کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دریافت غیرقانونی مالیات از سنوات کارگران

کدخبر:۱۷۶۶۸جمعه، ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۲:۱۰۱۶۲۸ بازدید

با وجود اینکه قانون برای سنوات مشمولان قانون کار معافیت مالیاتی قائل شده اما کارگران می‌گویند در مواردی از سنوات آنها که سالیانه به ...

با وجود اینکه قانون برای سنوات مشمولان قانون کار معافیت مالیاتی قائل شده اما کارگران می‌گویند در مواردی از سنوات آنها که سالیانه به میزان یک ماه حقوق و مزایا است، مالیات کسر می‌شود!

شاغلان و مشمولان قانون کار در طول ماه مزایایی را به عنوان حقوق و دستمزد دریافت می کنند که برای افراد مختلف این ارقام متفاوت است. کمترین میزان پرداختی به هر مشمول قانون کار در سال‌جاری ماهیانه ۷۱۲ هزارتومان است که البته به این رقم حق بیمه نیز تعلق می گیرد و در نهایت دریافتی حداقل بگیران قانون کار کمتر از ۷۱۲ هزارتومان در هر ماه است.در بند ۵ ماده ۹۱ قانون مالیات های مستقیم تکلیف عدم دریافت مالیات از سنوات کارگران روشن و آمده است: حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده از پرداخت مالیات معاف است.

با این وجود به نظر می رسد، برخی کارفرمایان از سنوات کارگران در پایان خدمت و یا سالیانه، مبلغی به عنوان مالیات کسر می‌کنند که طبق قانون تخلف محسوب می شود، همچنین میزان معافیت مالیاتی حقوق در سال جاری نیز یک میلیون و ۳۸۰ هزارتومان تعیین شده که مازاد بر آن تا ۷ برابر باید ۱۰ درصد مالیات بپردازد و بیشتر از آن هم ۲۰ درصد.میزان سنوات هر فرد نیز متفاوت است به نحوی که افراد به نسبت حقوق و دستمزدی که در هر ماه دریافت می کنند، از سنوات سالیانه برخوردار می شوند که البته ممکن است برای بسیاری ذخیره و در پایان خدمت به آنها پرداخت شود.

میزان سنوات ماهیانه درست مانند عیدی پایان سال است که برای هر فرد متفاوت و به نسبت حداقل دستمزد آن فرد تعیین می شود. البته درباره پرداخت عیدی پایان سال مشمولان قانون کار سقف تعیین شده داریم و فرد نمی تواند بیشتر از ۳ برابر حداقل مزد تعیین شده آن سال عیدی بگیرد اما درباره سنوات اینگونه نیست و افراد برخی مزایا به اضافه حداقل مزد را به عنوان سنوات دریافت می کنند.

هادی ابویی در گفتگو با مهر درباره نحوه محاسبه سنوات سالیانه کارگران گفت: ۱۲ ماه حقوق و ۲ ماه عیدی در مجموع ۱۴ ماه پرداختی را در نظر می گیرند و نسبت به آخرین پرداختی به افراد، یکماه حقوق و مزایا به عنوان سنوات پرداخت می شود.


14 ماه حقوق؛ مبنای پرداخت سنوات سالیانه

عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: اگر هم در برخی بنگاه ها، سنوات به صورت سال به سال پرداخت می شود، معمولا چون افراد هنوز در حال ادامه خدمت در آن واحد هستند؛ بنابراین سنوات پرداخت شده به صورت علی الحساب بوده و در پایان دوره خدمت افراد و یا زمان قطع همکاری، سنوات دقیق محاسبه و به افراد پرداخت می شود و البته ممکن است فرد طلب جدیدی هم نداشته باشد.همچنین حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با مهر با بیان اینکه ممکن است برخی کارفرمایان به صورت سالیانه سنوات را پرداخت کنند، گفت: همچنین اگر سنوات سالیانه پرداخت نشود، جزو حقوق و مطالبه افراد می‌ماند و ذخیره خواهد شد تا در پایان خدمت دریافت کنند.

این کارشناس بازار کار اظهارداشت: متاسفانه ممکن است برخی کارفرمایان عمدا و یا حتی سهوا از سنوات نیروهای خود مالیات بگیرند که از نظر قانون وجاهت ندارد و تخلف محسوب می شود. اینها حقوق نیروی کار است که باید از سوی نمایندگان و سازمان های کارگری پیگیری شود.


مالیات از سنوات تخلف است

حاج اسماعیلی خاطرنشان کرد: نمایندگان کارگران باید بتوانند در این زمینه ها با سازمان‌های مختلف از جمله سازمان مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی مذاکره و گفتگو کنند. باید راهکارهایی داشته باشیم تا از اخذ هرگونه مالیات و یا سایر موارد غیرقانونی از کارگران جلوگیری شود.

وی ادامه داد: با وجود اینکه درباره عیدی مشمولان قانون کار نیز مجلس یک قانون کلی ارائه کرده اما می توان عیدی را از پرداخت مالیات معاف کرد؛ اینها راهکارهایی است که نمایندگان کارگران باید بیاندیشند و درباره آن مذاکره کنند تا بتوان معیشت و قدرت خرید کارگر را تقویت کرد.این کارشناس بازار کار، یکی از راهکارهای افزایش توان و قدرت خرید جامعه کارگری را غیر از افزایش سالیانه حداقل دستمزد، مذاکره برای دریافت برخی معافیت‌ها از جمله پرداخت حق بیمه و مالیات برشمرد و گفت: اگر اشتباهی صورت بگیرد، هم کارگر و هم کارفرما متضرر خواهند شد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سینا: 1394/9/1321:01:58،
62
19
واقعا تو ایران وقتی از قانون حرف میزنید خندتون نمیگیره ؟
منصور: 1394/9/1322:18:17،
28
22
تا وقتى كارگران نمايندگانى با اين سطح سواد و دانش دارند بايد براى اون طبقه كارگر گريه كرد
اخذ ماليات از سنوات خدمت كارگران قراردادى شيوه اى است كه مميزان مالياتى ابداع كرده اند،انها ميگويند سنوات خدمت در پايان كار بايد پرداخت شود و اگر دوباره با همان كارگر قرداد كار بسته شود مميزان مالياتى اينرابعنوان درامد تلقى كرده واز ان ماليات و جريمه ندادن ليست و جريمه نپرداختن ماليات مربوطه را يكجا از كارفرما ميگيرند
اگر نمايندگان كارگرى سوادش را دارند بايد به نمايندگان مجلس مراجعه كنند و از طريق اونها جلو اين كار غير قانونى سازمان مالياتى كشور را بگيرند
همه چى مون بايد به همه چى مون بياد اينها معلوم نيست كى نماينده شون كرده؟؟!!
کارگر: 1394/9/1407:30:48،
18
24
ما کارگران یک مجموعه صنعتی ۵ ساله بازنشسته شدیم ولی کارفرما سنوات ما را پرداخت نمیکند.
همه ما حکم توقیف اموال در دست داریم ولی فایده ای نداره زورمون بهش نمیرسه.
با انصاف: 1394/9/1321:03:29،
50
21
من میگم دور بعد روحانی رای نمیاره
Z: 1394/9/1321:22:12،
48
18
باز هم کارگر بدبخت را گوشه رینگ گیر انداخته اید!!!!!
کارگر: 1394/9/1322:24:35،
34
19
اگه دولت انصاف داشت که حکومت اسلامی بود ۷۱۲ هزار تومان حقوق ما نبود. کارگرا با این حقوق مردگی میکنن نه زندگی.هیچ کس به فکرشون نیست
وحید: 1394/9/1400:20:49،
21
22
بدبخت تر از جامعه کارگری تو این مملکت وجود نداره، نه حقوقی نه امنیت شغلی،نه صاحبی، نه بیمه درست و حسابی، همش استرس، هر اتفاقی تو مملکت بیفته این قشر اولین متضرر هستند.
آرش: 1394/9/1409:14:17،
18
18
پول كم آورديد هزينه هاتون خيلي بالاست چرا ملت در صحنه را داريد له ميكنيد ؟
دانش آموز: 1394/9/1409:47:26،
21
16
دبیرمون میگفت روزی برسه که به هر کس یه دستکاه وصل کنند و بعد به میزان نفس کشیدن و راه رفتن و حرف زدن مالیات بگیرند ما باورمون نمیشد
كارگر: 1394/9/1411:28:31،
17
19
من بيشتر معترض هستم به ماليات حقوق كارگر!!
متاسفانه هم دستمزد كمه و از همين چندرقازم ماليات كم ميكنن!!!
لااقل سقف ماليات رو ببريد بالا آخه انصافم خوب چيزيه!!
والاه بخدا بعد از پرداخت اجاره چيزي برامون نميمونه؛ آخه انصاف داشته باشيد از بس به بجه هامون قول الكي داديم خجالت ميكشيم تو روشون نگاه كنيم
حسابدار: 1394/9/1411:57:34،
16
11
وقتی دارایی تو رسیدگی دفاتر قانونی پرداخت سنوات بجز زمان بازنشستگی و کارافتادگی رو مشمول مالیات میدونه و کارفرما رو جریمه میکنه.
چاره چیه
ایران جیب رفتی از کی گزارش تهیه کردی
ببین آیا دارایی هم قبول میکنه این حرفو
دقت کن: 1394/9/1413:11:30،
12
14
معافیت مالیاتی حقوق در سال 1394 برابر با 13 میلیون و 800 هزار تومان است که تقسیم بر 12 ماه می شود ماهی 1 میلیون و 150 هزار تومان. این چه گزارشی است که همه چی رو اشتباه نوشته.... مالیات سنوات خلاف قانون هست؟؟؟!!! اگر زورت میرسه به اداره مالیات بگو نگیره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار