کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات و دلایل افزایش مجدد نرخ ارز در دولت یازدهم

کدخبر:۱۷۳۳۸جمعه، ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۳:۴۷۳۱۶۱ بازدید

هر چند که در روز های گذشته تغییرات اندکی در قیمت ارز رخ داد ولی نرخ ارز در بازار امروز به بالاترین حد خود در شش ماه گذشته رسید، و از مرز ...

هر چند که در روز های گذشته تغییرات اندکی در قیمت ارز رخ داد ولی نرخ ارز در بازار امروز به بالاترین حد خود در شش ماه گذشته رسید، و از مرز 3550 تومان رد شد.

به اعتقاد اقتصادانان کاهش قابل توجه شاخص قیمت سهام در بازار بورس و هجوم سهامداران برای عرضه سهام و پیشگیری از ضرر بیشتر به معنای انتقال بخشی از نقدینگی فعال در این بازار به بازار ارز و سایر بازارهاست. در روزهای گذشته پیش بینی شده بود که به اختمال زیاد بازارهای هدف بازار های پول ممکن است رخ دهد، همچنین این پیش بینی شده بود که ممکن است نقدینگی سرگردان سر از از بازار مسکن در آورد، هر چند که این احتمال همچنان به قوت خود باقی است اما اولین اثار کاهش شاخص بورس خود را دربازار ارز نشان داده است.

تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد نقدینگی وقتی از بازاری به بازار دیگر حرکت می‌کند موجی جدید در بازار مقصد ایجاد می‌کند. از سوی دیگر برخی از اقتصادانها نیز علت افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر را عدم اعتماد مردم بر سیاست های اقتصادی دولت عنوان می کنند.

کاهش نرخ سود در حوزه خرید کالا و ترس از افزایش حجم نقدینگی منجر به تشدید تقاضا در سایر بازارها بویژه بازار ارز شده است، نیز از ذدلایل دیگری است که برای افزایش قیمت دلار در بازار امروز شده است عنوان می گردد. اما با توجه به اینکه موضوع کاهش نرخ سود بانکی در شرایط فعلی از دستور کار دولت خارج شده است، این دلیل نمی تواند موضوعیت پیدا کند، مگر آنکه در بازار یک حالت انتظار ایجاد شده باشد.

جعفر قادری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با تابناک، در خصوص این موضوع اظهار داشت: علیرغم کارهایی که در روزهای گذشته انجام شده است، گویا قرار نیست اتفاق خاصی در سیستم اقتصادی کشور روی دهد، هر چند کارهایی شده و گشایش هایی صورت گرفته است، اما هیچ یک از این اقدامات در بهبود وضعیت تاثیری نداشته است.

این نماینده مجلس گفت: با توجه به اینکه ما در صادرات نفت هنوز با مشکلات جدی مواجه هستیم، مجموع درآمد های کشور افزایش چشمگیری ندارد و با توجه به حجم زیاد تعهدات دولت مبلغ اندکی برای کنترل بازار باقی می ماند و به عبارت دیگر بیشتر درامد دولت صرف هزینه های جاری می شود.

وی گفت: این عامل، باعث می شود که چشم انداز روشنی برای اقتصاد کشور وجود نداشته باشد، پس بنابراین دولت باید اقدام جدی در ساختار اقتصادی کشور ایجاد کند، تمام اقدامات موقتی که برای خروج از رکود انجام شده نیز می تواند به عنوان یک مسکن عمل نمایند.

وی گفت: دولت در اجرای سیاست های اصل 44 و واگذاری سهام عدالت اقدامات جدی و عاجلی انجام دهد تا مشکلات به صورت ساختاری حل گردد، در غیر این صورت هزینه های انجام شده برای رفع موقتی معظلات، نیز هدر خواهد رفت؛ و نمی شود با این کارها اعتماد را به مردم بازگرداند.

این نماینده مجلس گفت: عمده دلیل افزایش نرخ ارز در بازار بی اعتمادی مسئولان نسبت به سیاست های اقتصادی است، و هنوز این اعتماد در بین سرمایه گذاران ایجاد نشده تا نقدینگی را به بخش تولید هدایت کند، بنابراین یکی از دلایل افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر نیز نا مشخص بودن سرنوشت سیاست های اقتصادی است.

قادری در پاسخ به این سوال که آیا کاهش نرخ سود اثری در این افزایش ها داشته است یا نه نیز گفت: بحث کاهش نرخ سود بانکی به دلیل اینکه فعلا منتفی شده است نمی تواند اثری در بالا رفتن نرخ ارز داشته باشد، شاید اگر نرخ سود کاهش پیدا می کرد به دلیل اینکه سرمایه ها از بانک ها به طرف بازار ارز می رفت می شد توجیح کرد اما اکنون نرخ ها ثابت مانده و دلیلی برای وراد شدن سرمایه به بازار ارز وجود ندارد.

وی افزود: البته شاید در بازار یک حالت انتظاری ایجاد شده و بخشی از این افزایش ها نیز متاثر از آن باشد اما در حالت کلی این قضیه مصداق ندارد و تنها دلیل آن بی اعتمادی به بازار آینده می تواند مد نظر باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

فكر كن: 1394/8/2919:12:23،
57
15
از كودك 10 ساله سوال كنيد مي دونه . اين روش مديريت سيف
@-@: 1394/8/2920:28:32،
22
11
کاهش

مجدد

ارزش پول ملی
نسیم: 1394/8/3010:54:55،
20
13
چون قراره دلار رو ۳۶۰۰بسته شه
دولتی هم که گفتن ۲۸۵۰
بقیه حرفا و وعده ها هم تو خواب
امروز: 1394/8/2919:19:14،
53
15
من اعتقادی به سیاست اقتصادی دولت ندارم
آقا معلم: 1394/8/2919:20:37،
61
13
بنام خدا
جبران کسری بودجه
ملت مظلوم: 1394/8/2920:30:38،
29
25
آقای روحانی قیمت دلار را به هزار تومن سابق نتونی برسونی ،در انتخابات بعدی انتظار نداشته باش رأی بیاری ،من که از رأیی که به شما دادم مثل ..... پشیمونم .چون توی این سه چهار سال گذشته پدرم از گرونی در اومده ،......
علی: 1394/8/2921:25:14،
31
16
امروز تیتر زده بودند تنها دولت یکدوره ای دلیلش هم اقتصادنادانان ...
حمید: 1394/8/3002:04:16،
23
15
علی آقا این دولت فقط یک دوره ای نیست فکر کنم اولین دولت یک دوره ای احمدی نژاد بود ولی ........
علی: 1394/8/3007:50:08،
24
15
این دولت با شیب ملایم (75 درصد) داره همه چیز را گران میکنه و یکی را هم سخنگو گذاشته تا سفسطه گری را در مملکت باب کنه و از طرفی دیگه با اعلام نرخ 14 درصد تورم و نتیجتا افزایش غیر معمول حقوق ،داره کمر کارمند و کارگر را میشکنه،این دولت همه چیز را داره پولی میکنه،4 نفر دیگه توی دولت قبل خوردند،حالا مردم عادی باید تقاص پس بدن.
مسعود: 1394/8/3008:54:56،
18
14
بنظر می رسد دولتمردان مشکل اصلی را هنوز درک نکرده اند.بنابراین بجای درمان درد انرا تشدید می کنند.مشکل اصلی نظام انجام تمام امور توسط دولت یا نهادهای شبه دولتی است که تخصص انجام کار را ندارند و صرفا منابع کشور را هدر می دهند و از طرف دیگر فضای کاری افراد کارامد و متخصص را محدود کرده اند و خود از کار اصلی دولت باز مانده اند. راه حل مشکل واکذاری واقعی کارهای صنعتی و اقتصادی و خدماتی به بخش خصوصی است و دولت کار هموار سازی مسیر و نظارت عالی برای تعالی صنعتی و اقتصادی را انجام دهد
ﻋﻠﯽ: 1394/8/3009:25:24،
18
19
ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬﺍﺭﯼ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬﺍﺭﯼ ﺩﺭ ﺑﺎﻧﮏ ﻫﺴﺖ.
یاهو: 1394/8/3010:09:13،
22
22
کسانی که اندکی سواد اقتصادی داشته باشند بخوبی می دانند که این تنها دولت نیست که باعث نوسان نرخ است بلکه مجموعه ارگان های دولتی و فرادولتی و شاخص های اقتصادی است که و ضعیت را تعیین میکند .
کاهش قیمت نفت و ناتوانی دولت در مرتفع کردن موانع توسعه
بخاطر کشمکش سیاسی که مانع بزرگی برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی است بحران اقتصادی فعلی را بوجود آورده
بنابراین انتقادات به دولت باید واقع بینانه و بدور از
هیجانات کودکانه باشد .
آريا: 1394/8/3010:21:47،
22
16
علت گرانيهاي سال 91 و 92 كه به يكباره 300 درصد ارزش پولي افت كرد رو تحريمها ميدونستن. الان كه تحريمها در حال لغو شدنه چرا دولت نميزاره ارزش دلار پايين بياد؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار