش رو سرشکن میکنن رو قبضهای مردم
وحيد يوسفي: 1394/9/2916:27:36،
12
19
من و اين همه خوشبختي محاله
واي فاي رو داشتن توي خواب و خياله

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار