کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اعتیاد به زندگی قسطی مردم ایران

کدخبر:۱۷۵۳۸شنبه، ۷ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۸:۴۳۵۷۸۶ بازدید

خودش هم نمي‌داند اين پول‌هايی را كه وام گرفته صرف چه اموری كرده و وقتي از او مي‌پرسم مثلا همين 20 ميليون تومان را چه كار كردی، مي‌گويد ...
اعتیاد به زندگی قسطی مردم ایران

خودش هم نمي‌داند اين پول‌هايي را كه وام گرفته صرف چه اموري كرده و وقتي از او مي‌پرسم مثلا همين 20 ميليون تومان را چه كار كردي، مي‌گويد: به خدا نمي‌دانم! خرج شد ديگر! دو ميليون به اين بدهكار بودم، چهارميليون يك جاي ديگر بايد مي‌دادم! يك دفعه همه‌اش خرج شد! اين نخستين بار نيست كه وام مي‌گيرد، اما حتي نمي‌داند پولي كه براي آن بايد تا پنج سال زير بار قسط و بازپرداخت برود كجا خرج شده است؟ فقط برايش همان لحظه كه وام را مي‌گيرد مهم است و آن شادي كه تا چند ساعت و چند روز كه مي‌خواهد پول‌ها را خرج كند استمرار دارد. هرچند اين خوشحالي با نخستين مرحله‌اي كه قرار است اين وام را پس بدهد رنگ مي‌بازد و جاي خودش را به استرس نحوه پرداخت وام مي‌دهد، اما باز هم مثل معتادي كه فقط به مصرف مواد فكر مي‌كند دنبال شادي كاذب همان لحظات است و براي رسيدن به آن لحظه حتي حاضر است سال‌ها سختي بكشد. 

  معتاداني كه مواد مصرف نمي‌كنند

اعتياد براي خيلي از ماها مفهومي جز مصرف مواد مخدر ندارد، در حالي كه نزد روانپزشكان و روانشناسان اعتياد طيف وسيعي از رفتارهاي وسواسي از خريد كردن، كار كردن و حتي محبت كردن به همسر را دربرمي‌گيرد. بر اساس اين تعريف كساني كه براي رسيدن به مطلوب خود حاضرند خودشان، نيازهاي جسمي و رواني و شخصيتي خود را زير پا بگذارند معتاد به آن فرد يا شيء تلقي مي‌شوند. فردي را تصور كنيد كه براي اينكه بتواند كالاي مورد نياز خود اعم از لباس يا هر چيز ديگر را خريداري كند دست به دزدي مي‌زند. طبيعي است كه نياز آن فرد به آن كالا در حدي نيست كه بخواهد به خاطرش براي مثال از جيب دوست يا همكارش دزدي كند، اما ممكن است اين نياز در او تا جايي شدت بگيرد كه حتي حاضر به اين كار هم بشود. در اين حالت ديگر نمي‌توان گفت اين فرد خريد كردن را دوست دارد يا به آن نيازمند است، بلكه او با اين كار نشان مي‌دهد اين كالا و خريدن آن از خودش و كرامت انساني‌اش مهم‌تر است و اينجاست كه بايد گفت اين فرد به خريد كردن اعتياد دارد. 

 وام بايد توجيه اقتصادي داشته باشد

مدير يكي از شعبات يك بانك خصوصي درباره وام گرفتن و افرادي كه براي دريافت وام به آنجا مراجعه مي‌كنند به "روزنامه آرمان" مي‌گويد: توجيه اقتصادي درباره وام گرفتن اصلي‌ترين مساله است در حالي كه همه كساني كه وام مي‌گيرند از اين مساله غافلند. رحيمي مي‌افزايد: به هر حال بازپرداخت يك وام يعني پرداخت مبلغي بيش از مبلغي كه قرض داده شده و به عبارت ديگر وام قرضي است كه دوستي به شما مي‌دهد در حالي كه اين دوست نمي‌تواند خودش و منافع خودش را ناديده بگيرد. در اين شرايط اگر شما اين پول را براي كاري كه مي‌تواند صرفه اقتصادي برايتان داشته و سودآور باشد خرج كنيد مفيد است و در اين حالت مي‌توان گفت اين كار به نفعتان بوده است، در حالي كه اگر اين پول را بي‌دليل خرج يا حتي نگهداري كنيد بي‌آنكه با به گردش در آوردن آن سودي نصيبتان شود در اين حالت بايد گفت شما متضرر شده‌ايد و با گرفتن وام نه تنها كار مفيدي براي خود انجام نداده‌ايد، بلكه با استرس ماهانه بازپرداخت وام در عمل و در نهايت متوجه مي‌شويد بسيار بيشتر از آن مبلغي را كه وام گرفته بوده‌ايد پرداخت كرده‌ايد و اين ارزشش را نداشته است. 

 بردگي و چرخه‌اي از تكرارها 

25 سال است با اين مدل تكراري زندگي مي‌كند؛ زندگي كه نه، به قول خودش بردگي است. بردگي فردي كه در چرخه‌اي معيوب اسير تكرارهاست. هر روز سر كار مي‌رود تا شب به خانه بيايد و استراحت كند تا صبح دوباره بتواند سركارش برگردد. وقتي به نيازهايش يعني آن چيزهايي كه براي آنها مجبور به قسط گرفتن شده نگاه مي‌كند مي‌فهمد آنها تمامي ندارند. اينكه بخواهد هر روز وسايلش را نوتر كند، ماشين بخرد يا خانه جديدي بخرد آيا آن‌قدر ارزش دارد كه بخواهد به خاطرش كل زندگي‌اش زير بار قرض و قسط برود و همیشه بدهكار باشد؟ گاهي وقت‌ها شب‌ها از استرس اين همه بدهكاري از خواب مي‌پرد و خودش را در حالي تصور مي‌كند كه ديگر نتواند به سر كار برود و قرض‌هايش را بدهد. نمي‌تواند به كسي بگويد چقدر تحت فشار و استرس است، اما اگر بخواهد كار كند و كارش را گسترش بدهد چاره‌اي جز اين ندارد. با هزار بدبختي توانسته چند نفر را پيدا كند كه برايش ضامن شوند تا بتواند وام بگيرد و آنها اين كار را در ازاي اين برايش انجام داده‌اند كه او هم ضامن آنها بشود. 

 وقتي پول نهايت هدف آدم‌هاست

پول يعني همان اسكناس كاغذي يا فلزي كه از زماني كه وارد مناسبات بشر شد سبك زندگي او را دگرگون كرد. در اين نبرد هر كس بيشتر پول داشته باشد جلوتر است و برد با كسي است كه بدون زحمت بتواند پول بيشتري داشته باشد. در دنياي مملو از تكنولوژي و اجتماعي كه مناسبات آن بر مبناي مسائل اقتصادي استوار است، افراد تمايلي به نجات يكديگر و كمك به هم ندارند و بيشتر ترجيح مي‌دهند از يكديگر پل پرواز يا نردبان صعود بسازند و بالا بروند. 

  قرض مي‌گيرد تا قسط‌هايش را بدهد

ماهي يك ميليون تومان حقوق مي‌گيرد، اما نزديك دوبرابر اين مبلغ بايد قسط بدهد. حالش از اين كلمه قسط به هم مي‌خورد. اينكه بايد هر ماه پول حقوقش را كه براي آن اين همه روز كاركرده دو دستي براي قسط بدهد و تازه از اين طرف و آن طرف هم قرض بگيرد تا همه را ادا كند كلافه‌اش كرده است. البته هميشه هم موفق نمي‌شود قسط‌هايش را به موقع پرداخت كند و اين تازه اول ماجراست. از تماس‌هايي كه از بانك با خانه و محل كارش مي‌گيرند گرفته تا ديركردي كه بايد براي 15 روز دير پرداخت كردن يك قسط پرداخت كند، همه و همه كلافه‌اش كرده و زندگي را برايش به جهنمي بزرگ تبديل كرده است. با خودش حساب مي‌كند: روي هم 36 ميليون تومان ديگر از وام‌هايي كه گرفته مانده و با اين تفاسير بايد تا چهار سال ديگر هم وام بدهد تا تازه برسد سر نقطه اول يعني صفر! هيچ پس‌اندازي ندارد و از اين وام‌ها حتي يك هزار توماني آن را پس‌انداز نكرده و تازه جالب است كه خيلي مواقع از ديگران قرض مي‌گرفته تا قسط‌هايش را پرداخت كند. توجيه او براي وام گرفتن هميشه اين بود كه از ديگران پول نگيرد در حالي كه حالا خيلي بيشتر از قبل مجبور به اين كار شده است. 

 بانک‌ها و مسأله اخذ دیرکرد

همه بانك‌ها و موسساتي كه براي امور مختلف به افراد وام مي‌دهند اگر زماني هرچند كوتاه (به اندازه يك روز) از پرداخت قسط آن وام عقب بيفتد از افراد ديركرد مي‌گيرند كه اين ديركرد بسته به نوع بانك و موسسه و مبلغ وام دارد. براي بسياري از اين موسسات اقتصادي اخذ ديركرد كاري پرسود تلقي مي‌شود. سال 92 آيت‌ا... نوري همداني، يكي از مراجع تقليد در قم اخذ ديركرد را نوعي رباخواري دانست و گفت: از ما سوال مي‌كنند كه ماهيت ديركرد چگونه است؟ در جواب بايد گفت كه اگر از اول كه پول مي‌دهي شرط كردي كه اگر ندادي اين‌قدر به عنوان جريمه بردارد براي بار اول ايرادي ندارد، اما اگر اين مساله باب شود مانند آنچه در كشور ماست حرام است. به طور كلي اخذ ديركرد حرام و رقت‌بار است. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امید : 1394/9/720:30:34،
128
15
الان همه ماهابه یه شکلی برده بانکهاشدیم.قسط مسکن،قسط خودرو،قسط...
میدونید اسمش چیه بهش میگن "برده داری نوین"
کوکی: 1394/9/808:14:01،
89
21
اعتیاد نیست.
کسی از قسط دادن و سود الکی دادن خوشش نمیاد.فقط مشکل اینجاست با درآمد عادی زندگی نمیگذره.یا حداقل به سختی و بدبختی میگذره.طرف میگه با اون پول وام چند ماهی درست درمون زندگی میکنم.بعدش خدا بزرگه.بخدا اگه درآمد مردم کفاف زندگیشون رو میداد هیچ کسی وام نمیگرفت.
حامد: 1394/9/809:30:41،
55
12
بابت دیرکرد جریمه می گیرند بعدش به خاطر 2 تا قسط که مجموعش میشه 800 هزار تومن به ضامنت هم پیامک می زنند وآبرویت رو هم می برند . اسمش هم هست بانکداری اسلامی .
007: 1394/9/720:36:51،
71
14
طرف مجبوره به خاطر اینکه چرخ زندگیش بچرخه صورت خودش رو با سیلی سرخ کنه
این افتخار نیست مجبوریت هست
یکی پسر داره میخواد داماد کنه یکی خرج جهیزیه دختر داره یکی خرج دانشگاه یکی خرج بچه و هزاران مشکل دیگه

اینو باید از مسئولان پرسید که چرا قدرت خرید مردم ایران هر سال داره کمتر و کمتر میشه
Amir: 1394/9/720:37:08،
56
15
بردگی نوین استثمار نوین توسط بانک های وطن
ارا: 1394/9/720:59:23،
194
16
هدف اینه كه تو زیر بار قسط باشی جای باز كردن بحث نیس
ممد: 1394/9/722:14:00،
23
42
متاسفانه این در کل دنیا از چین گرفته تا آمریکا شایع شده که مردم باید تا آخر عمر کار کنند و دائما مقروض به این بانک و اون موسسه بمونن.
7 میلیارد نفر باید هر روز تا روز آخر عمرشون جون بکنن تا 300 میلیون راحت و آسوده زندگی کنن.
اینه رسم دنیا.
حسین: 1394/9/722:27:13،
48
14
لیاقت این ملت همینه
Dandan : 1394/9/723:05:42،
54
15
روزی 20 تا خبر ایرانجیب میده،که همش نشان از تاسف و بدبختی تک تک ما رو نشون میده،من خودم به شخص هر روز روزی چند بار می ایم تو این سایت تا خبر خوب بشنوم،همش گرونی ،بدبختی،بیکاری،اعتیاد،و....میشنوم،خسته شدیم،حرفم بزنی میگن مگه این حکومت راحت بدست اوردیم که راحت از دست بدیم،خدایا بیا از اون بالا یه سنگی اندازه کشور ما درست کن بنداز تا راحت شیم از اینا.اینا هم زنده باشن با طرفدارشون،با حزب باداشون،مثل این بازیگرای دورو،که تو فیلمای تحریف شده ای بازی می کنن،
واقعیت: 1394/9/807:04:09،
48
15
مردم لایق بهتر از این نیستن.. ازماست که برماست
سعید: 1394/9/721:06:09،
102
26
من به شخصه با دیرکرد گرفتنشون مشکلی ندارم فقط هی اس ام نزنن به اینو اون که آی قسطت مونده بیا بده آبروی آدمو نبرین الااقل
amin: 1394/9/721:32:14،
159
14
دیگه قسط دادن و قرض گذاشتن شده یکی از تفریحات مردم.یک ماه کار میکنن تا یک روزه همشو بدن بالای قسط و دوباره روز از نو .البته مردم چاره ای ندارن.مخارج خیییلی بالاس تو جهنم داریم زندگی میکنیم.
علی: 1394/9/723:15:01،
36
15
مرد حسابی کی میگه تو جهنم زندگی کردن اینقدر سخته؟! مثلا شما تو جکوزی که میری همون اولش سخته بعد عادت میکنی،اینجا اونقدر قیمت دلار نوسان به سمت بالا داره که هیچوقت نمیونونی عادت کنی،صبح به صبح داغتر میشه،روزی نیست که آرامش خاطر داشته باشی.تمام روز با خودت درگیری ذهنی داری ،دیگه اعصابت کشش جمع دو تا عدد یه رقمی را نداره چه برسه بخوای کار علمی بکنی.
من: 1394/9/721:43:14،
37
13
من هدفم داشتن پول بیشتر بوده و هست.
توی این زندگی پول نداشته باشی کلاهت پس معرکه هست. اونهایی هم که میگن پول خوشبختی نمی آره و ... تا حالا یه شب گرسنه نخوابیدند که بدونن پول خوشبختی نمیاره, اما نداشتنش بدبختی پشت بدبختی میاره.
هموطن: 1394/9/721:58:36،
29
15
بانکداري اسلاميه ديگه عزيزم تازه قراره اين مدل بانکداري و کلا اقتصاد اسلامي رو هم به بلاد کفرو آمريکا که مسبب همه مشکلات هستن رو هم صادر کنيم
مرگ بر آمريکا
محسن : 1394/9/722:08:19،
29
13
سلام .دولت قبل که با دادن وام 20میلیونی مسکن مهر مردم رو بدهکار وخودش رو طلبکار کرد حالا این دولت با وام 25میلیونی خودرو مردم رو بدهکار وخودش رو طلبکار کرد آقایون به اصطلاح اقتصاد دان ارزش پول ملی رو بالا ببرید نه اینکه مردم رو بدهکارتر کنید هر روز بدهکارتر وبدهکارتر
پوریا: 1394/9/722:36:36،
29
12
تمام این قضایا برمی گردد به پول بی ارزش کشور که زمانی در این
کشور در یک ثانیه ارزشش به یک سوم کاهش پیدا کرد.از اون زمان
به بعد هر چه مردم می دوند و تلاش می کنند نمی توانند زندگی
متوسط را برای خانواده خودشان رقم بزنند.
جف: 1394/9/722:52:06،
17
20
تو کشوری که که همیشه تورم خیلی بالاست اونی که وام میگیره برنده هست و بازنده اونیه که پولشو تو بانک پس انداز میکنه
کارمندم: 1394/9/723:37:37،
29
13
چیه میخای قسط ندی که آب سالم بخای؟ هوای پاک بخای؟ محیط زیست سالم بخای؟ امنیت شغلی بخای؟ آسایش بخای؟ رفاه برابری عدالت؟ ماشین ایمن و به روز؟ سیستم آموزشی و بیمه قوی؟ بیخیال رفیق اینجا ایرانه.... راستی بدو که الان دیرکرد باید بدی بدو رفیق
حاج رضا: 1394/9/800:20:35،
20
16
قسط شده بخشی از زندگی مردم.....
اونی که فقیره و پول لازمه، با وام زندگیش رو می چرخونه و اونی که پولداره، حرص و طمع برمیداره میره وام های کلان می گیره تا بتونه سرمایه گذاری بیشتری بکنه........
میثم: 1394/9/802:49:39،
30
13
تا اخر عمر دغدغه استرس قسط ما فقط مرده متحرک هستیم ،فک کنم مقصر امریکاست !!!!!!
ناشناس: 1394/9/803:06:27،
23
18
حقوق هارو زیاد کنن کسی وام نمیگیره
علی اکبر: 1394/9/807:24:40،
24
15
اگریکم ازتجملات زندگی کم کنیم میتونیم راحتروبهترزندگی کنیم واسترس سررسیدقسطونداریم.دولت بااین طرح 4ساله فروش ماشین 4سال مردم رامقروض وبدهکارکرد.درنهایت تجملات کمترزندگی خیلی خیلی شیرینتر
نظام سرمایه داری: 1394/9/807:57:44،
19
11
قسط یعنی کار کنی براش آخرش افسرده میشی
عابر بانک یعنی : شما از پولات بلد نیستی استفاده کنی (راحتی استفاده رد گم کردنه )

بعدش اختلاص و غیره چون بخیل ها جلوی راه رو بستن پول در بانک ها

فردا میمیرید این منابع رو درست استفاده کنید البته اگر بلد باشید


یعنی یکی باید بیاد اختلاص کنه تا یاد بگیرید کار کنید

رقم اختلاص رو شما ببین

کلی از جاها رو آباد کرد شما چرا دست نگه داشتید.

خدا ترس باشید نان مردم رو حرام نکنید

پیمان: 1394/9/808:20:07،
23
11
من نمیدونم چرا دولت نمیاد نظر حضرات آیات عظام رودر این زمینه اجرا و عملی کنه؟مگر نمیگه حرامه؟ دیگه تفسیری دیگه هم میشه کرد الان؟ما بایددددد با این روند نا بهنجار بسوزیم وبسازیم هیچ ارگانی و هیچ بانک و موسسه اعتباری زیر بار حرف حق نمیره
علی: 1394/9/810:49:31،
21
13
برو بابا...کارکرد "مراجع عظام" فقط تایید و مشروعیت بخشی به روالهای موجوده.یکی دوتاشون که حرف زدن...!!
رضا:: 1394/9/808:30:50،
31
10
ما ایرانیها فنا شدیم و معلوم نیست چی میخواستیم و چه بلایی سرمون آوردیم.
علی: 1394/9/809:56:38،
24
14
ببخشید ولی یه مثل هست که خیلی مناسب کشور ماست
جامعه گوسفندی لایق حکومت گرگهاست.
وقتی یه سری از هموطنان عزیزمون که به قول خودشون بدون ماشین نمیتونن زندگی کنن میرن میگیرن همین میشه
30 روز سختی کشیدن این جامعه = با یک عمر راحت زندگی کردن
این مردم نمیخوان این 30 روز رو سختی بکشن ولی یه عمر سختی رو نمیبنینن
كارمند دولت: 1394/9/811:00:05،
25
13
خداشاهده از لباس گرفته تا خرج مكانيك و لاستيك خودرو و لوازم آرايشي و مرغ و خورد و خوراك همه رو قسطي ميگيرم با اقساط 2 . 4 ماهه و حتي گوشي موبايل. يه پرايد 86 دارم و با ي بار تعويض روغن 10 هزار تا را ميرم پول ندارم تازه كارمند پيماني دولتم سقوط ارزش پولي رو ميبينم تنم ميلرزه خدا بداد جوانهاي بيكار برسه
پیام: 1394/9/813:24:25،
20
15
درسته که نرخ تسهیلات بانکی بالاست ولی تجربه به من ثابت کرده اگر با همین شرایط تسهیلات دریافتی از بانک را
در کار درست و حساب شده به کار بست باعث رشد و توسعه میشود.
در حالی که اگر در سیستمی که در اون مشکل یا خللی هست از تسهیلات با نرخ بهره کم هم استفاده بشود باز مشکل بوجود میاد و بازده نخواهد داشت و من این را هم تجربه کردم.
در کل نطرم را به عنوان کسی نوشتم که کارم را از 10 درجه زیر صفر شروع کردم و الان شرایط بدی ندارم
تام: 1394/9/813:30:54،
19
14
ببخشيد اين دير كرد هـمون نزول نزول نيست
حمید: 1394/9/814:09:20،
21
13
قسط کمر مردو میشکونه،حقوقم که برای هفته اوله.ترس از خدا نبود خودمو خلاص میکردم
2000: 1394/9/815:15:44،
19
15
من نمی دونم این همه آیات عظام در کشور داریم هیچکدومشون بانکداری با 28 درصد سود رو ربا اعلام نمی کنند . مصلحتی در کار است .
درود: 1394/9/900:00:28،
15
11
از قدیم گفتن قسط مال مرده.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

پرسپولیس و طارمی علاوه بر محرومیت، جریمه مالی 790 هزار یورویی هم شدند
چپ کردن ماشین آتش‌نشانی (عکس)
سرانجام خبر فوت یک رهبر اخوان المسلمین در زندان تایید شد
رهبر کره‌شمالی: ترامپ را وادار می‌کنم به دلیل تهدیدهایش بهای سنگینی بپردازد
ارجاع پرونده احمدی‌نژاد به دادسرا
4 مجروح حاصل تصادف خودروی ساینا با دیوار بتنی + تصویر
هشدار محسن رضایی: اگر کشوری امنیت ایران را مخدوش کند با موشک‌ها جنگ را پایان می‌‌دهیم
دستگیری پزشک جاعل/ پزشک حقیقی در شیراز، پزشک قلابی در تهران
کره شمالی: تهدیدهای ترامپ مثل پارس سگ است!
برخورد عجیب پرنده با دماغه هواپیمای تفلیس- تهران + تصویر
برخورد بامدادی یک دستگاه تانکر با یک دستگاه کامیون + تصویر
تصادف شدید اتوبوس بین شهری و خودرو سواری
واکنش شریعتمداری به تلاش برای رفع حصر
تهدید علیه برجام؛ ترامپ با آتش بازی می‌کند
آخرين قسمت «خندوانه»؛ سنگ تمام خانوادگی و رانت بی سابقه تلويزيون براي فيلم رامبد جوان!
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار