کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

راز متنوع‌ترين جرم كشور در كجا نهفته است ؟

کدخبر:۱۷۴۳۴دوشنبه، ۲ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۵:۴۹۳۱۶۷ بازدید

شايد ششمين عنوان اتهامي در ايران از نظر تعداد «كلاهبرداري» با 3.25 (سه مميز بيست و پنج صدم درصد) از عناوين اتهامي باشد اما از اين ...
راز متنوع‌ترين جرم كشور در كجا نهفته است ؟

شايد ششمين عنوان اتهامي در ايران از نظر تعداد «كلاهبرداري» با 3.25 (سه مميز بيست و پنج صدم درصد) از عناوين اتهامي باشد اما از اين منظر كه متنوع‌ترين جرم كشور همين كلاهبرداري است براي كسي شكي باقي نماند.

اصلا مهم نيست كه الان اقتصاد كشور با محرك‌هايي چون وام 25 ميليون توماني و كارت خريدكالاي ايراني قرار است احيا شده به تكاپو انداخته شود، مهم اين است كه در همين بازار راكد ارقام قابل توجهي به سمت كلاهبرداران به چرخش افتاده است. بخشي از اين چرخه‌ها شناسايي و متوقف شده‌اند اما مشخص نيست همين الان كه در حال مطالعه اين مطلب باشيد چند كلاهبردار نقشه تصاحب اموال مردم را با كلماتي زيبا و دلنشين به اجرادرآورده‌اند.

به گزارش تعادل، نبض ماجراهاي متنوع‌ترين جرم كشور را مي‌توان از ميان اخبار گرفت. از اينكه كسي توانسته خودش را رييس اداره مخابرات تهران جا بزند و از مردم پول دريافت كند، مي‌توانيد خبر بخوانيد تا تهيه جهيزيه و ارائه خدمات مسافرتي. جالب‌تر اينكه اين جرم فقير و غني و تحصيلكرده و بي‌سواد سرش نمي‌شود. مهم نيست چقدر باهوش هستيد. مهم اين است، كساني هستند كه مي‌توانند شما را در دام نقشه كلاهبردارانه خود گرفتار كنند. راز اين تنوع هم در يك جمله خلاصه مي‌شود: به اندازه‌يي كه نيازهاي بشر متنوع است راه‌هاي كلاهبرداري هم متنوع است.

 

 خبرها چه مي‌گويند؟

براي نگاهي به آنچه به عنوان كلاهبرداري از ابتداي امسال تا پايان آبان‌ماه مطرح شده اخبار خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران، ايرنا، را بررسي كرديم. جست‌وجوي واژه «كلاهبرداري» ما را با ۵۰۷ عنوان خبر مواجه كرد. بررسي اين ۵۰۷ خبر نشان داد كه ۲۹۵ خبر ارتباط مستقيمي با كلاهبرداري ندارند يا به‌طور كامل مربوط به ماجراهاي خارج از ايران هستند. بخشي ازاين ۲۹۵ خبر غيرمرتبط نيز مربوط به ماجراي محاكمه «بابك زنجاني» بود. اما ۲۱۲ عنوان خبري كه مستقيما به كلاهبرداري مربوط مي‌شد اين ادعا را درباره تنوع اين جرم تاييد مي‌كرد.

«ليزينگ خودرو»، «تخفيف بيمه»، «شارژ تلفن همراه»، «خريد و فروش عتيقه و سكه‌هاي قديمي»، «فالگيري و رمالي»، «خريد هديه روز معلم»، «تعيين وقت از روساي قوا نظير رييس‌جمهور»، «جعل عنوان و اخاذي در قالب پيشنهاد ازدواج به دختران متمول»، «تهيه داروهاي خاص»، «ماموران تقلبي» از پليس گرفته تا مامور آب و برق و پست و ماليات، «تهيه جهيزيه براي افراد بي‌بضاعت»، «قرعه‌كشي و اعطاي جايزه از طريق ارسال پيامك»، «فروش آپارتمان در خارج از ايران به ويژه در تركيه»، «پرداخت فطريه در ماه رمضان»، «فروش غلات»، «تصادف ساختگي»، «فروش خطوط روند»، «توزيع و فروش اسكناس»، «خريد و فروش زمين و ملك»، «فروش خدمات مسافرتي» و «كلاهبرداري‌هاي اينترنتي» كه خود شامل عناوين مختلفي از فيشينگ كه ترفندي رايانه‌يي است و نيازمند داشتن تخصص در كامپيوتر است تا ترفندهايي در ظاهر كه از طريق ايجاد وب‌سايت‌هايي شما را راغب به خريد نوبت يا خدمات مي‌كنند.

 

 چگونه به دام مي‌افتيم؟

وقوع جرم كلاهبرداري نيازمند يك مولفه خارج از محدوده عمل مرتكب آن دارد. كلاهبرداري محقق نمي‌شود مگر آنكه قرباني كلاهبرداري فريب بخورد. اين فريب خوردن هم محقق نمي‌شود مگر يك عامل كاملا رواني در قرباني تحريك شود. كلاهبرداران حس «طمع» قربانيان را برمي‌انگيزانند و هيچ فردي نيست كه براي برآورده شدن نيازش نخواهد ميان‌بر بزند. مقاومت دربرابر اين حس كار ساده‌يي نيست و همين است كه كلاهبرداري‌ها با تحريك اين بخش رقم مي‌خورند.

 

 مدل‌هايي كه هنوز تكرار مي‌شوند

با وجود آنكه پليس از مدت‌ها قبل نسبت به تغيير زبان دستگاه خودپرداز هشدار داده و به دارندگان كارت عابربانك نيز از طريق خود دستگاه‌ها اين هشدار اعلام شده است اما همچنان كلاهبرداراني پيدا مي‌شوند كه در همين ۸ ماهه اخير با ترفند تغيير زبان دستگاه خودپرداز اقدام به كلاهبرداري و برداشت پول از حساب مردم كرده‌اند. يكي از شايع‌ترين روش‌هاي كلاهبرداري «كمك به خيريه» است. اين اقدام به سادگي و در قالب كمك به انواع كارهاي خير طراحي مي‌شود. عموم مردم هم انجام كار خير را بر خود واجب مي‌دانند. تهيه جهيزيه، تامين هزينه تحصيل، تامين هزينه ساخت مسجد، تهيه كمك براي خانواده بي‌بضاعت و بسياري از اين روش‌ها. گرچه در سال‌هاي اخير موسسه‌هاي خيريه رشد قابل توجهي داشته و با وجود اينترنت به سادگي مي‌توان فهرستي از اين خيريه‌ها براي پرداخت وجه يا انتقال انواع كمك‌‌ها از طريقي سازمان‌يافته و مستند تدارك ديد اما همچنان مردم به سادگي حاضر به همكاري با افراد ناآشنايي مي‌شوند كه به پرطمطراق‌ترين شكل ممكن مي‌گويند در حال كار خير هستند.

 

 شغل‌هايي كه بيشتر مورد استفاده كلاهبرداران بوده است

بررسي ۵۰۷ عنوان خبري ايرنا در ۸ ماهه نخست امسال و مرور ۲۱۲ عنوان خبري كه به‌طور مشخص به كلاهبرداري، دستگيري كلاهبردار و نظاير آن مربوط بود نشان داد عناويني چون «خلبان»، «پزشك»، «دندانپزشك»، «قاضي» و «مامور» بيشتر مورد استفاده كلاهبرداران بوده است. اين وضع را مي‌توان در نمونه‌يي در استان تهران يافت كه فردي خود را رييس اداره مخابرات استان تهران جا مي‌زده و به كاسب‌هاي مناطق مختلف وعده اعطاي خطوط روند تلفن را مي‌داده و از آنها وجوه قابل توجهي نيز دريافت مي‌كرده است.

 

  فرقي نمي‌كند چه شغلي داريد؟

بررسي ۲۱۲ خبري كه ايرنا در ۸ ماهه نخست امسال منتشر كرده است نشان مي‌دهد وقوع كلاهبرداري‌ها به شغل افراد هم ربطي نداشته است. يعني اين‌گونه نيست كه بگوييد من كاسب هستم پس از پس كلاهبرداران برمي‌آيم.  براي نمونه در شهريورماه مديركل حفاظت و اطلاعات سازمان قضايي نيروهاي مسلح از دستگيري عامل كلاهبرداري ۲ ميلياردتوماني از جواهرفروشي‌هاي تهران خبر داد كه كلاهبردار خود را از كاركنان اين سازمان معرفي و چك‌هايي از اين نهاد رسمي كشور ارائه كرده بود.  نمونه ديگر اين اتفاق براي كارخانه‌هاي توليد كاشي در يزد اتفاق افتاد. سردار ايرج كاكاوند فرمانده پليس استان يزد در اين باره به ايرنا گفته است فردي از ۶ شركت توليد كاشي حدود ۱۲ ميليارد و ۴۰۰ ميليون تومان كلاهبرداري كرده بود كه در قم ردزني و دستگير شد. براساس گفته‌هاي اين مقام پليس اين فرد كلاهبردار با خريد ابتدايي از شركت‌هاي كاشي و پرداخت مبلغ اوليه، اعتماد آنها را به دست آورده و سپس اقدام به خريدهاي سنگين و كلاهبرداري از 6شركت كاشي كرده و متواري شده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بختیار: 1394/9/223:50:34،
28
21
بچه ها مواظب باشید
امیر0061: 1394/9/307:10:37،
70
24
خانه از پایبست ویران است خواجه اندر نقش ایوان است
تا حاکمان جامعه اصلاح نشوند جامعه اصلاح نمی شود(حضرت علی ع)
طالب: 1394/9/307:49:21،
53
24
نتیجه تعالیم و آموزشهای سنوات قبل شده کلاهبرداری و دزدی ! !!

برو اداره برق خیلی جالب دزدی با مجوز قانونی را خواهید دید.

برو سازمان آب باز دزدی و کلاهبرداری با مجوز دولتی را مشاهده خواهید کرد

به بانکها تشریف ببرید ، با یک بنگاه سود جو و نزول خوار مواجه خواهید شد.

به شرکت بیمه اگر آمدید . باید بیمه اجباری را بخرید و پول بدهید ولی برای دریافت خسارت یک پدری ازتون در بیاریم! !

برای خرید به بازار میروید ، متاسفانه بیش از 90 درصد آماده برای کلاهبرداری و استفاده از قفلت شما هستند

در مورد بنگاه خانه و ماشین من دیگه چیزی نمیگم !!
غلام: 1394/9/300:28:22،
26
22
مردم از ناچاری به کلاهبردارا اعتماد میکنن و به امیدهای واهی دل میبندن
دل نوااپس: 1394/9/318:28:09،
17
26
یک خواهش دارم لطفا دقت کنید اصولا ما ایرانی ها به جملات منفی بهتر لایک میدیم
احسان: 1394/9/307:37:23،
39
23
مثل همین پدیده که صدا و سیما صبح تا شب یه زمانی فقط اگهی اونو نشون میداد و تبلیغ میکرد ولی الان.........
((( فلفل ))): 1394/9/307:41:51،
38
24
ماشا ا000 در مملكت اسلامي ما از 75 ميليون نفر همه طرفند حقه بازي بلد شدند ، قبل از انقلاب عده قليلي بودن ولي الان براي يك لقمه نان به همديگر كلك وحقه بازي ودروغ مرسوم شده وگر نه شب نان براي بچه اش نمي تواند ببرد منزل چه مسئولين وچه مردم عادي علتش هم همين مسئولين هستند0
چه بايد كرد ؟: 1394/9/310:28:08،
39
23
نويسنده فراموش كرده است كه كلاهبرداري ها از صدا و سيما تبليغ ميشوند ( شانديز ) و مردم به چه كسي اعتماد كنند ؟ افراد كلاهبردار توسط بزرگترين و معتبر ترين ارگانها حمايت ميشوند (ب . ز ) وقتي مراكزي مثل رسانه ها و ارگانها مثل مخابرات و بانكها روزنامه و سايتهاي معتبر نظارت مستقيم بر اسناد و مدارك و رفتارهاي قانوني و غير قانوني ندارند مردم چه گناهي دارند كه دانسته يا ندانسته گرفتار كلاهبرداري شوند!!! واقعا سرچشمه اين ترفندها از كجاست ؟ كه خشكانده شود تا اعتماد سازي شكل بگيرد وقتي يك خبر رسانه اي ميشود و همان رسانه ها دوبار تكذيب مي شود اين دو گانگي خبر رساني باعث بروز مشكلاتي از بالا به پايين ميشود . وقتي شركتهاي معتبر بين المللي آب معدني د ماون د و شركتهاي ابليمو و خودرو كيفيت را فداي كميت و قيمت مي كنند چه انتظار ميرود كه مردم الگو زندگي و كاري خود را از كجا بگيرند ؟!!! براستي چه بايد كرد ؟
امیر : 1394/9/408:45:25،
18
14
در دولت جناب احمدی نژاد با حضور مسئولین رده بالای کشور پروژه پدیده استارت میخورد و صدا و سیما خودش رو برای تبلیغ این پروژه پاره میکند ...
مردم بی گناه هم برای اینکه در پروژه سهیم باشند با فریب سیمای جمهوری اسلامی دل به این پروژه میبندند و سهام دار میشوند و ...
...
ایران جیب عزیز، شما توضیح بده که چطور میشود در این مملکت فریب نخورد؟؟؟
یاهو: 1394/9/409:56:45،
20
11
ما ایرانی ها مدعی هستیم که خیلی با هوشیم ! ولی در عمل
هیچ ملتی به اندازه ما منابع ملی را را تخریب نکرده و فریب تبلیغات دولتی و غیر دولتی را نخورده ! علتش چیست ؟!
فرمول و نسخه !: 1394/9/422:19:33،
13
13
چه نسخه يا فرمولي وجود دارد كه تجويز شود و مردم گرفتار كلاهبرداري ها جامعه نشوند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


اين فرمول يا نسخه ( جلوگيري از كلاهبرداري )‌چه ويژگي بايد داشته باشد ؟ حرف قابل اعتماد را چه كسي مي گويد ؟
صدا سيما + بانكها + روزنامه ها + سايت ها + رسانه ها + بيمه ها + تبليغات و بيلبرد ها سر ميچرخانيم همه تبليغ ميكنند براي جذب مشتري و خريد و سرمايه گذاري ...
واقعا اعتماد ، صداقت و امنيت چگونه محقق ميشود ؟؟؟؟

قسم خدا و انبيا و امامان مثل نقل و نبات در زبان همه جاري ميشود و در نهايت ...هيچ ... كلاهبردار گرفتار نشود كه هيچ ... اگر بشود فقط ميگويد مي بخشيد خطا كردم . همين ..... دوباره روز از نو و روزي از نو ... قاعده نظم و انظباط بر هم خورده است .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار