کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

این گارانتی‌های به درد نخور

کدخبر:۱۸۰۴۰جمعه، ۲۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۳:۴۷۳۵۴۳ بازدید

مشکلات بازار موبایل در ایران تنها محدود به خرید و فروش گوشی‌های قاچاق یا بدون گارانتی نمی‌شود و دامنه این معضلات آنقدر وسعت یافته که تعمیرات ...
این گارانتی‌های به درد نخور

مشکلات بازار موبایل در ایران تنها محدود به خرید و فروش گوشی‌های قاچاق یا بدون گارانتی نمی‌شود و دامنه این معضلات آنقدر وسعت یافته که تعمیرات گوشی تلفن همراه نیز از این آشفتگی بی‌نصیب نمانده است.

برای درک این منظور کافی است سری به بازار موبایل فروشان بزنیم و نگاهی به سیل گوشی‌های مرجوعی و دست دوم بیندازیم که چگونه بازار تعمیرکاران ناشی موبایل را گرم کرده است. فروش ضمانت‌نامه‌های بی‌نام و نشان و بدون کارآیی با قیمت‌های آنچنانی هم بخش دیگری از مشکلاتی است که این روزها در بازار تلفن همراه پایتخت مشاهده می‌شود. در این بین گارانتی‌های بدون پشتوانه ازجمله مشکلاتی به‌شمار می‌آید که تنها در بازار ایران مشاهده می‌شود. ضمانت‌نامه‌هایی که از ۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان برای خریدار هزینه برمی‌دارد و خریدار بیچاره تنها زمانی متوجه اصل نبودن آن می‌شود که برای رفع عیب و ایراد گوشی به نمایندگی‌های مجاز مراجعه می‌کند؛ جایی که تعمیرکاران با این استدلال که گوشی شما اصل نیست زیر بار پذیرش گوشی تلفن همراه نمی‌روند.


وجود بندهای عجیب و غریب در ضمانت‌نامه‌های ایرانی 

وجود بندهای غیرمتعارف در ضمانت‌نامه‌های تقلبی موضوع دیگری است که تنها در این نوع از ضمانت‌نامه‌ها مشاهده می‌شود. به‌عنوان مثال یکی از بندهای جالب گارانتی‌های تقلبی موجود در بازار این است که در صورت نصب نرم‌افزار غیرمجاز، مسئولیت هرگونه خرابی گوشی تنها برعهده خریدار است و گوشی از شمول گارانتی خارج می‌شود. حال سوال اینجاست که چرا برای این شرط هیچ سازوکار قانونی مشخصی تعریف نشده، یعنی هیچ آیین‌نامه و مقرراتی که نرم‌افزار مجاز را تعریف کند، وجود ندارد؟ تعمیرکاران با این ترفند به راحتی مشتری را دور زده و در صورت مراجعه او برای تعمیر گوشی معیوب خود، با استفاده از این بند عجیب ضمانتنامه ـ به دلیل نصب نرم‌افزار غیرمجاز ـ گارانتی را لغو می‌کنند! حکایت بندهای عجیب و غریب گارانتی‌های تقلبی در بازار ایران به همین جا ختم نمی‌شود و از این موارد عجیب و غریب نمونه‌های بسیاری را می‌توان در بازار ایران مشاهده کرد.

به طور مثال در یک نمونه از گارانتی‌های تقلبی صادر شده برای گوشی سامسونگ، قید شده که در صورت مخدوش شدن، باز شدن یا آب‌خوردگی پوشش پلاستیکی گارانتی، ضمانتنامه از اعتبار خارج است یا در دیگر بندهای آن نوشته شده در صورت مراجعه برای برخورداری از امتیازات گارانتی به‌طور حتم فاکتور فروشنده با مهر و امضای معتبر را به همراه داشته باشید، در غیر این صورت شرکت پشتیبان از ارائه خدمات گارانتی معذور است. مواردی که به خودی خود می‌تواند سبب انصراف خریدار از گارانتی و خدمات پشتیبانی آن شود اما به هرحال موارد استثنا همیشه وجود دارد و ممکن است خریدار با همه موانع موجود آنقدر پیگیر باشد که بخواهد از خدمات گارانتی استفاده کند، در این صورت تغییر نشانی راحت‌ترین راه فرار از تعهدات ضمانت‌نامه‌های تقلبی است.

با این همه اگر فکر می‌کنید، هفت‌خوان استفاده از گارانتی گوشی تلفن همراه به مواردی که گفته شد، ختم می‌شود سخت در اشتباه هستید چراکه مراجعه به یک تعمیرکار خبره ممکن است شما را با حقایقی تلخ روبه‌رو کند. به‌عنوان مثال ممکن است متوجه شوید گوشی چندمیلیون تومانی‌تان تنها یک گوشی رفرش شده بوده است؛ گوشی‌های معیوب و مرجوعی شرکت‌های بزرگ سازنده گوشی‌های تلفن همراه که در بازار جهانی به یک پنجم قیمت گوشی اصل فروخته می‌شود. این گوشی‌ها به‌طور معمول از سوی کشور چین در حجم بالا خریداری می‌شوند و با تعمیرات جزئی و بازسازی ظاهری در حد یک گوشی نو، به سایر کشورها صادر می‌شوند. نکته جالب اینجاست که این نوع گوشی‌ها به‌شکل قاچاق و بیشتر از طریق پاکستان و افغانستان وارد ایران می‌شوند و در ظاهر در حد یک گوشی نو جلوه می‌کنند اما در مدت زمان کوتاهی خریدار را به تعمیرگاه می‌کشانند.


برخورد با متخلفان در 6 روز

رییس اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی تهران در گفت‌وگو با صمت از ارائه روزانه حدود ۴۰ تا ۵۰مورد شکایت به طور متوسط از مراکز خدماتی گوشی موبایل در تهران به اتحادیه خبر می‌دهد و می‌گوید: این موارد شامل طیف وسیعی از تخلفات است. به گفته کریمی، شکایت درباره نحوه تعمیر یا دریافت بیش از حد اجرت یکی از متداول‌ترین موضوعاتی است که در هر روز به اتحادیه گزارش می‌شود.

انتقاد از شمار زیاد تعمیرکاران غیرمجاز در تهران موضوع دیگری است که رییس اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی به آن اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: درحال‌حاضر ۴ بازرس به طور ثابت با اتحادیه همکاری دارند و ۱۶ نفر نیز به صورت خودجوش به این اتحادیه یاری می‌رسانند. به گفته او کمبود بازرس در اتحادیه موجب شده تا اتحادیه توان چندانی برای بازرسی و سرک کشیدن به فعالیت تعمیرکاران غیرمجاز گوشی‌های تلفن همراه نداشته باشد. البته این گفته به معنای آن نیست که اتحادیه با تعمیرکاران غیرمجاز مقابله نمی‌کند چراکه در صورت مشاهده فعالیت تعمیرگاه‌های بدون مجوز و گزارش به اتحادیه، موضوع رسیدگی شده و تعمیرگاه در اسرع وقت پلمب می‌شود. کریمی تاکید می‌کند: مشتریان برای جلوگیری از سوءاستفاده تعمیرکاران موبایل، به‌طور حتم باید از تعمیرکاران فاکتور دارای مهر و امضا دریافت کنند تا اتحادیه راحت‌تر بتواند حقوق مشتری را احیا کند. کریمی در ادامه به صمت یادآور می‌شود: به‌طور قطع اگر موردی به اتحادیه گزارش شود ظرف ۶ روز موضوع را بررسی کرده و از اداره اماکن درخواست پلمب واحدهای غیرمجاز را خواهیم داشت.

رییس اتحادیه تجهیزات مخابراتی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره مشکلاتی که در موارد متعدد برای مراجعه‌کنندگان به تعمیرگاه‌های تلفن همراه ایجاد می‌شود، اضافه می‌کند: لازم است خود مردم هم به این مسائل توجه داشته باشند و در همان ابتدای کار این موضوع را بررسی کنند که آیا واحد مربوط گواهی صنفی دارد یا خیر. البته اگرچه کاربران تهرانی از طریق اتحادیه تجهیزات مخابراتی می‌توانند مشکلات خود را پیگیری کنند، اما شهرستان‌ها وضعیت چندان مشخصی در این زمینه ندارند. رییس اتحادیه تجهیزات مخابراتی اضافه می‌کند: در هر صورت ما در استان تهران پاسخگوی کاربران خواهیم بود و تمام شکایات مردم در اسرع وقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی همچنین یادآور می‌شود: مردم استان تهران در صورتی که با واحدهای تعمیرکننده گوشی تلفن همراه دچار مشکل شدند، می‌توانند با شماره ۶۶۷۶۳۰۳۵ یا برای پیگیری شکایات خود با شماره ۱۲۴ تماس بگیرند. کریمی در توضیح بیشتر این مطلب می‌گوید: در اتحادیه شورایی را برای حل اختلاف درنظر گرفته‌ایم که در آن خسارت‌های حدود یک تا ۲/۵ میلیون تومان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و به این ترتیب با تلاش در این شورا درصددیم که نگذاریم حقی از فردی ضایع شود. اما نکته جالب آنکه به واسطه ناشناخته بودن مرجع پیگیری این شکایات درحال‌حاضر ماهانه نهایت ۱۰۰ تا ۱۵۰ شکایت بیشتر به این مرکز ارجاع داده نمی‌شود. این در حالی است که به گفته رییس اتحادیه تجهیزات مخابراتی در شورای حل اختلافی که در این اتحادیه وجود دارد، به‌طور کامل احقاق حق انجام می‌شود، به عنوان نمونه اگر فردی گوشی یا تجهیزات تقلبی یک نشان(برند) را فروخته باشد، کارشناسان خبره که از تمام نشان(برند)ها در این شورا حضور دارند، این موضوع را بررسی خواهند کرد و آن را به‌طور کامل تحلیل می‌کنند.

کریمی اضافه می‌کند: تعمیرکاران با توجه به اینکه باید دوره‌های فنی بگذرانند به‌طور معمول مجوزهای خود را از آموزشگاه‌های مجاز فنی و حرفه‌ای گرفته و از طریق این آموزشگاه‌ها گواهی مهارت فنی دریافت می‌کنند و پس از آن به صورت غیرقانونی به فعالیت در این زمینه می‌پردازند. وی ادامه می‌دهد: در این میان ممکن است در برخی موارد برخی تعمیرگاه‌ها مجوز خود را از اتحادیه تجهیزات مخابراتی دریافت کرده باشند که البته این موضوع مختص شهر تهران است و در سایر استان‌های کشور همچنان ارائه مجوزها به سازمان فنی و حرفه‌ای مربوط می‌شود. کریمی همچنین درباره نحوه پیگیری شکایات مردمی توضیح می‌دهد: افرادی که در استان تهران ساکن هستند به‌طور قطع می‌توانند این موضوع را از طریق اتحادیه تجهیزات مخابراتی پیگیری کنند اما در سطح کشور شاید انجمن صنفی بتواند در این زمینه همکاری کند. رییس اتحادیه تجهیزات مخابراتی همچنین یادآور شد: در حوزه تلفن همراه و تعمیرات آن ممکن است کمی بحث پیچیده باشد اما به هر حال پیگیری آن غیرممکن نیست.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امین: 1394/9/2712:15:01،
66
18
من که به شخصه هیچ موقع پول زیادی بالای گارانتی گوشی نمیدم چون اولا گارانتیشون کشکه دوما خدارو شکر گوشیا انقد کیفیتشون خوبه که به این سادگی خراب نمیشن یا حداقل سال اول خراب نمیشن حالا اگه قرار بود همین گوشی هارو ایران تولید کنه نصف بیشترشون مرجوعی بود
من: 1394/9/2715:28:30،
21
54
شما از کی گوشی می خری که مطمئنی عیب نمی کنه ؟
من خودم جرات ندارم برم 2 میلیون پول گوشی بدم و بخاطر 100 تومن اختلاف بدون گارانتی بگیرم, بعد ریفر و تعمیری و ... در بیاد. اگه فروشنده یا وارد کننده مطمئنی میشناسی که جنس سالم و اصل میده دست مشتری بدون گارانتی بگو منم برم بخرم دعا می کنم به جونت والا.
اچ تی سی!!!!: 1394/9/2718:08:46،
25
17
من از شرکت ارتباط گستر اچ تی سی خریدم.
تلفن افتاد زمین، بردمش فروشگاه اچ تی سی گفتند، زدي آل سی دی رآ شکستی گارانتی پوشش نمی ده برو بده این بغل عوض کنند!!!
گفتم چشم، دادم عوض کردن ولی سیستم چرخش اتوماتیک از کار افتاد!!!
دوباره بردمش شرکت گفتند چونکه دادی به تعمیرگاه غیر مجاز گارانتی باطل است!!!!!!!!

گفتم خودتون بنده را فرستادید گفتيد ما قطعه نداریم!!!!!!!
خلاصه پشم......
رفتم یه نو خریدم اون اچ تی سی اصلا بعد از پنج روز دوباره از کار افتاد.....
اشتباه بزرگ GLX: 1394/9/2718:55:11،
24
14
اگر بزرگترین اشتباه خرید گوشی بدرد نخور glx باشه
اشتباه بزرگتر اعتماد به کارت گارانتی فاقد اعتبارشه!
مرکز خدماتش در شیراز فقط یه منشی نشسته و شماره تماس دفتر اهواز رو میده و میگه خودتون پیگیری کنید!!!
اهواز هم اصلا تلفن رو جواب نمیدن... (شمارش توی سایته glx هست.)
ایرانجیب پیگیری کن
گارانتی!!!!!!: 1394/9/2719:56:03،
18
18
اصولا همه تو مایه های بنداز در رو هستند.
گارانتی کیلویی چند??
پولتو ریختی دور اگه پول گارانتی بدی!!!!!
ناشناس: 1394/9/2812:45:57،
14
18
اگر در ايران اجازه فعاليت مستقيم شرکت هاي خارجي داده بشه خود شرکت ها دفتر و مرکز تعميرات داير مي کنند و نفعش هم به مصرف کننده مي رسه و هم توليدکننده اما امان از دست اين بازاري جماعت امان
alex: 1394/9/2712:28:33،
41
18
وقتی تو ایران همه فقط به فکر فروش هستن گارانتی یعنی کشکککککککک....
رضا: 1394/9/2712:51:08،
47
17
در ایران چیزی به نام گارانتی و وارانتی وجود نداره. همش الکیه. هزارتا راه هست برای پیچوندن مشتریان
Ali jj: 1394/9/2713:11:17،
27
19
چرا گیر به گوشی میدیدن همین برندهای داخلی مثل نوین چرم من ازش کفش خریدم در عرض یک ماه دو بار پاره و سوراخ شده فرستادم گارانتی فقط رفو کاری کرده گارانتی کجا بود بابا همش شعاره
پیمان: 1394/9/2713:13:49،
42
19
علادین اگه خراب شه ,نصف این چیزا درست میشه
وحيد يوسفي: 1394/9/2713:17:06،
19
18
توي اين مملكت هيچ چيز روي ريل خودش حركت نميكنه.
بحث گارانتيه.
لازمه اين نكته رو عرض كنم كه وقتي تنوع گارانتي زياد ميشه از اين مشكلات پيش مياد.
مثلا سامسونگ، چند نوع گارانتي داره. مثل سام سرويس، يا مايكروتل و ....
اگه فقط يه نوع گارانتي باشه از اين مشكلات پيش نمياد.
اين مشكل به خاطر اينه.
ف: 1394/9/2714:04:06،
25
14
من همیشه بی گارانتی خریدم
بهزاد تحریم: 1394/9/2714:54:32،
20
17
همه راه پیچوندنو یاد میگیرن.
ALi: 1394/9/2715:00:17،
14
35
من سامسونگ J5 خریدم صفحش مشکل داشت , سامسونگ کل پولش رو به حسابم ریخت . گارانتی و خدمات سامسونگ که عالیه .
وحید: 1394/9/2716:57:43،
23
16
من یکی خریدم (نت ۳) از اول سنسوراش مشکل داشتن بردم گارانتی ، تعمیر کردن درست که نشد هیچ، ویبرشم خراب شد ، پیگیر شدم تا آخر رفتیم دادگاه مرتبط با صنف موبایل فروشان با تعمیر کار،آخر سر قاضی یه نفع تعمیرکار داد...

خلاصه اینکه الکی پول به گارانتی ندین!
مهدی: 1394/9/2716:55:00،
20
19
من یخچال سامسونگ خریدم یک ماه بعد از گارانتی هزار تا عیب پیدا کرده خدمات پس از فروششم الکیه
حمید: 1394/9/2718:20:56،
24
20
خدا شاهد است یک گوشی پارسال پسرم خرید وقتی بعد چند روز خواستیم استفاده کنیم معلوم شد منو فارسی ندارد و فروشنده هم گفت برو هر جا میخوای شکایت کن و پس نمیگیرم ولی بزور گردن کلفتی و پس گردنی که پسرام بهشون زدند پول رو پس گرفتیم . حقمونو گرفتیم وقتی با زبان نشد با پس گردنی شد .
محمد : 1394/9/2718:58:35،
18
16
افرین فقط راهش کتک کاریه فروشنده .... باید تا نزدیک مرگ بره تا درست شه
ممد: 1394/9/2721:51:06،
18
19
برادر دست بلند کنی و طرف زرنگ باشه نه تنها چیزی دستت رو نمیگیره, 2 - 3 تا سکه هم دیه میفتی.
نکن عزیز من, نکن. این مصیبت رو خودم گرفتار شدم و مجبور شدم 5 میلیون دیه بدم به طرف برای 4 تا مشت زدن.
Saeed: 1394/9/2718:47:39،
14
15
یه DVB خریدم که ایراد داشت شرکتش گفت بیار عوض کنیم. گفتم عجب آدمای خوبی هستن اینا!
دادم پیک ببره. یه مدل پاین ترش رو بجاش بهش دادن که ایرادش از قبلی هم بیشتره.
رضا: 1394/9/2720:34:49،
12
30
من گوشی ایرانی جی ال ایکس دارم . بعد حدود یک ساتل استفاده ، اسپیکر دچار مشکل شد و بردم نمایندگی.
برام به رایگان اسپیکر رو عوض کرد و نه بابت خود اسپیکر پولی دادم و نه بابت اجرت کار. فقط برگه گارانتی رو مهر زد و خلاص...
حالا شما برین گوشی خارجی بخرین و پول اضافی بدین
امین: 1394/9/2721:55:04،
27
17
خداوکیلی ازین حرفا نزنی جایی مسخرت میکنن
پول نفت: 1394/9/2722:18:13،
14
18
یخچال خریدم بدون برفک چند ماه شده میبینم داره برفک میزنه زنگ زدم نمایندگی میگه این یخچال شما برفک میزنه طبیعیه! خلاصه کارم راه افتاد چه گارانتی باحالی چه نمایندگی باحال تری!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار