کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اقتصاد ايران در انتظار

کدخبر:۱۷۷۷۳دوشنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۰:۲۶۲۱۶۸ بازدید

كاهش نرخ سود بانكي متناسب با نرخ تورم به عنوان يكي از محورهاي مهم و اساسي بسته خروج از ركود دولت و بانك مركزي چند ماه است كه ...

كاهش نرخ سود بانكي متناسب با نرخ تورم به عنوان يكي از محورهاي مهم و اساسي بسته خروج از ركود دولت و بانك مركزي چند ماه است كه همچنان بلاتكليف مانده و شوراي پول و اعتبار هنوز در مورد آن تصميم‌گيري نكرده است.

به گزارش تعادل، اعضاي شوراي پول و اعتبار، امروز عصر قرار است در مورد كاهش يا عدم كاهش نرخ سود بانكي تصميم‌گيري كنند تا فعالان اقتصادي، بانك‌ها، واحدهاي صنعتي و تجاري آن بتوانند در شرايط كنوني و ماه‌هاي آينده براساس ميزان هزينه‌هاي مالي خود تصميم‌گيري كنند.

اما نكته حايز اهميت اين است كه در ارتباط با كاهش نرخ سود بانكي، ديدگاه‌هاي متناقض و متفاوتي وجود دارد اگرچه عمده مديران بانك‌ها و اعضاي شوراي پول و اعتبار معتقدند كه در شرايط افزايش فشار بر هزينه‌هاي بانك‌ها و توليد، ضروري است كه نرخ سود بانكي متناسب با كاهش نرخ تورم كاهش يابد اما برخي صاحب‌نظران با توجه به وجود تقاضاي بالا براي تسهيلات با نرخ‌هاي كنوني سود بانكي، هشدار داده‌اند كه اگر نرخ سود كاهش يابد از يك سو موجب افزايش تقاضا براي تسهيلات خواهد شد و از سوي ديگر ميزان پس‌انداز و نقدينگي بانك‌هاي مجاز و رسمي را كاهش مي‌دهد و در نتيجه بخشي از نقدينگي و سپرده‌ها براي دريافت سود سپرده بيشتر جذب موسسات غيرمجاز مي‌شود و تسهيلات با نرخ‌هاي بالا همچنان بازار پول را با نابساماني و نرخ‌هاي گوناگون مواجه خواهد كرد.  اين دسته از صاحب‌نظران مي‌گويند: در تعيين نرخ سود بانكي نبايد تنها به معيار كاهش نرخ تورم توجه كرد بلكه عرضه و تقاضا و وضعيت بازار پول و ساير متغيرها ازجمله نرخ ارز را بايد مورد توجه قرار داد زيرا در صورتي كه نرخ سود بانكي در حدي كاهش يابد كه باعث هدايت نقدينگي به بازار ارز و ساير دارايي‌ها شود عملا مشكلات ديگري را در بازار پول و ارز ايجاد خواهد كرد.

اما عده‌يي از كارشناسان معتقدند كه در شرايط كنوني، كاهش يك تا دو درصدي نرخ سود بانكي و اعلام نرخ سود بانكي در حد 17تا 18درصد مي‌تواند با فاصله قابل توجه با نرخ تورم موجب كاهش هزينه بانك‌ها و واحدهاي توليدي و هزينه‌هاي دولت و بدهكاران بانكي شود زيرا اين شرايط و فشار هزينه‌ها با نرخ‌هاي بالاي سود بانكي ادامه كار بانك‌ها و واحدهاي توليدي را با چالش اساسي مواجه كرده است.

اين درحالي است كه عده‌يي از مسوولان اقتصادي با اشاره به گسترش فعاليت موسسات غيرمجاز و گردش نقدينگي قابل توجه آنها، نگران كاهش اعتبار و تضعيف جايگاه بانك مركزي و شوراي پول و اعتبار هستند و در شرايطي كه برخي بانك‌ها و موسسات نرخ 20درصدي كنوني را رعايت نمي‌كنند، اين نگراني را مطرح كرده‌اند كه اگر نرخ سود كاهش يابد اما رعايت نشود عملا جايگاه مقام ناظر بازار پول را تضعيف خواهد كرد.  در چنين شرايطي كه ديدگاه‌هاي مختلفي در بين مديران اقتصادي و بانكي وجود دارد و در شوراي پول و اعتبار، گروه‌هاي صاحب نفوذ و قدرتمندي در مورد سياست پولي و نرخ سود تصميم‌گيري مي‌كنند، رسيدن به يك توافق نهايي و حداكثري كاري دشوار است و نگراني در مورد اثر كاهش نرخ سود بانكي بر بازار ارز، مسكن، خودرو و ساير بازارها ذهن تصميم‌گيران شوراي پول و اعتبار را مشغول كرده است.

محسن جلال‌پور، عضو شوراي پول و اعتبار و رييس اتاق ايران در اين زمينه با تشريح جزييات دستور كار جلسه سه‌شنبه شوراي پول و اعتبار گفت: بانك مركزي با كاهش نرخ سود مخالف است و استدلال مي‌كند كه با نرخ ۲۰درصدي هم صف براي دريافت وام وجود دارد.

وي در گفت‌وگو با مهر افزود: به طور قطع، بررسي و تصميم‌گيري درخصوص نرخ سود بانكي در دستور كار قرار دارد اما بايد توجه داشت كه نرخ سود هم‌اكنون براي كشور تيغ دو لبه است و بايد دقت كرد كه لبه برنده آن، اقتصاد كشور را از بين نبرد. سه مشكل اصلي پيش روي نرخ سود بانكي قرار گرفته است، نخستين مشكل جدي موسسات مالي و اعتباري غيرمجاز هستند. موسسات مالي غيرمجاز خطر بروز مشكلات در اقتصاد بر اثر كاهش نرخ سود بانكي را به دنبال دارند. دليل دوم كمبود نقدينگي بانك‌هاست و اگر نرخ سود پايين ‌آيد و مردم براي دريافت وام به بانك‌ها مراجعه كرده و تامين مالي نشوند، فسادي ايجاد مي‌شود كه بر مبناي آن عده‌يي ممكن است با دسترسي به برخي امكانات خاص و آلوده شدن به برخي مسائل به يك پروسه فساد وارد شوند. عامل سوم وسواس شوراي پول و اعتبار است. اگر مردم احساس كنند كه در خريد اوراق مشاركت و برخي از تمهيدات و روش‌هاي ديگر جذب سرمايه، درآمد بيشتري خواهند داشت مطمئنا پول خود را از بانك بيرون مي‌كشند و بانك‌ها نيز به همين ميزان متضرر مي‌شوند.

وي افزود: برخي از اعضاي شوراي پول و اعتبار هستند كه مي‌گويند با همين نرخ ۲۰درصدي هم براي پول تقاضا وجود دارد و نبايد نرخ پايين بيايد درحالي كه اين استدلال پذيرفتني نيست. اين صف تقاضا براي پول گران از سر استيصال است چراكه بنگاه‌هاي اقتصادي اكنون زير تيغ ورشكستگي، زندان و جلب قرار گرفته‌اند و معلوم است كه اگر نرخ سود ۲۸درصد هم باشد، باز هم در صف براي دريافت تسهيلات مي‌ايستند. اين تقاضا، واقعي نيست بلكه تقاضايي از سر اجبار و استيصال است و در آن سوي قضيه نبايد آن را در تصميم‌گيري براي نرخ سود ناديده گرفت. من اعتقاد دارم مشكل بخش خصوصي با دو درصد و يك درصد و نيم درصد كاهش نرخ سود حل نمي‌شود .

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وحید: 1394/9/1623:26:39،
93
18
اقتصاد مملکت ورشکسته شده رفته،دنبال چی هستن من نمیدونم
رضا: 1394/9/1701:01:39،
18
47
سودباید بشه 15 درصد وتسهیلات هم نصف بشه ....
بردیا: 1394/9/1711:08:10،
21
18
پایین نیامده همه هجوم بردن دلار بخرن وای اگر بیاد پایین دلار میشه 7000 تومان
من: 1394/9/1701:00:20،
44
23
سود بانکی رو 0 درصد هم بکنید فایده نداره.
تولید کننده چی تولید کنه وقتی خریدارش نیست. سازنده چی بسازه وقتی خریدارش نیست. وارد کننده چی وارد کنه وقتی دلار شده 4 تومن و مردم نمی تونن بخرن.
یه تعداد بسیار اندکی پول کلان تو بانک دارن, یه تعداد محدودی هم سپرده بالای 100 - 150 میلیون. بقیه ملت همه شندر غاز پس اندازشون رو گذاشتن تو بانک سودش رو میگیرن سر ماه می خورن. حالا چرا انتظار دارید با کاهش سود یهو معجزه بشه, الله اعلم.
من خودم به عنوان یه جوان دانشجو که ماهی 2 تومن درآمد دارم و پدرم هم ماهی 15 - 20 تومن در میاره و شکر خدا لنگ نیستیم, واقعا دلم نمیاد برم یه موبایل بخرم بعد از 3 سال و پولم رو سفت چسبیدم. از اونی که ماهی 2 در میاره و باید خرج زن و بچه بده چه انتظاری دارید که بازار راه بندازه ؟
سعید: 1394/9/1702:15:15،
49
19
لطفا به هیچی دست نزنید و هیچ کاری نکنید که بدتر ازین نشه.
ما را به خیر شما امیدی نیست شر مرسانید.
آرین: 1394/9/1705:33:14،
30
16
اینکه همش شد طرفداری از بانک و منافع بانک باید اسم اینها رو عوض کنیم شورای حفاظت از سیانت بانک مرکزی. اعضای شورای پول و اعتبار غلط است
siya: 1394/9/1708:32:50،
24
15
فقط باید دلار بیاد پایین بقیش کشکه
رضا: 1394/9/1708:46:31،
23
14
یادم میاد که زمان دولت هاشمی و خاتمی و احمی نژاد هم از این حرفا میزدن!!!ولی خوب چی شد؟
خیلی این حرفارو جدی نگیرین.دلتون خوش باشه عزیزان
حسن: 1394/9/1708:52:21،
27
19
تا زمانیکه ارزش پول ملی تقویت نشه,پایین اوردن سود بانکی,خودکشی اقتصاد دولت هستش
توفان: 1394/9/1710:39:10،
17
18
تنهاآوردن نرخ بهره است
مسئولین اقتصادی شهامت انجام اینکار را ندارند
مسلم است که نمیشود همچنین مهمی را انجام داد و آب دردل کسی تکان نخورد...
حتما عوارض امنیتی و اقتصادی کوتاه مدت خواهد داشت ولی این تنها راه است.
توفان: 1394/9/1710:49:17،
17
18
تنها راه پایین آوردن نرخ بهره است
مسئولین اقتصادی شهامت انجام اینکار را ندارند
مسلم است که نمیشود همچنین مهمی را انجام داد و آب دردل کسی تکان نخورد...
حتما عوارض امنیتی و اقتصادی کوتاه مدت خواهد داشت ولی این تنها راه است.
عزم جدي !: 1394/9/1711:30:25،
16
17
كار به عمل برآيد به سخنراني نيست ؟!!!


با افزايش دلار روز به روز و ركود و تورم انتظار داريد اقتصاد خوب شود
ماليات و عوارض و ارزش افزوده شما كه سر موقع واريز ميشود به مردم چه در چه وضعيتي هستند ؟ افسردگي و بيكاري و كاهش اميد به زندگي و بيماري و آلودگي هوا و مشكلات ريز و درشت و قسط و فساد ووو هر لحظه بر مردم فشار وارد مي كند و قشر ضعيف جامعه ضعيفتر ميشود و وام خودرو و وام كالا دردي را دوا نمي كند . اين مردم هواي تازه مي خواهند

تحولي كه بتواند آنها را خوشحال كند ... !!!
اين تحول با حرف محقق نمي شود ....!!!

عزم جدي براي شنيدن خبرهاي خوب ميخواهيم .... !
حسن: 1394/9/1711:37:02،
14
16
با توجه به اينکه مسائل اقتصادي ، سياسي و حتي اجتماعي بشدت در ارتباط با يکديگر هستند براي بهبود اوضاع اقتصادي بايد تجديد نظر اساسي بخصوص در اصول سياسي کشور صورت گيرد . علاوه بر اين براي بهبود وضعيت اقتصادي کشور بايد اعتماد عمومي به برنامه ها و سياستهاي اقتصادي افزايش يابد . عدم اعتماد مردم به مسئولين و متوليان اقتصادي عامل مهم در عدم همکاري مردم و شرايط بد اقتصادي موجود مي باشد .
امیرعلی: 1394/9/1714:02:47،
13
20
نفت ایران شده زیر 40 دلار تازه پول اون 40 دلار هم درست حسابی برنمیگرده..نه صادرات درست حسابی داریم نه منبع درآمدی..تو این وانفسا دزدان و مفسدان اقتصادی هم غوز بالای غوز شدن..فقط میمونه دلار و مالیات و البته جیب مردم که هرزگاهی دولت با حذف یارانه ها و افزایش قیمت کالاهای اساسی دست درازی میکنه بهش..کاهش سود بانکی اثرات خوبی خواهد داشت بشرط اینکه اقتصادت سالم باشه..وقتی اقتصادت مریضه مطمئن باش نتیجه عکس میده..ول کنید بذارید مردم بهمین وضعیت ادامه بدن..بقول دوستان شر مرسانید
سعید : 1394/9/1714:48:19،
15
16
این راه ها قدیمی شده بابا !!!
باید مالیات بخش صنعت و تجارت و ... بالا بره هوم؟؟؟
چطوره ؟؟؟؟؟؟
م.ه: 1394/9/1717:46:47،
12
12
آزمايش و خطا تا الان كه اينطوري پيش رفته راه ديگه اي نيست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار