کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

یکی بخر دوتا ببر؛ مدلی برای خروج از رکود بازار

کدخبر:۱۷۸۳۱شنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۸:۴۷۴۳۵۸ بازدید

این روزها سوپر مارکت‌های بزرگ و فروشگاه‌های زنجیره‌ای سعی دارند با به‌کار بستن ترفندهای متفاوت به هر نحوی کالای خود را به فروش ...
یکی بخر دوتا ببر؛ مدلی برای خروج از رکود بازار

این روزها سوپر مارکت‌های بزرگ و فروشگاه‌های زنجیره‌ای سعی دارند با به‌کار بستن ترفندهای متفاوت به هر نحوی کالای خود را به فروش برسانند. جمله‌هایی مثل «یکی بخر دوتا ببر» یا «یک خرید = یک هدیه» تنها بخش کوچکی از شیوه‌هایی است که فروشگاه‌های بزرگ برای رونق بخشیدن به کسب‌وکارشان به آن متوسل شده‌اند.

روایتی که با فناوری نیز همگام شده و با ارسال پیامک به مشتریان دائمی فروشگاه‌های زنجیره‌ای سعی می‌کند تا هر روز مشتریان بیشتری را به خرید کالا ترغیب کند. شیوه‌ای که روزبه‌روز پیچیده‌تر از گذشته می‌شود. بدون شک شما هم از آن‌دسته افرادی هستید که هنگام مواجهه با این تبلیغات علت آن را جویا شده‌اید یا از خود پرسیده‌اید آیا این شیوه از کسب‌وکار منفعتی هم برای گردانندگان فروشگاه‌های زنجیره‌ای دارد؟


بحران نقدینگی و ارائه تخفیف 

موضوعی که برخی از روسای اتحادیه‌ها آن را نتیجه بحران نقدینگی و رقابت تنگاتنگی می‌دانند که این روزها بر بازار حکم‌فرماست. به طبع در این آشفته بازار هر فروشگاهی که بتواند با تخفیف ویژه‌تر و قیمت کمتری اجناس خود را ارائه دهد، برنده است. این مسابقه فروش و شیوه‌های عجیب و غریب تبلیغاتی که مردم تعیین‌کننده برنده آن هستند یادآور همان جمله «آتیش زدم به مالم» کاسب‌های قدیمی به شیوه‌ای نوین است.


«یکی بخر دوتا ببر» 

در این‌باره محمد آقا طاهر، رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی در گفت‌وگو با صمت می‌گوید: این مدل از کسب‌وکار شیوه‌ای از بازاریابی است که به‌طور معمول از سوی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرمارکت‌ها دنبال می‌شود و در نگاه نخست چندان عجیب یا دور از باور نیست زیرا به‌طور عموم خرید این فروشگاه‌ها ۲‌ یا ۳ماهه است، بنابراین آنها مهلت کافی برای پرداخت هزینه خریدهایشان از بنگاه‌های تولیدی را از این روش کسب می‌کنند. او اضافه می‌کند: این شیوه اگرچه از سوی هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور بنیان گذاشته شده اما در اصل از سوی بنگاه‌های تولیدکننده حمایت می‌شود. انتقاد از شیوه یکی بخر دو تا ببر موضوع دیگری است که رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی در ادامه به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: این شیوه تنها در خرید و فروش یکسری از کالاها کاربرد دارد و به‌طور معمول برای بخش مواد غذایی چندان مناسب نیست چراکه سود برخی از اقلام خوراکی مانند روغن کاملا جزئی است و این امر نمی‌تواند سود چندانی نصیب فروشگاه‌ها کند. آقا طاهر می‌گوید: این شیوه از خرید و فروش کاملا مصداق حراج کردن به نظر می‌رسد و باید با نظارت کامل دستگاه‌های ذی‌ربط انجام شود امری که تا این لحظه از یاد رفته و معلوم نیست که چه سازمانی برآن نظارت دارد. به اعتقاد او فروشندگان و واحدهای صنفی که از عبارات «یکی بخر دو تا ببر» یا اصطلاحات اینچنینی در فروش اقلام خود استفاده می‌کنند بدون شک حاشیه سود خود را برای این تخفیف در نظر نمی‌گیرند، بلکه ترفندی برای فروش اقلام خود با این عبارات دارند.

به‌عنوان مثال دستمال کاغذی در کارخانه با قیمت ۹۵۰ تومان عرضه می‌شود ولی روی آن قیمت ۲۳۰۰ تومان حک شده، بنابراین طبیعی است که برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و واحدهای فروش از این موضوع سوءاستفاده کنند و با عنوان تخفیف سعی در جلب نظر مشتری داشته باشند. از سوی دیگر به نظر می‌رسد، وابستگی بخش تولید و توزیع به تسهیلات بانکی و بحران نقدینگی سبب شده که این روزها فروشگاه‌های معتبر کشور به هر نحوی در پی فروش اجناس خود باشند. درحال‌حاضر که شرکت‌ها با بحران نقدینگی روبه‌رو هستند برای تامین نقدینگی جاری خود مجبورند کالاها را زیر قیمت بفروشند. یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت‌ها و تخفیف‌ها این است که فروشگاه‌داران با این‌کار قصد انبارگردانی دارند و می‌خواهند انبارشان را خالی کنند. به‌طور مثال یک فروشگاه محصولی را خریده است که ۸۵درصدش را فروخته و می‌خواهد ۱۵درصد باقیمانده را هم بفروشد. یعنی دلش نمی‌خواهد دوباره درخواست این محصول را بدهد. برای همین این ۱۵درصد را با قیمت کمتری برای فروش می‌گذارد به‌طوری که وقتی شما محصولات را خریداری می‌کنید متوجه تاریخ تولید قدیمی آن می‌شوید و فرصت زیادی برای مصرف محصولات ندارید. بررسی‌ها نشان می‌دهد، گاهی هم تاریخ انقضای یک محصول نزدیک است و برای اینکه این محصول روی دست فروشگاه‌داران نماند با قیمت خیلی پایین‌تر به فروش گذاشته می‌شود، علاوه‌بر این از این طریق می‌تواند با کشاندن مشتری به فروشگاه دیگر محصولاتش را نیز با قیمت عادی بفروشد.


شیوه‌هایی که منطبق با بازار نیست

احمد رحمانی، رییس اتحادیه فروشندگان بلور، چینی و لوستر نیز در گفت‌وگو با صمت رواج شیوه یکی بخر، دوتا ببر را مغایر با قوانین بازار می‌داند و می‌گوید: در این روش تولیدکنندگان و فروشندگان قصد دارند اجناس کم ارزش و بی‌کیفیت خود را با قیمت اندک به فروش برسانند. رویه‌ای که در بازار متداول نیست و به‌طور کلی از سوی عده‌ای از فروشندگان سیار در سطح خیابان‌های شهر گزارش شده است. او در ادامه با انتقاد از فراگیر شدن چنین رویه‌ای در کشور می‌گوید: شاید عده‌ای عقیده داشته باشند که این روش از الگوهای بازاریابی اقتباس شده و به اجرا درآمده اما این روش‌ها سنخیتی با بازار داخلی ما ندارد.


ارزان‌فروشی جرم نیست

اما جواد درودیان، رییس اتحادیه پیراهن‌دوزان در گفت‌وگو با صمت با اشاره به اینکه تا این لحظه گزارشی از وجود چنین مواردی از خرید و فروش در صنف پیراهن‌فروشان نرسیده، می‌گوید: به‌طور کلی گسترش چنین شیوه‌هایی از خرید و فروش در بازار نتیجه رکودی است که در بازار حکم فرماست. به اعتقاد او تولیدکنندگان قصد دارند با در پیش گرفتن سیاست‌های اینچنینی از رکودی که در بازار مشاهده می‌شود و فشار ناشی از آن بکاهند. درودیان اضافه می‌کند: به هر ترتیب شیوه «یکی بخر دوتا ببر» یک مدل از ارزان‌فروشی است و نمی‌توان با آن برخورد قانونی کرد اما بهتر است با نظارت نهادهای رسمی باشد تا از اجحاف در حق دیگر دست‌اندرکاران بازار خودداری شود. گرچه در نگاه نخست ارزان‌فروشی فروشگاه‌های زنجیره‌ای امری مثبت به نظر می‌رسد اما برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند این روش ترویج مصرف‌گرایی است و موجب می‌شود گاهی اوقات یک قلم کالای بی‌ارزش بالاتر از قیمت اصلی خود به فروش برسد و از سوی دیگر ورشکست شدن و شاکی بودن بسیاری از مغازه‌های محلی نیز از پیامدهای منفی رواج این شیوه‌ها به شمار می‌رود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

صابر: 1394/9/2109:04:32،
92
27
یادم بعضی می گفتن تحریم کاغذ پاره اس آخرش دیدیم چقدر دست پا زدن تا از تحریم خارج بشن
مهندس وحید ص: 1394/9/2113:40:41،
48
22
دوستان وقتی مغازه سوپری رفتید بعضی اقلام که وزنشان بر روی انها درج شده را روی ترازوی دیجیتال بگذارید تا ببینید واقعا چه خبره.مخصوصا شوینده ها.
من هر وقت با فرزندم میرم یه نمونه از دزدیها را نشونش میدم تا در اینده کمتر کلاهشو بردارن.آخرین بار دیشب دیدم شیرهای بطری تاریخشون 6 روزه شده. مگه قبلا 3 روزه نبود؟
ناشناس: 1394/9/2114:08:17،
15
29
بستگی داره تحریم را چطور نگاه کنی!
اگر واقعا اعتقادت این باشه که کاغذ پارست، کاغذ پارست.
اما اگر جدی بگیریش از صد تا قانون اجباری هم بدتر میشه و سخت تر میگیره.
کاسب: 1394/9/2114:39:55،
52
25
چرا نمیگن پرهیز از حروم خوریه..من ارزون فروشی دارم.مربا البالو میگیرم 8000 ت,میدم 10000 ت. در صورتی که قیمت روش 14000 ت خورده..ابلیمو 8000 ت میخرم میدم 10000ت.در صورتی که قیمت روش 16800 خورده.کی باورش میشه مایع دستشویی 8400 قیمت خریدشه,17000 ت قیمت مصرف کننده.دستمال 3000 خریدشه,قیمت روش 8900..نون اینجوری خوردن از نظر من حرومه.قیمت کمتر میدم هم خدا راضیه,هم مشتری,هم وجدان خودم..
سهراب: 1394/9/2114:48:54،
21
15
بهترین و ارزان ترین و مطمنن ترین جا برای خرید تو تهران . فقط بازار عمده فروشای انبارنفت تهران هست .
من که چندین ساله از اون جا خرید مواد غذایی خانوادمو میکنم .
حتما شما هم برید . حتی برای یکبار ببینید. فروشگاه زنجیره ای ها همه کلاه بردارن...
زاضی: 1394/9/2110:12:29،
43
19
این طرح با توزیع رایگان خودروی تولید داخل در محل درب منازل برای بازار یابی احتمال داره جواب بده
حامد: 1394/9/2111:14:29،
36
25
اصولا تو این کشور،هرجاکه هر موضوع مالی و اقتصادی باشه که به نفع جامعه و مردم باشه و مردم ازون محل بتونن گوشه ای ازفشار سنگین مالی و اقتصادی رو از دوش خود وخانوادشون بردارن و تاحدودی فشار روبتونن کاهش بدن،سریع سنسورای حاکمیت به کار میفته و با بهانه های پرت وپلا و نامعقول سعی میکنن جلوی اون رو بگیرن و کمربند فشار ومحاصره اقتصادی این مردم بیچاره رو محکمتر ازقبل سفت ببندن،نمونه هاش بسیار زیاده،دوتادستمال کاغذی ویک بسته رب که چیزی نیست.
Psk: 1394/9/2114:21:27،
14
21
آقا حامد کاملا باهات موافقم.
اصلا به نظر شما چه دلیلی داره مسئولین مملکت و نظام به فکر مردم باشند و بخواهند در جهت رفاه و آسایش مردم عمل کنند؟؟
نفت،گاز،معادن،کارخانه های آهن و فولاد،خودروسازی و...همه در اختیاره خودشونه.مردم هم هرچه بیشتر ناآگاهتر،بی اطلاعتر و در فشار بیشتر...بهتر

رضا : 1394/9/2111:28:41،
23
42
اینکار فروشگاههای زنجیره ای داره باعث ورشکستگی مغازه های کوچکتر میشه و در واقع تو این رکود بازار با این تخفیفهای واهی که این فروشگاههای بزرگ می زنند دیگه هیچ مغازه خرده پایی نمی تونه دوام بیاره و بزودی ورشکست و به جامعه بیکاران اضافه خواهند شد
حامد: 1394/9/2111:29:22،
46
21
گوشه ای از بهانه های سیستم حاکمیت برای جلوگیری از ارزان فروشی:
این کارترفنداست.آشفته بازاراست.شیوه عجیب وغریب است.چرابایدسودفروشنده کم بشودآخر؟؟؟!!!!.مصداق حراج است.بدون نظارت است.سوء استفاده است!!!!.قصدشان تأمین نقدینگی وانبارگردانی است(من:خوب باشه.به شماچه مربوطه؟!).این کارها(ارزان فروشی)با بازارداخلی ماسنخیت ندارد(من:بابازارخارجی سنخیت دارد،مثل ماشین های صادراتیشون بانصف قیمت).اجحاف درحق دست اندرکاران بازاراست.ترویج مصرف گرایی است.مغازه های محل شاکی شده اند.
قضاوت راجع به این حضرات باوجدان های آسوده و افکار بازخودتون دوستان گرامی.درضمن اینهارو ازخودمتن فوق گرفتم.
محمد: 1394/9/2111:50:22،
40
24
این نوع فروش از خیلی وقت پیش در کشورهای توسعه یافته بوده و هست و بهش میگن رقابت وقتی فروشگاهها از حالت سنتی بقالی تبدیل به فروشگاههای زنجیره ای و نمایندگی فروش میشوند عبارت off خوردن بمعنای واقعی با قیمت واقعی و جنس اصل ایجاد میشود که در کشور ما با وجود آدمهای بیسواد یا نادان یا سو استفاده گر این شیوه ها مغایر یا نامنطبق با بازار عنوان میگردد
ماهان: 1394/9/2112:07:48،
26
27
فروشگاه های زنجیره ای شرق توی تهران فروشگاهای خوبی هستند و تخفیف خوبی هم میدن. دمشون گرم
حقگو: 1394/9/2120:19:11،
13
19
اگر راست میگن شرکتهای پخش که همون دلالها هستند را ازچرخه حذف کنند و محصولات را مستقیم بین فروشندگان پخش کنند نه اینکه چند دست بچرخه
حرف حساب !: 1394/9/2120:59:35،
17
18
شركتهاي ورشكسته در سال آينده براي مزايده آماده ميشوند و تعطيلي دسته جمعي شركتهاي توليدي و خدماتي و بيكاري مثل سيل خروشان خواهد شد و عامل آن رفع تحريم نيست بلكه افزايش بي رويه ماليات و قيمت دلار و افزايش قيمت است كه جيب مردم را در سالهاي اخير خالي كرده است و بانكها منابع مردم را گرفتند و سود ده شدند و به همين واسطه توليد و خدمات در كشور خوابيده است و قادر به هيچ تحركي نيستند و دولت چشمانش را بسته است و تنها با وام خودرو و كالا ميخواهد كشور از ركود و تورم خارج شود كه اين برنامه ضعيف و كوتاه مدت باعث انگيزه و تحرك بازار نشده است و همچنان مردم در صدد هستند با كاهش قيمتها روبرو شوند . تا نفسي تازه كنند ؟!!!
علی: 1394/9/2308:47:32،
10
11
تغییر در روش باید توسط هر شخص انجام شود.کاسب ، تولید کننده و خریدار همگی در این کشور باهم زندگی میکنند. اگر تولید کننده کم فروشی میکند کاسب نباید از او خرید کند و اگر خرید انجام داد باید بداند که در گناه او شریک است. مردم هم به همین صورت اگر مثلا" مواد لبنی فلان شرکت را کمتر از حدنصاب اعلام شده دیدند نباید محصولات آن شرکت را خریداری کنند.البته دولت هم باید بجای اخذ عوارض و مالیاتهای مختلف که نهایتا" فشار آن بر مردم تحمیل میگردد بایستی نسبت به حذف آنها و تعدیل بخشهایی از خود که هزینه ساز میباشد اقدام نماید.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار