کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

این بار اختلاس 160 میلیارد تومانی !

کدخبر:۱۷۴۹۴پنجشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۸:۱۸۱۱۸۳۳ بازدید

دوقلوي بابك زنجاني به كانادا گريخت! اين يك واقعيت است و بايد باور كرد كه پول نفت كشورمان به ناكجاآباد رفته است. اعتماد به افرادي مانند ...

دوقلوي بابك زنجاني به كانادا گريخت! اين يك واقعيت است و بايد باور كرد كه پول نفت كشورمان به ناكجاآباد رفته است. اعتماد به افرادي مانند بابك زنجاني و شخص جديدي كه ديروز رئيس سازمان بازرسي كل كشور او را شبيه بابك زنجاني معرفي كرد سبب شده است كه اين روزها و با تدبير دولت جديد و مقامات قضايي به دنبال آنها باشند تا بتوانند پول نفت را پس بگيرند.

به گزارش روزنامه آرمان، در حالي كه تعداد دادگاه‌هاي برگزار شده براي بابك زنجاني از 15جلسه گذشته است، روز گذشته رئيس سازمان بازرسي كل كشور اعلام كرد: «فردي تقريبا شبيه مورد «بابك زنجاني»، نفت را از وزارت نفت ايران دريافت مي‌كرد و قرار بود كه پول آن را به دولت پرداخت كند، اما متاسفانه 160ميليارد تومان از اين پول را برداشته و به كانادا گريخته است.» ناصر سراج كه براي شركت در كنفرانس نهادها و سازمان‌هاي بازرسي كشورهاي آسيايي، به پاكستان سفر كرده است بدون اشاره به نام فرد متخلف، گفت: اكثر پولشويان و افراد فاسد كشور، به كانادا متواري مي‌شوند. وی افزود: البته رسانه‌ها ميزان اين فساد مالي را يكصدميليارد تومان اعلام كردند اما اصل پول 160ميليارد تومان است.

ما با كمك همكاران خود و سرنخ‌هاي موجود توانستيم مبلغ 60ميليارد تومان از اين مبلغ را كه تبديل به خودروهاي لوكس و واحدهاي مسكوني شده بود، كشف كنيم و چند نفر نيز در اين زمينه بازداشت شده‌اند. رئیس سازمان بازرسی کشور تاكيد كرد این سازمان مصمم به كشف و بازگرداندن تمام 160ميليارد تومان به دولت است. وي گفت: افرادي كه پولشويي مي‌كنند و در جرايم سازمان‌يافته حضور دارند بعد از اينكه فساد و جرم اين افراد لو رفت قطعا متواري مي‌شوند و در اين موارد عملا كاري از دست كشور مبدا برنمي‌آيد مگر آنكه كشور مقصد فرد مورد نظر را با كشور مبدا بازگرداند. سراج با تاكيد بر ضرورت همكاري و انسجام بيشتر ميان كشورها در زمينه فعاليت‌هاي بازرسي افزود: اگر كشورها با هم همراهي كنند، مي‌توانيم امثال خاوري‌ها را خيلي آسان به كشور بازگردانيم. وي ادامه داد: متاسفانه كشورهاي غربي در رابطه با پولشويي و جرايم سازمان‌يافته خيلي شعار مي‌دهند ولي در عمل به خاطر اينكه پول‌هايي را از سوي افراد و مجرم و متخلف از كشورهاي درحال توسعه به كشورهاي غربي منتقل شده پس ندهند، متاسفانه همكاري لازم را با كشورهاي مبدا انجام نمي‌دهند. سراج گفت: اگر ما بتوانيم ميان اعضاي مهم كشورهاي عضو انجمن بازرسان آسيايي از جمله چين و روسيه اتحاد لازم را ايجاد كنيم و يك انجمن چند جانبه با حضور كشورهاي مهم آسيايي تشكيل دهيم، از اين طريق می‌توانيم در زمينه بازگرداندن افراد فاسد به كشور موثرتر عمل كنيم. 

 بابك زنجاني دوم كيست؟

نخستين نامی كه پس از اظهارات قاضي سراج در ذهن شكل مي‌گيرد فردي است كه چندي پيش از او به عنوان بابك زنجاني دوم ياد شد. پس از افشاي تخلفات اين فرد مشخص شد كه او در كاناداست و جالب اينكه خبر اختلاس اين فرد را هم سراج اعلام كرده بود. رئيس سازمان بازرسي كل كشور گفته بود: در پرونده‌هاي اخير پرونده‌اي مانند بابك زنجاني كشف شده است كه در آن 100ميليارد اختلاس شده است. سراج ادامه داد: این فرد در رابطه با خريد و فروش محموله‌هاي نفتي با وزارت نفت اختلاس كرده و به كانادا متوالي شده است. وي افزود: در رابطه با اين پرونده به موفقيت‌هاي زيادي رسيده‌ايم و با اين شخص تماس تلفني داريم و توانسته‌ايم ۶۰ ميليارد تومان از پول‌هاي اختلاس شده را بازگردانيم. بنابراين احتمال زيادي وجود دارد كه اين فرد همان شخصي باشد كه ديروز سراج به آن اشاره داشت. پيش از اين لقب بابك زنجاني دوم به کسی اطلاق مي‌شد كه 5 ميليارد پول نفت را پس نداده بود و دنياي اقتصاد چند روز پيش نوشت كه در چهارمين جلسه دادگاه رسيدگي به پرونده بابك زنجاني او از بدهي 5ميليارد دلاري يك بدهكار به وزارت نفت نام برد كه به نظر مي‌رسد منظور اين متهم نفتي «م.س» است كه در رسانه‌ها به نام بابك زنجاني دوم مشهور شده است. اما فارس در گزارشي با تيتر «منظور بابك زنجاني از بدهكار بانكي 5 ميليارد دلاري كيست؟» نوشت: «درواقع بايد گفت رقم 1/4در كنار مبلغ 2/1ميليارد دلار مربوط به بدهي يك بدهكار نفتي به نام «م.س» است كه بانك مركزي اين بدهي‌ها را وصول شده فرض كرده بود، البته هنوز با گذشت ماه‌ها، اين مبالغ هنوز وصول نشده است.» هر چند بايد توجه داشت كه اسحاق جهانگيري موضوع بابك زنجاني دوم را از زاويه ديگر تحليل مي‌كند و مي‌گويد: «متاسفانه عده‌اي با بزرگنمايي و حاشيه‌سازي و طرح مطالبي تحت عنوان وجود بابك زنجاني دوم، سعي دارند تخلفات بابك زنجاني را كم‌اهميت جلوه دهند و با سياه‌نمايي، اقدامات شايسته قوه قضائيه در برخورد با تخلفات را ناديده بگيرند. پرونده بابك زنجاني، پرونده‌اي منحصر به فرد بود كه به دليل سوءمديريت و بي‌تدبيري در گذشته ايجاد شد و اطمينان داريم با اقدامات انجام شده در وزارت نفت، ديگر شاهد تكرار وقوع چنين تخلفي در كشور نخواهيم بود.»


 چه كساني به كانادا رفتند؟

كانادا به بهشت اختلاسگران و متهمان نفتي و مالي ايران تبديل شده است چنانكه در دهه اخير سه‌تن از افراد خبرساز به اين كشور فرار كرده‌اند. آخرين آنها همان فردي است كه ديروز رئيس سازمان بازرسي كل كشور به آن اشاره كرد و هنوز اطلاعات دقيقي از محل اقامت او در اين كشور منتشر نشده است. تبيان درباره دو ايراني فراري ديگر نوشته است: «روزنامه كانادايي گلوب‌اند ميل از حضور مقام ايراني دست‌اندركار در پرونده اختلاس چندين ميليارد دلاري بانك‌هاي ايران در كانادا پرده برداشته است. در این گزارش چهره ايراني پرونده اختلاس بانكي در كانادا؛ محمود رضا خاوري، مديرعامل پيشين بانك ملي ايران كه تابعيت دوگانه ايران و كانادا را دارد عنوان شده که به كانادا سفر كرده و هم‌اكنون در تورنتو اقامت دارد. گلوب‌اند ميل نوشت: يكي از اقوام مهرگان اميرخسروي، يكي از چندين برادري كه چهره اصلي اختلاس و در مركز پرونده رسوايي مالي بانك‌هاي ايران بوده، تاييد كرده كه اين مرد ايراني مقيم كانادا تابستان سال جاري و يك يا دو ماه پيش از علني شدن اتهامات اختلاس مالي به مونترال كوچ كرده است. اين نشريه كانادايي در بخش ديگري از مقاله خاطرنشان كرده است كه هفته‌نامه فارسي‌زبان چاپ مونترال براي نخستين بار از خبر حضور مهرگان اميرخسروي و خانواده وي در كانادا پرده برداشت و عكس‌هاي اين خانواده را در حالي چاپ كرده است كه دفتر اداره مهاجرت در استان كبك را ترك مي‌كردند. اسناد و مدارك ملكي اين خانواده نشان مي‌دهد كه هيوا، دختر آقاي اميرخسروي، دانشجوي يكي از دانشكده‌هاي مونترال در ماه ژوييه خانه‌اي به ارزش 980هزار دلار در اين شهر خريداري كرده است. محمودرضا خاوري ماه گذشته در كشاكش پرونده اختلاس 2/6ميليارد دلاري بانك‌هاي ايران از سمت خود در مقام رئيس بانك ملي در تورنتو، شهري كه در آن يك خانه مجلل سه‌ميليون دلاري به‌نام وي ثبت شده است، سكونت گزيد. رسانه‌هاي كانادا از تحقيق اتاوا درباره حضور محمود رضا خاوري، مديرعامل پيشين بانك ملي ايران، اقامت او در اين كشور و شيوه اخذ گذرنامه كانادايي وي خبر داده‌اند.» 

بلیط هواپیمانگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار