کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رقابت نابرابر با خارجی‌ها در آسمان ایران

کدخبر:۱۸۰۳۰پنجشنبه، ۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۴:۴۱۳۲۳۹ بازدید

حضور بیش از 30 شرکت هواپیمایی خارجی در بازار حمل‌ونقل هوایی ایران، اگرچه فرصتی برای ارتقای توان رقابتی شرکت‌های داخلی است اما در ...
رقابت نابرابر با خارجی‌ها در آسمان ایران

حضور بیش از 30 شرکت هواپیمایی خارجی در بازار حمل‌ونقل هوایی ایران، اگرچه فرصتی برای ارتقای توان رقابتی شرکت‌های داخلی است اما در شرایط فعلی و با توجه به نبود ناوگان مناسب برای پروازهای بین‌المللی، بازار پروازهای خارجی، به‌ویژه ترانزیت هوایی مسافران را به طور انحصاری در اختیار این شرکت‌ها قرار داده است.

بر اساس آخرین گزارش مرکز جهانی هوانوردی capa، «ترکیش ایرلاینز» با داشتن سهم حدود 12 درصدی از ظرفیت صندلی بین‌المللی، بزرگترین شرکت هواپیمایی خارجی در ایران است و پس از آن، شرکت‌های هواپیمایی «امارات» و «فلای دوبی» به ترتیب با ۹ و ۶ درصد سهم قرار دارند. کارشناسان معتقدند به احتمال زیاد، با اجرای برجام شاهد حضور گسترده‌تر شرکت‌های هواپیمایی خارجی در ایران خواهیم بود. سابقه حضور شرکت‌های هواپیمایی خارجی در ایران به سال ۱۳۰۸ شمسی بازمی‌گردد که برای نخستین بار یک هواپیمای خارجی از مسیر آسمان ایران عبور کرد و توقفی در ایران داشت. همچنین در سال ۱۳۲۵ نخستین «کد شِیر» تاریخ حمل‌ونقل هوایی ایران بین ایران‌ایر و یک شرکت هواپیمایی امریکایی انجام شد. منظور از «کد شیر»، تفاهم بین ۲ شرکت هواپیمایی برای پوشش یک مسیر بین‌المللی است تا بخشی از آن را یک شرکت و بخش دیگر را شرکت دیگر انجام می‌دهد. نخستین پایه‌های بازرگانی خارجی در حمل‌ونقل هوایی ایران، بین سال‌های ۱۳۰۸ تا ۱۳۲۵ در کشور گذاشته شد و با توسعه ایران‌ایر در اوایل دهه۴۰، شرکت‌های خارجی برای ورود به بازار ایران تمایل نشان دادند. لوفت‌هانزا نخستین شرکت هواپیمایی خارجی بود که به ایران آمد.


آرمان بیات، کارشناس صنعت هوانوردی در گفت‌وگو با "روزنامه صمت" با بیان این مقدمه افزود: هدف شرکت‌های اروپایی از ورود به بازار ایران، انجام پروازهای نقطه به نقطه بود تا اینکه از اوایل دهه ۷۰، با همکاری ایران‌ایر با شرکت‌های خارجی، ترانزیت مسافر رواج پیدا کرد و مسافران ایرانی می‌توانستند با همکاری خارجی‌ها، به مقاصدی که ایران پرواز مستقیم نداشت، سفر کنند. بیات ادامه داد: با توجه به همکاری ایران ایر با شرکت‌های هواپیمایی بزرگ و اعزام مسافران در نیمی از مسیر با شرکت هواپیمایی ایرانی، باعث می‌شد نیمی از درآمد ارزی بلیت خارجی، داخل کشور حفظ شود. با اعمال تحریم، به ویژه بعد از سال ۲۰۰۸م، شرکت‌های خارجی که تشنه بازار ایران بودند، تلاش کردند وارد بازار ترانزیت مسافر ایران شوند. 

آمار غیررسمی حکایت از درآمد ۳ تا ۴میلیارد دلاری شرکت‌های هواپیمایی خارجی در حمل‌ونقل هوایی ایران دارد. بیات این را می‌گوید و می‌افزاید: برای اینکه حضور این شرکت‌ها در افزایش توان رقابتی شرکت‌های هواپیمایی کشور موثر باشد، ابتدا باید شرایط شرکت‌های داخلی و خارجی برابر باشد، در حالی که نمی‌توان این مقایسه را انجام داد، زیرا شرکت‌های خارجی که وارد ایران می‌شوند، همگی ستاره جهانی دارند و جزو 30 شرکت برتر جهان هستند.

 

توان رقابت نداریم

این تحلیلگر صنعت هوانوردی با اشاره به فعالیت بیش از ۳۰ شرکت هواپیمایی خارجی در ایران اظهار کرد: شرکت‌های ایرانی توان رقابت با این شرکت‌ها را ندارند آنهم در شرایطی که اساس حمل‌ونقل هوایی دنیا بر رقابت در راحتی، کیفیت، قیمت، خدمات و... است. به گفته او اگرچه توان رقابت با این شرکت‌ها را نداریم اما مهم آن است که رفتاری مانند شرکت‌های خارجی داشته باشیم، یعنی بتوانیم فضای ترانزیت مسافری یک کشور را به‌دست گیریم. به گفته او، این کار نیازمند بازنگری در روش بازرگانی شرکت‌های داخلی و ایجاد نظام بازرگانی قوی و اصولی است. بیات با تاکید بر اینکه این‌کار نیاز به پشتیبانی‌های عملیاتی و مشتری‌مداری دارد، تصریح کرد: باید تعداد زیادی هواپیما در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم برای ۶ماه آینده برنامه پروازها را مشخص کنیم اما در حال حاضر شرکت‌های هواپیمایی ایرانی نمی‌توانند چنین برنامه‌ریزی‌های بلندمدتی انجام دهند. وی تاکید کرد: به عنوان نمونه ایران ایر می‌تواند با شرکت‌های هواپیمایی ملی دیگر کشورها قرارداد ببندد تا مسافر را از تهران تا مقصدی در میانه یک مسیر برده و در ادامه مسیر به شرکت خارجی بسپارد. به گفته این تحلیلگر صنعت هوانوردی، بر اساس شرایط اعلام شده از سوی یاتا، شرکت‌های خارجی برای حضور در بازار حمل‌ونقل هوایی یک کشور، باید در آن کشور دفتر و نماینده داشته باشند. بیات افزود: داشتن نمایندگی و دفتر فروش و پاسخگو بودن به مسافران الزامی است و همین حالا نیز همه شرکت‌های خارجی در ایران دفتر و نمایندگی دارند. 

وی با اشاره به اینکه برخی شرکت‌های خارجی از جمله «کی‌ال‌ام»، «ایرفرانس» و «ترکیش ایرویز»، به خاطر شرایط تحریم ایران را ترک کردند، افزود: این شرکت‌های هواپیمایی به‌طور قطع بازخواهند گشت. حمل‌ونقل هوایی در دنیا بر مبنای رقابت است و هر کس قیمت خوب و خدمات خوب ارائه کند، مشتری را در اختیار خواهد گرفت. این شرکت‌ها نیز بازخواهند گشت تا بازار را در اختیار بگیرند.

او بازاریابی، بازارسنجی و بازارداری را ۳محور اصلی مورد نیاز شرکت‌های هواپیمایی دانست و عنوان کرد: حفظ مسافر یعنی بازارداری از همه مهم‌تر است. شرکت‌های هوایی داخلی نیز باید به سمت رقابتی شدن و حمل‌ونقل آسان مسافر حرکت کنند و بتوانند پروازهای ترانزیتی مسافران ایرانی به کشورهای خارجی را به صورت نقطه به نقطه انجام دهند. به عنوان نمونه اگر مسافری از «ترکیش‌ایرلاینز» پرواز تهران ـ استانبول ـ کپنهاک را خریداری می‌کند، ما باید بتوانیم پرواز تهران ـ کپنهاک را به طور مستقیم ارائه دهیم که این مسیر نیازمند داشتن هواپیماهایی با فرکانس پروازی پایین (تعداد پرواز کم در هفته) محقق می‌شود و اگر با فرکانس پایین انجام دهیم، می‌توانیم بازار «ترکیش ایرلاینز» را تحت شعاع قرار دهیم. 

به گفته این کارشناس، نبود هواپیمای مناسب برای این مسیرها یکی از مشکلات این کار است، به عنوان نمونه اکنون شرکت ماهان، ایرباس۳۴۰ با ۳۰۰ صندلی را در مسیر تهران ـ رم قرار داده که مناسب این مسیر نیست. به گفته وی در مسیرهای تا ۶ساعت، هواپیمای۱۸۰ تا۱۹۰صندلی لازم است تا در ادامه با بزرگ کردن هواپیماها، به سمت سیستم ترانزیتی حرکت کنیم. 

او با تاکید بر اینکه نوع ناوگان، ظرفیت ناوگان، سیستم بازرگانی، خدمات داخل پرواز، خدمات فرودگاهی و قیمت بلیت، همگی از عوامل مهم در رقابت شرکت‌های ایرانی با خارجی هستند، ادامه داد: اگر شرکت‌های هواپیمایی داخلی بخواهند وارد بازار ترانزیت نقطه به نقطه مسافر شوند، مهم‌ترین زیرساخت در این میان، زیرساخت و پایانه فرودگاهی است و علاوه بر زیرساخت، عوامل و مدیریت فرودگاهی نیز باید بین‌المللی باشد.

 

رفته‌ها بازمی‌گردند

رحمت‌اله مه‌آبادی، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور در پاسخ به پرسشی درباره حضور دوباره شرکت‌های هواپیمایی خارجی در ایران با توجه به برجام، به صمت گفت: یادمان باشد برجام هنوز اجرایی نشده، البته شرکت‌های زیادی برای اینکه از بازار جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند، در رقابت تنگاتنگی با یکدیگر هستند و تقاضای ملاقات و مذاکراتی با ایران دارند. البته سیاست وزارتخانه راه و شهرسازی و در نتیجه شرکت فرودگاه‌ها این است که خدمات و محصولاتی را خریداری کنیم که امکان تهیه آن در ایران، با توجه به شرایط سخت اقتصادی فعلی وجود ندارد یا می‌توانیم آنها را از خارج با قیمت مناسب‌تری خریداری کنیم. وی با تاکید بر لزوم رقابتی شدن فضا در این زمینه افزود: در این زمینه هم تلاش کرده‌ایم در قالب فرآیندهای فراخوان عمومی، طرح‌ها را معرفی کنیم و در یک رقابت سالم، خدمات را دریافت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه شرکت‌هایی که قصد ورود به بازار حمل‌ونقل هوایی ایران را دارند، باید از کانال سازمان هواپیمایی کشوری وارد کشور شوند، گفت: افزایش خطوط هوایی بین‌المللی به داخل کشور و افزایش تعداد پروازهای برنامه‌ای آنها، در قالب موافقتنامه‌های حمل‌ونقل هوایی دو جانبه و چندجانبه، تنها از اختیارات دولت و سازمان هواپیمایی کشوری است، بنابراین هر شرکت هواپیمایی برای ورود به ایران یا افزایش پروازهای برنامه‌ای، باید موافقتنامه حمل‌ونقل هوایی با ایران امضا کند که در این باره سازمان هواپیمایی کشوری مسئولیت دارد. او با تاکید بر اینکه سازمان هواپیمایی کشوری هنوز درباره ورود شرکت‌های خارجی به ایران، چیزی به این شرکت اعلام نکرده، یادآوری کرد: بسیاری از خطوط هوایی که به خاطر تحریم از کشور رفته و پروازهای خود را قطع کرده بودند، به احتمال زیاد به زودی بازمی‌گردند. به گفته وی، بازگشت شرکت‌های هواپیمایی که در گذشته در ایران فعالیت داشتند، نیاز به موافقتنامه جدید ندارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ايراني: 1394/9/2623:53:54،
84
10
ما كه دو بار با تركيش رفتيم خيلي هم راضي بوديم، و در مقابل پروازهاي ايران واقعا به صرفه است، مخصوصا پروازهايي كه از فرودگاه هاي شهرستان ها داره كه ديگه معركس چون از شهر خودت ميري و نيازي هم به رفتن به فرودگاه شلوغ و بي نظم امام نيست.
به اميد خدا تا ماه آينده هم دارم با پرواز تركيش به مسافرت بدون بازگشت مي رم.آرزوي پيشرفت ايران هم بوسيدم گذاشتم كنار. ايران اگه آباد شد نوش جون آقايون، ما كه از خير وطن گذشتيم.
بهزاد تحریم: 1394/9/2623:54:35،
29
20
الحق این دیگه تقصیر هیشکی نیست. بیش از سی سال تحریم نذاشت ایران پیشرفت کنه. اگه شرایط مناسب بشه و آقایون با دید غیر خود بینی به منافع ایران و ایرانی فکر کنند، ما هم به قدرت از دست رفتمون بر می گردیم.
14: 1394/9/2714:49:56،
24
9
اونوقت باعث و بانی تحریم و مصیبت و بدبختی مردم چه کسانی بودن؟
خسرو: 1394/9/2700:05:41،
37
12
شما برای دادن یارانه ای که نصف مردمو حذف کردین هزار بار بهونه میارین میخواین با ترکیش ایرلاین یا دوبی فلای رقابت کنین؟ترکیش ایرلاین از بزرگترین شرکتهای هواپیمایی است که درصورت تاخیر نیم ساعته به مشتریانش خسارت دلاری میدهد!این چیزا در ایران خنده دار است
سعید: 1394/9/2700:44:55،
25
10
تقریبا میشه گفت تو هیچ کدوم از کارای اقتصادی ایران رقابت وجود نداره از بانکداری بگیر تا بیا خودروسازی و....
فرد: 1394/9/2716:29:31،
13
9
همه جا رقابت عامل پیشرفته و در ایران موجب سقوط و تنزل سطح.چون اونی که از تو بالا تره از تو کمتر میدونه.
مسافر: 1394/9/2700:52:47،
16
41
به قول پوتین ترکیه از پشت خنجر میزنه
جوابیه: 1394/9/2710:01:21،
49
11
حالا دیگه از سخنان گهربار پوتین برای ما میگید.
روسیه و سردمدارش پوتین مثل زالو سالهاست مثل زالو خون ایران رو مکیدند. تا تونستند هم از پشت و هم از جلو خنجر زدند حالا یه دفعه شده دوست ایران. کاش کمی درک داشتیم
:): 1394/9/2720:29:34،
12
9
محض اطلاع دوستمون از دست گل نيروگاه بوشهر تا موشك اس300 كار روس بود.روس فقط از سوريه حمايت كرد كار خوبي بود كه اينم داره با امريكا توافق ميكنه ..تقش در اومد
شیخ ووئر: 1394/9/2701:05:42،
27
15
یه چیزی سر جاشه شما نمیزارید

همین مونده سفر خارجی هم انحصاری بشه


به امید سرنگونی ایرلاین های خونخوار داخلی!!
کارمند: 1394/9/2703:53:57،
54
10
یعنی احمدی نژاد د تیمش یک کاری با این مملکت کردن که چنگیز هم نتونست بکنه
علیرضا: 1394/9/2708:36:42،
23
8
داداش احمدی نژاد ....
متاسفانه مخاطب دولت مردمی عامی هستند که توسط دولتها طی این چند ساله در سطح پایین زندگی اجتماعی قرار گرفته اند و تا اندکی آزادی اجتماعی بدست می یارند احساس بسیار خوبی خواهند داشت
وگرنه تقریبا هزینه زندگی دلاری و دریافتی ریالی و اماکانات رفاه زندگی که نگو و نپرس
انوقت قانون مالیات ها از فرانسه می یارن ماشین رو تا ابد از فروغون ساز ها بخریم و آرزوی ماشین خوب .... به گور ببریم و نوبت خدمات به مردم که میشه می گن امکانات نداریم و بودجه کمه ....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار