کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چه كسانی بودجه كشور را سوزاندند؟

کدخبر:۱۷۷۱۲یکشنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۸:۴۷۲۹۳۹ بازدید

دولت در حالي پرداخت يارانه نقدي در سال آينده را در دستور كار قرار داده است كه به موجب پيش‌بيني‌هاي اوليه بنا بود عمر يارانه‌ها در سال ...
چه كسانی بودجه كشور را سوزاندند؟

دولت در حالي پرداخت يارانه نقدي در سال آينده را در دستور كار قرار داده است كه به موجب پيش‌بيني‌هاي اوليه بنا بود عمر يارانه‌ها در سال ١٣٩٤ به پايان برسد.دولت دهم در نخستين روزهاي اعلان عمومي طرح هدفمندي يارانه‌ها تاكيد كرد اين طرح، پنج ساله است و اهداف پيش‌بيني شده در آن در طول اين دوره زماني محقق مي‌شود. اين در حالي است كه شيوه اجرا و مشكلات ناشي از آن سبب شد پرداخت يارانه نقدي نه فقط در بودجه سال آينده كه در قالب برنامه ششم توسعه نيز جايگاهي را از آن خود كند.

به گزارش اعتماد ، بررسي‌ها نشان مي‌دهد تدارك اشتباه مهم‌ترين عامل بروز بحران در اين حوزه است؛ طرحي كه به جاي حل مشكل خود مشكلات بسياري را به اقتصاد ايران تحميل كرده و حالا بسياري از دولتمردان پيامدهاي اجتماعي اصلاح ساختار را بيش از مزيت‌هاي اقتصادي آن مي‌دانند.

همه آنچه هدر رفت

١٣٠ هزار ميليارد تومان در ۳ سال پاياني دولت دهم از بين رفت؛ درست در سه سال اول اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها، طرحي كه قرار بود اقتصاد را از بحران به سلامت برساند، رقابت را مفهوم ببخشد و توليد را از زمين بلند كند، اما نتيجه‌اي معكوس در برداشت. هدر رفت ١٣٠ هزار ميليارد تومان رقمي است كه از سوي سخنگوي دولت مورد تاييد قرار گرفته و بررسي‌هاي دولت روحاني از عملكرد دولت پيشين در حوزه هدفمندي يارانه‌ها گواه هدررفت منابع عظيم مالي كشور است. در حالي كه قرار بود دولت ٥٠درصد عوايد ناشي از اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها را در قالب يارانه نقدي ميان مردم توزيع كند، نسبت به استقراض براي تامين اعتبار مورد نياز براي توزيع يارانه نقدي اقدام كرد، به اين ترتيب ٣٤ هزار ميليارد تومان بيش از عوايد ناشي از اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها ميان مردم توزيع شد تا بنا بر اعلام نوبخت، رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي و سخنگوي دولت يارانه توزيعي نقدي به ١٣٠ هزار ميليارد تومان برسد؛ پولي كه به باور كارشناسان تاثيري در بهبود فضاي اقتصادي ايران نداشت و به رشد لجام‌گسيخته تورم، افزايش انفجاري نقدينگي و ايجاد ركود عميق و... دامن زد.

به اين ترتيب ١٣۰ هزار ميليارد تومان در ۳ سال پاياني دولت دهم از بين رفت. پولي كه مي‌توانست فرصت سرمايه‌گذاري براي اقتصاد ايران باشد و منجر به كسب درآمدهاي بالا‌تر شود، اما خرج هزينه‌هاي جاري مردم يعني نان، آب، گوشت و نخود و لوبيا شد. راز كاهش يك‌بار يارانه سهم توليد در قانون بودجه ۹۲ از ۱۰ هزار ميليارد تومان به ۲/۴ هزار ميليارد تومان نيز در كسري شديد بودجه دولت وقت براي پرداخت يارانه نقدي به مردم بود. گزارش‌هاي مركز پژوهش‌هاي مجلس از عملكرد دولت احمدي‌نژاد نشان مي‌دهد كه اين دولت در سه سال پاياني عمرش، سهم توليدكنندگان از يارانه توليد را به آن اندازه كه در بودجه پيش‌بيني شده بود نيز پرداخت نكرد. بسياري از كارشناسان راز بحران در اجراي طرح هدفمندي را كج بودن خشت اول، يعني تعيين غيركارشناسي رقم ٤٥ هزار و ٥٠٠ تومان براي هر ايراني مي‌دانند چرا كه در عمل تجربه نخستين سال اجرا نشان داد درآمدهاي اين طرح كفاف هزينه‌هاي آن را نمي‌دهد.

قانوني به نام هدفمندي

قانون هدفمندسازي يارانه‌ها با عباراتي نظير «تورم افسار گسيخته»، «گراني»، «نوسانات ارزي»، «سقوط ارزش ريال» و «نابودي توليد» گره خورده و يادآور «رييس دولتي» است كه مي‌خواست نفت را بر سر سفره مردم بياورد، اما به شهادت آمار‌هاي اقتصادي دولتش، سفره آنان را كوچك‌تر كرد. اما آيا مسووليت بار خارج از تحملي كه بر اثر اجراي اين قانون بر طبقات متوسط، كارگر و حاشيه‌نشين تحميل شد، تنها بر دوش احمدي‌نژاد است يا او شركاي ديگري هم داشت؟در ميان همه «دستاوردهايي» كه براي اجراي «نادرست» قانون هدفمندسازي يارانه‌ها شمرده مي‌شود، نابودي واحدهاي توليدي اگر چه كمتر به چشم مي‌آيد اما احتمالا از ساير پيامدهاي اجراي اين قانون فاجعه‌بار‌تر است. صورتش يك جمله است و از فرط تكرار ملال‌آور شده: «كارخانه توليد فلان محصول تعطيل شد».

اما اين صورت به ظاهر بي‌تفاوت نمي‌تواند تبعات بيكاري كارگران و افزايش لشگر بيكاران را آن‌گونه كه بايد نشان دهد. قانون هدفمندسازي يارانه‌ها دست كم به واسطه ماده يك آن به كارخانه‌ها و واحدهاي توليدي مربوط مي‌شود. ماده يك اين قانون دولت را مكلف مي‌كند تا قيمت حامل‌هاي انرژي را افزايش دهد. نتيجه ناخواسته افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي، افزايش هزينه‌ واحدهاي توليدي و در مرحله بعدي ورشكستگي آنها بود، آن هم در غياب يارانه‌اي كه قرار بود از درآمد ناشي از اجراي اين قانون به واحدهاي توليدي پرداخت شود اما نشد.

ماده ۸ قانون هدفمندسازي يارانه‌ها به صراحت تكليف كرده است ۳۰ درصد از درآمد ناشي از اجراي اين قانون در قالب كمك‌هاي بلاعوض يا تسهيلات به توليدكنندگان پرداخت شود اما پرسش اينجاست كه كدام نهاد سهم توليدكنندگان از درآمد ناشي از اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها را نداد؟ دولت احمدي‌نژاد يا مجلس اصولگرا؟ اين پرسشي است كه با گذشت دو سال از پايان دولت دهم كماكان اعتبارش را حفظ كرده است، به اين دليل ساده كه دولت يازدهم به شيوه‌اي مشابه سلفش، طرح هدفمندسازي يارانه‌ها را اجرا مي‌كند، طرحي كه اجراي كاملش به اين سبك و سياق چشم‌انداز خاصي را ترسيم مي‌كند: آزادسازي قيمت‌ها. البته كه انداختن همه تقصيرات به گردن رييس دولتي كه رفتارهاي خاصش براي بخشي از جامعه ايران نامانوس بود، راحت‌تر است اما شايد بتوان از رهگذر نگاهي موشكافانه‌تر، درك بهتري از آنچه طي ۳ سال اجراي فاز اول قانون هدفمندسازي يارانه‌ها در دولت احمدي‌نژاد (٩٠ تا ٩٢) و طي ٢ سال اجراي فازهاي دوم و سوم اين قانون در دولت يازدهم (٩٣ و ٩٤) بر سر واحدهاي توليدي آمد و مي‌آيد، داشت.

درآمدي كه قرار بود حاصل شود

مجالس هشتم و نهم و دولت احمدي‌نژاد در قوانين بودجه سال‌هاي ۹۰، ۹۱ و ۹۲ پيش‌بيني كرده بودند از اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها كه از ۲۸ آذر ۸۹ آغاز شده بود، به ترتيب ۵۴، ۶۶ و ۵۰ هزار ميليارد تومان درآمد كسب خواهند كرد. در قانون هدفمندسازي يارانه‌ها پيش‌بيني شده بود اين درآمد از محل اصلاح قيمت‌هاي حامل‌هاي انرژي (بنزين، نفت گاز، نفت كوره، نفت سفيد، گاز مايع، ساير مشتقات نفت و گاز طبيعي)، آب، جمع‌آوري و دفع فاضلاب، برق، آرد و نان، گندم، برنج، روغن، شير، شكر، ‌خدمات پستي، خدمات هواپيمايي و خدمات ريلي (مسافري) تامين شود. قانون بودجه سال ۹۱ تعيين كرده بود از ۶۶ هزار ميليارد تومان درآمد پيش‌بيني شده براي اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها، ۵۶ هزار ميليارد تومان از محل اصلاح قيمت حامل‌هاي انرژي و ۱۰ هزار ميليارد تومان از محل يارانه نان، برق و ساير كالا‌ها و خدمات به دست خواهد آمد. قانون بودجه سال ۹۲ نيز تعيين كرده بود از ۵۰ هزار ميليارد تومان درآمد پيش‌بيني شده براي اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها، ۳۸/۸ هزار ميليارد تومان از محل اصلاح قيمت حامل‌هاي انرژي و ۱۱/۲ هزار ميليارد تومان از محل يارانه نان، برق و ساير كالا‌ها و خدمات به دست خواهد آمد. نكته قابل توجه آن است كه قانون بودجه سال ۹۰ نسبت به شيوه تامين درآمد اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها سكوت كرده بود.

بودجه ۹۰ در خصوص جزييات منابع قانون هدفمندسازي يارانه‌ها سكوت كرده بود

بر اساس آنچه در قوانين بودجه سه سال پاياني دولت احمدي‌نژاد آمده بود، بايد نزديك به ۲۲/۵ هزار ميليارد تومان از درآمد ناشي از اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها به توليدكنندگان كمك مي‌شد. ۱۰ هزار ميليارد تومان در سال ۹۰، ۱۰ هزار ميليارد تومان در سال ۹۱ و حدود ۲/۵ هزار ميليارد تومان در سال ۹۲. يارانه سهم توليد در سال‌هاي ۹۰، ۹۱ و ۹۲ كمتر از ۳۰درصد از درآمد ناشي از قانون هدفمندسازي يارانه‌ها تعيين شده بودبنابراين در بودجه مصوب مجلس وقت در سال‌هاي ۹۰، ۹۱ و ۹۲ يارانه سهم توليد بر خلاف ماده ۸ قانون هدفمندسازي يارانه‌ها كمتر از ۳۰درصد از درآمد ناشي از اجراي اين قانون تعيين شده بود. به بياني ديگر، سهم يارانه توليد از درآمد ناشي از اجراي قانون ياد شده به ترتيب ۱۸/۵درصد در سال ۹۰، ۱۵درصد در سال ۹۱ و ۵درصد در سال ۹۲ بود.

ميزان يارانه تعيين شده براي توليد طي ۳ سال پاياني دولت دهم روند نزولي داشت

منابع و مصارف پيش‌بيني شده براي اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها در قوانين بودجه سال‌هاي ۹۰، ۹۱ و ۹۲ كه البته با متن صريح قانون هدفمندسازي يارانه‌ها مغايرت داشت، با همكاري مشترك مجلس و دولت وقت تعيين شده بود و اين دو نهاد حكومتي با همكاري يكديگر سهم توليد را تقليل دادند.

درآمدي كه حاصل شد

چه ميزان از درآمد هدفمندي يارانه‌ها حاصل شد؟ آيا درآمد به دست آمده در هر سال براساس قانون بودجه همان سال توزيع شد؟ پرسش‌هايي از اين دست، پنجره‌ جديدي را به‌روي چگونگي اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها باز مي‌كند. اين پرسش‌ها زماني كليدي‌تر مي‌شوند كه بدانيم دولت‌ احمدي‌نژاد در تمام اين سه سال، گزارش آماري دقيقي از درآمدي كه از اجراي اين قانون كسب كرد، ارايه نكرد و دستيابي به چنين آماري تنها از خلال اظهارات مقامات دولتي يا نمايندگان مجلس امكان‌پذير است. «محمدرضا فرزين»، دبير ستاد هدفمندي يارانه‌ها در دولت احمدي‌نژاد در يكي از نوشته‌هايش كه به تحليل پيامدهاي اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها پرداخته، آماري از درآمد محقق شده از اجراي اين قانون در سال‌هاي ۸۹ تا ۹۱ را ارايه كرده است.

به گفته فرزين، درآمد ناشي از اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها در سال‌هاي ۸۹، ۹۰، ۹۱ به ترتيب ۳/۵، ۲۹/۲ و ۳۰/۲ هزار ميليارد تومان بوده است.  «ابراهيم آقامحمدي»، عضو كميسيون تلفيق بودجه مجلس نيز ميزان درآمد دولت از قانون هدفمندسازي يارانه‌ها در سال ۹۲ را ۲۸ هزار ميليارد تومان اعلام كرده است. آقاي فرزين ماخذ آمار ارايه شده را خزانه‌داري، سازمان هدفمندسازي يارانه‌ها و وزارت نفت عنوان كرده است، بنابراين دولت در سال‌هاي ۹۰، ۹۱ و ۹۲ به ترتيب ۵۴، ۴۶ و ۵۶ درصد از درآمد پيش‌بيني شده در قوانين بودجه را كسب كرده است، يعني تقريبا نيمي از آنچه براي خرج آن برنامه‌ريزي كرده بود. طي ۹۰، ۹۱ و ۹۲ نيمي از درآمدي كه تصور مي‌شد از اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها به‌دست مي‌آيد، محقق شد.عوامل متعددي در كاهش تقريبا ۵۰ درصدي درآمد ناشي از هدفمندسازي يارانه‌ها دخيل بودند،

از خطاي كار‌شناسي قانونگذار يا‌‌ همان مجلس تا فساد اقتصادي سيستماتيك دولت. «محسن رناني» استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان و از منتقدان شيوه اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها، معتقد است كه «اقتصاد يك ماشين مكانيكي نيست كه با دادن داده‌هايي، بدون هيچ‌گونه تغيير در ساير شرايط دقيقا‌‌ همان چه را كه از داده خود تصور داريم، دريافت كنيم.» اين اقتصاددان برجسته در توضيح علت ناپديدشدن نيمي از درآمد پيش‌بيني شده از محل هدفمندي يارانه‌ها مي‌گويد: «اقتصاد يك سيستم زنده است، درست مثل بدن يك انسان و حتي زنده‌تر از آن. شما نمي‌توانيد بگوييد اين بدن مثلا اطراف شكمش چربي زيادي دارد، اين چربي‌ها را ‌برداريم و مثلا تزريق كنيم زير پوست صورت كه استخواني است. اقتصاد يك سيستم زنده است و همين كه چاقوي جراحي به آن زديد، واكنش نشان مي‌دهد و اصلا ممكن است برخيزد و فرار كند و نگذارد شما جراحي‌اش كنيد. در سياستگذاري بايد بدانيم كه با يك موجود فوق‌العاده حساس و حسابگر، كه گاهي عاطفي است و گاهي عقلاني روبه‌رو هستيم و به سياست‌ها و برنامه‌هاي ما واكنش نشان مي‌دهد.»

يارانه توليد در دولت يازدهم

دولت‌ روحاني با درآمدي كه از اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها كسب مي‌كند، از عهده پرداخت يارانه نقدي به مردم كه بنابر اعلام «محمدباقر نوبخت» سخنگوي دولت روحاني به‌طورمتوسط ۳/۳ هزار ميليارد تومان در ماه است (۴۰ هزار ميليارد تومان در يك سال) بر نمي‌آيد، چه برسد به آنكه بخواهد سهم يارانه توليد را نيز پرداخت كند. دولت روحاني در بودجه سال‌‌ ۹۳ (فاز دوم) پيش‌بيني كرده بود كه رقمي بالغ بر ۴۸ هزار ميليارد تومان از محل هدفمندسازي يارانه‌ها درآمد داشته باشد. بنابر اعلام صريح دولت قرار بود اين رقم از افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي و افزايش قيمت آب و كارمزد جمع‌آوري و دفع فاضلاب به دست آيد. دولت در سال جاري نيز (فاز سوم) پيش‌بيني كرده است همين مقدار از محل هدفمندي يارانه‌ها درآمد داشته باشد. آن‌طور كه در بودجه ۹۳ نوشته شده بود، قرار بود ۱۰ هزار ميليارد تومان از اين درآمد با اولويت كمك به بخش توليد، بهبود حمل و نقل عمومي و بهينه‌سازي مصرف انرژي در واحدهاي توليدي، خدماتي و مسكوني هزينه شود. بنابراين دولت يازدهم در سال گذشته كمتر از ۲۱ درصد از درآمد ناشي از هدفمندسازي يارانه‌ها را به واحدهاي توليدي اختصاص داد. اما يارانه توليد در سال جاري به كمتر از ۲/۵هزار ميليارد تومان كاهش پيدا كرده است كه بالغ بر ۱۰/۸۳ درصد از درآمد ناشي از هدفمندسازي يارانه‌ها مي‌شود. باز هم كمتر از ۳۰درصد. به نظر مي‌رسد دولت يازدهم از اين نظر راه دولت احمدي‌نژاد را ادامه مي‌دهد. بدين‌ترتيب مي‌توان به يكي از ريشه‌هاي ركود كشنده بازار و تعطيلي سريالي واحدهاي توليدي پي برد.

كاركرد متناقض

شيوه اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها و نتايجش، پرداخت يارانه نقدي به همه مردم را به معضلي جدي تبديل كرده است. طرح دولت يازدهم براي حذف دهك‌هاي پردرآمد از دريافت اين يارانه در همين راستا قابل ارزيابي است چرا كه يارانه نقدي كه حالا ديگر مردم به دريافت آن عادت كرده‌اند، يارانه سهم توليد را كه بايد صرف رونق اقتصاد، اشتغالزايي و... شود، مي‌بلعد و صرف خريد كالا مي‌كند. در اين پنج سال واحدهاي توليدي زيادي تعطيل و كارگران بيشماري بيكار شدند. اين روند در دولت يازدهم به ناچار ادامه يافته است. گويي قانوني كه قرار بود انقلابي در اقتصاد ايران برپا كند و شرايط طبقات محروم جامعه را بهبود ببخشد، كاركردي متناقض پيدا كرده است.


66h3h6m4g187de6leuo8.png

بلیط هواپیمادیدگاه ها

یاهو: 1394/9/1509:55:37،
106
15
دیدگاه های پوپولیستی نتیجه اش فلاکت و ویرانی است .
تا وقتی که علم و دانش کاربردی در جامعه نداشته باشد
عوام فریبی کارآیی داشته و از موانع عمده رشد و توسعه کشور است .
علی: 1394/9/1511:51:31،
36
19
این پولها باید صرف آموزش و بهداشت مانند ساخت مدارس باهمه امکانات آموزشی وورزشي و مراکز درمانی مجهزمیشد الان فرزندان این مملکت درصورت نبود پول والدین جایی برای آموزش و شکوفایی استعدادهای خود ندارند و عاقبت افسرده و چه بسا به مواد مخدر و غیره پناه میآورند و این 45 تومن هیچ درد تک تک آنها را درمان نمیکند
زيتون: 1394/9/1511:54:15،
63
8
بيشترين بودجه كلان در بخش ساختن راكتورها و متعلقات غني سازي مصرف شد كه همگي معدوم و برچيده شدند. بايد متوليان هسته اي كشور محاكمه شوند كه چرا شماكه توان نتيجه دادن غني سازي را در كشور نمي ديديد اين حجم سرمايه را سوزانديد و تحريم ها را بر كشور متحمل شديد اخر سر باسرافكندگي توافق كرديد كه بعد از اين همه هزينه به جايي پايين تر از قبل برگرديد. تازه شرمندگي شهدا هسته اي بماند.
صادق: 1394/9/1509:56:39،
75
13
یه کاری کردید که خودتون توش موندید حالا تقصیر این دولت و اون دولت میندازید. همه میدونن از کجا آب میخوره
پاسخ به صادق: 1394/9/1512:35:03،
19
26
همه دولت ها در این وضعیت مقصرند و در این میان، بیشتر از همه نیز دولت بازرگان مقصر است.این آدم با بی کفایتی خودش ضربات مهلکی به اقتصاد ایران زد و کشور را به سمت نابودی سوق داد.تمام مصادره کارخانه ها و اموال و....در زمان دولت این آدم ضعیف و بی کفایت صورت گرفت.اگر این آدم یک کم کفایت و دانش سیاسی داشت امروز ایران از ترکیه هم پیشرفته تر بود.بی عرضه گی این آدم در تاریخ ایران ثبت خواهد شد وجالب اینجاست که یک عده آدم ....دارند از او یک سیاستمدار افسانه ای می سازند!!این بابا در زمان مصدق و ملی شدن نفت به عنوان رئیس هئیت خلع ید از انگلیسی ها انتخاب شده بود ولی اینقدر بی عرضه بود که نتوانست هیچ کاری رو از پیش ببره.
جواب نادان : 1394/9/1509:57:00،
56
13
جه كساني بودجه كشور سوزاندند ؟؟؟ به نظر شما مردم يارانه بگير ( 45 هزار توماني ) با صد منت ؟!!!!!!!!!!
يا اونهاي كه به قول خودشون مهندسن و صاحب جند تا شركت و جندين سهامن
راما: 1394/9/1510:01:33،
132
16
خون ملت رو تو شیشه کردید اینجا همه چیز بر اساس ازمون و خطا ست چون اکثر مدیران ارشد دچار بی کفایتی و رانت خواری هستند بیچاره ما مردمی که دراین برهه زمانی زندگی میکنیم مردم دهها سال دیگه به حال ما تاسف میخورند...
حقوق بگير: 1394/9/1510:22:31،
33
7
پس اختلاسها را كجا ثبت كردند؟؟؟
حسین: 1394/9/1510:24:32،
16
7
اگر دولت و مجلس همیشه یک ضریبی را برای احتمال عدم تحقق برنامه ها در نظر بگیرند این مشکلات پیش نمی اید. میتوانستند آزاد سازی قیمت ها را باشیب ملایم انجام داده و پرداخت یارانه را 2 سال به عقب بندازند . یعنی اول پولی توی خزانه می امد و آن را شمارش میکردند و سپس یارانه تولید را میدادند . دست آخر مبلغ باقیمانده را بین مردم تقسیم میکردند .
جلو جلو پولی که پیشبینی کرده اند که بدست بیاید را خرج کرده اند .
عقل و درایت به اندازه یک کاسب بازار هم نداشتند .
ای کاش این دولت مردان ما چند سالی فعالیت اقتصادی موفق داشتند و بعد اقتصاد یک کشور را میدادند دستشون.
yyy: 1394/9/1511:45:23،
23
18
"طرح هدفمندی یارانه "از عقل کوتاه آقای احمدی نژاد تراووش نکرده ونمی تونسته هم تراووش کنه .این طرح بنا بر اجبار کارشناسان اقتصادی صندوق بین اللملی پول به دولت او واگذار شده که در ازای اجرای این طرح برای آقای احمدی نژاد تشویق نامه صادر شده . این طرح جهانی صندوق بیناللملی پول که در اکثر کشورهای جهان سوم با تقدم وتاخر پیاده شده فقط وفقط برای نجات "بحران اقتصادی "کشورهای پیشرفته نسخه پیچی شده .
امیر: 1394/9/1510:43:32،
29
7
چه بدبختیم ما ملت ببچاره ایران
كارمند مرفه: 1394/9/1510:51:44،
19
12
درست است كه اجراي طرح هدفمندي يارانه ها اشتباه محض بود ولي چون به بخش توليد يارانه اي داده نشد اين امر باعث شدتوليد كنندگان و همينطور سازمان هاي دولتي مثل وزارت نيرو و نفت و ... هم قيمت محصولات و خدمات خودشان را بالا ببرند و در اكثر موارد با افزايش 400درصدي (يعني4برابر و حتي بيشتر از آن) را شاهد باشيم ، و در اينجا تاوان اين طرح بسيار غلط به مردم بيچاره مخصوصاً حقوق بگيران كه اصلا و به هيچوجه حقوقشان متناسب با افزايش چندين برابري كالاها و به ويژه ارزاق عمومي افزايشي نيافت ، تحميل گرديدو نه دولت و بيش از 4 سال است كه اين مردم بيچاره پايين آمدن قدرت خريد،گراني ، تورم و...و از طرف ديگر عدم اشتغال فرزندانشان كه با صرف هزينه هاي سرسام آور كه نتيجه اي جز پر كردن جيب مسئولين دانشگاههاي آزاد و ... و خالي شدن جيب ما نداشت . پس دولت نبايد فقط غصه مشكلات خودش را بخورد زيراحقوق آنها كم نشده و اين مشكل
برره: 1394/9/1511:27:14،
61
8
سوال: اگه این یارانه رو به مردم نمیدادن فکر میکردید کجا خرج میشد؟

+++سوریه، لبنان، گینه بی سائو، یمن، عراق، بحرین و یا بکام یه اختلاص گر دیگه مثل بابک زنجانی و غیره
---در تولید و ایجاد اشتغال برای جوانان بدشانس این مملکت که الان بیکار توی خونه نشستن و غم و غصه میخورن

خواهش میکنم که با عدالت رای بدید و منصفانه.
خه: 1394/9/1511:39:11،
41
12
نویسنده مقاله باید خجالت بکشه سرمایه ملت رو اونایی سوزوندن که پول مردم رو تبدیل طلا کردن از مملکت بردن کانادا و دبی و ترکیه اونایی که ساعت 500 ملیونی میپوشن تو دادگاه پررویی میکنن ( همون دادیگاهی که بخاطر یک ملیون وام ازدواج جونها رو میندازه زندان میگه بیت الماله ) اونایی که پدرهای همین یارانه بگیرها رو میفرستادن خط مقدم خودشون تو پشتیبانی کنسروهای اهدایی رو نوش جون میکردن الان شدن ...حالا مشکل مملکت شده یارانه صد برابر همین رقم رو اقایون بردن صداتون در نمیاد اونا بیت المال نیست مقاله ای درباره این دزدها بنویس من حسابدار یک شرکتم 900ملیون مالیات اومده برا شرکت یک رابطه پیدا شده میگه میکنمش 270 شما 230 هم به خودم بدین 500 پرداخت کنین بهتره از 900 به نظرت یارانه کمر تولید شکسته یا این دزدها
نت: 1394/9/1512:14:58،
34
58
اصلاح طلبا کلا کارشون سوزندن فرهنگ آرمان عقیده اقتصاد سیاست اقتدار دین خودکفایی و ....هست که مردم ایران طی 2500سال بدست اوردن بعد این لیبرالیست های عاشق فرهنگ غربی دارن به باد میدن.
استقلال ملی ایرانی/آزادی اجتماعی/و نظام جمهوری اسلامی چیزی هست که این فتنه گر ها نمی تونن تغییرش بدن.حالا هی نقشه بکش حاج خاطره
محسن: 1394/9/1513:44:56،
28
31
خودت فهمیدی چی نوشتی !؟
فرد: 1394/9/1514:48:33،
28
9
آورین.ولی آخرش بعد کلی حرفای قشنگ و شعار گونه که زدی به این عوامل فتنه و خواهان دموکراسی که فریب خوردگانی بیش نیستند توضیح بده لطفا؛
چرا اینقدر سال به سال فقر...فحشا...فساد دولتی و اختلاس....اعتیاد....قاچاق....مرگ و میر جاده ای....نابودیه محیط زیست از دریاچه تا جنگل....هوای آلوده شهری....مها جرت از این خاک...و نا امنی در زندگی ....فاصله طبقاتی و احمق پنداشتن مردم بیشتر میشه؟
پاسخ به محسن: 1394/9/1523:11:18،
26
19
من خودم اره ولی کسانی که عقیده و فرهنگ خودشون رو به زرق و برق غربی میفروشن اگر هم که بفهمن بازم خودشون رو به خواب میزنن.
پشت پرده: 1394/9/1523:16:15،
24
12
دکتر عباسی گفت من لیست 200 نفری که مستقیما از دفتر خاتمی پول میگرفتن تا زیراب اسلم رو بزنن فاش میکنم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار