کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مبارزه با فساد سامان می‌یابد

کدخبر:۱۸۰۴۶شنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۱:۳۸:۴۷۱۱۱۳ بازدید

سه شنبه 24 آذر ماه، مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای داشت که در هیاهوی اخبار مختومه شدن پرونده پی‌ام‌دی ایران، گم شد؛ البته که پیچیدگی‌های ...

سه شنبه 24 آذر ماه، مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای داشت که در هیاهوی اخبار مختومه شدن پرونده پی‌ام‌دی ایران، گم شد؛ البته که پیچیدگی‌های قانونی این مصوبه هم بی‌ارتباط با کم توجهی به اهمیت این موضوع نبود؛ چه آنکه تیتر برخی خبرگزاری‌ها و سایت‌هایی هم که همان روز اخبار مجلس را پوشش داده بودند، نشان می‌داد در برداشت از این مصوبه به خطا رفته‌اند. موضوع تشکیل یک سازمان واحد برای مبارزه با مفاسد اقتصادی از اواخر مجلس هفتم کلید خورد و مخالفت‌ها با تشکیل این سازمان، کار را تا همین اواخر مجلس نهم کشاند.
 


نمایندگان سه شنبه گذشته موافقت کردند سازمانی چنین براساس اصل 85 قانون اساسی تشکیل شود.اصل 85 قانون اساسی معطوف به قائم به شخص بودن سمت نمایندگی است اما استثناهایی هم در این باره قائل است. ‎‎در این اصل آمده است: مجلس‏ نمی‏تواند اختیار قانونگذاری‏ را به‏ شخص‏ یا هیاتی‏ واگذار کند ولی‏ در موارد ضروری‏ می‌تواند اختیار وضع بعضی‏ از قوانین‏ را با رعایت‏ اصل‏ هفتاد و دوم‏ به‏ کمیسیون‏‌های داخلی‏ خود تفویض‏ کند، در این‏ صورت‏ این‏ قوانین‏ در مدتی‏ که‏ مجلس‏ تعیین‏ می‌کند به‌صورت‏ آزمایشی‏ اجرا می‌شود و تصویب‏ نهایی‏ آنها با مجلس‏ خواهد بود.

در واقع سه‌شنبه گذشته نمایندگان مجلس وظیفه بررسی تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی را به اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی تفویض کردند و موضوع تشکیل این سازمان پس از بررسی در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، مستقیماً به شورای نگهبان ارسال شده و در صحن علنی جزییات آن بررسی نمی‌شود. لذا از همین الان سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی را باید تشکیل شده فرض کنیم.اینکه در آینده چقدر این سازمان در بستن گلوگاه‌های فساد موفق خواهد بود یا خیر، دوره آزمایشی فعالیت این سازمان را مشخص خواهد کرد. اما چرا تشکیل سازمانی چنین عریض و طویل لازم است؟

الف) هم‌اکنون بحث مبارزه با فساد اقتصادی در نهادهایی مثل سازمان بازرسی کل کشور، کمیسیون اصل 90 مجلس، ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا، ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و نهادهای دیگر دنبال می‌شود.شاید اگر پرونده‌های مختلف و متنوع فساد اقتصادی از پرونده 3 هزارمیلیاردی تا پرونده بابک زنجانی، بیمه، رانت‌خواری‌ها، زمین‌خواری‌ها و ده‌ها پرونده دیگر در دو سه سال اخیر کشف و رسانه‌ای نمی‌شد، در تعدد نهادهایی که برای مبارزه با مفاسد اقتصادی در کشور وجود دارد، کسی ضرورت تشکیل یک سازمان دیگر برای مبارزه با مفاسد را درک نمی‌کرد.

بازداشت محمدرضا رحیمی، معاون رئیس‌جمهور سابق و رئیس وقت  «ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی»، خود روشن‌ترین دلیل بود برای اثبات اینکه برخی از همین نهادهای متعدد کارایی خود را از دست داده و خود به گلوگاه فساد تبدیل شده‌اند. اینچنین هم بود که علی لاریجانی، رئیس قوه قانونگذاری چندسال پیش برای نخستین بار ایده تشکیل یک سازمان واحد برای مبارزه با مفاسد را مطرح کرد و بعدها آیت‌الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه هم با پی بردن به ضرورت یک واحد منسجم برای مبارزه با مفاسد به حمایت از طرح مجلس برای تشکیل این سازمان پرداخت.

ب) شفافیت اطلاعات مبنای جلوگیری از فساد و راهکاری برای مبارزه با فساد است. این سازمان اصل و اساس مبارزه با مفاسد اقتصادی را بر شفافیت اطلاعات گذاشته است. پیش‌تر دولت یازدهم برای جلوگیری از رانت اطلاعاتی و فساد اقتصادی، قانون دیگری هم با نام انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را به مرحله اجرا درآورده است. صرف اجرای همین قانون، رتبه ایران در موضوع مبارزه با فساد بالاتر خواهد رفت.

با تشكیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی، قرار است نهادهایی مثل سازمان ثبت اسناد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و املاك كشور، سازمان بورس و اوراق بهاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ار، شهرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اری‌ها، سازمان امور مالیاتی، نیروی انتظامی، بانك مركزی و تمام بانك‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری و سایر د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ستگاه‌های اجرایی موضوع ماد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه 5 قانون مد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یریت خد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مات كشوری و م‍ؤسسات خصوصی حرفه‌ای عهد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه‌د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ار مأموریت عمومی از جمله بانك‌ها و همچنین تعاونی‌های مربوط به د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ستگاه‌های د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ولتی و واحد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های زیرنظر مقام معظم رهبری اعم از نظامی و غیرنظامی و تولیت آستان‌های مقد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌س كه فعالیت اقتصاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رصورت اذن رهبری، تمامی اطلاعات مرتبط اقتصاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی خود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ را د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر سامانه جامع نرم‌افزاری سازمان وارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ كنند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و اصطلاحا فعالیت شفاف اقتصادی داشته باشند.

ج) موازی‌کاری، مصداق آشپزی است که دوتا شده است. ‌آش را یا شور می‌کنند یا بی‌نمک. تعدد نهادهای موازی، چرخ ماشین مبارزه با فساد اقتصادی را لنگ کرده است. مخالفان تشکیل سازمان مبارزه با فساد اقتصادی، تشکیل این سازمان را یک نهاد موازی دیگر فرض کرده‌اند، اما در واقع این سازمان، به دنبال چابک‌سازی و تجمیع امر مبارزه با مفاسد و دور کردن این موضوع از موازی‌کاری است.در واقع با تشکیل این سازمان و تعیین رئیس آن زیر نظر رئیس قوه قضاییه، ماموریت و مسئولیت اصلی مبارزه با فساد اقتصادی به همین سازمان محول می‌شود و بسا اینکه به مرور نهادهایی مثل ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی که در هیچ دوره‌ای جلسات منظمی نداشته است از دور خارج شوند.

بلیط هواپیما



دیدگاه ها

amir: 1394/9/2802:11:14،
39
8
عمراااااااااااااااااا
هویج: 1394/9/2810:43:36،
30
7
بد بخت شدیم فساد تا حالا بی سرو سامان بوده از حالا به بعد سرو سامان پیدا میکنه!!!!!!!!!!
ددی جوادتبریزی: 1394/9/2820:35:52،
7
6
تا شما بیایید سر و سامان بدید دیگه چیزی نمیمونه که فاسدش کنند .تا به خودتون جنبیدید اینهمه پول بی زبان بیت المال را نفله پارس جنوبی کردید گاز مابین ایران و قطر داره تموم میشه هنوز شما نتونستید ریالی گاز استخراج کنید.این سر و سامان به مبازرو با فساد هم همیتطور .راه نجاتی برای این کشور با شماهانیست که نیست که نیست
مرتی: 1394/9/2805:16:46،
38
8
هیچ وقت سامان نمی یابد
چون نصف اون دستاي زیر ذره بين، مسئولین بالا حکومتی هستن
میثم: 1394/9/2807:55:15،
11
9
این خط اینم نشون
فرزندشهيد: 1394/9/2808:33:29،
23
7
حالت خوش نيستا!!!فسادوخيلي چيزاي ديگه نباشه كه مردم همه راضي ميشن از زندگي در ايران اسلامي!سيستم خودش نميپسنده اينجوريو.مردم بايد تو مشقت باشن باهم درگير باشن بدهكار باشن توسري خور باشن از همه مهمتر قصد خودرو بدن وخيلي چيزاي ديگه.تو اين زمينه ها تو جهان رتبه اول رو داريم.واقعا جاي بسي تاسف داره...
ولى: 1394/9/2809:08:51،
13
7
بزك نمير بهـار مياد بقيه اشو خودتون بلدين
بهزاد تحریم: 1394/9/2809:57:32،
17
7
مبارزه با فساد؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!! طنز سال میشه.
شعله: 1394/9/2810:30:44،
12
7
ههههههههههههههههههههههههه


آره سامان پیدا میکنه


ههههههههههههههههههههههههههههههه


منتها شگردش سامان پیدا میکنه



هههههههههههههههههههههههههههههههههههه
حرف حساب !: 1394/9/2810:56:55،
15
6
رويكرد و نگاه فساد و اختلاس در سالهاي اخير در تارو پود مردم رسوخ كرده است و مردم باورشان را براي حذف اين پديده شوم از كشور از دست داده اند و هر گونه ايجاد ستاد و ارگاني براي مبارزه خودش عامل رانت فسادي ميشود و چاره اي نيست كه خود مردم در امور خود دخيل داده شوند و نحوه مديريت و نظارت شكل جديدي پيدا كند كه مسئولين هم نتوانند از اين پديده استفاده شخصي كسب كنند و دست به بيت المال ببرند كه عواقب فرهنگي و اجتماعي آن در بين مردم از خود فساد بيشتر است و رحم و مروت مردم نسبت يكديگر كم رنگ شده است و دچار فروپاشي مسائل فرهنگي و اجتماعي در بين مردم هستيم و در سالهاي آتي فرزندانمان نيز الگوي گذشته خود را به ارث ميبرند و فاجعه انجاست كه سنلهاي بعدي چگونه ما را ارزيابي مي كنند ؟!!!!!
005: 1394/9/2812:13:49،
17
6
بعد یکی باید فساد در همین سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی را سامان دهی کنه
porya: 1394/9/2815:12:56،
11
6
سیاست های خنده دار دولتمردان : کاهش یکشبه نرخ سود بانکی به صورت زورکی و سامان دادن مبارزه با فساد بدون برنامه ریزی
عادل تبری: 1394/10/111:20:32،
6
6
حالا که مشخص شد مراجع قضایی و نظارتی حریف اختلاس نمیشوند بیایید مثل بعضی کشورها که مواد مخدر رو آزاد کردن و قانونی مردم مواد میکشند و مالیات هم میدن و دولت بر کیفیت نظارت دارد شما هم اختلاس قانونی کنید و اختلاسگران قانونا اختلاس کنند و دولت هم مالیات ارزش افزوده و مالیاتهای دیگر را قانونی بگیرد و بر فعالیت شان نظارت کند.
والا تو این چند سال دیگه انواع بوق و کرناها برای مبارزه با اختلاس شنیدم و چه هزینه های کلانی در این راه شد ولی اختلاس رشد صعودی انفجاری دارد.
بخدا دیگه باور نداریم که واقعا توانایی مبارزه داشته باشید.
هر کاری دلتان میخواد بکنید و لازم هم نیست مردم و در جریان بگذارید چون هیچ فرقی نمیکنه.
میری ازکاشمر: 1394/10/119:33:18،
7
6
ازخودتان شروع کنید

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار