کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

گسترش دايره شمول ماليات‌دهندگان

کدخبر:۱۷۹۴۰سه شنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۰:۱۰۱۹۶۰ بازدید

درحالي كه دولت توانست سهم نفت در بودجه امسال را كاهش بدهد، آنطور كه بررسي‌هاي بودجه سال 95 نشان مي‌دهد، قرار است كاهش سهم نفت ...

درحالي كه دولت توانست سهم نفت در بودجه امسال را كاهش بدهد، آنطور كه بررسي‌هاي بودجه سال 95 نشان مي‌دهد، قرار است كاهش سهم نفت در بودجه و به موازات آن افزايش درآمدهاي مالياتي ادامه پيدا كند. اين روزها دولتمردان سخت مشغول بررسي بودجه سال 95 هستند. در نخستين جلسه‌اي كه هيات دولت به اين مساله اختصاص داد بر افزايش درآمدهاي مالياتي تاكيد شد. رئيس جمهور در جلسه يكشنبه شب عنوان كرد: «نبايد نرخ ماليات افزايش يابد و در عوض بايد توسعه پايه مالياتي و دايره شمول ماليات‌دهندگان در دستور كار قرار گيرد.» 
 
« بودجه سال 95، چهل تا پنجاه هزار ميليارد تومان به نفت متكي مي‌شود.» چند روز پيش ايرج نديمي عضو كميسيون اقتصادي مجلس با ذكر اين مطلب گفت: «دو روش در بودجه‌نويسي وجود دارد كه يك روش قيمت بشكه‌اي و ديگري كف برداشت است، لذا در مواردي كه نوسان قيمت زياد باشد، ما به جاي اعلام قيمت، ميزان برداشت را مشخص مي‌كنيم.» به اين ترتيب سهم درآمدهاي نفتي در بودجه سال آينده تنها 15 درصد است. ايرج نديمي در ادامه يادآور شد: «البته بودجه همواره به نفت و در كنار آن به ماليات و فروش اوراق مشاركت متكي است، بنابراين بقيه [منابع بودجه] نيز از طريق ماليات و ديگر راه‌ها تامين مي‌شود.»

سهم اندك ماليات در بودجه

رئيس سابق سازمان امور مالياتي كشور در پنجمين نشست از همايش نفت و توسعه در آذر 1392 گفت: «در حال حاضر سهم درآمدهاي مالياتي حدودا كمتر از 7 درصد توليد ناخالص داخلي است كه در دو دهه اخير تقريبا در همين حدود بوده است.» علي عسگري سهم ماليات از تامين هزينه‌هاي جاري دولت را حدود 44 درصد و سهم نفت را 50 درصد اعلام كرده بود. به اعتقاد رئيس سازمان امور مالياتي، با توجه به ظرفيت‌هاي موجود اقتصاد ايران مي‌توان تا حدود 15 درصد توليد ناخالص داخلي، يعني دو برابر ميزان فعلي ظرفيت ماليات‌ستاني داشته باشيم. او با اشاره به اينكه بيش از 70 درصد درآمدهاي مالياتي مبتني بر پايه درآمد است ولي ساير پايه‌هاي مالياتي هنوز به طور دقيق تعريف نشده‌اند تصريح كرد: «تنها از 57 درصد اقتصاد ماليات مي‌گيريم يعني حدود نيمي از اقتصاد ما زير بار ماليات نيست، بنابراين وقتي از بعد نفت و ماليات به مساله وابستگي اقتصاد به نفت نگاه كنيم حساسيت موضوع بيشتر مي‌شود. بنابراين بايد ديد كه مشكل اصلي درباره عدم امكان استقلال دولت از درآمدهاي نفتي از كجاست.» حالا دو سال بعد از اين گفته ها، درسند چشم انداز ششم اقتصادي، سعي شده است تا جهت گيري درآمدزايي دولت تغيير كرده و طي فرايندي به طور فزاينده از وابستگي اقتصادي كشور به درآمدهاي نفتي كاسته شود.

فشار مالياتي بر اقتصاد شفاف

وقتي كه بودجه كشور وابسته به درآمدهاي نفتي است بروز هر تكانه‌اي در بازار اين فرآورده، فشار زيادي را بر توليد‌كنندگان و بدنه اقتصادي كشور وارد مي‌آورد. در اين بين واحدهاي اقتصادي‌اي كه به طور شفاف به پرداخت ماليات مبادرت مي‌كنند، بيشترين آسيب را مي‌بينند. به گفته عضو هيات رئيسه فراكسيون توليد و اشتغال مجلس در يك سال اخير به دليل كاهش درآمدهاي نفتي، فشار زيادي به شركت‌ها وارد شده است، آن هم به بخش شفاف اقتصاد ايران. محمد اسماعيل‌نيا در رابطه با دريافت ماليات مي‌گويد: «ما مخالف ماليات ستاني از شركت‌ها نيستيم اما سازمان امور مالياتي در يكسال اخير فشار زيادي به شركت‌هاي بورسي و تجارت‌هاي وابسته به بازار سهام و ساير شركت‌هاي سهامي خاص وارد كرده تا ماليات بيشتري بگيرد؛ حال آن كه اين فشار‌ها به قيمت به مخاطره افتادن حيات شركت‌ها تمام شده است.»

مشكلات ماليات‌دهندگان

سازمان مالياتي كشور طي سال‌هاي گذشته براي دريافت معوقات مالياتي، تمهيدات تشويقي فراواني را به كار بسته است، با اين وجود بسياري از واحدهاي توليدي و خدماتي از پرداخت ماليات شانه خالي مي‌كنند. پاي سخن ماليات‌دهندگان كه بنشيني آنها از تعرفه‌هاي بالاي ماليات گلايه مي‌كنند كه هر دوره با عناوين جديد و نرخ‌هاي متغير رونمايي مي‌شود. گلايه ديگر ماليات‌دهندگان مربوط به ماليات بر ارزش افزوده است كه به‌رغم اينكه بايد 45 روزه محاسبه شود، بدون احتساب زمان تعيين مي‌گردد. اين موضوع مورد نقد نمايندگان مجلس نيز بوده است. نماينده كاشمر در اين رابطه مي‌گويد: «: در مجموع ماليات شركت‌ها در مسير نامطلوبي وارد شده و ظن مميزهاي مالياتي به شركت‌ها و وضع ماليات‌هاي بالاتر از اظهار نامه از يك سو و فشار به شركت‌ها براي پرداخت مالیات ارزش افزوده به طور متوسط هر 45 روز يك بار افزایش چشمگیری داشته است.» علاوه بر اين، بي‌اعتنايي به خود اظهاري ماليات‌دهندگان يكي ديگر از مشكل مالياتي بخش‌هاي شفاف اقتصاد ايران است. به گفته اسماعيل‌نيا، شركت‌هاي بورسي در سال 93 عددي بالغ بر 2700 ميليارد تومان و در سال 92 معادل 5 هزار ميليارد تومان ماليات بر درآمد به دولت پرداخت كرده‌اند، اما اين خود اظهاري موجب تغيير نگاه به نوع ماليات ستاني از شركت‌ها نشده است.

تخلفات و فرارهاي مالياتي

پرداخت ماليات رابطه مستقيمي با رفع موانع توليد و خروج از ركود دارد كه در نهايت موجب رشد و رونق اقتصادي مي‌شود. با وجود اينكه تلاش دولت طي اين سال‌ها نظام مند كردن پروسه اخذ ماليات بوده است، بسياري از نهادهاي اقتصادي كه فعاليت‌هاي آنها در سايه، بدون مجوز و نظارت انجام مي‌گيرد از پرداخت ماليات شانه خالي كرده‌اند. غير از اين، وجود برخي محدوده‌هاي اقتصادي هم سازو كارهايي دارند كه به نظام مالياتي كشور آسيب مي‌رساند. به گفته پدرام سلطاني نايب‌رئیس اتاق بازرگاني ايران مناطق آزاد بازرگاني يكي از اين محدوده‌هاي تاريك در نظام مالياتي كشور هستند. وی در اين رابطه مي‌گويد: «در حال حاضر مناطق آزاد به معابر سفيد قاچاق تبديل شده‌اند. اجناس از مناطق آزاد با نرخ سود پايين و با معافيت‌هاي مالياتي و معافيت كامل كالا از ارزش افزوده وارد كشور مي‌شوند.»

فرارهاي مالياتي از جمله سوء رفتارهاي اقتصادي است كه تاثير نامطلوب و ناعادلانه‌اي بر توليد كشور مي‌گذارد. در حالي كه بسياري از واحدهاي توليدي به پرداخت ماليات‌هاي متعلقه اقدام مي‌كنند، هستند بنگاه‌هايي هم كه از اين كار شانه خالي مي‌كنند. به گفته علي فاضلي رئيس اتاق اصناف ايران، واحدهاي صنفي تابعه اتحاديه به هيچ عنوان فرار مالياتي ندارند. او از همكاري مناسب دولت و واحدهاي صنفي براي تامين اعتبارات مالي دولت از بخش ماليات‌ها سخن گفته و افزوده است: «دولت تدبير و اميد بر خلاف دولت دوره قبل از اصناف حمايت مي‌كند و با توجه به روند عملكرد و برنامه‌هاي دولت شاهد آن هستيم كه اتاق اصناف، اتاق بازرگاني و اتاق تعاون كارگروه مشترك دارند و حرف هر سه اتاق از يك مسير خروجي مشخص بازگو مي‌شود.»

افزايش سهم ماليات

در جلسه يكشنبه شب هيات دولت، حسن روحاني با بيان اينكه اقتصاد سالم نيازمند حركت به سمت تامين مالي هزينه‌هاي دولت با كاهش اتكا به نفت است گفت: «ما بايد به گونه‌اي عمل كنيم كه با افزايش سهم ماليات‌ها در بودجه دولت، بودجه مورد نياز تحقق يابد.» روحانی همچنين با يادآوري اينكه مقام معظم رهبري ماليات را امري لازم و واجب دانسته‌اند، اظهار كرد: «در شرايط طبيعي، جامعه‌اي كه از خدمات بهداشتي، درماني، آموزشي و امنيتي و ساير خدمات بهره‌مند مي‌شود، هزينه دريافت اين خدمات را نيز مي‌پردازد.» رئيس جمهور در اين جلسه بر عدم افزايش نرخ ماليات تاكيد كرد و گفت: «در شرايطي كه براي تسريع در رونق اقتصادي تلاش مي‌كنيم، نبايد نرخ ماليات افزايش يابد و در عوض باید توسعه پايه مالياتي و دايره شمول ماليات‌دهندگان در دستور كار قرار گيرد.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مردم بدبخت : 1394/9/2409:20:35،
92
19
هر جه در توانتان هست بكوبيد بر سر اين مردم مظلوم :
ماليات 50 برابر كنيد
قيمت اجناس ازاد و جند برابر كنيد
قبض هاي اب و برق و غيره افتضاحه
با يك دست حقوق بهت مي دن با دو دستي همش ازت مي گيرن
فقط نفس بكش شهروند إيراني
علی: 1394/9/2409:56:56،
48
19
در عوض این همه گرفتن به مردم چی میدید؟
مهدی: 1394/9/2410:46:05،
38
18
چرا مالیات به زور افزوده (ارزش افزوده) رو باید مصرف کننده بده؟؟!!
مهران: 1394/9/2411:20:43،
22
40
درود بر این دولت که بر خلاف دولت قبلی فشار مالیات رو از قشر کارمند و کارگر برداشت و داره مالیات رو ا دلالانی که بدون زحمت درآمد آنچنانی دارند میگیره.

مالیاتی که الان می پردازم علی رغم افزایش 100 درصدی حقوقم کمتر از مالیاتی هست که 4 سال پیش میدادم. همه کارمندها حتما چک کنند

امیدوارم دولت بتونه بقیه دلالهایی که درآمدهای بالایی دارند و از مالیات فرار میکنند رو شناسایی کنه و ازشون مالیات بگیره
علیرضا: 1394/9/2409:24:44،
68
21
رابین هود کجایی؟؟؟
اینا هنوز متوجه نشدن.اسمش مالیات بر درآمد هست.
حالا تو این رکود و کسادی درآمد کجا بوده؟؟؟؟؟؟؟
نقی: 1394/9/2413:55:56،
28
18
رابین هود رو نمیدونم,ولی اگر داروغه ناتینگهام و پرنس جان رو بخوای بهت نشون میدم!!
پیجیده: 1394/9/2409:25:05،
53
17
هردم از باغ . ....میرسد. به به عجب مملکتی!!!! جون میده واسه بدبختی!!!!!!

مردم عادی: 1394/9/2409:41:40،
49
16
"جامعه‌اي كه از خدمات بهداشتي، درماني، آموزشي و امنيتي و ساير خدمات بهره‌مند مي‌شود، هزينه دريافت اين خدمات را نيز مي‌پردازد."
ای کاش میگفتین کدوم خدمات پول نفت رو که میگیرین، مالیات هم که میگیرین ما که خدماتی ندیدیم!!! خدمات شامل ب - ز، م - خ و .... شده
یاهو : 1394/9/2410:02:20،
31
21
هزینه های جاری و غیر مولد سازمان ها و ارگان ها بخش اعظم
بودجه را می بلعند ! اغلب کسانی که در آنجا اشتغال دارند بدون کمترین لیاقت و شایستگی و صرفا با رانت و پارتی پست
و مقام گرفتند . تا وقتی ساختار فعلی بر قرار باشد اوضاع همین است !
آرام جانم مي رود ؟: 1394/9/2410:05:18،
31
14
دولتي كه با دنيا نتواند تعامل كند فشار به مردمش ميآورد ؟
چوب خدا صدا ندارد ؟.... روز پاسخگويي فرا ميرسد ؟
فساد و كلاهبرداري و بيكاري و اعتياد و طلاق و ... از يكطرف و تورم و ركود و ماليات و عوارض و ... چند منظوره ... قشر ضعيف جامعه را بيچاره كرده و همه اين اتفاقات از بي برنامگي ، آينده نگري و عدم مديريت درست است .

اختلاس گران و كلاهبرداران و منفعت طلبي شخصي و دست اندازي به بيت المال را مردم بينوا بايد بدهند اقشار ثروتمند كه به قيمت خود مي افزايند و قشر ضعيف به ناچار بدهكار مي شوند و در نهايت بيكاري و فساد و اعتياد و پاشيده شدن كانون خانواده ها وووووووووووووووووووووو!!!!

مسعود: 1394/9/2410:30:54،
35
21
طبق گفته خود دولت 80 درصد درآمد دولت خرج هزینه های جاری میشه یعنی از ملت مالیات میگیرند حقوق 4 میلیون کارمد و 4.5 میلیون بازنشسته را میدهند در صورتی که ژاپن با 127 میلیون جمعیت 350 هزار حقوق بگیر داره /این گفتم که ملت بدونند که اگه این آقایون صبحونه و ناهار و شامشونم تو جلسه کاری بخورند با این بروکراسی و سیاست احمقانه نمیتونند جایگزینی برای نفت پیدا کنند چون در کل ریشه کار خرابه که اینها چون نمیبینند دنبال شاخ و برگ درخت میگردند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
جنجالی‌ترین دستمزد بازیگران ایرانی منتشر شد
جایگزین خودروی تندر 90 از روسیه می‌آید؟
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار